Bouwbedrijf Etrimo op *rand van faillissement NAVO loopt achter op Sovjet-Unie De bedoeïenen: Soldaten van God, Mohammed en Hoessein ACCENT Verdachte beschuldigt Esso van miljardenfraude Jordanië was nooit een blijde familie DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 17 (Van ons" speciale verslaggever David Hirst) AMMAN Buiten het Hotel Inte*- continental in de modieuze regerings wijk in Amman, die nu bezaaid is met oorlogspuin, hebben de Bedoeïnen- troepen hun pantserwagens met Jor daanse vlaggen en portretten van ko ning Hoessein versierd. Het is lang geleden dat Amman zo'n uiting van loyaliteit aan de kroon heeft gezien. De Bedoeïnen hebben nu drie jaar revolutionaire slogans van de guerril la's, de foto's van Mao en Che Gueva ra gezien, die zich als een plaag over de hoofdstad hebben verspreid, een Arabisch Hanoi in de maak. Nu krij gen de Bedoeïnen hu neigen foto's en leuzen terug. Ze zijn zoals radio Amman hun de afgelopen zes dagen heeft verteld „de soldaten van God, Mohammed en Hoessein". Het kunnen verschrikkelijk simpele mensen zijn. Een van hen vroeg, toen hij een Japanse journalist zag. wan trouwend: „Ben je een Syriër?" Ze zwaaien vrolijk naar buitenlanders, maar ze kunnen ook wreed en heftig zijn. Boven alles schijnen ze, of al- thans sommigen van hen, de Palestij- 1 nen werkelijk te haten. Een pamflet: „Ze zijn allemaal even erg, te begin nen bij Yassar Arafat, allemaal sme rige kerels, nog erger dan de joden. Ze vernietigen ons land. Ze beledigen ons op straat. Waarom gaan ze niet in Palestina voor Palestina vechten?" „Het is erger voor een moslim om een andere moslim te doden", aldus een ander pamflet, „dan voor een jood om een moslim te doden". Eens te meer wordt bewezen dat de stammen uit Oost-Jordanië, die deze troepen leve ren, wanneer zij eenmaal opstaan nog steeds erg machtig zijn in het land. Maar als Hoessein met zijn rug tegen de muur, door hen de strijd overleeft zal dat opnieuw tegen een afschuwe lijke prijs zijn. Jordanië is nooit een blije familie geweest, zoals hij zo vaak beweerd heeft. Het was denkbaar dat het land dat eens zou zijn geworden, maar door het bloedbad van de laatste dagen is dit voorgoed van de baan. Het is nu op geen enkele manier zeker dat de koning, ondanks zijn uiterlijke successen, zijn troon zal kunnen houden. Zijn hoofdstad is verdeeld. Het leger heeft zich van de strategische hoge punten meester gemaakt, maar de guer rilla's hebben de valleien nog steeds in handen. Zijn land is verdeeld. In het royalistische zuiden lopen de men sen de straat op om de voorbijtrek kende soldaten toe te juichen. Maar zelfs als deze geografische scheidingen verdwijnen, en de koning zijn verloren souvereiniteit weer te rug krijgt, zullen de werkelijke en duurzame scheidingen blijven bestaan. Zij staan gegroefd in de donkere, vij andige gezichten van de Bedoeïnen- troepen, als ze die paar burgers ga deslaan, die na vijf dagen angst be hoedzaam uit hun gehavende huizen tevoorschijn komen. Ze staan gegroefd in de geschokte en hevig ontdane gezichten van die burgers als zij de Jordaanse vlag zien nu eigenlijk een vijandelijke vlag die beledi gend wappert tussen al het puin dat hen omringt. Voor zover men de straat waaraan het Hotel Intercontinental ligt kan overzien is er geen enkel huis ge spaard. Iedere woning is wel honderd keer doorzeefd. De sporen van de ko gels uit de machinegeweren zijn dui delijk herkenbaar. Zwaar geschut heeft in sommige huizen enorme ga ten geboord. Andere zijn helemaal zwart geblakerd. Open patronen lig gen op straat verspreid. Telegraafdra den, boomtakken en allerlei soorten puin «O afval versperren de weg. Toen wij naar