Gordiaanse knoop was niet te ontwarren NENDORI MET NEGEN MAN NAAST AJAX Glimlach van Dimutrescu werd grijnslach Schoenmaat 46 niet voorhanden Feijenoord „struikeldeover de benen !è-: DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11 WIM JANSEN Door Herman van Bergem, ROITERDAM Aan het vertrouwen van trainer UT Arad zijn succes. Ook Feijenoord had steeds in met man en macht ten aanval om te proberen een Ernst Happel kwam twintig minuten na de rust uitwedstrijden „op zeker" gespeeld; de stand gelijk snelle beslissing te forceren, daardoor het gebied pen eind. Hii had lane eeaarzeld om .wonderman hiildicden do Rnnmonan dJo „.......«Kil-., u*. 1..1 _i o1.1 1 voor het doel van Gornea verkleinend, te weinig een eind. Hij had lang geaarzeld om .wonderman huldigden de Roemenen, die zich nauwelijks be o Joop van Daele" in te zetten. Er waren al zoveel kommerden om eigen doelpunten. Dat ene, uit een houden of „klein" verliezen. Hetzelfde systeem Feijenoorders die zich in het afweerscherm van UT verrassende charge, was meegenomen. Feijenoord ruimte latend, steeds weer hetzelfde kunststukje Arad drongen. Maar Happel moest. Van Daele mocht rustig bouwen aan de aanvallen maar dan willen volbrengen om met gladde combinaties een had de man moeten zijn die de Gordiaanse knoop werd een onherroepelijk halt toegeroepen die het overrompeling op touw te zetten. Maar de benen van verdedigers met éen hauw moest doorhakken, zwakke punt van de Europa Cuphouder mee- van de Roemenen waren menigvuldiger dan het Er moest een verse speler komen, die nog niet was dogenloos blootlegde: het onvermogen om een voor technisch vernuft van de Rotterdammers die er aangetast door de twijfel of er ooit een doelpunt de tegenstander angstwekkende overmacht in niet in slaagden ook maar eenmaal te scoren want gemaakt zou kunnen worden. Maar de speler die doelpunten uit te drukken. Slechts een koel en het doelpunt van Wim Jansen was een geschenk, de wereldcup in de Kuip had geschoten, kwam met deze opdracht in het veld gekomen ploeg: Doelman Gornea liet de stuitende bal achter zich evenmin tot succes. Hij posteerde zich, evenals trachten niet omver te worden gelopen door een, verdwijnen. En niemand bij Feijnoord heeft er alle anderen, in het midden van de knoop waar natuurlijk technisch sterker team kon zich staande nadien aan gedacht dat de door deze blunder rooral Petescu en Lereter de eer van 't vriendelijke houden. En zo'n ploeg was Arad. Het wonderlijke onzeker geworden deolman hoe moeilijk ver- plattelandsclubje uit Roemenië als leewen stonden was dat Happel tevoren zijn prognose had gesteld werkte hij de (to v te verdedigen. Op de wijze waarop Feijenoord met de woorden: het kan net zoiets als tegen NEC Moulijn kwamen - in het vorige seizoen de ene ronde na de andere worden. En toch trok Feijenoord van het begin af rassen zou zijn. in het Europa Cuptoernooi had genomen, behaalde Florian Dumitrescu was op. Hij zakte 1 het laatste fluitsignaal van de Spanjaard Pintaro uitgeput op de grond. Hij werd overeind geholpen maar stortte weer ter aarde. Hij was het symbool van zijn ploeg: strijden tot we erbij neervallen. De verschrikkelij ke afweerslag die Feijenoord had ont ketend, had U.T. Arad niet op de knie- kunnen dwingen. Er was hoop ge weest dat de Roemeense kampioens- ploeg zou bezwijken onder de constan te druk. Het publiek in de, toch weer •rijwel gevulde. Kuip wilde niet gelo gen dat dit heftig strijdend maar van grote kwaliteit ontblote team stand zou houden. Ook niet na de verrassende treffer, na een kwartier al, toen Axente vrije trap nam en Dumitrescu in- Een doelpunt dat als een anticlimax had moeten werken. Het tegendeel was Vanaf de tribunes, golfden harts tochtelijker nog dan tevoren de aan- ïoedigingen. Het was een eenvoudig ld te strijken vergissing, die Feije- ird had gemaakt. En het zou de opbreken. Toen al vergat 'eijenoord dat Arad was gekomen met enige doel een goed figuur te slaan de Europa Cup- en wereldbeker- De schroom, die wellicht de 'amen van coach Nicolae Dumitrescu Aai1 bevangen na de Rotterdamse suc cessen, werd meteen afgelegd. Ze had- rfen er dan toch maar een ingewerkt, waarop logisch volgde dat Feijenoord noest trachten hetzelfde te bereiken. Dat gebeurde niet. Als doelman Gornea ,ich niet volkomen had vergrepen aan iet schot van Wim Jansen hadden er, lij wijze van spreken, uren gevoetbald worden zonder dat een Rotter- iams doelpunt zou zijn