ZzMóaQoum/nt Zware gevechten tussen Jordaans leger en Palestijnen uitgebroken VERBINDINGEN MET AMMAN VERBROKEN MET BEIDE BENEN Kabouters met stuff en al uit raadzaal gehaald ONRUST IN BOUW BREIDT ZICH UIT Hulp van Iraaks leger verwacht Tsjechische kapers veroordeeld* Nieuw overleg noodzakelijk Tekort in 1971 kleuterleidsters Controle op alle vliegvelden Appelmoes in straten van Cavaillon Ambtenaren willen uitkering ineens over 70 Raiffeisen- en Boerenleen bank samen „Als een zuster van koningin DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Papengracht 32, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur: Drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redactie: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,23 p. mm. Telefoontjes 2,10. Klachten bezorging telef. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement (bij vooruitbetaling) p. week f 1,26, maand 5,40, kwartaal 16,15, franco per post 19,05. 61e jaargang, no. 18.157 - DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 T.V.-SELECT1E VANAVOND Nederland I: 18-15 AjaxNenduri; 19.04 uur Popgroep Ekseption; 19-30 uur Wat een familie; 20.20 uur De dief van Washington; 21.10 uur Wereld op wielen; 21.45 uur Barbecue-party. Nederland II 20.20 uur Berichten uit de zomer; 20.40 uur Het moment van de waarheid- VRIJ WARM De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige zuidelijke wind. Vrij warm. AMMAN (Reuter - A.F.P. - A P.) In Jordanië is vanmorgen de hel losgebroken tussen het Jor daanse leger enerzijds en de Pales tijnse strijdorganisaties, die hun geschillen hebben bijgelegd, ander zijds. De in Jordanië gelegerde Iraakse troepen hebben opdracht gekregen de Palestijnen te helpen, maar tot dusverre is nog niets bekend van een werkelijk optreden van deze troepen. Syrië heeft ge waarschuwd niet werkeloos te zullen blijven. De strijd is het hevigst in en om de hoofdstad Amman en bij Zarka. In Amman is een stringent uitgaansverbod afgekondigd. De Palestijnen mel den eclatante successen en deser ties op grote schaal uit het Jor daanse leger. Het Jordaanse leger 4s>et het wat rustiger aan: Zarka zaï op de Palestijnen zijn veroverd evenals de voornaamste buiten wijken in Amman. De Palestijnen ontkennen dit. Het Jordaanse leger heeft tanks eri artillerie in de strijd geworpen. Overal in Amman worden salvo's en inslagen gehoord. Boven de stad hangt een zwaar rookgordijn. Het vliegveld is gesloten en alle verbindingen zijn verbroken. Beide partijen werpen op elkaar de blaam van het eerste schot. President Atassi van Syrië heeft de tussenkomst van de „revolutionaire Arabische landen" gevraagd om de Palestijnen te helpen. Arafat, de opperbevelhebber van de Palestijnse strijders, noemt de actie van het Jordaanse leger een „imperialistisch zionistisch komplot tegen de Palestijnse revolutie en het Palestijnse volk". Het Jordaanse leger, dat onder com mando staat van veldmaarschalk Majali, omvat ongeveer 60.000 man, 150 Cen-. turiontanks, 600 pantserwagens, voorts 105 en 155 mm houwitsers en „Long Tom"-kanonnen. De luchtmacht heeft achttien Starfighters en twintig Hunters. De sterkte van de Palestijnen is niet bekend. Men neemt aan dat er 20 tot 30.000 commando's zijn en nog eens even veel militieleden. De Palestijnen beschik ken over een grote hoeveelheid kleine wapens, niet zwaarder dan raketwerpers. Het geregelde Palestijnse bevrijdings leger omvat 10.000 man met wat artille rie en pantserwagens. Een deel van dit leger is in Koeweit en in Egypte. Het Iraakse leger in Jordanië omvat ongeveer 12.000 man. Het beschikt over enige tanks en wat artillerie. Nadat een week lang iedereen de mond vol heeft gehad over het hoge peil van bet Nederlandse clubvoetbal is men gisteren met de neus op minder prettige feiten gedrukt. De drie vertegenwoordigers van het vaderlandse voetbal hebben zich in de eerste ronde van de diverse bekertoernooien met moeite staande ge houden tegen de verwachte coup van andere clubs uit Europa. Voor een deel ligt onderschatting ten grondslag aan de tegenvallende prestaties. Voorbeelden van een terugslag na het bereiken van internationale