«BE» CotclóeSotiAci/fit Ned. Comedie met reprise van Diirrenmatt ,Het bezoek van de oude dame RADIO NORDSEE Tienduizenden reacties op KRO-advertentie RITUEEL Broertjes PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 Samemverkings- dilemma voor KVP in 1971 T\EZER dagen hebben we van een lezer de volgende kritische vraag voorgeschoteld gekregen: Waarom heeft Het Binnenhof jarenlang aangedrongen op meer duidelijkheid bij de K.V.P. en op een tijdige bekendmaking van haar partnerkeuze bij kabinetsformatie, als nu in enkele hoofdartikelen wordt gesuggereerd, dat met beslissingen beter gewacht kan worden tot de verkiezingsuitslag op tafel ligt? Ergens is deze vraag heel begrijpelijk; in elk geval hebben wij begrepen, dat we ons standpunt duidelijker moeten verklaren. Die verklaring komt dan vooral hierop neer, dat de houding van enkele andere politieke partijen het de Katholieke Volkspartij wei eens onmogelijk zou kunnen maken om in het begin van 1971 uitspraken te doen, die op de kabinetsformatie van meer dan theoretische betekenis zijn. Wanneer bijvoorbeeld de K.V.P. dr. Veringa laat verklaren, dat hij graag met drs. Den Uyl zou samenwerken en de Partij van de Arbeid handhaaft haar anti-K.V.P.-motie, dan is de kiezer niet veel wijzer 'geworden en heeft de K.V.P.-verklaring de politieke constellatie wel theoretisch verduidelijkt, doch praktisch waarschijnlijk alleen maar bemoeiiijkt Tweemaal v. d. Stee UOE groot het samenwerkingsdilemma voor de K.V.P. straks worden kan, heeft dinsdag niemand minder dan K.V.P.-voorzitter mr. Van der Stee impliciet onderschreven. Eerst verklaarde hij, dat zijn partij. zolang de socialisten hun anti-K.V.P.-motie handhaven, geen uitspraak zal doen over samenwerking met de Partij van de Arbeid. Later verzekerde mr. Van der Stee, dat zijn partij nog vóór de verkiezingen kenbaar wil maken met welke andere partijen zij de komende vier jaar zou willen j regeren. Dit laatste met als uitgangspunt j de programmatische mogelijkheden en wenselijkheden. Zo goed als vast staat, dat de K.V.P. in elk geval samen met de i Anti-Revolutionairen en met de C.H.U. in zee wil gaan. Blijven voor de j samenwerkingsuitspraak verder over de i Partij van de Arbeid, D '66 en de j liberalen (de P.P.R. sluit van haar kant immers vrijwel alle mogelijkheden uit). Nu is het theoretisch natuurlijk mogelijk dat de K.V.P. straks verklaart in de programma's van alle drie genoemde partijen voldoende aanknopingspunten politieke samenwerking te zien; dan staat voor ons vast dat bedoelde programma's niet duidelijk genoeg zijn. anneer dr. Veringa straks zou moeten ;rklaren, dat de programma's van de P.v.d.A. en/of D '66 voor de K.V.P. het meest aantrekkelijk zijn, terwijl zo ongeveer vast staat, dat drs. Den Uyl toch „neen" zal moeten zeggen, omdat bijvoorbeeld de K.V.P. begin 1971 geweigerd heeft het kabinet-De Jong te laten vallen? Schijnbaar engagement zonder inhoud: de gevolgen van de tomaatacties ïaatschappelijke proble- j men zullen de onze wel niet zijn, daar- j om al is het in alle opzichten verkeerd, zo iemand te kiezen voor een dergelijk I kritisch en geëngageerd stuk. Het is Te veel condities OP dit moment beleven we een situatie, waarin de éne voorwaarde de andere conditioneert. En dat is de reden waarom .vat uitspraken betreft een beetje sceptisch aan het worden zijn. Of moet de K.V.P. dan aansturen op uitspraken als „We zouden met de Partij van de Arbeid willen samenwerken, als die ons alsnog de kans daartoe wil geven" of „We willen met de V.V.D. samenwerken, omdat de socialisten weigeren ons te laten doen wat we het liefst zouden Hopelijk wijzigt zich de toestand tijdig genóeg om andere taal te spreken. Maar daarop durven we thans geen garantie te geven. Hilversum laat de „kleinen" tot de luisteraars komen VERSCHOLEN tussen ander „gemegnd nieuws" lazen we deze week een voor kijkers en luisteraars belangrijk bericht: de KRO gaat kinderen van medewerkers