Ray Charles en Newport in laatste oktoberweek David Oistrach bij Residentie-Orkest antenne Negen mannenkoren op zangersdag Vlaardingen Groten van de jazz in ons land Pulchri Studio luidt noodklok Janis Joplin overleden Ernest Grips overleden VPRO heeft niet opgeruid tot sabotage -ii.Gi.NA 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 5 OKTOBER 19. RAY CHARLES Speelde Prokovjev als Mendelssohn DEN* HAAG Aan het einde van deze maand zullen een groot aantal beroemdheden in de genres jazz en rhythm and blues ten onzent manifeste ren. Organisator Paul Acket presenteert in samenwerking met de in Zwitserland wonende Amerikaanse promotor Norman Granz de beroemde vocalist Ray Charles en het Oscar Peterson trio, terwijl in hetzelfed weekend het langzaam aan traditie wordende Newport Jazz Festi val zal worden gerealiseerd onder su pervisie van promotor George Wein. Op vrijdag 30 oktober a.s. zullen in het Concertgebouw te Amsterdam te 19.00 en om '22.00 uur twee orkesten dus optreden de vermaarde vocalist pianist Ray Charles, zijn Big Band alsmede zijn onafscheidelijke vocal- group The Raelettes. Tot nu toe verzorg de deze zanger een avondvullend con cert, doch organisator Norman Granz zag het ditmaal anders. Indachtig zijn beroemde Jazz at the Philharmonic I concerten, waarin vele beroemdheden in één programma optraden, heeft hij Waarom speelden Vün Otterloo en het Residen tie-Orkest zondagmiddag in het Congresgebouw de vierde symfonie van Men delssohn? Was bij de pro grammasamenstelling, be wust of onbewust, van in vloed geweest dat de gro te Russische violist David Oistrach het eerste con cert van Prokovjev wilde spelen en dat juist dit concert in de jaren ttrin- tig in Parijs door Na- dia Boulanger, Georges Auric, Boris de Schloezer met nadruk werd be schuldigd van „Mendels- sohnnisme"? Hoe dit zij, helemaal ten onrechte was die beschul diging niet. Prokovjev be gon aan dit vioolconcert toen hij nog op het con servatorium was en hij voltooide het in 1917 of 1918, dus ongeveer op 26- jarige leeftijd. In tegen stelling tot wat in het programmaboekje stond te lezen, werd het al in 1923 in de Franse hoofd stad in première gegeven en daar kreeg de compo nist te horen dat hij in de taal van zijn dagen te rugkeerde naar de brede, zangrijke lyriek en het glad gepolijste passage- werk van Mendelssohn. Oistrach speelde het werk inderdaad als was het een vroeg 20e-eeuwse Men delssohn. Hoewel natuur lijk prachtig van toon, is er naar ons gevoelen (ko- loristjsch van dit stuk meer te maken (zeker van de prachtige inlei ding) en hadden met na me de geaccentueerde rit men veel meer profiel kunnen krijgen. Overigens is dit cadenslo- ze concert symfonisch en niet virtuoos van opzet. Het lijdt geen twijfel dat het oritest zich, zeker in het eerste deel, veel ster ker had moeten laten gel den. Al werd dat later beter, er ging toch te weinig van uit, wat ii geval een misplaatste bied was jegens de be faamde solist, wiens in terpretatie wel niet over rompelend maar toch wel allure had. Dirigent en orkest waren na een wat plichtmatige ouverture Carnaval Ro- main van Berlioz verre weg het best op dreef toen zij na de pauze de Italiaanse van Mendels sohn bijzonder fris en le vendig weergaven. Mis schien waren sommige tempi wat te snel, enkele passages wat te kramp achtig. maar gegeven de hedendaagse instelling was de uitvoering boei end, het boeiendst zelfs van het gehele concert. K. S. DEN HAAG Bij de opening van de najaarstentoonstelling heeft de heer Dirk Bus. de voorzitter van het schil derkunstig genootschap Pulchri Studio, zaterdagmiddag de noodklok geluid. Wanneer