dionne warwick blue thumb-label humble pie stevie wonder joe south red,red libanon Hoe meer laarzen, des te moeilijker keus ZATERDAG 3 OKTOBER 1970 IDEALE BACHARACHVERTOLKSTER Niemand minder dan de grote Amerikaanse componist en or kestleider Burt Bacharach te kent voor de produktie van Di onne Warwicks nieuwste al bum. Een gebeurtenis die niet helemaal nieuw is, want ook in het verleden bemoeide Ba charach zich al eens met Di onne Warwickplatcn. Burt moet blijkbaar een zwak hebben voor de mooie Dionne. die met haar flexibele stem de ideale vertolkster lijkt voor de gecompliceerde Bacharach- composilies. We hebben ten minste „Raindrops keep falling on my head" nog door nie mand zo intens horen zingen. Niet dat de andere zevenhon derdduizend versies van dit nummer ondermaats zouden zijn, maar Dionne maakt er onder leiding van de meester toch nog net iets beters van. Dat geldt trouwens ook voor de titelsong „I'll never fall in love again", een num mer dat eveneens op zowat ieders repertoire prijkt. De stem van Dionne Warwick heeft de laatste jaren zeker nog aan kwaliteit gewonnen. Dat blijkt overduidelijk uit de overige nummers op deze plaat, te weten „The wine is young". „Loneliness remembers what hapiness forgets", „Paper mache", „Knowing when to leave", „Let me go to him" (allemaal Bacharach-Davidnum- mers), George Harrisons „So mething", Jim Webs „Don't we" en het door Frank Sinatra be kend geworden ..My way". Als geheel een puike plaat in het candlelightidioom. (Scepter 405). WAARBORG VOOR DE BETERE BLUES Er gaat tegenwoordig geen maand voorbij in de platenwe- reld of er komt een nieuw label bij. Het wordt onderband een heel gecompliceerde zaak uit te zoeken welk label bij welke verkoopmaatschappij hoort en welke artiest bij welk label. Met het vorige week door de N.V. Bovcma geïntroduceerde Blue Thumbla- bel liggen de zaken iets mak kelijker, omdat de hoofdmoot van het repertoire van de „Blauwe Duim"-jongens ge vormd wordt door onvervalste Amerikaanse blues. In de cata logus gloriëren namen als Buk- ka White. Mississippi Fred Mc Dowell, Booker White. Earl Hooker en nog een handvol van die bluesreuzen. Om het Blue Tbumblabel zo snel mogelijk bekend te maken bij de va derlandse bluesliefhcbbers heeft Bovema een zogenaamde „inhaalrelease" samengesteld, bestaande uit zes platen, waarvan wij er hier drie aan een beschouwing zullen onder- De elpee „Sweet black angel" van meestergitarist Earl Hooker is zonder meer een geheide aanrader. De klanken die Hooker aan zijn versterkte gitaar weet te ontlokken zijn van een dusdanig hoge kwali teit, dat ze menig beginnend artiest moeten benauwen. Moeiteloos doorweeft hij lange improvisaties met fragmenten van bekende melodieën, alle maal vreselijk goed getimed en vrvuld van een dynamiek waarop de Amerikaanse ne gers patent schijnen te heb ben. Het noemen van bepaalde uitblinkende nummers heeft geen enkele zin. doodeenvou dig omdat de hele plaat van absolute topklasse is. Ike Tur ner, beter bekend als Ike van Tina, tekende met Blue Thumbdirecteur Bob Krasnow voor de produktie van deze Een iets minder geacheveerde schijf, maar toch ook van gTo- te klasse is „Truckin' with Al- bert Collins", de debuutelpee van de ons volkomen onbeken de Albert Collins. Krasnow haalde deze slechts in beperk te kring bekende gitaarvirtu oos uit de binnenlanden naai de in Beverly Hills gevestigde Blue Thumbstudio's. alwaar hij de kans kreeg en greep. getuige „Truckin' with", om bekendheid te verwerven bij een groter publiek. Hoogte punten van deze elpee zijn. „Dyin' flu" (heel erg goed), ..Frosty" en het sterk swingen de „Sno-Cone II". In vergelijking met de 2 vorige schijven doet de elpee „Coming home" van een zich Chicago Blue Stars