NASSER antenne CekiieGou^atit Van gewest tot gewest 100.000 rfe op de DAMESBEURS kanten klaar VITRAGE Hulshoff PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 Scherp oordeel over drugs jlYWARS tegen een soms door de over- lieid gedulde ontwikkeling in, scherp gekant tegen denkbeelden die ook uit bepaalde wetenschappelijke hoekjes verspreid worden, heeft de af deling Europa van de Wereldgezond heidsorganisatie zich uitgesproken tegen een soepeler beleid op het gebied van het gebruik van „drugs". De Europese W.H.O. heeft zich daarbij niet laten verleiden tot een liberalisa tie van het gebruik van soft drugs als hasjiesj onder het motto dat men voor namelijk aan de hard drugs de oorlog moet verklaren. Integendeel: er zijn uitspraken gedaan volgens welke dege nen die het toelaten van produkten als hasjiesj propageren, óf niet weten wat ze doen óf tegen beter weten in han- Heel opmerkelijk daarbij is, dat de waarschuwingen tegen het gebruik van soft drugs vaak hun sterkste motivering vinden in de toestanden in landen waar men de ellende van het gebruik van hasjiesj en marihuana op grote schaal heeft leren kennen. Onzindelijk ÏYE vraag wordt nu welke conseauen ties de Nederlandse overheid bij 't W.H.O.-overleg in de persoon van staatssecretaris Kruisinga vertegenwoor digd uit de dringende internationale aanbevelingen gaat trekken. Wij hebben de indruk dat zowel over heid als particulier initiatief zich in de eerste plaats zullen moeten gaan rich ten op een verbeterd informatief beleid en in de tweede plaats op een gesloten front maken tegen pogingen om de be staande wetgeving soepeler te maken. In het bijzonder zal dan ook stelling genomen moeten worden tegen de on zindelijke argumenten welke vaak door voorstanders van een soepeler gebruik worden aangevoerd: de overheid laat toch ook het roken van tabak en het drinken van alcohol toe. Onzindelijk is dit argument, omdat men in het belang van de fysieke en geestelijke volksgezondheid veeleer zou moeten klagen over het feit dat de over heid in het verleden een te soepel be leid gevoerd heeft en niet tegen een overheidsbeleid, dat een eenmaal ge maakte fout niet tot een soort van re peterende breuk zou willen maken. Voorlichting OVERIGENS geloven wij, dat werk de sector van de voorlichting nog dringender is als scherpere maatregelen van de zijde van de overheid. Daarbij is zeker een tegenoffensief nodig tegen de instanties die onder het motto van „geestelijke vrijheid", „sub-cultuur", „nieuwe maatschappelijke behoeften" enzovoorts de gemeenschap proberen aan te praten, dat ze ook op het gebied van verdovende middelen de verdraag zaamheid tot de maximale grens moet gaan opvoeren. Merkwaardig dat dit offensief, dat tot gevolg kan hebben een katastrofe op het terrein van de volksgezondheid, vaak gevoerd wordt door personen en instan ties die voor het overige de mond vol hebben over milieuhygiëne en natuur- deformatie. Wat schiet de burger van het jaar 1975 ermee op, wanneer hij straks bevrijd is van de ergste overlast door olie of benzinestank, watervervuiling of ge luidshinder, maar in plaats daarvan rondom zich de ellende van nieuwe ge notsmiddelen ziet? Zeggen „dat zullen ze dan wel zien" vinden wij farizeïsme. Aan de voet DIJ D'66 zijn kennelijk felle opposan- u ten en vurige voorstanders wat be treft het plan van mr. Van Mierloo om met Katholieke Volkspartijers en socia listen te gaan praten over een eventueel gezamenlijk regeringsprogram. Dit moet dan gebeuren via besprekin gen „aan de voet"; dus in plaatselijke afdelingen. Dit soort besprekingen heeft naast een zekere aantrekkelijkheid ook een gevaar: namelijk dat de gesprekken allesbehalve synchronisch lopen en tot een uitkomst leiden met langs elkaar heen of tegen elkaar in lopende conclu- Van K.V.P.