Laat het maar waaien en gieten, Leiden redt het wel vandaag... „VEEL OUD ZEER" BIJ DE LEIDSE ZWEMCLUBS verloren bij na Markt ging in de opbouw van de kermis ANTIEKBEURS Ere-medaille Leiden voor mej. dr. A. Smit Taxi wacht te lang; patiënt 't slachtoffer Van fusies voorlopig nog geen sprake ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van LEIDEN Terwijl op de mei de hemel viel en de wind met stormkracht tal van feestelijke objecten teisterde heeft Leiden onverveerd zjjn 3 oktoberfeest Ingezet. De bewoners van de eenmaal ontzette stad laten zich niet gauw uit het veld slaan op deze dag. En hoevelen zjjn er niet, die eenmaal in het goede Leiden him stee hadden, een jaar lang met opgekropte heimwee „in den vreemde" lopen en op 3 oktober spoorslags (of met de bus) weer de Sleutelstad opzoeken om zich weer even „thuis" te weten? Vergeet ook niet het grote getal van „omliggenden", die op de geur van poffertjes en palingstalletjes afkomen en de, gelukkig droogstaande, kermis frequenteren. 'elke elenie er niet in sla; „het vorig ja; brachten duizenden in een massale taptoe hun onbewust eerbetoon aan de grote Leidse 1574'ers. Langs de route stond een veelvoud aan lieden, die met belangstelling en wat huiverend hun vaders, zusjes, broers, neven en nichten, buur en vriend, Kees van de overkan de bai wel iets betei ieke op de maat van de muziek. Voor die muziek viel overigens wat te verdienen. De fanfare, die in de cate gorie muziekverenigingen het best in de stoet voor de dag kwam, kon de Spaanse degen-wisselprijs in de wacht slepeD. Eerder op de dag waren de bewoners van rust- en verpleegtehuizen verrast met een feestelijke tractatie. Voor de matineuzen klonk vanmorgen de reveille op het Stadhuisplein. Het Leidsch Politie-Muziekgezelschap kwam er vroeg en welwillend voor uit de ve ren. Koper en hout jubelden opgeruimd en geheel naar waarheid „Ei, zie de morgen krieken" en twee nummers ver der in Cup-sfeer „Zij zullen het niet hebben"; nou, we hebben even staan kleumen en na afloop hódden we het in derdaad niet meerDat zal ook het geval zyn geweest met de stadsbeiaar- dier, die in een uur tijd alles uit het stadhuiscarillon haalde wat er (aan mo gelijkheden) in zat. Om half 8 begon in de Waag het ver orberen van grote hoeveelheden harin gen en wittebroden. Dit jaar profiteer den daar ongeveer zo'n tienduizend per sonen van onder aanvoering van burge meester Van der Willigen, die de laatste jaren een schier onoverwinnelijke afkeer van haring manmoedig en magistraal woordelijk heeft omgezet in een m ring voor dit zeebanket. Herman de Wolff was voor de koraalmuziek in het Vai Werfpark, een vast feestelement stoere vroomheid ontsproten en op winderige ochtend als vandaag duidelijk tegen- ADVERTENTIE) LUCAS VAN LEYDEN N.V. JUWELIERS Nieuwe Rijn 4 - Leiden Telefoon 42350 VAN 5—10 OKTOBER zaak van „vastberaden spoed". Op het Bevrijdingsplein, de rolschaats baan van de Pieter r straat en de Zeei Wim Devilé met zijn Poppentheater het kleutervolkje. Jan Klaassen bakte een bruidstaart en prinses Rozemarijn at hem (de taart) op na veel wederwaardig- Een gezellige oud-Hollandse markt op de Beestenmarkt trok veel beaijks. De Lakenhal en molenmuseum De Valk Bij liet ter nerse gaan van dit nummer was nog niet bekend of De Trabers, die elke hoogte tarten, ook de storm uilden tarten od kabel en zwiepende mast. die op het Schuttersveld geïnsa'.leerd zjjn. Zoon Henrv brak al eens eerder in Mos- en by i •alpartij Tweehonderd gulden boete In ontzeggingstijd