1 HOCKEYSPORT ILLUSIE ARMER DOOR SPEL VAN RUSSEN Ijshockeyers weer in de startblokken Ongeïnspireerd Sparta naar ruime zege: 6-0 Zwitsers met moeite in kwartfinale Q NG AKRANES GEEN PARTIJ IN EERSTE CUPDUEL PASPOORT PROBLEEM IN TILBURG ENGELEEN Goeztepe in tweede ronde Pools elftal begon goed DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT Er was weer een IJslandse ploeg in Rotterdam en het duel werd, als van Feijenoord tegen Reykjavik, ook i «en walk-over. Nol Heijerman is bezig een doorbraak te forceren en de IJslander Hjalmarsson zal de hulp van twee toesnellende ploeggenoten hard nodig hebben. door Frank Werkman 23 ▼akantic ch haa pruike Grol skapsalo •d 21, te ROTTERDAM Sparta heeft George Kessler, die gisteren zijn 38ste verjaardag vierde, geen glanzend cadeau kunnen aanbieden in de vorm van een fraaie overwinning in de eerste ronde van het toernooi om de Runners-up cup op het IJslandse Akranes. De Rotter damse formatie heeft geen moment kunnen waarmaken waarom het op het moment zo hoog op de nationale competitieladder staat. „Slechts" zes doelpunten heeft het in inmens overwicht tegen het amateurclubje uit IJsland de Rotterdammers opgeleverd. De oud-bonds- coach toonde zich dan ook allerminst tevreden over de prestatie van zijn ploeg. „We hebben in deze wedstrijd geen gelegenheid gekregen om te groeien. Van deze IJslandse ploeg ging zo weinig Inspiratie uit, dat we langzaam in slaap zijn gesukkeld. Toch heb ik deze ontmoeting bijzonder serieus opgevat. Ook de spelers waren er zeer op gebrand een overwinning met forse cijfers te behalen." ;Van onze speciale verslaggever Hans de Bruyn BRUSSEL Toen het Europees kampioenschap in Brussel de vorige week nog moest beginnen, werd in kringen van de FIH de stille hoop gekoesterd dat de debuterende Russen voor een sensatie zouden zorgen. Als zo'n land zijn reputatie op het spel zet, dachten de insiders, moet het alle grondregels van de hockeysport door en door kennen. Maar die verwachting is niet uitgekomen. Een vierde plaats in de poule met Engeland en Nederland was ongeveer wat de Russen zelf hadden gedacht te kunnen bereiken. Maar die tevredenheid van de Russische formatie was niet algemeen. Ook dit elftal had zich, net als de meeste zwakke hockeynaties, in hoofdzaak voor het eigen doel ingegraven uit vrees anders met een debacle te worden geconfronteerd. De nieuwe impuls, die de hockeysport ver wachtte van Rusland, is uitgebleven. Het was de grote teleur stelling van deze eerste editie van het Europees hockeytoernooi. Anatoly Kachalov, vice-voorzitter van de speelvelden over. De stijgende animo de Russische hockeybond, spreidt spon- in Rusland was zo onverwacht groot, dat taan zijn armen in de hoogte om begrip men nog geen specifieke velden heeft op te wekken voor de moeilijke situatie. „Wat voor keus hadden wij. Ons debuut mocht geen afgang worden". Dat was de opdracht. De missie is daarom ais geslaagd te beschouwen, maar de hockey sport is een illusie armer geworden. Of toch niet? Kachalov: „Net als anderen ben ik ook van mening dat er te defensief wordt gespeeld. Elke attractie voor de toe schouwer gaat momenteel verloren. Maar wij hebben veel geleerd. Straks, in München 1970, waar het Russische hockeyel'ftal moét meetellen, zullen wij hopelijk anders gaan spelen". In Rusland zal den veel ten goede moeten veranderen. Het internationale contact bleef tot Brussel beperkt tot Poolse, Hongaarse en Oostduitse club6. Meer was niet eens gewenst. Maar dat wordt anders. Het laatste seizoen maakte de Russische hockeybond een pijlsnelle ontwikkeling door. In andere sporten, waar een stick aan te pas komt (ijs hockey en bandy) werd het zich sterk ontwikkelende veldhockey met Argus ogen bekeken. Een aardige bezigheid Als dat nieuwe streven de komende twee jaar kan worden verwezenlijkt, en de Russische leiders verwachten het stellig, blijft nog de moeilijkheid van spelen momenteel vrijwel altijd leentje- De Rus Kachalov keert Brussel een dezer dagen ais een optimist de rug toe. De hockeysport gaat in zijn land een gouden toekomst tegemoet. Als de ge schiedenis zich herhaalt, zal de inter nationale sportwereld binnenkort veel meer van het Russische elftal horen. Meestal gingen de Russen in het ver leden pac internationaal aan een belang rijk toernooi deelnemen als zij er zeker Voor het eerst In en om het Heysseltstadion bleef het gisteren opvallend stil. De „helden" waren moe na de voorpostengevechten itn de poules. Alleen de wedstrijd Zwitser land!Finland om de tweede plaats in groep D bracht in de odhtenduren wat mensen op de been. Zwitserland kwalificeerde zich voor de kwartfinales. De ploeg bedwong Finland pas na verlenging en strafsliagen. Na de reglementaire speeltijd en de verlenging was nog altijd niet gescoord. Na de eerste serie schoten van zeven meter (elk land modht vijf pogingen doen) was de stand weer gelijk: 33. De volgende reeks deed de balans ten gunste van de Zwitsers doorslaan: 32. Het was voor het eerst in de zeventigjarige hockey- historie dat strafslagen de beslissing moesten brengen. Opluchting De Nederlandse ploeg woonde het duel niet bij en genoot nog van de rust, die het team veel goed heeft gedaan. Het verblijf in Knokke heeft de stemming nog verbeterd, vooral toen dokter De Jongste tot opluchting van de spelers gisteren de verzekering gaf dat alle lachte blessures tijdig voor de belang rijke wedstrijd (vandaag) tegen Polen zouden zijn genezen. Toch ging één Nederlander gisteren al naar huis. De Brabantse trainer Van Rooy, die in Brussel de leiding had van het Deense team, kon zijn aanwezigheid op dit Europees kampioenschap niet langer verantwoorden met zijn werk. De Eimdhovenaar, die vanaf dit speelseizoen met opvallend veel succes sleutelde aan de verbetering van het Deense hockey, reisde af met een gevoel van tevreden heid. Denemarken had ondanks het geringe aantal beoefenaars een goed figuur in dit toernooi geslagen. En niet alleen tegen de relaxende Nederlanders die maandag met een gelijkspel Opvallend is ook de correcte leiding van de Nederlandse scheidsrechters. Piet Roef, Leo Elgershuizen en Bob Davidson houden de vortreffeldjke reputatie hoog die Guus Lathouwers opbouwde toen hij In 1964 de Olympische finale van Tokio floot. Een merkwaardige zaak eigenlijk, Radford (tweede van rechts) van Arsenal, die het eerste doelpunt voor de Londenaren maakte, tracht in te koppen, maar wordt door een van de Lazioverdedigers vastgehouden. Arsenal won met 2—0 en plaatste hierdoor voor de tweede ronde van de Runners-Up Cup. Toch zag Kesslei en. „Het is ^prettig treffen. Het Jteit°is irect na pai f fabrie en verli velflksaa ïw zake Tim a bedienln Halp 64, 5-9«: noodzakelijk dat het ritme, dat Sparta al jaren niet meer heeft gehad in inter nationale wedstrijden, terugkomt. Te gen een dergelijke ploeg als Akranes krijg je de gelegenheid om weer lang zaam te wennen aan het voetbal op overwinning met dubbele cijfers zou ik niet tevreden zijn geweest. Vooral met op zondag, wanneer we tegen N.A.C. spelen, gespeeld. We hebben weliswa: doelpunten gemaakt, maar er regelmaat. Na elk doelpunt nog j onproduktief werd Goedwillend Akranes toonde zich een ploeg van goedwillende amateurs, die echter van elk tactisch inzicht en technische capa citeiten was