het vliegveld reden, konden we zien dat andere delen van de stad nog erger hadden geleden. We namen aan dat wijken die we niet zagen zelfs nog zwaarder getroffen waren. Dat was dinsdag. Een van de Bedoeïnen die ons naar het vliegveld reed zei: „Wat de Syriërs betreft, we zouden ze in twee dagén hebben wil len afmaken". En dat is waarschijnlijk het rampzali ge dat de legercommandant aan de koning beloofd heeft. Pantserwagens mogen dan in het grootste deel van Amman patrouilleren en de Syrische opmars mag dan gestopt zijn, er schijnt een niet uitgesproken gevoel onder de troepen van de koning te bestaan, dat ze tegen een combinatie van troepen vechten die uiteindelijk zal winnen. De nieuwe vechtlust van de Palestij- nen. waarmee de Bedoeïnen in het verleden vaak genoeg geconfronteerd zijn, en die niet in staat zijn duidelij ke overwinningen te behalen, het schuldgevoel over de afschuwelijke tol aan burgerlevens en de haat die zij opwekken, dit alles moet hen van de «ijs brengen. „Waarom kunnen ze niet openlijk vechten?", vroeg een sol daat, daarmee onbewust toegevend dat hij en zijn collega's eenvoudig niet de militaire kennis bezitten voor de ope ratie die ze nu uitvoeren het is een strijd tussen goed gericht machinege weervuur en het plompe gebeuk van artillerie, tussen de scherpschutter en de troepen soldaten die openlijk rond- Een bezorgde koning Hoessein tijdens een gesprek met journalisten in zijn residentie te Hummar, 11 km van lopen. Soms krijg je een volledig beeld van een kleine gebeurtenis uit het geheel. Soldaten speuren sluipschutters op in een particulier huis. De angstige fa milie probeert te vluchten en dat lukt. Een guerrilla probeert dat ook en wordt neergeschoten. Dan wordt zwaar geschut erbij gehaald en het huis wordt vernield. De volgende dag zit de sluipschutter er weer. De Bedoeïnen zitten krap met de lichte wapens die ze gebruiken. Hoe langer de guerrilla's hen van het lijf kunnen houden, hoe groter hun kansen zijn dat de balans in hun voordeel zal doorslaan. Voordat dat gebeurt zou den de gedemoraliseerde Bedoeïnen weieens woest kunnen worden. Of de koning zou het politiek risico kunnen nemen troepen in te schakelen, waar van hij niet zeker weet of ze loyaal zijn, of hij zou zwaar geschut kunnen gebruiken om de stad in een orgie van vernieling met de grond gelijk te maken. De burgers die tussen leger en guerrllia's staan, hebben niet altijd zo veel geluk gehad als de vluchtende familie. (Copyright The Guardian). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, generaal A. J. Goodpaster, is ernstig Wereldexpositie over zes jaar in Philadelphia DEN HAAG (A.N.P.). In 1976 zal in Philadelphia in de Verenigde Staten opnieuw een wereldtentoonstelling wor den gehouden. Dit vertelde mr. J. M. L. Th. Cals, commissaris-generaal voor Nederland van de wereldtentoonstelling in Osaka, die op 13 september sloot, gistermiddag in Den Haag, tijdens een gesprek over het wel en wee van de Nederlandse presentatie in Japan. Mr. Cals zal zeker niet opnieuw commissaris- generaal zijn. Hjj meent dat anderen aan de beurt moeten komen. Het Nederlandse paviljoen in Osaka is, aldus mr. Cals, een succes geweest. In totaal bezochten 4.775.095 mensen voor 97.3 procent Japanners de expositie en ongeveer acht procent daarvan per dag 25.000 tot ver over de 35.000 bezocht het Nederlandse paviljoen. De ruim twaalf miljoen gulden, die Nederland in deze presentatie stak, acht mr. Cals dan ook goed besteed geld. Ten eerste omdat Nedreland in Ja pan 'n bijzondere plaats inneemt alle schoolboekjes melden, dat Nederland op Decima een vestiging had in de eeuwen dat Japan totaal geïsoleerd was ten tweede