STRENG VAN SUCCES KNAPTE BIJ UT ARAD Happel een ,Het is blamage'' Ajax-Nendori antireclame Europa Cup competitie J Feijenoord zwichtte voor scharnierlist SPORTTOtc DONDERDAG 1 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11 IVan onze speciale verslaggever Herman van Bergem I ARAD Langs de weg van het stadion van UT Arad naar het hotel Astoria stond een haag Roemenen. Toen de bus met de spelers van Feijenoord in een sukkel- t drafje passeerde, klonk hen het feest gezang in de oren en bracht de in vreug de uitgebarsten bevolking de handen op elkaar. Feijenoord kreeg applaus als troostprijs. Voor het hotel aan de Bule- vardul Republici, de breedste weg van de stad, waren militairen opgetrommeld, die een keten vormden om de massa in be dwang te houden en aldus een smalle doorgang voor de spelers vrij te maken. De Bulevardu! Republici was gisteren de Coolsingel van Arad. De spreekkoren „Uta, Uta" denderden in de warme lucht, er werd een reclamebord in de hoogte geheven, waarop met dikke zware letters was vermeld dat Feijenoord, de winnaar van de wereldbeker, tegen Ut Arad speel de, maar het woord wereldkampioen was met nog vettere strepen doorgehaald. Trots prijkte slechts de naam van UT Arad volkomen ongeschonden erop. Symbolisch voor de wanhoop c onmacht het verlossende doelpunt i maken. Wim van Hanegem grijpt naa het hoofd als hij een kans om zij ploeg naar de volgende ronde t schieten heeft gemist. Een stijlvolle actie van doelman Gornea van UT Arad. Ook deze poging van Feijenoord zou niet met succes bekroond worden. Op de achtergrond kijkt Birau gespannen toe hoe zijn doelman het karwei klaart. P De spelers bleven geruime tijd in de H bus. wachtend tot de sterke arm zoveel a ruimte had geschapen dat ze ongehin- S derd het gloednieuwe, twaalf verdiepin- p gen hoge hotel konden bereiken. Met ouderwetse koperen bellen en schorre toeters werd een hels kabaal geprodu ceerd, rood-wit gestreepte papieren pet jes met Uta erop werden in de lucht geslingerd en minutenlang klonk het wat onvriendelijke „Happel, Happel ha ha ha" uit de monden van de toch waarlijk wel vriendelijke inwoners van Arad. In hun blauwe trainingspakken sloften de mannen van Feijenoord de trap op naar de eetzaal. Hun gezichten stonden nors en er kon geen woord af. Het „naamloze" clubje uit Arad had een eind gemaakt aan een internatio nale zegereeks. Op een met 22.000 fa natieke supporters volgestouwd veld, waartussen het handjevol Rotterdamse aanhang, weggeduwd in een hoek, vol ledig verdronken, streed Feijenoord ver geefs het duel met zichzelf. Na zes maanden het ene succes op het andere te hebben gestapeld, ging Feijenoord de weg die tevoren ook al enige roemruch te ploegen moesten afleggen. In de eer ste ronde werd ook de Europacuphouder uit Rotterdam uitgeschakejd. En weer sprak trainer Happel dezelfde woorden, die hij na het gelijke spel van 11 in Rotterdam had gebruikt: met een wrang lachje zei hij nogmaals: „De sensatie is perfect". Een doelpunt scheidde Feijenoord van de tweede ron de. Het werd niet gescoord. (Van i speciale verslaggever) ARAD Trainer Happel kwam de kleedkamer uit en slaagde erin een lachje om zijn lippen te plooien maar zijn gezicht werd een strak masker toen hij zei: „Het is een blamage om door zo'n ploeg te worden uitgeschakeld. We hebben van alles geprobeerd maar ook weer verscheidene kansen laten liggen. En laten ze niet aankomen met te zeggen