ZIJ WETEN ALLES Finland Frankrijk Noorwegen Joego-Slavië Oostenrijk Italië Bulgarije Duitsland Zwitserland 5R 197» ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 Tossen Motril en Aimeria in zuidelijk Spanje ligt het gebergte, de Sierra Nevada. Het is de hoogste bergketen van het land. De hoogste top is de 3470 meter hoge Pichaco de Veleta met de meest zuidelijk gelegen gletsjer van Europa. Vanuit Granada leidt een goed berijdbare weg tot aan een parador (staatshotel). dat tevens dienst doet als centrum van het wintersportgebied. Tot in mei kan men hier skiën. De pistes zijn goed. Een ander Spaans wintersport gebied ligt in de Centrale Pyreneeën, dicht^ bjj Frankrijk. Het is El Formigal bij Salient de Galleyo op 1500 meter en La Molina en Super Molina in de Oost-Pyreneeën. Verwacht in Finland niet de zelfde wintersportaccommoda ties. die in Zwitserland. Oosten rijk en Frankrijk normaal zijn, want dan komt u van een heel stille en heel koude kermis thuis. U gaat allereerst naar Finland voor de rust, de para dijselijke rust, die wij in onze moerasdelta al jaren geleden hebben ingeruild voor de stank van de welvaart. De Finnen zijn goddank nog niet op het idee gekomen, dat vrijetijdsbesteding het synoniem is voor lawaai en kouwe drukte en prefereren tot nader order de landelijkheid, die wij maar al te 9nel vertalen als landerigheid. Eerlijk is eerlijk, de winter sportcentra, die door de Finnen gepropageerd worden, stellen in verwende Europese ogen nog weinig voor. Wat bijvoorbeeld in Lahtl met gepaste trots wordt gepresenteerd als een .modern wintersportcentrum" zou zelfs nog in het kleinste Zwitserse dorp als een formida bel lachertje onder de tafel worden gewerkt. Finland heeft nu eenmaal geen bergreuzen en de afdalingen beperken zich tot vriendelijke glooiingen voor.be ginners. Voor de liefhebbers van de ..Langlauf" het skiwandelen, dat snel in populariteit wint is Finland een paradijs van on voorstelbare afmetingen. U kunt weken dwalen zonder één mens tegen te komen. De hotels zijn zonder uitzondering uitstekend, vaak ultramodern met alle comfort. De Fin zelf vindt het vanzelfsprekend, dat een hotel gen bad of douche. Ook de maaltijden worden moeiteloos tot kleine feestjes opgeblazen. Voor een overnachting bent u tussen de 15 en 30 gulden kwijt, voor het eten dan nog eens tussen de 10 en 20 gulden. Finn- air vliegt u naar Helsinki voor zo'n 750 gulden retour, maar u kunt de reis ook maken vanuit Lübeck per luxe Finnhansa. Een uniek aanbod krijgt u van Finnlines. de rederij, die de Finnhansa door het pakijs van de Oostzee jaagt. Voor het eerst zijn er dit najaar en in het winterseizoen 1970-71 geheel verzorgde, reizen naar Finland onder de naam Finntours. Alle arrangementen vangen in Lübeck aan, vanwaar naar Hel sinki wordt gevaren. Een ge weldige belevenis. Daarna kan men kiezen uit aansluitend een aantal dagen in een hotel in Helsinki of een verblijf in het luxe hotel Aulanko bij Hameen- linna in Zuid-Finland of het hotel Laajavuori bij Juvaskyla in Midden-Finlan'd. Lapland liefhebbers kunnen nog verder doorstoten naar Mororesthotel Ounasvaara even buiten Rovan- iemi, de hoofdstad van Lapland. Een zesdaagse geheel verzorgde reis naar Helsinki kost 299 gul den, een tiendaagse reis met verblijf in Aulanko 468 gulden, een. 9-daagse reis waarin een driedaags bezoek aan Lenin grad is vervat 548 gulden- Dan is er nog een 9-daagse reis, waarin men kennis maakt met de Finse kersttradities (465 gul den) en een 6-daagse nieuw jaarscruise op de Finnhansa voor 292 gulden. Finnlines wordt in Nederland vertegen woordigd door F. A. Voigt en Co. N.V. De Franse skigebieden, die tot de beste van Europa behoren, sjjn nog