MICK JAGGER Laatste Stonesconcert in Nederland? Kooplust weer verdwenen introduceert steengoeie Rolling Stones song RECETTE TOURNEE ROLLEND MATERIEEL Tweede Kamer zeer gereserveerd tegenover nieuwe fiscale regeling voor eigen woning DBER 1J/.ATERDAG 3 OK'iObEK Il»iU LE1DSE COURANT De Rolling Stones houden hun tournee niet gratis. Integendeel: de groep incasseert vijf miljoen gulden voor hun zesweekse spektakel stuk. „Veel? Ach wat heet veel", zegt perschef Leslie Perrin hiervan. Hij legt uit dat het vervoer van de jongens met toebehoren op zo'n 650.000 gulden komt, terwijl de verzekeringspremie voor de gitaren en versterkers 150.000 gulden bedraagt. En dan komen de Britse- belastingen nog. Na aftrek van alle kosten houden de Stones ongeveer 130.000 gulden per man over. Tegenover vijf miljoen vormt dat een luttel bedrag, maar het is toch altijd meegenomen live in nieuwe formatie (good zegt over te laten aan „time wordt algemeen aangenomen kan vooralsnog niet de exacte zal waarschijnlijk 60 tot 75 mi- old Brian is de groep ontvallen) being and the times coming", dat de Stones met dit concert tijdstippen meedelen waarop de nuten spelen. Hoewel: de uitge- maar ingewijde fans vrezen dat baseren de fans hun vrees op de een half miljoen aan buiten- Rolling Stones in Nederland ar- breide tijdsduur die de groep het tevens de laatste maal zal leeftijd en dc motieven van de landse valuta inbrengen, het- riveren. en waarop ze weer zul- aan Hamburg toestond vervult zijn dat de Stones „uitvliegen". Stones om het tot een herhaalde geen door hen als een opwek- len vertrekken. Zoals bekend velen nu al met een ongebrei- Hoewel Mick Jagger deze me- tournee te brengen. Geld speelt kende bijzaak wordt beschouwd, begint het concert in Amster- delde hoop op een paar minuut- ning niet is toegedaan en alles hierin geen rol. In Engeland Organisatiebureau Paul Acket dam om negen uur. De groep jes cxtra-Stoncsgcnot het verlies van stage-kleding en luyelen van Mick .Tagger ter aarde van" Wie 'duizenden gttl-" iddellijk Rolling Stones are rolling um zou zijn: ..Trickey Fin- -s". Iedereen wil dit bericht vestigen, behalve de Stones t concert heeft nog een nieu- song, getiteld: „No roses on r grave". Dit in tegenstelling getuigenverklaringen uit Malmö die spreken van „No road i my grave". Waarop de d van deze song betrek- zoon gebaseerde song) en latei- bij het nummer „You got to move". Daarbij zaten .Mick Jag ger en Keith Richard samen op een minuscuul krukje, en han teerde Jagger een gitaar. Overi gens komen de specifieke Keith- fans flauwtjes aan hun trekken. Slechts in „Sympathy for the devil" geeft hij een solo weg. Althans: in de voorgaande ste den. Wat er in Amsterdam, bij de afsluiting van de tournee allemaal nog gaat gebeuren, weet niemand. Overigens weten den dat er op 11 oktober nog een concert in München zal vol gen. Dit zou betekenen dat de Stones - helemaal niet van plan zijn om in het RAI-gebouw een punt achter de zes Rolling weeks te zetten. „Afwachten", heet hier de boodschap, want de berichten die uit het tumultueu ze popcircus dwarrelen zijn Algemeen wordt de tournee van The Rolling Stones door Europa gezien als een technische mijlpaal in de presentatie van pop langs de weg. De vijfkoppige popgroep laat zich dan ook vergezellen door een equipe, die er Jjn mag. De technische organisatie van de tournee is in handen van Chip Monck, die rek de organisatie van de Amerikaanse tournee verzorgde. Monck neemt zelf dertig ton eigen materiaal mee. In twee container-trucks wordt een speciaal podium annex lichtinstallatie vervoerd. De totale stroomsterkte van de meegevoerde apparatuur omvat 173.000 Watt Tevens wordt in de trucks een enorme demontabele „brug" meegevoerd Dit is een overkoepelende stalen constructie achter het voortoneel van de Stones. De Rolling Stones treden aan op een podium van vijftien meter breed en twaalf meter diep. De toneelset is ruim honderdduizend dollar waard. Tot het mobiele materieel behoort eveneens de rijdende studio, die de popgroep in januari van dit jaar liet bouwen. In Malmö (Zweden) de eerste stad, die in het kader van de tournee werd „gedaan", werden opnamen gemaakt van de nieuwe song „You got to move". VAN WEEK TOT WEEK niet te beluisteren Richard speelt beduidend betere solo's. Het is alsof Taylor nog steeds bezig is om door een zure im provisatieappel te bijten. 