met gemeenschappelijke opslagplaats Slochteren centrale verwarming Sjouwen om warm te worden Vulcana-gashaarden hebben als énige 0Q000 Koud KiLi jKimorljo? DE DERDE RING DAT IS HET...! DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT I ijl weekenden en u hebt een eigen ROTTERDAM. Het Rotter damse Bouwcentrum herbergt alles v/at te maken heeft met bouw. En wat heeft er meer met woningbouw te maken dan ver warming? In het Nederlandse klimaat is dat in een huis het allereerste waar je aan denkt. De stat'st'eken hebben uitge wezen dat kolen hoe langer hoe minder gestookt worden. Kolen handelaren hebben het tegen woordig dan ook lang niet ge makkelijk. Vrijwel niemand koopt meer een kolenhaard als de oude op is. Aardgas staat dan bovenaan op het verlanglijstje. 'an de nieuwbouwflats oudere hu "en is het goed mogelijk De firma Adax in Dordrecht brengt de zr wandradiator op de markt. Dezelfde firma heeft ook plintverwarming. „Daar moeten ze eindelijk niet flatgebouw centrale ver hebben en er zelf niets aan behoeven te doen, toch sjouwt een groot deel van Nederland zich in de winter maanden doodmoe met kolen en olie. Dit geldt \'ooral voor flats, waar de bewoners op hun eigen etage niet (kunnen) beschikken over een eigen opslagplaats. Hier en daar kan men dan wel een tankje voor olie, of een bakje voor kolen kwijt op het balkon, maar heel wat Nederlanders sjouwen toch maar van boven naar de kelder en van de kelder weer terug naar boven om de kachel te kunnen stoken. Ze sjouwen zich bij wjjze van spreken al warm. voordat er ook maar een spatje vuur in de kachel zit. En dat kan niet direct de bedoeling zijn. Menige instantie heeft in het verleden al op dit soort problemen gewezen, vooral voor oudere mensen In tal van gemeenten bestaan nog steeds voor schriften. aldus het Bouwcentrum Rot terdam, waarin bepaald wordt, dat in de woning hoogstens 30 tot 50 liter olie tegelijk opgeslagen mag zijn En waar kan dit in kleine moderne woningen met meestal gelijkwaardige dus Dikwijls moet men dan enkele keren per week olie laten thuisbezorgen met meermalen (gladheid, transportproble men op de lange afstand e.d.) allerlei moeilijkheden vandien Ook al zal de handelaar vooral voor oudere mensen. eens wat aan doen les willen zetten, om de be lang mogelijk vol te houden. Waarom. geen centrale tank grond. Hierdoor af. „Moederhaard regelbaar >lie moet stoken, bijvoorbeeld de nen centraal olie i distribueren via leidingen naar iedere woning. Het lijkt nogal spectacu lair, maar deskundigen verzekeren, dat deze oplossing niet zoveel moeite of hoofdbrekens kost- De kosten zou men natuurlijk op de bewoners kunnen ver halen. die ze' waarschijnlijk graag willen betalen. Ze weten dan immers dat ze- van dat eeuwige gesjouw verlost Voor de voorziening met kolen wordt een centrale aanvoer waarschijnlijk nauwelijks uitvoerbaar. Niet voor wat de voorraden betreft, die wellicht centraal opgeslagen kunnen worden. Al was het alleen maar om tfe kunnen voorzien in noodsituaties, die zich iedere winter altijd wel minstens enige dagen voordoen. Bij centrale verwarming spelen deze problemen natuurlijk niet Daar komen .andere kwesties aan de orde, zoals het gezamenlijk- met een uniform tarief betalen van de totale schicn een bekende d"t mast de gebruikelijke radiatoren ook nog andere bestaan. Hoe zit dat? Meestal zit bij c v -bezitters de ther mostaat in de huiskamer. In deze kamer wordt het meest geleefd, staan over het algemeen de meeste of de groots'? radiatoren en soms zelfs ook de „moederhaard"! De thermostaat slaat af zo gauw deze de aangegeven temperatuur bereikt Het is dus erg goed mogelijk. Tank op drift, tuin in de olie De olietank verwarming i woonkamer nog 1 hoop moeilijkheden bezorgen. Misschien heeft u ze al ge had en w :el u er terdege van mee te