WEG NAAR CHINA'S PLATTELAND LEIDT NIET ALTIJD OVER ROZEN Urtaiii in Rotterdams sportpaleis? Stedelingen krijgen zware heropvoeding DAMESBEURS DE MORRIS MINI MK. II DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het eerste boksprogramma in het Rotter damse sportpaleis, dat begin janu ari opengaat, zal op 1 februari worden verzorgd door promotor Aad Veerman. Er zijn onderhan delingen gaande voor een top- programma. Het ligt in de bedoe ling de Spanjaard Urtain in de ing te brengen tegen de Amster damse zwaargewicht Bas van 'uivenbode. Voor Jan Lubbers teeft men ook een tegenstander an formaat op het oog, de Italiaan linaldi, met wie eveneens bespre- ingen zijn geopend. Secondanten Euwe in bestuur FIDE SIEGEN Na het verkiezen tot pre sident van de wereldschaakbond van prof. dr. M. Euwe, was het noodzakelijk n zijn landgenoten tot resp. sretaris en penningmeester van de fide te benoemen. Secretaris werd de H. J. J. Slavekooirde, tot nu toe lid i het bestuur van de Fide, penning meester de heer P. Smit, voorzitter van schaakclub .VAS-ASC te Amster- In het wereldschaaktoernooi werden afgebroken partijen uit de achtste ronde uitgespeeld. Nederland won van rt 2Vè1 Vï. Bouwmeester won Cob, Zuidema speelde remise met Jimenez. Nederland neemt in de finale met 17'/ï punt de vierde plaats In de a-groep leidjt na de negende >nde Rusland met 21 punten en 2 afg. partijen, gevolgd door Joego-Slavië met 0V» ar 1, Ver. Staten met 20 en 1, Tsj. I Slowakije met 19 en 1, Hongarije met 18'/: en 4. Invitatie voor Aslie uit Rhodesië (Van onze correspondent) SALISBURY De Amerikaanse ne- rtennisser Arthur Ashe, is uitgeno- in Rhodesië te komen spelen, wordt echter sterk aan getwijfeld of ij de uitnodiging zal aanvaarden. Voorzitter Coley van de Rhodesische ennisbond heeft Ashe vorige week per lef gevraagd of hij bereid is Rhodesië zijn Afrikaanse tournee, die volgende land begint, op te nemen. Volgens nisfunctionarissen in Salisbury zal op zijn tournee Noordafrikaanse nden en Zambia aandoen. Coley deelde mee: „Vorig jaar hebben hem uitgenodigd om hier te komen elen. Hij antwoordde toen dat hij dat ag zou doen, maar dat hij niet kon. heb de indruk dat de trip dit jaar t een machtigegroep binnen de nerikaanse regering gesponsord >rdt. Daarom zou het voor Ashe moei-' k kunnen zijn, hier te spelen. Niette- wachten we zijn antwoord af". (Vim onze correspondent Norman Webster) PEKING ,.Het is zeer belang rijk voor jonge mensen met een opleiding om naar het platte land te trekken en opnieuw op gevoed te worden door de ar men en de kleine boeren." Deze woorden van China's partij voorzitter Mao Tse-toeng, uit gesproken in december 1968, hebben een geweldige stoot ge geven aan een van de merk waardigste verschijnselen in de Chinese samenleving: de trek van jongeren naar 't platteland. Schattingen zijn bijna nauwe lijks te-maken Bijna anderhalf jaar na de opi'oep van Mao heeft er een opleiding plaats ge vonden, die zijn weerga niet heeft. Verscheidene miljoenen jonge mensen met diploma's van middelbare en andere scholen hebben zich op het platteland gevestigd. Toch zijn er aanwijzingen, dat de „verscheidene miljoenen" misschien wel „vele miljoenen" moet zijn, zeker wanneer men de gespecificeerde cijfers bekijkt, die zo nu en dan bekend worden gemaakt. Vorig jaar bijvoorbeeld, aldus het persbureau Nieuw China, waren in de eerste vijf maanden meer dan 250.000 jonge mensen- uit de provincie Szesjwan naar plattelandsgebieden getrokken. In december meldde Nieuw China dat er alleen al uit de stad Sjanghai bijna een half miljoen jonge intellectuelen waren verhuisd. Van tijd tot tijd verschijnen er foto's van gelukkige jongeren in een trein, die hen naar het platteland moet brengen. Soms zie je hier in de buurt van Peking wel groepen lopen, slaapzak op de rug, zingend op weg naar communes in de buurt van de hoofdstad. Het leven op het Chinese platteland is beslist geen feest. Het werk is vaak een kwelling, men