Er gebeurde iets met Feijenoordop de dertiende Bij Ajacieden volop optimisme Gespannen Joop Kruis kon niet voluit boksen Gottwaldov arriveerde onbezorgd bij PSV FEIJENOORD UT ARAD DAMESBEURS DINSDAG 29 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT UT Arad, de tegenstander i ronde van het de Europa Cup ROTTERDAM Voetbalbügeloof is een ietwat opgeschroefde zaak. Sinds bekende spelers den volke kond deden, dat zü beslist in de linkerhoek van de kleedkamer willen zitten, dat ze graas achteraan lopen als hun ploeg het veld opkomt of dat de doelman zijn oude trui altijd draagt en hem onder zijn nieuwe frommelt als dat noodzakelijk is geworden, sindsdien is het aantal bij gelovigheden uitgebreid. Maar het alge meen gebruik dat de dertiende een niet zo fortuinlijke datum is, heeft daarmee niets te maken. En het was juist op de dertiende september dat er iets met Feijenoord gebeurde. De doelpunten- produktie, die in de eerste competitie wedstrijden het fraaie gemiddelde van vier toonde (FeijenoordFC Utrecht 41, AZFeijenoord 04) zakte tegen Go Ahead (winst van 21) en daarna onrustbarend op en na de dertiende september. Van die datum af scoorde Feijenoord precies een keer in vier wedstrijden. „Geen probleem", zegt merkwaardig optimistische Ernst Happel. „Als we slecht zouden spelen en kansloos zou den zijn, was het een probleem. Maar we spelen goed voetbal en die doelpun ten komen wel weer" Grote vraag: wanneer. De muren in de catacomben van „de Kuip" fluisteren langzamer hand: een koninkrijk voor een doel punt. Dertien september: Feijenoord NEC 10 doordat Mellaard in eigen doel schoot; 16 september Feijenoord UT Arad 11 door een enorme blun der van doelman Gornea die de bal door zijn benen liet glippen;. 20 sep tember MVVFeijenoord 11 en het enige doelpunt in vier wedstrijden, van Wim Jansen; 26 september Feijenoord— ADO 0—0. Als het een kwestie was van onvernjo- gen om kansen te scheppen, zouden Feijenoord en Ernst Happel gauw zijn uitgepraat. Het is evenwel een probleem van de angst geworden. Niemand durft de verantwoording voor een schot te nemen. En als het gebeurt, zit er geen zekerheid achter. Ondanks zijn opti misme moet Happel dan ook toegeven: ..Het wordt niet gemakkelijk in Arad. We moeten hoe dan ook voor een re sultaat spelen want we willen er niet graag in de eerste ronde uit liggen". Radicaal mis Dat is het enige waaraan h^t thuis- legioen zich kan vasthouden: de wil om de volgende ronde te bereiken. Ze kerheid hieromtrent kan men slechts flauwtjes koesteren. Feijenoord ver keert in een merkwaardige situatie Wellicht is nooit eerder zulk goed voetbal gespeeld. Er worden combina ties te voorschijn getoverd waarbij de tegenstander verbijsterd toekijkt en het gemak bewondert waarmee men elkaar vindt. Maar dan komt het moment waarop de bal in de vijandelijke de fensie belandt. En dan is het radicaal mis. Dan begint Wery eensklaps te stuntelen met de bal die hij niet on der controle kan houden, dan verzuimt Treytel Romeijn Israel Laseroms Van Duivenbode Hasil Jansen Van Hanegem Wery Kindvall Moulijn Dumitrescu Dembrowski Axente Kalinin Petescu Domide Brosowski Pojoni Lereter Birau Gornea Kindvall op het juiste moment te schie ten en sinds zijn opzienbarende pro- duktie in de eerste competitiewedstrij den heeft Coen Moulijn het schot ook weer in de achterzak geborgen. Voeg daarbij een scheut minder fortuinlijke acties die op paal of lat of juist daar- neven eindigen en het