gespeend. In de verdedi ging werd geen enkel systeem toege past. Wanneer een Spartaspeler in de richting van het door Gudleiffsson ver dedigde doel kwam, werd hij aangeval len door de verdediger, die toevallig het dichtst bij hem in de buurt stond. Spar- druk kwam de IJslandse defensie zel den te verkeren. De combinaties wer den te ver doorgevoerd om succes te hebben. Sparta had overigens een uitstekende start. Binnen twee minuten na het be gin nam de ploeg van Kessler een voorsprong. Hans Venneker kon volko men ongehinderd door de IJslandse de fensie lopen en schuin voor hét doel staand schoot hjj hoog in de rechter Doelman Gudleiffsson verkeek zich volkomen op het schot, dat vlak achter hem in het net plofte. Van het ver wachte doelpuntenfeest kwam echter voorlopig niets terecht. Keer op keer rolden de Rotterdamse aanvallen ln de richting van Gudleiffsson, maar de zui verheid van deze combinaties was niet voldoende om de defensie van Akranes ernstig in gevaar te brengen. De IJs- landers konden zich slechts beperken de bal in de richting van de voorhoede te trappen, waar Thordarsson en Gud- mundsson als enigen moesten optornen tegen de Sparta-verdediging. Uitleven De gehele Rotterdamse formatie kon zich uitleven in een doorlopend offen sief.,Maar van veel overleg om de ui terst zwak ingrijpende IJslandse verde diging te passeren was weinig sprake. Toch vergrootte Sparta in de tiende minuut de voorsprong. Kristensen ont deed zich op links van enige verdedi gers en gaf een lage voorzet die door Kowalik met een keiharde schuiver werd afgerond. Na dit tweede doelpunt van Sparta kwam Akranes even iets uit zijn schulp. Maar Sparta was niet bij machte om van deze even gevallen ruimte op het middenveld te profiteren. De overmoedige daden van de Akranes- spelers duurde echter niet lang. Sparta kon blijven aanvallen, maar steeds op tijd kon een van de IJslandse verdedi gers er een been of hoofd, al ging het nlijke wijze, tussen Het pleitte in deze periode niet voor de offensieve kracht van Sparta, dat de score pas tien minuten voor- de pauze opgevoerd werd tot 30. Voor deze treffer, een kopbal van Koudij'zer na uitstekend aangeven van Kristensen, waarbij de centrale verdediger Hjal- marsSon volkomen misgreep, deed Spar ta een 1 aantal weinig geïnspireerde po gingen om de wankelende IJslandse verdediging, waar in Gudleiffsson onze kere momenten met onverwacht sterke afwisselde op de knieën te brengen. Laag niveau Het peil van de ontmoeting daalde na de hervatting tot een laag niveau. Op nieuw verkreeg Sparta een hemelsgroot overwicht. De gaten in de IJslandse defensie vielen steeds vaker, maar Sparta had zeer veel kansen nodig. Pas na eei» kwartier konden de Rotterdam mers de score een iets meer de verhou ding weergevend -aanzien geven. De voor Koudijzer ingevallen Wijs passeer- ige tegenstandi iald. beheerst dot Spai Heijerman ii drukte echter (Van onze sportredactie) DEN HAAG Over vier weken, 's avonds om half negen, zal het dertiende ijshockeyseizoen van HIJS-HOKIJ beginnen. Dan gaat het doek op voor vijftien wekelijkse bedrijven, HIJS-HOKIJ zal moeten bewijzen dat het afgelopen seizoen een vergissing is geweest, die niet meer gemaakt zal worden. Het Haagse team moet ook proberen de nationale ijshockey- kroon op Den Bosch te heroveren en in de competitie om de Cup International moet het dit jaar Tilburg de loef afsteken. Of dat allemaal zal lukken is een tweede, omdat clubs als Den Bosch, Tilburg en Geleen ook niet willen stilstaan bij de eerder behaalde successen. Arie Klein, die vorig jaar bij zijn duizendste wedstrijd plotseling afscheid nam, is van een goed