inschakelen voor commentaar op actuele problemen. Onder voorzitterschap van Ted de Braak mogen ze in „Van twaalf komen. Een idee voor onze eigen hoofdredactie. Het kan voor de lezers immers hoogst interessant zijn te weten wat het doch tertje van onze par lementaire redacteur over het anti-KVP-veto te zeggen heeft; dan nog maar te zwijgen van de visie wize.sp vrijdat „kuip". Onze fnuziekredacteur heeft at gemeld het op prijs te zullen stellen als "wij bij gelegenheid zijn junior naar het orgelconcert van Feike Asma zouden wil len afvaardigen. En wat denkt u van ons parlementair bedrijf, indien kabinet en Kamer het KRO-initiatief (uiteraard tegen betaling van een bedrag voor het patent) op het Binnenhof zou gaan overnemen? De zoon tjes van dr. Veringa hebben wellicht een nieuwe kijk op onderwijsproblemen, die wel eens grondig zou kunnen afwijken van die van des heren Grosheides kroost dat zoals de staatssecretaris onlangs onthulde nog altijd naar een catego raal gymnasium gestuurd wordt. Niet elke minister en ieder Kamerlid heeft kinderen die voor dit experiment in aan merking komen, maar op een paar jaar moeten we dan zeker niet kijken: Luns bepaaldelijk ingeschakeld manier het gróte gezin "in de opinie- vormendè'kringen weer'meer in tel komt. Want hoe groter het gezin hoe rijker de keuze en hoe ruimer de kans voor selec- Veertien jaar nadat bet geschreven en voor het eerst gespeeld is, heeft De Nederlandse Comedie een voorstelling lijk indertijd door de voorstelling van i Toneelgroep Theater (met Willy Haak en Richard Flink) wel veel naam, m te weinig bekendheid heeft gekrei Het r4-1- betekent, dat dc Nederlandse Co- zich opnieuw verplicht zou heb reten voelen tot het brengen van geerd toneel. Niemand, behalve j ie-Tomaat en soortgenoten, heeft (ADVERTENTIE) ichtei waard: het geeft een beeld kleine, tamelijk gesloten gemeenschap, die opeens geconfronteerd wordt met zijn verleden, hetgeen tot verschrikke lijke spanningen en afschuwelijke ge beurtenissen leidt. Het stuk van Diirrenmatt is eerder vergeleken met een klassieke noodlots tragedie, en de toelichting in het pro gramma wijst erop, dat de voorstelling van de Nederlandse Comedie dezelfde uitgangspunten heeft. De oude dame komt als een schikgodin in het dorpje en wil daar rechtvaardigheid kopen: zij eist voor een enorm bedrag het leven van een van de vooraanstaande inwo ners van het dorp, die haar 45 jaar geleden op schandelijke wijze heeft be handeld. In de reacties van de dorpelin gen komen allerlei afschuwelijkheden over de menselijke samenleving aan de oppervlakte. Het stuk eindigt in een gruwelijke overwinning van de oude dame en in een schijnbare feestroes van de dorpelingen, die in feite de diepste morele nederlaag hebben gele den, die denkbaar is. Nu zou je verwachten dat de Neder landse Comedie, anno 1970, wanneer dit stuk opnieuw in studie wordt genomen, zich ten eerste afvraagt, wat de meest boeiende thematiek is, die Dürrenmatt voor ons, op dit ogenblik, aan de orde heeft gesteld. Het lijkt me, in het licht van de actualiteit, dat het dan wel moet gaan om het probleem van machtsverhoudingen, het structureel in de maatschappij ingebouwde geweld, de verdraaiingen en omkeringen van argu- r"°"ten en opvattingen om, onder schijn Nederlandse Comedie daar echter gedwongen. Wanneer het gezelschap dit stuk dan brengt, mag de argeloze theaterbezoeker toch minstens verwach- dat dit engagement bewust is opge bracht. Hij krijgt dit stuk maatschap pijkritiek van Dürrenmatt voorgescbo- d, het is een beleidskwestie geweest a het gezelschap het uit te brengen, zal lang over gedacht zijn. En dan komt er in de voorstelling niets van terecht. NIETS. luchtballonnen of autobanden kunnen gaan, als over actuele problemen van leven en dood, gezag en vrijheid, ge weld en onderdrukking, de zaken die Dürrenmatt aan de orde stelt. Dat Kees Brusse dan vakmatig boeiend werk le vert, dat Ellen Vogel (als oude