SER-akkoord met wiebeltax WAPENLEVERANTIES VS AAN GRIEKENLAND HERVAT Béla Bartok herdacht in A dams concertgebouw Verlies Kangeroes: aanvallend zwak en trage verdediging Albanees echtpaar met wapens aangehouden Crisis tussen bisschoppen en regering in Bolivia Senaat in VS eist vóór 76 schone motor Chinezen overvallen restaurant Niet alleen Artis heeft problemen Noorse vis probleem op weg naar EEG DAMESBEURS WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT VLIEGVELD ROME ROME (AFP) De Italiaanse politie heeft gisteravond op het Romeinse vliegveld Fiumicino een Albanees vluohtelingenechtpaar gearresteerd, dat op het punt stond aan boord te gaan van een Panamtoestel met bestemming New York. De elektromagnetische con- troleapparatuur tegen lucbtpiraterij had bij de twee passagiers „verdachte meta len voorwerpen" gesignaleerd. De man, Ismail Zokoe, bleek vier revolvers in zijn ondergoed verborgen te hebben. Zijn vrouw droeg onder haar rok meer dan driehonderd munitiepatronen Het echtpaar, kortgeleden onderge bracht in een kamp voor politieke vluchtelingen te Cardito, vertelde dat het naar Amerika wilde emigreren en van plan was geweest de revolvers met de munitie in New York te verkopen om wat geld in handen te krijgen. De (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AFP/Rtr) De Verenigde Staten hebben besloten hun leveranties van zwaar militair materieel, wapens en uitrusting aan Griekenland te hervatten. Dit heeft het bekendgemaakt. De Amerikaanse wapenleveringen Griekenland werden na de militaire staatsgreep In het jaar van 1967 op politieke gronden gestaakt. delen, die voor de veiligheid van het westen van grote betekenis zijn. Dit.was de afgelopen maanden door de ge beurtenissen in het oostelijk deel van het Middellandse Zee gebied in het licht gesteld. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vindt verder dat Griekenland een ontwikkeling tot terugkeer naar 'apenleveranties Voor de hervatting van de Amerikaans wordt door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aangevoerd, dat de Griekse strijdkrachten door verdere wapen!everingen in wtaat gesteld worden, hun volledige bij drage te leveren tot de verdediging van het NAVO-gebied en do zuidelijke NAVO-flank. Griekenland biedt de NAVO en de V.S. strategische voor- kenland had ver wilde herstellen. Voorts heet het in de Amerikaanse verkla ring, dat de V.S. het belang delen, dat hun NAVO-bondge- noten hebben bij een gestadige voortgang naar het herstel van een burgerlijke regering in Athene. De Deense regering heeft verklaard de Amerikaanse be slissing te betreuren, De Griekse verzetsbeweging spreekt dodelijke slag voor allen die strijden voor een herstel van de democi Larven in water van New York NEW YORK (DPA) Duizenden in woners van New York lazen gistermor gen bij hun ochtendkoffie, dat het drink water in Manhattan en Bronx larven bevatte. Volgens de gemeentelijke wa- ziek- vijf jaar gëreed Amerikaans pianistenpaar in vrijwel onbekende suite LA PAZ (KNP) President Ovando van Bolivia heeft gisteren geweigerd een afvaardiging van de vakbonden, van de bisschoppen en de leiders van verschillende protestantse kerken en studentenorganisaties te ontvangen. „Wanneer het om verraders gaat, geven wij niet toe", verklaarde de president. Deze weigering van het gesprek heeft volgens waarnemers in La Paz de reeds gespannen situatie in het land tot het uiterste toegespitst. Directe aanleiding tot de verscher ping der situatie is de uitwijzing van vier priesters en een dominee van de methodisten. Zij werden een paar da gen geleden op het vliegtuig naar Ar gentinië gezet. Zeventig priesters obla ten hebben aangekondigd dat zij het land zullen verlaten, wanneer de rege ring de uitwijzing van de vijf geestelij ken niet ongedaan maakt. De paters oblaten werken voornamelijk in de vi tale mijnstreken van Bolivia en behe- Ook de jezuïeten hebben gedreigd hun werk in Bolivia op te geven. Wanneer zij hun dreigement uitvoeren, krijgt het onderwijs aan de universiteiten een harde klap, maar komen ook talrijke bureaus voor hulpverlening en radiostations zonder personeel. stemmen een wetsontwerp tegen de mi. lieuvervuiling goedgekeurd, waarbij d< autofabrikanten worden