„DE KLOP OP DE DEUR", NIEUWE SERIE VAN KRO antenne E&tdóe Sou/tont Dood van een farao Kroniek van een familie Cups op tv zeer dubieus kanten klaar VITRAGE Hulshoff Mod Squad PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 fAMAL ABDEL NASSER is in het Westen nooit een geziene figuur geweest. Dat had hij gemeen met zijn eveneens overleden Indonesische ambt genoot, Soekarno. Tussen beide over leden staatshoofden zijn meer overeen komsten: zij waren als geen ander in staat te verwoorden wat er in het diepst van de zielen van hun landgenoten leefde; beiden hadden het ongerief van de westerse voogdij aan den lijve onder vonden; beiden voerden een politiek van rechtvaardiging met geen ander doel dan hun volk uit de oude lethargie te wekken en het een nieuwe, zelfbewuste identiteit te geven. Beiden zijn daarin geslaagd. Over grenzen Soekarno's stem evenwel reikte door gaans niet verder dan de grenzen van zijn land; die van Nasser klonk over de grenzen heen tot de gehele Arabische cultuurgemeenschap. In de zestien jaar, dat hij de grote woordvoerder van de Arabische wereld was, is het aanzien van deze wereld bijzonder grondig ver anderd. Nasser heeft er zijn onuitwis baar stempel op gedrukt; een stempel dat de oude westerse invloed volkomen wegdrukte. Dat laatste verklaart goed deels de weerzin die het Westen koes terde jegens de revolutionaire kolonel die in één klap het toen nog belangrijke Suezkanaal naastte en het grote onaf hankelijke Arabische rijk predikte. Voor miljoenen Arabieren was hij de grote spreekbuis; voor miljoenen Egyptenaren de vader des vaderlands. De Nasser van de laatste jaren was niet meer de ontembare revolutionair van zestien jaar geleden. Van een pro feet, die heel de Arabische wereld in rep en roer bracht, werd hij allengs de matigende figuur, die besefte dat de bijna spreekwoordelijke Arabische ver deeldheid niet in een generatie in een heid gewijzigd kon worden en dat de gedurige staat van oorlog en strijd een kweekbed is voor extremisme van allerlei aard. Hij heeft zich de laatste tijd bezig gehouden met de mogelijkheid van vrede en. vergeefs, geprobeerd deze gedachten over te brengen op andere, extremer Arabische leiders. (ADVERTENTIE) Maalstroom Zijn heengaan betekent dan ook het wegvallen van een matigende figuur, van een invloedrijke stabiliserende fac tor in de Arabische maalstroom. Te vrezen valt, dat nu deze maalstroom in kracht gaat toenemen, te meer nu de invloed van die andere matigende figuur, koning Hoessein van Jordanië, tot een minimum gereduceerd is. Het zou niet de eerste keer in de Egyptische geschiedenis zijn, dat de dood van een farao een tijd van onrust en rampen inluidt. Bejaarden in het zoeklicht rVRIE gebeurtenissen hebben vorige weck het zoeklicht weer eens op het bejaardenprobleem gericht: het besluit van gemeentelijke bejaardenpartijen om als federatie mee te gaan doen aan de Kamerverkiezingen in de hoop dan zes a tien zetels te winnen; de vernietigende kritiek in een, naar aanleiding van V.A.R.A.-ombudsman Van Dam onthulde feiten, opgesteld rapport over de toestand in een bejaardentehuis; tenslotte de nota-Bejaardenbeleid van staatssecretaris Van de Poel, die vandaag bij de Tweede Kamer is ingediend. Hoe belangrijk deze nota die overigens alleen nog maar het beleid in de zeventiger jaren betreft is, moge blijken uit een paar cijfers: nu leven er in Nederland al ruim 1.3 miljoen mannen en vrouwen van vijfenzestig jaar en ouder, die 10.1 procent van de bevolking uitmaken, tegen het jaar 2000 zal dit met 2.084.481 