dame) reusachtig expressief is (met een formi dabele plastiek en imposante stemmid- delen, het is om er koud onder te worden), is dan eigenlijk heel jammer lijk. Met zoveel vakmanschap (dat geldt ook voor veel andere rollen) zozeer de mist ingaan, door een reeks van mis verstanden over inhoud en realisatie van dit stuk, is een diep treurige zaak. Waarom de Nederlandse Comedie voor het engagement, dat het niet kan op- i brengen, terwijl de taak van het gezel schap momenteel in belangrijke mate ook het brengen van onbekommerd amusementstoneel moet zijn? Is deze voorstelling van „Het Bezoek v: Oude Dame" een tragisch gevolg acties van de Tomaat-groep er meer dan dat? Het had er gisteravond bij de eerste voorstelling in Den Haaj NEDERLAND I NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal VPRO 19.04 uur: Piknik-heroes 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Is de domino-theorie The last alarm De VPRO in '70-*71 •22.30 uur: Journaal TELEAC 22.35 uur: The Seventh key NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal Den Haag vandaag 19.09 uur: Van gewest tot gewest 19.49 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal TROS 20.20 uur: Voyage to the botton- of the sea •21.10 uur: Leef jong, leef wild, 21.40 uur: Te gast bij de gast 22.10 uur: Rendez-vous met Sandor Vidak, muzieli 22.25 uur: Journaal 22.30 uur: Hum. Verbond 20.45 uur: De jaren 1945-1950 21.25 uur: en Wise 21.55 uur: Radio „Vrij Europa" naar Nederland RADIO ETAO ISHRD ETAOIN W DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid drs. Visser (D '66) heeft de regering schriftelijk gevraagd, of het juist is. of de in West-Duitsland geves tigde radio „Vrij Europa" van plan is zijn zender over enige tijd naar Neder land te verplaatsen en indien dit zo is. óf de Nederlandse regering-al overdit voornemeq is benaderd. In-zijn vragen aan de ministers vaivGRM en-van Bui tenlandse Zaken informeert drs. Vissei er naar, of de Nederlandse regerint inderdaad over een dergelijk plan is gepolst en welke reactie van Neder landse zijde hierop is gegeven. (Vervolg van de voorpagina) Kees Manders zei niet verbaasd te zijn over de beslissing van Radio Nordsee orr. ermee te kappen: „Ik b^i momenteel ove; geen enkél alarmerend bericht meer ver- j rast. Van de heren Meister en Bolier heb ik nooit wat gehooid, hoewel ik of ficieel directeur ben. Ik kan en mag niets ondernemen zonder hun toestem- ming. Dus wacht ik rustig af. Overigens heb ik conservatoir beslag laten leggen op het bevoorradingsschip van Radio Nordsee, de Mebo I, die in de Scheve- ningse haven ligt. Ik haal mijn geleend* geld er dus wel weer uit". Kees Manders zei niets te weten van geruchten, dat de Mebo II verkocht zou zijn aan een Afrikaanse staat en dat hel na een opknapbeurt in Sche veilingen ligplaats zou kiezen in de Middellands* Zee. De discjockeys zeiden, dat nog niet bekend ls wat er met het schip gaat gebeuren. Radio Nordsee is de laatste maanden voortdurend in opspraak geweest. Na de start met de uitzendingen in het voor jaar voor de Nederlandse kust vielen de advertentieopbrengsten tegen, reden waarom men besloot het te proberen voor de Engelse kust. Daar werd de zender echter gestoord door de stoor zender van de Britse regering, reden ADVERTENTIE Radio uit wijken naar Nederland. Nadien kwamen er klachten van de PTT, die stelde, dal deze zender storend werkte op de nood- frequentie en dat dit vooral in de na jaarsstormen wel eens mensenlevens zou kunnen gaan kosten. Hier en daar werd de mogelijkheid geopperd, dat directeur Verwey van Radio Veronica tot een akkoord heeft kunnen komen met de heren Bolier en Meister, die als tegenprestatie voor het vereffenen van hun schulden door de heer Verwey met hun zender het veld zouden ruimen vor Veronica Door de heer Verwey wordt dit echter in alle toonaarden ontkend. Hij zegt geen enkel contact met de Zwitsers te hebben ge had. Hij had zich nooit zorgen gemaakt om eventuele