noemende formatie nogal zouteloos aan. Zo zit er ene meneer Fred Roulette blues te spelen op een steelgitaar. Het klinkt allemaal heel ef fectvol. maar de in de blues nou eenmaal onontbeerlijke swing ontbreekt volledig. Rou lette zou met zijn steelgitaar beter passen in een country- rockformatie. Trouwens, ook aan het spel van drummer Fred Below kleven nogal wat fouten. Zijn rammelend gereu tel op de diverse potten en pannen mag dan vreselijk au thentiek klinken, er zit echter helemaal geen drive in. Below Amerikaans peil zogezegd. Het is jammer voor zanger Louis Mvers en mondharmonikaspe- ler Charlie Musselwhite. die op deze plaat tonen wel over de juiste bluesfeeling te be schikken. Dianne Warwick MET TELEURSTELLEND VERVOLG OP „TOWN AND COUNTRY" ELPEE Het is frappant te horen hoe ingrij pend de sound van ccn bepaalde groep kan veranderen in nog geen jaar tijd. Wc hebben het hier over de Britse formatie Humble Pic, die zoals bekend ex-Small Face Steve Marriott en ex- Herd Peter Frampton in haar gelede ren telt. Op de vorig jaar verschenen langspcler „Town and country" trac- teerde Humble Pie ons nog op uiterst luchtige en vrolijke popklanken, die echter op het allernieuwste en titello ze plaatwerk zijn ingeruild voor wat je zou kunnen noemen aggressicve geluiden. Misschien zit het hem wel in het feit dat de groep kortgeleden het Immedi- atelabel verruilde voor Herb Alperts A- and M-label. In ieder geval valt er nu een totaal andere Humble Pie te beluisteren. Of de verandering van stijl een gelukkige greep is geweest durven wij te betwijfelen. De heavy sound die de groep zich heeft aange meten kom je vandaag de dag op zoveel platen tegen, en dat terwijl er juist een groot gebrek valt te consta teren aan behoorlijke melodieën. Die lekkere wijsjes waren op „Town en country" volop te vinden. Denk maar eens aan het bescheiden singlesucces „The sad bag of shaky Jake", „Down Home again", „Silver tongue" en „E- very mother's son", typisch genoeg al lemaal Steve Marriottcomposities. Nu komen we van hem slechts cén compositie tegen, „Theme from skint", een nummer, dat evenals Jerry Shir- leys ..Only a roach", sterk door de country and western beïnvloed is. In deze twee kalme nummers, die een schril contrast vormen met het overi ge werk op deze plaat, is Humble Pie zonder meer op haar best. Dat men voor de lekkere country and western klankkleur de hulp inriep van steelgi- tarist (een mode-instrument tegen woordig) B. J. Cole is niet zo erg. Talloze topgroepen doen dat tegen woordig. De befaamde Jerry Garcia van The Greatful Dead is in dit ver band een veelgevraagde figuur. Al mei al een toch wel teleurstellend vervolg op de veelbelovende elpee „Town and country". Hopelijk krijgt Sieve Marriott op een volgende plaat weer een groter aandeel in het com poneren van de nummers. Misschien niet zo democratisch ten opzichte van de andere Humble Pieleden, maar het zal het eindresultaat ongetwijfeld ten goede komen. (A and M 986). GREATEST HITS Zoals het 'n beroemd artiest betaamt heeft ook Stevie Wonder (dat irriterend ver tederende ..Little" is er al weer wat jaartjes af) zijn plaat met ..Greatest Hits" gekregen. Dat houdt dus in dat ..Fingertips", Bloxvin in the wind", ,,A place in the sun" en hoe al die an dere superhits ook mogen heten op een Tamla Motown- schijf zijn samengebracht. Voor de fervente Steviefans Discorubriek al die plaat, omdat nummers toch wel heb ben, hetzij op single, hetzij op elpee. Voor de stille Stevie Wonder hebben een plaat van het blinde fenomeen aan te schaffen, is Stevie Won der's Greatest Hits" echter een unieke kans tot eer herstel. Zijn rauwe zang, virtuoos mondharmonika- werk, is anno 1970 zeker nog de moeite waard. Stevies voornaamste. uitgangspunt