DE MANTA KOMT EEN NIEUWE FORMULE VAN OPEL: DE GEZINSSPORTWAGEN VANAF2S SEPTEMBER BU ONS IN DE SHOWROOM Prix Italia is gewonnen door componist Hans Kox r CeiciseSoiiAa/nt TELEVISIE VANAVOND KRO zoekt naar nieuwe bestuursvorm Nieuw beraad kabinet over piratenzenders Kijken naar kinderen' JARING WAITA Nieuwe concertmeester Het Residentie-Orkest LEIDSE COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 197n On twikkeli ngs- hulp, dr. Udink en revolutie MINISTER UDINK voelt niets voor het geven van ontwikkelingshulp aan landen waar een revolutie dreigt. Dit zou men op het eerste gehoor kunnen afleiden uit een Verklaring, die onze in het bijzonder voor de ontwikkelingshulp verantwoordelijke bewindsman zaterdag in Rotterdam heeft afgelegd. Op de keper beschouwd heeft minister Udink het meer genuanceerd gezegd; hij voelt niet voor ontwikkelingshulp die ertoe zou kunnen bijdragen dat in een bepaald land revolutie ontketend wordt. Hij laat de mogelijkheid open, dat ergens bestaande structuren, die de economische ontwikkeling van het land en de sociale ontwikkeling van de bevolking in de weg staan, niet door 'n evolutie verbeterd worden, zodat alleen omverwerping van de verkeerde structuren met geweld te verwezenlijken valt. Maar hij vindt dat sommige stuurlui-aan-de-wal te gemakkelijk aansturen op een revolutie; hiertegenover stelt de minister dat zulke stuurlui dan het vergieten van andermans bloed uitlokken, terwijl ze weten zelf geen buil of schrammetje te zullen oplopen. Hachelijk IJET hier aangesneden probleem lijkt 11 ons een lastige zaak; vooral omdat de consequenties ervan eenvoudig hachelijk kunnen zijn. Wanneer steunt het vrije Westen de kans op revolutie door ontwikkelingshulp te verlenen? Er zijn even goed situaties denkbaar, waar de kans op revolutie vergroot wordt door ontwikkelingshulp te weigeren. Zulke hulp zou feitelijk alleen dan geweigerd moeten worden, wanneer vast staat dat hulpverlening misbruikt wordt, doordat het ontvangende land direct of indirect hulp misbruikt om zich te bewapenen met het doel daarmee onrecht te plegen of onrecht voort t» zeer moeilijke zaak; de helpende partij bevindt zich in een soortgelijke situatie als het bekende dilemma van vroeger: of men een gezin in nood helpen moet. terwijl de kans bestaat dat op die manier een aan de drank verslaafde vader zich nieuwe kansen scheDt om aan bier of jenever te komen. We zijn het met minister Udink eens, dat niet aangestuurd mag worden op het uitlokken van bloedvergieten. Maar uitgesloten lijkt ons, dat men in deze Hemd en rok IN minister Udinks Rotterdamse 1 verklaring zit trouwens meer explosieve stof. Menigeen zal zich gebeten voelen door de opmerking, dat ontwikkelingslanden vaak zelf meer zouden moeten doen voor hun ontwikkeling en dat bij ontwikkelingshulp het mede letten op het eigen belang van de donors de ontvangende partij uiteindelijk ook ten goede komen kan. Tegen 'n dergelijke standpuntbepaling zullen ongetwijfeld protesten losbarsten. Protesten waarvoor we begrip hebben, mits de protesterenden dan eerst één ding voorop stellen. Namelijk dat onder ..eigen belang" wel degelijk ook begrepen is 't geheel aan collectieve voorzieningen van de hulpgeveilde partij. Nederland kan niet tegelijkertijd streven naar een voortreffelijk wegennet, een „all in" sociaal zekerheidsstelsel, een zo hoog mogelijk loonniveau en tegelijkertijd zijn morele verplichtingen ten opzichte van de ontwikkelingslanden optimaal nakomen. Zolang we, van groot tot klein, als het op daden aankomt het hemd nader laten zijn dan de rok, vordert de ontwikkelingshulp niet en komt het op een fataal ogenblik tot revoluties, die minister Udink terecht zo graag voorkomen wil. Toch met één lijsttrekker UET meest gebaat bij de beslissing om 11 na