praten. De bodem onder ons land tig procent verwerkt. I echter net z gen of aan te laten leggen. leg- gegeven, -blok 'ijl het in de slaap- ;n op andere plaatsen beslist koud is. Daarvoor zijn nu ieder een eigen ther- uitgevonden. Iedere radiator een eigen temperatuur afge- er is overal de gewenste Die „moederhaard" in de meer narigheid «_p haar geweten heb ben. Over het algemeen staat deze in het midden van de kamer Als de haard op volle toeren draait, wat be slist noodzakelijk is om een heel huis het te warm de neiging vertonen I blok. Het is nu eenmaal dat niet iedere bewoner iri evenveel warmte nodig heeft of ver bruikt. Hier en daar heeft dit al eens tot conflicten aanleiding gegeven, die meestal gesust konden worden. In een aantal flats of etagewoningen heeft men dit opgelost met aparte meters per woning of ruimte. Wellicht zijn er ook andere systemen mogelijk om differen tiatie in de betaling mogelijk te kunnen lectief verbruikt wordt. De Nederlander blijft nu eenmaal een individualist, ook al zegt hij honderd keer per dag het niet te zijn. Ieder van ons weet wel Schoorsteen vraagt om onderhoud De centrale verwarming mag dan in een groot deel van de Nederlandse huizen zijn doorgedrongen, nog lang niet iedereen kan met een enkele draai aan de knop de warmte door het hele huis laten stromen. Nog een groot aantal landgenoten moet 's mor gens wakker worden in een ijskoude kamer met de bloemen op de ramen. Daarna moet de kachel worden aan gestoken. In het gunstigste geval is die 's nachts blijven branden. Deuren moeten hermetisch gesloten blijven, want die warmte is zo ontzettend En hoe belangrijk blijkt het hier te zijn, dat de schoorsteen goed onder houden wordt. Als deze schoon is, kan zonder zorg de winter tegemoet gezien worden Is dit echter niet het geval, dan is de kans aanwe'zig, dat op een van die allerkoudste dagen de haard plotseling niet meer wil trekken en de kamer vol rook komt testaan. Het kan natuurlijk wel eens in de biljet ten gaan lopen, maar het is verstandi ger af en to.- uw schoorsteen eens te laten nalopen, dan vandaag of morgen met de narigheden te zitten. igezinshuis ko- Dor een erkend installateur op on^-veer 4500 gulden. Voor ijverige en vooral handige doe- het-zelvers bestaat er sinds enige tijd de mogelijkheid van het zelfbouwen van c.v. Prijs dan ongeveer 2500 gul den. De heer P. W. van Herk van. de Stichting Rationeel Bouwen, die ook in het Rotterdamse Bouwcentrum ge vestigd is, vertelde, dat naar zijn schatting ongeveer 20 procent van de nieuw aan te leggen c.v. door de mensen zelf gebouwd wordt. Het per centage van hen die het dan nog tot een goed einde weten te brengen kon hij niet meedelen. „De meesten begin nen flink met informeren naar een bouwpakket, maar verder komen ze niet. Het is inderdaad niet makkelijk, omdat die aanleg. De tijd die erin gaat zitten bedraagt ongeveer honderd werkuren, of vijf weekenden, waarin ook echt aangepakt moet worden' t het bekende beeld wanddikte sterk af van de vroeger gebruikte soorten Tot zon jaar of vier geleden werd normale gaspijp gebruikt, die berekend was op de gas druk Deze druk is echter veel" hoger dan ooit in een centraal verwar mingssysteem .voorkomt. De wanden zijn nu dunner gemaakt. Er wordt ook wel gebruik gemaakt van koperen waterleidingbuizen De gangbare pijp speciaal voor c.v. is een precisiepijp. Deze moet aan de buitenkant erg glad zijn om te kunnen passen in het snelfittingssysteem Ook de binnen kant moet een glad oppervlak hebben om niet te veel weerstand te bieden bij de doorstromjng van het water. Naast de vele voordelen van c.v. be staan er natuurlijk ook ettelijke na delen. Eén daarvan is het feit, dat er geen enkele ventilatie plaats vindt en bovendien de warmte alleen maar droog is. Daarvoor zijn dan wel de verdamningsbakjes