Eerst verwarmd wintertuintje en dan de gemeenschap der heiligen Meters tussen kort en lang Gerestaureerd brok historie gaat mee de toekomst in Kok: ik „klapte' niet uit koninklijke keuken PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 23 SEPTEMBER '0 ROELOFARENDSVEEN Als het even kan doet een oprechte Veender aUes zelf. Hy bouwt niet alleen zijn f grondcultuur om, of verovert met zijn f bloemen een belangrijke markt, de man uit de Veen Is desnoods in staat het uithouding! islotte te gaan stryken met het wereldr* waterpaalzitten. De dappere, maar aan f het einde van zijn latijn zynde Hannes de Jong, die verkleumd beantwoordde aan de uitdaging van dorpsgenoot Louis van der Meer, moet min of meer tandenknarsend te kennen hebben ge- P geven: „die titel komt alleen Roelof- t arendsveen toe". Zó is een Veender. f Parochieherder Th. van Niekerk ge- l tuigde van zijn schapen aan de boor- f den van liet Braassemermeer: „de mensen hier houden van goed feesten en ze zijn zeker niet steriel van ideeën." Pastoor Van Niekerk heeft het Veen- der-zijn nu enkele jaren van naby mee gemaakt: „Katholiek ben je bij de gra tie Gods, maar Veender? Ho maar. Het duurt: jaren voordat je Veender wordt; misschien als je flink je best doetNu zijn die zelfbewuste tuin ders lang niet allemaal pilaarheiligen, i: maar deze dagen is wel duidelijk ge worden, dat ze ook de eeuwigheids factor niet uit het oog hebben verlo ren. Ze hebben zich namelijk 'n gloed nieuwe kerk bezorgd die nu gezellig Op 2 mei van het vorig jaar was de sloop van de oude St. Petrus' Banden- kerk van de Waterstaatarchitect Mol- kenboer voltooid. Men stond bij de telt pastoor Van Niekerk; „aan de ene kant ben ik blij dat-ie weg is, het bouw werk werd ook te kostbaar om te on derhouden". Het puin is verdwenen en de parochie gaat de herfst in met het voorjaarsgevoel van een nieuw begin. De Veense gemeenschap heeft 'n nieuw godsdienstig centrum, dat als je het goed in je opneemt de jeugd aan spreekt en tegelijk de ouderen opvangt en geruststelt. In dit lichte en fris- modAPne gebouw gaat een brok histo- plakt stonden, prijke tolisch op twee van de vier zuilen die de klokketoren vormen. „Je zou in die toren", aldus de pastoor, „het Andreas- Ib alsof hij tegen de eerstgêkozene zegt: *Jfj bouwde de kerk, maar Ik hoor er ook by fïet ie een fantasietje, maar toch aar dig gevonden van de pastoor, die erg iblij is met de gespaard gebleven beel den. Ook hij vindt in het interieur een gelukkige combinatie van vroeger en NIEUWE ST. PETRUS BANDEN: KERK VAN EN VOOR VEENDERS •chitect heeft Multifunctionair ijdens de bouw groeide de opzet vaJ ïscheiden tot „multifunctionair". wa eer wil zeggen, dat de kerk méér dai kerk moest zijn. „Die groei", de heer Reuser, „ontwikkelde a bakkeleien en piekeren. Maar er nu toch van gekomen". De vlonder van het priesterkoor ,n uitgelegd worden tot een lang po- jm, voor een orkest of groot koor gemaakt, boven het eikenhouten beeld houwwerk van de communiebank met haar werken van barmhartigheid en druiventrossen. In 1856 werden aan de oorspronkelijke communiebank twee delen aangebouwd. Dit is nog te zien aan de druiven van „de eerste soort" en die van de tweede. Het „nieuwe" altaar heeft een lengte van 5,20 meter en een breedte van 1,34 meter. rijdende kerk Rond het begin der 18e eeuw beitelde en bakte een voor ons onbe naar zo'n twintig jaar aan deze preekstoel, die voor de Veense paro is gebleven. De bevrijding van St. Petrus blijft boeien. De engeltjes konden net niet meer op de prent. Pastoor Van Niekerk heeft me uitge legd, dat hij geen bouwpastoor is ge weest. Het is hier een bouwparochie. Het bouwcomité deed alles, van het begin af aan toen besloten werd, niet bouwen. Wel was er een grote mate van inspraak voor de deken, die ik De parochianen mogen mee- de fi nanciële kant van de zaak. Het is alle maal voor de mensen hier. Zo moet het ook, vind ik. Een pastoor blijft meenschap moet lang kunnen leven met haar eigen kerk". Het ontwerp van de nieuwe Petrus' Banden is van het architectenbureau H. Reuser