de christen-democratische partijen en de V.V.D. ook met één lijsttrekker te gaan optreden, is de Partij van de Arbeid zelf. Want op die manier schept ze zich de beste kansen in de verkiezingscampagne en aan de stembus als eenheid te blijven optreden. Pluriformerteit is namelijk soms nodig, maar soms niet meer dan een modeverschijnsel waarvan de nadelen de voordelen overtreffen. In de belangrijke leze waarin Nederland zich politiek tijdens de Kamerverkiezingen bevindt, kan een pluriformiteit die bij de huidige stand van zaken onder het socialistische dak onvermijdelijk uit meer lijsttrekkers ■oh voortvloeien, bij de kiezers alleen maar onduidelijkheid veroorzaken. Daarvan blijven de kiezers nu gelukkig gevrijwaard. In hoeverre de benoeming van drs. Den Uyl ook kan bijdragen tot 'an de politieke impasse die tegen het voorjaar dreigt, moeten diezelfde kiezers niettemin afwachten. Drs. Den Uvl is. ook als lijsttrekker (misschien zelfs juist als lijsttrekker) een man die niet doen kan wat hij persoonlijk het liefst zou willen Mogelijk kan hij tijdens de komende maanden door een verstandig beleid iets bijdragen om met betrekking tot de volgende regeringscombinatie datgene te doen wat we in ons hoofdartikel van zaterdag aanbevolen hebben; geen bindende voorkeur meer uitspreken doch de verkiezingsuitslag afwachten en op grond daarvan de mogelijkheden nagaan van een sterke en capabele regering op basis van een vooruitstrevend program. We maken ons stede Öatftrtdr. Veringa voor èen dergelijke strategie zou kunnen De TROS onder de kerstboom iIYE TROS laDt het hem dan toch maar u weer: dank zij de TROS komt er onder de kel-stboom een eind aan het gezeur over de herdertjes, de denneboom, het engelenhaar en White Christmas. Want de omroep van de heer Landré heeft een prijsvraag uitgeschreven om kerstliederen te componeren, „die geheel aan de moderne tijd zijn aangepast". Er moeten nieuwe teksten komen en nieuwe muziek; om niet helemaal stuurloos te varen, heeft de TROS wel laten weten, dat het de bedoeling is om in de stijl te blijven van Ben Cramer. Johnny Jordaan, The Shepherds of Unit Gloria. Garandeert dit, dat liedjes over drie koningen die met soft en hard drugs komen aandragen of „de Kaboutertjes lagen te wachten, zij hielden de wacht od de Dam" niet in de prijzen zullen Enfin, als het de TROS lukt om Bing Crosby en „Stille Nacht" uit de huiskamer te verdringen, moet mijnheer Landré volgend jaar onze tekstdichters en componisten maar eens op Sinterklaas loslaten. Suikergoed aken lekker. Maar oh wee als die voor de slanke lijn zo schadelijke produkten weten door te dringen tot het eigentijdse kerstlied dat de TROS voor ons propageren gaat (ADVERTENTIE) OPEL Dealer voor Lelden en omgeving n.v. HET MQTQRHUIS Lelden, Stationsweg 2 tel: 01710-21841-24741 HILVERSUM Op het 22ste radio- en televlse-concours om de Prix Italia dat in de afgelopen weken in Florence is gehouden, werd de Prix Italia 15.000 Zwitserse franks in de catego- ,rie muziekwerken toegekend aan de Nederland componis Hans Kox voor diens compositie „In those days". Het bekroonde werk behoort tot de vier Nederlandse radioprodukties die door de NOS dit jaar naar het con cours werden ingezonden. De prijs is de componist tijdens de slotbijeen- coneours, in Florence komst uitgereikt, opdracht „In those days" in het Airborn-comité en van het Prins Bernhard- Fonds geschreven ter gelegenheid van de 25-jarige herdenking, vorig jaar, van de slag om Arnhem. Hel werk ging 17 september 1969 tijdens een herdenkings-concert in Arnhem in première en werd uitgevoerd door het omroep-orkest en het groot omroep koor van de NOS, welke onderleiding stonden van Edo de Waart en de componist. Het stuk werd zowel door de NOS-radio als televisie uitgezon den. Hans