bejaarden tot 11.6 procent opgelopen zijn. Het aantal bejaarden gaat dan dat van de jongere mensen naar de kroon steken; voor die tijd is ook van de kant van de overheid een goed bejaardenbeleid even noodzakelijk als nu een jongeren beleid. Daarom herhalen we, wat de laatste jaren in deze kolom al een paar maal betoogd werd: het wordt hoog tijd om na te gaan wat straks de positie van de bejaarden en dan niet alleen als verzorgde groep in onze samenleving moet zijn. Onvolledig VOOR de oudere generatie is de nota- Van de Poel een gewichtig stuk: binnen het kader van een beleidsplan tot 1975 bepleit ze onder meer ver betering van de A.O.W., forse aanpak bij het bouwen van bejaardenwoningen, meer dienstencentra en verpleegtehuizen en het stimuleren van het beroep van gzinshelpster ten behoeve van de be jaarden. De oudere generatie zal graag zien dat de overheid er op korte termijn in zal slagen in haar beleid resultaten te boeken. Dan komt er een eind aan de materiële moeilijkheden van velen en dan zullen excessen als door de heer Van Dam aangestipt verdwijnen. Maar daarmee zal dan toch het probleem van de bejaarden nog pas gedeeltelijk op gelost zijn. De regeringsnota zelf verzwijgt dit niet; de bewindslieden erkennen dat voor een goed beleid op langere termijn ook andere besluiten nodig zijn, waarvoor evenwel nog veel onderzoek nodig is. Ergens in de nota wordt het grootste probleem dat overblijft na leniging van materiële nood geraakt, namelijk daar waar gesproken wordt over de ver schillende factoren die het de ouder wordende mens moeilijk maken om deel te blijven nemen in de maatschappelijke ontwikkeling. Nu reeds zijn symptomen merkbaar van het verschijnsel dat de bejaarden zich niet gelukkig voelen met het plaats nemen op een bedje dat door jongere generaties voor hen is gespreid. Ze willen niet uitsluitend het verzorgde deel van de Nederlandse bevolking worden, doch begeren om het bekende woord te laten vallen „inspraak" en een inbreng in de besluitvorming. Isolement KOMT oqze samenleving niet aan rechtmatigverlangen, tegemoet^ dan. Ml hej, r#et, lHj<ken .pm «idf r wor dende Nederlander deel te laten nemen aan de maatschappelijke ontwikkeling. De onaen-van-dagen sluiten zich dan op in een Isolement. De bejaardenpartijen, die nu als paddestoelen uit de grond opschieten, hebben vaak materiële kwesties als aan leiding, maar naar ons gevoel is de diepere oorzaak het onbehagelijke gevoel dat men geregeerd (of gedirigeerd) wordt en niet meer meeregeren kan. Zelfstandige bejaardenpartijen in po- liticis zijn in gelijke mate een onding als een vakcentrale voor bejaarden of een bejaardenkerkgenootschap. Via zulke in stituten moeten de bejaarden in de samenleving geïntegreerd blijven. Onze slotsom is dan, dat de instituten ook meer moeten doen om dit te bevorderen. En dan niet pro forma, maar optimaal. Straks een stijve nek voor alle Nederlandse kiezers IN zijn grenzeloze goedheid heeft de socialistische partijraad via een oven duistere motie als die raad vroeger de „confessionelen" vèrweet besloten de deur voor de K.V.P. op een kier open 16Daarnaast heeft de P.S.P., tegenwoordig levend in de roes van buiten parlementaire acties, besloten haar deur toch nog op een kier te zetten voor samenwerking met andere linkse partijen. Intussen heetf de Partij van de Arbeid haar deur nog voorzien van een paar stevige haken, voor geval de K/VP. te hard zou gaan duwen of een frisse wind van mensen die alleen maar aan het algemeen belang denken, die deur zou doen openwaaien. En bij de P.S.P. heeft nien de hand bij wijze van voorzorgs maatregel permanent aan de grendel, in het geval dat een P.A.K.