£eidóe6omatit TOTALE VERBIJSTERING IN EGYPTE Nassers dood doet hoop op vrede teniet in M.-Oosten Troepen aan kanaal MASSAAL PROTEST VAN 2000 GLASTUINDERS Kleuter blijkt vermoord Maatregelen tegen oliepri js onvoldoende Twee doden en acht gewonden bij botsing paraat Toestand in Jordanië Guerrilla's weigeren steden te verlaten Voedselconvooi geplunderd 75.000 Mop de DAMESBEURS Opperkabouter Roel van Duyn niet te kijk staan DC-8 LANDT MET SUCCES IN SCHUIM Telefoontjes 2,10. Klachlen bezorging telef. 22244* (12 tot 19 u J H. M Bradei DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 T.V.-SELECTIE Nederland I: 19.04 u. De rare vogels, 19.30 u. Toppop; 20.20 u. Peyton Place; 21.05 u. Show Walden en Muyselaar; 22.05 u. Televizier. Nederland II: 19.30 u. Tommy Cooper; 20 20 u. De hippe bus; 21.35 u. De klop op de deur; 22.25 u. Korenhoen- derjacht. MINDER WARM De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Zonnige perioden, maar later op de dag van het westen uit meer bewol king met mogelijk enige regen. Zwakke tot matige, in de middag tot vrij krachtig toenemende zuidweste lijke wind. Lagere middagtempera- CATRO (Reuter-AP-AFP) Als de schokgolf van een atoomontplof fing is het bericht van het plotselinge overlijden van Gamal Abdel Nasser (52), president van de Verenigde Arabische Republiek, niet alleen in de Arabische wereld maar ook in de gehele wereld aange komen. Dit overlijden heeft de toekomst van het Midden-Oosten ingrijpend veranderd. De hoop op een spoedige hervatting van de vredesbesprekingen over het Midden-Oosten (plan Rogers) zijn vrijwel vervlogen, aangezien Nasser de enige Arabische leider was, die het Arabische verzet tegen het plan Rogers zou kunnen breken. Ook het toch al zwak staande, zondag gesloten akkoord tussen koning Hoessein van Jordanië en de Palestijnse leider Jasser Arafat, dat de strijd zou moeten beslechten tussen het Jordaanse leger en de Palestijnse commando's is geheel op losse schroeven komen te staan. it het Zuidhollai vcilinghal van :erd tegen de h rijdag beeft bekendgemaakt ider pijnlijk i de bijeenkon «-uitzichten vi doen zijn. Het demonstratieve t is een direct gevolg van de zee r de Nederlandse glastuinbouw Het r niet uitgesloten, aantal tuinders deze zal overschakelen op minder warmte vragende teelten om '.odoende op de dure brandstofkosten te kunnen besparen Hiertegen werd herhaalde malen ernstig gewaarschuwd. DM betekent namelijk een verschuiving in het teeltpatroon, waardoor de kans op verstoring van het marktevenwicht bij zonder groot wordt. De produkten zouden dan bijzonder weinig opbrengen. In de toch al moeilijke situatie zou dit voor een wellicht niet onaanzienlijk aantal tuinders funest kunnen zijn- Berekend werd dat het eigenlijke voordeel van de door de regering bekendgemaakte regeling slechts 9.15 gulden per ton stookolie bedraagt. De huidige netto-olieprijs per 1.000 kilo is 95 gulden (105,50 minus 10.50 accijnsrestitutie). De landelijke bruto-aaidgasprijs bedraagt 85,85 gulden. Resteert dus het eerder genoemde voordeel. De nettostookolieprijs voor de tuinders bedroeg 1 januari van dit jaar nog 58 gul den. De huidige aardgasprijs voor tuinders is. inclusief vast recht, momenteel ongeveer Tij gulden. De moeilijkheid doet zich echter voor. dat slechts een zeer klein deel van de glastuinders in staat is over te schakelen op het relatief goedkopere aardgas. President Gamal Abdel Nasser werden gedood frontale botsing, die gisteravond