Kox, die in Apeldoorn woont, werd op 19 mei 1930 in Arn hem geboren. De slag om Arnhem maakte hij als jongen mee. Van zijn vader kreeg hij zijn eerste muziekles sen en bij Jaap Spaanderman voltooi de hij zijn piano-studies. Henk Ba- dings was zijn leraar voor compositie, contrapunt en instrumentatie. Sinds hij zijn debuut als coipponist tijdens de Gaudeamus muziekweek in 1954 maakte, heeft Kox zich op velerlei gebieden actief getoond. De Deense radioproduktie „Euridice" van Bent Lorentzen kreeg in de categorie mu ziekwerken de tweede prijs, die van de Italiaanse radio en televisie, ter waarde -an 1.090.000 lire (1.744 dol lar). De 15.000 Zwitsere frank van de Italia Prijs voor dramatische radiopro dukties ging naar het Noorse hoorspel ,.A bench in a public garden" (een bank in een park) van Fin Havrevold en muziek van Arne Nordheim. De BBC kreeg twee prijzen, de Italia prijs voor televisiewerken, ter waarde van 10.500 Zw. frank ging naar „The Six wives of Henry VIII Jane Sey mour" van Jan Thorne onder regie van John Glenister en het radiohoorspel „Eveline" van Ruys Adrian won de 1744 dollar van de prijs van de Itali sche radioprodukties. (Van onze radio- en t v.-correspondent) HILVERSUM Radio- en t.v.-oro- gramma's dienen niet onder de druk van de leden tot stand te komen- Wel moet er een duidelijke inbreng zijn van eigen medewerkers en deskundige bui tenstaanders. Dit antwoordde KRO- voorzitter mr. H. W. van Doorn gister middag op vregen die hem gesteld wer den naar aanleiding van een mogelijke herstructurering van deze omroepver eniging in dié zin dat door de opheffing van de stichtingsvorm met de bestaan de autoritaire gezagsstructuur ook de leden inspraak zouden krijgen Mr. Van Doorn voelt niet veel voor een dergelijke ouderwetse democratiserings- vorm. Er moet nog gezocht worden naar een betere en praktisch goed hanteer bare formule. Wel heeft de bedrijfslei ding van de KRO opdracht gegeven aan professor Van Zuthem van de Amster damse Vrije Universiteit om een rap port samen te stellen over de topstruc tuur bij de KRO gelukkig r PLpo de clown 18.55 uur: Journaal KRO 19.04 uur: Bruintje Beer 19.09 uur: Daktari 20.00 uur: Journaal 20.20 uur Brandpunt NEDERLAND II Pipo de clown AVRO 19.30 uur: Toppop 20.00 uur Journaal 20.20 uur: 22.00 uur: Televizier 22.50 uur Journaal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Binnen enkele weken zal het kabinet een beslissing nemen over het voortbestaan van Radio Vero- Niet de populaire piratenzender zelf, i Radio Nordsc iertjes. te ondertekenen. Radio Veronica heeft door overleg en door goed op klachten te letten een zodanige golflengte en zendersterkte egkozen dat minimale storingen voor de scheepsradio's ontstaan. De twee nieuwkomers echter maken in bepaalde stukk envan de Noordzee de scheeps radio's vrijwel onverstaanbaar. Vooral de kleinere schepen, die slechts gewone scheepsradio's en geen superontvangers hebben, ondervinden van Radio Nord- see en Radio Capital veel hinder. Het kabinet maakt zich hierover zor gen, vooral met het oog op de novem berstormen, het moeilijke seizoen dat de scheepvaart op de Noordzee voor de boeg heeft. Aanstaande vrijdag zal de ministerraad het punt niet behan delen, omdat enige belangrijke minis ters, onder andere Omroepminister den. Twee weken geleden is de ratifi- Klompé, dan niet aanwezig kunnen zijn. Er moet echter snel beslist wor- (ADVERTENTIE) ook al in de ministerraa De beslissing is voor het kabinet niet gemakkelijk, omdat de ministers de functie van Radio Veronica in onze samenleving erkennen. Berichten als zou vanuit de sfeer van de omroep politiek opnieuw sterke druk op het kabinet zijn uitgeoefend om Radio Ve ronica om zeep te krijgen, worden ontkend. Slechts de komst van de twee nieuwe piraten is er de oorzaak van dat het verdrag van Straatsburg op- toriale wateren, maar ook med« en adverteerders van de pirati strafbaar volgens hét verdrag. (Van onze radio- en t.v.