3IY1 f nog 2 dagen 5 showt rju>ited in het Waaggebouw aan de Aalmarkt Maatschappijen zelf schuld vliegtuigroof een grandioze verkoopshow van radio tv hi-f i stereo MEDEWERKER DAF CENTRUM - LEIDEN JONG MEISJE GARAGEBOX openingstijden vrijdag van 10.00 tot 21.30 uur zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. doorlopende hi-fi stereodemonstratie met de allernieuwste apparatuur PHILIPS KAPERS TERUG STUREN NAAR EIGEN LAND lata moet ingrijpen DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT VAGINA 9 Kent u de 3M Company? Signalement: progressief, expansief. 3M-Fabrieken i.. 16 landen maken samen meer dan 40.000 produkten. Vanaf talloze Scotch-tapes tot razend knappe micro- filmapparatuur, isolatiematerialen, sierlinten, medische artikelen en kopieerapparatuur. Vele van die 3M- produkten zijn geboren in de centrale laboratoria te St. Paul, Minnesota USA, waar ook ons hoofdkantoor is gevestigd. Aan research worden jaarlijks miljoenen dollars besteed. In zo'n modern, levend bedrijf liggen prachtige kansen voor mensen met capaciteiten, een enthousiaste persoonlijke inzet en gevoel voor colle gialiteit. De variatie in het produktenpakket schept boeiende mogelijkheden. Komt u eens kennismaken? ÜBW COmPANY Wegens uitbreiding van onze afdeling Cost Accounting hebben wij plaats voor een Zijn taak omvat, na een korte inwerkperiode, de calcu latie van kostprijzen en het bijhouden van de daarvoor noodzakelijke gegevens. Voorts de calculatie van ver koopprijzen en het verzamelen van de gegevens hier voor in samenwerking met de verkoopafdeling. Wij stellen aan gegadigden voor deze functie de volgen de eisen leeftijd 21 tot 26 jaar middelbare schoolopleiding administratief inzicht woonachtig in Leiden of omgeving. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u, onder vermelding van CA 14411richten aan MINNESOTA(NEDERLAND)NV Rooseveltstraat 55, Leiden. biedt aan VOLKSWAGEN 1300, bouwjaar 1968, 22.500 km, nclusief radio ƒ4250, DAF 55, bouwjaar 1968, 29.000 km 4850,— 'laats eens een telefoontje Gevraagd ACTIEF zuivel- en levensmiddelen- VAN SCHIE Te huur aangeboden voor 3 auto's aan de Lek straat, Hoge Rijndijk. Tel. 01710 -43700 TELEVISIE: kleur- zwart/wit- portable RADIO'S PLATENSPELERS: hi-fi stereo BANDRECORDERS CASSETTERECORDERS Uitsluitend gedurende deze verkoopshow gelden voor alle geshowde apparaten speciale prijzen VROOM DREESMANN N.V. 0 - 24702 (Van een onzer verslaggevers) ISTERDAM. Het gevaarlijke virus de vliegtuigkaping, dat over de we- rondspookt, is juridisch zo'n noviteit, je bij studenten in de rechten te biecht et om een deskundige te vinden. De sterdamse hoogleraar prof. mr. G. J. olten, expert op het gebied van het htrecht, was graag bereid juridisch fimentaar te geven op de gebeurtenissen de afgelopen dagen, die regelrecht in- ïsen legen ieder rechtsgevoel, en ve chantage op de medemenselijkheid ekenen, maar moest bekennen, dat hij nig van de materie afwist. Er volgde verwijzing naar een van zijn studenten, heer F. W. R. Evers, die juist de dag de kapingsexplosie op zondag 6 sep- iber zijn doctoraalscriptie had ingele- een 45 pagina's dik geschrift, dat de heeft: „Vliegtuigroof" een onuit- ibaar misdrijf?". Een aardige bijkom- heid is: de heer Evers is hofmeester in dienstverband bij de KM en voelt de iging van een kaping dagelijks aan het niformeerde lijf. „Vandaag of morgen eurt er een ramp",' zegt hij. „Dat kan uitblijven Woorden, die de ernst, rbij hij de juridische problematiek van vliegtuigkaping heeft geanaliseerd en iplossingen vooi heeft aangegeven, extra erstrepen. aa: De ICAO vrij vertaald de Interna- ile Federatie van de Rijksluchtvaartdien- heeft een ontwerp-verdrag klaarlig- dat tegen kapers is gericht en dat :rwerp zal zijn van een diplomatieke con- ntie, die van 1 tot 16 december in Den K gehouden wordt. Gaat dit verdrag