er geen hulp komt van over heidswege zal het niet mogelijk zijn de exploitatie van Pulchri voort te zetten. De heer Bus wilde bet duidelijk zeg gen: geen subsidie, geen Pulchri meer En „dan zal Den Haag weer een stuk minder leefbaar zijn". De daken zijn nu weliswaar hersteld on de wanden werden opgeschilderd, maar dit is het laatste wat men kon doen want nu zit Pulchri werkelijk op zwart zaad. Bij 'deze nogal sombere toespraak werd toch het doel van deze bijeenkomst niet vergeten: de opening van de najaarstentoonstelling door dhr. Bus „het visitekaartje van Pulchri" genoemd. Voor de onlangs overleden schilder Bob Buys Is een aparte groep Defresneprijs voor Theo Kling AMSTERDAM (ANP) De Defresne prijs voor de beste toneelregie 1969-70 is toegekend aan Theo Kling voor zijn regie van „K&spar" bij Toneelgroep Theater. De prijs, die in 1965 ter gele genheid van het 20-jarig bestaan var de Nederlandse Vereniging van Toneel kunstenaars werd ingesteld, is de regis seur zondagmiddag tijdens een bijeen komst in Amsterdam uitgereikt. De jury, bestaande uit mevr. C. Mul der en de heren W. Boswinkel, F. Dick- man en G. Lindenberg. merkt in haar rapport op grote waardering te hebben voor het feit dat $le regisseur een uiter mate moeilijk te interpreteren tekst zo duidelijk in een toneelvorm heeft weten om te zetten. Zij was getroffen door de wijze waarop hij de hoofdrolspeler Bernhard Droog in staat heeft gestled de figuur van Kaspar uit te beelden met ..een geestelijke en lichamelijke wend baarheid die tot een uitzonderlijke to neelcreatie heeft geleid." De Prijs be staat uit een plastiek van de beeldhou wer Hans Ydo en een geldbedrag. Zij werd eerder toegekend aan Ton Lutz (1966), Erik Vos (1967), Johan de Mees ter (1968) en Peter Oosthoek (1969). Philips toont interesse voor MGM Volgens het toonaangevende weekblad voor de amusementewereld „Variety" zou Philips belangstelling hebben voor de filmmaatschappij Metro Goldwyn Mayer. De onderhandelingen zouden echter zijn afgesprongen op het feit dat de voor naamste aandeelhouder Kerk Kerkorian, die 2.322.976 aandelen bezat deze alleen voor dertig dollar per stuk van de hand wil doen, terwijl ze op de Newyorkse effectenbeurs voor 18 dollar genoteerd staan. Kerkerian betaalde er onlangs 35 en 42 dollar voor. Philips zou interesse voor MGM heb ben omdat hot zelf videorecorders gaat produceren. Metro Goldwyn Mayer zou dan voor de films kunnen zorgen. Zeg het nou zelf Utrechtse inspraak De komende maanden gaat de NCRV-televis ie een aantal program ma's uitzenden, waarin zal worden ingegaan op het vraagstuk van in spraak. Overigens niet aan de hand van een eindeloze discussie met vele deskundigen, maar naar aanleiding van enkele concrete voorbeelden. aan het Ray Charles concert de fameu ze jazzpianist Oscar Peterson en zijn side-men toegevoegd. De Rotterdamse Doelen zal op 30 en 31 oktober alsmede op 1 november weer als jazzmekka fungeren tijdens het jaarlijks te houden Newport Jazz Festi val in Europe. Het uitgebreide pro gramma is als volgt samengesteld. Tij dens het eerste concert op 30 oktober (aanvang 24.15 uur) zal het Dave Bru- beck Quartet met Gerry Mulligan op Baritonsaxofoon optreden. Deze forma tie trad reeds eerder in de Doelen voor het voetlicht. Op zaterdag 31 oktober (aanvang 20.15 uur) wordt een gevari eerd programma geboden: Het Modern Jazz Quartet, de bigband van de ver maarde drummer Buddy Rich (blijk baar volledig hersteld van een hartaan val) alsmede de al even vermaarde vocaliste Anita O'Day en haar trio. Zondag 1 november (aanvang 20.15 uur) zal het quartet van bassist Charles Mingus te