Mogelijkheden vervroeging of geleidelijke pensionering door regering in onderzoek Winkler Prins Encyclopedie bestaat in oktober 100 jaar „De vissen kunnen het weer navertellen" GEVAAR VAX PRESTIGEST RIJD XA STAP VAX STEDEXTEXPAROCHIE Nota bejaardenbeleid Federatie Bejaardenzorg teleurgesteld Septuagintcongres verkondigt evangelie van bevrijding 3 dagen rust met NS Minitrips «.f45 mm station. Bom ontploft in handen Albanees Binnen of buiten de Kerk? DiiMSDAG 29 SEP! EMBER 1970 T I 1L6E COURANT Derde levensfa7e elementen in de voorbereiding op de derde wijziging worden ingevoerd waardoor met name i— Derde levensfaze slecht voorbereid (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal laten onderzoeken welke mogelijkheden en wensen er bestaan voor een geleidelijke of vervroegde pensionering. Dat staat in de nota bejaardenbeleid, die vandaag aan de Tweede Kamer is aangeboden- De nota is ondertekend door de staatssecretarissen Van de Poel ((CRM) en Kruisinga (Volksgezondheid) en door de ministers Schut (Volkshuisvesting) en Roolvink (Sociale Zaken). Het bejaard worden is een geleidelijk proces, maar het „met pensioen zenden" betekent meestal een abrupt einde van een belangrijk gedeelte van het actieve leven. Doordat in het verleden de nadruk is gelegd op de materiële component van het bejaard zijn, is in enkele opzichten voorbijgegaan aan de voorbereiding op „de derde levensfaze". De regering acht de tijd aangebroken de volwassen mens de kans te geven zich voor te bereiden cp de tijd na de pensionering. Wat daartoe de mogelijkheden zijn, is nog niet volledig te overzien, meent de regering. Er zal nog veel onderzoek moeten worden ingesteld. Enkele elementen in de voorbereiding op de derde levensfaze kunnen echter volgens de bewindslieden nu al worden genoemd. Dat zijn onder meer bezinning op de pensioneringsleeftijd, bijvoorbeeld pensionering naar keuze tussen de drieënzestig en de zevenenzestig jaar. Hier ligt een taak voor de vakbeweging om over na te denken, stelt de regeringsnota. Verder noemt de nota tijdelijke omscholing van de oudere werknemer of verandering van functie binnen het bedrijf, aangepaste werktijden, meer of langere vakantie, verlichting van lichamelijke eisen, geen ploegendienst meer, bevriezing van prestatie beloningen. Werkgevers zouden moeten kijken creatieve zelfwerkzaamheid kunn nemen. Het arbeidsmarktbeleid zou moeten worden aangepast aan de meer kwetsbare positie van oudere werknemers. De studie over deze zaken is nog maar net op gang gekomen. Het nemen van maatregelen zal voor het grootste deel moeten geschieden door de organisaties en verbonden van het particulier initiatief, stelt de regeringsnota. Voor de jaren tot 1975 heeft de regering een aantal maatregelen getroffen tot uitbreiding van het aantal bejaardenwoningen, dienstencentra, ziekenverzorgsters in wijkverpleging, bedden in erpleegtehuizen en verzorgingstehuizen. Ge- ziging worden ingevoerd waardoor u-schriften krijgen tot planning van bejaardenoorden. Met deze maatregelen is tot 1975 een extra-bedrag gemoeid van 358 miljoen gulden. Van het beleid op langere termijn komt de regering in de nota weinig verder dan te con stateren dat er nog veel onderzocht moet worden. Er is vooral nog te weinig inzicht in het toe komstige behoeftepatroon van de bejaarden Vast staat wel dat de samenstelling van de Nederlandse bevolking zich drastisch aan het wijzigen is. Het percentage bejaarden (ouder dan vijfenzestig jaar) 2000. In 1965 •rd de tien 11,1 zijn rekend wordt dat in 1972 ruim ééntiende bejaarden in verzorgingstehuizen zal wonen, de voorzieningen en accommodaties te treffen waar ze het hardste nodig zijn. zal een i al oplopen tot 10,7 in de j; was dit percent! bereikt en ove sterfte in de groep van veertig tot tachtig jaar is al meer dan tien jaar aan het stijgen, terwijl die bij de vrouwen niet stijgt. De gezondheidszorg voor bejaarden zal bijzondere aandacht moeten