woont er op een „ruige" manier, er zijn nauwelijks of geen mogelijkheden voor ontspanning en het klimaat is dikwijls streng. Op het Chinese platteland is het werk zwaar, met an de graanoogst in de provincie Sjantoeng. ïinig gelegenheid voor ontspanning. Hier Zelfs voor een vruchtbare provincie als Kwangtoeng gelden grote verschillen tussen de levensstandaard op het platteland en in de steden, zo geven de Chinese ambtenaren toe. In ie-strategisch belangrijke, dunbevolkte grensprovincies in het noorden en westen, waar dikwijls jonge mensen naartoe worden gestuurd om zich te vestigen, kunnen de omstandigheden nog veeleisender zijn. Men gebruikt het werkwoord „vestigen" bij voorkeur, want dat is juist wat men hoopt dat veel jonge mensen doen. De reis naar het platteland is niet bedoeld als korte onderbreking van het stadsleven. De (Chinese) volkskrant schreef, dat „veel ontwikkelde jonge mensen begonnen in te zien dat de weg die leidt naar integratie met de arbeiders en boeren (zoals aangeduid door voorzitter Mao) de enige weg is naar een ideologisch revolutieproces". Zij beloofden plechtig om altijd op het platteland te blijven. Definitieve inte gratie op grote schaal ligt volledig in de lijp van Mao's doel-op-de-lange- duur om de traditionele en buiten gewoon dikke muur tussen China's intellectuelen en de zwoegende mas sa's te slechten. Deze muur is gebouwd op funda menten van „corrupte, reactionaire ideeën, een erfenis van uitbuiting door. bepaalde klassen gedurende lectueel denkt voor de arbeider". Dit zijn ideeën die in het nieuwe China volledig uitgebannen dienen te worden. Heropvoeding van de in tellectuelen is slechts een deel van het „grote plan", omdat de jongeren zelf, die dikwijls uit de politiek meer actieve kringen in de steden komen, ook wat Ie „onderwijzen'' hebben. Jonge mensen op het platteland richten groepen op, die „de kranten lezen zoals het moet", die via de radio propaganda maken, die com mentaar geven en die avondscholen leiden. Dit alles om Mao's ideeën verder uit te dragen. ï?it is natuurlijk niet alles. Ver huizing is. 09k. een element in .Mao's plan voor-' eèri' bredere ontwikkeling van de landbouw, de (zeer) kleine industrie en de communes. Het doel is: de kloof die bestaat tussen het leven in de bevolkingscentra en op het platteland te vernauwen, de krachten te bundelen en het leven te verbeteren van de boeren, die tachtig procent van de bevolking uitmaken. Juist hier kunnen de jongeren met hun opleiding een belangrijke bij drage leveren. Velen worden leraar, „bare-foot-leraar" of „bai-e-foot- dokter", waarover al eerder ge schreven 'werd, accountant of win kelier. Anderen kunnen landbouw- - machines bedienen, wanneer de me chanisatie van het platteland lang zaam op gang komt of arbeider in kleine industriecommunes worden. Omdat ze meestal politiek zeer be wust zijn," de literatuur kennen én getraind zijn, zullen vele van deze migranten voorbestemd zijn de leiders van hun eenheden te worden managers. Velen zouden reeds ge kozen zijn op verantwoordelijke plaatsen in revolutionaire comités en zelfs toegelaten zijn in de communis tische partij. Een migratie op dergelijke schaal en in zo'n korte tijd levert natuurlijk, ook al is en wordt deze nog zo georganiseerd en gecontroleerd, moei lijkheden op. Niet iedere teenager uit Kjanghai wil heel zijn leven in Sinkiang blijven en zijn ouders kunnen dit vooruitzicht al even weinig aantrekkelijk vinden als hij zelf. Niet iedei-e boer is bovendien even blij als hij „stadse-fralsers" met zachte handjes. geringe eetlust, vreemde accenten en gekunstelde ideeën in zijn dorp ziet komen Een aantal jongeren wil dan ook „minstens tijdens de vakantie" naar huis terug. Er is veel geprobeerd om hen aan Je moedigen een „aangepast revolutionair festival" tijdens het Chinese nieuwjaar te houden. Uiter aard in hun nieuwe woonplaatsen. In de pers wordt af en toe toch melding gemaakt van ..een belachelijk klein