-overeenkomst de eigen kleur van het radicale, paci fistische socialisme toch zou vervagen. Door al die permanente kieren komen de Nederlandse kiezers griezelig op de tocht te staan. Straks lopen we n~ Kamerverkiezingen collectief met stijve nek. Maandenlang hebben we reikhalzend uitgezien naar energieke politici, die genoeg elan en visie hadden om de deuren tot samenwerking wijd open te gooien. Allengs gaan we verlangen naar mannen die de deur stevig sluiten onder het motto: „Niet langer mieren met die kieren". HILVERSUM Van avond brengt de KRO- televisle de eerste af levering van „De klop op de deur" naar dc gelijknamige roman van Ina Boudier Bak ker. .Vijftig minuten lang, van 21.35 tot 22.25 uur, komt iedere week de familiekro niek op het scherm in een totaal van vijftien episodes, die een perio de bestrijken van vijf tig jaar. „De klop op de deur" is de eerste Neder landse televisiefeuille ton die geheel in kleur is opgenomen. De kos ten van deze enorme produktie liggen rond het half miljoen. Jan Staal maakte de be werking voor televisie. De regie was in han den van Peter lïolland, bij de kijkers bekend door zijn regie van de series „Dokter Finlay" en „Zuster Bennett", twee produkties van de NCRV. Het geheel stond onder supervisie van KRO-dramaturg Jan Willem Hofstra. Aan de serie wordt medewerking verleend door 91 acteurs en ac- taal omdat zij per aflevering werden ge contracteerd maar liefst 570 contracten werden afgesloten. Iedere aflevering heeft een dramatisch hoog tepunt. De gehele fa milie van Annètje en Frederik is als het wa re spreekbuis voor het maatschappelijke en sociale leven dat zich rondom hen afspeelt. Men zou kunnen zeg gen dat mevrouw Ina Boudier-Bakker de grootste. problemen van die tijd (1868- 1920) laat bepraten over het burgerlijke pluche tafelkleed heen. Men moet het boek dus eigenlijk een fa- i miliekroniek noemen en regisseur Peter Holland heeft dan ook alles gedaan om in el ke scène van iedere aflevering de achter grond van het feitelijk gebeuren aan te dui den en te omspelen, zodat de kijker niet alleen een boeiend ver haal voor ogen ziet, (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS is met dc besturen van Ajax en PSV en met de KNVB in bespreking over de uitzen ding van televisiereportages van de drie Europa Cupwedstrijden van mor gen. Deze wedstrijden zijn: UT Arad—Feijenoord in Roemenië, PSV— Gottwaldov in Eindhoven en Ajax Nenduri Tirana in Amsterdam. De wedstrijd in Roemenië wordt 's mid dags. de andere wedstrijden 's avonds gespeeld. Toestemming, voor directe reportages is, zoals gebruikelijk, afhankelijk van de kaartverkoop voor de wedstrijden in Nederland. Van PSV is vernomen, dat men in Eindhoven weliswaar nog niet geheel is uitverkocht, maar dat de kaartverkoop daar bevredigend ver loopt. Het bestuur van PSV verwacht woensdag op grond van de Eindhoven- se situatie geen bezwaar tegen een directe uitzending behoeven te ma ken. Ajax heeft meegedeeld, dat de toe stand in het Olympisch Stadion min der rooskleurig is. Van de 60.000 plaatsen is daar nog slechts een ge ring percentage verkocht. Indien de vraag naar kaarten hier niet aanmer kelijk toeneemt verwacht Ajax geen toestemming voor een directe televi sieuitzending te kunnen geven. Dan vervallen ook de andere Cupwedstrij den op de tv. De NOS-radio zal de drie Europa (ADVERTENTIE) VANDAAG KOPEN VANAVOND HANGEN Den Haag Spui/Kalvermarkt Rijswijk In de pogaard Leiden