en zelfs voorzien van filters, maar de laatste raken bij hard water erg snel ver stopt. Het is verder niet gemakkelijk ramen en plafonds gaat zijn wel apparaten in het op peil houden van dat in het geval de verwarmingsketel in de keuken staat, u daar geen ven tilator mag aanbrengen? De schoor steen .yan de ketel heeft een eigen treksyöeem, dat extra-lucht uit.de ruimta" trekt, waar hij laat. Als aan de anaêre kant de ventilator ook lucht wegzuigt, zou deze, omdat hij veel meer kracht heeft, de verbrandings gassen uit de afvoer terughalen. De heer Van Herk wist nog te vertel len, dat er steeds meer aardgas in de verwarming wordt toegepast, „Niet al leen omdat het goedkoper i dat r i geld i zelfbouwen is een eenvoudig systeem, waarbij de pijpen niet gelast of gesoldeerd behoeven te worden Het is het zogenaamde knelfittingsysteem. Het zou te -ver voeren om er hier verder op in te gaan. Het soort buizen, waarmee tegenwoor dig in de bouw van centrale verwar ming wordt gewerkt, wijkt in de Een genoeglijk brand ■nde haard in de huiskamer is n< of als enige warmtebron toch zeer aantrekkelijk. Deze Siegler gashaard een goed voorbeeld van. koud worden. Daarom zijn er nu ..moederba--den" in de handel die eventueel zo weinig mogelijk warmte geven, of die in de de avond even aan te steken) en in de winter wat warmteafgifte betreft vrijwel uitgeschakeld kunnen worden verzakken. De olietank ligt over het algemeen in gebieden die daar het meeste van te lijden hebben wel verankerd Maar ook dat wil wel eens niet helpen Als zo n anker losraakt, raakt de hele tank als het ware op drift. Lekkages zijn daar de gevolgen van. Op een goede ochtend wordt u wakker en de verwarming wil het niet doen Mon teur erbij en wat constateert hij? De olietank is kapot In de olie zit nu water of lucht en de brander weigert Natuurlijk moet de tank worden uit gegraven Na herstel van het lek. zal de verwarming het wel weer doen. maar zo goed als er water in de tank kon stromen kon de olie naar buiten toe Wat blijkt de volgende zomer? Er wil helemaal niets meer groeien Het gras is helemaal bruin en de oorzaak blijkt de olie te zijn Het enige wat u nu nog kunt doen is óf verhuizen óf n de tuinzetten. (ADVERTENTIE) V'JiffitP' lC»rr.TrlrfiTÜtt-VGNii in één en dezelfde gashaard een altijd gezellig brandend houtvuur en een steeds behaaglijke strallngswarmte. Vraag de uitvoerige kleurenbrochure aan bij Vuicana Apparaten Industrie N.V., Waidorpstraat 148, Den Haag. Tel. 070-63 79 14. Vuicana gashaarden., volgloed raspaarden op aardgas alleen maar een nieuwe ketel te ko men en een grotere aanvoerbuis of een grotere gasmeter Maar bij meer gasverbruik is de prijs per kubieke meter lager. Terugkomend op het zelf bouwen van c.v. sprak de heer Van Herk de hoop uit, dat meer mensen het zullen durven zelf de handen uil te steken. „Je moet er wel een beetje doorzettingsvermogen voor hebben, maar onder mijn collega's zie ik er steeds meer, die het tot een goed einde brengen". Misschien een steun voor hen die er nog aan willen begin- ADVERTENTIE Voor baby is alleen het voordelen drukken. Ga kolen- of olieman opbellen als u plot seling zonder brandstof zit. Ook geen lastige en lelijke opslagplaats. We heb ben een prachtige opslagplaats onder Slochteren, waar we voorlopig voor zo'n zestig jaar wel genoeg aan heb ben. Verder geen roetafzetting en steeds schoonhouden van de ketel en hebben gestookt gaan i (niet van Feijenoord. maar van Bouwcentrum Rotterdam) re informatie over bouwen en wat daarmee le maken heeft. Bovendien vinden er veel tijdelijke en perma nente exposities plaats. De tentoon stellingsruimte bestaat voor het groot ste deel uit een rond gebouw verdeeld in ringen. Elke ring heeft zijn eigen informatiestand en onderwerp. Op de derde ring bevinden zich de stands van