NKGB beraadde zich opnieuw over turnkwestie met KNGV JOHN ARETA WON OP ZIJN GEMAK Fedor den Hertog sterk danaïden viel van voetbalstuk Eenderde van twee promille van KNAU Beste jaarprestatie Record op twintig km 754.71b 247.603 ra-priji IIIIIÜ TOLBOEKHIN Fedor den Hertog heeft na het weekeinde een voorsprong van ruim drie minuten op zijn naaste concurrent in het algemeen klassement van de Bul gaarse wielerronde. In de zesde etappe verspeelde Den Hertog slechts zeven seconden op de rit winnaar, de Italiaan Ongarato. Kowalczuk (Polen) werd tweede ei derde. De Bulgaarse renner Tanev, die als vijfde binnenkwam, lag meer dan twee minuten op Den Hertog achter. MAANDAG 5 OKTOBER 1970 Fedor den Hertog 1 Popke Oosterhof De uitslag: 1. Van Tighem (Belg.) 5 u., 59 min., 17 sec., 2. Mortensen (Den.) zelfde tijd, 3. Verbeeck (Belg.) z.t., 4. Rosiers Belg.) z-t., 5. Hoban (Eng.) z.t., 6- De Witte (Belg.) z.t., Steevens (Ned.) op 48 sec. De zesde etappe bracht de renners van Razgrade naar lolboekhin over heuvelachtig terrein, Op het traject van 160 kilometer hebben de renners in een de spieren ver stijvende kou moeten rijden, het regende bovendien voortdurend en de wegen waren op bepaalde gedeelten gevaarlijk glad. De uitslag van de zesde etappe is 1- Ongarato (Ita.) 160 kilometer in 3 uur 52 minuten en 52 seconden (met tiidsvergoeding 3.51.52), 2. Kowalczuk (Pol.) z.t. (met tijdsvergoeding 3.52.22. 3- Oosterhof (Ned.) z.t. met tijds- vergoeding 2-52.37), 4. Den Hertog (Ned.) 3.52.59 5. Tanev (Bul.) 3.55.16. Het algemeen klassement is: 1. Den Hertog 14 uur 17 mi nuten 49 seconden, 2. Poloni (Ita.) 14.20.57, 3. De Koning (Ned.) 14.21.08, 4- Ongerato (Ita-) 14.21.38, 5,-Mickeift (O.- Dld.) 14.21.39. Het landenklassement ziet er als volgt uit: 1. Nederland 44.06.11, 2. Oost-Duitsland 44.15-29, 3- Italië 14.38.03, 4 Denemarken 44.20.37, 5. Bulgarije 44.22.49. Merkx Steevens Harry Steevens is bij een wielerwegwedstrijd in Fourmies (Fr.) over 237 km, als tiende geëindigd. Steevens had een achterstand van 48 seconden op de winnaar, de Belg Van Tighem- De Belg Eddy Merckx heeft het gistermiddag op het cir cuit rond het meer van Daumesnil gehouden Criterium der Azen gewonnen vóór zijn langgenoot Herman van Sprin- gel én de Fransman Lucien Aimar. De uitslag: 1. Merckx (Belg) 100 km in 1 uur, 48 min., 50 sec. (gem. 55.131 km), 56 pnt., 2- Van Springel (Belg) 26 pnt., 3. Aimar (Fra.) 24 pnt., 4. Monsere Belg.) 20 pnt., op 1 ronde: 5. Bitossi (It.) 12 pnt. 6. Grosskost (Fr.) 6 pnt., 7. Delisle (Fr.), 8, Poulidor (Fr.), 9. Ricci (Fr.), op 3 ronden: 10 Chappe. Stam De Limburger Fred Rompelberg heeft zaterdag in Geleen op verrassende wijze een internationale dernywedstrijd over drie manches gewonnen. Rompelberg, die de tweede manche op zijn naam schreef, versloeg onder meet- de wereldkampioen Cees Stam en de Belgische kampioen Firm in de Vleminck, die als derde eindigde. De wed strijd werd gehouden onder barre weersomstandigheden. De eindstand is: 1- Fred Rompelberg (Ned.) achter De Boevere, 33 punten, 2. Cees Stam (Ned.) achter Koch, 31, 3 Firmin de Vleminck (Belg.) achter De Wachter, 27, 4. Raymond Persijn (Belg.) achter De Bakker, 26, 5. Joop Reijnink (Ned.) achter Hoes6, 25. (Door Jan, Preenen) LEIDEN" De Danaïden, dat de hoofdklasse korfbal was binnengestapt met het voorne men zich te handhaven, maar verrassend zo'n prachtige uit gangsbasis verwierf is als de ..mecsterploeg" bij de korfbal lers van zijn voetstuk gesto ten. Een afstraffing werd het niet. Ten hoogste een moeizame terechtwijzing aan het adres van de debutant, die pas 15 minuten voor tijd Luto moest laten gaan. Wellicht zou het trotse record van de Leide- naars gehandhaafd zijn geble ven als bij een stand van 44 Sander van Unen een straf- worp niet had