schotloze Feije noord is getekend. Met man 'en macht Trouwens, in het verleden moesten de doelpunten veelal uit de tweede lijn komen; van Hasil, Jansen, Van Hane- gem. Het zal de aanhang van Feije noord een zorg zijn waar de treffers vandaan komen. Men maakt zich wel zorgen over het uitblijven ervan. Feije noord heeft ook in het vorige seizoen in een periode verkeert waarin het ..wie, o wie maakt een doelpunt" tot klaagzang kon worden verheven maar eensklaps was de schotloosheid opge lost. Net zo abrupt als ze was ontstaan. Daarop hoopt Happel weer. „Als we in Arad de helft van de kansen reali seren die we tegen ADO hebben ge kregen. ben ik dik tevreden". Dat zou dan een produktie van zo'n drie tot vier doelpunten betekenen. Een wel zeer voorbarige voorspelling zou dat zijn want Feijenoord is er zich ten volle van bewust dat UT Arad met man en macht zal gaan verdedigen. De Roemenen hebben immers aan 00 al genoeg voor de volgende ronde. Dan telt het in Rotterdam gemaakte doel punt dubbel en zou de Europa Cup- en wereldbekerhouder zijn gewipt. Dat moet een afschuwwekkend denkbeeld zijn voor de Rotterdammers., Bombardement Ernst Happel heeft zijn manschappen in de bossen van Zeist laten relaxen, heeft met hen gesproken en niet al te zwaar getraind. Vanochtend is de ploeg ■f (Van onze sportredactie) WASSENAAR De ontspannen indruk, die Rinus Michels gisteren maakte op het terras van hotel Duinoord in Wassenaar, waar Ajax op nog geen vijfhonderd meter atstand van het strand zijn intrek heeft genomen als voorbereiding op het tweede duel tegen Nendori Tirana, staat in schril contrast tot de betrekkelijke gespannen heid van Ruud Suurendonk. De Ajacicd, die al jaren behoort tot de vaste selectie van de Amsterdamse ploeg, maakte in deze periode meestal slechts furore als „invaller-op-de-belangrijkc-momentcn". Een rol, die Suurendonk kennelijk £«>ed ligt, want als wisselspeler heeft hjj Ajax reeds op verscheidene zeer belangrijke momenten aan de broodnodige doelpunten geholpen. Vers in het geheugen liggen nog de drie doelpunten die hij maakte in het tweede duel tegen FC Napoli, dat Ajax vorig seizoen lange tijd de om de Runnersup Cup versperde. de volgende ronde van het toernooi vertrokken naar Arad en in de namid dag werd het veld bekeken. Allemaal normale voorbereidingen. Verzorger Gerard Meijer en clubarts Abarbanel hebben zich gebogen over Ove Kindvall die een blessure aan het rechterdijbeen heeft, een uit verband gerukt spiertje. Het strijdplan zal, als vanouds, in de wedstrijd getrokken moeten worden. „Als we geen succes hebben met onze tactiek zullen we die tijdens (de wed- strijd moeten wijzigen", Het oude stra mien, dat Happel hanteert. Er zal niet veel anders opzitten dan een constant bombardement uit te voeren in de hoop dat schotvaardigheid en richting groter en juister zullen zijn dan sinds dertien september. UT Arad zal ten tweede male bereid zijn te strijden tot volle dige uitputting het gevolg zal zijn. En dan kan er nog zo mooi worden ge voetbald, er zal ook voldaan moeten worden aan de niet omver te werpen stelling dat de doelpunten een wed strijd beslissen. Dat kan zelfs gebeu ren met voetbal dat van veel mindere kwaliteit is. Klasse en inhoud garan deren geen tweede ronde voor de Euro- Bewust van taak Ernst Happel. die tevoren niet veel ver- schil zag in het eerst thuis spelen ter wijl hij in het vorige seizoen altijd nog j een visite te goed had waarin wat en dat werd alles kon