en ir. C. Baas te Nymegen, Het is de derde kerk van de heer Reu ser, die gistermiddag met kerkbestuur ders en comitéleden aan een tafeltje met bloemen nog zat te confereren. Dat architect Reuser sterk aan Willy Walden doet denken doet weinig ter zake, maar de man heeft wel gevoel voor theater. „Al pratende en mezelf „Welnee", klonk het abrupt uit de Door de omstandigheden heeft archi tect Reuser een vrij opzienbarende re latie tot sta lijk die tusi de kerkgangers in d< lijdende daarbuiten, waar het 011 kerkhof op de levenden ligt te wa« ten. „De gemeenschap der heiligen aldus tastbaar gebleven". Aan de voi zijde van de kerk, onder de drie kit robe hebt gehangen kun jé kijk< het wintertuintje, verwarmd ei er bij staat. Een fonteintje spuit planten beginnen al te wennen deze week worden 15 cm lange goud vissen per vliegtuig aangevoerd. Bruidspaartjes zullen in deze patio 'n voortreffelijke entoi Restauratie In 1795 kwam de monumentale preek stoel naar Roelofarendsveen. Hy staat nu weer tegen een bakstenen muur van 1970, compleet met 350 kg zware eikenhouten kap, waarboven twee on schuldige halve engeltjes bijna een pauselijke tiara fyndrukken. St. Petrus wordt weer op de schouder getikt door e broer van de twee zwevende kleintjes boven. Hij wordt ten aan- schouu e van de Strijdende Veense kerk gemeenschap uit zijn banden en de ker ker verlost, terwijl enkele Breugheli- Joris Ninaber, de jeugdige kunsten: bekendheid. De door hem in de Veen herstelde kunstschat ten moeten volgens hem rond 1700,zij 11 vervaardigd. Alleen aan de preekstoel al zal niet veel minder dan 20 jaar ge werkt zijn. Begin daar nu maar eens aan! Iedere vierkante centimeter heeft Joris met enkele assistenten drie tot vier keer moeten behandelen om de overschilderingen van lak en bewer kingen yveg te halen. Sommige gedeel ten vielen daarbij zelfs uiteen en moes ten met een speciale bewerking weer tot één geheel gemaakt worden. De geldwaarde van deze eikenhouten prachtstukken is moeilijk te bepalen, maar volgens Joris Ninaber moet deze in de tonnen lopen. Hij spreekt met liefde over zijn vak en werk. Minder te spreken is hij over het feit, dat men de monumentale kast van het artistie ke orgel in loodgrijs heeft geschilderd, precies als de orgelpijpen. „Dit doet hout als het ware verdoezelen ©n be zoedelen", vindt Joris. De sacramentskapel in een ronde nis is van deze tijd. maar opzij van het altaar staat weer de originele doop vont, die in 1856 door een pastoor van het Hazerswoudse Zwaantje aar Veense parochie cadeau werd gedaan. De massief stenen vont heeft 50 jaar in de pastorietuin gestaan als bloem- hier thuis", zegt pastoor Van Niekerk. icifix nagels 1 het .slopen der oude Petruskerk) Veen vdbrbij gegaan. De Veenders zjjn geen barbaren. Met veel gevoel v de realiteit, is hier een synthese gisteren en vandaag totstandgebracht In Roelofarendsveen zal me best kunnen leven. De Veen heeft weer een kerk waar men trots op kan zijn. En laat nu die drie oude klokken in hun stoel maar beieren on der beschermheerschap van Petri Paulus zelf. TON PIETERS. moet uiteindelijk ni naar de kerk gaan. Er is een keukentje voor de koffie. De huiselijke sfeer wordt aangevuld met enkele toiletten en in het parochie zaaltje stonden gisteren de enkele elek- kerkzaal liggen twee biecl mertjes en de sacristie. ,,H< lijke ruimte", aldus p; het Van S kerk is niet alleen opgave, waa markant punt in de hele omtrek. Toen hadden we te maken met dat enorme Jacobusgesticht en de (minder) énor me pastorie. Een wat nare situatie. Er zijn veel dessous, die de vorm mee heb ben bepaald maar die je niet allemaal kunt achterhalen". De „dessous" van de heer Reuser duiden op de onderkant :ren levei tanden lang heeft de 24-jarige 'inaber van Eijben uit het Bra- Boxtel gewerkt aan de restau- m de historische communiebank glorieuze preekstoel. Van kerk- uit de oude kerk. damesbanken 2 jaar oud, om precies te zijn, zware blad van de altaartafel Zwaar eikenhoi en gave baksteen; het 11 Leiderdorps Nieuwsblad stopt 1 jan. LEIDERDORP Het Leiderdorps