K 70, komfort en veiligheid mening Samengaan van Boerenleen- en Raiffeisenbanken dlW NSU LEVERT MIDDEN KLASSER AAN VW Fotograaf vingervlug DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT flEïR i.^r» Bundeling van vestigingen en dienstverlening AMSTERDAM (ANP) Het samen- taan van de Coöperatieve Centrale Raiffcisenbank te Utrecht en de Coöpe ratie Centrale Boerenleenbank te Eind- opgelcverd. Tot de fusie is 1 i bü de vestigingen en dienstver- ning door beide centrales. Duidelijk lordt gedacht aan uitbreiding van de dienstverlening aan het publiek en aan het voorkomen van onnodige investerin- nkcentrales bezitten in tal van plaatsen op korte afstand van elkaar, hun <antoren, die vaak zelf naast elkaar lün gelegen. Een andere overweging die bij het be- iluit tot samengaan een rol heeft ge- I speeld. is de voortgaande concentratie in het coöperatieve bedrijfsleven, die een toeneming van de omvang van de kre dieten tot gevolg heeft. Dit maakt het Poëzie-prijs voor gevangene PESCARA (Rlr) De Italiaan Alfredo Bonazzi, die op beschuldiging van moord levenslang gevangen zit, heeft donder- dag zijn 12de poëzieprijs ontvangen. De Gabrielle de Cecco'-prijs werd hem overhandigd in de gevangenis van Pes- nediet De voorbereiding van de fusie ligt bi de voltallige directies van beide centra les. die binnen afzienbare tijd willen ko men tot de oprichting van een coöpera tieve Raiffeisen-Boerenleenbank te Am sterdam. Het bedrijf van de N V. Ge meenschappelijk Bankkantoor in Den reeds op beperkte schaal samenwerken, zal in de nieuwe bankvereniging worden ingebracht. De bankvereniging zal worden bestuurd door een raad van beheer, gevormd door de leden van het bestuur van de Raif- feisenbank en de leden van de raad van beheer van de Boerenleenbank, onder voorzitterschap van de heer C. G. A. Mertens (Boerenleenbank) en door een directie, bestaande uit zeven directeuren, onder voorzitterschap van dr. A. .J. Ver- hage (Raiffeisenbank), met mr. Ph. C. M. van Campen en drs. R. Manschot als vice- Voorzittcrs. De raden van toezicht van beide bankcentrales zullen op de uitvoe ring van de besluiten toezien. De Nederlandse Bank heeft geen be zwaar tegen de voorgenomen fusie aan getekend. De betrokken vakorj Bod op Geveke Groenpool open tol 8 oktober AMSTERDAM'UTRECHT (ANP) Het bod dat de Steenkolen-Handelsver eniging N.V heeft uitgebracht op Geveke en Groenpol N.V. staat open tot uiterlijk donderdag 8 oktober. Op 12 oktober zal worden bekendgemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan, aldus bikt uit De uohen huilen Een persbericht (voor de fijnproevei ANP-KNP) begint met: „Op het inte nationale theologencongres in Bruss NICE Een De VW K-70, een duurdere midden klasser. watergekoelde. voorinliggende motor, en voorwielaandrijving. is door NSU ontwikkeld. Het getuigt van ge zond sakeninzicht van Volkswagen dat katholieke theologen. rinks concilie te Noordwijkerhout is zich uitdrukkelijk officieel distan en door Rome - door de paus dus - heeft het verke „t.v.-terugblik" schrijft uw re NOS-reportage geleerden en groten van deze aarde verborgen hebt gehouden, en aan eenvoudigen en geringen hebt geopen baard!" Zo zou ik willen bidden: „God ik dank U dat Gij die onbegrijpelijke Brusselse geleerdheid voor een nederig en eerlijk Binnenhofredacteur verbor gen hebt gehoui Deze redacteur wil ten dat hij een po| NOS-team de schuld pelijkheid e hebt behept!", ik slechts verw: ;ing doet om h Weet hij dan niet Schillebeeckx soms zó geleerd praten, dat een fatsoenlijk mens hen niet meer kan volgen? Dit theolo gische abracadabra is even duidelijk hoorbaar en even onverstaanbaar als I het huilen van wolven, maar ook de dreiging is hetzelfde: het versleu.*en en verscheuren van argeloze schapen, in dit geval schapen die niet nederig ge noeg zijn om eerlijk te bekennen, dat ze al die geleerdheid eigenlijk niet hele maal begrijpen. Het doet denken aan het vermakelijke „verbindend principe" zij dea „buschauffeur" hoeft te voelen. E 70 heeft bepaald sportieve allures is een pittige auto. wendbaar en een wegligging die elke hairpin i J :roft en de VW K 70. wielophanging ving zijn De K-70 NSU-RO-80; de gelijkenis houdt de gelijkenis De grote wielbasis de onafhankelijke de voorwielaandrij- debet aan ook od. Zo is vier-cylinderlijnmotor met een inhoud van 1600 cc, en is ook de vering heel anders geconcipieerd. Met de K-70 brengt de Volkswagenfa briek een auto, die qua techniek vol komen afwijkt van de tot nu toe uitgebrachte modellen. Daarmee is be wezen, dat er voor de fabriek inder daad geen heilige dogma's bestaan, zoals op de laatste automobieltentoon stelling in Frankfurt nadrukkelijk door president-directeur K. Lotz is gesteld. Zij nam de auto over. zoals deze door de NSU-ingenieurs ontwik keld was en voegde