worden goed gemaakt, is er wel iets zwaarder aan gaan tillen. „Inderdaad, we spelen mor gen vanuit een andere situatie met die 11 thuis. We zijn ons bewust van de taak die vervuld moet worden". Op de linkerrevers van zijn blazer is een vraagteken, bezet met edelsteentjes,, gespeld. Symbolisch voor UT Arad— Feijenoord? Happel: „Voetbal blijft in derdaad een vraagteken. Dat ding heb ik van een goede vriend gekregen". Arad ligt Feijenoord toch wel zwaar op de maag. Als Ruud Suurendonk aan deze wed strijd wordt herinnerd, zo kort na het duel tegen Telstar, waarin hij door Michels tien minuten voor het einde werd vervangen door Mühren, kijkt hij even peinzend voor zich uit alvorens te reageren met: „Het is natuurlijk een zeer ondankbare taak steeds als wissel speler te moeten fungeren. Maar je raakt eraan gewend. Toch knaagt het wel eens aan je. Op het ogenblik gaat het wel, maar er zullen zeker weer momenten komen, dat je je gaat afvra gen: Waarom gaat 't de ene keer wel goed en maak je drie doelpunten en mis je in een andere wedstrijd, zoals zaterdag tegen Telstar, elke kans. „Ik geloof", komt Suurendonk, zoekend naar een verklaring, tot de conclusie, „dat het komt, omdat je als spitsspeler, wat ik de laatste tijd het meest bij Ajax heb gespeeld, zeer veel moet doen. Het is eigenlijk het meest ondankbare wat je je kunt voorstellen. Omdat ik veel in beweging ben, kom ik vaker aan de bal zodat de kans op missen ook veel groter Ruud Suurendonk speelt hoogstwaar schijnlijk morgen tegen Nendori mee voor de "nog steeds geblesseerde Johan Cruyff, hoewel hij dat zelf nog niet zeker weet. „Je weet bij Michels nooit van tevoren waar je aan toe bent", zegt hij. Maar Rinus Michels liet gisteren doorschemeren, dat hij dezelfde ploeg zal opstellen, die zaterdag legen Telstar speelde. Dat betekent dat Suurendonk in de spits naast Dick van Dijk zal opereren. „Ik slaap met Dick van Dijk op een kamer," zegt Suurendonk, „Dat zou kunnen betekenen dat ik meedoe. Maar in Tirana deelde ik de kamer met Krol en toen deed ik ook niet mee. Dus dat zegt niets". In het gezelschap, dat naast de elf spelers, die zaterdag tegen Telstar in actie kwamen, Sies Wever, die door Michels weer tot de selectie voor het eerste elftal is toegelaten („Zijn aan passing bij onze professionele sfeer ging niet zo voorspoedig, maar dat is nu beter".) Gerrie Mühren en Arie Haan omvat, heerst een optimistische stem ming. De opmerking van Michels, „Als we niet eens via Nendori in de tweede ronde komen, kunnen we beter alle maal met garen en band gaan1 lopen", spreekt wat dat betreft voor zichzelf. De enige zorg, die Michels mogelijk heeft, is de wijze waarop de Albanezen zich morgenavond in het Olympisch stadion zullen opstellen. „Ik neem aan", zei hij, „dat zij zwaar verdedigend zul len spelen. Maar dat is in feite niets nieuws. Daarmee worden wij vrijwel elke competitiewedstrijd ook geconfron teerd". Op de opmerking dat Ajax aan 00 voldoende heeft om zich te plaat sen voor de volgende ronde, antwoordde Michels: „Dat is wel zo, maar daar kun je nooit van uit gaan. Je moet niet vergeten dat je voor het publiek speelt. Daar gaat het om. De toeschouwers stellen terecht eisen aan een elftal. En daar heb je rekening mee te houden. Ook al sta je met een paar doelpunten verschil voor, het publiek verwacht dat je blijft doorgaan." De Amsterdammers, die de ontmoe ting tegen Nendoir Tirana dus aller minst als een walk-over wensen te beschouwen, hebben