niet erg in trek bjj de Nederlandse wintersportliefhebbers. Waarschijnlijk een kwestie van onbekend maakt onbemind, want wie de elegante, verfijnde sfeer van de witte oases In de Franse bergwereld eenmaal geproefd heeft, nestelt zich voor goed aan de berijpte borst van Marianne. Er wordt ook wel gezegd, dat een levensgrote taalbarrière de weg voor de Nederlanders verspert en inderdaad: de doorsnee vader lander komt in zijn Franse conversatie niet veel verder dan „Oh wie mon kneu" en „Huplakee le platte boender". Maar dit inconveniënt behoeft nog geen beletsel te zijn om Frankrijk als winters vakantie- gebied te vermijden. De Fransen zijn gewend aan mensen, die met handen en voeten spreken en verstaan u opperbest als u de porte monnee opent en wat losse francs uit de knip haalt. Nieuwe skigebieden in Frankrijk vindt u in Avorianz in de Savole (1800 meter, mooi beschut gebied), Le Corbier (op 1550 meter in dezelfde Savoie) en Le Lauret (op 2000 meter en 150 kilometer van Nice). De treinverbindingen vanuit Nederland zijn zonder meer uit stekend, maar wel prijzig. Andere aanbevolen skicentra zijn Courchevel in de Haute Savole, Le Mont Doré in het Massif Central, Metabief in de Jura, Saint Lary in de Hautes Pyrenées en Gérardmer in de Vogezen. Doorgaans is het entertainment in de Franse wintersportcentra overvloediger en exclusiever dan in vergelijkbare dorpen in Oosten rijk en Zwitserland. Ook de maaltijden zijn verzorgder, Franser, om het eens duidelijk te stellen. Als u een F.T.S.-arrangement neemt (warm aanbevolen) dan kunt u al voor 325 gulden tien dagen wintersporten in Frankrijk, inclusief de treinreis. Reist u particulier dan bent u minimaal 30 franc kwijt voor volledig pension per dag. Noorwegen offreert dit jaar zjjn „Scandinaviëwinterpakket", een zogenaamd „all-in" aanbod tegen aantrekkelijke prijzen. Er is al een zesdaagse vliegvakantie voor 500 gulden. De Nederlander, die voor Noorwegen kiest, heeft in de winter de keuze uit de wintersport gebieden rond Lillehammer, Geilo, Voss, Oslo en in het schitterende, ruige Telemark. Wie het massatoerisme bewust wil mijden, heeft hier een unieke gelegenheid om kennis te maken met wintersport in een nog ongerepte, overweldigende natuur. Het wintersportpakket Is een vondst van K.L.M.. S.A.S. en vier Noorwegenspecialisten in de reisbureausector, te weten Airtour Holland. Burger en Zoon. Scandinavian Arctic Sunways en Scania-lux. Het Noorse winterseizoen loopt van Kerstmis tot mei hoog in de bergen. Hoogtepunten, die dan ook extra-duur wordeij, betaald, zijn ook hier Kerstmis en Pasen. Het alpineskiën wordt in Noorwegen duidelijk verdrongen door het skiwandelen, dat een nationale sport is. De individuele reiziger zal wel gauw tot de ontdekking komen dat Noorwegen niet goedkoop is. Voor vol pension vraagt men in een beetje hotel toch gauw dertig tot veertig gulden en als men dan ook nog de bar frequenteert vliegt het geld de zak uit. Voor alle Scandi navische landen geldt trouwens, dal het beter is om de eigen drank op een delicaat plaatsje in de koffer mee te nemen. Drank In deze landen is astronomisch duur, doorgaans het dubbele, vaak ook het drievoudige van de prijs, die u in Nederland gewend bent te betalen. Ook Joego-Slavië. dat in de zomer tot de favoriete reislanden van de Nederlanders behoort, is bezig om in ijltempo zijn wintersport accommodaties te bouwen. Er zijn nu reeds uitgelezen mogelijkheden in Kranjska Gora in het Savadal (tien zit- en sleepliften tot 1631 meter; moderne hotels, goede verbindingen met Ljubljana en Jese- nice), Mojstrana (schilderachtig dorp, speciaal geschikt voor gezins vakantie), Ratece Planlna in het zijdal van de Tamar (met zes