DE KNIE FINI HET BEEN HEEN DE KUIT UIT Gratis reizen Oost-Europese zigeuners met moeite over de grens MR. BEERNINK IN VERZET TEGEN PROF. VERKUYL De vrouw kan haar minigarderobe rustig met de vuilnisman meegeven Mannen zullen weer moeten raden naar de charmes van de vrouwen Tegenspraken over en weer Cholera eist nog steeds doden 2 septemberdagen voor65+ers voordelig uit met NS Tijdnood in Tweede Kamer DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 Ook bij Ernst Jan Beeuwkes is DEN HAAG De klap komt hard aan, maar we zullen het toch als een man moeten dragen: in de 25e collectie, die de Haagse mode-prins Ernst-Jan Beeuw kes met bloed, zweet en tranen heeft gecreëerd, is de knie fini, het been heen, de kuit uit. Zijn oprechte deelneming gaat in deze dagen dan ook uit naar alle gluurders, die in de afgelopen jaren zo feestelijk aan hun trekken zijn gekomen. Zij zullen er aan moeten wennen, dat het bestuderen van de schepping voortaan weer een grote denksport wordt. Ook de hippe vogels, die tot nu toe konden volstaan met een voorgekrompen lendedoek en een baby-truitje doen er goed aan zich terdege te prepareren op een streng mode-regiem, dat *\\ecn nog loodzware kozakken-jassen en getailleerde Isnilic-tenten in het stadsbeeld tolereert. Protesteren heelt in dit stadium geen enkele zin meer: de vrouw Aan haar mini-garderobe met de vuilnisman mcege- Beeuwkes vindt het best zo: „Die mini-golf heeft vijf jaar over ons heengespoeld", zegt hij, „en dat vind ik lang genoeg. Als mode-ontwerper kon je tenslotte geen kant meer uit. Goed, je kunt de rokken nog korter maken, maar mijn hemel, het estetisch gevoel spreekt bij het ontwerpen toch ook nog mee. Je kunt een vrouw niet in haar onderbroek de straat opjagen. Ik weet het, de# meeste mannen schreeuwen moord en brand, die vinden midi en maxi afschuwelijk, maar ze zullen er toch aan moeten wennen. Ze zullen voortaan weer moeten raden naar de charmes van een vrouw en dat vind ik een verheugende ontwikkeling. Elk wel denkend mens moet toegeven, dat die mini-mode zo niet door kon gaan. Wat denk je trouwens van de stoffenfabrikanten? Voor die mensen was er op het geen droog brood paar vierkante centimeters Het resultaat van zes maanden modieus denkwerk hangt nu onder de kroonluchters van zijn salon. Zeventig knaapjes, die moedig het maximaal toegesta ne gewidit dragen. Enorme tweedjassen met bontkra gen, streng gesneden creaties met soldateske tressen, mantelpakken met rokken, die royaal de achillespees bedekken. Klapstuk van de wintercollectie is een bruidsjapon, waarvan het bovengedeelte geheel door zichtig is. Ter verhoging van de vreugde heeft Beeuw kes de bustehouder vervangen door enige blikjes mei een middellijn van anderhalve centimeter. Hij vindt het persoonlijk een beeld van een vondst, maar de nieuwbakken mannequin, die er bevend in poseert vór het paleis Noordeinde roept vol afgrijzen: „ik kan me niet voorstellen, dat er één bruidegom is. die het goed vindt, dat zijn vrouw zo op de bruiloft verschijnt". Haar mening wordt spontaan gedeeld door langsko mende wandelaars, die verbijsterd de pa6 inhouden en hoofdschuddend de blikvanger observeren. Iemand roept: „Hé zus, zou je niet een lekker warm truitje aantrekken, want een koutje op je borst is zo gevat". De mannequin reageert niet. Ze staat roerloos op het lege plein, de handen devoot gevouwen om een gele roos, waarvan de eerste blaadjes al de strijd hebben opgegeven. Waarschijnlijk heeft ze definitief van trouwplannen afgezien. Maxi-buis Mannequin Elsa heeft het i is door de kleedster in eer Ernst Jan Beeuwke: ,De mode wordt in feite gemaakt door de hippies". Wintermode 1971: lang, dun