Nieuwsblad gaat per 1 januari verdwij nen. Tien jaar geleden begon de heer Bavelaar een advertentie-krantje, dat late» onder zyn zoon uitgroeide tot een nieuwsblad. Stijgende kosten noodzaken de heer Bavelaar met. het redactionele werk te stoppen. Wel overweegt hij de uitgaven van een groots opgezet reclame blad met een regionaal verspreidings gebied. In dit advertentieblad, dat in tegenstel ling tot het Leiderdorps Nieuwsblad gratis verspreid wordt, zal naar de exploitatie het toelaat redactionele tekst worden opgenomen. De heer Bavelaar hoopt na 1 januari iedere week nog on geveer 1 pagina redactionele tekst te fsuimen verwerken. foe heer Bavelaar sluit het overigens niet 3>|t,'dat over een aantal jaren het Leider- «jftrps Nieuwsblad toch weer zal kunnen herleven! „Wanneer de bouw ten noor den van de Engelendaal op gang komt, kragen we namelijk niet alleen een gro te» potentieel abonneebestand, maar er komt ook een winkelcentrum, dat moge lijk een gunstige werking heeft op de advertentie-exploitatie." BBC met Zeskamp Show in Leidse Groenoordhal LEIDEN De BBC wil een soort zes kampshow opnemen in ons land. Er zijn besprekingen gaande om dit in samen werking met de NCRV te doen. Als de plannen doorgaan zal het programma op 7 december in de Leid6e Groenoord hal worden opgenomen en op tweede kerstdag worden oitgezonden. Er doen zich nogal wat moeilijkheden voor omdat gebruik zal moeten worden gemaakt van de NOS-faciliteiten. Mocht dit ondoenlijk blijken te zijn dan is het mogelijk dat de BBC met een eigen technische 3taf en apparatuur naar Lei den zal komen. De regie van dit pro gramma zal in handen zijn van de NCRV-regisseur Dick van Zant.. Vast staat dat op 5 december in de Groenoordhal een rechtstreekse uitzen ding plaats vindt van Zeskamp Sport, wat in de plaats komt van Zeskamp. LEIDEN Om de beschikbare ruimte op het stationsplein zo billijk mogelijk tussen kort- en lang-parkeerders te ver delen, achten b. en w. het raadzaam, er 100 parkeermeters te plaatsen. Volgens de parkeernota 1969 worden bo- "n de omgeving van de Bree- de Haarlemmerstraat 200 par- keermetei icht. Aankoop en plaatsing jea kosten f 150.000,-. Voor het legale wijze leeghalen en ipparaat LEIDEN Van 30 september tot 29 oktober exposeert Guus de Ruiter in Ga lerie Van der Vlist. Burgemeester Van der Willigen opent de tentoonstelling op woensdag 30 september, 's avonds om 9 LEIDEN Het a-elftal van Rooden- burg zal de eerstvolgende thuiswedstrijil a.s. zaterdag tegen het Haagse ADO, in plaats van vier uur reeds om half drie spelen. „Historisch aanzien" tot nul gedaald LEIDEN „Uitgaven in het bek van het historisch aanzien der st: gaan een pro memoriepost vormen de begroting. Daarentegen willen b. w. op de gemeentebegroting-1970 1 nieuwe post opvoeren: „Onderhoud ;andbeelöen, heeft Leiden het laatste scennium ook verschillende eigentijdse unstwerken gekregen. Het onderhoud In toenemende mate blijken nu evenwel onderhouda- en herstelbeurten nodig. In 1970 zal daarvoor nog een bedrag van f7.000 nodig zijn. „Om een garantie te krijgen voor een goede en geregelde zorg voor deze werken, lijkt ons het creëren van een nieuwe, aparte begrotingspost wenselijk", schrijven b. en w. aan de zicht. eist, an de histo- het even eens bij deze nieuwe post kan worden ondergebracht. De nieuwe post „Onderhoud van kunst werken in dfe stad" begint met een to taalbedrag van f9.000,-, t.w. f7.000,- voor de nieuwe kunstwerken en éen fontein aan de Kooilaan, verhoogd met f 2.000,- voor de historische werken. Door haar met dit bedrag te verlagen, daalt de post „Uitgaven in het belang van het historisch aanzien der stad" tot Volgende week „De getemde feeks" in de Schouwburg an William Shakespeare •egie Hai 1 Croiset aling Het Hep van Delft, de kostuums zijn van Ellen de Zwart. Medespelenden zyn: Fenneken F. Andreae, Sigrid Koetse, Charmy Reijnen, Albert Abspoel, Jan Apon, Peter van der Linden, Carol Lins- sen. Kees Oomen, HaTis Pauwels, Henk Schaer, Lex Schoorel, Hans tiemeijer, Jan Verhoeven, Henk Voges en Lex van der Zoo