omdat Japan in de komende twaalf jaar honderd miljard dollar gaat investeren in buitenlandse vestigingen en Nederland zich presenteerde als de gateway to Europe. Met professor Bakema, de architect van het paviljoen, is mr. Cals bezig aan 'n uitvoerig rapport voor de Nederlandse regering, dat ongetwijfeld voor 1976 zijn nut zal hebben. Een ding staat wel vast zo menen beiden een presentatie van Nederland dan zal aanzienlijk meer dan twaalf miljoen gaan kosten, wil het een goede presentatie zijn. bezorgd over de voortdurende groei van de Sovjet-strijdmacht met nucleaire en conventionele wapens, zowel bij de ma rine als de luchtmacht. De NAVO daar entegen vertoont op verschillende ge bieden een neergaande tendens. Gene raal Goodpaster zei daarover gisteren op een bijeenkomst van de vereniging van het atlantisch verdrag: „We zijn nog sterk, en er zijn belangrijke verbe teringen doorgevoerd, speciaal kwalita tieve vei-beteringen door modernisering. Maar er zijn ook verminderingen van strijdkrachten geweest, inkrimpingen ia mankracht, terugtrekkingen uit voor uitgeschoven posten, beknotting vop dienstijden, groeiende veroudering van vloten, uitstel in de verschaffing van benodigde verbindingsmiddelen. En wordt over nog meer verminderingen gesproken". De combinatie van deze kwev trend* de opwaartse bij het Warschau-pact en de neergaande bij de NAVO betekent volgens generaal Goodpaater dat vlak voor onze ogen een verande ring in 't veiligheidsevenwicht optreedt. De marge van afschrikking wordt ver minderd en de daaruit voortvloeiende risico's voor de NAVO worden groter. De gezamenlijke Sovjet-strijdkrachten vormen een concentratie van militaire macht die alles overtreft wat vooraf ging en uitgaat boven wat alleen voor verdediging benodigd is. En omdat ae nog steeds sterker worden wordt dieno- overeenkomstig 't veiligheidsprobleem voor het westen groter en niet kleiner. Een ander ernstig probleem vormt vol gens de generaal het toenemend aantal voorbeelden van gebrek aan steun voor de militaire inspanning en aanvallen tegen het militaire apparaat en tegen essentiële veiligheidsdoelen. CAMERAMAN OMGEKOMEN MOSKOU (AP) In Moskou is be kendgemaakt dat een Sovjetcameraman, Konstantm Rjasjaentev, in Jordanië is omgekomen. Hoe en waar dat gebeurde is niet gezegd. Hij is de eerste dode van de inter nationale pers in de Jordaanse burger- I ls Sylvle Vartan aan het touwtje springen? Wat op oefening lijkt, is niets i I minder dan een fragmentje P show, waarvan de première zopas ir het Parijse Olympia heeft gelopen grootsU er of j vedettes in de 1 w-business geworden. (Van onze correspondent R. SchoemaiM) BRUSSEL. Met aohulden die onge veer 120 miljoen frank bedragen en met een kapitaal dat praktisch helemaal ge blokkeerd zit in onroerend goed en hypothecaire leningen, wacht Belgiës tweede grootste bouwpromotor Etrimo op 39 september. Heeft tijd gevonden om dc te betalen, dan dreigt één zwaarste klappen te vallen die de NA BOMALARM Reizigers durven niet meer in Caravelle PARIJS (Reuter) Een Franse Cara velle, geboycot door angstige passagiers, is gisteren zonder ook maar één passa gier aan boord uit Parijs naar Tunis ver trokken. Het straalvliegtuig was de dag tevoren op de luchthaven Orly vastge houden, nadat een onbekende telefonisch had meegedeeld dat zich een bom andere vluchten hadden kunnen boeken, merkten vlak voor hun vertrek dat ze naar hetzelfde toestel werden geleid. Ze waar schuwden medereizigers met als resultaat dat niemand meer wilde instappen. (ADVERTENTIE) Cuba toen en UM De econoom dra. M. van der Schaft toetst de huidige Cubaanse economie aan die van vóór de revolutie. Deze week in Accent een