Geld lenen gaat snel en makkelijk. mening M Mr. Luns over verhouding Oost-West Bewoners eisen koopcourtage terug van Eurowoningen Belgische Starfighter neergestort Finata Bank, als er geld voor moet zijn. Mode 4 EIND-STRIJKSTERS 2 TUSSEN-CONTROLEUSES 2 INPAKSTERS ELMI N.V. Er waait een frisse wind door uw huis... DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 NEW YORK (ANP) De minisler van Buitenlandse Zaken, rar. J. M. A. H. Luns, heeft vandaag in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties verklaard dat het politieke klimaat waarin een Europese veiligheidsconferentie kan wor den gehouden thans wordt bepaald door drie factoren: de kwestie Berlffn, de be sprekingen over een beperking van de strategische bewapening en de crisis in het Midden-Oosten- De nieuwe benadering van de Oost- Westbetrekkingen is van groot belang bij het vrijmaken van de weg naar verdere ontspanningen in Europa en tenslotte naar een Europese veiligheidsconferentie Tot een dergelijke conferentie kan slechts worden besloten indien het welslagen redelijk nek er lijkt. Is dit niet het geval, dan zou wellicht onherstelbare schade kunnen worden berokkend aan nieuwe ontwikkelingen in de betrekkingen tussen Oost en West, Een gedegen voorbereiding ia daarom een conditio sine qua non, aldus minister Luns- Daarnaast Is het politieke klimaat van het grootste belang. Een van de factoren die dit klimaat bepalen is een wezenlijke verandering van de situatie In Berlijn- „Voor ons allen in West-Europa is de Berlijnse muur het afschuwelijkste sym bool van de koude oorlog". Veranderin gen ln het politieke klimaat in Berlijn en verbetering van de toegang tot de vier mogendhedenstad zijn noodzakelijk voor het welslagen van een Europese veilig- heidsoonferentie. (Van een -onzer verslaggevers^ DEN HAAG Na de uitspraak vaa het korte geding tegen het gemeentebe stuur van Uithoorn n.a.v. het onrecht matig bouwen van een aantal flats, hebben de bewoners van de wijk Zij- delwaard IV niet stil gezeten. Al gerui me tijd lagen zij ook in de clinch met Opsporing naar ballonvaarders hervat NEW YORK (AP) Op aandringen van twee senatoren heeft de Ameri kaanse kustwacht de opsporingsacties naar de drie vermiste ballonvaarders in de Atlantische Oceaan hervat. Een woordvoerder voor de kustwacht zei dat een van de vliegtuigen van zijn organisatie vanochtend was opgestegen en dat ook de luchtmacht weer een vliegtuig had ingeschakeld. De ballon „The Free Life" was op 20 september met de Amerikanen Rodney en Pamela Anderson en de Brit Malcolm Brighton aan boord vertrokken voor een vlucht over de Atlantische Oceaan. de N.V. Eurowoningen, de bouwer van hun hulzen over de betaling van een bedrag van zo'n 1000 gulden koopcour- tage. De bewoners eisen nu van Euro woningen dit bedrag terug. Ook kopers van Eurowoningen in Bleiswijk en Badhoeve dorp zijn in actie gekomen. Op 1 september is in Den Haag een gesprek geweest tussen afgevaardigden van bewoners en Euro woningen. Daar werd afgesproken, dat Eurowoningen drie weken de tijd zou hebben om de zaak te bestuderen. Die drie weken waren op maandag 21 september ver streken en er was geen antwoord van Eurowoningen binnen. Deze week zul len de bewoners een vergadering hou den, waar wordt besloten over het ne men van verdere stappen De zaak waar het om gaat is de volgende: ln het koopcontract staat een bepaling, waarin de kopers worden ver plicht een koopcourtage te betalen van 1% percent. Nadat de bewoners merk ten, dat een koopcourtage iets nieuws bleek te zijn. werd contact opgenomen met de Nederlandse Bond van Make laars. Deze bond schreef een brief aan