gemist. Luto- trainer .1. van der Bol. die opgelucht het slotsignaal van arbiter Mulder begroette: „Het had ons de overwinning kun nen kosten ohdanks de meer derheid. die we in die periode hadden". Dat Luto in de slotfaze plotse ling produktief werd en de Danaïden via een voorsprong naar een nederlaag van 75 speelde duidt niet op de condi tionele tekortkoming van de voor 600 supporters spelende thuisclub. Coach Piet Kruit: „De jongens trainen vaak op het strand. Ze oefenen meer dan de andere teams, daar ligt het beslist niet aan. Het is meer een kwestie van men taliteit. Het team mist erva ring om na een achterstand in de belissende faze terug te slaan". In het begin had de Danaïden die kracht duidelijk wel. Luto met de internatio nals Tom van Ree, Jan Wals (beiden van Blauw-Wit over gekomen) en Wil Reuter scoorde al in de 6e minuut, maar twee minuten later was het Wim Brugman die van afstand voor 11 zorgde. De tweede treffer in de 12e mi nuut van Sander van Unen leek de voorbode te zijn van de nieuwe sensationele ont wikkeling. al had Luto verre weg het beste van het spel. De samenwerking tussen de vak ken verliep soepeler, het arse naal aan schijnbewegingen was uitgebreider, de balvastheid groter. Bovendien de dames van Luto waren sterker en bij de paal was dat verschil schrikbarend groot. Bondstrai- ner Zwaansdijk, die de selectie- spelers van de Danaïden (Kasper van Nierop. en Ge rard Nap) volgde, voorspel de dat dit manko de Leide- naars op de glibberige bal zou opbreken. Het beweeglijke Lu to zou die woorden staven. In de 20ste en 30ste minuut via treffers van Ben Strobos en Henny Kool. Toch groeide het fellere Danaïden langzaam maar zeker in kracht wat in de 33ste minuut resulteerde in de gelijkmaker van Gerard Nap uit een strafworp. Nap, verdedigend uitstekend gaf Van Ree geen centimeter vrij- De ruststand: 34 (Wil Reuter verzorgde een straf worp na de zoveelste overtre ding van Kasper van Nierop) leek voor Luto een basis om na rust vlot weg te lopen. Het was echter juist Danaïden dat greep op het spel kreeg. Wim Brugman nivelleerde al in de vierde minuut de achterstand en de wijze waarop Kasper van Nierop zijn directe oppo nent Jan Wals van zich af schudde leek nog meer Leidse treffers te annonceren. Het evenwicht, dat Danaïden daara veroverde was groot. Tenslotte zochten de Amster dammers het maar in verre onzuiver gerichte schoten, die gelost werden na knap samen spel van verdediging, midden vak en aanval. Angst, die vol gens Luto-trainer Van der Bol beide teams in haar greep had moet ook Sander van Unen in het nemen van zijn strafworp parten hebben gespeeld. Hij miste en daarmee werd wel licht een nieuwe stunt van de Danaïden voorkomen. Nu lie ten zij zich vanaf de 25ste minuut overweldigen nadat Corrie Strobos na een Leidse middenvakfout een doelpoging zag slagen: 45. Het verzet brak, het aangeven werd slor diger. Tom van Ree (straf worp) en Henny Kool sloeg en een niet meer te overbruggen gat de huidige sterkte van Lu to accentuerend. Tenslotte verkleinde 'Eric Filemon nog enigszins de marge. Het grote spelinzicht en de routine had den daarmee gezegevierd Een van de lessen die coach Kruit trok uit deze topper, die door de weersomstandigheden niet geheel aan de propegan- distische verwachtingen kon voldoen was: „Mijn jongens zijn nog wat te eerlijk, als de Lutospelers een overtreding denken te zien, staan ze direct met hun handen te zwaaien, dat mis ik nog bij de Danai- DEN HAAG De Nederland se Katholieke Gymnastiek Bond heeft in het afgelopen week einde besloten nieuwe moge lijkheden te onderzoeken tot samenwerking tussen de sport bonden in Nederland, die zich met gymnastiek bezig houden. Ongeveer een jaar geleden wei-den de fusiebcsprekingen tussen KNGV en NKGB afgebroken, mede omdat de katholieke