is namelijk het overbren gen van primaire gevoelens en dat is zoals bekend vol komen tijdloos. Voeg daar bij het universele element Stevie Wonder al zoveel ja ren aan de top staat. (Tam la Motown 282). GREATEST HITS liet jaar 1968 betekende 'voor Joe South de grote doorbraak in de popwe reld. Voor die tijd was South slechts bij een kleine kring insiders be kend als een overigens gewaardeerd bcgelei- dingsgitarist van onder anderen Bob Dylan, Are tha Franklin, Solomon Burke en Wilson Pickett en ais componist van bescheiden hits voor Billy Joe Royal en The Tarns. Maar in dat gedenk waardige jaar 1968 ont popte Joe South zich plotseling als een solo ster van formaat, die met door hem zelf geschre ven werk als .Hush". „Games people play" en „Walk a mile in my shoes" binnen de kortste keren de hitparades veroverde. Het besle be wijs voor zijn kracht als componist en executant is wel het> feit dal zowal de hele pop- en amusementswereld zich haastte de gevierde nummers te coveren. Als mensen als Mei Tormé, Petula Clark. Dizzy Gil lespie. Floyd Cramer, Johnny Rivers en King Curtis werk van je op nemen. wil dat heus wel iets zeggen. Joe South werd dan ook prompt door „Record World" ge kozen tot de meest veel belovende artiest van '68. De mooiste bekroning van Joes werk was ech ter wel de Grammy Award die hij in 1969 ontving voor „Games people play". Dat het na die stormachtige tijd ond wat stiller" South is geworden, is eigenlijk alleen maar logisch Voorlopig moe ten we het dus doen met. diens „verzamelde werk", dat onder de titel ...Joe South's Greatest Hits Volume I" week op de irkt kwanv Hierop vinden we uiteraard de hierbo ven al genoemde hits en verdei „Children" (heel poëtisch), ..Birds of a father". „The greatest love', „Down in the boon docks". „Don't it make you want to go home", ..I knew you when" en people". Na het beluisle ren van deze kwaliteits schijf hopen we ove rigens snel weer iets nieuws van Joe South te horen (Capitoi ST 450). door Charles Bels Er zit tegenwoordig weer volop le ven in de vaderlandse jazzbrouwerij, niet in het minst dank zij de inspan ningen van platenmaatschappijen als Bovema en CBS. Het is overigens wel eens anders geweest. Een jaar of wat geleden was een jazzschijf van Nederlandse makelij nog zoiets als een verdwaalde krent in een wittebrood. Gelukkig is dat allemaal veranderd. Hans Dulfer is een van de talentvolle jongeren die dankbaar profiteert van deze jazzrevival. Via het Catfishlabel krijgt hij de kans zijn ongecompliceerde geluiden te ventileren. Vorige weck kwam rr van Dulfers Ritrao Natural een nieuwe single uit, die ook voorkomt op een over enkele weken te ver schijnen elpee. „Red. red Libanon" heet dit vyfenveertigTtoerenwerkjr dat qua stijl nauwelijks onder te brengen valt. Er zitten onvervalste Max Woiskiklanken in. maar even zeer invloeden van de pop en uiter aard de jazz. Hetzelfde geldt ook voor de flipside Candy clouds". Om met Paul van Vliet te spreken: recht BURRITO BROTHERS EN EDWIN HAWKINS SINGERS NAAR NEDERLAND The flying Burrito Brothers (Man in the fog) komen naar Nederland op 27 en 28 november met optredens in de Doelen Rotterdam (27'H) en het Concertgebouw Amsterdam (28/ 11). t.ou van Rees heeft de Edwin Hawkins Singers weten te contracteren voor een nachtconcert in het Amsterdamse Concertgebouw op zaterdag 31 okto- Het aangebroken seizoen staat zó in het teken van laarzen, dat massa's vrouwen, die nooit gedacht hadden er nog eens in rond te stappen, ze nu met enthousiasme willen gaan dragenAnderen, vooral de jongeren, gaan over tot een 'volgend paar. Maar de keus is niet eenvoudig meer. Laarzen hebben thans met schoenen gemeen, dat onder alle soorten kleren staan, maar er dan ook