dat ik door Jan Boskamp en Van Daele erin te zetten het gedrang vergrootte, want wat moet je anders doen als er een doelpunt moet komen. Dat ze in het hotel verbleven waar ook een aantal supporters huisden en ook het Roemeense publiek rond liep om handtekeningen te vragen is geen excuus. Het was tenslotte maar •en dag". .We hebben wel wat last gehad van de bal, een Hongaarse, die nogal vele capriolen maakte maar het veld was goed en daaraan kan het dus ook niet liggen. Het is gewoon te moeilijk ge weest om de precieze opening te maken die nodig was voor het doelpunt En nogmaals, we hebben veel kansen ge had. We hebben constant onder druk gestaan. Waarom? Die lui hebben ons in het geheel niet geïmponeerd. Het is wel waar dat je geconcentreerder speelt naarmate de tegenstander een grotere naam heeft. Wat is Ut Arad? Een naamloze club toch. Dat was geloof ik ons probleem. Natuurlijk is het nooit de bedoeling geweest dat we eruit zijn gespeeld. Het blijft een blamage, maar we gaan nu wel volop spelen voor het kampioenschap. Dat is een opgave die we onszelf al gesteld hadden, maar die nu nog grotere waarde heeft gekregen. Laten ze niet denken dat we daarvoor het Europacup toernooi hebben willen opgeven, zeker niet". Happel vulde deze bewering aan met: „We hebben zes maanden geconcentreerd gespeeld, we spelen goed voetbal". Het was echter niet goed genoeg om „de blamage te worden uitgeschakeld door de naamloze club" te ontlopen". Met slimme knipoogjes zat coach Ni- colai Dumitrescu nog na te grinneken. Hij had zijn das een beetje scheef uit zijn boordje getrokken en had het warm in zijn kunstlederen jasje. Maar hij was gelukkig, intens gelukkig. „Feyenoord, zo stelde hij daadwerkelijk vast „had de tweede ronde al verspeeld in Rotterdam. Daar speelde de ploeg krachtiger en beter dan hier. Daarente gen was Arad op eigen terrein veel sterker dan in Rotterdam". Hij wachtte even zodat men zelf het rekensommetje kon maken dat als logisch resultaat een overwinning te voorschijn moet trek- „Als ik coach van Feyenoord was geweest had ik mijn spelers gezegd veel meer aan te vallen. Dat gebeurde wel in de laatste twintig minuten. Maar toen was Feyenoord al te nerveus ge worden. Hoe minder je aanvalt des te minder kans op een doelpunt heb je. Nietwaar? Ik noem dit resultaat een geweldige victorie, want Feyenoord is wereldkampioen van de clubs en een (ADVERTENTIE) 50 JAARWONEN HET IDEAAL WONEN HUIS revolutionair ingericht. 175 attractieve stanas met vele NOVITEITEN t/m 2 okt. DEN HAAG van de beste teams die ik ooit heb gezien. Ik moet eerlijk bekennen dat ik voor de eerste wedstrijd dit'succes niet had verwacht. Daarna was ik ervan overtuigd. Ondermijnd behaald De streng v door een ploeg, die er steeds slaagde, zichzelf mentaal sterk te ma ken. was al enige weken geknapt. Het geloof in eigen kunnen was in de laat ste competitiewedstrijden en vooral in het eerste duel met UT Arad zodanig ondermijnd, dat het een onbegonnen taak was om nogmaals naar een top prestatie toe te leven. Vlak voor de wedstrijd, toen de spe lers onderuitgezakt in de hotelhal zaten en een bestuurder handtekeningenja gers als vliegen wegjoeg, trachtte Ernst Happel het vuurtje nog wat aan te wakkeren door zo beslist mogelijk te zeggen: „Wie hier is, komt voor een deel om de sensatie mee te maken dat Feijenoord wordt gewipt. Vergeet u dat maar. Er komt geen sensatie". De spelers in zijn naaste