AMSTERDAMSE HETE ZOMER IS VOORBIJ „Damslapers ongevaarlijke dragers van nieuwe cultuur' Gekwetste burgers en geplunderde neringdoenden likken hun wonden ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 AMSTERDAM De zomer is voorbij. Amsterdam is voor een half jaar kosmisch cen trum af en bereidt zich voor op de prozaïsche werkelijkheid van de winter. De stadsrei niging met name kan het Nationaal Monument vergeten en zijn aandacht geven aan het in slaan van pekel. Gekwetste burgers en geplun derde neringdoenden likken hun wonden. Terugblikkend ontkom je niet aan de indruk, dat het een gekke zomer is geweest. Hij begon met de bitse rellen op koninginne- en be vrijdingsdag en culmineerde in het augustus- oproer, waarbij de politie voor het eerst sinds het Jordaanoproer in 1934 met scherp op rad draaiers schoot en de muitende menigte voor het eerst molotovcocktails toevoegde aan zijn arsenaal. Daartussen echter een serene rust, waarop niemand eigenlijk had durven hopen. Er waren nachten, dat meer dan duizend personen soezebolden aan de voet van Raedekers pyloon, zonder dat er een politionele haan naar kraaide. Pal tegenover het stadhuis op de Oudezij ds Voorburgwal bloeide open en bloot de illegale handel in hard en soft drugs, maar oom agent bepaalde zich tot het regelen van bruidsstoeten. Er werd dwars tegen de draad van de algemene politieverordening in op de openbare weg muziek gemaakt, gevent en gevrijd en het gezag keek de andere kant op. Amsterdam Was kortom voor de liefhebbers van het sfeertje een lekkere stad en hun mentale tegenvoeters, die zich graag een maagzweer ergeren, kwamen ook royaal aan hun trekken. Die curieuze tegenstelling van rellen en rust vraagt om een analyse. Daarom dit interview met enkele stafleden van het Jongeren Advies Centrum de instantie, die bij uitstek op de hoogte is van wat er reilt en zeilt in het onder- en bovengrondse wereldje van de Nederlandse en internationale jeugd, die op de Dam zijn stamtafel heeft. t>an 1970 bij u J.A.C. „Het is een heel rustige zomer geweest. De gemeente heeft veel en goed werk gedaan. Er waren per nacht zo'n duizend goedkope slaapplaatsen beschikbaar, waar de jeugdtoeristen voor een rijksdaalder terecht konden en. wanneer ze meehielpen schoonmaken, ook wel voor niets. Fantasio II boekte van mei tot en met augustus 30.881 overnachtingen, de Sleep-in op de Rozengracht in juli en augustus 9.171, de Laurier in diezelfde periode 15375 en de Oude R.A.I., die een weekend open was, 144. Dat brengt het totaal,, op 55.571. Ook het slapen op straat werd overal getolereerd en soms door de politie gestimuleerd. Het kwam voor, dat een agent nan jongeren het advies gaf: „Ga lekker in het Vondelpark slapen, daar is het frisser". Ook de ontspanningsgelegenheden voor de jeugd, zoals de Melkweg. Kosmos. Fantasio en Paradiso, hebben goed gefunctioneerd Alleen het onderkomen voor labiele jongeren aan de Willemstraat is een mislukking geworden. Dat kwam, omdat de doelstellingen te onduidelijk waren en omdat men te toegevend was in zijn beleid. Nee, over het beleid van de gemeente zijn we erg tevreden. Met name wethouder Verheij heeft veel goed werk gedaan. Hij is uitstekend geschikt voor de portefeuille jeugdzaken. Hij durft tegen de politieke druk in te gaan". De opvang van jongeren met problemen J.A.C. „Er is bijvoorbeeld aan het Valeriuspléin een crisiscentrum gekomen voor jongeren, die met moeilijkheden zijn weggelopen van huis" of uit inrichtingen, waar ze vanuit een vrijblijvende positie kunnen proberen, hun crisis op te heffen. De bedoeling is, dat ze niet met hangende pootjes terug hoeven. Ze hebben een onderhandelingspositie. Het centrum heeft pen staf van vijf gekwalificeerde mensen en een capaciteit van tien gevallen per dag. Dan is er natuurlijk ons Jongeren Advies Centrum. Toen