om kwart voor acht plaatsvond op de pro vinciale weg te Simpelveld-Nyswiller. Door een inhaalmanoeuvre botste een personenauto met drie bejaarden tegen een Volkswagenbusje met zeven nonnen uit Simpelveld. Twee Inzittenden van de personenauto werden gedood De derde inzittende van de personenauto en zeven zusters werden zwaar tot licht gewond. Dit akkoord was Nassers laatste grote politieke daad. Toen hij gisteren afscheid nam van de heerser van Koeweit werd hij onwel. Overgebracht naar zijn woning in de voorstad van Caïro, Mansj et el Bakr, constateerden de artsen ernstige trombose aan de kransslagaders. Nasser stierf om kwart over één. Pas uren later maakte een diep ontroerde vice-president Anwar Sadat voorlopig zijn opvolger zijn dood wereldkundig. In de daaropvolgende uren heerste er ln Egypte en andere Arabische landen een totale verbijstering. In Caïro stroomden de mensen de straat op, wenend en weeklagend. Er waren er, die zich ln wanhoop onder passerende auto's wierpen met de kreet: „Wij willen ook niet meer leven". Een krantenverkoper stamelde: „Ik had liever gehoord dat mijn drie kinderen dood waren". Een forsgebouwde kruier baande zich huilend een weg door de menigte, roepend- „Ik ben wees gewordenik ben wees gewordenRond het Koebboehpaleis, waar Nasser opgebaard ligt, verdrong zich een menigte van duizenden, schreeuwend: „Hij is niet doodzijn geest blijft bij onstot de overwinning. Elders uit Egypte komen berichten van reusachtige menigten, die te voet, per trein of anderszins naar Caïro trekken om hun „vader des vaderlands" de laatste eer te bewijzen. In Beiroet wierpen Palestijnse guerrilla's barricaden op ln de straten en ontstaken vuren van autobanden. Zij dwongen de winkeliere hun zaken te sluiten als teken van rouw. President Nixon heeft ln verband met Nassers overlijden de oefeningen van de Amerikaanse zesde vloot, die hij zou bijwonen, afgelast. Zowel de Israëlische als de Egyptische troepen zijn ln de Suezkanaalzone ln staat van paraatheid gebracht om op alles voorbereid te zijn. De Russische premier, Alexej Kosygln heeft aangekondigd Nassers begrafenis te zullen bijwonen. Het Kremlin heeft het Midden-Oosten alle gewenste steun aangeboden. Over Nassers opvolging is nog niets bekend. Volgens de grondwet treedt voorlopig vice-president Anwar el Sadat in zijn plaats. Hij mag maximaal zestig dagen de functie van president waarnemen. Voor deze periode verstreken is. moet een nieuwe president zijn gekozen door het parlement met een meerderheid van tweederde van de stemmen. Het is niet onmogelijk, dat Sadat, een vertrouwde vriend van Nasser, gekozen wordt. Er staan evenwel nog drie anderen op de nominatie: generaal Mohammed Fawzi, opperbevel hebber van de strijdkrachten. Ali Sabry. do voormalige vice-president, die min of meer ln ongenade was gevallen en de huidige minister van Voorlichting. Hei kal. President Nassers gezondheid was de laatste jaren sterk achteruitgegaan. HIJ leed aan suikerziekte en aan bloeds- emloopmoeilijkheden in een van zijn benen. Vorig jaar september heeft hij een zware hartaanval gehad, wat toen AMMAN (Reuter-AP) De Palestijnse guerrilla's maken nog steeds geen aanstalten om uit de Jor daanse steden naar de hun toegewezen gébieden te trekken, zoals dat was vastgesteld in het tussen koning Hoessein en Jasser Arafat gesloten akkoord- de Arabische bestandswaarnemers hun baak in Amman begonnen. Zij rijden in jeeps met groene vlaggen en rode zwaailichten. De