toch achter stuur DEN HAAG/LEIDEN De Haagse politie rechter had begrip voor het betoog van een 25-jarige koffiehuishouder uit Leiden, die zijn best deed duidelijk te maken, dat hij bij wijze van misverstand zijn auto had bestuurd, terwijl hem dit was ontzegd. Dat was voor een termijn stand zat in de tijd. Want verdachte be toogde in de mening te hebben verkeerd, datde tijd waarin het rijbewijs bij de veroordeling werd ontzegd, in mindering zou worden gebracht vanaf het tijdstip dat het was ingenomen, hetgeen niet het geval bleek te zijn. Misvei :and de officier ikerd ,Voor dat vervolgd", Een groep jongens liet met grote spa doeken overduidelijk blijken dat wat li betreft de maxi-mode een flop mag w< den. Vele meisjes zullen echter gisti avond blü zyn gei feit kunt u alsnog worden kondigde de rechter aan. Gezi< standigheden, wilde de officier evenwel volstaan met 200,- boete. Opnieuw twee maanden intrekking van het rijbewijs en voorwaardelijk een week gevangenis- AMERIKAANSE FOLKLORISTEN' ZIEN OPTOCHT Vandaag ontvangt Leiden bezoek van The Ancient and Honerable Artillery Compagny of Massachusetts, een niel- aktieve militaire organisatie op histo rische grondslag. De organisatie werd opgericht in 1638 ter bescherming van de eerste kolonis ten, hierbij hoorde ook de Pilgrimfa- thers. In verband hiermee en met het feit dat Leiden dit jaar in het teken van de Pilgrimfathers staat, heeft de Compagny Leiden gekozen voo- haar jaarlijkse buitenlandse trip. De groep zal een krans leggen bij de plaquettt van John Robinson, een bezoek brenger aan de Lakenhal en de drie oktober op tocht gadeslaan. (ADVERTENTIE) Th. <1. v. d. Heijden Lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs. Hoge Rijndijk 103a Telefoon 23405 Leiden Toen de taptoe gisteravond eenmaal was afgelopen, werd het stil in de Leidse binnenstad. Slechts weinigen trokken naar het lunapark op het buitenterrein van de Groenoordhal. De kraampjes op de Haarlemmerweg hadden het stil. Er waren weinig moeders te bekennen, die (met hun kind in de wandelwagen, be schermd door plastic) het opzochten. Gisteren jiuir geleden voor bel laatst op oude veemarkt LEIDEN Ook dit jaar was het moei lijk om de markt zonder moeilijkheden te laten verlopen, dit alles in verband met de opbouw van de 3-oktober kermis. Een groot gedeelte van het parkeerter rein werd iu beslag genomen door de kermisexploitanten. De moeilijkheden waren echter wel te dragen in tegenstel ling met het handelsverloop. Over het algemeen genomen wil het met de han del niet, de prijzen liggen in ieder geval lager dan vorig jaar in deze tijd. De aan voeren zijn bovendien niet zo groot, hynlyk i.v.m. het huidige weer. kan nog buitei blijvei eind ok- de laatste, maal op de oude De aanvoer gebrulksvee was wel groter, maar toch oolj weer niet i menswaardig. De handel in melk- vare koeien was kalm. Er is nog weinig animo om te kopen. Afwachten, dat is het algemeen parool. Gisteren een redelijke aanvoer slachtvee -runderen, de handel was ook op deze afdeling uiterst kalm en men hoopt dat met het kouder worden van het weer het vleesverbruik zal toenemen en daar door zal de vraag dan ook groter worden. Alleen de goede kwaliteiten gingen vlot van de hand. maar het z.g. „onderend" bleef langer dan normaal in de markt. De handel in vette kalveren was zeer worden dat de i groot voor de vraag en dat geeft' zo'n 5,- 10,- per dier nadelig verschil. De vraag naar fokschapen was nog re delijk en de prijs van de vette schapen WINDHOOS