Directeur-generaal ir. J. A. P. Franke kwee bii Landbouw eg n Ontmoeting Nixon-Meir beslist over vredesinitiatief VS LEIDING KERK ONDER LOEP OP THEOLOGENCONGRES Ondernemingsraad krijgt geen recht op fusie-advies VIVISECTIEWET WEER IN GEDING Boterberg slinkt hard Hervatting van beraad op losse schroeven Kamervragen over „overval op spaarbank Politiebond moet uit NVV stappen Fruitveilingen inkrimpen tot hoogstens tien College van kardinalen niet representatief LEIDSE COURANT Mevrouw Sirimavo Bandaranaike, premier van Ceylon, brengt momen teel een bezoek aan Parijs. Mevrouw Bandaranaike bij haar aankomst op het vliegveld Orly. R Reorganisatie ninisterie oorzaak van afscheid )EN HAAG (ANP) In verband met eorganisatie van het ministerie van ndbouw en Visserij wordt ir. J. A. P. ranke, directeur-generaal van de Voed- voorziening en Visserijen op eigen reoek van zijn functie ontheven, houdt zich, in afwachting van een we werkkring, nog enige tijd ter bc- ïikking van de minister van Land- v in verband met de reorganisatie het departement. Na de reorganisatie zal de tegenwoor- directeur-generaal van de Land- iv, ir. J. W. Wellen de leiding op nemen van een directoraat-generaal, zich zal uitstrekken over alle direc- die zich bezig houden met land- uwproduktie, handel in en verwer- g van agrarische produkten. In dit ectoraat-generaal zullen naast de recties van het tegenwoordige direc- aat-generaal voedselvoorziening (zon- visserijen), de directies landbouw- lerwijs, landbouwkundig onderzoek, Irijfsontwikkeling, alsmede de vee- senij kundige dienst en de planten- iktenkundige dienst, worden opgeno- tfoorts wordt ir. S. Herweijer, thans ecteur van de cultuurtechnische dienst, ïoemd tot directeur-generaal aan het nisterie van Landbouw en Visserij. De r Herwéijer, ln wiens opvolging nog moeten worden voorzien, zal belast rden met de leiding van het tweede ectoraat-generaal, waarin alle be- Benoemingen bisdom R'dam 10TTERDAM (KNP) De admini- sator apo9toMcus van het bisdom Rot- mgr. M. A. Jansen, heeft pelaan H. J. M. Hofstede eervol ont- g verleend als kapelaan van de Aller- üigat Saoramentparochie te Den Haag hem toestemming verleend Md te rden ven de „Jacob MaarisgToep" te Vervolgens werd pater A. J. Verwey 'M op verzoek van zijn provinciaal vol ontslagen als kapelaan in de Hildegardis en Antondusparochfle te tterdam, renslotte weid pater J. P. J. Broek- i OSA op voorstel van zijn provin- 1 benoemd tot assistent in de Postoor van Arsparochie te Den g. Sölle discussieert met Nederlandse theologen AMSTERDAM (KNP) In de Am- rdamse Westerkerk wordt zondag- ond 20 september een discussie ge- uden tussen de Duitse theologe dr. •rothee Sölle uit Keulen, prof. Groot n de Amsterdamse katholieke theolo- che hogeschool, prof. Van Niftrik var gemeentelijke universiteit en een ge- ormeerde theoloog. De discussie wordt geleid door pastoor !et van de St.-Lucasparochie. i het ministerie met de het water worden onderge bracht. „Dat geldt derhalve voor de cul tuurtechnische dienst en "de stichting beheer landbouwgronden, grond- en pachtzaken, staatsbosbeheer, faunabe heer, de directie der visserijen, alsmede planologische en milieuhygiënische aan- gelegeheden. De nieuwe departementale structuur zal met ingang van 1 januari 1971 zijn beslag krijgen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De boterberg, sinds enige jaren het grote probleem in de landbouwpolitiek van de E.E.G, is ver dwenen. De hoeveelheid opgeslagen bo ter van de zes landen is nog de helft van wat er vorig jaar om deze rijd in de pakhuizen lag. Volgens minister Lardinois (Landbouw) is deze hoeveel heid een normale voorraad bij het in gaan van het winterseizoen. Ook de voorraden van andere land- bouwprodukten waarvoor E.E.G-inter- ventieprijzen gelden, zijn zo geslonken dat niet meer van overschotten gespro ken kan worden. Minister Lardinois zei dit gistel-mid dag in een bijzondere vergadering van het Landbouwschap ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het schap. De minister was achteraf blij dat