beluisteren zijn, gevolgd door het quartet Earl „Father" Hines. Voorts zal de met kogelronde wangen blazende trompetist Dizzy Gillespie het podium betreden. Met welke musici hij zal concerteren is nog niet bekend. Als laatste item prijkt de Europese gelegen heidsformatie Kenny Clarke-Francy Boland Big Band op het programma. Een weekend dus dat de liefhebbers van voornoemde genres waarschijnlijk nog lang zal heugen, zowel muzikaal als waarschijnlijk financieel. Het nachtconcert dat Peggy Lee 31 oktober in het Amsterdamse Concertge bouw zou geven zal wegens ziekte van de zangeres niet doorgaan. In haar plaats is thans de Amerikaanse Gospel groep The Edwin Hawkins Singers geëngageerd. Peggy Lee's optreden is uitgesteld tot februari 1971. Het eerste programma in deze reeks komt vanavond op het scherm onder de titel: ,,Zeg het nou zelf". Hierin staat het Utrechtse uitbreidingsplan Lunetten centraal. Niet omdat het in Utrecht nu zo bijzonder slecht gesteld zou zijn met de inspraak het te gendeel is misschien eerder het geval maar omdat in allelei fazen van besluitvorming de gewone betrokken Utrechtenaar nog onvoldoende wordt gekend. De samenstelling en regie van deze programma's heeft Leo Moen, terwijl de presentatie wordt verzorgd door de Amsterdamse journalist Philip van Tijn. Ned. II 21.15 uur. Ook Nico Haasbroek weg bij VPRO (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. ,Nico, de tweeling broer van Jan Haasbroek, heeft dezer dagen van de VPRO te horen gekregen, dat op zijn medewerking als free lance-reporter geen prijs meer wordt gesteld. Zijn broer Jan heeft onlangs ontslag bij de VPRO genomen als eind redacteur van de omroepgids „Vrije Geluiden". Naar verluidt is de breuk te wijten aan een kritisch artikel, dat laatstgenoemde schreef in De Nieuwe Linie over het t.v.-programma „Pik- Nik". NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Coronation Street 20,00 uur: Journaal 20.20 uur: Ha, die Annemarie 20.50 uur: Achter het nieuws 21.15 uur: De Gouddieven 22.05 uur: Don Byas-comeback 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Kijken naar kinderen NCRV: 19.30 uur: De avonturen van Tom Sawyer 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Memorandum 21.15 uur: Zeg het nou zelf 22.05 uur: Het telegram 22.45 uur: In het voorbijgaan 22.55 uur: Journaal NEDERLAND I NOT: 10.45—11.10 uur: Notre ville (les 2) 14.00—14.25 uur: Verkennen en ontdekken (3) NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: l Vliet Journaal 20.20 uur: Peyton Place 9 21.05 uur: Een avond aa met Paul va 22.05 uur: Televiziermagazine 22.55 uur: Journaal TELE AC: 23.00 uur: Modelbegrip in wetenschap en techniek NEDERLAND II en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Kunstsignalering KRO: 19.30 uur: De dwaze wereld van Tommy Cooper 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Mod Squad 21.10 uur: Brandpunt Special 21.35 uur: De klop op de deur (3 22.20 uur: Een koude eeuwigheid Janis Joplin HOLLYWOOD (Rtr.) De Ameri kaanse roekzangeres Janis Joplin is zon dagavond in haar appartement in Holly wood dood aangetroffen. Vermoedelijk heeft zij een te grote dosis verdovende middelen ingenomen. De 27-jarige Janis Joplin zong haar rock- en bluesnummers vaak met een fles whiskey in haar hand. Zij kreeg bekendheid als lid van de Big Brother en de Holding Companygroep en zij was een van de bekendste gasten op het Woodstockrockfestival de afgelopen zo mer. Het is de tweede populaire ster. die binnen enkele weken op jeugdige leeftijd is gestorven. Op 18 september overleed Jimi Hendrix op 27-jarige leeftijd in Londen na het innemen van een te grote dosis verdovende middelen. van Binding Rechts; 18.30-18.41 ^Nieuws?. wereld: veelgevraagde geestelijke muziek. 