daaraan toe de know-how op het punt van de serie- bouw. Maar nog: er werd speciaal voor de K-70 een nieuwe autofabriek gebouwd (in Silzgitter, ongeveer 50 kilometer ten zuidwesten van Wolfs burg), waar na de aanloopperiode functioneel is en afgestemd op veilig heid. Alle kanten en randen zijn afge rond en bekleed, dak en zijden met kunststof, de grond met tapijt. De zittingen van de K-70 geven een goede zitpositie met flinke zijwaarts steun. De voorstoelen kunnen in de lengte worden versteld, waarbij de hoogte zich automatisch aanpast. De leuningen kunnen in zes verschillende standen worden geplaatst. De luxemo dellen hebben slaapstoelen. Op de achterbank is ruim plaats voor drie personen. Een uitklapbare arm- steun in het midden verhoogt het comfort. De achterbank lean door mid del van twee scharnieren naar voren wordèn geklapt. Daardoor wordt de bagageruimte aanzienlijk vergroot. hiei deze van de band zullen lop De uitrusting is meer di gens per dag 'bele snelheid en intervalschakeling. kindersloten, toerenteller en nog allerlei comfort- vergrotende zaken zijn standaard. Lage lijn Opvallend aan de carrosserie zijn de lage lijn, het grote raamoppervlak en het totaal ontbreken van versiering. Geen chroomstrippen, geen uitsteek sels, een gladde, strakke carrosserie die weldadig aandoet. Dezelfde aan- zonder dat de rijkarak- teristiek wordt beïnvloed. Voor het vervoer van grote stukken zijn er nog andere mogelijkheden. De leuning kan namelijk worden verwij derd (door het uitdraaien van twee kruiskopsclyoeven). Dank zij de vrije doorgang naar de kofferruimte ont staat zo een laad-„ruimte" van 170 bij 80 centimeter. De motorkap gaat uit veiligheidsover wegingen naar voren open. Motor, versnellingsbak en differentieel van de K-70 zijn tot één aandrijfag- gregaat in twee etages samenge- bouwd. De korte, gedrongen bouwwij ze biedt vele voordelen voor de voor wielaandrijving. De motor is 32 gra den naar rechts gekanteld (lage in- bouwstand, laag zwaartepunt). Onder differentieel aangebrachi zijden hierv drijfassen met snellingsbak is Aan beide bevinden zich de aan- remschijven. De ver- aan het differentieel Twee uitvoeringen De 1,6-liter-motor van de K-70 is in twee uitvoeringen verkrijgbaar: 75 of 90 pk. Met zijn overvierkante afme tingen (boring 82 mm, slag 76 mm) is het een zogenaamde korteslagmotor. De door de bovenliggende nokkenas en vier tuimelaars bediende kleppen ttige Afzonderlijk opgehangen wielen, vóór door dwarsgeleiders en fuseedempers, achter door triangels geleid, worden door schroefveren met progressief werkende rubberveren samen met dubbelwerkende telescopische schok- brekers afgeveerd en gedempt. Schok- brekers en veren zijn tot veerpoten samengevoegd en hebben een lang veerweg met een uitstekende absorb- Een uurtje rijden in deze nieuwste VW is natuurlijk veel te kort om de wagen in alle opzichten aan de tand wielen te kunnen voelen. Een echte roadtest vereist meer tijd. De eerste impressie die we echter van deze wa gen kregen is dat Volkswagen een juweel van een wagen heeft toege voegd aan een klasse, de duurdere middenklasse, die veel te weinig keus biedt. Snelheid, comfort en veiligheid, tegen een redelijke prijs zijn factoren die lang niet bij alle wagens samen gaan. Die redelijke prijs zal nog door de importeur moeten worden vastge- Wij houden het voorzichtig op i TIRANA Frans Hemelrijk en Bob Friedlander. twee van de Nederland se fotografen, die met Ajax mee vlogen naar Tirana, hebben het ver- an bet vliegveld Ri kwaï gister plaatjes geschoten van de achteraf- straten en van de daar wonende Tiranezen. Tirana heeft dat niet bij zonder op prijs gesteld. Zij werden ■eld Rinas werden de fotografen I ntrole opgeroepen en al hun fill rrden opgeëist, ook die van van de Albanese veiligheidsdienst. Hij raakte alles kwijt. Bob Frledl&n- der had meer geluk. Op momenten dat de aandacht van dc controleren de velligheidsdienaren minder op hem was gericht, verwisselde hij voor een fotograaf verras sende vingervlugheid onbelichte films voor de - voor hem kostbare - belichte ,die hij vervolgens wegmof- i summiere fouillering, een vluchtig aftasten van het lichaam, waardoor hij, nadat zijn bagage ml- Eerste programma amateurboksers ROTTERDAM Promotor Huizenaar organiseert op maandag 21 september in gebouw „Odeon" in Rotterdam boks wedstrijden voor amateurs. In de A- klasse staan de volgende partijen op het programma: lichtweltergewicht Ge rard Boli (R'dam)v. d. Waarden (Til burg); zwaarweltergewicht v. d. Dries- schen (R'dam)Bokhoven (Helmond); middengewicht Carel Janseri (R'dam) F. Visser (Helmond); lichtweltergewicht Bruijstens (R'dam)A. Visser (Hel mond); vedergewicht Krijgsman (Schie dam)Boetzkens (Helmond). Voorts in

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15