toestand in Amman is gespannen, maar gevechten tussen Pale stij nen en Jordaanse troepen hebben zich gisteren niet meer voorgedaan. De toestand van de burgerbevolking te nog steeds kritiek. Militairen vuurden in de lucht in een ver geefse poging mannen, vrouwen en kinderen te ver- jagen die een konvooi wagens met voedsel en water als sprinkhanen besprongen en totaal leegplunderden. Ze hadden geen enkele belangstelling voor de schie tende militairen. Over de laatste zes Amerikaanse gijzelaars bestaat nog steeds onduidelijkheid- Enerzijds zijn er berichten, dat zij spoedig zullen worden vrijgelaten en zich nog in de Egyptische ambassade in Amman bevinden. anderzijds wordt gezegd, dat zij ergens in Jordanië tegen hun wil worden vastgehouden. Engeland. West- Duitsland en Zwitserland wachten nog steeds op de vrijlating van alle gijzelaars, alvorens over te gaan tot tie vrijlating van de in deze landen gevangen Palestijnse commando's. Men maakt zich zorgen over het grote aantal pas poorten, die bij de recente kapingen in handen van de Palestijnse commando's zijn gevallen. De IATA heeft aan alle luchtvaartmaatschappijen lijsten toege zonden van de namen en nummers van ongeveer tweehonderd paspoorten. In totaal kregen de Pale st ij nen zeshonderd passen in handen. Men vreest dat zij bij eventueel volgende kapingen gebruikt zullen om redenen van tactische aard om schreven werd als een acute griep. In juli van dit Jaar ls hij ln behandeling geweest in een Russische kliniek, waar hij de ernstige raad kreeg „het wat kalmer aan te doen". Hij werkte ook nog maar vijf uur per dag. Zijn inspanningen om koning Hoessein en Jasser Arafat tot een vergelijk te bewegen, zijn klaar blijkelijk de doodsteek geweest. Gamal Abdel Nasser zal donderdag negen uur Nederlandse tijd begraven worden bij de nieuwe moskee in zijn woonwijk Mansjiet el Bakr. Hij laat een vrouw, drie zonen en twee dochters en een kleinzoon na. (ADVERTENTIE) BETALING ABONNEMENTSGELD Abonnees, die het abonnementsgeld voor het 4e KWARTAAL 1970 wensen te gireren (postrekening 10.30.03) of aan onze loketten te voldoen, verzoeken wij dit te doen vóór 30 september a.s., waar door aanbieding van een kwitantie wordt voorkomen. De abonnementsprijs bedraagt per kwartaal f16.15 PER POST BINNENLAND: per kwartaal l»-®5 Rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst, die het abonnementsgeld automatisch van hun rekening willen laten overschrijven, kunnen formulieren hiertoe aanvragen bü de administratie. Betaalt u voor iemand anders, dan ver zoeken wij u op het girostrookje het bezorgadres vermelden. de De administratie ADVERTENTIE 3 OKTOBER... FEEST! Zaal I: Steengoede Beat. Zaal H: Mieterse Dansmuziek. Zaterdag 7.45 t Het verdriet over het overlijden van president Nasser staat n gezicht van vice-president Anwar Sadat. Toen hij het geboui verliet, waar hU de dood van, de president bebrngemaak ondersteund worden. TRIESTE VONDST IN GOUDA GOUDA (ANP) Werknemers van een bedrijf nabij de Raam te Gouda hebben gisteren het levenloze lichaam ge vonden van de vijfjarige Annie Deijkers. die sinds zaterdagmiddag werd vermist. Het lichaam was ontkleed. Sectie wees uit. dat het kind door verstikking om het leven kwam. Ook kwam vast te staan, dat. er ontucht gepleegd was. De Goudse politie is na de ontdekking met een buurtonderzoek begonnen om nadere aanwijzingen te verkrijgen over de dader. Annie Deijkers. die aan de De Raam woont, moet in de loop van