'Hij hakkelt waar Keith Richard vloeiend doorspeelt. In tegenstelling tot Jones, Ri- chard en Watts toont Taylor j zich tijdens persconferenties en I interviews zeer mededeelzaam, i Tijdens een massale perseonfe- rentie op 12 september in de rondvaartboot „De St. Pauli" op de Elbe bij Hamburg (een van de drie persontmoetingen die Mick Jagger tijdens de tournee toestaat) was het Mick Taylor netje op de proppen kwam. *HÜ openbaarde namelijk het feit dat de groep voor deze tournee met de blazers Jimi Price en ln het tussentijdse bericht van de meelfabrieken van de Nederlandse Bakkerij (Meneba) kwam dat al op pijnlijke wijze naar voren. Tot begin september bleken de vooruitzichten voor een behoorlijk 'hogere jaarwinst gunstig. De gevolgen van de recente loononrust dwingt de directie echter nu tot een voorzichtiger prognose. Dit geluid zullen wij zeker nog vele ma len horen. De internationale fondsen hebben zich. gezien deze achtergrond, nog redelijkgoed kunnen handhaven Door de sterke internationale sprei ding kan de extra-loonexplosie iets gemakkelijker opgevangen worden. Bovendien konden zij deze week pro fiteren van de wat betere stemming in Wall Street. Bij de scheepvaart fondsen zat Van Ommeren opnieuw in de lift. Tot en met donderdag kwamen er 25 punten bij tot 300. Donderdag circuleerden er geruchten op de beurs, dat de Steenkolen Handels Vereniging uit Utrecht belangstelling voor Van Ommeren zou hebben. Na de specta culaire overneming van De Gruyter door de S.H.V. gaan deze berichten er maar al te gemakkelijk in. Er was overigens nog wel wat reëel fusienieuws. Zo mocht donderdag geen notering gemaakt worden van de aan delen Hollandsche Beton Maatschap pij. omdat dit bedrijf de aannemings activiteiten van de beleggings-en par ticipatiemaatschappij Zanen zou over- nemen. Inmiddels waren de aandelen van Zanen op de incourante markt I woensdag peilsnel gestegen. Een opvallend bericht was ook. dat verzekeringsmaatschappij Nationale Nederlanden van de Amrobank vijf1 miljoen gulden aan aandelen tegen de beurskoers heeft ov ergenomen. Met veel nadruk werd er echter bij ge- i zegd, dat achter deze transactie niets I bijzonders gezocht moest worden. De (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voorlopige peilingen in de Tweede Kamer wijzen uit. dat de grote partijen zeer gereserveerd staan tegenover de nieuwe fiscale regeling, die de bewindslieden van Financiën hebben ontworpen voor de eigenaren ties hun standpunten nog niet hebben bepaald, wijzen de eerste commentaren In de richting van een negatieve be slissing in de Kamer. Achtergrond hier- onderhoud zal worden verwaarloosd als de kosten ervan niet meer van het in komen mogen worden afgetrokken. Het woord „verkrotting" wordt in dit ver band veelvuldig gebruikt. hun voorstel slechts eenvoudliging van het belastingsysteem beogen, zij hebben de nieuwe regeling dan ook opgenomen in een reeks voor stellen tot wijziging van de iwkomsten- en loonbelasting. doorzichtige Volgens de huidige regeling wordt de economische huurwaarde" van de eigen woning als inkomen beschouwd. Die „economische huurwaarde" be draagt een bepaald percentage van de huurwaarde voor de personele belas- ting. Daarentegen mogen van het in komen alle kosten worden afgetrokken. Deze