-zijde is dit direct onder kend en voorzitter Van der Stee heeft zijn afdelingen laten weten, dat men tegenover het nieuwe initiatief van D'66 positief kan staan, maar wel moet eisen dat met de K.V.P. ook de beide andere christen-democratische partners bij het beraad betrokken worden. Door de deur op een minikier te zet ten heeft ook de Partij van de Arbeid voorkomen, dat eeneventueel gesprek wel beginnen kan maar van meet af aan gedoemd is vruchteloos te blij ven van wege de bekende anti-K.V.P.-motie. Een onzekere factor blijft de partij van de initiatiefnemers zelf, D'66. Want vast staat dat een aantal afde lingen onder meer Den Haag tegen de nieuwe actie van hun hoofd bestuur zijn en in vervolg hierop ook weigeren tot besprekingen „aan de voet" over te gaan. Verder is niet denkbeel dig het gevaar dat in D'66, gelet op de bonte geaardheid van deze partij, bij af- delingsgewijze besprekingen op uiteen lopende manier zal worden opgetreden. Ook al zullen eventuele besprekingen voornamelijk van oriënterende aard zijn dan valt zo'n gebrek aan congruentie toch te betreuren. Gelukkig heeft op voorstel van kamerlid E. Visser de Am sterdamse afdeling van D'66 aan Van Mierloo c.s. gevraagd alle partij afdelin gen snel en efficiënt in te lichten over aard, bedoeling en draagwijdte van be sprekingen met Partij van de Arbeid en de K.P.V. Besprekingen „aan de voet" zijn tot niets gedoemd, wanneer ze moeten blij ven binnen zeer straffe richtlijnen van hoofdbestüren. Maar zófider een door deze hoofdbesturen vastgesteld kader zulleó ze eveneens gedoemd "zijn""'oni vruchteloos te blijven. (Vervolg van de voorpagina) Nassers weduwe Tahia was al veel eerder in onmacht gevallen, namelijk toen de stoet van het gebouw van de revolutie vertrok- Nadat ongeveer alle Egyptische radio verslaggevers het hadden laten afweten, nam een Libische verslaggever de repor tage over. Hij zei: „Een mensenmassa heeft volledig van het (Bevrijdings)plein bezit genomen en van de lijkkist is niets meer te zien..-." Zo worstelde de stoet zich moeizaam naar de Gamal Abdel Nassermoskee, waar de Egyptische lei der zijn laatste rustplaats heeft. Inmiddels menen waarnemers dat Nas ser reeds na zijn eerste hartaanval Anwar el Sadat aangewezen heeft als zijn op volger. Dit verklaart ook de haast waar mee Sovjefcpremier Kosygin onmiddellijk na het bekend worden van Nassers dood, naar Caïro kwam, namelijk om met deze waarschijnlijke opvolger besprekingen te Ook in Beiroet is een complete chaos ale gevolg van Nassers dood. Arabische jongeren hebben bezit, van de straten genomen en dwingen alle automobilisten als teken van rouw uit hun auto's te komen en verder maar te wandelen. In sommige gevallen werden de auto's in brand gestoken. Lieden, met guerrilla uniform aan. collecteren voor rouwbe toon. maar het is waarschijnlijk, dat zij oplichters zijn. Er zijn als gevolg van afgevuurde rouwsalvo's tenminste drie mensen omgekomen. President Numeiri van Soedan heeft voorgesteld om na de begrafenis in Caïro een Arabische topconferentie te beleggen. Deze conferentie heeft wellicht vanavond of anders morgenochtend plaats. Israël heeft bij het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken bezwaar