bond eercer een federatie voor ogen stond dan een fusie. Bij die federa tie zouden ook de Nederlandse Culturele Sportbond, die een kleine afdeling gym nastiek heeft, en het Koninklijk Neder- i lands Christelijk Gymnastiek Verbond i moeten worden betrokken. Deze gedachte was voor het KNGV niet gemakkelijk over te nemen. Het KNGV stelde zich op het standpunt dat, waar samengaan tussen het KNGV en de ka- thpldeke bond te realiseren zou zijn aan- gezien de organisatie van beide honden i veel overeenkomst vertoont, een fusie met de christelijke bond veel moeilijker I zou loggen, want de christelijke bond is i principieel tegen zondagsspoa-t en staat i ook afwijzend tegenover de sporttoto. i In het kaderweekeinde. dat de NKGB in het Sportcentrum van de KNVB in i Zeist hield, is niet alleen besloten de gelijkheden tot samenwerking met het KNGV opnieuw te onderzoeken, maar ook om de christelijke bond en de cul turele sportbond in deze samenwerkings vorm te betrekken. Nadat de fusiebespre- kingen een jaar geleden werden afgebro ken, is een studiecommissie van de NKGB gaan zoeken naar een ontwerp plan dat een samenwerking tussen de Nederlandse gymnastiekbonden mogelijk zou moeten maken De belangrijkste punten uit het rap port van de studiecommissie, dat tijdens het kaderweekeinde van de NKGB werd aanvaard, zijn: zowel het KNGV als de NKGB hebben, vooral de laatste jaren, herhaal delijk verklaard tot zelfs vergaande samenwerking bereid te zijn het KNCGV en de NCS willen een gesprek met het KNGV en de NKGB be treffende samenwerking. de organisatie van een nieuwe lan delijke vorm van gymnastiek organisatie vereist een grondige voorbereiding en evolutie: dit werk zal zeker twee tot drie iaar duren. een goede onderlinge verstandhou ding wordt mede bereikt door de tech nische samenwerking tussen de bonden enige jaren eerder te laten beginnen dan de nieuwe organisatie. er wordt onmiddellijk een bestuur samengesteld voor de Nationale Neder landse Gymnastiek Organisatie (in op richting). dit bestuur dient een duidelijke Henri Buitenzorg morgen favoriet Henri Buitenzorg is aan het eind van rijn seizoen, maar dat belet hem niet morgenavond nog even te velde te gaan in Hilversums Grote JubileumprUs over 2400 m. Daar ontmoet bU vele groten. Toch moet hij ook nu de reis naar de le plaats wel kunnen halen. Met daarbij de kans dat een entrainementgenoot als Helene Hanover of Calumet Bulwark beide ook in beste vorm het overneemt als Henri zich niet tijdig vooraan weet te presenteren. Quarteron II en Anton.zijn overigens de meest aangewezenen om ook een prijs mee te nemen. Om half zeven is^de eerste start. Het programma Raadhuisprijs (2000 m, autostart, met trio): Isac Cavaljos - Ivoor S- Inyala. Witte Hullpcijs (1500 m): Jackie Moore Jaguar - Josje W. ■Sportraadprijs (2400 m, autostart, met trio): Stal Strooper (Ida S en Heldin) - Gé K - Heraut di Robles. Carillonprijs (2000 m, autostart, le afd.): Hanna Hanover - Hanny Hollandia - Ivon Buitenzorg. Grote Jubileumprijs (2400 m): Henri Buitenzorg - Quarteron II - Anton. Out- skier: Calumet Bulwark. Burgemeesterprijs (1600 m, autostart, roet trio): Cornet Volann - Flevo Akeren- dam - Gieteling S- Outsider: Goudvos ■Sportpark Jubileumprijs (2020 m, voor leerlingen): Furie - Hadewych - Handy Mac- Wethouderprijs (2000 m, autostart, met trio): Hurry Up - Granda - Henriette tgnal. Outsider: Friday. Carillonprijs (2e afd Ineke Hanover - Ivanovna Heather - Harro Bond- WASSENAAR Op zijn gemak heeft John Areta zaterdagmiddag dan ook maar de Revanche van de Produkten- draverü gewonnen. En ook nu heeft hij nauwelijks strijd gehad, al deed Jose phine Baker dapper haar best. Zij kon het op het laatste rechte eind echter niet volhouden. Toen eiste Junior Volomon nog de 2e prijs op, zij 't tientallen meters achter John. Heros won met Rob Wetemansde Grote Prijs van de 2-jarige volbloeds, op de hielen gezeten door zijn stalgenoot Attractive die op haar beurt juist met de lengten kon Oegstgeestprijs (2000 m): f 64.90. pl. 110,50, f4—, 12,60; kop- jriJs (2140 m): 1. ïvanovna Heather lan) 1.28.3, 2 Ilona, 3. Horma. 