de verwarmingsinstellingen. Soort bij soort staan er de elektri sche gas- en oliekachels en -haarden bij elkaar. De bezoeker krijgt hier niet alleen een goede indruk van wat er allemaal op de markt te krijgen is. maar ook de prijs en meer technische informatie worden verstrekt. De eer ste, afdeling, die van de lokale ver warming, beslaat bijna de helft van de ruimte. Naast de gangbare model len vindt men er ook vele soorten en maten van open haarden. Na deze afdeling komt een instructiesector, die zo veel gebruikt is, dat een deel van de aanwezige apparatuur al niet meer De centrale verwarming komt daarna aan de beurt. Uitgebreid worden al lerlei soorten radiatoren en ketels ge toond. Er zijn kleine keteltjes voor in de keuken en ook keteltjes die kun nen hangen. Voor de zolder zijn er de grotere met wat meer capaciteit. Uit een informaliekaartje blijkt dat naast de verwarming van het huis door de ketel, deze ook kan dienen voor het opwarmen van water in de boiler. In de winter geeft dit uiteraard geen enkel probleem In de zomer moet de ketel echter op volle sterkte draaien om alleen het water in de boiler te grote verspilling Een 1 Radiatoren zijn er in allerlei soorten en maten. Ze zijn er plat en dik, met ribbeltjes en zonder, met ruimte tus sen de stroken en met schuifjes om die ruimte dicht te maken. Buiten de normale radiatoren zijn er ook de vloerverwarmingen om bij grote raamoppervlakken te plaatsen en ook de plintverwarming wordt getoond Vanzelfsprekend hebben ai deze soor ten elementen een verschillende capa citeit, wat door een vriendelijke me dewerkster van het Bouwcentrum uit gelegd wordt De luchtverwarming komt op de ten toonstelling -eveneens ter sprake Deze ondervindt, mede door de wisselvallig heid van het Nederlandse klimaat nogal wat moeilijkheden. Het is voor de technici niet eenvoudig alle lucht stromen onder bedwang te krijgen, zodat nogal eens gekampt wordt met tocht. Bovendien is het uitrekenen van de nodige capaciteit per radiator zo'n precies werkje, dat ook daar nog wel eens de nodige fouten mee wor den gemaakt. Tenslotte is het toch functie niet prettig in de woonkamer een temperatuur van nauwelijks achttien graden te krijgen als de slaapkamer constant twintig heeft. Na nog wat onderzoekingen zal ook hier wel wat aan te doen zijn. Kijken in de verwarmingsafdeling van het Bouwcentrum brengt een 'aspi rant-koper in ieder geval een stuk verder dan winkel-in-winkel-uit-lo- pen. Het overzicht is beslist completer dan overal elders. Geen houtje aan de lucht! Sinds ons aller Fcüenoord vorig jaar de IJslandse voetbalclub Reykjavik uicl een onvoorstelbare hoeveelheid doel punten de nederlaag tegemoet joeg, denken wü Nederlanders alles van IJsland te weten. Vergeet het maar. Tot veler stomme verbazing immers is het gewoon realiteit, dat op dit Usciyke eiland bananen, koffie, vijgen, tomaten en druiven in grote hoeveelheden IJsland namelijk heeft gratis en voor niets een verwarming, waarvoor wij in Nederland dagelijks onze vingers zouden aflikken. Warmwaterbronnen zorgen voor soms zuidelijke temperaturen, dus zuidvruchten. IJslanders zwemmen in warme zwembaden en op nauwelijks 4.5 km van de hoofdstad Reykjavik liggen enorme watertanks, waarin het warme water uit de bronnen ver zameld wordt voor huizen, scholen, fabrieken en openbare ge- Wandelende kachel kopen, die liggen tussen een complete radiator en een minuscuul klein kacheltje als kleineruimtevcrwar- Het lampvormige straalkacheltje kent iedereen wel, maar wie heeft er wel eens gehoord van de zogenaamde don- kerstraler, die in ronde uitvoering voortreffelijk schijnt te verwarmen D. elektrische kachel voor zowel ventilatie als verwarming komt steeds meer in gebruik, juist door de tweedelige 1

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15