besteden aan ouderdomsziekten bij de man Van de bejaarden woont nog geen vijfde in aangepaste woonvormen, zoals bejaardenwoningen, verzorgingstehuizen, serviceflats. De rest woont ln een normale gezinswoning. Het aantal inwonende bejaarden daalt snel. De pensioenen zijn volgens de regering over hel algemeen nog te laag. Als eenvoudige maatregel om de ouder wordende mens te helpen bij zijn vrijetijdsbesteding noemen de bewindslieden een cultureel seniorenpaspoort, dat personen van vijftig jaar en ouder faciliteiten geeft bij het (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg Is teleurgesteld over de rege ringsnota bejaardenbeleid. Volgens de federatie mag de nota niet worden beschouwd als rich tinggevend voor de komende vgf jaar. De nota geeft eeu aantal waardevolle aanzetten voor een breder bejaardenbeleid, maar het blijft bij nkele knel- aldtn fcdei mografisch. Kern van het probleem is volgens de regering het feit dat de bejaarden een steeds groter percentage van de bevolking gaan uit maken. Deze benadering vindt de N.F.B. on juist. Volgens de federatie is de kern van het bejaardenprobleem het feit dat in de huidige (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Zwembadkrakers worden vervolgd DEN HAAG (ANP) De officier van justitie te Zwolle zal een strafvervolging instellen tegen de personen, die op zon dag 14 juni van het zwembad „De Hokse- berg" in 't Harde (gemeente Doornspijk) hebben gebruik gemaakt- Staatssecreta ris prof. mr. K. Wiersma (Justitie) heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen van de Kamerleden Abma (SGP) en Van den Doel (PvdA). Op het departe ment van Binnenlandse Zaken is thans in onderzoek, of het besluit van de raad van Doornspijk om het zwembad niet op zondag open te stellen voor vernietiging in aanmerking komt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Wij willen binnc de Kerk van Jezus staan, maar conté! terend en overtuigend. Wij zijn christi nen, vooral priesters, die leven en wei ken in lokale kerken. Wij willen h< evangelie beleven, het verkondigen a een kracht, die bevrijdt en vrede e rechtvaardigheid tot stand leert brer ij dienstba< ij» s lebuit die d Merk- ngrijk j In 1870 één, nu ruim 1500 medewerkers (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De komende okto- I bermaand wordt met veel fanfare alom, j wetenschappelijke prijzen, een beeld- j houwwerk in Amsterdam, extra uitga ven van meer of minder gewicht enz. de aandacht gevestigd op het honderd- jarig bestaan van de Winkler-Prins En- I cyclopedie. Waar komt dat, de franje daargelaten, op neer? De tüd rond 1870 1 was een veelbewogen tijd. Enkele fei- I ten. Das Kapital van Karl Marx werd geschreven. De conciliaire uitspraak over de onfeilbaarheid van de paus kwam Jacobs opende de universiteits eigen nel eer net in Nederland naderde zijn voltooi- "ng en met de aanleg van het Noord- :eekanaal werd een begin gemaakt. Het aar 1870 is, kortom, in het oog van de noderne geschiedschrijving, een grens- aar geweest. Voor het eerst belandde Nederland in de sfeer van economisch •ationalisme, technische expansie en mancipatie op allerlei gebied. Wat de abouters er momenteel van denken, is Welnu: In dat grensjaar 1870 kwam et eerste deel gereed van de Geïllus- eerde Encyclopedie, woordenboek voor 'etenschap en kunst, beschaving en nijverheid. Het werk verscheen in afle eringen van 48 bladzijden, prijs' 30 ent. Tien afleveringen vormden een leel zo kwamen tussen 1870 en 1882 •ijftien testdelen en één deel illustratie ot stand. Het aantal trefwoorden beliep de 16.000. Als redacteur en vrijwel enig iuteur trad op Anthony Winkler Prins, riens naam vanaf de derde druk met de itel van het boek samensmolt. Winkler Prins was een van de meest belezen Nederlanders van zijn tijd. Door zijn studies was hij thuis zowel in wis- en natuurkunde als in de klas- ilce letteren en de theologie. Daar- ast had hij grote belangstelling voor