de mi nisters van Landbouw niet zijn inge gaan op voorstellen van de Europese Commissie om maatregelen te nemen tegen de overschotten. Was dat wel gebeurd, dan waren de offers nog de helft zo groot geworden, aldus ir. Lar dinois. Hij beloofde onder voorbehoud dat de noodzakelijke aanpassing van de E.E.G-landbouwprijzen wat Nederland betreft, niet zal inhouden dat er prijzen worden verlaagd. WASHINGTON Dc bijeenkomst van de Israëlische premier Golda Meir en de Ameri kaanse president Nixon morgen in Washington, zou wel eens de belangrijkste kunnen zijn, die ooit tussen een Israëlische regeringsleider en een (Van onze correspondent) Amerikaanse president heeft plaats gehad. Waarschijnlijk zal hier uitgemaakt worden of het Amerikaanse vredesinitiatief voor het Midden- Oosten nog enige levensvatbaarheid heeft. Cairo beweert, dat het initiatief dood is. Washington weigert daarmee in te stemmen. Golda Meir zal waarschijnlijk meer dan wie ook de doorslag geven. President Nixon en de Israëlische premier zullen morgen vier nieuwe factoren bij hun overwegingen moeten betrekken. GOLDA MEIR Israël beweert bewijzen te hebben, dat de Sovjet-Unie zelf het staakt het vuren heetf geschonden door Samra- ketten in de bestandszone te brengen. Zij beweert tevens., dat Egypte is door gegaan haar militaire positie in de be standszone te versterken door meer Samraketten aan te voeren. Amerikaanse bronnen hebben beves tigd, over bewijzen te beschikken, dat Israël zijn militaire positie ook heeft verbeterd, wat in de termen van de bestandsovereenkomst een schending betekent. Volgens de berichten zou Is- Israël verkenningsvluchten boven Egypte hebben uitgevoerd en zijn stellingen versterkt hebben. De Verenigde Staten overwegen een verzoek van Israël voor de levering van militair materieel ter waarde van 800 miljoen dollar. Dit zou onder meer Phantomstraaljagers, afweerraketten en elektronische apparatuur om vliegtuigen tegen afweerraketten te beschermen in houden. Israël schijnt zelf nu ook aan het gevaarlijke spel rond de gijzelaars te zijn gaan meedoen door 450 Arabieren uit de door Israël bezette gebieden te arresteren. Er zijn er inmiddels 155 vrijgelaten. Er schijnt weinig twijfel over te be staan, dat premier Meir zal vasthouden aan het Israëlische standpunt dat de vredesonderhandelingen niet hervat kunnen worden voordat de militaire situatie, zoals die bij het begin van het „staakt het vuren" bestond, is hersteld. Volgens sommige berichten in Washing- DEN HAAG (ANP) Minister Den Toom van Defensie moet, naar het o deel van de Kamerleden P. Dankert C. Egaa (beiden P.v.d.A.) maatregelen nemen om te voorkomen dat ludieke invallen bij oefeningsplanners leiden tot taferelen als die waarmee dezer dagen de militaire oefening „heisdeur" in Den Helder is gepaard gegaan. Zij hebben de minister gevraagd of het waar is, dat aan militaire kant de gedachte is ontstaan een particuliere bankinstelling in de oefening te betrek ken, zonder dat de bank en de plaatse lijke politieautoriteiten daarin op eni gerlei wijze waren gekend. Het P.S.P.-Kamerlid Van der Spek heeft de minister bovendien gevraagd of het waar is dat de in elkaar gezette gewapende overval op de bank gebeur de in het kader van een serie oefenin gen. waarbij oefenaanslagen worden gepleegd op militaire objecten en op burgerlijke objecten zoals bankgebou- Drs. A. Jonkers met pensioen DEN HAAG (ANP) Bij K.B. is met ingang van 1 dec. 1970 in verband met het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd aan drs. A. Jonkers op zijn verzoek eervol ontslag verleend als raadadviseur in algemene dienst met de persoonlijke titel van directeur bij het kabinet van de vice-minister-president, onder dankbetuiging voor de vele en belangrijke diensten door hem aan den lande bewezen. Drs. Jonkers heeft zich in zijn functie speciaal beziggehouden met aangelegenheden van het konink rijksstatuut met Suriname en de Ne derlandse Antillen. ton zal de Israëlische premier president Nixon waarschuwen, dat, tenzij de Amerikaanse diplomatie een terugtrek