Alphen 2de in chaotische finale Niemand mocht aan de duinen van vreemde vogel Kooi komen Tropische regenbuien maken resoluut einde aan feeëriek schouwspel UITSLAG Alphenaren keken mee in raadhuis Programma intocht Zeskampers Stoere Zeskampers uit concentratie gehaald in „Spel zonder Grenzen" Vrijbuiter Leen op vinkentouw van vrijheid DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURAiri- Italië: 44 punten; Nederland: 42 punten; Duitsland: 37 punten; België: 31 punten; Engeland: 30 punten; Frankrijk: 26 punten; Zwitserland: 22 punten. I ALPHEN Een enthousiast ge selschap heeft gisteravond in de raadzaal van het gemeentehuis te Alphen de verrichtingen van de Alphense ploeg in Verona op de televisie gevolgd. Door bemiddeling van de fa. Van der Spek was een toestel geplaatst dat beelden gaf van de Duitse t.v. en nog wel in kleur. De wethou ders Goedhart, Houben en Paats waren aanwezig, voorts verschil lende raadsleden en mensen van het Zeskampcomité, voorts fami lieleden van de Zeskampploeg. Na het wat deprimerende begin, kwam er na het tweede onderdeel de moed er weer in. Er werd ge juicht, geapplaudisseerd en by het laatste nummer steeg de spanning ten top. Even was er een kleine teleurstelling te verwerken, toen de eerste plaats Juist gemist werd, maar het was toch een feestelijk gestemd gezelschap, dat 't raad huis verliet. En zoals gemeld, het prachtige resultaat zal gevierd worden, waarvoor gisteravond snel een programma ls vastgesteld. Dat luidt als volgt: De drie aanwezige leden van het college van b. en w. gaan naar Schiphol, om daar de Zeskampers en hun aanhang te begroeten. Het vliegtuig komt om 10 minuten voor 6 aan. Men rijdt dan per autobus naar Alphen. Bij de Lijs terlaan wacht „Crescendo" met de majorettes van „Wilskracht" en dan wordt een stoet geformeerd, die via de Lijsterlaan, Bloemhof- straat, Van Boetzelaerstraat en Pieter Doelmanstraat naar het raadhuis trekt. De Zeskamploeg stelt zich op op het bordes en bui ten worden dan verschillende toe spraken gehouden. Om 8 uur is de ploeg in hotel Toor voor een etentje. Vanaf 9 uur tot 10.30 uur bestaat in gebouw Nabij gelegen heid captain Van Ommen en zijn mensen te feliciteren met het suc ces. Daarna is er een feestelijke bijeenkomst voor de ploegleden met familie, vrienden en kennis sen. Voor muzikale begeleiding van dit feest zorgt de Rijnland- of Boerenkapel, bestaande uit de leden van Crescendo en ook de Cascarvieten zijn voornemens wat te doen. Men verzoekt ons mede te delen, dat de leden van Cres cendo om 6.40 uur bij de St.-Jo- sephzaal worden verwacht. voor exclusieve porties in privé sfeer „De Zijde" door GS goedgekeurd LEIDSCHENDAM Het bij raadsbe sluit van 16 februari 1970 vastgestelde bestemmingsplan „De zyde" in Leid- schendam, is door G.S. goedgekeurd. Dit besluit ligt met het bestemmingsplan vanaf 18 september een maand op de afd. algemene zaken van de gemeente secretarie ter inzage. Zij, die zich met bezwaren zowel tot de gemeenteraad als tot G.S. hebben ge wend, kunnen tot 17 oktober beroep in stellen bij de Kroon; deze beroepschrif ten moeten worden ingediend bij de mi nister van Volkshuisvesigng en Riumte- lijke Ordening. ALPHEN/VERONA Verona was gisteren in de ban van „Spel zonder grenzen", of zoals de Italianen zeggen: „Giochi senza Frontière". Zo gauw men op een terrasje zat of zomaar in een drukke winkelstraat liep, en de Italianen met een buitenlander te doen hadden, kwamen ze vragen om een toegangsbewijs voor de arena en dan te weten dat er 30.000 toegangskaarten gratis waren uitgereikt. Normaal kan de arena rond 22.000 bezoekers herbergen. Gisteravond werden voor kaartjes vijfduizend lires betaald, dat is in Nederlands geld omgerekend ongeveer f 27,50. Zij gingen grif van de hand. In hotel San Luca bereidde de Alphense ploeg zich gisteren voor op de strijd die komen ging. Gisterochtend was er de mogelijkheid mee te gaan naar het Gardameer, maar lang niet alle Alphenaren maakten daarvan gebruik. De opdracht van captain