„MADAME TUSSAUD DRUGGEBRUIK IN NEDERLAND IN DISCUSSIE Als u verslaafd wilt raken aan een stimulerend middel: kaas uit't vuistje joede oude bekenden staren u aan in Amsterdam nieuwe attractie in toeristisch pakket Fel verzet oppositie tegen wet-Veringa Publikaties over vóór en tegen GNSDAG 23 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PACiiWA Phil Bloom te paard, met achter zich Jan Cremer, die de voorkeur geeft i Hieronymus Bosch in zijn Tuin der Lusten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De hoofdstad heeft er een beduidende attractie bij: Phil Bloom, „van het lichaam gegoten'', fier te paard; Vincent van Gogh met vlammend haar en een gedreven blil>Mata Hari met rondingen in natuurlijke lichaamskleur. Kortom: madame Tussaud heeft haar eerste stap op het vasteland gezet sinds het beroemde wassenbeeldenkabinet in 1802 van Parijs naar Londen verhuisde. Vrijdag opent het zijn poorten in het voormalige sjieke theehuis Formosa aan de Kalver- straat. Waarom uitgerekend Amsterdam? „Het is een stad, waai- zich veel af speelt", vindt directeur Victor Catacre beleefd „Het is een stad met een sterk eigen karakter en daarin past madame Tussaud bijzonder goed. Ver der hebben we een zakelijke reden. Voor een wassenbeeldenkabinet is een goed atelier van levensbelang. Am sterdam krijgt straks zon atelier, maar het is er nog niet. Gelukkig is de afstand naar Londen zo gering, dat een snelle en goede samenwerking mogelijk is". De voorbereidingen hebben vier jaar geduurd, waarbij het vinden van een geschikt pand een grote rol heelt ge speeld. Ook de selectie van te vereeu wigen nationale figuren was een tijd rovend karwei, „waarbij we veel steun hebben gehad van de kant van wetenschap en kunstenaars", zegt Vic tor Catacre handenwrijvend. Hoorde Johand Cruyff erbij? Dat was natuur lijk geen vraag. Hij heeft een ere plaats gekregen tussen rondtollende voetballen en staart met de handen in de zij naar een onzichtbaar „Zuid amerikaans?" visioen. Karei Appel? Uiteraard, men bouwde rond zijn rui ge gestalte een atelier, waarin op een oogverblindende manier is „aangerot- sooid". Liesbeth List? Daar heeft men misschien wat langer bij stilgestaan. Maar ze heeft de eeuwigheid gehaald" en zit kwijnend naar de goede dagen met de „afwezige" Ramses Shaffey terug te verlangen. Je Jtrijgt er een beetje kippevel van, zo dwingend te worden aangestaard door zoveel goede oude bekenden. Want dat is het ken merk van madame Tussaud er kan nauwelijks een glimlach af. Behalve Nederlandse figuren waarbij een majesteitelijke koningin Wilhelmina domineert en een penibe Anne Frank er een beetje verloren bijstaat is ook de internationale elite vertegenwoordigd. De Rotterdam se havenarbeiders zullen met blijkd- schap Mao herkennen en ten bate van Harry Mulisch en zijn band is Castro in was herboren. Paus Johannes ont breekt niet. De vissersring aan zijn vinger baart Victor Catacre zorgen blijkens zijn voorspelling: „die zal wel de nodige keren gestolen worden". Soekarno is er en Soeharto niet, het geen dan weer een rel uitspaart. Toon en de twee Willems dollen in een malle molen rond met Jan Cremer en Roel van Duyn. „Waarom Han Lam- mers niet?" En Rembrandt staat naar een verschijning in fraai clair obs cuur te turen. De natuurgetrouwheid van de beelden is fabuleus en de verzorging van de aankleding tot in de puntjes, of het nu om de kanten kraag van Willem van Oranje gaat of om de ridderorde in het knoopsgat van die andere vader des vaderlands, Willem Drees. Zonder bedenken kan gezegd worden, dat madame Tussaud een fraaie aanwinst is voor het Am sterdams toeristisch pakket. Al missen we de Damslaper met zijn stickie iij bi] drie iteerd it hij odigd ADVERTENTIE (Van een onzer redacteurs) DEN HAAG In Londen overleed >rige week aan overmatig druggebruik bekende Amerikaanse gitarist-pop- inger Jimi Hendrix, een "van de velen; de Amsterdamse gemeenteraad pro beerden twee Oranje-Vrijstaatverte- inwoordigers met hun hasj het gezag Overijssel heeft subsidie gevraagd r de start van een voorlichtingspro- ct in verband® met het toenemend uggebruik. Drugs zijn overal. Deze ie verschillende berichten van enkele igen bevestigen het. Ze zijn overal, ir we weten er (nog) geen raad mee. overheid niet, die soms wel en soms et (Kralingen, PikNik THT-Enschede) grijpt, de rechter niet, die soms wel s niet of nauwelijks straft; de edici niet, die elkaar tegenspreken de gevolgen en zij allen laten nslotte opvoeders en jeugd in de ootste spraakverwarring achter. ,Het