19.20 Reformatie en Reveil, lezing. 19.35 Muzikaal intermezzo 19.45 Geloven vandaag, lezing. NCRV: 20.00 Uitgelicht: muzikale lezing over nieuwe muziek. 20.20 (S): Utrechts S mfonie Orkest en solist: klassie ke en moderne muziek (opn). 21.40 De kerk vandaag, documentair programma. 22.00 <S): Koorzang met orkestbegeleiding. 22.20 Avon doverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelin- iej. Drs. M.A.Pijl, Drs. Th.H.J. Leene? a (Nederlands) ADVERTENTIE ingericht ter gedachtenis en waardering van deze begaafde kunstenaar. De heer Bus lichtte ons, na afloop van de ope ning, over Pulchri's moeilijkheden in: „Wanneer wij b.v. een gemeentelijke subsidie van f 30.000 per jaar zouden krijgen dan konden we de activiteiten normaal doorzetten. Momenteel hebben we alleen een kleine toelage voor de j begeleiding van de Galerie en dan heeft de gemeente ons geholpen bij het her stel van de daken. In ieder geval is ons f51.000 toege zegd. Rijksmonumentenzorg die de res tauratie van de voorbouw subsidieert betaalt pas in '74. Maar wij zitten momenteel voor te hoge kosten. Als u nagaat dat een expositie als deze onge veer f 5000 kost (derving van zalen- I huur, inrichting, etc.) dan kunt u zich voorstellen wat er uit gaat. Het is nu zo dat we er lang over moeten dubben of we nog een werkster erbij kunnen nemen of niet. Het zou toch wel erg zijn wanneer een oude Haagse culturele instelling als deze moest verdwijnen". VUGHT (ANP) Te Vught is op 97- jarige leeftijd overleden de heer Ernest Grips, de oudste inwoner van Vught en wellicht ook de oudste kunstschilder in Nederland. De heer Grips heeft tot voor kort nog geschilderd. Hij had zich voor al naam verworven als restaurateur. Hij heeft o.m. drie Rembrandts en vele doe ken van andere oude Nederlandse mees ters gerestaureerd. Dinsdag 6 oktober 12 uur zal in de St.-Peterskerk te Vught de plechtige uitvaart plaatshebben. 'n Kalorik Indola babyflesverwar- mer verwarmt al het voedsel voor baby en kleuter. Zo hebt U er jaren plezier van! Want alle maten baby flesjes, maar ook blikjes babyvoeding passen erin: in de klemring aan de bovenkant hangen ze vrij in het water. Thermostatische warmte- regeling zorgt voor een konstante temperatuur. Verder: fikse hand greep voor handig hanteren, vullen zonder morsen door weldoordachte, opstaande morsrand, gemakkelijk schenken en èrg veilig! Niet vergeten: de ideale babyfles- verwarmer die nog véél méér verwarmt heet Kalorik Indola. Prachtkado voor nieuwe oma's! f 27,SO Haghe Sanghers goed op dreef Negen mannenkoren, waarvan vier uit Den Haag. twee uit Rotterdam en elk één uit Gouda, Schiedam en Vlaar dingen, zijn zaterdag naar de Stadsge hoorzaal in laatstgenoemde plaats geko men om er proeven van bekwaamheid af te leggen, niet alleen tegenover een talrijk publiek van supporters maar ook tegevover een afgevaardigde van het Koninklijk Nederlands Zangersver- Om praktische redenen konden de koren natuurlijk slechts korte nummers ten gehore brengen. Doordat evenwel het Schiedamse Orpheus samenwerkte met Gouda's Liedertafel werd het mo gelijk een groter werk centraal te stel len: Gesang eines welken Baumes und der Sonne, in 1966 gemaakt door de toen 37-jarige Japanner Kan Ishii, die zelf de van natuurmystiek doordrenkte Japanse tekst in het Duits overbracht. Dit behoeft niet te verbazen want Ishii is een leerling van Carl Orff. In zijn compositie is dit duidelijk hoorbaar, al is de tekstbehandeling lyrischer en weker dan bij Orff het geval zou zijn geweest. Door