Anton van Ommen was, dat alle leden van het Zeskampteam zich volstrekt rustig zouden houden. In de loop van de middag arriveerden nog enkele Alphenaren in het hotel onder wie de dochter van burgemeester en mevrouw Gallas, het raadslid Gerbier en wethouder J. C. Duin. Nederland bracht het er beter af dan de Fransen. ,,De Franse ploeg bakte ze bruin," zeggen ze in Verona. In het hotel zijn ze gisteren zo te keer gegaan, dat het maar een haar scheelde of ze hadden niet mogen meedoen aan de wedstrijd. De 16e september is een datum gewor den om nimmer meer te vergeten. De finale van het „Spel zonder Grenzen" Ie arena van Verona is geëindigd in chaotische toestand, vanwege 'n tro pische regenbui. Alphen heeft zich des ondanks toch goed gehouden. Het team van Van Ommen werd tweede na Italië met respectievelijk 42 en 44 punten. Het spektakelstuk begon om vijf minuten over tien (Hollandse tijd: 9.05). „Crazy" Uren tevoren was Verona al helemaal „crazy", om de woorden van een Engels ploeglid te gebruiken. De toegangswe gen naar de arena waren afgezet voor alle verkeer. De arena was om half ne- De Alphense prinses lijkt op deze foto te gaan slagen in haar poging de caesar te onttronen. Op het laatste moment echter glijdt zij weg op het spiegelgladde zeepsop. Het aantal punten dat de Alphense equipe op dit nummer veroverde, was miniem. (ADVERTENTIE) gouden amerikaansc tabak! Dc echte tabak. Gouden tabak. Golden American - groot van smaak en zo zuiver ais goud! 25 King Size Filter voor F. 1.50 Het bal-lopen in een korf leverde Alphen grote winst op. Het parcours werd in de kortste tijd afgelegd. gen al voor het grootste deel gevuld en het leek of de hel was losgebarsten. Toeters, fluiten, ratels en trommels zorg den voor een Europacup-sfeer, alsof het Feijenoord-Milan gold. Een groep kam peerders, die verbleven op campings in de omgeving van .het Gardameer waren aanwezig. terwyl de tribunes volstroomden, alvast een ereronde maakten met de Italiaanse en Hollandse vlag tussen zich in. Het publiek kon dit waarderen en Alphen kreeg zo de eerste ovatie te Incasseren. De ploegleden lieten het over zich heen gaan als gold het een spelletje koek- happen, maar de mensenmassa was ln beweging. De portiers aan de ingangen van de arena werden vrijwel onder de voet gelopen. Met z'n duizenden onder namen de gelukkigen, die in het bezit waren van een kaartje, een aanval op Ongekend Met wat Frans, Duits en Engels kon ht) de bedoeling ervan niet duidelijk maken. Om half tien was de „bak" vol, terwijl de spreekkoren hun stembanden al schor schreeuwden, was het wachten op het beginseln. Precies op tijd ging het licht uit en werden duizenden kaarsjes ont stoken, een feeëriek schouwspel, dat was de start van de finale van het „Spel zonder grenzen". De gladiatoren beten het spits af. Het pakken van de kroon werd extra moei lijk gemaakt, omdat alles werd natge spoten met een soort zeepwater, waar door het allemaal even glibberig was. Êinle de Jong had al spoedig een voor sprong en dat gaf de Alphenaren moed. Nederland had zo zijn eerste zes punten binnen. Voor het spel met de draak was Nederland vrijgeloot. Een grote consternatie begon halver wege het spel. De eerste bliksem kliefde door de lucht, een onweersbul barstte los. Jim Koster zwaaide Intussen het vaandel 31 maal en dat was goed voor een tweede plaats, zo bleek later. Ada Blok liep achter het paard aan te rennen op een geweldige manier, zoals men vrij dagavond het zelf zal kunnen zien. Regenbuien De regen stroomde Intussen met bakken vol uit de hemel. Het publiek zocht de catacomben van de arena op. Ada was net voor de enorme bul binnen. Dick Passchier had trouwens al voorspeld, dat het donderen zou worden. Helaas kwam het uit. Toen de regen even op hield ontstond er een chaotische toe stand. Het liep volledig uit de hand. Tot overmaat van ramp ging het hard waaien. De tweede bul liet niet lang op zich wachten. Alphen werd misschien ook daardoor enigszins uit de concen tratie gehaald. Van der Zwaard werd tweede in het waterballet en dat bete kende tien punten, dank zij de Joker, die hiervoor werd ingezet. In de hal van San Luca werd toch een beetje gefeest. Alphen is dan Wel geen eerste gewor den, maar het heeft zijn best gedaan en een tweede plaats is dan ook zeker een compliment waard. Lichtinstallatie K'kerk in gebruik KOUDEKERK Naar men ons mede- deele zal de lichtinstallatie bij het diepe bassin in het Prins Willem Alexander Bad op donderdag 24 september a.s. 