absoluut bij moeten passen, zodat het ene kledingstuk met dezelfde laars verdraagt als het andere. Kan Bruin niet meer dan één paar (aan)trekken. dan moet er met grote zorg worden gekocht. In dit laatste geval is het rodig eerst een wintermantel te bezitten en daarin g'.kleed, op de laarzen uit te gaan. Het hangt vooral van cp rokzoom af, welke laarshoogte elegant (en slank) staat. Midilengte doet het doorgaans beter als er tussen laars en zoom geen stuk kous is te zien; de hippe meisjes niet te na gesproken, die het woord chic gerust uit hun vocabulaire schrappen. In een van de zaken, die in ons land afgestemd zijn op rnodegevoelig publiek van achttien tot tachtig jaar, hebben wij praktisch elke soort laars dat momenteel aan bod is, gezien en besproken. De directie staat in nauwe relatie rnet het Modecentrum voor de Schoen- en Lederbranche en weet uiteraard ook het fijne van fabrikaten, die elders worden verkocht. Eerste schifting In het algemeen zijn er twee hoogten: reikend tot halverwege de kuit en reikend tot de knie. De halve kuitlaars is onder andere noodzakelijk onder een pofbroek. De hakken zijn drie tot zes centimeter hoog, cht of nog met een schuine lijn, die het loopvlak groter lanzet. Er zijn voornamelijk drie modieuze suède. leer en kunstleer. De :n leren schoendeel met kunstleren kostbaar dan een geheel leren (of ;en van top tot teen kunstleren model kan uiteraard het goedkoopst zijn. Zwart en donkerbruin komen het meest voor en geven natuurlijk de beste l nsen bij meerdere stukken uit de garderobe te passen. Daarna zien we iichtere tinten zoals beige, greige en zelfs wit; in een bepaalde sector zijn modekleuren te vinden zoals aubergine, wijnrood, mosgroen en een enkele maal koningsblauw. Tenslotte vrezen wij dat er nogal wat j. ythons door onze straten zullen wandelen Granny rijglaars] es Ofschoon de veroverende rijglaarsjes bijna meer „schoen" dan „laars" zijn. omdat ze altijd bij binnenhuiskleding horen, niet per se bij mantels, en zeker in tere kleuren u ét bedoeld zijn tegen sneeuw, branden ons de woorden <.p de lippen. Ze zien er immers zo origineel .uit. dat één paar meer indruk maakt dan tien andere. Op het moment van deze informatie waren ze er nog pas in twee hoogten: halverwege de kuit en lager. Die laagste dienen bij maxirokken of /'oor meisjes die van een grapje houden en een stuk gedessineerd kousebeen willen laten zien. Maar «eer binnenkort (wellicht vandaag) zullen ook kniehoge modellen verkrijgbaar zijn. Uiteraard is die lengte het meest praktisch, want hij past bij de Chanel- inkzoom en dat «wen over de knie. Deze laarsjes in leer, maar vooral in ;uèdc. oorspronkelijk in bruin en zwart, daarna ook in de zojuist genoemde modekleuren, zullen niet gauw al te populair worden om de eenvoudige reden,' dat de rijghaakjsr, niet snel genoeg aangemaakt en aan- gezet kunnen worden. Er bestonden voor dc fabricage hier- an nog maar een paai- machines in Europa en ook de aanzetmachientjes zijn nog maar. op een enkel bedrijf te vinden. Deze apparaten worden nu met spoed bijgemaakt, maar het zal waerschijnlijk nog een seizoen duren aleer een grote markt bediend kan worden. Bij deze laarsjes is de hakhoogte en -vorm van belang; een wat uitgeholde Franse hak waarvan de binnenkant een geheel vormt met de zool (een zogenaamde staarthak) is vaak eleganter dan oen aangezette hak. Een brede, lage hak neemt al veel van de pittige charme weg. Het maakt ook verschil of de bovenrand van de schacht recht afgesneden is. of met een ïonding naar de vetersluiting loopt. Al valt de rok langer, naken dan de materialen: het zee combinatie van c schacht is minden uède) exempla; Pythonleer met slangprint, of geheel imitatie, of geheel echt slang en dan ook