king van de raketten kan bewerkstelligen fsraël zal proberen deze met geweld te verwijderen. President Nixon z al zich hier zeker sterk tegen verzetten. Het zou gemakkelijk kunnen leiden tot een directe militaire confrontatie met de Sovjet-Unie, omdat de Samraketten in Egypte door Russische troepen bemand worden. Nixon zal er dan bij premier Meir eerder op aan dringen nieuwe Amerikaanse wapenleveranties aan Is raël te overwegen om de militaire ba lans te herstellen. Op deze basis zal Nixon proberen haar ervan te overtui gen, dat Israëls veiligheid het meest gediend is met een regeling, die na onderhandelingen bereikt is en die door de deelnemende staten gegarandeerd wordt. Hij zal dan een beroep doen op de Israëlische premier om in te stem men met een hervatting van de vredes onderhandelingen in New York. (Copyright The Guardien). Amsterdamse hoofdagent: AMSTERDAM Hoofdagent H. Jongbloed van de Amsterdamse ver keerspolitie dezelfde, die bü de laats te damrellen een fotograaf in de rug schoot voert momenteel een actie, om te bewerkstelligen, dat de Nederlandse politiebond uit het N.V.V. treedt. De heer Jongbloed heeft aan alle politieafdelingen in Nederland uitnodi gingen voor adhesiebetuigingen ge stuurd. Het motief van de agent is zijn indruk, dat het N.V.V. zich niet positief tegenover het politie-optreden in Am sterdam opstelt. Deze week zal de zaak aan de orde komen tijdens een buitengewone leden vergadering. Commissaris A. Koppejan, voorzitter van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse politiebond, neemt het ini tiatief van hoofdagent Jongbloed niet serieus. „Hij is iemand, die van tijd tot tijd zijn lidmaatschap opzegt, maar er gebeurt nooit iets. Ik vind dit een dwaze actie", aldus de heer Koppejan. KVP en CHU tegen amandement AR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ondernemingsra den krijgen niet het recht om de be drijfsdirecties te adviseren over sluitin gen, fusies en andere belangrijke wijzi gingen in de bedrijfsstructuur. Het amendement, dat de AR-Tweede-Ka- merfractic hiertoe gisteren ingediend had werd met een zeer krappe meer derheid (59-55) verworpen. Tegen stem den de KVP. de CHU en de VVD. Daarmee legden de KVP en de CHU tevens de mogelijkheid naast zich neer om een rapport van de groep Achttien over deze adviezen tot de hunne te In het rapport van de groep Achttien, gevormd door vertegenwoordigers van de KVP, de AR en de CHU is vorig jaar gewezen op talrijke mogelijkheden om ondernemingsraden een duidelijke inspraak te geven in de bedrijfsvoering. Het geven van advies over ingrijpende wijzigingen in de bedrijfsstructuur werd als een belangrijke mogelijkheid opgesomd. De woordvoerder van de KVP-Tweede-Kamerfractie Hermsen wees erop, dat het rapport een en ander slechts als voorbeeld had aange geven en dat zijn fractie zich er niet door gebonden acht. Hij achtte een advies van de SER over deze kwestie veel belangrijker. Ook minister Rool- vink gaf hieraan de voorkeur, wel werd een amendement van de AR-fractie aanvaard om de SER advies te laten vragen over de inspraak in onderne mingen met minder dan 100 personeels leden. De wijzigingen van de wet op de ondernemingsraden moeten in totaal nog in stemming komen. Er wordt een stevige meerderheid voor verwacht. Nederlandse mariniers en Antillianen in geseheiden kampen in Willemstad WILLEMSTAD (AP) Als gevolg van wrijvingen die zich hebben voorge daan tussen Nederlandse mariniers en Antilliaanse dienstplichtigen zijn de An tillianen overgebracht naar een ander kamp, namelijk naar Parera even bui ten Willemstad. De Nederlandse mari niers blijven in kamp Suttisant. Nieuwe onlusten in Reggio REGGIO Dl CALABRIA (Reuter- AFP) In de Italiaanse stad Reggio di Calabria hebben zich gisteravond op nieuw hevige botsingen voorgedaan tus sen de politie en demonstranten, die protesteren tegen de aanwijzing van Catanzaro als districtshoofdplaats. Betogers bekogelden de politie van achter straatbarricaden met stenen en benzinebommen. De politie gebruikte op haar beurt traangas, waarop veel de monstranten de kathedraal invluchtten. De aartsbisschop, Giovanni Ferro, liet de kerk ontruimen en sluiten. In een telegram aan de minister van Binnen landse Zaken Restivo en premier Co lombo protesteerde hij ertegen dat de politie een traangasgranaat in de kerk had gegooid. LANDBOUWSCHAP: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er z(jn te veel fruitvei lingen in Nederland. Versnippering van de afzet is daarvan het gevolg. De handel en de export vragen echter om grote partijen tegelijk. Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren een voorstel aangenomen om het aantal fruitveilingen tot een tiental in te krimpen. De regering zou daarvoor sub sidie moeten geven. Het plan van het Landbouwschap ls afkomstig van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Volgens dit bu reau is vanwege de produktiestructuur van de fruitteelt met zijn 20 duizend relatief kleine telers-producenten het veilen als afzetsysteem onmisbaar voor het grootste deel van het Nederlandse fruit. De situatie zal zich nauwelijks veranderen. Toch blijven dikwijls op vooral klei nere veilingen die niet direct dicht bij grote steden liggen, de prijzen achter bij die op de grote veilingen. Bovendien stagneert of daalt de omzet bij de kleinere veilingen, terwijl de exploita tiekosten stijgen. Door de concentratie van de fruitveilingen te versnellen, kan de teler een hogere prijs voor zijn pro dukten maken. Kamercommissie hoort bezwaren (Van o e parlementaire redactie) BRUSSEL (ANP-AP) Op het theologcncongres in Brussel heeft dc Amerikaanse socioloog en hoogleraar aan dc universiteit van Chicago, Andrew Greeley de voorwaarden geschetst, waaraa-i elke leiding in Kerk en maatschappij in deze tüd moet voldoen. Hij wees erop. dat de leiding nooit meer alleen kan berusten bü één mens. maar gevormd moet worden door een groep, die in onderling vertrouwen, begrip en respect besluiten neemt. De Kerk, wier stichter verklaarde, dat leiding in wezen vriendschap is. kan hierin voorgaan. Het gaat hierbij niet zozeer om de persoonlijke charme van de leider, maar om een enthousiaste en duidelijke toewijding aan het doel van een organisatie. In dit verband achtte Greeley het noodzakelijk dat de methode van de pauskeuze gewijzigd wordt in die zin, dat een veel representatiever orgaan dan het college van kardinalen de toekomstige paus kiest. Dr. B- van Iersel, lector in liet Nieuwe Testament aan de universiteit van Nijmegen, poogde in zijn referaat in het Nieuwe Testament de richtlijnen te vinden voor de toekomstige structuur van de Kerk. Uit het Nieuwe Testament is niet duidelijk op te maken of een permanente opvolger van Petrus nood zakelijk is, maar ook staat vast dat de figuur van Petrus als leider van de Kerk. na zijn dood niet haar i betekenis heeft verloren. Hij wees er verder op dat De Kerk verder niet proberen haar bestaan te verzekeren door middel van een organisatorische structuur. Dit leidt tot een angstig streven naar zelf behoud dat Jezus in woord en voorbeeld heeft ver worpen. de oude christelijke gemeenschappen geen eigen struc- ♦uur bezaten, maar de modellen overnamen uit de maatschappij waarin zij leefden. De verdere ontwikkeling van hel christendom heeft aangetoond dat de verschillende Kerken, dus ook de Katholieke Kerk. bezweken zijn voor de bekoring «lie van elke vorm van organisatie uitgaat. In de Katholieke Kerk bijvoorbeeld heeft een identificatie Plaatsgehad van de Kerk als oiganisatie en haar be stuur- Deze identificatie bestaat nu nog. Als er bij voorbeeld gesteld wordt dat de Kerk tegen het ge bruik van zwangerschap voorkomende middelen is, betekent dit in feite dat de kerkelijke autoriteiten zich hiertegen hebben uitgesproken. De organisatie van de Kerk moet gebaseerd zijn op ren principe van de gelükbeid van alle gelovigen cn op de prioriteit van de plaatselijke gemeenschap, waarin het gevaar van de vorming van machtstruc turen veel kleiner is en het voorbeeld van Christus duidelüker wordt nagevolgd dan In de Wereldkerk. Hieruit kan men