geografie en geologie. Winkler Prins :ombineerde het predikantschap in de doopsgezinde gemeenten van Tjallebert Veendam met tal van literaire, tcht" waren hij zich de zijn titanenarbied zetti Geheel nieuw opgezet werd de vijfde druk van de inmiddels al lang door Elsevier overgenomen encyclopedie. Het betekende een waagstuk in de crisistijd, dat onder leiding van prof. dr. J. de Vries samen met 250 medewerkers tot een goed eind werd gebracht. Voor het eerst was er een speciale redacteur Vlaanderen, prof. dr. August Ver gaf. Karakter De Tweede Wereldoorlog markeerde een breuk in de traditie der Winkler Prins Encyclopedieën. De nieuwe druk, de zesde, werd niet alleen weer van de grond af opgetrokken de Tweede We reldoorlog was inmiddels voorbij), het akter v voorgangers, het had, en da spiegelde zich de tijd, een duidelijk An gelsaksische inslag met zijn sterk ge- (ADVERTENTIE) Van 1 oktober af 3 dagen weg van werk en rumoer. Op adem komen in een ontspannen atmosfeer. Volledig verzorgd. -v voordelig uit met NS centraliseerde behandeling van de stol en met zijn naar verhouding geringe aantal trefwoorden. De zesde druk, die tussen 1947 en 1954 verscheen, speelde in de eerste na-oorlogse jaren een grote rol als informatieve en documentaire publicatie in het vrije woord. De Ne derlands-Vlaamse hoofdredactie, ondei prof. mr. H. Hoe De samenstellers van de zevende druk, de grote Winkler-Prins, zijn qua formule teruggekeerd tot de traditie van de vooroorlogse edities. Men werkt mo menteel met 100.000 trefwoorden. Deze zevende druk wordt samengesteld door gespecialiseerde encyclopedie-redacties in Amsterdam en Brussel, bijgestaan door- niet minder dan 1500 deskundigen. De computer speelt een niet weg te denken rol bij de programmering en samenstel ling. Zo hebben de menselijke en techni- tijd i Leger wil ook in '71 oefenen in Frankrijk ►EN HAAG (ANP) De Nederland regering heeft bij de Franse regering ingediend voor het ge- Watis erprecies aan de han De Klok, zeepfabrikant Heerde, zocht naar een man om de wasverzachter overboc te maken. Hij deed toen iets v maarweinigen doen: hij ging t< del de bekende waterverontreini gende werking. Klok-Nieuw, met pure zeep als basis, bevat nl. geen fosfaten of fosfaatvervangende grondstoffen. En juist die fosfaten verontrei- sr, werken sterke alg- e begin. Naar de tijd niet pure zeep als basis, een weerga- geschikt is voor elke moderne wasautomaat en waarin het was goed zijn natuurlijke zachtheid behoudt Zo ging volkomei eerdaags alle! Klok-Nieuw te koop is. Helaas nog in Nederland. Maar 3 ernaar bij uw leverancier, 'ij doen ons best hem zo mogelijk te bevoorraden. eerder gehouden bijeenkomsten in Chur en Rome. Ruim 300 deelnemers uit 25 landen van Europa, Noord- en Zuid- Amerika, Afrika en Azië, zullen deze week van gedachten wisselen over de belangrijkste problemen, waarvoor deze werkers aan het grondvlak van de Kerk zich gesteld zien. Het zijn zo werd gesteld de problemen van de harde kerkelijke organisatie, het- verlie* van geloofwaardigheid j bruik volgend jaai I terreinen door de Koninklijke land macht. Het overleg hierover is al in november van het vorig jaar begonnen. I Minster W. den Toom (defensie) die dit j heeft meegedeeld in antwoord op vra gen van de tweedekamerleden J. H. Jansen (KVP) en G. Koudijs (VVD), verwacht voor het einde van het jaar uitsluitsel van de Fransen. De Nederlandse wensen ten aanzien van oefenfaciliteiten, ook voor het vol gend jaar, zijn de Franse autoreiteiten tot in details bekend, doch de Franse beslissing over een inpassing van de Nederlandse verlangens in de reeds overvolle Franse oefenprogramma's is lot nu toe uitgebleven, aldus de be windsman. De Franse regering heeft voor het gebruik van het oefenterrein La Courtine behalve de afgesproken financiële regeling, geen politieke eco nomische of andere tegenprestaties ge- (Van onze correspondent R. Schoemans) BRUSSEL Een 30-jarige Albanese