successen zijn cr te over. Verenigin gen uit Spanje, Italië, Engeland en Schotland werden ermee geconfronteerd. De tijd lijkt gekomen dat ook de Nederlandse clubs, die na de successen van Ajax en Feijenoord internationale erkenning vonden, een stap terug moeten doen. Van de drie vertegenwoordigers, die gisteren in actie kwamen, heeft geen van drieën kunnen afrekenen met hun op papier zwakkere tegenstander. PSV Kwam nog uiterst gelukkig weg uit Gottwaldov, Ajax moest Nendori Tirana een „remisetoestaan en werelduekerhouder FeUenoord kon in eigen stadion geen afdoend bewijs vooi zijn reputatie leveren tegen UT Arad- Drie punten, die ervoor pleiten dat de Nederlandse topclubs met beide benen weer op de grond gaan NEURENBERG (DPA) Een recht bank in Neurenberg heeft acht Tsjecho- Slowaakse staatsburgers, die op 8 juni cen Tsjecho-Slowaaks passagiersvliegtuig dwongen van koers te veranderen en naar West-Duitsland te vliegen, tot ge- vangenissstraffen van tweeëneenhalf jaar tot acht maanden veroordeeld. (ADVERTENTIE) vanavond praatavond van 18.15 tot 21.00 uur Vanavond staat het nieuwe LOI- gebouw open voor alle vragen over schriftelijk en mondeling onderwijs die u eigenlijk altijd al overdag had willen stellen. leidse onderwijs instelli™^0** Leiderdorp, Leidsedreef vlakbij de Zijlbrug In het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan Proces-verbaal voor gebruikers (Vim een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tegen twee Kabouters van de vijf leden OU,v'. %c>'ir *V Oranje vr(|«ta»t in de Amsterdamse gemeenteraad Connie van den Bosch en Frans van Bom mei is gisteravond fsort na acht uur proces-verbaal opgemaakt wegens het in bezit hebben en gebruiken van verdovende middelen. De andere Kabouters werden gefouil leerd. Dit gebeurde toen de Amsterdamse gemeen teraad gisteren voor het eerst na in vernieuwde samenstelling Vergaderde- Ten gevolge van publikatio van hasjiesj rokende Kabouters tijdens de raadsvergadering, waarbij de nieuwe leden werden beëdigd, werden de debatten in de Amsterdamse raad acteren onder toeziend oog van een narcoticabrigade gehouden. De Kabouters hadden voor de aanvang van de bijeenkomst aangekondigd hasjiesj te zullen roken om de aandacht te vestigen op het probleem van Tervjijl twee andere Kabouters lieten weten stuff te zullen roken tijdens de vergadering van dr Amsterdamse gemeenteraad bepaalde een an'., Kabouterraadslid zich tot het eten van een biolo gisch gekweekte" veer. de soft. drugs- Om echter te voorkomen dat zij hun stem niet zouden kunnen uitbrengen bij de verkiezing van, de achtste wethouder en de bespre king van de rechtstructurering van de universiteit, besloten zij pas later op de middag de stuff op te steken. Ze deelden toen mee binnenkort een nota over de soft-drugs to zullen indienen. Bij het begin van do avond-zitting staken de twee Kabouters hun sticks öp. Frans van Bommel liet dit duidelijk zien. Daarna beval de burgemeester de narcoticabrigade in actie te komen. Kabouterfractieleider Roei van Duyn werd in de raadszaal zelf gefouilleerd. Hij is overigens een verklaard tegenstander ,var. de hasjiesjprovica- iif an zijn geestverwanten. De overige vier Ka bouters ondergingen dit elder in het gemeentehuis- Connie van don Bosch en Frans van Bommel bicken inderdaad hasjiesj in bezit te hebben en werden overgebracht naar het hoofdbureau. De andere drie Kabouters bleven in de gemeenteraad en woonden de rest van de discussie bij. Incidenten hebben zich niet voorgedacn- Met het geval Van Bommel gaat het erom, dat Oranje Vrijstaat een proefproces wil uitlokken rond het vraagstuk van het gebruik van softdrugs. Insiders voorspellen, dat hot gebeuren van gister avond een breuk betekent binnen de Kabouter fractie, omdat de twee leden, legen wie- proces verbaal is opgemaakt, priré-belangen tegen de op vatting van Roel von Duyn in hebben laten pre valeren boven de algemene Amsterdamse stads- problematiek. De vijf man stérke Kabouter fractie in de Am sterdamse gemeenteraad werd gisteravond com pleet bij de installatie van de vijfde kabouter Joop Peters, die oncomformistisch gekleed