ver >eg? Nee. Het ontwerp-verdrag bevat be ngen betreffende de vervolging en be hing van luchtpiraten. Iedere staat, waar de dader wordt aangetroffen, zal de 'lichting hebben deze te arresteren In 'chting van de beslissing van de autoritei- Die zullen moeten beslissen of ze hen olgen of uitleveren aan een ander dat aanspraak op een jurisdictie maakt, ontwerp-verdrag maakt dus van de vlieg- roof niet een universeel misdrijf. Daarop wel van verschillende zijden aangedron- De speciale afgevaardigde van Oe Thant, uridische adviseur van de Verenigde Na- Stavropoulos heeft ervoor gepleit, net als waarnemers van dc internationale arbei- organisatie, de internationale federatie vliegersverenigingen, interpol, en de af- aardigden van Israël en Nederland. Er echter aan deze oproepen geen gehoor en. De grote meerderheid der afgevaar- was van mening, dat men beter een dfcr vergaande bepaling kon opnemen om groot mogelijk aantal ratificaties te «"ijgen. In de toekomst zal dit verdrag zijn opzet blijken te kunnen I, mede als gevolg van de vele compro- Vraag: Het verdrag zal dus geen einde aan de kapingen maken? Evers: „Als je de vele hooggestemde verwach tingen hoort en leest kan je tot een positieve overtuiging komen. Naar mijn mening is dit echter een vergissing. Denk maar aan de bijzonder effectieve en onverbiddelijke ma nier. waarop bijvoorbeeld de Palestijnse ter roristen plegen op te treden. Je kan niet verwachten, dat de Arabische regeringen deze kapers streng zullen straffen, juist vanwege de politieke consequenties. Men kan immers rekenen op interne repercussies. Dat met deze staten bevriende regeringen er net zo over denken, blijkt uit de aanvankelijk zeer slappe reacties van de Griekse regering, toen de Palestijnen in Athene een vliegtuig roofden. Bovendien nemen kapingen de laatste tijd heel andere en veel gevaarlijker vormen aan. Ik bedoel de gevallen, waarin passagiers en bemanningen worden gebruikt als gijze laars en later als ruilobject om politieke vrienden van de kapers üit de gevangenis te krijgen. En waarbij zelfs de regeringen aan de kapers een vrijgeleide hebben moeten aan bieden. Hoe kan je op zo'n moment een regering verwijten zich niet aan zijn ver dragsverplichtingen gehouden te hebben. Ge steld al, dat zo'n land het internationaal verdrag bekrachtigd zou hebben? Zie hier de welhaast onoplosbaar lijkende moeilijkhe- Vraag: Hoe ziet u de oplossing? Evers: „Laten wij eerst die kapingen bekij ken. waarbij het de bedoeling van de kapers is, zichzelf naar het land van hun keuze te begeven. Hetzij uit louter persoonlijke motie ven, hetzij uit politieke overwegingen. Ik geloof namelijk, dat dat geen verschil mag uitmaken voor de behandeling. In tegenstel ling tot de Internationale organisaties vind ik. dat aan vliegtuigkapers geen politiek asiel mag worden verleend. Er is maar één metho de, en dat is de kapers zonder proces onmid dellijk terugsturen. Ik zie direct in. dat dit op politieke bezwaren zal stuiten van de goedwil lende westerse landen, die zullen niet graag een vluchteling van achter het ijzeren gordijn terugsturen. Men moet echter bedenken, dat nadat eenmaal mensen teruggestuurd zijn, potentiële kapers voldoende afgeschrikt zullen worden. Vluchten uit politieke motieven rpoe- ten mogelijk blijven, maar niet ten koste van groot levensgevaar voor onschuldige mensen. Daarom: „Elke kaper direct retour. Als onge wenste vreemdeling, ook al zou men de vluch teling uit menselijke gronden graag asiel ver lenen. Als men de zaak op deze wijze aan pakt, behoeven er zelfs geen uitleveringsver dragen te zijn. Juridi^ch-technisch is dit im mers geen uitlevering. Men kan verwachten dat deze maatregel groot effect zal sorteren. Ik geef toe, dat we hiermee juridisch op glad ijs zijn. We gaan iemand straffen zonder zijn daad beoordeeld te hebben. Maar het moet. Het