omgeving hoorden hem alleen aan. Er kwam geen blijk van adhesie. Het leek of ze er zelf niet meer in geloofden. En zo verliep ook de wedstrijd, waarvoor het Roe meense publiek een vrije dag over had gehad, want in de ochtenduren passeerden de eersten al de hekken en vier uur voor het begin was het stadion al half gevuld. Welk een verschil tussen de ploeg van trainer Nicolae Dumitrescu en de equipe van Ernst Happel. Strakke gezichten De Roemenen zaten met strakke ge zichten, waarop de jukbeenderen naar voren staken, in de kleedkamer: op en top geladen. Met een nonchalance, die erop kon duiden, dat het verplichte nummer nu eenmaal moest worden af gewerkt, trokken de spelers van Feije noord hun voetbaltenue aan. In zijn eentje kwam Kindvali een half uur tevoren 't veld op. Hij moet zich al die tijd warm draaien, want zijn blessure aan het rechter dijbeen is nog niet helemaal genezen, aldus Happel, die gespeeld of niet alle vertrouwen in een succesvolle wedstrijd uitstraalde. Wat immers kon dat. Europees gezien, schamele ploegje voor verrassends in zich bergen. Coach Dumitrescu zou zijn mannen wel weer opdracht geven mas saal voor het doel te bivakkeren om te trachten een 00 te behalen, wat voor UT Arad voldoende zou zijn. Maar het slimme vosje, dat Nicolae Dumitrescu heet, had iets anders uitgedacht. Zo waar trok UT Arad meteen ten aanval. Hij maskeerde daarmee knap zijn ware bedoeling. Ware bedoeling Tferwijl Feijenoord in de waan ver keerde dat de tegenstander ernstig wil de proberen een doelpunt te forceren, zoals in Rotterdam zo verrassend was gelukt, dreigde het legertje van Arad eensklaps terug toen Feijenoord de eer ste aanval opzette. Deze „schamierme- thode" heeft Arad de gehele wedstrijd volgehouden. Twee, ten hoogste drie spelers, voor, om te trachten met snelle uitvallen onrust te zaaien en de gehele ploeg terug als de noodzaak daartoe aanwezig was. Dus niet van het begin af meteen een verdedigingsketen vor men. maar steeds veinzend dat er weer een aanval werd opgebouwd. Feijenoord wist er geen raad mee. Natuurlijk, in dividueel mocht worden verwacht dat de niet met een overvloed aan techniek gezegende Roemenen het in de duels zouden moeten&tféggen. Maar ook dat had coach Dumitrescu doorzien. „Ik heb", zo zei hij na afloop, „mijn spelers op het hart gedrukt niet het duel van man tegen man op te zoeken, want dan zouden ze dat in negen van de tiengevallen verliezen. Alleen als het noodzakelijk was, moch ten ze duelleren. Anders verwachtte ik meteen de pass. Die gouden pass ver wachtte Feijenoord ook, maar hij kwam niet De ploeg speelde niet ontspannen genoeg, leek uitgehold na die lange keten van steeds weer topwedstrijden. (Van c sportredactie) houtrust AMSTERDAM Is t Europa- Cupvoetbal bezig zichzelf te vermoorden? De vraag lijkt ge wettigd na het aanschouwen van het duel AjaxNendori Tirana. En afgaande op wat de ongeveer 45.000 toeschou wers gisteravond in het Olympisch Stadion kregen te zien, kan die vraag alleen maar bevestigend worden be antwoord. De negatieve instelling, waar mee Nendori Ajax tegemoet trad, was zo opvallend, dat de Griekse scheidsrechter Michas ons betreft alle elf Albane- had mogen opschrijven we gens spelbederf. En de wijze waarop Ajax probeerde deze te genstander, die alles wilde be halve aanvallen, te bestrijden, was zo pover, dat zelfs de meest fervente Amsterdamse supporter zeer ontevreden naar huis moet