concurrentie van Radio Nordsee. „Geen geld, geen Zwitsers", zei hij. Hij was dan ook niet ondersteboven van de „sportiviteit" van Radio Nordsee om terwille van Radio Veronica te wijken. „Het is louter business", gaf hij te kennen. de Mebo II en de gemeen te Den Haag, die het vorzoek om ir de haven van Scheveningen af te merer van de hand wees- De advocaat vai de heren Bolier en Meister zou deze zaak toen hebben opgenomen met minis ter Bakker van Verkeer en Waterstaat, die direct daarna contact opnam met mr. A. J. Dankelman- Het resultaat van dit overleg is niet bekend geworden. Voor het kabinet betekent het verdwij- en van Radio Nordsee een gelukkige (ont wikkeling. Al jarenlang stond men onder druk van het buitenland, dat piraten zenders wel weerde en met lede ogen zag, dat Radio Veronica getolereerd werd dat het een factor van betekeni bij de verkiezingen. Geen enkele partij durfde zich duidelijk tegen deze piraat uit te spreken en er zijn er, zoals de WD maar ook de KVP, die stelden, dat er voor een dergelijke zender plaats moest zijn. Hoe dan ook, het lukte maar niet om in het kabinet tot een eensluidend standpunt te komen. Dit leidde er zelfs toe, dat er in Hilversum onlangs weer door de NCRV-directeur gesteld werd, dat het maar het beste was om Veronica te legaliseren, ook al omdat de zuilen er niet voor ie vinden zijn om bij het even tuele verdwijnen van Veronica het ka rakter van deze zender over te nemen, terwijl daar blijkens de ervaringen toch grote behoefte aan bestaat. Aan de vooravond van prinsjesdag is een delegatie van NOS- en omroepbe- stuurders uitgenodigd voor een bespre king op het departement van Verkeer en Waterstaat, waaraan behalve door minis ter Bakker ok door minister Klompé werd deelgenomen. Speciaal minister Bakker, die sterk onder druk staat van protesten uit het buitenland, had behoef te aan een consequente houding, maar evenzeer aan een oplossing, die geen of althans de minst politieke gevolgen zou uitlokken. De delegatie uit Hilversum heeft bij die gelegenheid er echter op gewezen, dat het hier duidelijk om een regeringszaak gaat en dat men het een kwalijke zaak zou vinden als het kabi net naar buiten de indruk zou willen wekken, dat „Hilversum" koste wat koste deze piraat uit de ether zou willen ban- Nochtans zou het kabinet op korte ter mijn deze zaak in de Kamer willen bren gen, ook al is het kabinet intern ver deeld. De ministers Luns, Den Toom, Witteveen en Beernink verzetten zich te gen het nemen van maatregelen voor de komende verkiezingen, reden waarom een andere mogelijkheid is overwogen om de piraten het zenden onmogelijk te maken Men zou nl. de Britse regering kun nen verzoeken om hun stoorzenders te richten op de voor de Nederlandse kust opzet gelukken, dan kan het kabinet de handen in onschuld wassen en de verant woordelijkheid toeschuiven aan de Britse regering. Naar verluidt heeft hierover al overleg plaats gehad met de Britse rege- Zaanse werf [edeeld. Men ïrheugd, dat Radio als de directie heeft ontkende, dat dit iets te maker» zou heb ben met de jongste ontwikkelingen van de maatregelen tegen piraten. Het schip van Radio Capital zou over een paar dagen weer naar de vaste ligplaats op zee terugkeren- Bij de PTT is men v. Nordsee uit de ether i dat deze popzender uitzond op c frequentie van Scheveningen-radio en al- j dus het radiocontact met schepen in nood ernstig kon bemoeilijken. Het staatsbe drijf heeft niet het plan iets tegen Radio Nordsee te ondernemen als het naar Scheveningen zou komen. Men is ervan overtuigd, dat de zender door de eige naren zelf onklaar wordt gemaakt en daarmee is voor PTT de kous af. Overi gens wijst de PTT veronderstellingen, dal dan hadden \yij het al veel eerder ge- (ADVERTENTIE) Nieuwe schouwburg in Rotterdam ROTTERDAM (A.N.P.). Het nieuwe j Hofpleintheater in Rotterdam is gisteren j door hel Nieuw Rotterdams Toneel j officieel geopend met de première van de komedie ..Vrijheid