Nixon rustig ontvangen in Belgrado ACCENT Zijn methode om kanker te genezen stelt niets voor Vijftien jaar voor ontvoerder Sophie Overvaller schiet bejaarde in been: vijf jaar geëist BISSCHOPPEN VERKIEZEN PASTORALE OPLOSSING ir* 4 Consternatie over dood van Nasser Dr. Moerman verbitterd BUIT 1350 GULDEN Personenauto veel sneller dan tram of bus r. Ernst bij Septuagint: Veel applaus voor priester uit Z.-Vietnam DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 v jfc C V fa »»V President Nixon wuift t een welkomsbord te zien. De dood van president Nasser overschaduwde Nixons bezoek aan Joego-Slavië, dat anders waarschijnlijk niet in bet brandpunt hebben (Va ;spondent) PR. MEINSMA OVER PR. MOERMAN: (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Dr. Moerman, de Vlaardingse arts, die zegt een methode te hebben ontwikkeld ter voorkoming en bestrijding van kanker, gebaseerd op speciale diëten en medicamenten, heeft er geen behoefte aan commentaar te geven op de mededeling van het nieuwe onderzoek, dat staatssecrtaris Kruisinga heeft gelast naar de bruikbaarheid van zijn methodiek. ..Als ik reageer", aldus dr. Moerman, „dan zeggen mijn tegenstanders voor de zoveelste keer, dat ik met onbehoorlijke middelen de publiciteit zoek. Ik heb genoeg van dit soort verwijten-" Maar de heer Moerman kan het niet nalaten hevig geëmotioneerd toch zijn verbittering te spuien over de be handeling, die hij in de afgelopen tientallen jaren in Nederland heeft onder vonden. ,.Hoe is het mogelijk, dat een arts, die een methode heeft gevonden om kanker te genezen, op een dergelijke wijze wordt gedwarsboomd in zijn werk. Zo volkomen wordt genegeerd. Niemand van Volksgezondheid is hier ooit komen kijken. De commissie- Delprat vond het niet meer de moeite waard zijn methode te onderzoeken, nadat dr. Meinsma (directeur van het Kon. Wilhelmina Fonds, red.) had verklaard, dat alle gevallen, die de heer Moerman had genezen, zeker geen kanker waren. Als Moerman geen kanker geneest, hoeven we ook niet te onderzoeken of de methode- Moerman geschikt is om kanker te bestrijden, heeft de commissie toen maar gezegd. „Hoe kón Meinsma dat eigenlijk zeggen", aldus dr. Moerman. „Hij heeft niet de moeite genomen om de schriftelijke diagnoses, die deze patiënten voor hun behandeling door mij moesten overleggen te be- „Nog veel erger is het, dat men ook buiten mijn werk om mij probeert te treffen. De gemeente Vlaardingen is bezig een stuk van mijn grond te onteigenen. Een zodanig stuk, dat mij onmogelijk wordt gemaakt mijn werk voort: te zetten: ik zal zelfs mïjn huis kwijtraken." De voorlichtingsdienst van de ge meente Vlaardingen bevestigt, dat er weer een stuk grond van de heer Moerman nodig is. Nu voor de aan leg van een weg tussen Schiedam én Vlaardingen. De raad heeft daar voor al geld beschikbaar gesteld. Men acht daar, aldus de voorlichtings ambtenaar, het werk van dr. Moer man niet van zodanig belang dat zijn landgoed daarom gespaard zou moeten blijven. Dr. Meinsma zegt niets te weten van een nieuw onderzoek. Naar zijn me ning zijn er ook geen nieuwe feiten die dat noodzakelijk maken. Volgens dr. Meinsma is er „geen essentieel verschil tussen het niet roken en het zich houden aan een speciaal dieet, als het gaat om het voorkomen van kanker. En dat geldt ook voor genezing van kanker. Wie longkan ker heeft en stopt met roken, wordt daardoor op zichzelf niet genezen". Dr. Meinsma ontkent, dat de commis- sie-Delprat indertijd onzorgvuldig of vooringenomen te werk is gegaan: „We hebben erg lang aan deze zaak gewerkt en herhaalde malen met de heer Moerman gesproken. Hij heeft naar mijn mening volop gelegenheid gehad zijn stellingen niet alleen ken baar te maken, maar ook te bewijzen. De commissie is tot de bevinding gekomen, dat de methoden i"an de heer Moerman geen vernieuwing be tekenen in de kankerbestrijding. Er was dus ook geen aanleiding om er verder veel aandacht aan te besteden." Ondertussen gaat dr. Moerman door met zijn werk, waarvan hij nog steeds voor de volle honderd procent over tuigd is, dat het heilzaam is en effec tief. „Maar", zegt dr. Moerman, „ik