VERWOEST VOETBAL KANTINE de handel in vette lammeren was weer traag. Geen nieuws aan het front op de afde ling varkens. Alleen dat men weinig de Van vinden, bij de „eenheidsprijs" de slachtvarkens. De handel in biggen af. Een goede aanvoer v tijd van het jaar. De c verkocht. de LEIDEN Terwyl in de killer worde schaalde geur van hutspot de derde c in de koffiekamer van het stadhuis by Iu de eerste van die tradities gestalte, die Burgemeester G. C. van der Willigen gemeente Leiden aan mejuffrouw dr. Stedelijk Gymnasium. Stimulans bij' vernieuwing van bet onderwijs In hun besluit de stede-penning te ver lenen, overwogen burgemeester en wet houders: dat mej. Smit in verschillende funkties een grote stimulans is geweest voor de ontwikkeling en vernieuwing van De volgende apotheken zijn geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 21522; Apotheek R. v. Breest Smal- lenburg, Loevestetn 6, Leiderdorp, tel. 42947; en de Oegstgeestse Apotheek. Wilhelminapark 8. Oegstgeest, tel. 53274. De aVond- en nachtdienst van Apotheek Voorschoten wordt waargenomen door Apotheek Zuid-West. VALKENBURG Het i vele maanden sultaai voetbalvereniging Valken '68 is gisteren door een windhoos drastisch vernield. De kantine, die bijna onder de kap was ging helemaal tegen de grond; alleen de kleedkamers bleven overeind. Het kan tine- en kleedkamercomplex kostten bij elkaar 32.000,-. Het is nog zeer de vraag of De Valken '68 alles weer in goede staat heeft als in februari vol gend jaar het nieuwe terrein aan de Zon neveldstraat in gebruik wordt genomen. Praktijkgeval leert: VOORHOUT Het gebeurde onlangs. Tydens de najaarsfeesten in Voorhout, viel de 18-jarige boegsprietloper, Frans Langeveld uit Voorhout, van de met groene zeep Ingesmeerde paal. In het Academisch Ziekenhuis werd hij gedurende drie uur behandeld. Daarna kon liy naar huls. Na vjjf dagen begon zjjn arm zo op te zetten, dat hy het niet meer kon uithouden van de pyn. Op medisch advies werd hy met spoed naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Daar werd hy echter verwezen naar het Diaconessen- huis. Men zorgde voor een taxi, maar de chauffeur bracht hem niet direct weg; hjj wachtte op nog een andere patiënt, anders werd de rit te duur. Gekweld door pjjn besloot de jongen zelf een taxi te nemt vertraging kw betreffende doktoren war werd meteen behandeld ziekenhuis op te nemen. g en moesten t srd zelfs noodzi n. De des orden. Hy financiële redenen, wegens de dure rit. nog op een andere patiënt wacht. Overigens is is dit geen zaak van het ziekenhuis, maar wel van het zieken fonds. Het ziekenfonds verklaart van dit specifieke geval en ook niet van soortgelijke gevallen ook maar iets af te weten. „Wij betalen het vaste tarief per persoon per km. De pa tiënt zelf betaalt 1,80 per rit, on geacht het traject lang op kort is." Het is niet zo, da rijden in plaat: één. „Wij hebben i „gedeelde" rekening ontvangen." De ELTAX gaf echter te kennen, dat een dergelijk geval (dat zich. vol gens de Eltax herhaaldelijk voordoet), „Er wordt het- ide straten van de binnenstad de ver- litober aankondigde, kreeg gisteravond t boeket van sigarenrook en jus d'orange leze dag tot zo'n markant feest maken. haar belangstelling voor het kind voor vele leerlingen van beslissende beteke nis is geweest by het bepalen van hun loopbaan. den van de Vereniging van Vrouwen met akademische opleiding en van de Unie van vrouwelijke vrijwilligers. - dat mej. Smit door haar werkzaamhe den in bovengenoemde kwaliteiten de