gisteravond in het Haagse Congresgebouw de internationa le bokswedstrijden bijgewoond. (Mi chels: „Dat is weer eens iets anders"). Misschien dat zij door de daar opgeda ne ervaringen Nendori Tirana een snel le knock out kunnen toebrengen. (ADVERTENTIE) ...anders dan anders (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De eindstoot is hèt grote wapen bij het boksen. De bokser die erover beschikt kan zijn startboekje vullen met reeksen overwinningen, mits hij in staat is die eindstoot voor te bereiden. En dat zijn er niet zo bar veel. Er stonden gisteravond in het Nederlands Congresgebouw van de acht profs zeker vijf in de ring, die een partij voortijdig kunnen beëindigen. Alleen de Amsterdamse middengewicht Nico Aloserij had tegen de in België wonende Italiaan Carlos Schianchi slechts vijf van ,de acht ronden nodig om een k.o. te behalen en dat was niet eens met één treffer maar met een serie. Het gebrek om te kunnen voorbereiden mani festeerde zich in alle andere duels. Met een respectabele staat van dienst was de Duitse middengewichtkampioen Hans Dieter Schwartz naar Den Haag gekomen om de Nederlandse titelhouder Joop Kruis te ontmoeten. Tegenover de gespannen en daardoor te ongecontro leerd boksende Kruis stond de rustige Duitser, die niet kon tonen wat hij in werkelijkheid was. Kruis maakte er te veel een „gevecht" van, kwam wel door met zijn linksen maar gebruikte zijn rechtse nauwelijks. Schwartz toonde met enige snelle series, waarin zijn kracht schuilt, waartoe hij in staat is, maar daarop volgde altijd onmiddellijk de clinch en was het afgelopen met puur boksen. Er bleef het spektakel, want zo wel Kruis, mits hij zichzelf is en dat was hij niet, als Schwartz kunnen met één stoot de partij beëindigen. Dat einde kwam in de zesde ronde door een bles sure van Kruis, die in de tweede ronde luidkeels te kennen gaf welk een pijn hij had van kopstoten. Zijn eigen strijd wijze te laag inkomen droeg daar toe bij. Na de vijfde ronde wilde hij ophouden, maar Ter Meulen praatte hem nog een keer uit zijn hoek. Halverwege de zesde ronde achtte ringarts Van Win het niet verantwoord Kruis, die een oogblessure had, te laten dóorboksen zodat Schwartz winnaar werd. Het pu bliek had echter veel meer verwacht van deze hoofdpartij. Joop Kruis (links) haalde gisteren in zijn partij tegen de Westduitse kampioen Hans Dieter Schwartz niet het einde van het tien ronden tellende gevecht Vanaf de eerste gongslag was de Amsterdammer m de minderheid tegen de geroutineerde Westduitser. Opletten Rudi Lubbers trad aan tegen de half- zwaargewicht Jean Tsjikuna, die zich tooit met de titel kampioen van Kongo en in België woont. Luid snuivend stond Tsjikuna alleen te wachten op het mo ment dat hij de „genadestoot" kon geven. De tegenstander, die niet constant op zijn qui vive is, wordt een dankbare prooi. Maar wie wel terdege oplet, kan nu eenmaal geen opwindend gevecht leveren. Ook niet Rudi Lubbers, die in de vierde ronde (van de acht) op een halve linkse zwaaistoot tegen de touwen tuimelde. Hij bleef echter oppassen en verzamelde zoveel punten dat hij royaal winnaar werd. Als hij het maatgevoel van middengewicht Jan van Ispelen had bezeten, zou er wellicht meer voor Lub bers hebben ingezeten. Van Ispelen is er een die geen eindstoot heeft. In zijn korte profperiode heeft hij eenmaal door k.o. gewonnen omdat de stoot toen glas- zuiver was en dan hoeft hij niet eens hard te zijn. Tegen de Italiaan