rode boekje voor scholieren", riengesteld door een groep kritische aren tracht in enkele bladzijden de paragraaf „seks op school" uit doeken te doen wat drugs hard sof zijn, hoe je ze moet gebrui- n en wat je ermee kunt beleven, hrijvend over tripmiddelen als LSD 'lt het eveneens openhartig vast: „We iten weinig over tripmiddelen. We weten alleen dat er van alles kan gebeuren". Hasjies en marihuana (meestal drugs genoemd), aldus dit rode boekje) wordt door naar schatting 100.000 rokers in ons land regelmatig gebruikt. Hiermee is de omvang van het ge bruik van de zgn. soft drugs enigermate gekwantificeerd. In het zeer omvangrij ke en eveneens rode boek over „Drugs in Nederland" dat bij Paul Brand ver schenen is onder auspiciën van het Algemeen Centraal Bureau voor de Geestelijke Volksgezondheid en de Na tionale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid wordt gesproken van tienduizenden gebruikers en zijn ook gegevens opgenomen over gebruiksper- centages bij jongeren. Alle bij drugs betrokken wetenschappen zijn in dit boek vertegenwoordigd schrijven de sa menstellers drs. W. M. Hirs en drs. P. C. Rike in het slothoofdstuk. Zij selecteer den een grote hoeveelheid studiemateri aal teneinde een zo ruim mogelijke informatie over drugs te kunnen geven. Hun poging om in dit materiaal ook een rode draad te ontdekken is mislukt. Hij zit althans behoorlijk in de knoop, zo stellen zij min of meer teleurgesteld Vrijheid Had men anders verwacht? In dit boek vindt men wetenschappelijk werk van 20 mensen, farmacologen, psychia ters, sociologen, juristen, psychologen. Ze zijn het op lang niet alle punten met elkaar eens, vertéllen soms dezelf de dingen met andere woorden, beper ken zich nagenoeg uitsluitend tot Ne derlandse situaties maar geven voor de rest inderdaad wel alles wat mensen die met het drugprobleem geconfron teerd worden moeten weten. Daaronder verstaan we niet op de eerste plaats de druggebruikers. 'Zij zullen in dit boek op vele plaatsen een verontschuldiging of rechtvaardiging vinden voor hun „ziekte" en daar is het boek niet voor geschreven. Want wanneer we dan-toch Het is niet strafbaar, daar begint het al mee. En u mag rustig van 'zachte' naar 'harde' kazen gaan zonder enig risico. Misschien moet u soms wat heimelijk naar de keuken sluipen, omdat er te weinig van die gouden stuff in huis is. Zeg dan tegen uw vrouw dat ér toch genoeg handelaren zijn die hele partijen in huis hebben. Voor prijzen waarvoor je verslaafd kunt blijven. 'High'/ leve de kaas uit't vuistje! een rode draad proberen op te pikken dan is dat het herhaalde pleidooi voor voorlichting die in onze westerse sa- menleving het individu in staat moet i stellen zijn vrijheid en de keerzijde daarvan, zijn verantwoordelijkheid op I de juiste wijze te hanteren (drs. W. N. Samson-58). Straf Nu lijkt dat begrip vrijheid voor de druggebruiker min of meer ridicuul, want juist hij loopt voortdurend gevaar die vrijheid te verliezen. Tenzij hij ergens onder de jurisdictie van de Zwolse rechter valt die dit soort zaken nog met geldboetes afdoet. De (vrij- j heidslstraf is erger dan de kwaal, zeg- j gen deskundigen. Een van hen is prof. dr. L. H. C. Hulsman. Naar zijn mening j (85) dient het gebruik van Cannabis I (hennep) niet strafbaar te zijn want de nadelen verbonden aan de toepassing I van voorlopige hechtenis en van voorwaardelijke vrijheidsstraf mede in verband met de stigmatiserende v king ervan doen in hardheid concreetheid zeker niet onder voor van het gebruik van drugs met de hoogste graad van gevaarlijkheid. Zij overtreffen verre de nadelen die het gebruik van drugs met de laagste gradatie verbonden zijn. En volgens prof. Hulsman behoeft de overheid zich niet te beroepen op internationale rechtsafspraken want het in dit band van toepassing zijnde Enkelvoudig Verdrag van 1925 verplicht geenszins tot strafbaarstelling. Zorgelijk Overigens behoeft het nauwelijks verbazing dat in onze samenleving te gen druggebruikers nog straffend wordt opgetreden want tussen beide catego rieën bestaan scherpe tegenstellingen Terecht hebben de Nationale Federatie en het Algemeen Centraal Bureau de regering aan het begin van het jaar verzocht bij de benadering van vraagstuk er voor te waken dat deze tegenstellingen verscherpt worden. Want 'n „zorgelijk" trekje in ons volks karakter (drs. D. C. J. van Peype-20) draagt ertoe bij het met de objectivi teit niet altijd even nauw te nemen. Dat ziet b.v. wél hel probleem van de ongehuwde moeder maar niet dat van een