we op 10 januari begonnep, dachten we, dat we tevreden konden zijn als er dit jaar achthonderd jongeren bij ons zouden aankloppen, maar het zijn er al bijna zesduizend^ geweest, waarvan zeventig procent uit Amsterdam zelf. viiftien procent uit andere plaatsen in Nederland en vijftien procent uit het buitenland. Fr komen nu meer van dergelijke centra. Rotterdam is al begonnen In Tilburg functioneert een soort underground-J. A C Utrecht en Eindhoven hebben plannen. In Amsterdam hebben we nu bijvoorbeeld een spreekuur van een jurist, een sexarts en drie keer per week een psycholoog. We beschikken ook over een abortusteam. Voorts is het erg goed dat er 's avonds een gratis spreekuur is gekomen van de gemeentelijke genees kundige dienst. Er is een experimentele werkbemidde- ling gestart voor mensen die met een andere dan de normale filosofie aan het werk willen gaan t die een maand heel hard willen werken en dan een maand niet of die elke dag een paar uurtjes willen werken. Zoiets is in de normale maatschappijstructuur niet mogelijk. Tenslotte hebben we de Stichting Release, die hetzelfde doet als het J.A.C., maar op een meer onverplichte manier. Release biedt ad hoc-hulp en cirht zich erg op juridische en politieke zaken, bijvoorbeeld Portugese deserteurs, die hier onder willen duiken". Rechten Hoe zijn de communicatiemogelijkheden met allerlei J.A.C. „Er is een overlegorgaan opgericht, dat regionale organisatie jeugübelangen Amsterdam heet, afgekort tot Roja. Het is een nieuwe stichting voor de coördinatie van allerlei initiatieven. We moeten voorkomen, dat we langs elkaar heen gaan werken. Voor de rest kunnen we zeggen, dat we entree gekregen hebben bij instanties als de zedenpolitie, de kinderpolitie en zelfs bij volkshuisvesting. De rechten van de jongeren gaan zich duidelijker aftekenen, nu er overlegmogelijkheden zijn". Het druggebruik J.A.C. „Dat heeft gebloeid. Maar het heeft ons niet voor problemen gesteld. Het wordt alleen tijd, dat er verandering komt in het beleid ten aanzien van soft drugs. Dat de Maffia in Amsterdam probeert binnen te dringen, lijkt ons onwaarschijnlijk. Er is ons niets van bekend. Maar zolang de Opiumwet in zijn huidige vorm van kracht blijft, ligt de handel van soft drugs in de sfeer van de illegaliteit en dat trekt misdadige figuren aan. Mensen, die er een slaatje uit willen slaan. Ze hebben wel eens bonje met elkaar, maar op de wallen slaan ze er ook wel eens op los. Die kreet van de Maffia lijkt ons een angstsyndroom. Het beestje moet een naam hebben. Ons is juist opgevallen, dat de onderwereld zich in tegenstelling tot Londen en Parijs in Amsterdam niet met de handel in drugs bemoeit". J.A.C. „Het gaat niet om dat monument. Als het er niet stond, zou de Dam evengoed als trekpleister fungeren. Het is gewoon de meest centraal gelegen en gezelligste plek van de stad met enorme communicatiemogelijkheden. En misschien is het ook de protesthouding, die de jeugd naar het midden van de stad drijft. Zo van: „Iedereen kan ons hier zien. Laat ze maar opkomen". Vanuit de protestsfeer heeft het betekenis, dat je als groep duidelijk met je hippiepak, je blote voeten en je slaapzak aanwezig bent Dat is trouwens een internationaal verschijnsel. In Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, is een hippietempel, waar een lijst hangt van internationale ontmoetingsplaatsen. De Dam staat bovenaan, maar echt niet omdat je daar nu toevallig het nationaal monument hebt". U zegt, dat de zomer zowel ten aanzien van het gevoerde beleid als van de houding van de jongeren een succes is geweest. Toch hebben buurtbewoners in Fantasio 2 hardhandig schoon schip gemaakt en moest de slaapgelegenheid er gesloten worden J.A.C. „Er is te weinig geprobeerd om daar, waar de overlast werd gevoeld, het probleem bij de