taxichauffeur is in een Brussels zieken huis opgenomen, nadat in zijn handen een zelfgemaakte bom was ontploft. De ontploffing had plaats in de kelder van een huis in dc Brusselse randgemeente Sint-Jan Molenbeek, waar de ontmij- De Albanees, getrouwd met een Griekse vrouw, verbleef sinds vele ja ren in België als politieke vluchteling. Hij was anti-communist. Hij is vrij ernstig gewond en kon nog niet worden ondervraagd. Men weet ook niet waarvoor hij de bommen had willen gebruiken. Men denkt aan twee mogelijkheden: in de eerste plaats tegen president Tito van Joego-Slavië die in de loop van oktober in Brussel op bezoek komt. Het is ook mogelijk dat de bommen zouden worden gebruikt tegen andere groepen Albanezen. In Brussel wonen ook veel communistische Albanezen. Er zijn in de afgelopen jaren al meermalen poli tieke moorden gepleegd op Albanezen in België Kerk J_..01, van kerkelijke macht tegenover verlangen naar vrij heid en democratisering, de verdeeld heid van de Kerk van Christus en het kende gemeenten. Dat de in Amsterdam samengekomen priesters hoge verwach tingen van dit congres hebben, bleek uit de korte inleidingen van de verte- „Kerk in de maatschappij". Onder de^c titel zullen zij zich de komende dagen in kleine werkgroepen bezig houden met vijf hoofdthema's: Christenen in de maatschappij, de Kerk van vandaag, solidariteit, contestatie en piys.terie en oecumene. Vandaar dat kapelaan Jan R iter gisteravond ook verklaarde, dat hij op dit moment niet in wilde gaan op de kwestie van de Amsterdamse studenten- ecclesia. Het priestercelibaat is een detailkwestie, vergeleken bij de proble- rd had verklaard, dat de conteste- i i vnde priesters ook de bisschoppen wil- len helpen bij de vernieuwing van de Kerk, kon hij mededelen, dat kardinaal I A'fnnk de wens te kennen had gegeven i bi) het congres aanwezig te zijn. Hij was echter verhinderd vanwege een lang te voren vastgestelde reis naar Zuid-Amerika. Bisschop Ernst van Bre- da zal minstens een dag de bijeenkomst bijwonen, terwijl vicaris M Kuipers I van Haarlem zich als deelnemer heeft laten inschrijven. De middagzitting van het congres werd besloten met een KRO-film over Septuagint in Neder- trum te Driebergen over „De Kerk van vandaag". Hij verklaarde de uitzonder lijke positie en de bewegelijkheid van de Nederlandse r.-k. gemeenschap uit een aantal historische en sociologische factoren. De verwijding van de horizon leidde na de tweede wereldoorlog tame lijk snel tot desintegratie van de ver trouwde eenheid, al bleef de onderlinge solidariteit ondanks alles een feit. Bij zondere aandacht besteedde Daniel de Lange aan het naar zijn mening te snelle verdwijnen van de traditionele angst voor de sexualiteit. Hierbij werd namelijk de relatie van de nieuw ver worven vrijheid met de kapitalistische maatschappij over het hoofd gezien. Dit leidde in de Nederlandse situatie tot een illusie van vrijheid en tot een blindheid voor veel ergere vormen van onvrijheid op het sociaal-economische en raciale vlak en de machtshiërarchie in de wereld. ..Wanneer de tekenen des tijds goed gelezen worden is het idee van een gereconstrueerde Kerkgemeen schap. welke het Nederlandse katholi cisme inspireert, slechts het eerste be gin van het werk van menselijke be vrijding, dat de christenen over de hele wereld oproept hun bijdrage te leve ren", aldus Daniel de Lange. De deelnemende pri (ADVERTENTIE) et.» 25." Zolang de voorraad strekt. u vindt het bi j hij op- ongens n klap Wat vorig jaar maart nog met een uiterste krachtsinspanning kon worden voorkomen, is dan zondag gebeurd. Dé r.