artikel over dit De grote mode-drie In haar vaste moderuhrïek „Boutique" bespreekt Tosca Leenders deze week de herfst- en winterkollek- ties van Edgar Vos, Max Heyxnans en Dick Holthaus. Kopzorg om koppelbazen Deze week gaat Accent uitvoerig in op het ver schijnsel dat de arbeids onrust op gang bracht: het koppelbazenprobleem. j O.m. met een interview met Leen van Os - vroeger een geducht stakingsleider en ooknuweereventjesinaktie. weekblad 65ct. overal verkrijgbaar >oit moest vtf- D* moeilijkheden van Etrimo zijn be gonnen in april van dit jaar. De firma, die graag de indruk verspreidt dat zij aan sociale woningbouw doet, had te laat bemerkt dat de kredietbeperkende maatregelen van de regering de hele markt in onroerend goed in ongerede brachten. Etrimo. als bouwpromotor, werkte steeds met zo weinig mogelijk eigen kapitaal. De firma kocht bouwgronden, plande een flatgebouw, verkocht een groot gedeelte van de toekomstige wo ningen „op plan", betaalde met het geld caire leningen te verstrekken klanten. Zo bouwde de firma vele tien tallen woongiganten overal in België, met de nadruk op de grote agglomeraties, speciaal Brussel. In Frankrijk werd ge werkt aan een vakantieproject Met moeilijkheden, die zouden ont staan door kredietbeperking, hield de firma geen rekening. Sedert april moet de firma dan ook halsbrekende stunts uithalen om de schuldeisers te betalen. Van dat ogenblik af dateert ook een politieke actie, die gevoerd wordt door de voorzitter van Etrimo, de liberale senator Collin. Collin droomt sinds lang van grote politieke macht. In 1965 werd hij ver kozen als provinciaal senator van de P.V.V.; in 1968 bedacht (en financierde?) hij een reusachtige verkiezingscampagne, die de bewondering van reclamevaklui wegdroeg, maar de partij een flink aan tal zetels kostte. Collin zelf raakte slechts via het achterpoortje van de coöperatie de Senaat binnen. Anderhalve maand geleden had zijn politiek werk schijnbaar succes; de rege ring keurde toen een wet goed, waarbij promotors in nood geholpen konden worden. Voor een bedrag van 100 mil joen frank zou men gronden van hen overnemen, die dan voor sociale woning bouw kunnen worden gebruikt. Etrimo bood terreinen aan, maar de mensen van de huisvesting haalden er hun neus voor op: ongeschikt. De laatste dagen wint daarenboven de mening veld, dat die honderd miljoen frank nooit zullen gebruikt worden om Etrimo te redden. Men zou ze wel kun- gebruiken om aannemers en kopers appartementen, die anders schade zouden lijden door het falen van Etrimo, uit de nood te helpen. Maar ook hier dringt de tijd: men heeft nog nauwelijks week. En als één van de sehuld- s '.enuwachtig wordt en Etrimo voor de har. ••-Isreehtbank daagt, kan het al 'nnen e-. paar dagen afgelopen zijn. In de Belgische bouwsector wijst men erop dat een falen van Etrimo geen nationale ramp zou zijn, zoals de poli tieke Etrimomensen graag vertellen. In de Vlaamse kranten wordt heel de zaak intussen gevolgd met nauwelijks verholen leedvermaak. Etrimo staat inderdaad bekend als één van de grote verfransers uit de Brusselse periferie. De firma is Franstalig en maakt uitsluitend reclame in Franstalige kranten, maar de grond waarop zij laat bouwen ligt bijna uitsluitend in Vlaamse gemeenten Men weet in die gemeenten dat men met een invasie van Franstaligen moet af rekenen als Etrimo ergens laat bouwen Het verdwijnen van Etrimo zou voor veel Brusselse Vlamingen een grote op luchting betekenen. SENSATIE IN ANTWERPSE RECHTSZAAL BRUSSEL (ANP) Een voormalige employé van de olieraffinaderij en van het Essoconcern in Antwer pen heeft deze maatschappij ervan bedrag van bijna vijf miljard gulden benadeeld