zijn gegaan. AjaxNendori was een oer- vervelend schouwspel. Ajax scoorde twee doelpunten, waar door de tweede ronde werd be reikt. Maar meer positiefs is er eigenlijk niet te zeggen van de ze wedstrijd, die gerust een an ti-propaganda voor het Europe se bekervoetbal mag worden genoemd. Alleen de doelpunten van Keizer, die na 7 minuten voorbereidend werk van Swart bekroonde, en Swart zijn in fei te het vermelden waard. Het doelpunt van Keizer in de zevende minuut leek een veel belovend begin, maar al gauw bleek dat Ajax nog steeds de grote vorm niet te pakken heeft. Want ondanks een perio de van voortdurend beleg, was het aantal gevaarlijke momen ten voor het doel van Dinella gering. En dat was niet zozeer de verdienste van de defensie van Nendori, die systeemloos speelde en een bijzonder onsa menhangende indruk maakte, maar meer het gevolg van het ongeconcentreerde spel van de Ajax-aanval. Enige lijn viel in de Amsterdamse acties niet te bespeuren. Iedereen „rotzooide" maar wat aan en het resultaat was, dat er telkens wel een Albanees been of hoofd kon voorkomen, dat de bal te dicht in de buurt van het doel kwam. Het publiek, dat voor rust zeer mild en geduldig was geweest, nam het slechte spel na de pau ze niet langer. Fluitconcerten en langzaam handgeklap begelei den de acties, die steeds onzui verder werden. De defensie van Nendori bleef het principe weg- is-weg huldigen en Ajax was niet bij machte er iets tegeno ver te stellen. Uit duizenden kelen werd geschreeuwd om Gerrie Mühren. In wiens plaats men de Volendammcr wilde zien, viel moeilijk te raden. Nendori deed intussen totaal geen moeite de achterstand weg te werken. De Albanese kampi oen leek tevreden met een klei ne nederlaag en dat was eigen lijk onbegrijpelijk, want bij de weinige tegenstoten was de Ajax-defensie een allerminst hecht bolwerk gebleken. Met name Hulshoff greep' bijzonder onzeker in. En het was maar goed voor Ajax, dat de tegen stander, bij wie Xhacka na rust de linksbuitenplaats bezette in plaats van Zhega. minder in zijn mars had dan de gemiddel de Nederlandse eerste divisie club. In de 67ste minuut leefde de strijd eindelijk op. Swart en Neeskens rafelden middels een magnifieke een-twee de Alba Michels. Michels: „Ja wat moet je zeggen na zo'n wedstrijd. Het was niet leuk. publiek, niet inspirerend ook ipelers. Bovendien defensie uiteen en doelman speelde Nendori beter verdedi- Dinella moest op de strakke igend dan in Tirana. Daardoor schuiver van Swart het ant- kwamen er weinig uitgesproken woord schuldig blijven. 10. kansen in de opeenhoping Even leek het erop alsof Ajax spelers voor hun doel Misschien Nendori onder de voet zou kun-1 is het wel een gebrek aan raffi- nen lopen, maar toen de klap nement bij ons dat je je dan van het tweede doelpunt was geen kansen kunt scheppen. Ik verwerkt en dat was nogal zie het echter niet zo. Mijn snel gebeurd keerden de Al- jongens hebben hard gewerkt, banezen terug naar het Michels was ook nauwelijks systeemloze defensieve spelletje, dat Ajax zoveel hoofdbrekens had gekost en bleef kosten. Nendori kreeg in de slotfaze zowaar ook nog een kans, maar aanvalsleider Kazanxki faalde toen hij alleen Stuy nog voor zich had, waardoor bleek, dat de Albanezen ook aanvallend niets voorstelden Na afloop daalde een stelling van symbol iseerd de wedstrijd de teleur- het publiek ge- rd. In de kleed kamer van Ajax heerste geen feeststemming. Niet