Nieuwe Rijn/Hartesteeg teve Cupwedstrijden wel alle rechtstreeks uitzenden. Het verslag van de wed strijd UT Arad—Feijenoord wordt uit gezonden van 14.10 tot 16.05 uur via Hilversum I. Verslaggever is Dick van Rijn. De wedstrijden Ajax—Nenduri Tirana em PSVGottwaldov worden uitgezonden in een rechtstreeks scha kelprogramma van 20.00 tot 22.05 uur via Hilversum II. Verslaggevers zijn respectievelijk Theo Koomen en Wim Hoogendoorn. Eventuele verlengingen zal de NOS-radio eveneens recht streeks uitzenden. goed inzicht maatschappelijke sociale toestanden die era. Het geheel wentelt zich om twee hoofdpersonen, Annètje en Frederik Craets (Mieke Bos, Ton Kuyl) die wij het allereerst ontmoeten op hun brui loft, waardoor wij tevens in de gele genheid worden gesteld de vele perso nen die Annètje en Frederik op hun levensweg een tijd zullen begeleiden te leren kennen. Het zijn in het begin vanzelfsprekend jonge mensen die wij oud zullen zien worden. Daar is allereerst het argeloze dok terskind Annètje, wier moeder, door het ambt van haar man uit Monni kendam in de stad verplaatst, steeds blijft hunkeren naar de buitenlucht. De dokter zelf, een reeds wat oudere man, tracht beide vrouwen zo goed mogelijk te beschermen in zijn stille liefde. Aan de andere kant zijn daar de beter gesitueerde zusters van Fre derik. die eigenlijk hun hele leven blijven neerkijken op het meisje dat eenieder hartelijk tegemoet komt en zo vaak in haar verwachtingen wordt teleurgesteld. In haar jeugd is haar enige steun en toeverlaat de jonge moderne, arme boekverkoper die dweept met de revo lutionairen van zijn dagen, o.a. Multa- tuli en een heel ander facet van het burgelijk leven ontmoet zij in de gro te vriendenkring die zich om het jon ge paar verzamelt: de strijdster voor vrouwenkiesrecht, de kunstcriticus, de bankier, het naar het oude Indië emi grerende vriendinnetje van Annètje en nog vele anderen. De roman van Ina Boedier-Bakker heeft bij de literaire kritiek nooit erg veel waardering gevonden. Jan Gress- hof recenseerde indertijd op de vol gende manier: „De klop op de deur: Niet opendoen" Lezers hebben zich nooit veel aange trokken van deze wijze raad van de heren critici, hetgeen blijkt uit het feit dat er inmiddels al twintig druk- Stamboom „De klop op de deur" 1. Jan Teulings vader Goldeweyn; 2. Mary Smithuysen moeder Goldeweyn; 3. Jan Jur'ay Klaa3 Dorman; 4. Dity Doornbos moeder Dorman; 5. Mieke Bos Annètje Craets-Goldeweyn; 6. Ton Kuyl Frederik Craets; 7. Anita Menist Louise; 8. IJda André Adolfine; 9. Elisabeth Versluys Caroline; 10. Ben Aerden oom P;etet Craets; 11. Jeanne Verstraete tante Sophie; 12. Rita Maréchal Francien; 13. Piet v. d. Meulen Jan Melgers; 14. Ad van Kempen Fred; 15. Paula Petii Mies; 16. Celia Nufaar Jenny; 17. Caról van Herwijnen Philip; 18. Carletta Banting Betsy; 19. Valpntijn Ouwens Lou; 20. Jennifer Willems Annetje; 21. Frits Wiegel Seb; 22. Herman Lutgering Pieter; 23. Ine Veen Eugenie; 24. Bruni Heinke Rosa; 25. Diana Marlet Hes; 26. Mendel de Boer Bob de Loevene; 27. Stijn van Nes Li; 28. Dinny Noach Sophie; 29. John Lanting Jacques Hartonius; 30. Cora Briët Els Aden; 31. Bob Goedhart vader Aden; 32. Gees Linnebank frits en 33. Elsje Scherjon Jetje. lings en Mary Smithuysen als de ou ders van Annètje; en verder Dore Smit, Wiebe van der Velden, Els Bouwman. Jan Staal, Albert Abspoel, Lies de Wind, Ben Aerden, Rita Maré chal, Carol van Herwijnen, Wim Zo mer, Piet van der Meulen en zeer veel anderen. Fokke Duetz en Els Salo mons hebben het oude Amsterdam in interieur