aantal" jongeren, die hun posten hebben verlaten en teruggekeerd zijn naar - laten we zeggen Peking. Om tegen te gaan dat de mensen zich ongelukkig voelen, zijn over het hele land speciale groepen in het leven geroepen. De (nog steeds Chinese) volkskrant berichtte, dat leidende figure van Liauning. Kwangtoeng en Kwangsi de situatie in hun provincies en regionen per soonlijk hadden onderzocht en „ge holpen hadden de praktische pro blemen van de jonge mensen on middellijk op te lossen". Een voorbeeld „hoe het wel moet" werd nog niet zolang geleden ge geven in een verslag uit de provincie Kiangsi over een zekere Yang Koeei- Liang. een jongeman die ongeveer een jaar geleden uit Sjanghai was weggetrokken. Hij heeft alle moeilijk heden overwonnen en is nu een goede landarbeider en daarnaast politiek instructeur in de militieafdeling van zijn produktiebrigade. Hij bestudeert ook nog Mao's werken met de boeren, leert hun lezen en schrijven, speelt voor kapper en repareert landbouw gereedschappen. Kortom: een jonge intellectueel die zich uitstekend heeft aangepast aan het leven op het platteland. En zp moet het ook. Vol- (Qppiiriqht Globe and Mail, Toronto) gens 'Mao. Sterk bezet tennistoernooi op Leeuivenbergh (Van 0 sportredactie) LEIDSCHENDAM Op het tennis park Leeuwenbergh in Leidschendam wordt zaterdag en zondag een sterk bezet nationaal vierstedentoernooi ge houden, waaraan deelnemen dc ploegen van Amsterdam'. Den Haag, Rotterdam en een ploeg samengesteld uit de reit van Nederland. Van de nationale herentennistop ls slechts Evert Schneider afwezig. Van de vier deelnemende ploegen is Den Haag favoriet. De ploeg uit de Residentie bestaat uit nationaal kampioen Fréd Hemmes, Fried Schmitz, Peter Soeters en Wim Pufkus. De Hagenaars zullen de meeste concurrentie ondervinden van het Rotterdamse team, dat Jan Hordijk, Peter Vaarties, Paul van Min en Eddie Knol binnen de gravellijnen brengt. Amsterdam (met Niek Fle.ury, Peter Ehrlich, Dick Stradmeyer en Fred Dog ger en de „Rest van Nederland" (Peter Schoetz, Marian Laudin, Loek Sanders en Alex Constandse) zijn (gevaarlijkè) outsiders. Op beide dagen beginnen de wed strijden om half tien. Elke ontmoeting bestaat uit vier enkelspelen en een dubbelspel. Indien de weersomstandig heden daartoe aanleiding geven, kan worden uitgeweken naar de hal van het tennispark Mariahoeve. (ADVERTENTIE) DROOMKEUKENS op de Kunst en Kunstenaars In het stedelijk museum Het Catharina Gasthuis te Gouda woi^dt van 11 okto ber tot en met 22 november een tentoonstelling gehouden onder de ti tel „Suriname, land en volk". USKE WISK.E Tweede nederlaag volleybalsters SOFIA Het Nederlands damesvol leybalteam heeft in Sofia ook de tweede wedstrijd voor de eindronde van de wereldkampioenschappen verloren. Te gen het superieure Japanse zestal maakte Nederland gisteren in drie sets slechts acht punten: 415, 215, 2 15. Schermverrassing ANKARA Tijdens de wereldkam pioenschappen schermen in Ankara heeft de ploeg van Polen voor een verrassing gezorgd, door in de landen- wedstrijd Rusland de titelhouder op de gen in de kwartfinale met 76 uit te schakelen. De wedstrijden voor de hal ve finales zijn: PolenZwitserland en West DuitslandHongarije. De Russi sche damesploeg veroverde goud op flo ret door Roemenië Ie verslaan met 9 Paco Pena. de Spaanse flamenco-gita rist, maakt een korte tournee door ons land. Op dinsdag 29 september treedt hij op in het Haagse Diligenti- De Asociacion Hispanica de La Haya oi'ganiseert op zaterdag 10 oktober in Op Gouden Wieken aan de Scheve- ningseweg een voorstelling van de co- medie „Carlota" van Miguel Mihura Ilena door „Los Amïgos de Talfa" o.l.v. Don Modeste Kilian. De toegang is gratis voor al" taal van Cervante: Overal ziet u ze klein van buiten, groota van btonen, gemakkelijk te parkeren. UIT VOORRAD LEVERBAAR BJ W Vraagt nu een proefrit bij uw dealer. 