alleenstaande ouder met kind; wél het probleem van de onrust aan de universiteiten maar niet dat van de rechtspositie van de jeugd in onze sa menleving; wèl het probleem van drugs door afwijkende groepen maar niet dat van de gevolgen van tabak en alcohol gebruik voor de volksgezondheid. En wat schrijft de arts. W. G. Mulder (122)? Ieder menselijke interesse kan in verslaving ontaarden: drankzucht, eer zucht, geldzucht, begeerten, danswoede I Tweede Kamer in meerderheid met voorstel akkoord (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De P.v.d.A. D'66 en i P.S.P. in de Tweede Kamer hebben minister Veringa van Onderwijs Wetenschappen gisteren gewaarschuwd dat er aan de universiteiten brokken vallen wanneer hij zijn wet voor stuurshervorming ongewijzigd uitvoert. Volgens de heer Masman (P.v.d.A.) is de wet-Veringa een soort artikel 8 van de loonwet. Regering en parlement nemen de wet wel aan, maar degenen die er mee moeten werken de versiteiten en hogescholen weigeren medewerking. De P.v.d.A., D'66 en P.S.P. gelover de moeilijkheden voorkomen worden door meer democratisering aan de versiteiten en meer kansen om te expe rimenteren dan het wetsontwerp-Verin- ga biedt. Om dit te bereiken diende socialisten en democraten 30 amendementen in, die echter nauwelijks kans maken. De re geringspartijen zijn het wel eens met het wetsvoorstel vah de ministers Ve ringa en Lardinois (Landbouw). De heer Ter Woorst (KVP) ging ge heel akkoord met de wet-Veringa, ook wat betreft de bepaling dat ook de niet-overheidsuniversiteiten zoals de katholieke universiteit van Nijmegen en de Tilburgse hogeschool, aan de wet zijn gebonden. In de wet is namelijk opgenomen, zo herinnerde de heer Ter Woorst, dat de bijzondere instellingen een eigen bestuursorganisatie mogen ontwikkelen, mits die past in de lijnen van de wet-Veringa. Omdat tegen een verbod van een eigen regeling door de regering ook nog beroep mogelijk is, was de K.V.P. met De klinische en poliklinische behan deling besprekend pleit dokter Mulder voor multidisciplinaire teams waarvan er één in elke regio zou moeten zijn. Maar Hirs en Rike durven aan een multi-disciplinaire aanpak nog nauwe lijks te denken (226). Het is een platge treden pad, zeggen zij en het team heeft op het niveau varf de sociale problemen van een samenleving als ge heel nog weinig betekenis. Zij zeggen ook dat we maar eens moeten zien los te komen uit de vicieuze cirkel waarin met even sterke argumenten voor een harde zowel als voor een zachte aanpak van het vraagstuk kan worden ge- j Als ontsnappingsmogelijkheden noe men ze het onderzoek zoals dat reeds door de Nationale Federatie op kleine I schaal is verricht en dat dwingt tot I de wet-Veringa geheel tevreden ge steld. In dit verband vond prof. Diepenhorst (A.R.P.) de wet-Veringa ondanks enige aarzeling wel aanvaardbaar, temeer daar er geen beter voorstel is en de wet slechts voor vijf jaar gaat gelden. Hij waarschuwde tegen uitvieren van inspraak fanatisme, en stelde vast dat voor vernieuwing van de universiteiten verbetering en verkorting van studie programma's belangrijker is dan be- stuurshervormingen. De minister zou de Kamer vandaag antwoorde. Tien jaar voor ex-burgemeester TRENTON (AFP) Oud-burgemees ter Hugh Addonizio van de Amerikaan se stad Newark is door een federale rechtbank wegens ambtsmisdrijven ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van 25.000 dollar. Hij werd op 63 punten van de aanklacht schuldig bevonden, met name afpersing van aannemers jiie bij gemeentewerken waren betrokken. Drie medebeklaagden kregen straffen van tien tot twaalf jaar en boetes van 10.000 tot 25.000 dollar. (ADVERTENTIE) verder onderzoek waarmee en dat is de tweede mogelijkheid ook een proces van beleidsvorming gepaard dient te gaan. Zo zou een basis gelegd kunnen worden voor gezonde beleidsbe slissingen. Tot het zover is kan nien echter niet niet de armen over elkaar blijven zit ten. Vandaar dat het Algemeen Cen traal Bureau en de Nationale Federatie de Geestelijke Volksgezondheid de regering in overweging gegeven hebben zodanig beleid te bevorderen, dat uiteindelijk niet de rechter maar de instellingen voor sociale dienstverle ning en geestelijke gezondheidszorg de erantwoording krijgen toegewezen. Want door zoveel mogelijk de secundai- vloeden die leiden tot druggebruik (het boek heeft ze breed uitgemeten) eg te nemen wordt ook het gebruik het meest efficiënt teruggebracht. En daar gaat het tenslotte om.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5