Vervuiling van oceanen kan tot onherstelbare schade leiden Hulp voor tanker in nood Gevangenen laten gijzelaars (17) vrij SOLIDAIRE PRIESTERS ACHTER AMSTERDAMSE STUDENTENKERK BEZORGDE POLITICI BESPREKEN RAPPORT Kom morgenavond eens praten overeen goedbetaalde baan bij Laurens Beraadslaging over opvolging Nasser Nieuw akkoord in Jordanië Voorzitter van D 66 eens met Van Mierlo Pseudo-arts in arrest Begrafenis Nasser eiste. 48 doden Ambonezen in gevecht met politie Produktieve cowboy en kruidenier „BOUWBELEID KYP MOET DUIDELIJKER' KVP-wethouders opnieuw aan bod MAANDAG 5 OKTOBER 1970 LEIDSI COURANT PAGINA 5 DEN HAAG (A.N.P.). De ver vuiling van de oceanen neemt per jaar met 4,5 procent toe en de waarde en schoonheid van de zee komen steeds meer in gevaar, zo bleek zaterdag tijdens de discussies op de 58ste interparle mentaire conferentie, die in de Ridderzaal te Den Haag werd gehouden. De parlementaire afge vaardigden maakten zich voor wat dit agendapunt betrof, grote zorgen over de schade die lek geslagen mammoettankers aan de flora en fauna van de zee kunnen veroorzaken. In de laatste paar jaren zijn drie tankers, die echter gelukkig leeg wa ren, in volle zee ontploft. „Als een tanker van 400.000 ton geladen met olie zou vergaan, zouden de gevolgen bijzonder groot zijn", aldus de Franse parlementariër A. Bonnefous. „De verzekeringsmaatschappijen hebben al laten weten, dat zij risico's als destijds met de Torry Canyon niet meer wil len dekken", aldus de Fransman, die er verder op wees, dat twee scheeps werven reeds plannen gemaakt heb ben om schepen tot 1 miljoen ton te In ditzelfde verband maakten ver schillende parlementariërs ernstig be zwaar tege;n het dumpen door Ameri ka in volle zee van zenuwgas. De Amerikaanse parlementariërs gaven echter te kennen, dat het de laatste keer geweest was, dat zoiets zou ge- beuren. De parlementariërs gaven de ze kanttekeningen bij een rapport over het vreedzaam gebruik van con tinentale plats en de oceaanbodem. De Rus A. Chitikov onderstreepte de stellingen in het rapport, dat de ex ploratie van de zeebodem en de ex ploitatie van de bodemschatten be heerd moet worden door een interna tionaal lichaam, dat door alle landen wordt geaccepteerd. Rusland bepleit daarom aldus de heer Chitkov. een algehele beperking van het militaire gebruik van alle gebieden, waar men- sen leven en werken. Het is duidelijk, zo zei hij, dat het verbod voor het gebruik van de zeebodem voor mili taire doeleinden een eerste vereiste is voor een succesvolle en vruchtbare samenwerking bij het vreedzame ge bruik van die bodem. De Amerikaanse afgevaardigde McClory betoogde, dat het verkeerd zou zijn om een wereldconferentie over de vervuiling van de zeeën uit te stellen tot 1972. (U weet wel, de fabrikant van Caballero, Golden Fiction, Tivoli, Chesterfield) Restaurant Het Paviljoen, Rijswijkseplein, Den Haag van half 7 tot half 9 (Van, WEN HAAG De groei van de produktie is één van de hoofdoorza ken van een steeds snellere Terval ling van lucht en water. Zelfs de zee bergint tekenen van vervuiling te vertonen hoofdzakelijk veroorzaakt floor olie die ook stranden besmeurt, vogels doodt en het leven in de zee Een oplossing zou zijn de olie op te vangen en te verwijderen. Aan deze fcnroule wordt thans gewerkt door do Goodyear Tire and Rubber Com pany (V.S.) die enorme rubber con tainer* heeft ontwikkeld. Deze con tainers kunnen door de lucht ver voerd, tn het water geworpen en langs beschadigde tankers gelegd •worden. De olie kan dan worden overgepompt en naar de wal worden gesleept. Goodyear ontwerpt dit systeem voor de Amerikaanse kust wacht die het wil gebruiken voor snelle hulp aan tankers in nood en om het verlies van