Eurowoningen, waarna geen „courtage" meer werd berekend maai ..verkoop kosten" Het bedrag van 1000 gulden is nu begrepen in de verkoopsom. De kopers hebben Eurowoningen ge vraagd de reeds betaalde verkoopcour tage terug te betalen. Volgens Eurowo ningen is courtage een gewoonterecht, dat bij koop en verkoop aan makelaars wordt uitbetaald. In dit geval is Euro- woningen tevens als makelaar opgetre den. Door het ondertekenen van het koopcontract hebben de kopers erkend dat de prestatie^ van Eurowoningen de zelfde zijn geweest als die van een makelaar, aldus Eurowoningen, dat ver dere stappen van de betrokken kopers (ADVERTENTIE) rosserie en verbeteringen aan motor, transmissie, achteras, remmen en wielophanging kenmerken de nieuwe Vauxhall Viva 1971. De wagen zal in zeven uitvoeringen leverbaar zgn. Hg is lager, breder en langer dan zf)n voorganger en geeft de passagiers meer binnenruimte. De 1100- en 1900-cc-motoren namen in vermogen toe, doordat de inlaatkleppen werden vergroot en een dubbel uitlaatspruitstuk werd gebruikt. Wat de details betreft, werd veel aandacht besfe.ed aan de veiligheid. Huisarrest voor mevr. Mandela JOHANNESBURG (AP) De echt genote van de gevangen Afrikaanse na tionalistenleider Nelson Mandela heeft na zestien korte dagen van vrijheid na zeven jaar verbanning en gevangen schap weer huisarrest. Mevrouw Winnie Mandela, een van de negentien Afrikanen die op 14 sep tember nr. 491 dagen gevangenschap werden vrijgelaten, is woensdag door de minister van justitie Pelser weer verbannen en huisarrest opgelegd. Haar vrijlating na de 491 dagen van gevan genschap was te danken aan een ge slaagd beroep tegen een proces dat op grond van Zuidafrikaanse terreurwet tegen haar was aangespannen. Krach tens het verbanningsbevel zal mevrouw Mandela vijf jaar lang geen sociale, politieke of instructieve bijeenkomsten mogen bijwonen. Door het huisarrest zal zij haar woning in de Afrikaanse Sowetowijk ran Johannesburg op werk dagen en algemene feestdagen van zons ondergang tot zonsopgang niet mogen verlaten. Haar echtgenoot, de oud-leider van het verboden Afrikaanse nationa listische congres, zit een levennslange gevangenisstraf uit op Robbeneiland bij Kaapstad. Dit zijn vier modellen van de Franse ontwerper Pelfran. De collectie werd gepresenteerd in het Parijse Bois de Boulogne. De mannequins waren allen met goud opgemaakt en droegen gouden pruiken. MINISTER UDINK: „Ontwikkelinnshulp eist herstructurering Nederlandse economie' (Van verslaggevers) DEN HAAG Nakoming van internationale verplichtingen terzake de ontwikkelingshulp in de komende tien jaar vereist een herstructurering van de eigen Nederlandse economie. Verla ging van invoertarieven voor produkten uit ontwikkelingslanden en aanvaarding van een algemeen preferentiesysteem voor hun eindprodukten en halffabri- kanten zal tot gevolg hebben, dat de concurrentie uit de ontwikkelingsdlan- den op bepaalde sectoren van onze eco nomie aanzienlijk in kracht zal toene men en dc daarin werkzame industrie ën in moeilijkheden kan brengen. Dit zei minister Udink (ontwikkelingshulp) vandaag in een rede op de jaarvergade ring van het Kon. Instituut voor de Tropen in Amsterdam. Minister Udink zei dat het sociaal onaanvaardbaar zou zijn deze Neder landse bedrijven het gelag te laten betalen voor een overigens noodzakelij ke en onafwdhdbare ontwikkeling el ders in de wereld. Een herstructure- ringspolitiek moet de ongunstige neven effecten van een veranderde handelspo litiek opvangen en neutraliseren. Daar toe zou volgens minister Udink uit het ontwikkelingsbudget een fonds moeten worden gevormd, om de getroffen