getatoeëerd en wel de belofte aflegde. DEN HAAG (ANP) Werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid komen morgen opnieuw in Den Haag ogcen om te overleggen over de 400 gulden, die de werknemersorganisaties voor hun leden-bouwvakarbeiders tisen. Gisteren zijn zij niet tot oaereenstemming gekomen. Gisteren zijn in Den Haag de werkgevers organisaties geruime tyd bijeen geweest om over deze kwestie te beraadslagen. De werkgeversomden beraden zich nu vandaag eerst in eigen kring verder. De stakingen in de bouw in verband met de 400 gulden hebben zich gisteren Vooral in Amsterdam, Rotterdam en Utrecht en omgeving uitgebreid. In an dere delen van Nederland is het werk op yeel bouwprojecten voor kortere of lan gere tijd neergelegd. Volgens de katholieke bond liggen alle bouwactiviteiten in de Flevopolder prak tisch stil. Hetzelfde geldt voor de grote bouwprojecten in ae omgeving van Apel doorn en Enschede. In Den Haag is het werk neergelegd bij het ziekenhuis san de Ley weg en door de werknemers van de combinatie A. C. in Zoetermeer we,."d niet gewerkt aan de ARNHEM (ANP) lil 1971 zal er naar alle waarschijnlijkheid een tekort zijn aan kleuterleidsters. De oorzaak daarvan is dat er in 1968 door veeal verkeerde persberichten cen veel te klein aantal toekomstige kleuterleid sters de opleidingsscholen is gaan be volken, aldus de presidente van de sec tie kleuteronderwijs van de protestants christelijke bond van onderwijzend per soneel, mej. J. Boertien gisteren in Arnhem tijdens de jaarvergadering van de sectie. j Dat er in 1971 een tekort aan kleu terleidsters zal komen noemde zij een schrale troost voor de leidsters die vorig jaar en dit jaar hun opleiding hebben voltooid, „want die zitten te snakken woningbouwprojecten van Era, Intervam en Muwi. Verder werden acties gevoerd in Dor drecht en Eindhoven en in de Alblasser- waard. In Eindhoven hebben bouwvak kers woensdagmiddag met auto's een de monstratieve toch* gehouden door de De grafische werkgeversorganisaties hebben gisteren laten weten, dat overleg met de vakbonden niet geleid heeft tot overeenstemming over de hoogte van een uitkering ineens. De vakbonden hebben e^n bedrag van 400 gulden bruto ge vraagd, de werkgeversorganisaties heb ben aangeboden iaon leden te adviseren tot betaling van "en bedrag van één bruto weekloon met een maximum van 250 gulden. Daarbij zou ongewijzigd gehand haafd worden de bijsturing in de grafi sche C.A.O. per i november aanstaande, die ook tot een loonsverhoging voor alle grafische werknemers zal leiden. Bij Grasso's koninklijke machinefabrie ken in Den Boscn zal de uitkering van bruto f 400,aan het ruim 1300 man tellende personeel grotendeels in de vorm van Grasso-aande.'en plaatsvinden. Dit heeft de directie in overleg met de onder nemingsraden besloten. ENSCHEDE (ANP) De politie zal periodiek controle uitoefenen op het wapenbezit van de in- en uitgaande passagiers bij de Nederlandse Lucht vaartmaatschappij. Gisteren is men daarmee begonnen op het vliegveld Twente. Naar aanleiding van de vliegtuigka pingen van de laatste tijd, heeft de Enschedese politie de passagiers van de NLM gefouilleerd. Dit moet uitsluitend gezien worden als een preventieve maatregel. Volgens de rijkspolitie wordt ook al op andere vliegvelden in Neder land een oog in het zeil gehouden. Op Zestienhoven controleert men luchtrei zigers al enige tijd op wapenbezit MARSEILLE (AFP) Woedende fruittelers hebben woepsdag in de stra ten van de Franse stad Cavaillon (in de Provence) tweehonderd ton appels uil- gestort. Door er met hun vrachtauto's overheen te rijden maakten ze er ver volgens appelmoes van. De fruittelers, die protesteerdeh tegen het feit dat ze geen schadeloosstelling hebben ontvangen voor de door hagel aangerichte vernielingen aan hun oogst, zetten de straten af om te vei-hinderen dat de bevolking zich van de appels meester zou maken. Verkeer was in de binnenstad van Cavaillon urenlang onmogelijk. De bur gemeester heeft laten weten dat een speciale belasting zal worden geheven om het reinigen der straten te bekosti- Zaak Defregger gesloten MUNCHEN (AFP) De rechtbank