e om haar bescheiden leden spant. Ze vindt naxi het absolute, bittere einde. „En weet je Omdat je eindelijk weer eens echt vrouw voelt. Deze mode is charmant, modieus en daarbij nog practisch ook voör de winter. Ik heb vorig jaar met 5 graden vorst in een mini-jurk rondgereden. Ik was tot op mijn botten bevroren. Toen al heb ik gezworen, dat ik voortaan alleen nog midi zou dragen. Ik ben de mode-ontwerpers dan ook innig dankbaar, dat ze het roer hebben omgegooid. Die verandering is voor ons Beeuwkes op de achtergrond: „Het eigenaardige is, dat de mode tegenwoordig gedicteerd wordt door de hippies op straat. Zij droegen vijf jaar geleden de eerste mini- jurken; zij waren het ook, die maanden terug al in wapperende gewaden over de Dam in Amsterdam liepen. Vroeger was het de demi-mondaine, die het modebeeld der seizoenen bepaalde. In de loges van de schouwburgen en in de boudoirs van de paleizen maakten de rijke vrouwen uit, wat wel en niet gedragen kon worden. Dat is nu radicaal veranderd. Parijs is weliswaar nog steeds het Mekka van de mode, maar daar doen ze in feite ook niets anders dan het verfijnen van de smaak der hippies. Wat de Dam- slaapsters op de rommelmarkten kopen, wordt in Lon den en Parijs op een dure manier nageaapt. En geen enkele vrouw van de wereld kan het zich veroorloven om de hippies te negeren." Glorie tijd De. veranderingen op het mode-front hebben ondertus sen wel een slachting aangericht onder de couturiers. Tien jaar geleden waren nog 80.000 Nederlanders werkzaam in de haute-couture, maar dit leger is al geslonken tot krap 1500. „De maatkleding", voorspelt Beeuwkes, „heeft zijn glorie-tijd gehad en zal alleen nog blijven bestaan voor een handjevol gefortuneerde families. Dat is ook logisch, want als je in de boetiek een fijn japonnetje kunt kopen voor zeg 400 gulden, laat je er niet meer één maken voor 1500. Ik zit gelukkig gunstig, ik heb voldoende klanten, die een hoop geld over hebben voor hun gaderobe. Maar toch zeg ik ook bij elke show: „dit is misschien de laatste". Het is één van de moeizaamste beroepen, die je kunt verzinnen en je moet in feite een vakidioot zijn om elke keer opnieuw de fantasie en de moed op te brengen voor een nieuwe collectie. Deze keer is het gelukkig wat gemaakelljker gegaan, omdat hetu itgangspunt totaal nieuw was. Ik kon eindelijk weer eens van voren af aan beginnen, me compleet uitleven. Ik vind maxi geweldig, omdat het van elke vrouw een wezen maakt. Als je haar vijf jaar lan„ in een mini-jurk hebt zien rondstappen, dan weet opeens in een mooie maxi- creatie je salon binnenkomt. Ik ben er dan ook heilig van overtuigd, dat er voor het einde van het jaar geen vrouw meer in Nederland is, die het waagt om in een mini-jurk te lopen". Zelfde lied Dinsdag is beeuwkes nog even snel naar Parijs ge weest om een handvol noodzakelijke fournituren kopen. „Vroeger waren er in Nederland zaken, waar je te kust en te keur linten en gespen kon halen, maar dat is ook voorbij. In dit land zien ze er blijkbaar geen brood meer in. De grote confectie-fabrieken delen de lakens uit en de couturier moet uit pure armoe haar Parijs om een lintje te kopen. Dat werkt nog eens extra bemoedigend. Heus, als je niet hardstikke gek bent op dit malle vak, houd je het niet vol. Als je misschien voorstellen, dat ik i__ elke keer hetzelfde lied. Je maakt een fijne collectie, iedereen ropt: „Beuwkes heeft het geweldig gedaan'', maar zes maanden later sta je weer voor het blok. Dan zijn ze die fijne jurk van een half jaar terug al lang vergeten en moet je maar afwachten, of ze weer enthousiast zijn. je niet wat je ziet, als Tekst Leo T hu ring. Foto's: Simon