bij de spe lers. niet bij de onaandoenlijke der de indruk van de uitschake ling van Feijenoord: „Het zal voor ons wel consequenties heb ben in de competitie. Dat hangt trouwens ook af van de presta ties die wij leveren in de Euro- Dat Ajax als enige woordiger verder gaat Europa Cupavontuur weinig indruk op de twj oudgedienden Keizer er Keizer, die met 38 koorts had gespeeld de zevende minuut scoorde „Nendori is geen geweldige te genstander. Ik vond ze beter dan in Tirana. in hè' maakte :-c- Ajax- Swart. graden toch in Het schijnbaar ordeloos spelende UT Arad had lak aan ieder systeem. Het speelde het systeem-Dumitrescu: drie gen, maar steeds ervoor zorgen dat de defensie op voilé sterkte werd gefor meerd. Feijenoord had de les van Rot terdam geleerd en paste er wel voor op te gaan drukken, zodat er geen ruimte zou blijven. En toen openbaarde zich het grote euvel bij de Rotterdam- werd zonder overtuiging ge speeld. Zelden zal Van Hanegem in een wedstrijd zo dikwijls de bal zijn kwijt geraakt, zelden zal Wery zo doelloos hebben rondgelopen, zelden zal Moulijn weinig aan een flitsende sprint zijn toegekomen. Steeds duidelijker Onzuivere passes, nutteloos draaien en wenden met de bal ontnamen spel van Feijenoord de verrassing waarmee Uta wellicht omvergespeeld had kunnen worden. En terwijl de nuten werden weggedraaid, werd het steeds duidelijker, dat Uta zich onder geen voorwaarde wilde overgeven. Die onverzettelijkheid ontbrak bij de Rot terdammers, die ook wederom he greintje fortuin misten, dat Uta had moeten breken. Onlangs nog zei Hap pel: „Ze moeten schieten. Als iemand keer naast heeft geschoten, moet hij het nog een elfde keer proberen twaalfde". Maar Feijenoord durfde niet Stuk voor stuk bekroop de angst de spelers als zij in schietpositie w gekomen, wat overigens niet zo dikwijls gebeurde, want het mocht dan allemaal even fraai zijn, wat de defen- Arad deed, het was wel effec tief. Slechts af en toe dreigde er gevaar voor het doel van Gornea. Iq de twaalf de minuut was dat voor het eerst toen Wery na een hoekschop van Moulijn boven de handen van Gornea kopte Pojoni stond er om de bal uit het doel te trappen. Wery, die zijn ijver vergeefs spendeerde, evenals Hasil Jansen en Kindvali en al die anderen. Er werd inderdaad wel gewerkt, maar de overtuiging bleef zoek. Er sprong geen vonkje van inspiratie in de ploeg. Het ging steeds meer lijken op het plichtsgetrouw volspelen van de twee maal drie kwartier. En Uta bleef maar dreigen. Omdat Feijenoord ruimte trachtte te handhaven, konden de Roe menen nu en dan eveneens daarvan gebruik maken. Ge vaarlijker dan Feije noord, want Treytel moest tegen de rust een enorm schot van rechtcrverde- diger Birau tot hoekschop verwerken. Een van de weinige keren dat Roemeens e verdediger naar voren trok. wat Romeijn constant deed. vruchteloos. Het werd steeds duidelijker dat het spel van Feijenoord ook leed aan brek aan „maat". Van Hanegem beoor deelde een voorzet van Moulijn ver keerd en sprong half onder de bal door, Kindvali keek toe welk effect zijn schot zou hebben, maar was er daardoor niet bij toen Gornea de bal niet in handen kon houden. De felheid waaraan Feije noord zo'n behoefte had, manifesteerde zich naarmate de wedstrijd vorderde, alleen in overtredingen. En dan mocht het waar zijn dat de internationaal onbekende Westduitse scheidsrechter Biwersi niets tolereerde, waarvan i al Laseroms last