gemaakt tegen het feit, dat het Ameri kaanse consulaat in Jeruzalem de vlag halfstok heeft gehangen. Het consulaat staet in een overwegend Arabische wijk. China viert zijn 21ste verjaardag HONG KONG (Reuter) In tegen woordigheid van Mao Tse-toeng, die in goede gezondheid verkeert, lijn op het Tien An-men-plein in Peking de feeste lijkheden begonnen ter gelegenheid van de 21ste verjaardag van de volksrepu bliek China. Toen de 76-jarige Mao het podium betrad weerklonken over het plein de tonen van „Het Oosten is Rood", de Maoistische hymne die in april de we reld in werd gezonden vanuit de eerste Chinese kunstmaan. De vice-voorzitter van de partij Lin Piao, die rechts van Mao stond opge steld, sprak een rede uit waarin hij de nadruk legde op de grote vooruitgang die China de voorbije 21 jaar heeft gekend. Marijke en Sieto Hoving geven op woensdag 7 oktober de première van hun 15de programma „Burgers op de bres" in hel Amsterdamse Tingel tangel-theater. Medewerkenden zijn Frits Lambrechs en Harry Sacksio- Schilderijen van Hansje Hoekstra wor den van 2 tot 30 oktober geëxposeerd bij Galerie Paul van Solingen in Den Frits v. d. Poel in nieuw program De VPRO-televisie opent vanavond met de rubriek „Was er nog wat", waarin Frits van der Poel ingaat op actuele gebeurtenissen. De eindredac tie is van Jan Blokker. Daarna volgen Laurel and Hardy, de eerste van een serie nooit eerder uit gezonden filmpjes van deze twee ko mieken. China 20 jaar na de revolutie daarna is een Chinese exportfilm over de bouw van de brug over de Jangste kiang. Door de Chinese cineasten wordt duidelijk gemaakt, dat dit enor me werk alleen tot stand kon komen door voortdurend de gedachten van voorzitter Mao in het achterhoofd te hebben. Het nieuwste produkt van Lies en Hans „kunstenaarsportretten" Westenburg en Redeker is Van Cobra tot Provo. Een film over Cobra en het situationisme. met als centraal thema de schilderes en uitgeefster van het tijdschrift ..The Situationist Times' Jacqueline de Jong. ,.Le Figaro Litté raire" stelde in 1966 in een artikel dat de ideeën van Provo niet nieuw wa ren, maar al jaren leefden bij een groep kunstenaars in Parijs, die het appartement als Jacqueline als hoofd kwartier hadden. Na de situationisti- sche internationale richtte Jacqueline haar tijdschrift op, dat zich nog steeds bezighoudt met het eeuwigdurende conflict tussen Marxisme en Creativi teit. Kunst duur op A'damse veiling AMSTERDAM (ANP) Na een iet wat aarzelend begin dinsdag van de enkele dagen durende kunstveiling bij Mak van VVaay in Amsterdam zijn de prijzen bijzonder hoog opgelopen en is er met buitengewoon veel animo gebo den en gekocht. Voor een werk van Mancini. voorstel lend een portret van een jongen met schoolboeken op de rug, betaalde een Fransman 34.500 gulden. Een Neder landse particuliere verzamelaar kocht „Het oordeel van Paris" van Mozes van Wyttenbroeck (1590-1648) voor 26.000 gulden, van dezelfde kunstenaar „Dan sende bacchanten in een arcadisch landschap" voor 19.200 gulden en een Kerkinterieur van Hendrik van Steen- wyck, klein schilderijtje van gerin ge afmeting, voor 18.000 gulden. Het Zuiderzeemuseum kwam voor 9200 gulden in het bezit van een schil derij van H. Koekkoek „Mannen op een vlet op en droge plek achter de zee wering". Een schilderij van Leickert, „Pontveer over een Hollandse rivier" bracht 12.500 gulden op. Het blijft uit zijn Franse periode bracht 6800 gulden op," ëén''fiöbg bed ra g, ~t wee_ wèï- ken van Ommeganck, Herdersjongen