's avonds officieel door burgemeester C. M. van der Linden in gebruik wor den gesteld. WASSENAAR De Provinciale weg door de Wassenaar se duinen mag mo menteel de betonnen inzet zyn van een verwoed gevecht op hoog niveau, ln de jaren '30 zou de aanleg van zo'n verkeersader zeker ook voor- en tegen standers gekend hebben. Fel protest zou ongetwijfeld afkomstig zijn ge weest van kluizenaar Leen Kooi. Hij beschouwde de Wassenaarse duinen toen als prlvé-bezit. Bron van Inkom sten was de verkoop van vinken en sijsjes, die Leen op listige wijze ving en aan de man bracht. Vanuit zijn hou ten hutje, dat hy als zjjn kasteeltje beschouwde, regelde hij de vangsten. In dat manke hutje trotseerde Leen Kool tropische dagen en striemende Leen Kooi was een vreemde snulter. Slechts enkelen kenden hem. Een er van is de heer A. van Rooijen, destijds butler in de kapitale woning van de waardige familie Koch aan de Laan van Meerdervoort, nu 82-jarige bewo ner van het Jan Meertensbejaardenhuis in Rotterdam. De heer Van Rooijen herinnert zich hem als geen tweede. „Leen Kooi was opgegroeid in 'n Haags achteraf buurtje. Als jongeman had hij wat geld verdiend als snorder", ver telt Van Rooijen. „Niet die- snorder, die we vandaag de dag kennen. Nee, Leen Kooi zocht regelmatig in de late avonduren met een op de kop getikt gammel rijtuigje naar een vrachtje. Daar zat toen best een leuke boterham in. Vooral als hij klanten kreeg die niet meer zo nuchter waren." Dit leven stond Leen op den duur toch niet aan. Hij was een vrijgevochten figuur. Hij trok de duinen bij Wasse naar in en opende een vinkenbaan. Die natuur was alles voor hem. Hij tim merde een hutje, kocht een groot vang net en wat andere attributen. Leen Kooi wist dat in een bepaald soort winkel zangvogeltjes voor een matig prijsje te koop waren. De verkopers hier hadden de houders van vinken- banen als leveranciers. En die van Leen Kooi was al gauw een hele voor name. Hij deed in de duinen een gron dige kennis op van planten en dieren, die hij zonodig ook verschalkte. Leen had de meeste topdagen ln het voor- en najaar. De vogels trokken naar elders. Hij spande zijn net, waar van het vinkentouw tot in zijn scha mele hutje reikte. De lokvogeltjes wer den aan het werk gezet en de handel kon beginnen. Die lokvogeltjes hadden een „broekje" aan. Daaraan zaten zij met pennen aan de grond. Ze konden alleen wat opfladderen en stootten daarbij kermende geluidjes uit. Kwam er nu een troep van deze soortgenoten overvliegen, dan dook altijd een aantal naar de grond om gehoor te geven aan het „gehuil". Loerende Leen trok het touw dan aan en het was met de vrij heid van de gevleugelde wereldreiziger gedaan. U moet begrijpen, er zit span ning in zo'n bedrijf. Maar je moet er ook hard voor zijn. En dat was Leen Kooi. Staalhard. Ze ker als je weet dat de vangst manne tjes en vrouwtjes opleverde. De man netjes brachten het meeste op. By het selecteren bracht Leen Kooi dan ook vaak een vrouwtjesvogeltje naar de mond, gaf ze een dodelijke knauw en gooide ze op een hoop. De mannetjes gingen naar de liefhebbers. De vrouw tjes naar de poelier. Die leverden nog een cent per stuk op. Was er weinig te vangen, zoals in de wintermaanden, dan hing Leen Kooi de duinartiest uit. De bewoonde wereld had eigenlijk voor hem afgedaan. 