doen herleven. Jan Castelijns en Thorvald Dudok van Heel tekenen voor de produktie, en Frans Ubink heeft de supervisie bij de incidentele filmopnamen. Marga Lan- geweg adviseert bij de kostumering, de introductiemuziek is gecomponeerd door Els van Epen-Groot. ken verschenen zijn. Het mag dan misschien waar zijn dat het boek niet meer is, dan een foto van een tijds gewricht waar met de losse hand een emmer sentiment overheen is gegooid. De lezer en in dit geval dus de kijker zal zich toch wel weer lekker pro bleemloos onderuit laten zakken. Hem of haar wordt in ieder geval de moge lijkheid tot een romantische vlucht in het verleden geboden. Aanknopings punten met de eigen situatie zijn er nauwelijks. Naast Mieke Bos en Ton Kuyl spelen onder anderen mee: Anita Menist, Eli sabeth Versluys, IJda Andréa, als de drie zusters van Frederik, Jan Teu- 1920 1970 Iedere bezoeker of bezoekster, die in 1970 50 jaar wordt, krijgt een leuke verrassing! y HOUTRUST DEN HAAG De plotselinge dood van Egypte s pre sident Nasser stolde de t.v. voor een vuurproef. Het medium is n.l. niet ingesteld op berichtgeving van onver wacht groot nieuws op eigen wijze, d.w.z. op een wijze waarbij de beelden primair zijn. Het wonderlijke deed zich voor dat, betrekkelijk kort na de extra uitzen ding van het NOS-journaal. waarin het nieuws bekend werd gemaakt. NCRV's Hier en Nu in de lucht kwam. In' die rubriek zat een goed commentaar op het nieuws, maar ook een door de NOS-filmdienst samenge stelde biografie die onder de gegeven omstandigheden uitstekend kan wor den genoemd. Waarbij merkwaardi gerwijs het gesproken commentaar duidelijk tekortschoot. Bij zo'n gelegenheid blijkt overigens opnieuw dat. zowel NOS-journaal als de nieuwsrubrieken van de omroepen gehandicapt zijn door hun vestiging in Hilversum. Belangrijk nieuws, zowel nationaal als internationaal, kan het best van commentaar worden voorzien van Den Haag uit. Dat reacties van regeringszijde gisteren alleen via de radio konden worden gegeven is op nieuw een voorbeeld van de handicap die t.v. ondervindt van het feit dat ze moet opereren in een plaats waar een snelle operatie niet mogelijk is. De NCRV begon de herhaling van „De kleine zielen", het t.v.-feuilleton dat zo ongeveer de topprestatie van de Nederlandse t.v. is gebleken. Het klei ne gedeelte dat we ervan konden zien bewees ons dat de t.v.-kijkers gelijk hadden toen ze juist deze serie met een ongekende gretigheid aanvaard den. Tegenvaller was „Wan pipel". film van Pim de la Parra over Suriname. Ze was gemaakt in een onverpliehte reportage-stijl, stelde geen werkelijk problemen aan de orde en was wat het camerawerk betreft allerminst een openbaring. 'SPSS werd over morele problemen, alsook over de rechten op leven van de ongeborenen. Die' vechten zijn. wat erfrecht betreft bijv. voor min-achten- eenhalve maand oude mensen be hoorlijk vastgelegd. Het recht op le ven. toch echt belangrijker, geldt voor grage aborteurs kennelijk niet. Nog een tegenvaller: de tweede afle vering van Holland Festival Music Hall. Gerard Cox cn Adèle Bloemen- daal brachten meercndeels overbekend materiaal. Regisseur Rob Touber regi streerde een en ander, in elk geval voor zwart-witkijkers, met plaatjes die beneden de maat waren. Vg. Tommy Cooper Een trouwe gast verschijnt weer in het KRO-televisie programma, Vana vond is Tommy Cooper terug met een nieuwe show, waarin hij met parodie ën en persiflages Engelse grootheden te kijk zet. Zo zal men hem kunnen zien in de gestalte van koning Arthur en de hertog van