verplicht vóói 1976 een negentig procent ..schonere' vanAfgevaardigden en Senaat, die de tegenstellingen met een door het Huis aanvaard ontwerp van zwakkere strek king uit de weg - hebben al verklaard dat het technolo gisch en economisch ondoenlijk zo'n kort tijdsbestek als door de Sehaat bepaald, een vrijwel „schoi ontwikkelen. Maar senator Muskie, die beschouwd wordt als mogelijk democra tisch kandidaat voor het presidentschap in 1972, voert aan dat de voor ondei zoek uitgetrokken 465 miljoen dollar de autofabrikanten hierbij behulpzaam „Het is op 26 september vijfentwintig jaar geleden dat Bela Bartok, eenzaam en verlaten, slechts door enkelen naar zijn werkelijke be tekenis gewaardeerd, in New York over leed, ver van zijn vaderland dat hij, vrijwillig uit protest tegen de toenmalige Hongaarse politiek, in 1940 had verlaten. Na zijn dood, ongeveer samenvallend met de beëindiging van de tweede wereldoorlog, kwamen de communicatie mogelijkheden spoedig weer op gang en is Bartoks naam over de gehele wereld bekend geworden. Thans is hij één van de meest gespeelde componisten van onze tijd, ondanks het feit dat langza merhand een nieuwe componistengene ratie aan het woord is gekomen, die een volkomen andere richting is Ingeslagen en elke aansluiting met Bartoks muziek Ziehier het resumé van een voordracht van Geza Frid: inleiding tot een druk bezocht „Herdenkingsconcert Bela Bar tok", gisteravond in de Kleine Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw gege- Medewerking verleende hier o.m. het Amerikaanse pianoduo de gebr. Con- tiguglia, dat de naam heeft tot de beste Bartokvertolkers in de Verenigde Staten te behoren, wat men, na dit tweetal in een Suite voor twee piano's te hebben beluisterd, volledig kon begrijpen. Met die Suite is het vreemd gelopen: In haar oorspronkelijke versie ontstond ze reeds in 1904; waarschijnlijk in het zelfde jaar bewerkte de meesti piam Daan ;en derde redactie, die gistei dit werk een verrassing zijn geweest; mede omdat hieruit zonneklaar bleek hoe de componist gefascineerd bleek door de compont LiS2 hij ook - trouwd was met het impressionistisch idioom van een Claude Debussy: wat overigens het uitleven van zijn eigen sterke persoonlijkheid, zich openbarend in zijn liefde voor het volkslied en een sterke, felle; soms bijna eigenzinnige ritmiek, allerminst belemmerde. De beide Contiguglia's beperkten zich niet tot de weergave van deze wonder baarlijke Suite; na de pauze verschaften zij hun enthousiast auditorium het geluk, gelegen in het aandachtig luisteren naar een zevental stukken uit „Mikrokosmos" (1926—'37). Behalve genoemde Suite stond er nog een weinig gespeeld werk op het pro gramma: Contrasten voor klarinet, viool en piano, van 1938 daterend. Bartok had het opgedragen aan de klarinettist Benny Goodman en de violist Jozsef Szigeti: zelf aan de vleugel zittend hield hp met hen in januari 1939 te New York dit geesteskind ten doop. Bijzonder aantrekkelijke en verfijnde muziek biedt hij hier: wat we konden cconstateren in de uitvoering van Sjef Douwes (klarinet), Dick Bor (viool) en Geza Frid (piano). Drie delen, waarin de Verbunkos rekruteringsdans met zijn spitse, rijk gedifferentieerde ritmiek bijna aggres- sief klonk, het daarop volgende met „Rust" aangeduid bekoorde door zijn melodische schoonheid en het slot, aan een Bulgaarse dans herinnerend, door een ongemene felheid trof. De vertolking van dit trio: we hadden ze, waar nodig, meer uitbundig gewenst, vrijer en daardoor minder voorzichtig. Dick Bor (26) liet zich met zijn broer Christian (20) horen in elf duo's voor twee violen, vol zeggingskracht, zonder een spoor van raffinement, echt gezond door beide jonge En Christian, de jongste, schonk ons nog, met Geza Frid aan de vleugel, de Tweede Rhapsodie voor viool en piano: met toewijding gespeeld. Maar ook hier hadden we iets meer felheid gewenst. B.R. SITSKE EN WISKE» fff it hrliftermjn pistoolols pnt-\ 'jnat!) MATI MARRIOTT; Voor slechts enkele centen méér per glas geniet U van een jonge jenever van wereldklasse DE KUYPER EXPORTJENEVER Machtigingen voor regering hij belastingen tie) DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad heeft zich in een advies aan de regering