met vee en Herdersechtpaar met hun vee, werden tezamen aan een Neder landse verzamelaar verkocht voor 15.600 gulden. De veroordeling van Ma ria Stuart van Muys werd geveild voor 10.500 gulden, een schilderij van een onbekende meester uit de Vlaamse school bracht 20.000 gulden op. een klein schilderijtje van Weissenbruch „Boerin op een landweg" 8400 gulden en een doek van Willem Koekkoek „Gezicht op een straat in een Hollands dorp" 8200 gulden. (ADVERTENTIE) NEDERLAND I 18.45 uur De Woefs en de Lamaars 18.55 uur Journaal TROS 19.04 uur Wat een familie 19.28 uur Met de camera op jacht 20.00 uur Journaal 20.20 uur De dief van Washin 21.10 uur Kla-vier, muziek programma 21.25 uur Jerry Lewisshow 22.05 uur Egon Madescu speelt 22.27 uur Waar gaat het om (Sal Tas) 22.42 uur Journaal TELEAC 22.47 uur The seventh key NEDERLAND II 18.45 uur De Woefs en de Lamaars 18.55 uur Journaal 19.04 uur Den Haag vandaag 19.09 uur Van gewest tot gewest 19.49 uur Toeristische tips 20.00 uur Journaal VPRO 20.20 uur Was er nog wat 20.30 uur Men o'war, film 20.50 uur De brug over de Jang-tse-kiang 21.40 uur Jacquelinevan kobra tot kabouter 22.30 uur Journaal IKOR 22.35 uur TELEAC 23.10 uur Biovisie Dit is Loudi Nijhoff en zij is een heks. Zij vertolkt namelijk de rol van Hille Babbe in De heks van Haarlem", het stuk van Frederik van Eeden, dat voor t.v. werd bewerkt en waarvan de V.A.R.A. thans bezig is met de opnamen. Zeskamp wordt iveer voortgezet HILVERSUM Op zaterdag 10 oktober breekt weer een nieuw zeskampseizoen aan. Ditmaal gaat de nationale strijd tussen vertegenwoordigers van acht Nederlandse gemeenten en wel Alkmaar, De Bilt, Drachten. Linne, Roden, Doelinchem, Winschoten en Zoetermeer. De eerste wedstrijd wordt gespeeld in de kleinveehal te Utrecht. Vier weken later spelen dezelfde teams tegen elkaar in de Vrieslandhal te Leeuwarden. De twee laagst geklas- seerden vallen hierna af. Op 5 decem ber volgt de zeskamp in de Groenoord- hal te Leiden, op 2 januari in de Brabanthal te Den Bosch en op 30 ja nuari weer in de Groenoordhal te Leiden. Ook dan moeten de twee laagstgeklasseerden de strijd staken. Op 27 februari en 27 maart spelen de dan nog resterende vier ploegen tweemaal tegen elkaar. De lioogstgeklasseerde mag. zich tenslotte^witinaar-nocmen van het •zeskampseizoen 19701971. Op '24"" épfir volgt dan nog een wedstrijd tussen dit team en de winnaars van de voorgaande zeskampcompetities, te weten Aalten en Alphen aan den Rijn. Scheidsrechters zijn weer Ben Bril en Luc van Nuffel. Presentator is Dick Passchier en Barend Barendse. Het NOS-t.v.-programma „Van Gewest tot Gewest", van vanavond bevat de volgende onderwerpen: een reportage van Johan van der Zee over „De Wevershof", een weefschool in Leeu warden; de redacteur voor Limburg, Jan de Roode, bracht in Horst een bezoek aan een schilder die samen werkt met een fotograaf; in het schil derij worden foto's verwerkt; reporta ges van Rob van Hoek over het Land van Saeftinge, een uniek vogelgebied, dat wordt bedreigd door kanaalwer- ken; bloembakken langs de rijksweg Utrecht-Arnhem, door vele automobi listen gezien als een versieringseie- ment. blijken verband te houden met een TNO-onderzoek naar de invloed van uitlaatgassen, dat deze week wordt beëindigd. NOS Ned. II 19.09 uur. (ADVERTENTIE) HEDEN de NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal EV. OMROEP 19.04 uur: Daad bij het woord 19.28 uur: Het geheim van de drie klokken 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Hier