springschansen), Bled-Pokljuka (voortreffelijke hotels, dolromantisclie natuur, verwarmd zwembad, kegelbaan, vele goede restaurants; veel wandelmogelijkheden). Men kan in Joego-Slavië bij particulieren al terecht voor tien gulden >ll-in. in hotels betaalt men voor volledig pension tussen de 18 en 28 gulden. Oostenrijk is bij de Nederlandse wintersportkenners nog steeds verre favoriet: vorig jaar vaar digde ons land een indrukwek kend legioen van 70.000 gete kenden af en dat op een aantal van 140.000 Nederlandse win tersporters. De redenen zijn overbekend: Oostenrijk heeft nog steeds de faam van gemoe delijkheid, die in duurzame vet leren broeken verpakt is en via de jodeltechniek aan de man wordt gebracht. Daarbij komt nog, dat Oos tenrijk makkelijk bereikbaar is dank zij de speciale wintersport- treinen. die de Nederlandse reis organisaties laten rijden. Het aanbod van levende prentbrief kaarten is onvoorstelbaar. Aan bevolen centra: St. Anton. St. Christofh, Zürs en Lech, Seefeld en Kitzbühl. Sinds vorig jaar is ook Sonnenalpe Nassfeld in Ka- rinthië in de rijen van de win tersportdorpen opgenomen dank zij drie sleepliften en een stoeltjeslift. Verdere aanwinsten voor de skisport: Wachsenberg bij Steuerberg en Feldkirchen in het Nockgebied van Karin- thië. Deze plaatsen liggen ech ter niet al te hoog Het uitgesproken hooggebergte is in Oostenrijk minder uitge breid van oppervlakte dan in Zwitserland, waardoor automa tisch ook de wintersportdorpen lager liggen. In Oostenrijk is vorig jaar ein delijk ook een bescheiden begin gemaakt met de aanleg van speciale wegen voor skiwande laars. De „Langlauf' wint met name bij de wat oudere vakan tiegangers nog steeds aan popu lariteit en Oostenrijk, dat de toeristische shillingen opperbest kan gebruiken, heeft hier laat, maar niettemin gretig op inge- Om nog even met cijfers de onvoorstelbare wintersportmo- Bulgarije: Nationaal Bulgaars Verkeers Bureau, Reguliers dwarsstraat 5458 in Amster dam C.. tel. 020—248431. Duitsland: Duits Reis- en In formatiebureau. Spui 24, Am sterdam. tel. 020241293. Finland: Fins Nationaal Ver keersbureau, Oranje Nassau- laan 25 in Amsterdam, tel. 020—761672. Frankrijk: Fran.se Toeristen Seryice. Rokin 128, Amster dam. tel. 020—235222. Italië Nationaal Italiaans Verkeers Bureau. Rokin 52, Amsterdam, tel. 02064883. Joego-Slavië Nationaal Joe- go-Slavisch Verkeers Bureau, Vijzelstraat 4 in Amsterdam, tel. 020—220483. NoorwegenNationaal Noors Verkeers Bureau, Prins Hen drikkade 135 in Amsterdam, tel. 020—222545. Oostenrijk: Oostenrijks Ver keers Bureau, Herengracht 437, Amsterdam, tel- 020-62188. Spanje: Nationaal Spaans Ver keersbureau, Laan van Meer- dervoort 8, Den Haag. tel. 070—182766. Zwitserland: Nationaal Zwit sers Verkeers Bureau. Konings plein 11, Amsterdam, tel. 020—222033. gelijkheden in Oostenrijk te il lustreren: het land heeft 6000 gediplomeerde skileraren in 350 wintersportplaatsen. De gasten kunnen beschikken over 2000 kabelbanen en skiliften, waar van een vierde deel hoogten overwinnen tussen 2000 en 3000 meter. Splinternieuw is het ski gebied van Tamsweg. de hoofd plaats van de Lungau in het Salzburgerland. De Oostenrij kers hebben hier inet grote voortvarendheid een overdekt zwembad, sauna, een schaats baan en een curlingbaan ge- De Italiaanse wintersportoorden zitten loge: volop sneeuw, volop zon. mijn liefje, wat wil je nog meer? De prijzen in de kleine dorpen vallen beslist mee en de ski- en wandelmogelijkheden zijn goed. Om een paar troeven te noemen: het Val Gardena met als hoofd plaats Ortisei, liet gebied van St.