akkoord verklaard met het instellen van een wiebeltax, die erop neerkomt, dat de regering zonder voor afgaande toestemming van het parle ment tijdelijk de belastingen kan ver hogen of verlagen als de conjuncturele ontwikkeling daartoe aanleidii vindei ■el, dat Ier, dat uit het feit, dat bij de invoering 'an de B.T.W. de prijzen uit de hand nijn gelopen, niet volgt, dat het altijd De wil pensatie toestaan, dat de overige belas tingen tijdelijk maximaal 7 pet omhoog gaan in plaats van het maximum van 5 pet, dat de regering voorstaat. De min derheid wil conjuncturele verhoging van de omzetbelasting niet geheel uit sluiten, maar anders dan bij de wiebel tax zou hiervoor dan het parlement vooraf toestemming moeten geven. De meerderheid wil voorts de mogelijkheid openen om variaties aan te brengen in de hoogte van de percentages, de min derheid wil bij conjuncturele moeilijk heden voor alle belastingen eenzelfde percentage aanhouden voor de verho ging. Zoals bekend heeft de regering in de miljoenennota aangekondigd, dat zij per 1 januari a.s. al de zogenaamde wiebeltax wil toepassen tot een percen tage van 3, waarbij zij de omzetbelas- De meerderheid van de raad vindt, dat zowel de directe als de belastingen, inclusief de gen, onder de maatregel nen vallen. De minderheid (de vakbe weging) wil de B:T.W. erbuiten houden, omdat zij via afrondingen te grote prijsverhogingen vreest en omdat zij niet zeker van is, dat bij intrekking de maatregelen de prijzen mlaa; De meerderheid stelt ech De beide hoofdklasseteams van Kange roes z(jn de competitie 1970-1971 giste ren gestart met een nederlaag. De da mes verloren in een uitwedstrijd met 3-0 van het Amsterdamse Martinus, ter wijl de heren thuis met 3-0 klop kregen van Haag '68. Vooral van de heren valt ons deze ne derlaag bitter tegen, maar wellicht kan deze, eerste nederlaag Taconis c.s ogen openen dat zij er nog lang zijn en dat zij zeer hard zullen moeten trainen om tot een hecht team t< nen uitgroeien. Al direct na het beginsignaal scheidsrechter Strelitski werd duidelijk dat Kangeroes een moeilijke strijd t. ging. Aanvallend misteD de Kangeroesspelers gevaarlijk te kunnen worden, terwijl reageren In het achterveld er gaten in de defensie vie- Haag '68 dankbaar gebruik maakte. Met 9-15 haalden de Hagenaars Tot 6-14 liepen de Hagenaars weg, voor- Kangeroes zich wist te hei-stellen. Dit herstel was mede mogelijk doordat Tie voorsprong en. Kang laakte dankbaar gebruik lijkheden en liet in deze fase van de itrijd zien dat het heus wel een aanval kan afmaken. Feile smashes van Oude- Broersma, Van Zwieten en Huusse betekenden telkens weer punten en on- dit geweld wankelde de Haagse de fensie. Kangeroes liep de achterstand olledig in (14-14), maar kwam in de slotfase juist iets te kort om naar een •tzege door te kunnen drukken. Met 14-16 schreef Haag '68 ook deze set op zijn naam. Uitgeblust Een volledig uitgeblust Kangeroes kwam in de Se set nauwelijks nog tot enige tegenstand van betekenis. Via 3-5 liep Haag '68 uit naar een veilige 4-14 voor sprong en hoewel Kangeroes in een eindsprint nog wel 4 punten wist te sco- i, toch kwam de setzege (8-15) en PALESTIJNEN IN MÜNCHEN: GEEN RUIL MÜNCHEN (AFP) De drie Palestij- ?n die in München gevangen zitten wegens een aanslag op een autobus met passagiers van een Israëlisch lijntoestel, hebben laten weten, dat zij niet willen worden uitgewisseld tegen gijzelaars in Jordanië. Dit blijkt uit een verklaring van de 28-jarige Mohammed Hadidi, die als woordvoerder van het drietal op treedt. Volgens hem wisten de drie Palestijnen dat hun actie in de Bonds republiek zou worden bestraft. Zij zijn bereid die straf uit te zitten. Hadidi deed een beroep op het cen trale comité van het Palestijnse verzet „alles in het werk te stellen om de invrijheidstelling van de onschuldige gijzelaars te bewerkstelligen". Hij her innerde eraan dat de organisatie 'akte geen Dames versterkt c spelend damest Een aanvallend lei van Kangeroes, Argos-speelster H; de wedstrijd tegen Martinus bijzonder hoopvol. Maar naarmate de wedstrijd vorderde kwam het zwakke punt in de Kangeroesploeg, n.l'. de verdediging in het achterveld, weer duidelijk naar vo ren. Martinus benutte de hierdoor