en nu Trend I, muziekinfoi-matie 22.15 uur: Farce mejeure 22.40 uur: Psalter 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaais 18.55 uur: Journaal VARA: 19.30 uur: Het intieme leven van de albatros 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Ironside 21.10 uur: Ombudsman 21.35 uur: Kort en klein, show 22.15 uur: Een klein uur: U 22.55 uur: Journaal HILVERSUM I Een internationeel Folksong-festival zal op zaterdag 24 en zondag 25 oktober gehouden worden in het gebouw Ver itas aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht. Artiesten uit Schotland, Ierland, Engeland en de Verenigde Staten zullen er aan deelnemen. Ga mee naar het land van prairies, paarden, Bonanzas en wijde velden vol gouden amerikaansc tabak! Golden American. Voor wie de wereld nog ccn avontuur is. De echte smaak. De eebte tabak. Gouden tabak. Golden American - groot van smaak en zo zniver als goud! 25 King Size Filter voor F. 1.50 Nieuwe „Rodeo komt in kleur (Van onze radio- en t.v.-correspondent) HILVERSUM. Ook dit winterseizoen brengt de N.C.R.V.. steeds op de zaterdagmiddag, via Nederland I, het t.v.-programma „Rodeo" op het scherm. De selectie heeft ditmaal per provincie plaatsgehad. Bovendien heeft Rodeo een nieuwe presentator in de persoon van de Belgische zanger Louis Neefs en is er een andere manier van jureren. In deze serie zal men een jury ontmoeten, bestaande uit vijf personen, Leo Riemens, Hans van Eyck, Fred Hartogh, Ansje van Brandenberg (vorig jaar presentatrice) en Jenny Arean. Daarnaast >s er ook nog een kleine publieke jury. die extra-punten kan geven. In de eerste Rodeo komen kandidaten voor de camera's, die werden geselecteerd uit de audities, die zijn gehouden in de provincie Noord-Holland. Het zijn: Het Trio Van Mill, Lydia Zijdell, Liedekens Boetiek, Diana Vredenberg. Okidoki en Marian en Dorothee. Rodeo wordt in "kleur, uitgezonden en het eerste programma is le zien op zaterdag 10 oktober Minister vraagt hogere bijdrage voor omroep DEN HAAG (A.N.P.). Minister dr. M. A. M. Klompé van C.R.M. heeft gisteren de Tweede Kamer voorgesteld de bijdrage over 1969 aan de omroep met 16,3 miljoen te verhogen. De totale uitkering Over dat jaar komt hierdoor op 266 miljoen. In de toelichting bij de desbetreffende voorgestelde wijziging van de begroting van C.R.M. schrijft de minister dat de opbrengsten van de. omi-oepbijdragen en van de STER-reclame hoger zijn geweest dan aanvankelijk werd geraamd. Verdere liquidatie van draadomroep DEN HAAG (A.N.P.). De P.T.T. zal volgend jaar oktober en november vijfenveertig draadomroepnetten en negen delen van dergelijke netten afstoten. Bij deze liquidatie zijn 32.000 abonnees betrokken die dezer dagen worden ingelicht. De op te heffen plaatselijke netten rijn verspreid over vijfenveertig steden en dorpen door heel het land. Voorts worden opgeheven 7.000 aansluitingen te Amsterdam. 100 in Arnhem, 50 in Nijmegen, 2800 in Den Haag, 600 in Leiden, 1.000 in Groningen, een gelijk aantal in Alkmaar, 2200 in Haarlem en 450 te Beverwijk. Eind volgend jaar zal de draadomroep nog 63 netten omvatten met 200.000 aansluitingen. NOS: 12,00 Blik op de wereld: tn UUegratie. Overl^ldsvoorfichting" zending voor de landbouw. NOS: gnomen, 17.30 Sportkompns. HILVERSUM III 210 M. EN FM-K VARA: 9.00 Nieuws. 9 02 Eddy Becker 0 Nieuws. VARA: 13.11 8 M. EN FM-1 rieerd platenprogramma HA- BRUSSEL 324 M. (NED) SOS-beHchten*voor °hf ord. lands persoverzicht fek. richt, dagklapper we- Tafelmuziek. 