olie in zee te voorkomen. De versleepbare en op vouwbare containers kunnen in ru we zee worden gebruikt op die plaatsen waar het overpompen van de olie naar een ander schip onmo gelijk is. De afmetingen, Inhoud en vormge ving van de containers staan nog niet vast, maar zij zullen een verde re ontwikkeling betekenen van de reusachtige „Pillow"-tanks van Goodyear. Deze „Pillow"-tanks wor den in verscheidene afmetingen ge leverd met een inhoud tot 300.000 liter. Ze dienen voor opslag en trans port van water, brandstof en che mische vloeistoffen. CAIRO (AP-Reuter) De nationale vergadering van Egypte zal morgenavond voor het eerst sedert de dood van pre sident Nasser in zitting bijeenkomen, al dus heeft Al Achram bekendgemaakt. Het blad meldde niet waarom de nationale vergadering bijeengeroepen was, maar het citeerde een grondswetartikel volgens hetwelk de vergadering binnen zestig da gen een president voor een nieuwe ambts termijn van vijf jaar dient te kiezen. De bevolking zal daarna een kans krijgen deze keuze goed of af te keuren. Sedert de begrafenis van Nasser wordt achter gesloten deuren koortsachtig over leg gepleegd teneinde de opvolgings kwestie zo spoedig mogelijk te regelen. "Naar verluidt gaan de gedachten uit naar een driemanschap. De Jordaanse regering en de Palestijn se guerrilla's hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe reeks maatrege- i de l len ter vermindering bestaande spanning, aldus heeft radio- Amman omgeroepen. Alle wegversperringen in Jordanië zul len worden opgeruimd terwijl overeen stemming :s bereikt over bepaalde con troleposten, waar voertuigen van beide partijen mogen worden doorzocht. ren gevormd die in Irbid, n Zerka toezicht op de na- de nieuwe maatregelen za! Gisteren sche offici koming vtö uitoefenen. De voorzitter van het joodse congres, dr. Nahum Goldmann, heeft in Tel Aviv verklaard dat een ontmoeting kan wor den geregeld tussen de Arabische guer rillaleider Jasser Arafat en een Israëli sche vertegenwoordiger, indien beide partijen dit wensen. Dr. Goldmann deelde op de luchthaven Lydda bij Tel Aviv aan journalisten mee dat hij onlangs de Israëlische premier, mevrouw Golda Meir benaderd had met een voorstel dat een aan hem bekende figuur een ontmoeting zou kunnen rege- j len tussen „een leider van de Arabische bevrijdingsbeweging" en een Israëlische vertegenwoordiger. Hij weigerde de naam van de Arabische j persoonlijkheid te noemen, maar in ant- woord op een vraag of een ontmoeting zou kunnen worden gearrangeerd tussen een Israëlische afgevaardigde en Jasser Arafat, zei hij dat. dit mógelijk zou zijn. I Onbewust van het naderend gevaar staat deze ooievaar op zijn hoog- reikend nest. Over niet al te lange t\jd zal de grond onder hem zijn weggegraven, want het Tsjechische plaatsje Most wordt in zijn geheel afgebroken, omdat onder de funda menten rijke bruinkoollagen ge vonden zijn. NEW YORK (AP) De opstandige gevangenen in bet huis van bewaring te Manhattan, de zogenaamde graf tombe", hebben alle zeventien gijzelaars die zij vasthielden vrijgelaten. Er worden nu nog in één gevangenis in de stad New York gijzelaars gevan gengehouden. Dat zijn er drie in de gevangenis van Long Island City. De opstand in de „graftombe" was vorige week vrijdag uitgebroken. De gijzelaars werden op de elfde verdieping van het gevangenisgebouw vastgehouden. Bur gemeester Lindsay had de gevangenen tot vanmorgen drie uur (onze tijd) de tijd gegeven om de gijzelaars vrij te laten Dit geschiedde om 04.35 uur (onze tijd). Sedert vorige week donderdag zijn 5.900 gevangenen in opstand gekomen, al hebben lang niet allen deelgenomen aan bezettingsacties. Zij eisen verlaging van de borgsommen, bespoediging van de