jongeren zelf te deponeren. Daardoor kwamen de twee groepen tegenover elkaar te staan in plaats van dat ze samenwerkten" Als je naar het popfeest in het Kralingse Bos ku'kt. zie je, dat de orde er gehandhaafd werd door jongeren, die uit de groep zelf voortkwamen. Dat werkte perfect. Zoiets had op de Dam en by de slaap- en ontspannings- gelegenbeden ook moeten gebeuren. Het Is een moge- Het Jongeren Advies Centrum is een door de overheid gesubsidieerde instelling met vijf jaar bestaansgarantie, die tot doel heeft, de nieuwe jongerencultuur maatschappelijk te begeleiden. In de staf hebben verschillende psychologen zitting. Met twee hunner vond bijgaand interview plaats. dan wel een afzetgebied proberen te vinden voor hun engagement. Wij houden het op het laatste. Deze leeftijdsgroep heeft de toekomst en signaleert vanuit die onmiskenbare positie bepaalde ontwikkelingen. Het is niet eens te koppelen aan een ideologie. Het is het waar maken van het protest tegen een onhygiënisch leefklimaat en dan zit je in het westen meteen fout Als u nu wijst op de Molotovcocktails, die voor het eerst zijn gebruikt, moeten we toegeven, dat de aggressie wel loeneemt. Maar dat lag aan deze zomer. Maandenlang mag alles en opeens word je van de Dam geknuppeld We zien het niet als een escalatie over jaren We geloven niet, dat ze volgende zomer met scherp zullen gaan schieten. Maar dat het radicalisme bij bepaalde grö'epen toeneemt, is waar. Misschien komt het, omdat men steeds sterker zijn onmtfcht gaat voelen...." i Samkaldens slaapverbod Wat vindt t J.A.C. „Het was voor ons een onhelder besluit. We waren allang in het overleg over de problematiek van het Damslapen betrokken. Op een gegeven moment was duidelijk, dat dit overleg zinvol was. Aan ons en aan enderen werd een advies gevraagd. Het besluit van Samkalden was geen logisch vervolg op dat advies. Het was onhelder ien aanzien van de rustige zomer en ten aanzien van het tot dan toe gevoerde beleid. Het kwam volkomen onverwacht en we begrijpen nog steeds niets van de beweegredenen. Er is nu een nieuw overleg toegezegd over de toekomst. Achter het slaapverbod moet een stuk pressie van een belangengroep gezeten hebben, maar we weten niet van welke. Misschien was Samkalden het gewoon zat. dat hij iedere nacht met klachten over de Dam uit zijn bed werd gebeld, maar dat is speculatie. Hij zelf zegt, dat er geen politieke druk op hem is uitgeoefend, dat hij zijn besluit zelfstandig heeft genomen als hoofd van de politie. Dan is het wel merkwaardig, dat de regering Samkalden in zijn aanvechtbare besluit heeft gesteund. Je zou van minister Beerninlc meer kritiek verwacht hebben, gezien de gevolgen Wat zijn de we Amsterdam dan i van jongeren zijn J.A.C. „Van dat laatste zijn we gewoon overtuigd. Amsterdam heeft er nu eenmaal de sfeer voor. Een sfeer, die Brussel bijvoorbeeld mist. Door het gevoerde beleid heeft de gemeente ook aangegeven positief te staan tegenover dit goedkope jeugdtoerisme. Dat viijd, jg nergens anders ter wereld. ïykheid die is biyven liggen, maar Je kunt hem heel goed uitwerken. Het is iets voor volgend jaar. Op zich is de groep zeker niet onwillig of aggressief. De aggres- siviteit is er minimaal". ?n graag, dat de groep J.A.C. „Daar zouden we dan wel eens getallen van willen zien. We zouden wel eens bewezen willen zien, dat er in de omgeving van de Dam relatief meer melkflessen verdwijnen dan in andere wijken van de stad. Het is onredelijk, over een groter aantal kruimeldiefstallen te spreken, wanneer je dat aantal niet relateert aan de rest van de regio. Dat is manipuleren met getallen om de stemming te beïnvloeden. Wat heb je eraan om vervalste statistieken op de markt te gooien?" „Tenzij je er politieke munt uit wilt slaan natuurlijk Het is allemaal ontzettend onhygiënisch Maar als je de