on- stane kansen met de regelmaat van een klok en door twee setzeges van. resp. 15-7 en 15-9 namen de Amsterdamse dames een 2-0 voorsprong. Kangeroes zette in de 3e set alles op 'ist haar tegenstandster lange Overgangsklasse In de overgangsklasse behaalde 'I de team van Argos een duidelijke zege op SVV uit Soest. Met 15-11, 15-8 15-9 lieten Ada van Polanen c.s. er geen twijfel over bestaan welk team I sterkste was. vorig seizoen volledig vernieuwd en I venal verjongd te zijn. Er werd in wedstrijd tegen DEM uit Heemskerk en toe wel leuk gespeeld, maar de r< tine en vooral het afwerken vah de ai val ontbrak nog. Met 4-15, 16-14, 10-15 en 0-15 trok DEM in deze wedstrijd het langste eind. Het reserve herenteam van Kangeroes heeft het Alphense Castellum (danig verzwakt) een gevoelig lesje gegevei Met 15-12. 15-11 en nogmaals 15-12 be haalden de ning. 47.800 GULDEN EINDHOVEN Chinese jongema •oofoverval op i n Eindhoven maakt hebben, i De twee jongemanm keuken dacht dat het kennissen van de eigenaar waren. De indringers bedreigden de vrouw van de eigenaar, de 30-jarige Woo Chi Ping gebaarden haar stil te zijn. Ze vroegen haar in het Chinees waar het geld lag. Zij probeerde de misleiden door te zeggen dat geen genoegen. Ze bonden de vrouw •uw Woo Chi de politie de mond. Hoëwel heeft verklaard de overval kennen, wordt verondersteld dat de da- van de situatie in het restaurant op de hoogte geweest moeten zijn. Zij Eenzijdige actie roept verzet op (Van e r verslaggevers) WASSENAAR Naar het oordeel van de directie van andere dienrentui- nen dreigt de eenzijdige actie voor de Amsterdamse Artis een vertekend beeld te geven van de problemen, waarmee ook andere dierentuinen worstelen. Di recteur A. Ouwehand van het Ouwe hands dierenpark in Rhenen, die voor zitter is van de Nederlandse vereniging van dierentuinen, heeft deze kwestie aan de orde gesteld op een vandaag gehouden vergadering met zijn colle- „Als Artis inderdaad geld van centrale overheid loskrijgt, zullen niet rusten voordat wij heb ben gekregen", aldus de heer Ouwe hand. De propagandagolf voor Artis, die nu mede ook door de TROS-omroep op gang is gekomen, is naar zijn oordeel een beetje uit de hand gelopen. Het irriteert de verschillende dieren tuindirecties vooral, dat de suggestie wordt gewekt, dat alleen Artis een algemeen belang Zou dienen én daar door aanspraak zou maken óp subsidie van het rijk. Als Artis zegt vorig jaar tegen de miljoen bezoekers te hebben gehad, dan kunnen de andere dieren tuinen in dat opzicht ook een aardig woordje meespreken: Wassenaar onge veer 400.000. Rotterdam tussen de 600.000 en 700.000, Ouwehands in Rhe nen rond de 500.000 en Burgers dieren park in Arnhem eveneens ongeveer zodat andere dierentuinen via belastin gen bij zouden móeten dragen Vermindering de Amsterdai van de BTW als zwembaden, circussen zouden de meeste particuliere dieren tuinen overigens verkiezen boven subsi die, aldus de heer Ouwehand. (Van onze correspondent) BRUSSEL Vis was gisteren het ileutclwoord op het hoofdkwartier van de Europese Economische Gemeenschap, toen Noorwegen zich, als laatste van de ier kandidaatsleden, aan de zes kwam oorstcllen. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Svenn Stray verbaasde zijn toe komstige partners met een rapport over visserij dat niet minder dan 120 pagi- ~a's besloeg. Dit rapport verklaarde waarom Noor wegen, na Japan 's werelds grootste vis- producent. een speciale positie moet woi'den gegeven als de gemeenschap zich over een gemeenschappelijke vis- politiek buigt. De positie van de Noorse boeven bleek, naarmate de vergadering zich voortsleepte, eveneens van grote betekenis. De algemene indruk was dat de toe treding van Noorwegen weieens een delicater probleem zou kunnen worden als die van Groot-Brittannië. Eerder op de dag had Denemarken zich gepresen teerd. De Deense minister van Buiten landse Zaken zei: „We hebben maar één probleem, Groot-Brittannië. De Deense regering is door een parlementaire be slissing gebonden alleen in gezelschap meegebrachte ■edraaier een bureau ij een geldkistje wegnamen met onge il Groot-Brittannic t e treden. (ADVERTENTIE) DROOMKEUKENS

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13