's Nachts kroop hij dan in zyn hutje onder wat vodden en oude jassen om zich tegen de felle kou te beschermen. Een huilende wind vond Leen prachtig. Net een grammofoonplaat, die blijft hangen. Het houdt niet op. Overdag zwierf hy van duin tot duin en speurde naar alles wat levend was. Om zelf te consumeren of te verkopen. Gesorteer de paddestoelen bijvoorbeeld, daar had hij ook een adres voor. Voor de afwis seling kocht hij ook wel eens hoog nodige spulletjes. Van wat overschie tend geld dook hij zeer af en toe 's avonds laat een donker cafeetje bin nen en na afloop laveerde hy weer naar zyn „villa". Van nieuwsgierige wandelaars moest Leen niets hebben. Hij had er ook geen last van, omdat zij niet verder kwamen dan de eerste duinenrij. Daar gingen de mensen dan byna dodehjk vermoeid tegen de vlakte. Uitrusten voor de terugtocht. Maar twee jongens hadden de kluize naar op een vrije hbs-middag opge merkt, hem gevolgd en toenadering gezocht. Dat waren Bas en Johnny Koch, bij wie ik in huls werkte. Zij wilden een verzameling aanleggen van vlinders, kevers en vogeleieren. In die Leen Kooi zagen zij een natuurmens, die hen wel ten dienste kon zyn. Leen moest niets van die knapen heb ben. In zyn ogen waren het niet meer dan snotapen, die ver in zyn domein Het door Leen Kool gebouwde hutje stond jaren achtereen ln de Wassenaarse duinen. Hier een foto van het „palelsje". De klei ne nian met de hoed is Leen Kooi. Links de corpulente gestal te van dr. J. C. Koch die Leen Kooi wel eens opzicht. De foto werd gemaakt door de zoon Bas Koch. waren doorgedrongen. Bas (nu officier bij de landmacht) en Johnny waren wel zo kien om zoete broodjes te bak ken. Dagen later gingen ze weer zon der medeweten van thuis de duinen in. Ze wisten de vriendschap met Leen te kopen. De „transactie" werd gesloten met versnaperingen. Koffie, tabak en wat flesjes bier, die zy uit de huise lijke voorraadkast hadden weten ie krijgen. zy kregen het na verloop van tyd zelfs voor elkaar, dat de hut van Leen Kooi het uitgangspunt wérd van hun onder nemingen. Leen Kooi begon het prach tig te vinden, omdat hij in de twee jongens Koch ware opvolgers van hem zag. Maar de jongens en hun vader, dr. J. C. Koch, hadden andere plannen. Zelfs toen deze jonge mensen gingen studeren wisten zij de vreemde vogel in de duinen te vinden. Op een vroege zondagmorgen ontdek ten zij Leen half bevroren ln een duin pan. De daaraan voorafgaande nacht was Leen tijdens een actie ten val ge komen en had zijn voet verzwikt. Hy kon geen stap meer doen. Zij verzorg den zijn voet, maar schrokken van de naeels die de tenen bedekten. De na gels waren tot hoorntjes uitgegroeid. Enkele jaren later ging het er slecht voor Leen Kooi uitzien. Er kwam een vogelwet, die het vinken verbood. Het duinterrein werd voor al het publiek afgesloten ln verband met de water winning. Dr. Koch, toen amateur-bio loog, had evenwel zoveel in de melk te brokkelen, dat hy het voor elkaar wist te krijgen dat Leen in zyn hutje mocht biyven zitten. Leen mocht zelfs bhjven. vinken, zy het ten dienste van de wetenschap. De gevangen vogeltjes werden door hem geringd, geregistreerd en weer losgelaten. De vinkenbaan van Leen Kooi werd het eerste vogelring- station van Nederland. Leen verdiende hier wat aan. In het begin had de eens zo vrije man het moeilijk. Hij begreep de wereld niet. Hij kwam zelfs enkele keren hier door in opstand. Wanneer hy bij de vangst niet gecontroleerd werd. werk te hy dan ook soms in het geheim. Ving vinken en verkocht ze weer op dezelfde manier die hem Jaren achter een in leven hield. Dr. Koch kwam Leen op een avond tegen ln de stad. Stomdronken was Leen. Hy greep hem in de kraag en bracht hem naar de riante woning aan de Laan van Meer dervoort. De volgende ochtend was Leen er van door. Voor Leen was alle lol eraf. La ter zorgde dr. Koch ervoor, dat h|j in een verzorgingshuis werd opgenomen. Een Jaar later stierf hjj daar. „Leen heeft een goed leven gehad in de dui nen", zegt de heer A. van Rooijen op zyn kamer in het bejaardenhuis. „Ik mocht hem wel. Ik ben eigeniyk ook altyd een zwerver geweest. Daar om weet ik ook zo goed wat er In Leen omging,"

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3