gerechtelijke procedures en verbete ring van de omstandigheden in huizen \"an bewaring. In het Van Abbemeseum te Eindhoven worden van vrijdag 16 oktober t/m zondag 22 november ca. 200 schilderijen geëxposeerd van de Amerikaanse pop art kunstenaar Andy Warhol. DEN BOSCH (ANP) Een grote meerderheid van afdelingsvoorzitters steunt de actie van mr. H. van Mierlo, fractievoorzitter van D'66, om contacten te leggen tussen de KVP en de PvdA. In Den Bosch bijeen stelden zaterdag van de 83 voorzitters uit de afdelingen van D'66 zich 66 voorzitters achter de actie. Zeventien van hen waren ertegen. Informeel contact met KVP en PvdA De opvattingen van de voorzitters zijn gebaseerd op de meningen in hun afdelingen,1 zo bleek zaterdag uit de onderlinge discussies. De bijeenkomst bad geen beslissendè bevoegdheid. Over het voorstel van mr. Van Mierlo moet binnenkort het congres van D'66 beslis- Volgens fractievoorzitter Van Mierlo zullen de confessionele partijen in de cember een stembusakkoord met elkaar aangaan. Als gevolg daarvan ontstaan hi de Nederlandse politiek drie blokken: da C.D.U., de V.V.D. en de socialisten. D'66 wil echter naar twee blokken stre ven, die de P. v. d. A. met het progressieve deel van de K.V.P. en die van de V.V.D. met de andere K.V.P. - Volgens mr. Van Mierlo moeten reeds deze maand per afdeling informele con tacten gelegd worden met K.V.P.'ers en socialisten, om te kunnen peilen, hoe in de K.V.P. en de P.v. d.A. de opvattingen over samenwerking met de P.v. d.A. en- of de V.V.D. liggen. In november zou den dan per regio openbare bijeenkom sten gehouden moeten worden, waarin D'66 de politieke ontwikkelingen in dis cussie brengt. WELLINGTON (Reuter) Dominee Ian Paisley, de militante leider van de protestanten in Noord-Ierland, wordt uitgenodigd in november naar Australië te komen, als paus Paulus daar ook is. De uitnodiging komt van de internatio nale raad van christelijke kerken. In Australische regeringskringen ziet men de felle anti-papist niet graag tegelijk met de paus komen, maar er kan wei nig tegen worden gedaan. Paisley heeft een Brits paspoort en kan zonder visum het land binnenkomen. fransman in bezit van valse diploma's UTRECHT (ANP) Op verdenking van het plegen van valsheid in geschrifte is vandaag de zich narcotiseur noemen de 31-jarige Fransman Georges Henri Fardin voor de officier van justitie voor geleid. HU had met behulp van drie of vier, door hemzelf in het Frans opge stelde, vervalste diploma's een voor lopige aanstelling van een maand ge kregen aan het academisch ziekenhuis in Utrecht. De diploma's bleken voor 70 mark per stuk in Keulen te zijn gedrukt. Tegen Fardin, <jie zei dat hij laatstelijk als ver pleger in Duitsland had gewerkt, koes terde men bij de afdeling personeels zaken van het ziekenhuis al vanaf het begin enige argwaan wat betreft de echtheid van de door Fardin overgelegde papieren. Na informatie bij enige buitenlandse instanties bleek stulpje bij beetje dat de hele zaak doorgestoken kaart was. Een door de drukker in Keuleq gemaakte taalfout, waardoor de dipoma's afweken van het origineel, kwam de Fransman duur te staan. Op 1 oktober werd hij in zijn woning in Utrecht gearresteerd. Overigens had hij in de korte tijd dat hij in het ziekenhuis werkte, niet de kans gekregen om zelf als narcotiseur aan de slag te gaan. Zijn werkzaamheden bleven beperkt tot wat rondsnuffelen in de universiteitsbibliotheek. CAIRO (Reuter) Tijdens de de monstraties bij de begrafenis van presi dent Nasser, vorige week donderdag, zjjn in Cairo en in andere Egyptische steden in totaal achtenveertig mensen overleden, doordat zij in de massa stik ten of onder de voet werden gelopen. Honderden werden gewond, van