geen probleem" van de Amerikaanse auteur Woody Allen. Het stuk, geregisseerd door de Engelsman Robert Walker, werd enthousiast door het premièrepubliek j De hoofdrollen in deze komedie worden vertolkt door Jules Royaards, Marijke j Merckens en Pieter Lutz. een Intrada voor koperblazers: twee toelichtingen door B. Kahmann Nieuwe tussenzangen voor koor. volk I en orgel en Nieuwe muziek voor bla- Enthousiasme voor Jo Budie (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Vele lezers van 25 landelijke en regionale dagbladen heb ben dezer dagen KRO-advertentic in de vorm van een stembiljet. Door het invullen van een der twee stemhokjes op dit formulier konden zij „meebeslissen" over het repertoire van het KRO-huisorkest on der leiding van Jo Budie. Zij dienden bevestigend of ontkennend woorden of de muziek, die door het orkest wordt gespeeld in het KRO-lunchpauzeprogramma „Van 12 tot 2" gehandhaafd moet blijven of niet. Deze unieke enquête staat onder toe zicht van het kantoor van de notaris sen Van Erp en Lijdsman te Hilversum Kennelijk heeft het Nederlandse publiek daar samenkomen en verschillende maatschappelijke standen vertegen woordigen. worden gebonden door de afwezigheid van mannen. In deze geï- vrouwenrollen ziet men Karin Haage. Mart Gevers, Mariëlle Fiolet. Aaf Bouber, Carola Gijsbers van Wijk. Els Ingeborg Smits. Diny de Neef, Inge Tielman, Mary Smithuyzen, Winnifred Bosboom, Ingeborg uit den Bogaard een grote behoefte om te kunnen mee praten over de programma's van Hil versum. Er werden liefst twee post zakken vol stembiljetten op de postka mer van de KRO bezorgd. Vele handen hebben het indruk is, dat het overgrote deel van hen positief heeft gereageerd door zich uit te spreken voor het huisorekest. De bewering van de KRO-socioloog. dat deze opiniepeiling slechts een ludiek grapje is, staaft hij met een geestige bijdrage in de nieuwe KRO-gids, waar in hij op de „binnenkantpagina" ver telt dat het huisorkest een eigen gees telijk adviseur heeft in de persoon van Henri Moulin-Montage. ofwel in goed Nederlands de acteur Henk Molenberg, van wie vier foto's staan afgedrukt als ëen aandachtig luisterende geestelijke leidsman. Dat de luisteraars dit ludieke KRO-grapje au sérieux hebben geno men, bewijzen de duizenden ingezonden stembiljetten. Merlijn (10) en de ander Michaël (9). Over hen werd een pro gramma gemaakt gedurende een week eind, waarin zij paardrijden, panne koeken eten, trompet spelen, voetbal len en zwemmen en daartussendoor hun kijk op het leven geven. Merlijn had zich een oud militair uniform aangeschaft, omdat hij een Amster damse brigade wilde oprichten voor de steun aan Israël. De jongens zeg gen het prettig te vinden, dat zij joods zijn, omdat zij zich daardoor anders Dat is doodgewoon een kwestie van praktische programmering. De KRO is daar toch wel goed in. Neem de plaatsing van „Zelf doen" als alterna tief van de woensdagavond-hoofdfilm van de NOS. Op „II" is er dan geen mogelijkheid om te mikken op een hoog kijkdichtheidscijfer. Maar „Zelf- doen" mikt dan op bijzonder geïnteres seerde kijk-getrouwen voor wie deze ibriek enorm belangrijk is. Andere n roepen plegen op woensdagavonden ;t hoofd in de schoot te leggen en et voordelige buitenlandse series te Ook bij de KRO (ADVERTENTIE) VPRO, Ned. I 21.10 uu: Rob vonden het ook leuk werker gen met „keizer" Peter Post, dat on: hullend was voor de enorme vi van deze sportman. Buiten beeld geluid was het Terlingen duidelij geworden dat Posts sportcarrièro einde loopt. Omdat Post geen lager rang dan „keizer" accepteert. Opv; René Frank en Marokkanen De TROS heeft vanavond de caban tier René Frank op het scherm onder de titel „Leef jong, leef een soloprogramma geeft, waarir kele liedjes die ook op zijn onïani verschenen elpee staan. Frank vangt voorts het ballet Tomonor People. Onder de titel „Te gast bij de gas TROS Ned. II 21.1

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2