de melo dietypen en de vele herhalingen maakt het geheel een wat monotone indruk, terwijl naar ons gevoel de beoogde extase niet helemaal overkwam. Overi gens alle waardering voor initiatief en uitvoering. De pianopartij had meer re liëf kunnen krijgen maar Wim Serlie moest invallen voor Henny Moser. Die Haghe Sanghers zetten vocaal hun beste beentje voor en dat zegt wat! in een kostelijk meilied van de oude Engelsman Morley en in Badings steoere zetting van het Valerinshed Merck toch hoe sterek van dirigent Wakel- kamp zelf ging Passage, naar wij menen op een tekst van niemand min der dan Achterberg. Zonder tekstboekje kon het publiek er onmogelijk iets van begrijpen maar zelfs mét de tekst zou een kleine toelichting niet overbodig zijn geweest. Zo'n toelichting gaf Ria Borgmeijer heel aardig toen zij met Shell-Mannen- koor een ballade van Britten uitvoerde Ook haar keuze van de goed weergege ven kleine gebeden van Poulenc, die j gevoelig zijn zonder sentimentaliteit, was lofwaardig. Daarentegen was de j programmakeus van de Haagse Vere nigde Zangers erg ouderwets, maar zij hadden het voordeel dat Nico Ringels een voorbeeld mocht heten van doel treffende directietechniek. Dienstplicht in het rumoerige Haagje was er de oorzaak van dat Van dei- Waart slechts met de helft van het politiekoor Entre Nous kon deelnemen Een bezwaar bleek dat niet te zijn want er werd met overtuiging gezon gen, al was het repertoire niet sterk. Aan de oubollige bewerking, van de dirigent zelf. van het karretje op de zandweg hebben we overigens ons ple zier beleefd. De Haagse Bousanghers zochten het in het sentiment, Vlaardings Orpheus, als gastheer optredend, bij de lichte Duitse en Amerikaanse muze. Doordat Rottcs Mannenkoor er pas op het laat ste ogenblik bijkwam, was diens aan deel niet geprogrammeerd maar overi gens zeker de moeite waard. K.S. Een telegram naar Leningrad Waarschijnlijk heeft Konstantin Paustowsky die in juni 1968 ovreleed, en gerekend wordt tot de grondleg gers van de moderne letterkunde in het Rusland van na de revolutie, onze Josephine van Gasteren nooit gekeng. hoewel zijn eenakter speciaal voor haar geschreven had kunnen zijn. Zij is de moeder van één dochter en woont ergens verloren op het onmete lijke land. Van die dochter hoort zij uiterst weinig. Die heeft het te druk met haar baan als secretaresse van een kunstenaarsbond. Nu ja, Nastja stuurt alleen om de zoveel tijd een cheque van een paar honderd roebel, maar schrijven doet zij nooit. Is het nu al niet langer dan drie jaar gele den dat zij naar haar moeder omge keken heeft? Katherina Petrowna wéét wel dat zij het druk heeft, in Leningrad, maar, als je maar één kind bezit. Op een dag houdt zij het niet langer uit en ze schrijft dat de winter voor de deur staat en., dat Nastja nu toch maar eens komen moét. Al was het maar voor één dag. Maar Nastja die het zó druk heeft zal heus wel eens komen. Regisseur Bob Löwestein heeft bij zijn opnamen studioscènes en film gecombineerd. Een bijzonder heid is nog dat de rollen van moeder en dochter beide door Josephine van Gasteren gespeeld worden. Van dit „Telegram" werd ook, in dezelfde be zetting, een Duitse versie gemaakt. Ned. II 22.05 uur. Terugkeer van een andere dr. Finlay Vanaf het begin van de jaren zestig kwam de serie .Memorandum van een dokter" ieder winterseizoen een aantal malen op de NCRV-televisie. Met Rob Geraerds en Bram van der Vlugt in de hoofdrollen genoot de serie ook een ongekende populariteit. Zelfs zo dat er nu nog verzoeken binnenkomen om nieuwe afleveringen De schrijver, dr. A. J. Cronin, stelde echter als eis dat de buitenopnamen