Scaglioni vervanger van ^de ziek geworden Duitser Herbert Lomke gaf Van Ispelen een gave demonstratie vuistschermen. Te hard van stapel In de eerste drie ronden had hij met zijn linkse stopstoten en zijn razendsnelle series met beide handen de Italiaan al tientallen malen getroffen. Maar Scag lioni schudde zelfs niet met het hoofd en trachtte zijn sterke stoot vanuit de verdediging te plaatsen. Veel nemen om DE stoot te kunnen geven, was zijn pa rool. Van Ispelen was te hard van stapel gelopen, had het tempo in het begin te hoog opgevoerd. In de zesde ronde toonde Scaglioni, die onvoorbereid de reis had aanvaard, zich een felle pugilist met een voor Van Ispelen bijna verwoes tend eindoffensief. De Italiaan had zijn krachten wel beter verdeeld dan Van Ispelen, die het zeer zwaar kreeg, maar in de voorgaande ronden zoveel punten had verzameld dat Scaglioni dat nooit meer kon inlopen. Overleg Waarop een deel van het publiek altijd wacht, de horizontale bokser, kreeg het in de laatste partij: Aloserij tegen Schi anchi. De Amsterdammer liep enorm hard van stapel, maar de zuiverheid van stoten leed te veel onder zijn aanvals drift. Schianchi kreeg het niettemin al gauw moeilijk en toen Aloserij in de vierde ronde met meer overleg ging boksen, kon hij in de volgende de Ita liaan tegen de touwen zetten en hem met een „razende serie" hoeken tot overgave dwingen. het P.S.V.-stadion weer voor het nodige vuurwerk kunnen zorgen. Van »r Oldrich en Urban. Nehoda maakte het tweede doelpunt en Urban het eerste in Gottwaldov. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Kurt Linder, de door zorgen geplaagde Duitse trainer van de Eindhovense eredivisieclub PSV, gelooft niet meer in trainingskampen voor een belangrijke inter nationale ontmoeting. De geselecteerde PSV- spelers komen woensdagochtend, enkele uren voor de tweede Europacup-ontmoeting tegen het Tsjechische Gottwaldov, bijeen. Na een diner „ergens" in de omgeving van Eindhoven zal Kurt Linder zijn mannen naar huis sturen om te gaan rusten waarna de ploeg rond zes uur, twee uur vóór de wedstrijd, zich moet melden bij de hoofdingang van het PSV- stadion. „Trainingskampen hebben weinig succes. De jongens moeten in eigen omgeving zich mentaal voorbereiden op de belangrijke wedstrijd. Thuis, bij moeder de vrouw en de kinderen, kunnen de spelers mentaal sterker worden dan in een trainingskamp, waar alleen maar wordt gekaart. Bovendien is het kosten besparend", aldus de trainer van één van de rijkste clubs van Nederland, die in de laatste transferperiode mar liefst twee miljoen gulden investeerde in de nieuwe aankopen Munk Op deze razendsnelle en wispelturige aanvaller, die vaak in de Belgische competitie als een wervelwind door de vijandelijke defensie ging, had PSV alle hoop gezet. Johan Devrindt moest de Eindhovense voorhoede ver sterken, meer kracht geven en flit- sender laten optreden. Devrindt werd tot op heden een grote teleur stelling. De Belg heeft heimwee en wil graag terug naar zijn vaderland Hij voelt zich bij PSV diep ongeluk kig. omdat hij geen begrip kan krij gen voor zijn problemen. Wat zegt de Belg daar zelf van? Tohan Devrindt is geen man die met 'ijn probleem te koop loopt, maar toch wil hij er iets over zeggen. „Bij knderlecht kreeg ik veel meer vrij heid in mijn spel. Het Belgische voetbal kent geen straffe mandek- 'cing zoals in Nederland. Hier bij PSV krijg ik elke wedstrijd een mannetje naast mij lopen. Ze zitten me constant