Leidse belangen ten zeerste heeft ge diend. In zijn toespraak diepte de burgemeester deze overwegingen verder uit. Hij rele veerde haar loopbaan bij het onderwijs in Leiden: in 1930 verbonden aan het Stedelijk Gymnasium, werd zij in 1953 conrector om na een tijdelijk rectoraat van een jaar in 1959 rector van de in stelling te worden. Ze bleef dit tot 1 ok tober 1967 om vervolgens de post te gaan bekleden van adviseur voor het voorbereidend hoger- en middelbaar on derwijs in Leiden. Mej. Smit was, geholpen door haar sterk geheugen, vele leerlingen tot steun in persoonlijke moeilijkheden en zorgen: „U hebt veel betekend voor dit gymna sium en daarmede ook voor de burgers van deze stad, zulks temeer omdat u leiding gaf aan de school in een woelige, uitermate boeiende maar moeilijke over gangsperiode waarin het onderwijs ver keerde in verband met de vernieuwin gen". Maar niet alleen het onderwrijs heeft van de kwaliteitefl van mej. Smit geprofi teerd: ze was oprichtster en - gedurende vier jaren - ook voorzitster van de Ver. van Vrouwen met Academische Oplei ding. afd. Leiden, mede -organisator van Nagekomen familiebericht Johanna Maria in de leeftijd va Heemstede: E. van Schie-v.d. Meer Neven en nichten Roelofarendsveen, 2 oktober 1970 „Huize Jacobus" Noordeinde 189 De H. Eucharistieviering zal plaats hebben te 10 uur in de parochie kerk St. Petrus Banden op maan dag 5 oktober, waarna de begra fenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Gebedsoefeningen In Huize Jaco bus zaterdag- en zondagavond om LEIDEN De verdeeldheid in het kleine Leidse zwem- wereldje is nog groot, ondanks het feit dat de af gelopen tyd hardnekkige geruchten de ronde deden over een op handen zynde fusio tussen De Sleutelstad en de Leidse Zwemclub. Die geruchten kregen vastere grond onder zich, toen afgelopen week de Zwemkroniek, het officiële bondsorgaan van de Koninklyke Neder landse Zwem Bond, de indeling van de jeugdcompetitle Daarin staat dat De Sleutelstad en de LZC gezamen lijk met een team deelnemen aan deze competitie voor spelers tot en met 20 jaar. Een conclusie lag voor de hand: dit is een stap van beide verenigingen op weg naar algehele samenwerking. Temeer, daar beide clubs reeds bij de Sportstichting Leiden geïnformeerd zouden hebben hoe de houding van de stichting zou zjjn bjj een eventuele fusie. Of dan de gefuseerde clubs bij verdeling van de bad-uren in de gemeentelijke zweminrichtingen zouden worden aangezien voor 1 vereniging of voor twee. Sportstichting-voorzitter P. Biegstraaten ontkent, dat Sleutelstad noch de LZC hierover contact met de stichting hebben gehad. Ook de heren P. Erades en J. Breuker, respectievelijk voorzitter van De Sleutelstad en secretaris van de LZC, ontkennen dat er tussen beide verenigingen besprekingen over een samengaan zijn geweest. De heer Breuker: „Daar is geen sprake van. Wel staan we op zeer goede voet met de Sleutelstad. Er is zelfs al een bepaalde vorm van samenwerking. Zo trainen enige meisjes van ons bij de Sleutelstad, omdat dat in verband met schooltijden gunstiger uitkomt. Ook werd er wel afgelopen zomer naar lange afstand- zwemwedstrijden gezamenlijk gereisd. Van fusie is echter echt nog geen sprake." Waarom dan toch een gezamenlijk jeugdteam? De heer Breuker: „Wij beschikken niet over voldoende jeugdspelers om aan de competitie te kunnen deelnemen. Daarom zijn we met De Sleutelstad gaan praten. Die bleek met dezelfde moeilijkheid te kampen. Samen hebben we naar een mogelijkheid gezocht om