-Martino di ('astrozza in de Dolo- bouwd. Ook een parcours voor de Langlauf is uitgezet. De Lun gau is 150 dagen per jaar sneeuwzeker en heeft 150 sleep liften. Dat Oostenrijk nog steeds een goedkoopte-eiland zou zijn. is beslist niet waar. Het land is helaas ook opgestoten in de vaart van vele prijsverhogingen en vraagt nu voor zijn diensten forse bedragen. Het plezierige is alleen, dat Oostenrijk (meer dan buurman Zwitserland en verre neef Frankrijk) beschikt over eenvoudige en zeer eenvoudige optrekjes, waar de gast kan sla pen voor pakweg 10 gulden. In vergelijkbare hotels daarente gen betaalt men hetzelfde of soms zelfs meer. Eén van de nieuwkomers in de wintersportfamilie is Bulgarije, dat ook wat rode pepers wil verdienen aan de sportieve va kantiegangers Wie in dit verre land verwacht, dat de winter sport wordt opgediend met de bekende Zwitserse en Oosten rijkse sauzen, kan beter nu het besluit nemen om er niet heen te gaan. want dan wacht hem slechts een bitterkoude teleur stelling. De drie wintersportgebieden van Bulgarije liggen volkomen geïsoleerd in de bossen boven Sofia en Plovdiv en hebben geen van alle een dorp als kern. Het is daar met recht skiën geblazen in de eeuwige bossen. De bewoonde wereld ligt aan de andere kant van de „boom grens" en is vaak moeilijk be reikbaar. Het leven in de Bul gaarse wintersportcentra con centreert zich dan ook volledig op de hotels, die doorgaans van redelijke tot goede kwaliteit zijn. Ijsbanen, sauna's en cur- lingbanen zijn in Bulgarije nog onbekend, maar in de drie ge bieden zijn wel skipistes uitge zet. De prijzen zijn overal ge lijk: 5'/s dollar per persoon in een tweepersoons en één dollar meer in een eenpersoonskamer. Tip: de Bulgaren zijn helemaal gek op dollars en als u daarvan een voorraad bij u heeft, zit a op stijfbevroren flutveel. In Bulgarije ligt de sneeuw van Kerstmis tot eind april. Duitsland zit dik in zijn ski gebieden, die nog dichtbij liggen ook. In de Beierse Alpen en de Allgau, in het Sauerland en de Eifel, in het Zwarte Woud en in de Harz zijn vele wintersport dorpen In totaal 160 plaatsen staan de hartelijke skileraren weer met de moddervette Um lauten klaar, reken daarop. Voor beginners, die even snel willen leren skiën is het Hoch- sauerland ideaal. Het gebied be staat uit een gebergte, dat in hoogte varieert van 700 tot 842 meter. Helemaal sneeuwzeker w Sauerland de gehele winter dan ook niet. De Nederlandse Spoor wegen heeft al een weekend arrangement naar Winterberg of Willingen voor nog geen hon derd gulden. Ook interessant voor de meer geoefende skiër, want met name Winterberg kan u uit voorraad een handvol moeilijke afdalingen leveren. Voor de wandelaar is Sauerland ook ideaal. Nieuwe skigebieden zijn ontslo ten bij Davos-Glaris. Hoch- Ubrig boven Zürich, en Laonti- ca in Tessin. Daarmee is het aantal wintersportcentra in het wintersportmekka Zwitserland gestegen tot boven de 500. Ook de Langlauf heeft enkele jaren geleden zijn intrede in het land gedaan en wordt nu in zo'n twintig centra onderwezen. Aanbevolen wintersportdorpen zijn: Lenk en Kandersteg in het Berner Oberland, Zermatt en St. Luc in het Wallis. Scuol in Graubünden en Les Diablerets in de Zwitserse Jura. Denk ech ter niet, dat u alleen op het idee bent gekomen om naar winters Zwitserland af te zak ken, want toevallig werden er vorig jaar al tijdens de winter maanden 6,41 miljoen overnach tingen geboekt. Het aandeel van de Nederlanders, die winter sport beoefenden in Zwitserland steeg met 6 procent. De moge lijkheden zijn overigens voorlo pig nog niet uitgeput, want Zwitserland beschikt in totaal over bijna 196.000 bedden voor vakantieganger». Vele centra hebben in voor- en naseizoen aantrekkelijke arrangementen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13