in de nek en daarom krijg ik geen meter vrijheid. Trainer Linder ziet dat niet of hij wil het liet zien. Ik heb enkele maanden nodig om mij op deze speelwijze in te stellen. Ik wil wel doelpunten maken, maar ik kan mezelf toch niet forceren". De ex-Anderlccbtspeler is teleurge steld. Hij speelt elke wedstrijd onder dwang. Iedereen en vooral PSV-trai- ner Kurt Linder wil doelpunten van hem zien. Deze eisen stelt men in Eindhoven niet aan Willy van der Kuylen, die tot op heden ook nog heeft gefaald. Van der Kuylen speelt in het eerste team alleen op zijn reputatie. In werkelijkheid blijft de donkere Helmondenaar ook ver on der de maat. Bij PSV vreest men echter dat het grote supporterslegi oen uit Helmond verstek zal laten gaan als Willy van der Kuylen wordt gepasseerd. PSV is daar ken nelijk erg gevoelig voor. De PSV-ploeg telt te veel individua listen om binnen de kortst mogelijk tijd uit te groeien tot een topploeg. De Eindhovenaren hebben ook met pech te kampen. Organisator Lazar Radovic moest wegens een ernstige knieblessure, opgelopen tijdens dc competitiewedstrijd tegén Excelsior, in Gottwaldov verstek laten gaan Radovic, de centrale verdediger met grote organisatorische kwaliteiten, werd node gemist. Trainer Linder heeft vorige week vrijdag tegen F.C. Twente raspaard Daan Schrijvers weer van stal moeten halen. Ineens ging alles beter. Ook het defensieve spel van invaller Peter Kemper gaf de PSV-ploeg meer rust. De strijd die woensdagavond in het PSV-stadion zal moeten worden uit gevochten, kan voor de Eindhovena ren de eerste stap op weg naar de internationale top zijn. Het Tsjechi sche Cottwaldov verloor zondag van Spartak Praag (3—2) en zal het erg moeilijk krijgen tegen PSV dat be lust is op revanche op de smadelijke Jensen, Johan Devnndt, Eef Mulders, Jan van Beveren, Gerrit van Tilburg en Guus Hiddink. Na het debacle van Gottwaldov waar PSV met een schandelijke nederlaag van 21 naar huis werd gestuurd, heeft de bikkelharde en vaak grillige PSV-trainer niet stil gezeten. Samen met secretaris Ben van Gelder heeft hij de problematiek van zijn ploeg besproken. Vorige week na afloop van de competitiewedstrijd tegen FC Twente (00) gaf Linder te kennen dat hij diep teleurgesteld was in het optreden van de Anderlechtspeler Johan Devrindt. nederlaag in de schoenenfctad Gott waldov. De Tsjechische verdediger Jan Kle- mes (26) ziet de wedstrijdtegen PSV als een leuk reisje naar het vrije westen. „We hebben in de thuiswed strijd beter gespeeld dan ooit. We overklasten ons zelf. We hebben er geen enkel belang bij om hier in Eindhoven te winnen. Bovendien is PSV een ploeg met veel meer in houd". Gottwaldovtrainer Oldrich Subrt heeft geen reden om pessimistisch te zijn. Hij is met zijn ploeg naar Eindhoven gekomen om aan de ver plichtingen van een Europa-Cupdeel nemer te voldoen. Ook hij ziet niet in waarom PSV zich zorgen moet maken. „PSV moet zich waar maken tegenover het eigen publiek. De ploeg heeft er alle belang bij om een ronde verder te komen. PSV is een club met éen rijke ervaring in h^t internationale voetbal. Gottwaldov staat pas aan het begin van de weg naar de top. De ploeg is erg jong, behalv aanvoerder Hosjik (33). en mist de routine. Als we inderdaad hier met 0—0 gelijkspelen hebben we voor een sensatie gezorgd in de Europa-Cupcompetitie. In alle een voud durf ik te zeggen dat PSV van ons naar de tweede ronde mag".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11