kwaad van de onrechtvaardige behande ling. moet ondergeschikt zijn aan het grotere kwaad. Overigens acht ik deze maatregel momenteel internationaal niet haalbaar. Het recht om politiek asiel té verlenen, wordt aangevoeld als een onderdeel van de autono mie van een land. Cuba wil daar niet vanaf en Amerika ook niet. Maar voor mij staat vast, dat je het probleem pas oplost, als je met de botte bijl hakt". Vraag: Maar wat moet er gebeuren, wanneer blijkt dat bepaalde landen zich niet volgens de internationaal aanvaarde normen gedragen? Hoe kan men deze landen dan dwingen tot uitlevering of bestraffing van de vliegtuig- rovers? Wil men de vliegtuigroof definitief uitroeien, dan zal er nergens ter wereld een plaats moeten zijn, waar kapers beschermd worden. Evers: „Het antwoord ligt voor de hand. Het is door verschillende organisaties, zoals de internationale federati: van vliegersvereni gingen en de internationale federatie van transportarbeiders, ook al gegeven: Een boy cotactie. Maar wat en wie moet er dan geboycot worden en wie moet het initiatief tot zo'n boycot nemen? Men kan dit niet van andere staten verwachten. Ze hebben daartoe ook het recht niet. Zij zouden de autonomie van de betrokken staat aantasten. Dat een algemene vergadering van de Verenigde Na ties een resolutie ter zake hiervan zou aanne men, lijkt uitgesloten. Voorail wanneer men actie wenst naar aanleiding van een enkel geval. Bovendien zou een boycot door één of enkele landen bijzonder weinig effect sorte ren. Ik wil er echter voor pleiten, dat een andere organisatie, die zich er tot nu toe zorgvuldig van heeft onthouden, uitspraken over deze materie te doen. Die zóu het initia tief tot een boycot moeten nemen. De aange wezen organisatie' is de Internationale Vere niging van Luchtvaartmaatschappijen, afge kort IATA. De internationale federatie van •liegersverenigingen en de internationale fede- atie van transportarbeiders, zijn organisaties van mensen in dienst van maatschappijen. De IATA is een organisatie van maatschappijen zelf. De IATA maakt zich grote zorgen over de kapingeji en niet ten onrechte. Zij is opge richt om tot een betere en veiliger luchtver voer te komen. Zij is dus ook de organisatie, die dit probleem stevig moet aanpakken. Hoe is echter tot nu toe de houding van de IATA geweest? Men heeft zich beperkt tot resoluties en persconferenties, waarbij de hele zaak werd doorgeschoven naar de internationale federatie van rijksluchtvaartdiensten en naar de afzonderlijke regeringen. Men vindt dat de IATA als niet-politieke organisatie zich niet met politieke problemen mag bemoeien. Niets is minder waar. Integendeel, als niet-politieke organisatie kan de IATA juist volledig tot maatregelen besluiten. Haar leden moeten tot actie overgaan. Of is men bang dat deze leden het dan zullen laten afweten en uit de organisatie zullen treden? Als dat zo zou zijn. kan men deze lidmaatschappen nauwelijks serieus nemen, wanneer zijn hun bezorgdheid over het toenemen van de kapingen uitspre ken. Ik geloof dan ook niet dat dit zal gebeuren. De IATA moet de commissie eens een keer vergeten en het initiatief nemen tot actie, wanneer een bepaald land weigert pas sagiers of bemanning vrij te geven of kapers adequaat te behandelen. Vraag: Welke maatregelen kan de IATA con- Evers: De vluchtuitvoering naar de betrokken staten staken en externe faciliteiten aan vliegtuigen van die staat weigeren. Als bij voorbeeld de Syrische regering weigert een vliegtuig of bepaalde passagiers hiervan on middellijk te laten vertrekken, kan de IATA haar lidmaatschappijen de vluchtuitvoering op Damascus laten stoppen. Alleen een resolutie in die richting al zou wonderen doen. Met het weigeren van faciliteiten als aanvullende maat. gel zou Syrië vrijwel van alle lucht verkeer verstoken zijn. Hoe effectief een der gelijke