peperduur. Leren basislaars met op elastiek geplakte schacht. Metalen gespje en strip langs de hak; hier gedragen met pofbroek. Twee laarzen van Dior. De achterste, een suède rijglaars met leren voet, heeft de hoogte van het hier te verwachten geheel suède rijglaarsje. aan nog komt dit natuurlijk te zien door een split of bij het zitten. (In verband hiermee: denk aan pantynylons in dezelfde kleur; ze zijn er ook ongedessineerd, wel doorschijnend, niet flinterdun). De grannylaarsjes hebben p:aktisch altijd een leren zool. Alle andere laarzen zijn echter voorzien van rubberzolen en een rubberplakje onder de hak. De prijs voor een granny voet .ie. 1 negenenzestig tot honderd gulden en hoger (er zijn ook importmodellen van Jourdan!). Maar wie tevreden is minder verfijning kan voor veertig tot vijfenvijftig gulden Rekbare schacht of rits Overstappend naar de knielaars met nestelgaten waardoor een leren veter is geregen, blijkt dat dit een schijnsluiting •x; ruik rijgwerk is te omslachtig. Maar hier is de schacht rekbaar, van zeer fijn leer, geplakt op elastiek. Mooie kwaliteiten komen op 120 tot 179 gulden te staan. Bij voordeliger soorten rekbaar leer is de voering geen elastiek, maar minder stevige stof, waarbij men moet cppaèsen niét niét spitse'nagels erdoorheen ie prikken. Fen suède laars met rits opzij, heeft middenvoor onder de knie drie paar ri.ighaakjes met vetert je uitsluitend als parnering, heel chic: 119 gulden. Maar onversierde suède laarzen met zijrits blijken in het fijnste kleurengamma voorradig (of op komst) voor circa negenenzestig gulden. Het been lijkt langer in de nappalaarzen met een *fijn geplisseerde verticale streep opzij, die genoeg rek geeft tot entree van de voet. Een ander model heeft een geplisseerd driehoekje aar. de achterkant onder de knieholte voor een gladde omsluiting van het been. De rits middenvoor, die moest wijken voor de zijrits. is nu weer terug en wordt uitgebuit als lengtewerkSng onder andere bij kuitlaarsjes waarvan de twee hoeken op het scheenbeen in metalen biesjes zijn gevat terwijl eenzelfde bies tussen hak en schoen ligt. Deze laatste garnering komt ook bij andere modellen voor. Eij de soorten waarvan de schoen uit leer. de schacht uit synthetisch stretch bestaat, zijn de zwarte en bruine exemplaren van effen schoen en zeer fijne reptielimitatie- schacht bijzonder mooi. De prijs f 49.75, Ziet u ze onder de dertig gulden neem dan aan dat de laars van top tot teen kunstleer is. Basislaars Dit laatste paar was al een basislaars, geschikt voor wie maar één paar zal bezitten. Het sportief karakter van de straatlaars spreekt uit de hakhoogte (vanaf drie cm), in zoolrand en garnering. Crèpezool en -hak hebben zo'n sterk buitenkarakter, dat men ze nauwelijks binnen zal aanhouden. Garneringen zijn op enkelhoogte gebracht om ook onder de lange rok zichtbaar te blijven: riempje met gesp achterom de hiel of over de wreef. Dit soort schommelt nl naar gelang de verfijning tussen 69,95 dalend tot circa 50.- misschien nog tot 40,-. maar daaronder krijgt u met kunstleer te doen. De pythonlaarzen, die niet van slang maar van leer met een slangeprint zijn gemaakt, moeten er voor circa vijftig gulden bij de jeugd wel goed ingaan. Het meisje dat niet staat op leer. kan ze wel voor omstreeks dertig gulden vinden. U hebt gemerkt dat wij niet spreken over lak. Dal komt voor laarzen heel weinig in aanmerking (wel nog voor schoentjes), ofschoon de mannequins van Courrèges en Cardin ze dragen. Er is wel veel glanzend leer dat licht genoeg vangt om gezien te worden zonder bij de midirok uit de loon te vallen. Hippe meisjes knopen nog eens ean zakdoek boven hel vrij lage rijglaarsje.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10