cijfers opvraagt, geven ze opeens niet thuis. We gaan er dus maar vanuit, dat er met cijfers in dil opzicht niets te bewijzen valt. Volgens ons kun je deze hele jongerencultuur niet koppelen aan criminaliteit Het vereenzelvigen van deze groep met bijvoorbeeld kruimeldiefstallen is even discriminerend als de bewering, dat alle zigeuners lange vingers hebben" En toen kwam de explosie van het auqustusoproer. Die J.A.C. „Nee. bepaald niet. Het beroerde is. dat die rel er de hele zomer ook niet inzat en toen het toch tot een uitbarsting kwam. heeft de groep zelf zich eraan onttrokken. Het eerste protest tegen het slaapverbod ging wel van de Damjeugd uit. maar' toen de escalatie kwam, deden ze niet mee De eigenlijke rel ging uit van de menigte nieuwsgierigen, die naai de Dam was gedromd omdat er een rel te verwachten was. Zo gaat het met alle oniusten in Amsterdam" Ze zeggen, dat Amsterdam gaat aan de spits. Ongetw-yfeld zullen de faciliteiten nog worden uitgebreid. Wat de wensen betreft: in de eerste plaats hopen wc dat de misver standen en misvattingen zullen worden opgeruimd, die er ten aanzien van de nieuwe jongerencultuur leven dat men de Damjeugd niet biyft vereenzelvigen met zaken als oppervlakkige criminaliteit en agitatie dat men de groep niet langer discrimineert op grond van zyn afwijkend gedrag. Er bestaat momenteel een enorme brok onverdraagzaamheid." Hoe verklaart u die J.A.C. „Misschien zit er wel een grote portie jaloezie achter. De jongeren kunnen dingen doen, die de ouderen zich nooit hebben kunnen permitteren. De filosofie van de jeugd over arbeid bijvoorbeeldDe ouderen hebben na de oorlog hard moeten werken om de maatschappij weer op poten te zetten. Het valt ze uiteraard moeilijk, nu opeens toe te geven, dat het allemaal niets waard is geweest. Ze vragen zich af: wat is er van onze inzet terechtgekomen? Ze zijn hun zekerheden kwijt, maar kunnen daar niet overheen stappen. Er zou een soort J.A.C. voor ouderen moeten komen". Mogelijkheden Wensen in de meer materiële sfeer J.A.C. „Meer mogelijkheden voor seizoenarbeid voor jongeren. Een soepeler beleid ten aanzien van werkvergunningen voor buitenlandse jongeren. Betere medische, voprzieningen^bijvoorbeeld op het gebied van d$ elementaire hygiëne, 'maar'ook'gewoon voor Iemand, die barst van de kiespijn en weinig geld hepfl. Een beter 'toelatingsbeleid aan de grens, zodat je ^e niet langer hoeft uit te kleden, wanneer je lang haar en een rafelige broek hebt, en zodat je niet wordt teruggestuurd, wanneer je weinig geld bij je hebt. De soft drugs ontkoppelen van de criminele sfeer. Een intensievere begeleiding van verslaafden aan hard drugs. Een voorlichting van overheidswege over drugs. Daar is een enorme behoefte aan. Wij krijgen stapels aanvragen voor lezingen over druggebruik. Het is een aanslag op je vrije tijd". En 1 slapen op de Dam J.A.C. „We moeten bekijken, hoeveel we kunnen bereiken met het geven van medeverantwoordelijkheid aan de groep. Kijk, je zit nu eenmaal met die Dam. Het heeft geen zin vijftien kilometer verderop een grote slaapgelegenheid te scheppen. We moeten eerst zorgen, dat er de normale voorzieningen komen. Rijdende toiletten in de nabijheid en een grotere keuze van slaapgelegenheid rond de Dam zouden heel vanzelfsprekende dingen moeten zijn. Het is allemaal oplosbaar. Eerst moeten we aan die primaire eisen voldoen. Daarna kunnen we bekijken, wat erover blijft". Misschien is er dan helemaal geen behoefte meer aan slapen op de Dam. En we moeten meer gedifferentieerd kijken naar de overlast. Het is jammer dat er dit jaar geen gedegen sociologisch onderzoek naar de hele problema tiek is gedaan. Daarmee heeft de wetenschap een kans laten liggen. Misschien ook een suggestie voor de komende zomer. PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11