14.00 N .32 (15.00 Nieuws). 15. schippers.) 12.55 Buiter Gymnastiek Nieui i Medede- schaa Toen gistermiddag om twaalf uur het besluit viel dat er deze dag géén rechtstreekse voctbalreportages zou den worden uitgezonden waren voor de wedstrijd AjaxNendnri slechts 12.000 kaartjes verkocht. Uiteindelijk was 's avonds het Olympisch Stadion lang niet uitverkocht, maar op de tribune zaten toch zon 30.000 kij kers. Nu kan men lang en breed praten over het belang van de miljoenen kijkers die gisteren een kolossaal voetbalgebeuren misten omdat de KNVB „neen" zei. Maar die KNVB handelde volkomen terecht. Enige taak van de KNVB is namelijk de belangen van de aangesloten clubs te behartigen. Als t.v.-uitzendingen er toe leiden dat het belang van de clubs in hoge mate geschaad wordt staat de KNVB voor de verplichte beslissing de t.v.-kraan dicht te draaien. We hebben daar alle begrip voor. We hadden gisteren niettemin behoorlijk de „pest" aan de Amsterdammers, die zolang het onverplicht is, stijf staan van stedelijk chauvinisme, maar die gisteren hun bloedeigen Ajax toch maar lelijk in de kou lieten staan. Desondanks kregen we toch heel veel voetbal te zien. Maar het maakte een „opgewarmde" indruk. We kenden de uitslagen en spanning was er niet meer bij. Verdienstelijk was het dat de NOS (Herman Kuiphof) drie Feije- noorders heet van de naald wist le strikken voor commentaar. Achteraf was het wellicht beter geweest als contact was gezocht met Ajaxie- ADVERTENTIE) VANDAAG KOPEN VANAVOND HANGEN Den Haag Spui/Kalvermarkt Rijswijk In de Bogaard Leiden Nieuwe Rijn/Hartcsteeg Van het t.v.-front weinig nieuws overigens. NCRV's Hier en Nu bepaal de zich tot rand-ondcrwerpen die wel iswaar van belang waren, maar die nauwelijks aansloten bij wat echt in de actualiteit stond. Vg. IADVERTENTIE voor exclusieve porties in privé sfeer maximaal 24 couverts air conditioned Adèle Bloemendaal laai Pipo-opnamen in de steek HILVERSUM Adèle Bloemendaal «lie meewerkte aan de opnamen voor de nieuwe Pipo-serie op het Spaanse eiland Ibiza, heeft de ploeg de came ramensen, acteurs en actrices in stilte verlaten. Wel heeft z(j in haar hotel een brief achtergelaten met de mede deling dat zij plotseling ziek was ge worden en daardoor haar werk niet kon voortzetten. De stilletjes uit Ibiza vertrokken actrice verklaarde gisteren in Amster dam dat zij plotseling last kreeg van haar maag en ingewanden. Misschien had zij iets verkeerd gegeten,- meende zij, en ze voelde zich zo ellendig dat ze haar werk niet kon voortzetten. Maar filmproducenten zijn nu een maal onverbiddelijk en steenhard waar het op succes en werken binnen een tijdschema aankomt, zodat Adèle besloot er met de stille trom vandoor te gaan, terug naar Holland. Boven dien verklaarde zij een heilige schrik te hebben voor een Spaans ziekenhuis „waar je niet levend meer uit komt". Het schema van de Pipo-opnamen zou nu hoogstwaarschijnlijk in de war lo pen. Maar Adèle verklaarde dat zij wel terug wil naar Ibiza om haar werk daar voort te zetten wanneer zij helemaal hersteld is. Cine Centrum die de filmopnamen voor Pipo in han den heeft, verklaarde de handelwijze van Adèle Bloemendaal verrassend te vinden maar aan een contractbreuk denkt men daar niet. Producent J. H. Vis zei o.a. „Als iemand lichamelijk of geestelijk niet meer in staat is zijn werk te doen, kun je zoiets nog geen contractbreuk noemen. Ondanks deze tegenslag verloopt ons werk "toch vol gens het plan".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2