regeling heeft twee grote bc- terwijl ook de voortgaande liberalise ring van het huurbeleid in steeds meer gevallen zal dwingen tot een individu ele schatting van de werkelijke huur waarde van het pand. In de tweede plaats zijn bij de huidige regeling de administratieve verplichtingen voor de belastingplichtige (in verband met het aantonen en berekenen van de aftrek posten) en voor de belastingadministra tie (ln verband met de controle) zeer omvangrijk. Voorts is een bezwaar, dat in de praktijk de positie van de eige naar-bewoner die bijvoorbeeld kos- den dan die van de huu kosten als zogenaamde „be- wonerslasten" zelf moet dragen. Een ander bezwaar van de bewinds lieden, hoewel in hun voorstel niet zo j genoemd, is dat het steeds vaker voor komt, dat mensen een oud „tweede" huis kopen, dit flink laten opknappen I en verbouwen en dan de kosten af- trekken. Lage huurwaarde In de nieuwe regeling wordt, bij zeji- beiwoning, de huurwaarder van de eigen woning gesteld op een bedrag, i dat afhankelijk is van de geschatte j verkoopwaarde van het pand in be- j woonde staat, maar dat aanmerkelijk lager ligt dan de thans gebruikelijke economische huurwaarde. De lage huurwaarde moet worden gezien als een netto huurwaarde, dat wil zeggen t de bruto-huurwaarde verminderd met kosten, lasten en afschrijvingen. Ze 1 wordt gesteld op 150 gulden als de verkoopwaarde minder dan 30..000 gul den bedraagt op 300 gulden bij een i verkoopwaarde tussen 30 en 60.000 I koopwaarde tussen 60 en 120.000 gulden j en op 1200 gulden bij een nog hogere verkoopwaarde. Omdat deze huurwaarden saldobedra gen zijn. aldus het ministerie van Financiën, is voortaan de aftrekbaar heid van de werkelijke kosten en las- ten en afschrijvingen uitgeschakeld. j met uitzondering van hypotheekrente en kosten van geldleningen. Volgens het departement betekent de nieuwe regeling geen hogere of lagere inkom sten voor de staatskas. Gemiddeld ver- andert er dus ruets voor de huis- eigenaren in de belastingheffing, Ln de meeste gevallen zouden de huiseige naren-zelfbewoners er 'zelfs beter van De bond van huis- en grondeigenaren acht de nieuwe regeling in strijd met j en tot bevordering van eigen i gevolg zal hebber Verkrotting Het Kamerlid Van den Doel (PvdA) meent, dat de woningbezitters thans inderdaad worden bevoordeeld boven huurders, maar de nieuwe regeling gaat hem bepaald te ver, omdat het de verkrotting in de hand zou werken. Zijn liberale collega Wiegel, die zich gesteund weet door de hele WD- fractie, wijst de nieuwe regeling af, omdat de kwaliteit van het oude woningbestand erdoor in het gedrang zou komen; Het CHU-Kamerldd Van der Peijl deelt deze opvatting. De Anti-Revolutionair Aantjes geeft als persoonlijke mening, dat de regeling fiscaal aantrekkelijk lijkt, i de volkshuisvesting. definitief oordeel. Hij begreep de nega tieve reacties nog niet zo goed, al moest hij voorlopig erkennen dat het oudere woningbezit er fiscaal wat slechter af komt. Voorshands schijnen de bewindslieden van Financiën wat de grote partijen betreft alleen steun te krijgen D '66. Het blijkt dat vele huiseigenaren- zelfbewoners de uitslag niet afwachten en thans nog snel, nu de kosten nog aftrekbaar zijn, hun huis laten opknap pen. De nieuwe regeling zou namelijk od 1 januari a.s. moeten ingaan. Dikwijls gunstiger Het ministerie van Financiën heeft ons het volgende voorbeeld gegeven van de oude en nieuwe aftrekregeling voor een veel voorkomend type eigen woning Uitgangspunt is een woning met een koopsom van 45.000, met een restant hypotheek van 30.000 tegen een rente van 6?i procent (rente dus 2025), Oude regeling economische huurwaarde t 1600. af: 15 pot. afschr240. rente 2025. grondbel. ex. d. verzekering f 300. onderhoud 500. 3065.— aftrek 1465.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7