concluderen, aldus pater Van Iersel. dat een overwegend synodale Kerk de voorkeur ver dient boven een overwegend hiërarchisch gestructu reerde Kerk. Dit betekent echter niet dat er voor bisschoppen geen plaats meer zou zijn in de nieuwe Kerk. Kardinaal Suenens heeft op een persconferentie ge zegd, dat de volgende paus zcu moeten worden ge kozen door een gewone synode Van zo'n synode zou den 150 bisschoppen deel moeten uitmaken. „Het college van kardinalen dat thans de paus kiest bevat :n verhouding te veel Italianen en sommige kardinalen hebben er zitting in om tal van redenen, omdat zij iets „moeten hebben bereikt" als zij 75 jaar zijn geworden en daarom moeten worden geëerd", Noordzeeh'elikopters vliegen meer boven water dan boven land. Dat is nu eenmaal hun werk: mensen over brengen van de vaste wal naar de boortorens. Ze kunnen wel op zee landen, wanneer het water ten minste niet al te ruw is. Veiligheids halve echter bevindt zich aan boord wel een rubberboot voor 25 per sonen. Het vliegend personeel van KLM-Noordzeehelikopters heeft er in het Gooimeer zuidelijk van Flevo land reeds mee geoefend. Openbaar debat dr. A. Vondeling - mr. A. v. d. Stee (Van parlementaire redactie) DEN HAAG De voorzitters van de KVP en PvdA, de heren mr. A. van der Stee en dr. A. Vondeling, zullen volgen de week dinsdag in Arnhem met elkaar in openbaar debat gaan over de politie ke situatie. Het debat wordt gehouden in gebouw „De Opbouw". De laatste maal dat de twee partijvoorzitters met elkaar debatteerden was kort voor de provinciale statenverkiezingen van DEN HAAG „Steeds meer genees middelen komen op de markt. Medicij nen worden steeds duurder. De weten schap ziet de mens niet meer, alleen nog bet object, „materiaal". Dit was een vaa de grieven van mevrouw M. van Oosten-Poortman, die zich tijdens een gistermiddag gehouden openbare hoor zitting van de Tweed-Kamercommissie voor Volkgezondheid fel verzette tegen de vivisectie op dieren. Zij deelde hier bij mee 25.000 verontruste Nederlanders te vertegenwoordigen. De hoorzitting werd gehouden in ver band met het wetsontwerp inzake de regeling van de dierproeven. Hierin stelt staatssecretaris Kruisinga dat dier proeven worden verboden, mits er «en speciale vergunning wordt afgegeven. De anti-vivisectiestichting en de bond tot bestrijding van vivisectie kon den zich in grote lijnen wel mei het wetsontwerp verenigen. De anti-vlvlsec- tiestichting pleitte echter voor een vergunning tot het verlenen van vivi sectie aan individuele personen en niet, zoals in het wetsontwerp staat, aan een rechtspersoon. De bond tot bestrijding van vivisectie sprak de vrees uit, dat de wet op de dierproeven de vivisectie toch nog te veel een legaal cachet zou ge- De eveneens door mevr. van Oosten gedane beschuldiging als zou de Neder landse chemische industrie dierproeven nemen voor de productie van cosmetica, werd tegengesproken door de heer Evers van het Organonconcern, die voorzitter is van de landelijke werk- commissie laboratoriumonderzoek. Ook sprak men van de zijde van deze com missie tegen, dat er illegaal dieren zou den worden betrokken voor het nemen van dierproeven. Britten krijgen in EEG geen aanlooptijd BRUSSEL (ANP) De zes EEG- landen hebben in Brussel afwijzend be schikt op een Brits verzoek om na de ondertekening van het toetredingsver drag een zogeheten initiatieperiode te mogen doormaken. Op een Brits voorstel om over hoofd zaken te onderhandelen, vervolgens het toetredingsverdrag te ondertekenen en daarna gedurende een bepaalde periode (van een jaar) nog over kleinere punten te onderhandelen hebben de ambassa deurs van de Zes geantwoord dat ze alle zaken, zonder uitzondering, vóór de ondertekening van het verdrag geregeld willen zien. Zo'n initiatieperiode zagen de Britten als een tijdvak waarin ze nog geen verplichtingen zouden hebben, inmiddels hun apparaat en wetgeving zouden kunnen aanpassen en met de EEG nog over allerlei minder belangrij ke zaken verder zouden kunnen onder handelen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7