maatregel kan werken, is inderdaad uit de kwestie met Algerije en het gekaapte El Al toestel gebleken. Het waren toén alleen de piloten en het technisch grondpersoneel die tot actie besloten. Wanneer de IATA en daar mee haar lidluchtvaartmaatschappijen tot ac tie zouden besluiten, kan men een nog veel groter effect verwachten, vooral omdat de organisatie politiek onverdacht is. Men be hoeft niet te vrezen, dat het dikwijls tot zo'n actie zou komen. .Als de regeringen zeker weten, dat de IATA zo zou reageren, zullen zij zich wel twee keer bedenken voordat zij besluitei. toch tegen de internationale rechts normen te handelen. Vraag: Het vasthouden van vliegtuigen en inzittenden met de bedreiging het te zullen opblazen, als niet aan bepaalde eisen wordt voldaan? Evers: „Dat is geen echte kaping meer. Het staat op een lijn met de ontvoering van buitenlandse diplomaten met de bedreiging hen te zullen doden. Het is geen nieuw misdrijf, maar h et wordt in onze tijd wel voor het eerst op grote schaal me' politieke motieven bedreven. Voor de regering, die hiermee te maken krijgt, ontstaan er natuur lijk enorme problemen, omdat aan elke be slissing ernstige bezwaren verbonden zijn. Toch kan men moeilijk anders dan de kapers hun zin geven om de slachtof'ers vrij te krijgen. Vooral tegen groeperingen als de Palestijnse verzetsorganisaties is een optreden van hard tegen hard veel te gevaarlijk. Maar dat een regering, als passagiers en bemanning eenmaal vrij zijn, zich nog aan zijn belofte wegens de misdadigers zou moeten houden, lijkt onjuist. Niet alleen, omdat men een onder dwang gegeven woord niet behoeft te houden, maar ook, omdat dit anderen zal aansporen het ook op deze manier te probe ren. Ons gehele rechtssysteem zou door mid del van deze morele chantage vernietigd wor den. De houding van de Griekse regering na de kaping in Athene, verdient dan ook ernsti ge kritiek. Het is onjuist, dat de Griekse regering, toen de passagiers vrij waren en de kapers verdwenen, haar woord meende te moeten houden en reeds veroordeelde misda digers gratie gaf. Zij had. toen de kapers naar Egypte wilden gaan, onmiddellijk bij de Egyptische regering op bestraffing moeten aandringen of om uitlevering moeten vragen De internationale gemeenschap, speciaal de IATA, had dan zijn verdere acties tegen Egypte kunnen voeren. Alleen bij een derge lijk sluitend systeem kunnen wij verwachten, dat er een eind zal komen aan het internatio nale kwaad, dat kaping heet. Dat daarvoor van verschillende zijden moedige beslissingen genomes moeten worden, ligt voor de hand. Steward F. W. R. Evers over vliegtuigroof: ..Vandaag of morgen gebeurt er een ramp. dat kan niet uitblijven". Vraag: Wat is. volgens u nodig om een definitief einde te maken aan het verschijnsel van de vliegtuigroof? Evers: Ten eerste: voorlopig doorgaan met de installatie van speciale detectie-apparatuur, vooral te gebruiken bij kwetsbare vluchten. Daardoor kan een internationaal wettelijk systeem met sancties tot stand komen. Ten tweede: vliegtuigkaping moet tot univer seel misdrijf verklaard worden. Ten derde: binnen ICAO-verband moeten de staten proberen tot een afspraak te komen om kapers onmiddellijk terug te sturen. Politiek asiel mag niet gegeven worden. Een dergelij ke conventie zou door kwaadwillende landen niet getekend worden. Ten vierde: om deze landen te dwingen, zich toch aan de gedragsregels te houden, vooral die aangaande vrijlating van vliegtuig en inzittenden, moeten de luchtvaartmaatschap pijen gezamenlijk in IATA-verband met de hun ter beschikking staande middelen als sanctie-opleggers optreden. De algemene ver gadering van de IATA zal aan het uitvoeren de comité een volmacht voor de toekomst kunnen geven om te bepalen, wanneer en hoé tot actie zal worden overgegaan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9