seizoen overtuigd: „De voorbereidingen zijn in volle gang. De jongens zijn straks in topconditie. Bovendien is het aankoopbeleid van HIJS-HOKIJ er dit jaar op gericht om weer aan de nationale top te komen." Ook het beleid tijdens het seizoen is belangrijk geworden, want HIJS HO- KIJ heeft ernaar gestreefd de spelers zoveel mogelijk een „eigen home" te bezorgen. Vandaar dat straks drie buitenlandse spelers vergezeld zullen zijn v worden afgebroken, i Op de meest wonderbaarlijke wijze ontsnapten de IJslanders aan nog meer doelpunten. Via een strafschop, toege- kend na een overtreding van Gunnlars- son tegenover Kristenson. tilde Heijer- rijf nul en vier. Hoewel HIJS HOKIJ de eerste wed strijd pas op 22 oktober zal spelen de HOKIJ heeft eerst op 14 oktober ijs zullen alle spelers dan reeds de nodige ijstrainingen achter de rug hebben. Nederland organiseert dit jaar de wereldkampioenschappen in de kwalificatiegroep C. en om goed beslagen ten ijs te komen, heeft de N.IJ.B.. met bondscoach Jiri Pleticha, voor een uitgebreide nationale trai ning gezorgd. Behalve deze trainingen staan ook wedstrijden op het pro gramma, waarvan de eerste zondag tegen Hannover op de baan van Til burg. En aangezien alle spelers van het eerste team van HIJS HOKIJ deel uitmaken van de nationale selectie, is de Haagse ploeg een meeval- aantal spelers danig zag uitgebreid. Is dat team sterk genoeg om in de eerste divisie te spelen? Secretaris Ton de Keizer ziet het niet zo somber: „Uiter aard zullen wij ons niet kunnen me ten met ploegen als HIJS, Tilburg en Den Bosch. Voor ons is dit jaar een aanloop naar hel seizoen d; volgt. Ier. Aanloop iale npetit pas« Hijs het half dozijn tweede duel tegen Akranes, vol- week dinsdag in Den Haag, is tot ormaliteit gedegradeerd. Sparta ich alleen nog revancheren voor itige indruk jaar is uitgebi Antwerpen en Rotterdam, zullen in de competitie twee teams van HIJS HO KIJ tegenover elkaar staan. Vorig jaar bleken enige Haagse spelers een plaats in het eerste team van Rotter dam te prefereren boven het tweede of derde van HIJS. Dit jaar deed zich hetzelfde geval voor bij nog vijf spe lers Edu Zondag, Eddie Mulder, zijn edstrüd sinds vier jaar. intei d. Hoi i Jan a beslist meedraaien' Behalve deze vijf spelers raakte HIJS zijn eeuwige tweede doelman kwijt. Door verhuizing naar Driebergen heeft Fred de Wit overschrijving ge kregen naar Utrecht. Ditzelfde geldt voor Harrie Smid die naar Amster dam is verhuisd. Een aderlating HIJS" ..Zo zien wij het niet", aldus voorzitter dr. Ekhard Bos. ,.Ik wil n praten van een vergrijzing, mï| sommige spelers waren te oud om r - goede spelers voor ons eerste team rden. In Rotterdam krijgen zij een ian. Wij hebben vende spelers bij onze junioren zitten. Zij maken deel uit van de Nederland se jeugdselectie en wij mogen hen, zoveel wij maar willen, in het eerste team opstellen. Wij zullen dit niet elke week doen, maar over een paar jaar moeten zij de gevestigde spelers toch wel gaan vervangen, en dan zij over de nodige het s •n-ijahockey beschikken". Amsterdam heeft ook veel jeugd, die echter weinig hoop heeft op een plaats bij de Nederlandse top, omdat Amsterdam nauwelijks 'n eerste team- heeft. Jos Bles, de secretaris var Amstel Tijgers: „Zoals de zaken ei thans bijstaan, is het onmogelijk on een team op het ijs te brengen dat ook maar in de verste verte is om de andere Nederlandse ploegen partij te geven. De N.IJ.B. kan wel dwingen om in de eerste divisie te gaan spelen maar het moet ook kunnen. Wij spelen op een open baan en zonder publiek. Waar moeten wij het geld vandaan halen om buitenlan ders aan te trekken?" De