11,60, pl. 11,10 11,90; koppel 12.30, pl. 12,20, 13, w. 13,50. pl. 12.50, 17,10; koppel (M._ Vergay) ,30 pl. prh's (2240):' Henry Trlckson man) 1 dia. genboschprüs (2140 favoriet Sir Warlock kon afrekenen. De 3e Veefondsprijs bracht winst voor Bog- heera die het tempo zelf dicteerde en tegen het slot nog wat extra voorsprong nam- Cambrousard stortte na de ren neer. Hij was 5e geworden, maar de ren was kennelijk te veel voor hem geweest. Het was ook het einde van een oude strijder. El Hadie was in de draverij met ama teurs op de sulky weer op zijn best. Hij pakte de weggelopen Egyptian Princess aan en won ruim van de fel aanvallende Fillette Six. Puma liep een straat weg in de ren voor amatrices en amateurs en met mevrouw Fokke van Duyn in het zadel was er nooit enige sprake van dat iemand pl. 11,20, 11,30, 13.- Selectiedraverii Al f ons. Lackmannre 920 m): 1. El Hadte (J. Vrees) 1.22.1, 2. Six 3. Egyptiai Grenadli ,10, 12,20; koppel lir (B. van Os) ue Volann. 40. pl. 1 1,50, 11,50, 12,10; kop- 16 -. 1. Felix (M. Way. 3. HelC Toto: w. 1 pel 1 4,50; co' Brcdaprijs (26X0 in): l Ella Ross (A. G. 1 kes) 1.24.5, 2. Geatonka, 3. Dora William; Toto: w. 119.20, ,.1 f? 90. 1 1.40. 1 1,70; 1 pel 112.50; cov f 1,20 Roosendaalpr(js '140 m< I. For Ever ff Ans van Gerwen is lid van het KNGV. Als de kwestie met de NKGB verbetert zal zijn spoedig deel uitmaken van één grote selectie- opdracht mee te krijgen voor het samen stellen van startnten en huishoudelijke reglement en het opstellen van een inpassingsregeliing inzake vroeger aange gane verplichtingen van de bonden, die besluiten toe te treden, en het op de hoogte houden van de deelnemende boa den ten aanzien van de voortschrijding van de werkzaamheden aan het einde van het seizoen 1972- 1973 dient de opdracht voltooid te zijn. er wordt onmiddellijk een algemene technische commissie van de NNGO L/o samengesteld. de ATC dient op te treden als co ordinator tussen de t.c.'s van de bonden die deelnemen, met dien verstande dat in samenwerking met de genoemde t.c.'s reeds met ingang van het seizoen 1971/1972 alle activiteiten op technisch gebied door de deelnemende bonden ge zamenlijk worden uitgevoerd en het op stellen van een technisch beleidsplan op lange termijn iedere bond die wenst mee te wer ken aan de NNGO i/o, wijst onmiddellijk een commissie aan voor het voeren van de onderhandelingen waarbij onder an dere gerelged wordt welke personen deel zullen uitmaken van het bestuur en de ATC van de NNGO i/o en onder welke naam het gezamenlijk optreden op tech nisch gebied zal plaatsvinden gedurende de seizoenen 1971/1972 en 1972/1973. nadat het bestuur van de NNGÓ i/o gereed is gekomen met zijn taak, moeten de deelnemende bonden binnen drie maanden een speciaal voor dat doel bij eengeroepen vergadering organiseren om te besluiten of zij toetreden tot de nieu we organistatie. De heer J. de Jong, voorzitter van het KNGV, wenste zich gisteravond nog van commentaar te onthouden aangezien het voorstel van de NKGB hem nog niet had bereikt. MOSKOU Tijdens atletiekwed strijden in Sotsji heeft de Rus Kestoetis Sjapka gisteren voor de beste Europese seizoenprestatie in het hoogspringen ge zorgd. .tiet de fosbury-flop ging hij over een op 2.23 meter gelegde lat. Hierna liet de 21-jarige Let de lat op de wereld recordhoogte van 2.29 meter leggen. Bij zijn tweede poging was hij er zeer dicht bij. Het wereldrecord is in handen van de Rus Valeri Brumel met 2.28 