-k. studenten kerk van Amsterdam heeft gehuwde priesters uitgenodigd de taak van leiding geven op zich te nemen voor te gaan in de eucharistie. Daarmee heeft ze zich ipenlijk en bewust in een conflictsituatie met de bisschoppen en nog meer met de paus geplaatst. Van de ene zijde liggen de kaarten op tafel, van de andere nog maar gedeeltelijk. De Ihuidige conflictsituatie is nog niet die van ?en schisma. Van een schisma is pas dan sprake, ais formeel met het gezag van de Kerk als zodanig gebroken wordt. De studenten gemeente van Amsterdam beschouwt echter de het celibaat als een ondergeschikte kwestie waarvan niet gezegd kan worden dat de Kerk ermee staat of valt. Ze heeft niet. de bedoeling het gezag van paus'en bisschoppen in beginsel aan te vechten. Dr wordt alleen gesteld dat dit gezag op het concrete punt van de koppeling van priester schap en celibaat verkeerd, ja zelfs onrecht matig wordt gebruikt omdat het hier een stuk christelijke vrijheid inperkt. Daarom meent n het gezag op dit punt te moeten weerstaan kiest men voor een openlijk conflict, ervan uitgaande dat op dergelijke punten conflicten binnen de Kerk mogelijk moeten ziin. Hoog spel. ongetwijfeld, maar niet noodzakelijk een breuk. sou op een breuk kunnen uitlopen wan de bisschoppen of de paus de Amster- 2 studentenpastores gaan beschouwen als re-bellen die de Kerk uit moeten. Naar het schijnt heeft kardinaal Alfrink enige weken geleden in een gesprek laten doorsche uren dat hij er zo over denkt. Het is echter •pvallend dat de verklaring van de Haarlemse bisschop Zwartkruis niet spreekt van excom- of buiten de gemeenschap plaatsen. De bisschop zegt alleen dat de priesters van de Amsterdamse etudentenecclesia niet meer onder zijn verantwoording vallen, maar dat hij niet temin naar wegen zoekt om met hen in contact te blijven. Een voorzichtige en mijns inziens wijze formulering, waarachter een genuanceer de visie op de aard van het gezag in de Kerk kan steken. Gezagskwestie Alsof het zo moest zijn. is zondag in de meeste kerken van Nederland het evangelieverhaal voorgelezen over de apostel Johannes die tot zün verwondering ontdekte dat er ook buiten de directe volgelingen van Jezus vrij ver taald: in een vrije opstelling iemand was die Maar Jezus zei: belet het hem niet, want iemand die een wonder doet in mijn naam. zal niet zo heel ongunstig over mij spreken. Wie niet tegen ons is is voor ons". Marcus 9. 38-40). Een duidelijker richtlijn voor het kerkelijk ge zag is moeilijk denkbaar. Het kerkelijk gezag is er niet om zichzelf te beschermen, maar moet enkel en alleen zich afvragen of wat ge beurt tegen het evangelie ingaat. En zolang dat niet evident is, is er geen reden om iemand uit te sluiten, ook al heeft men bedenkingen en kaai men de verantwoording voor diens doen en laten niet op zich nemen. Het is mogelijk dat zich iets voordoet, dat men niet kan goed keuren, maar dat men ook niet met. alle mid delen hoeft tegen, te gaan, omdat hier mensen handelen die zich in geweten verplicht achten zoiets te doen, omdat het evangelie daar naar hun overtuiging om vraagt. Zo precies heeft de Amsterdamse studentengemeente haar stap Belangrijker zaken op de achtergrond aangevoeld. En oordelen? In de Kerk op eerlijkheid te vertrouwen. Hardgrondig is te hopen dat de bisschoppen en de paus het geval Amsterdam niet onbewust beschouwen als een prestige kwestie. Dat ge vaar is na de lange en moeizame voorgeschie denis niet ondenkbaar. Het bestaande menings verschil is er door op de spits gedreven, zonder dat het goed is uitgepraat. Er gaan al stemmen op die de bisschoppen vragen doortastend op t« treden, waarmee men klaarblijkelijk bedoelt dat zij de betreffende priesters hebben te ex- Men kan zich echter de vraag stellen, of de nu aan het gezag gestelde uitdaging niet een on evenredige aandacht krijgt. De priestergroep Septuagint heeft er in een verklaring van 23 en 24 augustus j.l. op gewezen dat er in de Kerk dingen toegelaten worden, die in de meest flagrante tegenspraak staan tot het evangelie, zonder dat het al dan niet tot de geloofsge meenschap behoren in het geding wordt ge bracht. Bijvoorbeeld waar bisschoppen hun steun geven aan onmenselijke economische en politieke systemen. Daartegenover valt een ..ongehoorzaamheid" aan het