verricht géén wonderen. Maar al te vaak moet ook ik zeggen, dat het geval hopeloos is. Maar wie ter we reld kan het mij kwalijk nemen, dat ik met mijn methode probeer hen te redden? Zouden eigenlijk niet alle wegen, die kunnen leiden tot op lossing van het kankervraagstuk even serieus moeten worden onderzocht?" BELGRADO In Belgrado, de twee de communistische hoofdstad die Nixon bezoekt sinds hij president is geworden, was gisteren niets te bespeuren van het enthousiasme dal hem vorig jaar in de Roemeense hoofdstad ten deel viel. Langs de weg die Nixon en Tito van het vliegveld per auto aflegden, stond een rustige menigte. Hier en daar was ADVERTENTIE De consternatie is groot in Belgrado. Tenslotte heeft maarschalk Tito van de medeoprichters van de beweging van niet-gebonden landen verloren. Ti to is nu de laatste die hiervan op het internationale politieke toneel is o gebleven. Hij gebruikte het staatsban ket gisteravond om te bevestigen hij zijn hele politieke leven voor vochten heeftde onafhandkelijkheid van de kleine en de grote landen. Hij legde er opnieuw dc nadruk op dat „wereldvrede en stabiliteit door de gro te macht alleen bereikt kan worden". Tito zei verder dat er een nauwe sa menhang bestond tussen Europa en het hele Middelandse Zee gebied. Daar om is Joego-Slavië rechtstreeks geïnte resseerd bij vrede in het Midden Oos- i ten", aldus de Joego-Slavische president. I Eerder had hij Nixon eraan herinnerd dat zowel het conflict in Vietnam als in het Midden-Oosten geregeld moesten worden. Tito zei onder meer dat geen enkele buitenlandse macht gerechtigd was in een van de betrokken landen tussenbeide te komen. Nixon liet bet i j zijn speech bij alegemeenheden, zoals het Amerikaanse verlangen naar vrede, vooral in Vietnam en het Midden-Oos- I ten. Aan het eind van zijn toespraak I bracht Nixon hulde aan maarschalk Ti- to voor zijn belangrijke rol in de bewe- j ging van niet-gebonden landen. „Wij i de VS respecteren die positie,', aldus de Amerikaanse president. De Amerikaanse minister van Verkeer, John Velpe, kwam gisteren op Schiphol aan. De minister kwam onder meer de veiligheid van Schiphol in verband met kapingen bekijken. Hij werd ontvangen door minister Polak van Justitie NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel DEN BOSCH (ANP) Samen met zyn vriend R. pleegde de 26-jarige meubelmaker C. M. in maart van het vorige jaar een roofoverval op twee bejaarde boeren in Boxtel. Nu eiste de advocaat-generaal van het Bossche gerechtshof vijf jaar gevangenis tegen hem. M. was al eerder met de justitie in aanraking geweest, voor namelijk wegens vermogendelicten. Van de laatste S/z jaar had hij er precies 2'/2 in vrijheid doorgebracht- Van die vrijheid maakte hü vorig jaar gebruik om samen met zijn vriend de overval te plegen op de boeren in Boxtel- De buit hierbij bedroeg 1350,—. Nadat ze het geld bemachtigd had den, dreven ze de beide bejaarde man nen naar buiten, waarbij R. één van hen enige klappen met een koevoet tegen het hoofd gaf. Toen even later de andere broer wil de vluchten schoot M. hem met een flobertgeweer in een bovenbeen. De ad vocaat-generaal eiste naast de gevange nisstraf verbeurdverklaring van het ge weer en enige andere voorwerpen. De president van het Hof twijfelde aan de bewering van M. in de opwel ling van het moment geschoten te heb ben. Mr. van Roosendaal had meer het vermoeden, dat de oude man uit de weg had willen ruimen, omdat deze hem herkend had. De advocaat-generaal eiste de strenge straf, omdat hij de gezamenlijk ge pleegde roofoverval bewezen achtte. Hij meende op grond van de ernst van het feit, het uitgebreide strafregister en verschillende delicten die aan verdach- tes dossier weer waren toegevoegd, dat de gevangenisstraf, waartoe de ver- ADVERTENTIE) dachte door de rechtbank al eerder was veroordeeld, terecht was. De raadsman, mr. G. J. P. Cammel- beeck vond de straf veel te hoog. Het harteloos milieu, waar M. is opgegroeid en de slechte vrienden die hij ia ter kreeg hadden hem tot de verkeerde dingen aangezet. Het Hof beslist op 14 oktober over C. M. 175 attractieve