onze jeugdspelers toch in de komende maanden op betrekke- spelen. Uit dat gesprek is uit de bus gekomen." Dus geen fusie. Zou de heer Breuker het toejuichen wanneer er mettertijd nauwe samenwerkingsverbanden tussen Leidse zwem- en waterpoloverenigingen tot stand komen? Leiden telt vijf zwemverenigingen die per week slechts enkele uren ter beschikking hebben in de paar Leidse zwembaden. De hïvr Breuker: ..Dat financiële draagkracht veel groter. Het is op het ogenblik een kostbare zaak er een wedstrijdteam op de been te houden. Nu heb je typische zwemverenigingen in Leiden en typische water- polo-verenigingen. B(j een fusie zou meer een all-round- vereniging kunnen ontstaan. Daarom ben ik er absoluut voor. Er spelen echter andere factoren een rol. Van oudsher zit er veel oud zeer bij de Leidse zwem verenigingen. Ikzelf zit pas een jaar in het bestuur van de LZC. En dan begrijp je misschien niet altijd wat anderen, oudere leden van de vereniging dwars zit. Ik weet wel. dat de jeugd beslist niet afwijzend "tegen over een fusie in de toekomst staat." De heer Erades vindt het vrij opportuun om over een fusie tussen zijn vereniging en de LZC te spreken. Persoonlek zou hij niet afwijzend tegenover een fusie staan, zo verklaarde hij. „Velen voelen zich emotioneel gebonden met de vereniging. Een woord als fusie werkt als een boemerang. Wij zijn daarom voorzichtig om dat woord te gebruiken." De heer Wim van Zijl. de zwemtrainer van De Sleutel stad, zegt een voorstander te zijn van meer samen werking tussen Leidse zwemverenigingen. Dat is niet te verwonderen. Zijn beste pupil immers. Kees Uittenhout, de nationale kampioen op de schoolslag, stapte vorig jaar van de Sleutelstad over naar de HPC omdat de Leidse club hem te weinig trainingsfaciliteiten bood. De heer Kramer, competitie-leider van de KNZB, weet te vertellen dat de waterpolo-commissie van de zwem- bond louter uit menselijke overwegingen besloten heeft vlag het volgens de heer Kramer niet over het hart kunnen verkrijgen om van de winter bij Sleutel stad en de LZC jeugdspelers, die dolgraag willen water poloën aan de kant te laten staan. Voorwaarde was dat het gecombineerde team niet in aanmerking komt voor promotie. Deze week is in de Kring Den Haag van de KNZB het plan gelanceerd een training op te zetten voor alle topzwemmers en -zwemsters in kring Den Haag, on geveer dertig in getal. Elke morgen van 6. tot 7 uur wordt er npschien binnenkort in de Haagse zwembaden getraind. De gemeente Den Haag stelt de bad-uren gratis ter beschikking. Is dat ook in Leiden mogelijk? „Nee," zegt de heer J. van Breukering, zwemsecretaris van de kring Gouwe-Rijnstreek, waaornder Leiden res- De heer v. Breukering zou het wel geweldig vinden als het van de grond kwam. maar acht het praktisch niet uitvoerbaar. „Het zijn meestal jongens en meisjes die nog op school zitten, die voor een centrale training in aanmerking komen. Het is vrijwel onmogelijk, dat jongens en meisjes uit bijvoorbeeld Gouda, Boskoop of Bodegraven elke morgen voor een uurtje naar Leiden komen om daar te trainen. We zijn al blij dat we weer een wekelijkse training hebben kunnen opzetten, die wordt geleid door Rob Schouten." Ook de heer Den Hartog, voorzitter van De Zijl, welke vereniging soms flirt met De Leidse Golfbrkers. is vrij pessimistisch over meer samenwerkingsverbanden tussen de Leidse zwemverenigingen. „Zo ver zijn we in Leiden nog niet," zegt hij en laat ook de woordjes

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3