kerkelijk gezag, in een kwestie van rechtsorde zonder een nood zakelijke band met het evangelie, in het niet. .Als het gezag alleen maar bestaat om in de geloofsgemeenschap 't evangelie levend te be waren, dan is het daar het meest uitgedaagd waas van het evangelisch ideaal helemaal niets meer terecht komt. Dan moet daar een duide lijk neen gesproken worden. Waar het om zaken van minder belang gaat past voorzichtig heid, want de Kerk is altijd een Kerk van zon daren die streven moet naar recht en gerech tigheid, maar zich daar op heel veel punten vei van af moet weten. Zo is ook de eenheid van de Kerk iets dat op wezenlijke punten wel be staat, maar op zoveel andere nog toekomst droom is. In veel concrete zaken is er eenvou dig geen eenheid. Men is er naar op weg en dan is het gevaarlijk om voortijdig deuren te sluiten. Het beantwoordt niet aan de werkelijkheid de Kerk te zien als de niet al te strak omgrensde verzameling van alle godzoekers, waarbinnen men het vaak niet eens is, maar toch tracht eikaars gewetensbeslissing te respecteren. Bedenkingen Het bovenstaande wil geen pleidooi zün ter verdediging van de in Amsterdam ingeslagen koers, alleen een poging tot begrip cn tot si tuering van het probleem. Wat m(j betreft, ben ik met de gang van zaken niet gelukkig. Heeft men voldoende rekening gehouden met de velen, ook in de Kerk van Nederland, die een dergelijke handeling niet kunnen begrij pen? Is men het binnen de geloofsgemeenschap niet aan elkaar verplicht uit te leggen waarom men iets doet, zeker als men er zoveel publi citeit aan geeft? Dat is van de kant van de Amsterdamse studentenkerk niet voldoende ge beurd. hoe vaak.ook de laatste jaren over het •elibaat gesproken is. Velen zullen aan het lebeurde aanstoot hebben genomen Misschien :en onrechte, maar men moet dat trachten te voorkomen. Paulus houdt in zijn brieven aan de Corintiërs en de Romeinen een pleidooi, liever zijn vrijheid te laten beperken dan an- geven. Bovendien klinkt het onaangenaam te horen, dat men, wat er ook gebeure, op de ingeslagen weg zal voortgaan. Het is mogelijk dat paus Paulus de beslissing van Amsterdam in gewe ten moet beschouwen als zeer gevaarlijk voor het leven van de Kerk, en aai eisen dat men op zijn schreden terugkeert will men tn de ge- loofsgemenschap blijven. Is verstandig dan al van tevoren neen te zeggen? Het valt te vrezen dat men in een steriel isolement terechtkomt. Op zijn mimst lijkt het nog geen uitgemaakte zaak, dat men voor de ontkoppeling van pries terschap en celibaat het best buiten de Kerk kan ijveren. Een geweldloze actie binnen de Kerk is toch wel doelmatiger en vooral meer de geest van een evangelie, zoals enkele bergrede te verstaan geven. liever geweest zijn. als uitspraken Tenslotte ze J de Amsterdamse studentengemeente zich eerst beetje waar gemaakt had s bezinning en actie", waar mensen mede van uit het evangelie geïnspireerd willen worden tot vrijheid en eigen verantwoordelijkheid, zoals nu is voorgenomen. We hebben in de Kerk een grote behoefte aan dei-gelijke een tra. De toekomst hangt er mis schien wel vanaf. Maar ook in Amsterdam moet een dergelijke opzet nog van de grond komen. Er is toch ook een echt levende chris- telüke gemeenschap te vormen, eventueel met gehuwde priesters als stimulerende figuren, zonder dat men noodzakelijk eucharistie viert. Het is mogelijk zelfs beter, als men eenmaal scherp toeziet hoe gebrekkig de maatschappe lijke consequenties van het evangelie worden betrokken, om voorlopig helemaal geen eucha ristie te vieren, en eerst te proberen tot daad werkelijk christendom te komen. Het feit dat de studentengemeente in Amsterdam zich wil orm-ormen tot een actief kritisch centrum voor bezinningswerk is belangrijker nieuws dan dat een gehuwde priester voorgaat in de eucharis tie Dat wordt nu eenmaal overschaduwd. J ammer, Dr. R. VAN DEN HEUVEL, O.S.B,

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5