zou hebben door belastingontduiking. Esso zou dat hebben klaargespeeld door grote markt te brengen. De voormalige Esso-emplo.vé die sa men met een aantal andere vroegere werknemers van Esso tergchtstaai wegens diefstal ten nadele van hel bedrijf, onthulde in de als de douaneambtenaren sliepen, uit het douanekantoor de sleutels weg te halen van de sloten, waarmee de douaniers de brandstoftanks hadden afgegrendeld. Buiten medeweten van de douane kon men op die manier grote hoeveelheden benzine en olie aftappen. De man deelde verder mee, dat op die manier miljoenen liters uit de tanks verdwenen. Als voorbeelden gaf hij de volgende cij fers: een keer verdween op deze wijze negen miljoen liter, een ande re keer 25 miljoen en zelfs een keer 103 miljoen liter. „Tk heb voor me zelf een berekening gemaakt en Miljoenen liters benzine en olie verdwenen zo zei de verdachte. Deze verklaring, die in de Antwerpse rechtszaal de nodige sensatie verwekte, werd in opdracht van de rechter onmiddellijk in bijzijn van de ambtenaar van het openbaar ministerie op schrift ge wordt ervan beschuldigd, s een aantal vroegere beambten van Esso en in samenwerking met een aantal schippers, onder wie de vijf tigjarige Bastiaan S. uit Dordrecht en handelaars, makelaars en agen- len, in totaal 27 man. diefstal, vals heid in geschrifte en fiscale fraude hebben gepleegd. lucht van, dat grote hoe de Belgische markt werden verhan deld. Er volgde een steekproefonder- zoek in een aantal tanklichters in de Antwerpse agglomeratie, die het vermoeden bevestigde. Uit een nader onderzoek bleek dat deze fraude sinds jaren aan de gang was. Korte tijd later arresteerde de gerechtelijke politie de Essobeamb- len die bekenden. De fraudeurs hodden drie systemen. Volgens het eerste werden lichters, die brandstof in transito vervoerden, leeggepompt en met gestolen benzine geladen. De transitovoordelen bleven zo bestaan, terwijl de benzine toch afgezet werd op de Belgische markt. Bij het tweede systeem werden twee lichters volgetankt met benzine, waarvan echter slechts een lading werd geregistreerd. De tweede werd geladen met gestolen brandstof, die ook weer met ontduiking van de rechten in België zelf verkocht werd. In het derde geval laadde men lichters met meer brandstof dan werd opgegeven, door bijvoorbeeld de watertanks van het schip ook met brandstof te vullen. Op fraudes als deze staat in België een boete van het tienvoudige van de ontdoken rechten. De man. die in de rechts zaal met zijn onthullingen kwam, verklaarde het niet langer te kun- verkroppen, „Jarenlang het vui- Top twaalf is er weer voor kinderen* die nog hipper willen zijn dan hun grotere broers of zusjes. De Amerikaanse ontwerpster Barbara Farber, in Amsterdam wonend en werkend, heeft gisteren haar „top- twaalf'-modellen met een aantal jeugdige enthousiastelingen getoond. (ADVERTENTIE) Ovaties voor Toon Hermans in Carré AMSTERDAM (A.N.P.). Toon Hermans, die enkele jaren niet meer in Amsterdam is opgetreden, heeft bij d« première van zijn nieuwe solewhow, gisteravond in Carré, aan het slot ovatie na ovatie in ontvangst mogen nemen, terwijl talrijke bloemstukken en boeketten het toneel werden opgedragen. Met zijn vrouw Rietje aan zijn zijde liet hij het applaus over zich komen, waarin ook pianisten Rinus van Galen en Cor Cools, drummer Tonny Nusser en bassist Tim Dissevelt deelden. Vooral zijn parodie op een striptease en het nummer, waarin hij een jubilerende bespeler van de grote trom uit een fanfare op de planken zette, oogstten veel succes bij het publiek, waarbij zeer veel artiesten, onder anderen Heintje Davids, waren.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 17