secretaris van de N.IJ.B., de heer Van Rijswijk, is niet bijster te spre ken over de houding van Amsterdam: „Het is al enige jaren hetzelfde liedje. Amsterdam speelt in de tweede divi sie, wordt kampioen promoveren. Eerder dit jaar werd ge zegd: „We willen wel omhoog". En nu dit weer. Als je een sport bedrijft, moet je ook de conseqi vaarden. Voor Amsterdam is dat de kan niet voor de bond spreken mijn eigen mening, dat Amsterdai zich dan maar geheel moet terugtrek ken als ijshockevclub In Den Bosch zijn geen moeilijkheden, behalve dan de komst van Bob Boyle. Vorig jaar heeft hij al te kennen gegeven, niet bijster meer geïnteres seerd te zijn in Den Bosch. Hij is echter te veel prof om niet te zwich- EUROPA CUPVOETBAL IZMIR Goeztepe Izmir heeft zlhc geplaatst voor de tweede ronde het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Turkse ploeg, die de eerste wedstrijd tegen Union Luxemburg met 5—0 had ge wonnen, werd gisteravond met 10 verslagen. Braun maakte in de vijf tiende minuuut het enige doelpunt Arsenal heeft zich geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi de Runners Up Cup door gisteravond de tweede wedstrijd tegen Lazio Ro me met 20 te winnen. In Rome eindigde de wedstrijd in een gelijk spel, 22. De doelpunten voor Arse nal, houder van de Runners Up Cup, werden gemaakt door Radford (10e min.) en Armstrong (73). Er wt 53.013 toeschouwers. Internazionale Milan heeft gister avond op eigen veld gelijkgespeeld (11) tegen Newcastle United in eerste wedstrijd voor het toernooi om de Runners Up Cup. Davies gaf de Britten een minuut voor de rust een voorsprong, Cella maakte minuten voor tijd gelijk. Er wa 30.000 toeschouwers. DUBLIN Het Poolse elftal heeft d« eerste wedstrijd voor het toernooi om het Europese kampioenschap voor lan denteams gewonnen. In Dublin werd Ierland met 2—0 verslagen. De eind stand was al bij rust bereikt. Er waren van vorig jaar. (Toemen, Peters en Maas) spelen weer. Voorts een doel- verdediger die Gerry Göbel heet en op een Canadees paspoort Nederland is binnengekomen. Toch wordt hij straks als Nederlander aan de bond opgege ven, omdat Tilburg voor hem een Nederlands paspoort gaat aanvragen, en dat document is nog steeds bepa lend voor de nationaliteit van de spe ler. Göbel is van origine Nederlander maar emigreerde als kind naar Cana da, en spreekt nauwelijks enige woor den Nederlands. Als hij als Nederlan der wordt beschouwd, blijft de kwes tie van de betaling. De N.IJ.B. heeft alle clubs gewaarschuwd dat roye ment voor de club zal volgen als Nederlandse spelers worden betaald. Tilburg zal wel een oplossing w Er zal hem wel een „baan" wo aangeboden waarbij hij voor „liefheb berij" kan blijven ijshockeyen. Geleen zit bijzonder moeilijk. „Ik heb maar zeven spelers en een doelman". (ADVERTENTIE) irde ivillei opschroeven. Den Bosch zal di worden gecoached en getraind door Eddv Gosselin die inmiddels in Neder land is getrouwd. Verder zullen de Tsjechen Wagenmakers en Vaclav Ko- ko het t versterken. „Liefhebberij" Tilburg is ook rond. Dezelfde Tsjechen komen terug, Anton is Tsjech en Blanche wordt speler-coach. Dan is het o aan het gestelde maximum. Van de Afcent zijn er veel weg en ik met wat nieuwe spelers beginm Canada zijn veel Nederlandse families die graag terugwillen of hun kinderen graag naar Nederland laten gaan. Daar zitten er tussen die goed kunnen ijshockeyen en een Nederlands pas poort hebben. Wij hadden spraak gemaakt met een ij expert. Hij zou voor ons uitkijken, maar die man is plotseling worden, en nu zit ik". Dus ook in Geleen paspoortproble-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 19