be drijven te helpen zich aan te passen DEN HAAG (ANP) Een Belgische Starfighter is gisteren neergestort bij het eiland Vlieland. De vlieger is waar schijnlijk om het leven gekomen. Vanuit de verkeerstoren op Vlieland werd wel een waterzuil waargenomen. Een even later gealarmeerde helikopter zag op zee een grote olievlek. Van de vlieger noch van het vliegtuig werd iets en zich toe te leggen op produktie van andere goederen. Als Nederland, zoals thans gebeurt, jaarlijks 1 miljard wil geven aan ont wikkelingshulp, dan moeten wij onge veer 1 miljard minder uitgeven dan dat we verdienen, d.w.z. zorgen voor een betalingsbalansoverschot van 1 miljard. Minister Udink wees erop dat in tegen stelling daarmee voor 1970 en waar schijnlijk ook wel voor 1971 er geen betalingsbalans overschot zal zijn, maar een tekort van circa 1 miljard gulden per jaar. Nederland laat daardoor zijn ontwikkelingshulp door de internationa le volkerengemeenschap betalen zonder dat het zelf zich er voldoende voor ontzegt. Nederlands thans verplicht keuzevak op Franse scholen (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS In het Franse staatsblad van 29 september is afgekondigd dat voor de eindexamens van de lycea het Nederlands een verplichte keuzetaai is geworden. Vroeger nam het Nederlands tussen tachtig andere talen een beschei den plaats in maar thans staat het Nederlands als verplichte keuzetaai tus sen Duits, Engels. Arabisch, Spaans. He breeuws. Italiaans. Portugees en Rus sisch. De nieuwe regeling geldt voor het jaar 1971, dat wil zeggen voor het nu reeds begonnen leerjaar. Men hoopt voortaan Nederlands te kunnen onderwijzen, niet alleen in Pa rijs waar dit reeds het geval is, maar ook in Rijssel, Mulhouse, Besangon, Straatsburg en Metz. Voor Nederlands bestaat in Frankrijk een toenemende belangstelling niet alleen bij toekomsti ge juristen en schrijvers maar ook bij Fransen die bepaalde teksten in het Nederlands willen lezen, hetzij uit pro fessionele, hetzij uit zuiver persoonlijke belangstelling. Ook is bij de jeugd een grotere belangstelling voor Nederlands merkbaar, omdat leraren in Nederlands dungezaaid zijn en de concurrentie dus minder groot is. In totaal zijn in Frankrijk ongeveer 500 studenten van 90 pet. Fransen, die Nederlands studeren en onder wie ongetwijfeld toe komstige leraren in het Nederlands Bij Finata Bank gaat lenen plezierig en snel. Tot nu toe hebben daar at zo'n 150.000 mensen gebruik van gemaakt. Ook u kunt dus gerust bij Finata Bank binnenlopen. Aan welk bedrag denkt u? Duizend? Vierduizend? Elk bedrag is mogelijk bij Finata Bank. Zonder informatiekosten en voor alle privé-doeleinden. Voorbeeld: u leent f 2.200,- en lost af in 24 maanden a f 107,09 per maand. Dat is in totaal f 2.570,16. Dus f 370,16 aan financieringskosten, incl. rente, administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is maandelijks slechts f 15,42. Geld lenen is niets bijzonders bij Finata Bank. 't Is dan ook de grootste en modernste maatschappij voor privé-leningen in Nederland. Voor onze STRIJK-AFDELING hebben wij plaats voor eer wen en te verpakken, zoals ze in de r dit vak te leren, kom dan eens mét STRIJK-AFDELING waar vakbekwame juffrouwen per jaar o.e. winstdeling, fsprekend. Kom eens met ons praten, dagelijks van 9.00 tot 18.00 uur, ELMI N.V. Opmaakafti.. ROOSEVELTSTRAAT18 - LEIDEN TELEFOON 43041 toestel 50 's Avonds de heer C. J. Muyzert Franchimonllaan 48 Telefoon 22085. woningnood Alom constateren wij dat heren geestelijken, paters, moderatoren zich meer en meer zelfstandig willen gaan vestigen en om welke redenen dan ook beslag leggen op