de Jong stukken van Shakespeare 1 Het bevat de beproefde elementen van uitbundig plezier, liefdesperi kelen en een serieuze ondertoon. Theater zal het integraal spelen, J zeggen i iord gepromo- erde dronken ketellapper Sly, met diens commentaren op het toneelspel dat op last van rijke jagers speciaal voor hem zal wor den gespeeld. Sly zal door Hans Tieme(jer worden vertolkt: Sigrid. Koetse en Jules Croiset spelen Katharina en Petruchio. „Rotogravure" - huurt kazerne nog drie jaar LEIDEN De voormalige Witte Poort kazerne aan het Noordeinde zal, indien de raad daaraan zijn goedkeuring geeft, opnieuw voor de duur van drie jaar verhuurd worden aan de „Nederland- sche Rotogravure Maatschappij N.V.". Genoemd bedrijf heeft in het kazerne complex een kantine en enkele bedrijfs afdelingen gevestigd. de verhuring tot uiterlijk 1' januari 1973 onder de bestaande voor waarden en tegen de geldende Noordwijkse kok spant kort geding aan tegen „Eva" (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Voor de president van de Haagse rechtbank werd gisteren een kort geding gevoerd., waarbij de 54- jarige kok L. Houwer uit Noordwyk verzocht de verkoop te verbieden van het damesblad Eva, dat deze week zal verschijnen en waarin een interview met genoemde kok is gepubliceerd. Daarin zouden volgens de kok tal van onjuist- voorgesteld ais gelegenheidskok van de Nederlandse koninklijke familie en als zodanig zou hij allerlei bijzonderheden hebben verteld. Volgens het verhaal, zou de heer Houwer hebben gezegd, dat bij grote diners ten paleize meestal stukjes koude zalm in witte wijngelei worden geserveerd en als hoofdgerecht gebra den osserug of lamsrug. Bij kleine diners zou als voorgerecht een kreeften- of meloenencocktail worden geserveerd en geserveerd en hij meende dat het view alleen daarop betrekking had. Vol gens het interview zou eiser ook gezegd hebben, dat prins Bemhard veel Mexi caanse pepertjes bij de maaltijden 1 De heer Houwer erkent wel dat hij bij bijzonder grote diners wel eens de drie vaste koks ten paleize heeft geassis doch meer niet. Hij acht zich door de eventuele publikatie van h in zijn belangen geschaad, doordat hij vermoed, als gevolg daarvai door het hof te worden uitgenodigd Bij de behandeling deze affaire voor de preside; rechtbank, mr. J. H. C. Slotemakei wijzigde mr. Van Zalingen namens d kok de eis, dat in het volgend numme de zal worden geplaatst nu inmiddels het blad met 1 bekritiseerde interview is verschen* waarbij als dwangsom tot publikatie e bedrag van 100.000 gulden werd gesteld. Volgens eiser zou hem de koj inzage worden gegeven voordat het zou worden gepubliceerd, doch slechts drie dagen te voren kreeg hij de kopij te zieh. Toen hij diverse aanmerkingen maakte werd hem medegedeeld dat het niet meer mogelijk \vas veranderingen aan te brengen omdat de kopij reeds gezet zou zijn. Overigens werd van de zijde van Eva door mr. Huffer betoogd, dat ge noemde afspraak niet was gemaakt; in elk geval dat geen wijziging interview zou plaatsvinden. De betrok ken verslaggeefster handhaafde mede aan de hand van haar aantekeningen. 3 2 oktober uitspraak Studenten kopen drie „kasten" zen te mogen kopen. Het zijn de panden Oude Singel 220-220a, 222 en 224 B. en w. hebben de raad voorgesteld op dit verzoek in te gaan. De prijs en de koop-voorwaarden zijn door het lege schriftelijk aan de gegadigde 1 degedeeld. De panden zullen geheel 0 DUIZEND POND FOREL IN NIEUWKOOPSE PLASSEN NIEUWKOOP De Visserijvereniging in Nieuwkoop zal a.s. donderdag duizei pond forel met een lengte van 35-28 cm in de Nieuwkoopse plassen laten uitzette Vorig jaar werd dit eveneens gedaan, zij het dat de lengte van de vissen to plm. 2o cm bedroeg. De sportvisser werd toen bovendien verzocht de gevangen uitgezette vis, die worden meegenomen. Het is de bedoeling de forellen: door nieuwe uitzettingen in de komende jaren, ten vissers aan de Nieuwkoopse plassen te stimuleren. sich laat verschalken, and geleidelijk op t inde het bezoek van sport-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4