Wellington. Zelfs Sherlock Holmes ontsnapt niet aan zijn ietwat verdachte belangstelling. KRO Ned. II 19.30 uuri De Amerikaanse televisieserie „Mod Squad" die de KRO-televisie het ko mende seizoen iedere dinsdagavond gaat uitzenden is een politiethriller met een ongebruikelijke formule. Drie jonge hippe mensen ontpoppen zich als geheime agenten, hulp verlenend bij het bestrijden van de misdaad. In deze eerste aflevering raken ze be trokken bij een overval op een busje waarmee geld vervoerd wordt. KRO Ned. II 20.20 uur. Korhoenderjach t Een paar geweren kosten 20.000 gul den en om een week op de Engelse hei te staan in een heel duur tweed jachtkostuum om op wat korhoenders te schieten moeten 7000 gulden wor den neergeteld. Buitenstaanders wor den niet toegelaten, ze zouden eens op de drijvers kunnen schieten. Alan Whicker de gentleman televisie-re porter is evenwel uitgenodigd met de uperten de twaalfde augustus de jacht te openen op duizenden korhoenders. Door zijn soms ironische benaderings wijze is deze film van Yorkshire TV méér dan een gewone reportage van •en jacht geworden. KRO Ned. II 22.25 uur. NEDERLAND I 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal AVRO 19.04 uur: De rare vogels, t.v.-spel 19.30 uur: Toppop 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place ,•21.05 uur: Walden-Muyselaar NOS 10.45 uur: Schooltelevisie NCRV 17.00 uur: De leeuw is los NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den- Haag vandaag 19.09 uur: Première IKOR 19.30 uur: Kenmerk NOS 20.00 uur: Journaal 22.05 uur: Televizier 22.55 uur: Journaal TELEAC 23.00 uur: Modelbegrip in wetenschap en techni NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 20.20 uur: Pol. uitzending Binding Rechts 20.30 uur: Socutera 20.35 uur: Film The Eddy Duchin- 22.15 iiur: Studio Sport 22.45 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal NCRV 19.04 uur: Eddy ready go 19.09 uur: Kunstsignalering KRO 19.30 uur: Tommy Cooper 20.00 uur: Journahl 20.20 uur: De hippe bus 21.10 uur: Brandpunt special •21.35 uur: De klop op de deur, t.v.-spel 22.25 uur: Kornhoender jacht 22.50 uur: Journaal 20.20 uur: Journaal 20.20 uur: Schoonmoeders 20.45 uur: Wie is Victor Vasarely? 21.15 uur: Hier en nu 21.40 uur: Nieuw licht in Frankrijk 21.55 uur: Com nu met sangh •22.05 uur: Journaal TELEAC 22.10 uur: Dammen voor beginners 23.05 Stere Volksmuziek Ooumaal. 18.25 Sti topn.). 18.55 Par i: Jazz Spectrun "".3b 23.05 5tt.„. ldio"iournaal.WS'nos: BRUSSEL (NED) 324 M. deze eeuw. (opn). 18.00 Nieuws. 18.03 Japan. 23.55- Paardesportuilslagen. 1 18.30 Franse taalwen- ;k. 18.35 Verkcerswen- ;iek. 18.45 Sport, 18.55 muziek. 19.45 Politieke uitzending. 19.55 Or- Arad—Feijenoord. 16.18 Nieuws. VARA: 16.. Sociëteit Zestig minuten voor boven de zestig. NOS: 17.02 Onder de groene linde: oude liedjes. 17.20 Toerismo: torrlstische in formatie uit binnen- en buitenland. VARA: 17.40 Stereo: Vierhandig pianospel (opn.): semi-klassieke muziek, 17,55 Mededelingen. "&R:S^0011 Nieuws. 7.11 Het levende ••oord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor 13.03—13.06 -Radiojoi Nieuws. 14.03 Gimmick: een duidelijk her- 15.03 Arbeidsvitaminen: "populair' verzoekpro- BRUSSEL 324 M NED. 12.00 Nieuws. 12.03 Muziekprogramma. (12.40—12.48 Weerbericht, mededelingen en SOS-berichten voor schippers). 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbe richt, mededelingen, dagklapper en SOS- berlchten voor schippers. 13.20 Tafelmuzlek r de Jeugd. 17.55 Weegschaal.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2