woonruimte, die ze doorgaans alleen of soms met een huishoudster bewonen. Wij hebben hier niet het oog op degenen, die het ambt verlaten, maar juist op de priesters die in hun ijver andere wegen inslaan en zich losmaken van de gevestigde kerkorde. Het lijkt ons daarom zinnig dat dezulken bedenken dat ze hierdoor prachtige ruime pastorieën en dergelijke ontvolken en de goegemeente waarvoor ze zo gaarne in de religieuze bres staan, onnodig beroven van geschikte, betaal bare, goede woonruimte. Deze eerwaarde heren handelen ln zeker opzicht asociaal, want ze hebben allemaal juist voor hen gebouwde mag nifieke woon-, werk- en leefruimten, maar toch willen ze blijkbaar meer en pakken datgene waar juist zo'n geweldig gebrek aan is. Kan het alternatief zijn, dat jonge mensen die willen trouwen nu op de pastorie een paar kamers kunnen huren? Vergeet het maar! De deken van 's-Gravenhage heeft ons inziens de dure plicht zijn kerkelijke bedienaren erop te wijzen, dat ze uit solidariteit een offer behoren te brengen en moeten blijven wonen op de pastorie of in het klooster, waar ze thuishoren en dat het geen pas heeft mooie flats en etages af te nemen van de slachtoffers van de woningnood. Of de pastorieën gaan helemaal leeg en worden veranderd tot wijkcentrum, opvang van bejaarden, buitenlandse gastarbeiders, of de heren geestelijken blijven sportief op hun eigen domein, dat de dierbare gelovigen in het ver leden ten koste van grote financiële offers voor hen hebben gebouwd en betaald. J. A. C. Den Haag. Vol verwachting klopte ons hart II In „Uw mening" van 29 september j schrijft P., dat zijn moeder, weduwe van ambtenaar, vol vecwachting uitkeek het vakantiegeld van de A.O.W. en toen slechts ruim achtenvijftig gulden I hebben gekregen. Dan moet zij wel een exclusieve behandeling hebben gekregen, want iemand, die van 1 mei 1969 tot 1 mei 1970 recht had op een ouderdomspensioen voor ongehuwden, kreeg, dit jaar als vakantiegeld 114,95. De heer P. stelt het bovendien voor I alsof de gemeenschap niets over heeft voor de weduwe van een ambtenaar met vijfenveertig dienstjaren. Hij is er blijkbaar niet van op de hoogte, dat ambtenaren en hun weduwen als (vrijwel) enigen in den lande een welvaartsvast pension genieten, waarin ook nog eens vakantiegeld is verwerkt. Dat mag dan nog wel eens gezegd worden. Sm. wanneer de planten het niet zo best doen, de kat altijd op tafel ligt te slapen, in plaats van op de vloer en uzelf geplaagd wordt door allerlei onbegrijpelijke spierpijntjes, dan is er iets mis met uw huis. Ramen en deuren sluiten kennelijk niet zoals het hoort, waardoor ieder zuchtje wind vrij spel krijgt. Doe wat aan die tocht. Uw warenhuis helpt u aardig op weg met een uitgebreid assortiment anti- tocht artikelen. Stuk voor stuk van ons eigen Vendex-merk. wat uw garantie is voor kwaliteit en voordeel. Wedden dat uw kat u straks een extra kopje geeft? Vendex plastic deurset 2 Lengte-stripsvan 210 cm. 1 breedte-strip van 90 cm en 1 plastic dorpel van 90 cm.'Kompleet met spijkers en schroeven. Houtkleur 9.50wit 8.50 Vendex zelfklevende tochtstrip Glasheldere plastic tocht strip die onzichtbaar bevestigd kan worden in de sponning van houten en stalen ramen. 6 Jaar garantie. 5 Meter 3.25 Vendex neopreen tochtband Voorramen, deuren, auto portieren etc. 10 of 20 mm breed; per rol van 5 meter 20 mm 4.-; 10 mm 2.50 Zelfklevend Vendex schuimplastic tochtband 4x9 mm lengte 5 m 60 8x9 mm lengte 10 m1.35 12x9 mm lengte 4 m 75 8x9 mm lengte 25 m (voordeelverpakking) 2.95 20x12 mm lengte 4 m 1.50 VROOM DREESIMANN LEIDEN-ALPHEN

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7