wie er ongeveer tachtig nog in ziekenhuizen behandeld worden. Dc Egyptische rege ring heeft besloten de nabestaanden de zelfde financiële hulp te verlenen als aan militairen die sneuvelden in de strijd tegen Israël. De Ramses II straat in Cairo zal omgedoopt worden in Nasserstraat. Ramses zal het Ramsesplein houden, dat halverwege de Ramsesstraat ligt, waar zijn standbeeld in roze graniet acht meter hoog een spoorstation be- Als hij het plein ook met de straat had verloren had Ramses ook niet mo gen klagen, want tijdens zijn 66 jaar lange bewind heeft deze weinig be scheiden farao tal van gedenktekens voor zich zelf laten oprichten. LEERDAM (ANP) De politie van Leerdam, versterkt met manschappen uit verschillende omliggende gemeenten, heeft in de nacht van zaterdag op zon dag gebruik moeten maken van het vuur wapen tijdens incidenten in en rond de Ambonesc woonwijk, Daarbü werden twee Ambonese jongeren in de benen ge raakt. Zü moesten voor behandeling worden opgenomen in het ziekenhuis van Leerdam- De ongeregeldheden begonnen toen een patrouillerende politieauto vlakbij de woonwjjk door Ambonese jongeren met stenen en flessen werd bekogeld. Ook diverse particuliere auto's liepen flinke beschadigingen op. De versterkte politie zette daarop de woonwijk af, hetgeen de gemoederen nog meer verhitte. Toen de Ambonese jongeren opdrongen en de poli tie bedreigden werd van het vuurwapen gebruik gemaakt. Een van de gewonden uit Leerdam is een zoon van de voorzitter van de wijk raad, die 's nachts naar het gemeentehuis werd ontboden voor overleg met hel ge meentebestuur. De greep van de oudere Zuidmolukkers op de jongeren schijnt te zqn verzwakt. In politiekringen heeft men de indruk dat slechts een klein deel van de "Leer- damse Zuidmolukse jeugd een rol in de ongeregeldheden van de laatste tijd spe len- „De werkeiyke rellenschoppers ko men van buiten Leerdam", aldus de poli tie. De politie uit de omliggende gemeen ten, die in de afgelopen nacht bijstand heeft verleend, btijft paraat. BRASILIA (Reuter) Een 60-jarige kruidenier en voormalig cowboy blijkt een grote bijdrage te hebben geleverd tot de bevolkingsexplosie in Brazilië. De man, die luistert naar de schilder achtige naam Raimundo Carnauba de Carvalho, heeft functionarissen van de volkstelling in Braziië meegedeeld, dat hij de vader is van 93 kinderen, van wie er 32 „wettig" zijn. Do stoere 123 kilo wegende Raimundo zei dat hij, eerst als cowboy en later als eerzaam kruide nier „honderden vrouwen bemind had." Bonn wil van voorlopig regeringscentrum echt regeringscentrum worden en dus ook een dusdanig centrum optrekkei dat vaar behoren geregeerd kan worden. Een groep, van achttien buigt 2ich thans over dit probleem. Een overzicht va het voorlopige regeringscentrum Bonn. I Van een onzer verslaggevers DELFT Vijf wethouders uit ver schillende plaatsen, allen lid van de KVP, hebben het bestuur van hun par tij de tekst voorgelegd van bet hoofd stuk „bouwbeleid" in het kernprogram ma van de KVP zoals zij dat graag gewijzigd zouden zien. Zij hebben reeds bij vele KVP-fracties in het land een gunstig onthaal gevonden voor hun voorstel, dat zij aanhangig willen ma ken op de komende partijvergadering. Reeds op 25 november 1969 kwamen de wethouders in het nieuws toen zij een nota publiceerden over bouwbeleid en woningnood. Zij wezen er toen op AMSTERDAM (ANP) De 250 bui tenlandse en 150 Nederlandse eensgezin de priesters hebben zich zaterdagavond aan 't eind van hun congres in Amster dam solidair verklaard met de Ned, priesters, die het cèlibaat hebben afge zworen en het voorgaan van een gehuw de priester in de eucharistieviering voor staan. Vrijwel allen stemden voor een motie, waarin 'n