-correspondent) HILVERSUM. Tot nu toe is op de televisie veel aandacht besteed aan kinderen met moeilijkheden. In de indicatieve t.v.-serie „Kijken naar kinderen" bestaande uit zev afleveringen, die met een frequentie van driemaal per maand op maandag- o wy 19; nul tot vie en geze jaar ien, di het omroepkwartier een nieuw studio complex te laten bouwen door prof. Van Eyk en hij verklaarde het niet relevant om rekening te houden met het snel voortschrijdende ontzuilings- proces; die ontzuiling is volgens des kundigen als professor Van Zuthem thans al een achterhaalde zaak. Wat het huidige ledental van de KRO betreft, vertelde de heer Van Doorn dat hij slechts beschikte over de stand per 31 december 1969. Men telde toen 542.081 begunstigers- Een steek proef wees uit dat 16„9 procent van hen, of wer 87.000 gidsabonnees, niet in het bezit zijn van een kaart van de dienst omroepbijdragen. De heer Van Doorn vond dit cijfer, gezien het lan delijk gemiddelde van 15 procent zwart kijkers, niet verontrustend, al betekent Iedere bezoeker of bezoekster, die in 1970 50 jaar wordt, krijgt een leuke verrassing! H0UTRUST DEN HAAG /erdeeld enthousiast, vooral ten aanzien van de monopolisering heeft men ernstige bedenkingen. Een en ander is gisteren meegedeeld tijdens de jaarlijkse winterpersbijeen- komst van de KRO, die gehouden werd onder het motto „Vraag het maar aan eigen otngevir Doorgaans wordt per aflevering aan dacht besteed aan één kind in een be paalde ontwikkelingsfaze. Gedurende weken en in enkele gevallen zelfs maanden werd dit kind zo onopvallend mogelijk door de camera geobserveerd. Speciale aandacht ging uit naar de mate waarin het kind onafhankelijk wordt van de ouders. De eerste aflevering handelt over een pasgeboren baby. die nog totaal af hankelijk is van zijn ouders, de laatste over een kleuter van vier jaar, die voor het eerst naar de -kleuterschool gaat en die zich zonder zijn vader of moeder moet weten te handhaven. Men ziet dat zo'n proces zich zeer langzaam voltrekt en dat een kind er jaren voor nodig heeft om zelfstandig te worden. Het lag in de aard van deze produktie, dat de medewerkers zo nauw mogelijk betrokken waren bij het maken van de films en zich niet uitsluitend bezig hielden met hun eigen specialisatie DEN HAAG Het Resid Congresgebouw op zaterd serie „Herkenning". Willet 22 september t l Willem Noske- selzoen in het Nederlands Promenadcconcerl in de Jarlng Walta, de nieuwe dit >rkest van Beethovi r'actei Jaring Walta zal de beide Romances voor viool en en het Rondo capriccioso van Saint Saëns. De populaire „Herkennings'-concert bestaat uit l Rosamunde van Schubert, de ouverture Die schone Galathee van Von Suppé en Gaitié parisienne van Offenbach. De 29-jarige Jaring Wa. i was sinds 1965 concertmeester van 't Overijssels Orkest. Hij werd geboren in Huizum bij Leeuwarden; zoon van een violist (lid van het Gelders Orkest), die hem de eerste vioollessen gaf. Na zijn gymnasiumopleiding besloot Walta om zijn muziekstudie voort te zetten en van de muziek zijn professie te maken- Na vioolstudie op het Muzieklyceum te Amsterdam, waar hij zeer snel afstudeerde, werd hij violist van het Concertgebouworkest, waar hij in 1963 de Zilveren Vriendenkrans ontving van de Vereniging Vrienden van het Concert gebouworkest. Jaring Walta Is gehuwd en heeft een zoontje. Hij gaat zich binnenkort vestigen in Noordorp. ilve Jaring Walt dentie-Orkest vei Ulrich Schulze en Aggie Sauren. Ton Kerstens is naast Günter Klüppel eerste fagottist geworden; de jonge Amerikaan Mei Culbertson zal de tuba bespelen. De trombonegroep tenslotte, die