had, dat kon niet de oorzaak zijn van de moedeloosheid die de Rotterdamse gelederen binnensloop. Men geloofde er steeds minder in en het machteloze gebaar dat Van Duiven- bode maakte toen hij voor de tweede helft uit de onderaardse gang het veld betrad en bijna woedend tegen de be tonnen rand sloeg, demonstreede wat Feijenoord bezielde: het wil maar Feijenoord had zichzelf niet normaal kunnen oppeppen. De snaar die zolang gespannen had moeten blijven, was verslapt. Nog had Feijenoord drie kwartier, een hele tweede helljt, om alsnog te trachten dat ene doelppnt te •n. Maar er zat te weinig wils kracht achter. Wel doemde de prikkel baarheid op. En dat resulteerde zelfs in kort handgemeen tussen Van Hane gem en Petescu. Na de wedstrijd maak te „de kromme" dat wel goed door Petescu uitgebreid de hand te schudden, de kiem voor nog enige onnodige ongeregeldheden zonder dat de wed strijd grof werd was gelegd. Toen scheidsrechter Biwersi floot voor bui tenspel en de beste Roemeen, Florian Dumitrescu, dat niet hoorde, liep hij op Treytel af, die hem ruw stuitte, geheel onnodig. Dumitrescu nam on middellijk wraak en sloeg Treytel vol in het gezicht. Intussen had Happel in een poging van alles of niets, tot een rigou reuze ingreep besloten. Romeijn en Van Duivenbode werden een kwartier na de rust vervangen door Boskamp en Van Daele, waardoor de defensie nog be stond uit Israël en Laseroms, zonodig geassisteerd door een ietwat terugge trokken spelende Wim Jansen. Man kracht voor schietkracht was het parool van Happel Jawel, er werd geschoten, maar een inzet van Kindvali werd gestopt, Van Daele richtte meters naast. Hoe hoog spel Happel speelde bleek, toen Uta eensklaps een gave scoringskans creëer de, maar Dumitrescu een even gave misser produceerde. Eindelijk kwam aan de verrassende snelle aanval waar aan Feijenoord tevergeefs al die tijd had gewerkt. Op het middenveld pikte Moulijn de bal op, gaf een pass naar Hasil, die onmiddellijk de vrijstaande Kindvali bereikte, wiens schot met moeite door Gornea naast het doe) werd geslagen Op die manier had het gemoeten: snel, zuiver en verrassend. Feijenoord kwam er niet meer dan zegge en schrijve die ene keer aan toe. Eindelijk ook werd in alle standen en uit alle richtingen geschoten. Hasil, wiens schot het schroeiende van weleer miste, zag zijn inzet geblokkeeerd, een kopbal van Van Daele kon Gornea niet de baas, maar met een enorme knal werd de bal ergens achter het doel in het vrije veld gejaagd. Uta spaarde de seconden die voor Feijenoord zo duur waren. En toen alle vuur nog meer was gedoofd, had Van Hanegem de waar schuwing te pakken. Hij was het niet eens met een scheidsrechterlijke beslis sing en maakte dat de Westduitser dui delijk door met twee vingers naar zijn ogen te wijzen. 12 3 AradFeijenoord ,XJ AjaxNenduri X P.S.V.Gottwaldov X BaselSpartakx KopenhagenSlovan'X| Rode SterUjpest X St. EtienneCagliariX LjubljanaBenfica X BolognaVorwarts HonvedAberdeen X C.Z. JenaFenerbache X; LegiaGöteberg y< Waterf.Glentoran X' Bij de wedstrijd Ljubljana—Benfica staat een één ingevuld, omdat de wedstrijd in Lissabon werd gespeeld en door de Portugezen werd gewonnen. DEN HAAG De tussenstand van sporttoto 8 is als volgt: Een deelnemer met 13 goede uitslagen, 20 met 12 goede uitslagen, 247 met 11 goede uitslagen. 86 met de eerste acht wedstrijden goed voorspeld.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11