in Schotland gemaakt moesten wor den, een eis die de NCRV financieel niet kon realiseren. Om de liefhebbers van deze serie tegemoet te komen is in Engeland een aantal afleveringen aangekocht, die nu iedere maandag avond direct na het journaal van acht uur zullen worden uitgezonden. Van avond wordt daarmee een'begin ge maakt. De eerste aflevering die de NCRV nu uitzendt, kreeg de titel „Een kwestie van gevoel". In Arden House, de „residentie" van de beide doktoren doet zich een niet alledaags probleem voor. Een mooie jonge vrouw, die zich bedreigd voelt en niet helemaal ten onrechte door enkele opgewonden stieren, wordt ontzet dooor de jonge dokter Finlay. Hij brengt haar naar huis om dan te ontdekken dat dét het huis is waar hij naar onderweg is. Zijn passagiere blijkt namelijk niemand minder te zijn dan Barbara Davidson, de dochter van Henry Davidson, eigenaar van een nieuwsblad. Finlay was daar ge roepen omdat Barbara's stiefmoeder een baby verwacht. Barbara, die op slag verliefd Is op haar „redder", no digt Finlay uit voor een dineetje en hij stemt gretig toe. Maar zijn collega, dr. Cameron, is helemaal niet gediend van het uitstapje van Finlay en vraagt hem de uitnodiging alsnog af te zeggen. Hiervan wil Finlay echter niets weten. Bill Simpson speelt de nieuwe Finlay en dr. Cameron is een rol van Andrew Cruickshank. Ned. II 20.20 uur. Dit weekeinde waren er programma's genoeg om duidelijk te maken dat in Hilversum. niet helemaal ten onrechte overigens, het winterseizoen als het t.v.-seizoen bij uitstek wordt beschouwd. Bij de KRO was bijvoor beeld „Oebele" terug. „Oebele" vinden we zo ongeveer het einde. Eerlijk! Natuurlijk, het is ei genlijk exclusief voor de jeugd, maar het is zo'n levendig programma, zo voortreffelijk televisie vaak, dat we elke keer het plezier ervan met onze kinderen delen, zelfs als het zoals zaterdag voor een belangrijk deel herhalend is. Goed om hierbij op te merken dat die kinderen en wij bij „De Woefs en de Lamaars" vooralsnog niets te 'delen hebben gehad. We vonden het gelijke lijk vervelend en zijn benieuwd of het in de toekomst nog aardig gaat wor- Een beetje als seizoenopening bracht de KRO „Met Wim Sonneveld naar Japan". Een knap gemaakt program ma. vooral door de snelle montage, met Rob Touber als regisseur in Pflegharstijl en Sonneveld als zich zelf weliswaar, maar toch wel wat overspoeld door de techniek die met hem bedreven werd. Daar komt bij dat Sonneveld altijd repertoire-zuinig is als het t.v. betreft. Er zat teveel bekends in de show, waardoor het onbekende (Japanse) element domineerde boven de inbreng van Sonneveld. De vijftig minuten waren overigens om voordat we het wisten en dat duidt op kwaliteit. Bij de AVRO zaterdag: Sjakie Schram benevens een aantal verwante arties ten. Een show die doodgewoon een groot publiek bedient dat zulk amuse ment verkiest en er evenveel recht op heeft als de mensen die door pop en aanverwante zaken bediend wensen te worden. Die popliefhebbers komen vaak aan hun trekken, de minnaars van het Sjakie Schramrepertoire ei genlijk alleen in carnavalstijd. We hebben er geen enkel bezwaar tegen als de AVRO die scheve verhouding wat recht wil buigen. Gisteren bij de VARA dc eerste afle vering van „Vic Singel". Fyn om een thrillerserie van Nederlandse huize te hebben. Die eerste aflevering had kwaliteiten en nadelen. Kwaliteiten: veel actie, goede hoofdrol (Wies An dersen), over het geheel goede bezet ting. gaaf filmwerk op allerlei locaties (Amsterdam, Wenen. Praag) dat goed correspondeerde met de sludio-opna- achtergronden en nadere informaties aan veel belangstellenden zijn ont gaan. Dit werd te meer in de hand gewerkt door het feit dat de coördina tie tussen ..I" en „II" gisteren weer het gebruikelijke lachertje was. Vg VPRO-DIRECTEUR (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM V.P R.O.