eigenlijk al geruime tijd onderbezet was (o m. doordat trombonist Lüske inmiddels Is benoemd tot artistiek lèider) is nu gecompleteerd met Arthur Moore (eerste trombone). Hans Sailer en Christiaan Maat als tweede trombonist; laatstgenoemde speelde al enige tijd met het orkest mee. De als camerawerk, montage werd wetenschappelijk be- :leid door Sjef Teuns, arts en kindei- Andy Williams De laatste maal dit seizoen Andy Wil liams als gastheer in de gelijknamige show. De gasten ditmaal zijn vrijwel een ieder bekend, n.l. de Osmond Bro thers. Deze groep heeft al vele vrolij- klaagt woedend Johnny Hoes aan (Van onze correspondent! ALMELO Een heel erg kwade Gert Timmerman is van plan een schade vergoeding van 100.000 gulden te ei sen van Johnny Hoes in verband met diens beschuldigingen, dat de gerucht makende pornoplaat door de Ensche- dese zanger zou zijn gemaakt. Tim merman heeft dit steeds ontkend, doch zaterdag liet zoals we gisteren meldden de VARA-radio Johnny Hoes opdraven om aan te tonen, dat de pornoplaat wel degelijk in de stu dio van Gert Timmerman was ge- De aanklacht tegen Hoes („Eens kij ken of Hoes nu eindelijk zijn bek eens wil houden") zou nog gisteren door de advocaat van Timmerman bij de Al melose arrondissementsrechtsbahk zijn ingediend. Van de plaat, die de makers voor de eerste 20.000 efcemplaren een slordige twee ton zou opleveren, zijn er inmid dels naar wij vernemen reeds 10.000 verkocht. (ADVERTENTIE) Het wereldnieuws wordt mi gemaakt in Jordanië. Maar, Achter het Nieuws werd gesteld, daa komt geen meter film vandaan. Da blijkt wel de afhankelijkheid van d televisie. Achter het Nieuws verzoi beelden bij radioberichten. Hier en N liet weten dat giro 777 van het Ned Rode Kruis Den Haag openstaat voo slachtoffers, bracht een reportag zonder nieuws uit Libanon en gaf hn niet-actuele. standpunt weer Nathan Goldmann. voorzitter Joodse Wereldcongres. Of het niet beter kon zullen we avond pas weten, want dan zend Brandpunt uit. Achter het Nieuws verder, behalve een hartelijke rei tage over de Centrumopvoering „Kees de jongen", een beeld van P.v.d.A.-partijraad waarin alle confl stof liefdevol onder een rode ma werd bedekt. Voorts een merkwaardii is van Mierlo. di( goede die tije de de-beer mocht deze aflevering verhaal doet de Amerikaanse padvind: dat lading 6 miljoen koekjes naar de studio heeft gestuurd. Andy brengt nogmaals zijn grote hit „More" en nog enkele van zijn meest populaire songs ten gehore en neemt daarmee dan af- Naakt door de hel Op hun vluchtpoging nadat hun com pagnie door de Russen is verslagen, worden Kaji en zijn mannen gedwon gen zich over te geven aan de Russen Ze komen in een Russisch concentra tiekamp terecht, waar de verzorging verschrikkelijk is. Kaji weet te ont snappen en hervat dan zijn pogingen Kom. zwartkijker ga naar het postkantoor en geef uwTVaan (dan kijkt u véél prettiger) die hij, in 1966 nog, het liefst i ontploffen. Hans' profetenmantel bepaald niet aangegoten, dachten VARA's Ombudsman Marcel van sneed een niet-erkend spijtoptar echtpaar aan om klachten tegen vreemdelingenbeleid te spuien, vinden dat „Velen met ni(J" zich ei lijk niet moest bezighouden met d< lijke incidentele gevallen waarvan redelijke standpuntbepaling zich het oordeel van de kijkers onttrek) Van veel meer belang is zijn ten strijd' trekken tegen misstanden in partieu liere bejaardentehuizen. Wat daarover gisteravond werd gedeeld was doodgewoon weer zin kend. In bepaalde gevallen lijkt hier van misdrijf. Het van de misstanden ingesteld. Maar vc wordt gepleegd i justitiezaak. Als „Velen zaken op gang weet te brengen bev de rubriek zijn bestaansrecht op meest overtuigende wijze. misstand, i tl onderzoek word: dit domweg ee

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2