meter. Aanvoerder van de wereld ranglijst van dit seizoen is de Chinees Ni Chih Chin, met 2.27 m., maar zijn prestaties zijn nooit officieel erkend, omdat Communistisch China geen lid is van de Internationale Amateur Atletiek Federatie Sjapka's persoonlijk record was 2.21 m. DORDRECHT Geert Jansen van de atletiekvereniging 1923 uit Amster dam heeft gisteren in Dordrecht tijdens een nationale wedstrijd het Nederlands record twintig kilometer hardlopen ver beterd en gebracht op 1 uur 2 minuten en 2 seconden. Het oude record stond op naam van Aad Steylen met 1.02,10. De uitslag is: 1. Jansen (AV23-Am sterdam) 1.02,02,0; 2. Verhoef (Hellas- Utrecht) 1.08.13,4; 3. Fritz (PAC-Rotter- dam) 1.08.43,0. (Van onze atletiekmedewerker) RIJSWIJK Van de ruim twintigduizend atleten die de KNAU telt, houdt ongeveer twee promille-zestien bij de LAT (Amsterdam) en zeven tien bij RWV (Rotterdam) zich bezig met snelwandelen. Van deze selecte groep was ongeveer eenderde gisterochtend aanwezig op het sportpark Irene in Rijswijk voor de strijd om de kampioenstitel 50 km. Deze groep atleten is het best te vergelijken met de marathonlopers, die ook een eigen leven leiden en zelf hun internationale contacten en wedstrijden regelen. Maar hoewel 20 en 50 km snelwandelen Olym pische nummers zijn, is de tak van sport niet populair. Door de opgevoerde prestaties wordt een speciale, soepele techniek ver eist. Bij normaal wandelen gaat, de heup omhoog en wordt het lichaam als het ware opgetild. Bij snelwan delen wordt een „roterende bewe ging" gemaakt, waardoor de lengte van de pas groter wordt zonder dat men zweeft want een van de eisen van snelwandelen is dat de atleet altijd contact moet hebben met de Geen problemen Schrooten is technisch een van de goede lopers maar hij gaat altijd veel te snel van start en houdt dit moeilijke bewegingstempo niet lang vol. Ras en Vos volgen altijd snel maar v. d. Loo heeft daarmee meer moeite. Atleten die geen problemen kennen, zijn Jan Cijs en Cees Vuur pijl, die eerder dit jaar de titel op de 20 kilometer veroverde. Het par cours telde ronden van 2,5 kilometer, wat hoofdscheidsrechter A. Toscani niet ambieert. Hij is van mening dat een parcours van een lang, recht stuk minder kans biedt op uitvallen van atleten dan indien zij twintig keer langs de kleedkamer komen. Toscani were; op 5?-jarige leeftijd (in 1958) nog kampioen in 4 uur 57 min. en op 5 augustus 1936 liep hij op de Olympische Spelen in Berlijn 4 uur 42 min. 59.4 sec. over de 50 kilometer, een record dat hij tot schande van de kleine groep snel wandelaars nog steeds bezit. Keihard Toscani: „Jonge atleten hebben het geduld niet meer om te trainen voor dit nummer". Ook deze wedstrijd was er een van de ouderen, want de niet zo snel gestarte 47-jarige Am sterdamse timmerman Jan Cijs ging het grote gevecht aan met Jan Vos. Na zes kilometer was Cijs nog ner gens te vinden en vormde Vos met Ras en de iets teruggevallen Schrooten een kopgroepje. Na 25 ki lometer was Ras uitgevallen, met Van Loo en Maas. Vofs liep op kop, Jan Cijs volgde op honderd meter en tot ieders verwondering Jan Schrooten op de derde plaats. Rond de 30 kilometer begon een keihard gevecht tussen Cijs en Vos, maar de Hagenaar Cees Vuurpijl was inmiddels ook dichterbij geko men en nestelde zich vóór Schrooten. Er volgde een grootse strijd, die in hoog bewegingstempo werd beslist door de krachtloper Jan Cijs. Zijn tijd was bijna een half uur sneller dan die van de winnaar van vorig jaar, Van 't Hof, die wegens een blessure niet startte. Jan Cijs werd kampioen in 4 uur 56 min 50 sec; 2. Jan Vos 4.59.09; 3. Cees Vuurpijl 5.2.9.: 4. Jan de Jon ge 5.12.14; 5. Nico Schrooten 5.20.22. Van de Twaalf atleten vielen er vier uit.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11