internationaal gedrag op dit gebied werd ondersteund. Zoals j bekend werd de eerste stap op deze weg gezet door de studentenpastor Huub Oosterhuis, die vorige week zondag te- j gen het besluit van de blschoppen in I voorging in de eucharistieviering. De solidaire priesters, die deze stap van de Amsterdamse studentenpastors goed keuren, hebben afgesproken iedere col lega te ondersteunen die eenzelfde be slissing neemt. De verantwoordelijkheid voor een dergelijke gedragslijn ligt vol gens hen bij elke geloofsgemeente zelf. Iedereen die door zijn zelstandige be slissing het celibaat te negeren en in functie te blijven door de Kerk terzijde geschoven wordt» zal door de internatio nale solidaire priesters worden onder- Niettemin willen de oppositionele priesters de band met de Katholieke Kerk in Rome niet verbreken. Zij heb ben verklaard de communicatie tussen Rome en de rest van de Kerk te zullen voortzetten en te verbeteren. Het inter nationale secretariaat van de solidaire priesters, opgericht in juni 1969, dat nu in Brussel zetelt, heeft uitgebreide bevoegdheden gekregen en is opgedragen het contact met Rome te versterken. Bovendien gaat het secretariaat zich in tensief bezighouden met de problematiek van de gastarbeiders. De priester Jan Ruyter uit Beverwijjc, lid van de Nederlandse Septuagint en een van de organisatoren van dit con gres, noemde de bijeenkomst een groot succes. „We hebben nu de conflicten bin nen de Kerk verlaten en zullen over gaan tot een maatschappü kritische be nadering. We zullen samen proberen het evangelie om te zetten in daden. De ver betering van de maatschappij en de we reld, waartoe ook de politiek behoort, zal voor een gedeelte in de handen van de Kerk liggen. In ieder geval zal de Kerk iets kunnfen bijdragen", zei hij op de slotbijeenkomst dat de woningwetbouw haar sociale functie heeft verloren en vroegen om een sterker beleid ten einde binnen redelijk afzienbare tijd uit de woning noodellende te geraken. Van de 60 KVP- fracties aan wie de nota werd gestuurd reageerde de helft en hiervan stelde 90 procent zich achter het standpunt van de wethouders. Ook uit andere kringen werden gunstige reacties vernomen. In het ontwerp-kernprogramma van de KVP staat onder „bouwbeleid" slechts: „het huidige wonningbouwpro- gramma van 125.000 woningen opvoe ren met 3000 tot 4000 woningen per jaar in verband met'de toeneming van de behoefte en de vervanging van slechte woningen." De wethouders schrijven nu, dat „als onderdeel van het huidige woningbouwprogramma van 125.000 woningen (indien mogelijk te verhogen met 3 a 4000 woningen) mini maal 25.000 zwaar gesubsidieerde wo ningen dienen te worden gebouwd. De ze dienen uitsluitend te worden toege wezen aan de categorie laagst- en laag betaalden. jonge gezinnen en degenen die in zeer slechte woningen of krotten Verder vragen 5e opstellers van de brief om een individuele huurbelasting voor iedereen die 'n gesubsidieerde wo ning bewoont en een inkomen geniet dat niet in verhouding Is tot de huur en wensen de aanstelling van een staatsse cretaris die zich speciaal met deze ma terie zou moeten belasten. Dit voorstel is als amendement reeds onder meer door de rijkskieskring Dordrecht aange nomen. Het is nu voor de partijraad bij het partijbestuur ingediend. De opstellers van dit voorstel, die het een dringende noodzaak vinden dat de KVP zich presenteert met een ander sociaal bouwbeleid dan voorheen, zijn de wethouders L. A. Weeber uit Delft, G. J. Billekens uit Venlo, L. P. Bo«-- ters uit Wateringen. J. F. J. de Lange uit Alkmaar. S Menken uit Lei den en de voorzitter van de KVT- fractie in Den Haag mr. J. A. M. Borghols.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5