E. Smit HILVARENBEEK (ANP) De rijks politie van het district Breda is giste ren de hele dag in de weer geweest om de groep van 93 zigeuners uit zes ver schillende Oosteuropese landen over de grens naar België te zetten. Vanuit dat land is de groep vorige week donderdag 'n het Oostbrabantse Best neergestre ken. Na druk overleg tussen de dienst voor vreemdelingenverkeer en grensbe waking van de ministeries van Justitie in Den Haag en Brussel werd vanuit Den Haag de opdracht gegeven de groep het land uit te leiden. Vorige week zaterdag streken de zi geuners neer voor de ingang van het recreatieterrein de Beekse Bergen. De rijkspolitie waarschuwde de bevolking 'oen zeer nadrukkelijk voor diefstallen eri inbraken Dit had tot gevolg dat de zigeuners als paria's werden behandeld door de bevolking. Om kwart voor zes gistermorgen is de rijkspolitie met 93 man tot actie overgegaan. Ze had 25 W'agens bij zich, waaronder een takel wagen en technische wagens voor het herstellen voor defecten aan auto's. Na drieëneenhalf uur lukte het ein delijk de groep wagens met caravans in beweging te krijgen. Om één uur wer den de zigeuners overgenomen door de Belgische rijkswacht. Gisteravond ston den ze nog aan de grenspost Poppel. Het wachten was toen op een beslissing uit Brussel, waarheen de groep doorge stuurd moest worden. Onder leiding van rijkswachten werden de zigeuners in de gelegenheid gesteld inkopen te De rijkspolitie heeft zo'n groot machtsvertoon gegeven, omdat dat vol gens overste van Nijnanten van de rijkspolitie de enige manier is om in druk op zigeuners te maken. Gistermor gen dreigde het enkele keren tot moei lijkheden te komen, maar de politie- overmacht wist dat te voorkomen. De zigeuners probeerden van alles om hun uitwijzing te vertragen. Zo wendde 's morgens een van de vrouwen voor, dat zij moest bevallen. Een arts oor deelde. dat de vrouw opgenomen moest worden in een ziekenhuis. Na een uur over en weer gepraat ging ze eindelijk mee naar het ziekenhuis, 's Middags kwam ze te voet weer terug bij de )r de Beekse Bergen. Er bleek niets aan de hand. Het gezin van de vrouw en nog twee andere families hadden toestemming gekregen zolang in Nederland te blij ven. De andere families, omdat een van de kinderen zeer ernstig ziek in een Tilburgs ziekenhuis ligt. De drie gezin nen kregen een staanplaats aangeboden in de buurt van het Tilburgse woonwa genkamp. 's Middags besloten zij alsnog met de groep mee te reizen. Het zieke kind is in Tilburg achtergebleven. Vóór de tocht naar de grens vertoon den de wagens van de zigeuners plotse ling allerlei defecten. Accu's en banden waren leeg. Zij hadden plotseling geen benzine meer, caravans schoten los, er moesten opeens inkopen worden ge daan, alle vrouwen werden tegelijk ziek, toen de zwangere vrouw naar het ziekenhuis ging. De groep is over de grens gazet, omdat geen van de zigeuners over voor Nederland geldige papieren beschikte Wel hadden de meesten een zogenaamd zigeunerpaspoort, dat in Hamburg wordt uitgegeven. Dat heeft in de Be- neluxlanden echter geen rechtsgeldig- ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink van Binnenlandse Zaken ontkent op nieuw de bewering van prof. Verkuyl dat hij de regering gewaarschuwd zou hebben voor acties tegen het staatsbe zoek van president Soeharto. De minister deelde dit gistermiddag mee in een aan de Tweede Kamer gerichtte brief met nadere gegevens omtrent de maatregelen die zijn getroffen 'rond dit bezoek. Ook wordt ontkend dat mr. "W. Geert- sema burgemeester van Wassenaar en de gemeentepolitie ervan op de hoogte zouden zijn geweest dat omwonenden al eerder Ambonezen bij de residentie van de