-directeur S Doorman toont zich hogelUk verbsaasd. dat het radioprogramma over de leger plaats Olrschot zoveel stof in het par lement en bU de justitie heeft doen op waaien- De opzet van de maker Peter Flik was beslist niet om militairen tot sabotage aan te sporen. De V.P.R.O.-medewerker heeft lopende langs de omheining van de legerplaats verteld, dat de dienst plichtigen die over tijd arriveren, regel matig gebruik maken van een gat in het hek om het kazerneterrein te kun nen bereiken. Voorts werden enige mili tairen geïnterviewd en naar hun mening gevraagd hoe ze over sabotage dachten. Uit de antwoorden bleek, dat niemand op ideologische gronden sabotage pleegt of wil plegen. Hoogstens liet men olie uit een tank lopen omdat men de pest aan de dienst had of omdat men niet met weekendverlof kon gaan. Informa tie geven over dit soort geintjes is heel iets anders dan het opruien van dienst plichtigen tot het plegen van sabotage, aldus de heer Doorman. De angst in bepaalde kringen voor een groot internationaal opgezet sabotage- complot is ook kennelijk ditmaal een slechte raadgever geweest- „NCRV-en-bloc" voor het eerst de lucht in (Van onze radio- en t.v.-correspondent) HILVERSUM Hedenavond a.s. om half zes gaat via de radiozender Hilver sum I het eerste programma „NCRV- en-bloc" de lucht in. Dit nieuwe NCRV- programma zal een snelle afwisseling bevatten van muziek, nieuws, achter- grondinformati Nadelen: het verhaal kwam te moei zaam op gang (nadeel dat wellicht alleen de eerste aflevering treft), de kijker kwam de constructie van het gegeven pas laat aan de weet en sommige details bleven een raadsel. Bovendien schoot het acteervermogen soms tekort als de actie op zijn felst was. Al met al toch een serie om in de gaten te houden. De NOS bracht weer Video, rubriek die iets onduidelijks blijft behouden. Hel is typisch een programma, dat niet mikt op een hoog kijkcijfer. Maar in de aflevering van gisteren zaten een paar dingen die veel kijkers geïn teresseerd moeten hebben. Met name achtergronden en nadere informatie die werd geboden over Marcel van Dams bejaardenprogram ma's en over het geruchtmakende NCRV-programma „De andere gevan gene" Omdat Video niet vooraf mee deelt wat aan de orde komt zullen die Het kan op maandag, woensdag, don derdag en vrijdag worden beluisterd. De aanvangstijd is met uitzondering van de vrijdag als pas om zes uur kan worden begonnen gesteld op half zes en duurt tot zeven uur. De radio-uitzendingen beginnen om 17.30 uur met een kort overzicht van het nieuws, samengesteld door de eigen redactie, omdat de redactie van de ra dionieuwsdienst daartoe niet in staat bleek op dat tijdstip. Tot 18.00 uur volgt dan vooral muziek, afgewisseld door een aantal berichten en reporta ges. Een tweede nieuwsbulletin nu wèl te verzorgen door de radionieuwsdienst, staat om 18.00 uur geprogrammeerd. Aansluitend wordt het belangrijkste nieuws van die middag verder uitge diept. In de tijd tot 18.29 als de reclame en het uitgebreide nieuwsbulletin kun nen worden verwacht, zal o.a. wanneer daartoe aanleiding bestaat, ingegaan worden op correspondentie van luiste raars. Na het grote bulletin rest dan nog ruim een kwartier voor reportages en muziek. Om deze zaken technisch te realiseren is de NCRV-radio studio 3 speciaal en uitsluitend voor „NCRV- en-bloc" ingericht.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2