stands MORGENMIDDAG iedere bezoeker(ster) an aardig geschenk HOUTRUST OEN HAAS j Mobiele Eenheid Rijkspolitie Breda en Den Haag: POLITIE NIET AFDOENDE BESCHERMD (Van een onzer verslaggevers) EXLOO Het bij voortduring uit blijven van duidelijke richtlijnen van en burgerlijk gezag is er de oorzaak van dat de politie geen afdoende be scherming van de Nederlandse bevol king tegen aggressieve minderheidsgroe peringen kan garanderen. Dat zeggen dc 60 personeelsleden van de pelotons Breda cn Den Haag van de Mobiele Eenheid van de Rijkspolitie in een tele gram aan de minister van Justitie, i Zij zeggen ervan overtuigd te zijn te I spieken namens het personeel van alle M. E. pelotons van de Rijkspolitie. Men j zegt in het telegram pas in de laatste plaats te denken aan de persoonlijke I veiligheid. j De actie van de pelotons uit Breda eir Den Haag ontstond spontaan tijdens de bijeenkomst in het opleidingscentrum in het Drentse Exloo waar de pelotons I oefenen. Generaal Gast van de Rijkspo- litie, de districtscommandanten te Breda en Den Haag en de vakorganisaties van politiepersoneel zijn van dc verzending I van het telegram op de hoogte ge steld IN DE STAD DEN HAAG (ANP) De „commissie bevordering openbaar vervoer westen des lands" heeft het vierde interim rapport uitgebracht, dat informatie geeft over de wijze waarop geënque- teerde verkeersdeelnemers zich ver plaatsen, in het bijzonder per openbaar vervoermiddel. Uit het onderzoek is on der meer komen vast te staan dat de verplaatsingen per tram of bus op bin nenstedelijke trajecten, inclusief voor- en natransporttijden en eventuele wacht- en overstaptijden, gemiddeld langer duren dan verplaatsingen met andere vervoermiddelen. De particuliere auto bleek toch het snelste vervoermid del te zijn. Afgezien van de voor- en natrasporttijden. maar inclusief de wachttijd, bleken per tram of bus ge maakte verplaatsingen ruim anderhalf maar zo lang te duren dan de verplaat singen met de personenauto. Vrouw ontvoerd op Sardinië NUORO (Reuter) Honderden poli tiemannen en vrijwilligers'hebben dins dagnacht het woeste heuvelland in Midden-Sardinië uitgekamt op zoek naar dc eerste vrouw die ooit op het eiland is ontvoerd om een losprijs te Het gaat om de 56-jarige Assunta Gardu. de vrouw van een voormalig plaatsvervangend hoofd van het regio nale bewind van Sardinië. Zij werd dinsdagavond uit haar huis bij Nuoro door drie gemaskerde mannen ontvoerd. De drie hebben een losprijs gevraagd van ruim 280.000 gulden. Zij namen ook de 82-jarige moeder van mevrouw Gar du mee, maar die werd een paar kilo meter verder uit de auto gezet die voor de ontvoering is gebruikt Panden gekraakt en weer ontruimd AMSTERDAM (ANP) Een groot aantal panden ls gisteravond in de Am sterdamse binnenstad gekraakt door een groep, die zich actiegroep „Pand verbeuren" noemt. Aan de kraakactie namen ongeveer honderd leden van de groep deel. Tegen middernacht kwam de Amster damse politie de panden, die eigendom zijn van de Amrobank, weer ontruimen. Binnen een uur waren de krakers ver wijderd. Van te voren hadden al ver schillende krakers de panden vrijwillig verlaten. Onder hen bevond zich ook het Kabouter-gemeenteraadvlid Frans Bommel. Verzachtende omstandigheden voor Thérèse (Van onze correspondent L. Kleyn) PARIJS De rechtszaal van het paleis van justitie in Laon was tot barstens toe gevuld toen gisteravond om zeven uur onder doodse stilte de voor zitter de vonnissen voorlas: Fauqueux is veroordeeld tot vijftien jaar en Therèse tot drie jaar gevangenisstraf. Alleen voor Therèse heeft de rechtbank dus verzachtende omstandigheden laten gel den. Beiden zijn schuldig bevonden aan de ontvoering van de toenmaals drieja rige Sophie Duguct, vorig jaar. De ochtendzitting was gewijd aan een pleidooi van de advokaat voor de civiele partij en aan het requisitoir van de officier van justitie. „Wij behoeven", zei eerstgenoemde" aan de juistheid van de stukken op tafel niet te twijfelen". De ontvoering van de kleine Sophie is ge beurd met voorbedachte rade. Men moet zich maar eens voorstellen wat er omgaat in het hart van ouders wier kind wordt