van Mtinchen heeft besloten tot ontslag van rechtsvervolging voor de Mfinche- ner hulpbisschop Defregger. Defregger werd ervan verdacht als kapitein van een eenheid Alpenjagers van het Duitse leger, medeverantwoordelijk te zijn voor de executie van zeventien burgers in 1914 in het Italiaanse dorp Filetto. De rechtbank zal Defregger en zijn voormalige ondergeschikte, luitenant Paul Ehlert, niet vervolgen omdat „zij hebben gehandeld in overeenstemming met het Duits militair recht, dal in 1944 van kracht was". De zaak Defregger kwam vorig jaar juli aan het rollen door een publikatie - in het Westduitse weekblad „Der Spiegel". Onmiddellijk daarna werd hij uit het bisschoppelijk ambt geschorst. Loena-16 in baaii om maan BOCHUM (AFP) Het Russische ruimtevaartuig Loenarlö is vannacht in een baan om de maan gekomen, zo heeft het observatorium van Bochum meegedeeld. De door de Loena uitge zonden signalen worden daar perfect ontvangen. DEN HAAG (ANP) De vyf centrales van ambtenarenorganisaties in het cen traal georganiseerd overleg hebben staatssecretaris mr. C. van Veen van Binnenlandse Zaken vandaag meegedeeld, dat de overheid haar personeel nog dit jaar een uitkering ineens over 1970 dient uit te betalen. De centrales hebben in deze kwestie een unaniem standpunt ingenomen. Dit bleek bij het voortgezet overleg over de recente loonontwikkelingen in het be drijfsleven, waarvan het salarisbeleid voor het overheidspersoneel wordt afge leid. Staatssecretaris mr. Van Veen heeft toegezegd morgen het kabinet het stand punt van de ambtenarencentrales mee te delen. Hij noemde het redelijk, dat de ambtenarencentrales een duidelijke uit spraak van het kabinet wensen over een uitkering ineens voor ambtenaren. Zo mogelijk zal, volgens mr. Van Veen. nog deze week het overleg over het unanieme uitgangspunt van de vijf centrales worden afgerond. NIEUWE MAMMOET UTRECHT - EINDHOVEN (A.N.P.). De besturen van de Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank en de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank hebben be sloten tot cen zo volledig mogel(jk samengaan van beide centrales. Met deze fusie ontstaat een bankmammoet, die beschikt over 2850 vestigingen in Neder land en een personeelsbestand van bjjna dertienduizend mensen. Door de nog steeds bestaande grote behoefte aan personeel hoeft voor afvloeiing van per soneel niet te worden gevreesd. De balanstotalen van respectievelijk de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank bedroegen per 30 juni 10,7 en 7,6 miljard (tezamen 18,3 miljard gulden), waardoor na fusie de nieuwe bankcentrale de tweede plaats in de Nederlandse bank wereld gaat innemen na de Algemene Banlc Nederland, maar nog vóór de AMRO-bank. De fusiepartners hebben hun grootste spreiding buiten de grote steden, maar beginnerl op het gebied van spaarrekeningen ook in de grote steden steeds grotere concurrenten te worden van de grote handèlsbanken en de spaar banken. Tezamen beheren beide bank- centrales ruim vijf miljoen spaarreke ningen. MEVROUW SOEHARTO: DJAKARTA (Rtr) Mevrouw Soe- harto, de echtgenote van de president van Indonesië, heeft gezegd, dat zij tijdens het bezoek van haar en haar echtgenoot aan Nederland door konin gin Juliana als een zuster is behan deld. Mevrouw Soeharto zei, dat zij en de president bij dit bezoek zeer op hun gemak waren gesteld. „Ik h<*d zelfs het gevoel dat de Nederlandse vorstin mij tijdens mijn verblijf in Nederland als haar zuster behandelde", aldus me vrouw Soeharto, die verder zei dat zij met koningin Juliana niet over gewich tige zaken had gesproken, maar slechts over „onze kinderen, hun hebbelijkhe den en dergelijke." Zes leden van Mansonfamilie gearresteerd LOS ANGELES (Reuter) Zes leden van de „Mansonfamilie" zijn gisteren in Los Angeles gearresteerd toen ze met jachtmessen bij het gerechtsge bouw arriveerden, waar hun leider met drie van zijn volgelingen terechtstaat wegens de Tatemoorden. De drie jon gemannen en drie meisjes probeerden volgens de politie het gebouw binnen te komen en weigerden zich te identifice-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1