5.252y80 VAN OLDENBARNEVELDSTRAAT 37 LEIDEN TEL. 01710-54909-51683 Verkoop dagelijks tot 19.30 uur. Zaterdags tot 18.00 uur. Magazijn ook open op zaterdag van 9.0012.00 uur. MATT MARRIOTT: Damesploeg naar W.K. turnen DEN HAAG— Het bestuur van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond heeft besloten een voltallige damesploeg af te vaardigen naar de strijd om de wereld kampioenschappen turnen die van 22 oktober tot 27 oktober in Ljubljana (Joego-Slavië) wox-dt gehouden. Naar aanleiding van het minder goede resul taat van de herenploeg in het afgelopen weekeinde tegen Noorwegen zullen al leen Cor Smulders (PSV, Eindhoven), Hans Gunneman (PSV, Eindhoven) en Peter Karregat (St. Mauritius, Volen- dam) individueel aan de wedstrijden deelnemen. Afsplitsing bij de BBK AMSTERDAM (ANP) Drie Amster damse kunstenaars, de beeldhouwer Carel Kneulman, de kunstschilder Henk Wil- lemse en dc graficus Flip van der Burgt, zUn uit de Beroepsvereniging van Beel dende Kunstenaars (B.B-K.) getreden om hun werkzaamheden ter realisering van een in januari jl. gelanceerd prcstatieplan voor creatieve kunstenaars te verwezen- Het drietal kunstenaars gaat dit doen in de „Werkgroep Belangenbehartiging Kreatieve Kunstenaars" in samenwerking met een ieder, die mee wil denken, zo delen zij mee. Het px-estatieplan, waar van de realisering gebaseerd is op het recht van ieder op een basis leefbedrag plus een basiswerkbedrag (materiaal - atelierkosten e-d.) biedt volgens de kun stenaars een opening naar een betere communicatie voor alle groeperingen irt de samenleving. De bedragen zouden periodiek vastgesteld moeten worden dor financiële deskundigen met de direct betrokkenen. Deze basisbedragen zouden in de toekomst de „stepping-stones" moe ten worden voor elke afgestudeerde kun stenaar". De nieuwe gevormde werkgroep heeft zich voorts tot de minister van Sociale Zaken gewend met het verzoek de 400,- te laten uitbetalen aan kunstenaars, die A.O.W- krijgen, kunstenaars, die in de conti'aprestatieregeling lopen, alsmede zij, die een eregeld kx-ijgen. A'damse Kunstraad wil Ned. Comedie nog zes jaar geven AMSTERDAM (ANP) Het dagelijks bestuur van de Amsterdamse Kunst- raad heeft In een brief aan de wethou- voor de kunstzaken, de heer H. Lam- i, met nadruk gewaarschuwd tegen nemen van overijlde besluiten over de bespeling van de Stadsschouwburg na 1 september 1971 (het tijdstip waarop de speelperiode van de Nederlandse Comedie xl eindigen)- De Kunsti-aad sctxijft de indruk te heb ben gekregen dat het nieuwe college van n W. een snelle beslissing wil for- 1 zonder x-ekening te houden met het standpunt van de Kunsti-aad dat op dit ogenblik onvoldoende gegevens beschik baar zijn voor een gefundeerd oordeel. Het is de wethouder bekend, aldus het bestuur, dat de Kunsti-aad een commissie heeft benoemd die in overleg met alle betrokkenen een advies voorbereidt- Deze commissie houdt zich ook bezig met ini tiatieven ais die van het Auteurstheater en het Publiekthealer (Hans Croiset) en met de vraag of het stelsel van vaste bespeiing door één gezelschap gehand haafd moet blijven. In 'afwachting van dit advies is de Kunstraad van mening dat het college van B. en W. zich zo spoedig mogelijk met bestuur, directie en alle leden van de Wei'kgemeenschap Ne derlandse Comedie in verbinding dient ie stellen om te komen tot een verlenging de lopende speelpex-iode van de Ne derlandse Comedie met één jaar. Nieuwe l.p. van Wim Kan hij Albert Heijn DEN HAAG. „Een uurtje komische humor" is de titel van een nieuwe langspeelplaat van Wim Kan, die half oktober in een oplage van 100.000 onder het Albert Heijnlabel West-side" wordt uitgebi-acht. De nieuwe l.p. bevat twee aaneengesloten conférences. Op kant 1 staat de conférence die Kan hield ter gelegenheid vhn het 75-jarig bestaan van de Stadsschouwburg te Amsterdam. Kant 2 is voor het grootste deel gewijd aan Den Haag, waax-onder een aantal nunimers uit Kans meest recente show, die in augustus in Schevcningen van

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9