ontvoerd en die niet weten of zij dat kind ooit levend zullen terug zien. Laat men zich niet beïnvloeden door het feit dal Fauqueux in het openbaar vergiffenis heeft gevraagd aan de moeder van Sophie. Voor hem de zaak daarmee uit maar niet voor justitie. Wat Fauqueux gedaan heeft is het ergste misdrijf wat men zich kan voorstellen. Deze man dient voorgoed uit de maatschappij te worden verwij derd. Daarna was het woord aan de officier van justitie. Als Fauqueux werkelijk een eerlijk man had willen worden had hij dat kunnen bewijzen na zijn ont snapping uit de gevangenis van Kame- rijk, maar daarna is hij auto's blijven stelen. Hij heeft documenten vervalst en heeft aan een stuk door gelogen. Toen koos hij de gemakkelijkste weg: het ontvoeren van een kind. Hij is geen man maar een lafaard. Tegen Fau queux eiste hij twintig jaar en tegen Therèse tien jaar gevangenisstraf. In de middagzitting was het woord aan de beide verdedigers. Therèse werd afgeschilderd als een vrouw die behoef te had aan liefde met een ongelukkige jeugd achter zich, kind uit een alcoholi sche familie. Maitre Pollach pleitte voor Faqueux. „Laat ons", zei hij tot de juryleden, hoofdzakelijk bestaande uit kleine boeren en winkeliers, „laat ons het dossier van Fauqueux bekijken zo als het werkelijk is en niet zoals het ons wordt voorgesteld. Zeker hij zal voor zijn misdaad moeten betalen. En ook moeten betalen voor de tranen van de familie Duguet, maar is hij een gevaarlijk man die uit de maatschappij moet worden verwijderd, vraag dat aan zijn burgemeester, vraag dat aan zijn pastoor en zij zullen het tegendeel be- Vervolgens richtte de advokaat zich rechtstreeks tot de officier van justitie „U heeft tegen Fauqueux twintig jaar gevangenisstraf geëist En u heeft geen verzachtende omstandigheden willen la ten gelden, maar nog kort geleden is een jongeman veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf die niet alleen een kind had ontvoerd maar dat kind bo vendien ook nog had gedood. Dat is meten met twee maten. Hoe durft gij mijnheer de procureur-generaal bewe ren dat de tranen van Fauqueux kroko dillentranen zijn? Hoe weet gij of het krokodillentranen of echte tranen zijn" Ook al is de ontvoering van Sophie nog zo erg, het kind is door Fauqueux en Therèse tijdens de ontvoering goed be handeld. Gij beweert dat Sophie geeste lijk is gewond, maar ik heb bij de doktoren die haar hebben behandeld naar de werkelijkheid gevraagd. Sophie heeft in het geheel niet gehuild en zij huilde ook niet toen zij gevonden werd De juryleden moeten bij hun beslissing overwegen welk een afschuwelijke jeugd Fauqueux heeft gehad. Hij had een werkelijke behoefte iemand te be schermen en toen hij Therèse vond, heeft hij haar inderdaad beschermd Vraag het aan alle deskundigen en zij zullen u zeggen dat deze twee mensen, Fauqueux en Therèse innig veel van elkaar hielden en dat tussen hen een oprechte liefde bestond. Dus juryleden bedenkt dat ook deze man vier kinderen heeft en geef niet alleen Therèse maar ook Fauqueux naar verzachtende om standigheden". Toen de advokaat was uitgesproken werd in de zaal geestdriftig geapplau disseerd. Het pleidooi had op allen grote indruk gemaakt en zeker ook op de leden van de jury. Daarna viel het vonnis: 15 jaar voor Fauqueux en 3 jaar voor Therèse ADVERTENTIE De pil voor huisdieren? Een brandend probleem on aan te denken rond Werelddierendag: de dreigende overbevolking van honden en katten en andere huisdieren. Deskundigen pakken dit probleem bij de kop - deze week in Accent. In gesprek met Kreisky Een exolusief interview met de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky, n.a.v. diens geruchtmakende onder houd met Vrij Nederland's Martin van Amerongen overo.a. Simon Wiesenthal. Elke week puzzelen Accent heeft een gevarieerde puzzelpagina, met b.v. een spannende ladderpuzzle-competitie. Elke week in Accent. weekblad 65ct. overal verkrijgbaar gelukt is de afgevaardigden te laten woorden op veel ruimere vragen die meer hel algemene belang van de Kerk en dan vooral van de Kerk in de i reld betreffen. Niet dat het gesprek I in de diverse