zaterdag middag verdwenen zijn. Om half acht waarschuwde haar ouders de politie, dat zij niet thuis was gekomen. Een onder zoek wees uit, dat buren haar omstreeks half vier nog gezien hadden. Zij had onder meer gespeeld in een zijstraat van de Raam. De politie zetten een speurhond in en deze liep naar de Turfsingel. Op grond van deze aanwijzing werd aangenomen, dat het meisje mogelijkerwijs in het wa ter was terechtgekomen. Eerst werd ge dregd en later doken kikvorsmannen van de Goudse brandweer en. van een parti culier bedrijf in de singel. Het kind werd evenwel niet gevonden, totdat het giste ren dood werd aangetroffen nabij rom mel in een voor afbraak bestemde ruim te. De kleertjes lagen in de nabijheid. ADVERTENTIE HEDEN de (ADVERTENTIE) De derde winnaar van 1000 sulden in het grote kolenspel is W.deReus,\feditlaan 13, Heemstede. Doet o dit najaar ook mee? (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Opperkabouter Roel van Duyn beeft schriftelijk van de heer Catacre, directeur van het vrijdag open gestelde wassenbeeldentheater van Ma- lame Tussaud in Amsterdam, geëist dat sün beeltenis uit het panopticum wordt verwijderd. HU heeft er nooit toestem- dachten te brengen, omdat hij vindt dat het verschijnsel „Kabouter" in het was senbeeldenmuseum niet mag ontbreken. Roel van Duyn heeft van zijn brief aan Madame Tussaud een soort credo gemaakt. „Ik verafschuw", schrijft hij „beroemdheid als doel in zichzelf. Ik accepteer het slechts in zoverre het kan dienen om een goede boodschap te ver spreiden. Van dit laatste is echter in uw panopticum geen sprake. Bij u wordt geld, veel geld verdiend door een beroep te doen op de behoefte van de meeste mensen om geconfronteerd te worden met machtige of schitterende of beroem de of overheersende personen, omdat ze zichzelf zo afhankelijk, onderworpen en Ondanks het schuimbad, waarin de DC-8 „Albert Plesman" gistermiddag met twee geklapte banden behoed zaam aan de grond werd gezet, was op de velgen weggerukt. TWEE LEKKE BANDEN SCHIPHOL (ANP) De oudste Dc-8 van de KLM. de „Albert Plesman". heeft gistermiddag om kwart voor zes op Schiphol een geslaagde noodlanding Het toestel maakte een lesvlucht met uitsluitend drie bemanningsleden in de cockpit. Gezagvoerder G. A. Zomer uit Heemstede draaide eerst laag overvlie gend enkele rondjes langs de verkeers toren met uitgeklapt landingsgestel. Met behulp van verrekijkers konden de verkeersleiders in de toren zijn ver moeden bevestigden, dat hij twee lekke banden had. Daarna werd op Schiphol alarm geslagen. Op verzoek van de KLM liet de luchthaven de landingsbaan over een afstand van 400 meter van een laag schuim voorzien, teneinde brandgevaar als gevolg van wrijving van het rubber der kapotte banden op het beton zoveel mogelijk tegen te gaan. Daarin slaagde men volledig. Gezagvoerder Zomer zette zijn DC-8 behoedzaam op de baan neer, waarbij hij het gewicht van het toestel zolang mogelijk op de linkerpoot liet rusten. In een wolk van opspattend schuim gleed de machine over de baan en kwam zonder verdere moeilijkheden tot stilstand. Men veronderstelt dat de Albert Plesman de klapbanden bij de start heeft opgelopen, vlak voor dat het toestel los van de grond kwam. De noodlanding veroorzaakte een gewonde: een op een bromfiets passerende land bouwer keek zo gefascineerd naar de in het schuim landende DC-8 dat hij I pardoes tegen een geparkeerde auto botste.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1