Indonesische ambassadeur hadden waargenomen. De omwonenden zouden de instanties ook niet gewaarschuwd hebben. Over de orde- en veiligheidsmaatre gelen deelt de minister mee dat bij het bezoek van president Soeharto werd afge weken van de routineprocedure. „Er was aanleiding", volgens de bewinds man, „de centrale verantwoordelijkheid onderstrepen". De Makar.ova danst weer met Nureyeu LONDEN (AP) Natalia Makarova, de' Russische ballerina die deze maand in Groot-Brittannië politiek asiel vroeg, gaat weer met Rudolf Nureyev dansen, aldus heeft de BBC bekendgemaakt. Vrienden hebben verklaard, dat Nu reyev, die negen jaar geleden eveneens bij het Kirovballet uit Leningrad weg liep, hiertoe het initiatief nam. betrokken commissarissen der koningin en de procureurs-generaal hebben al dus de minister kennis kunnen nemen van de dagelijkse rapporten van de BVD over het bezoek. Deze rapporten maakten melding van allerlei activitei ten tegen het bezoek, variërend van demonstraties tot gewelddadigheden. Over de bewaking van de ambtswoning van de Indonesische ambassadeur is te voren overleg gepleegd met de ambas sadeur en diens veiligheidsdienst. De bewaking door één man, die met een portofoon in directe verbinding met het politiebureau stond werd door de Indo nesische ambassade zonder reserve goedgekeurd. Voortaan wordt de minister van Bin nenlandse gaken belast met de coördi nerende verantwoordelijkheden bij staatsbezoeken. Dit heeft het kabinet MOSKOU (Reuter) In de Russische stad Kertsj (de Krim) zijn volgens het blad Izvestia drie personen overleden aan de gevolgen van de cholera. De gehele stad, een vakantie-oord met 128.000 inwoners, is van de buitenwe reld geïsoleerd. Alle mensen in de stad worden aan een medisch onderzoek on derworpen. In een ander Russisch blad. de Literaturnaya Gazeta, wordt gezegd dat de cholera in het gebied van de stad Astrakan, waar de epidemie uit brak, volledig de kop is ingedrukt. De Israëlische autoriteiten hebben woens dag gezegd dat in het gebied van Jeru zalem nog eens vijftien gevallen van cholera zijn geconstateerd. Het totale aantal besmette personen in het land komt hiermee op 145. In september kunt u met NS op uw 65+kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. Welke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan bet loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan bet loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger De 65+reductiekaart geeft reebt op reizen tegen de balve enkele- reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt u gelijk een septemberkalendertje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer zal de miljoenennota in het openbaar be handelen op 13. 14 en 15 oktober. Op die dagen worden de algemene politieke en financiële beschouwingen gehouden- De openbare behandeling van de afzon derlijke begrotingen van de departe- volgtin de v i daai De Kamer krijgt ook een stroom van wetsontwerpen te bespreken Het is al duidelijk, dat zij in opperste tijdnood zal geraken. Te verwachten is namelijk dat reeds op 11 maart 1971 het besluit tot ontbinding van de Kamers zal wor den gepubliceerd in verband met voor genomen grondwetswijzigingen. Welis waar blijven de Kamers dan nog voort- werken totdat dc feitelijke ontbinding plaats vindt, maar het is gebruikelijk, dat men in die periode geen belangrijke zaken meer behandelt, doch deze over laat aan het nieuwe parlement. Voor 11 maart moet dus zoveel mogelijk werk worden verricht. Dat betekent weer, dat alle begrotingshoofdstukken voor Kerst mis door de parlementaire molen moe ten, althans wat de Tweede Kamer

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5