groepen tot nu toe zoveel concreets en opzienbarends heeft opge leverd hetgeen de rapporteurs over de thema's te berde brachten, was niet meer dan een flauwe schels het was wel duidelijk dat men het zich bij die ge sprekken niet gemakkelijk gemaakt had. Even dreigde 's morgens het gevaar dat het congres zich in procedurekwesties zou gaan verliezen, doch geleerd door de ervaringen van Chur en Rome kwamen de afgevaardigden spoedig daarvan terug de afgevaardigden spoedig daarvan terug. Veel applaus kreeg de kleine vurige Vietnamese priester Nguyen Dinh Thi die uit Parijs was overgekomen, omdat dc regering van Zuid-Vietnam de twee priesters die zich als - afgevaardigden voor het congres gemeld hadden, be dreigd had met de dood als ze werkelijk de zouden gaan. Thi verlangde onder meer dal de Verenigde Staten dc oorlog in zijn land zullen beëindigen en dat voorts een Het ging om het verschil in de hou- pind komt aa" dp nauwe banden van 1 ding van kardinaal Pellegrino in Turijn d* hiërarchie in zijn land met de rege- die ven gehuwde priester suspendeerde r'n.8 van Saigon. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Werkt de Heilige Geest hier in Nederland anders dan in Italië?", vroeg een Italiaanse afgevaar digde bij het congres van de solidaire priestergroep in Amsterdam aan bisschop Ernst van Breda, die gisteren het con gres bezocht en op allerlei manieren ge probeerd heeft in contact te komen met de verschillende groepen deelnemers. „Ik heb de werking van de Heilige Geest nog niet leren kennen", antwoordde dr bisschop. „Wel vaak het humeur Woensdagmiddag heeft bisschop Ernst van Breda ook nog enige tijd de Neder landse pers te woord gestaan. Hij liet daarbij uitkomen het geheel eens tr zijn met het streven om te komen tot kritische gemeenten, maar dan binnen 't geheel van de Kerk en samen met de bisschoppen. Zo vond hij onder meer dat de verhouding met de Amsterdam se studentenparochie kerkelijk beneden de maat is, omdat het nog niet moge lijk is gebleken van harte met elkaar akkoord te gaan. Nederlandse artiesten in Verenigde Staten OAKLAND ANP) Nederlandse immigranten in de VS zijn vorige week van heinde en ver gekomen naar de Hollandse show „U moet de groeten hebben", die in Oakland. Californië, In Amerikaanse première ging. omdat hij was voorgegaan in de eucha ristie en de houding van de Haarlemse I bisschop tegenover de gehuwde Huub Oosterhuis die zondag j.l. in de Amster damse studentenkerk hetzelfde gedaan had. Mgr. Ernst zei dal de bisschoppen hier de pastorale oplossing verkiezen bo ven de strikt juridische. Het gaat er- i om de goede betrekkingen te onderhou den en om inzichten te veranderen. Wie echter meent dat na het gebeurde van zondag hier in Amsterdam het Sep- tuagintcongres vooral geïnteresseerd is in de celibaatskwestic. moge weten dat het I de organiserende stuurgroep uitstekend Onder hen waren vele Nederlanders die langer dan 20 jaar in de VS wonen en hun kinderen. Zij zagen de verrich tingen van de deelnemers aan deze show onder wie Willy en Willcke Al- berti. Jan Blaaser. de drie Jacksons, Fred Kaps en Tony Eijk. De avond in Oakland was georganiseerd door de East Bay Holland Club, die zo'n vijfen- eenhalf duizend leden heeft. Het Ne derlandse gezelschap gaat in Amerika tien voorstellingen geven voor Holland se verenigingen in Salt Lake City, Los Angeles. Las Vegas, Chicago, Grand Rapids en Detroit. Op 10 oktober ver- geweest. Je moet juist 1 trekt de groep weer naar Nederland, i zei deze afgevaardig- I De toernce staat onder leiding van Dick I Binnendijk. In de middagvergadering probeerde mgr Ernst antwoord te geven op een aantal vragen uit de vergadering. Diverse kwesties betroffen dr toestand in de eKrk van Italië, het pastoraat onder de buitenlandse arbeiders, intercommunie en ambt en de verhouding van de chris ten tegenover het communisme. Een van de zuidelijke afgevaardigden ging niet akkoord met wat monseigneur Ernst ge steld had namelijk dat het pastoraal concilie in Nederland niet als export artikel bedoeld wel exporteren, de nadrukkelijk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5