gevallen. Opgezegd Er achtervolgde Feijenoord ook nog forse portie onfortuin. Een gloeiend ichot van Hasil welk een ijzersterk niddenveld staat Feijenoord toch ter «schikking een kopbal van Israel, m Van Hanegem, schoten van koulijn, waarvan een via de vingertop- n Gornea tegen de lat; het had den met iets meer „richting" doelpunten kunnen zijn. Maar er dient ook te worden bedacht dat Kindval in de eer ste helft gruwelijk faalde. Zijn faam van schutter deed hij constant geweld aan eh het was ietwat onwezenlijk dat Happel hem eerst twintig minuten na de rust het vertrouwen opzegde. Er werd in weer wonderen verwacht van Joop van Daele maar er gebeuren tegenwoordig in het voetbal zo weinig wonderen. Wat te zeggen van de gran dioze kans die Wim van Hanegem kreeg. Uitgerekend dé man die alles met de bal kan doen, zette toen zijn- schoen verkeerd tegen het leer. Op dat belangrijke moment had hij de bal niet onder controle. Het zou het keerpunt geweest kunnen zijn want het wachten was op dat ene, verlossende doelpunt dat de weerstand van het moedige Arad, van het begin vechtend tegen een overmacht, had kunnen breken en Feije noord met een comfortabelere 2 over twee weken kon laten afreizen. De weg die Wim Jansen met een doelpunt, al was het met medewerking van Gornea, had gewezen, werd niet meer ingeslagen. Feijenoord was de ploeg die bleef menen dat met tikjes van man tot man succes kon worden bereikt. Het vergat de massa benen waarvan er altijd wel een was dat op het juiste moment werd uitgestoken. Het optimisme dat leefde in de har ten van de Rotterdamse aanhang, was evenwel niet te breken. Een toch wel eenzijdige supportersschare die alles wat de spelers van Arad aan onoirbaars deden, en dat was weinig, veroordeelde maar de eigen feilen verdoezelde. Te gen beter weten in want het werd steeds meer duidelijk dat 't koene ploegje leven, ziel en zaligheid over had om het gelijke spel te redden. Er werd hier en daar om Boskamp geroepen. Het hoefde niet want er was al te veel mankracht in de aanval. Rinus Israel had zich al lang met de worsteling om dat ene begeerde doelpunt, bemoeid. Er werd (Van e 1 speciale verslaggever) TIRANA Ajax tekende voor aan vang van de wedstrijd voor een gelijk- pel tegen Nendori in Tirana. Ajax leeft dat gelijke spel gistermiddag be taald in de Albanese hoofdstad, maar tocb ontevreden. Dat was begrijpe- ijlt. want Ajax gaf een voorsprong van •0 uit handen. Ir was een ongelooflijk kwaliteits- erschil tussen beide ploegen, maar na lat de overwinning voor het grijpen >oide het hoogmoedige Ajax het ïoofd in de lucht, werd onachtzaam en zag zich vlak voor de eindstreep inge- laald door de Albanezen. Het is niet alleen gemakkelijk het .verlies" van Ajax te verklaren door ïonchalance, het is waar ook. De Alba- e tegenstander bleef vooral tactisch conditioneel zover achter bij de Ne derlandse voetbalkampioenen, dat het loch als onstuimig bekendstaande Tira- nese voetbalpubliek geschrokken zweeg. Ajax, gedragen door een redelijke ver dediging en oppermachtig op het mid denveld dank zij de onvermoeibare dra- Neeskens en Rijnders, drukte na voorzichtig begin Nendori diep in de eigen verdediging terug. In de eerste lelft kreeg Nendori feitelijk slechts een doelkans en die ene mogelijkheid was ïog het gevolg var. een zwakke uittrap van doelman Heinz Stuy. Linksbinnen was echter zo geschrokken van die mogelijkheid dat hij de gelegenheid treuzelend voorbij liet gaan. Na ongeveer een kwartier verliet Ajax enigszins zijn „zekere" stellingen. )e eerste kennismaking had geleerd dat Nendori geen ploeg was om echt voor te zijn en de Amsterdam mers gingen meer aanvallend spelen. Krol offerde Keizer in de zeventiende minuut een aantrekkelijke kans, maar de koele linksbuiten bereikte niet meer dan een hoekschop. Twee minuten later jubelde Ajax oor een geweldig doelpunt van Wim Suurbire. Het was een treffer zoals Ajax in zijn beste dagen maakte. Een razendsnelle actie uit de verdediging waarbij de bal van Hulshoff via deel „lange" een-twee-combinatie met Keizer weer bij Suurbier belandde. De snel opgekomen rechtsachter schoof de bal beheerst langs doelman Konomi. In de tweede helft begon Nendori sterker. Linksbinnen Kazanxhi, die van scheidsrechter Schiller niet aan de wedstrijd had mogen beginnen omdat zijn schoenen werden afgekeurd wegens ontoelaatbare noppen, had in de tweede helft wel goedgekeurde schoenen en daarob bleek hij best uit dé weg te kunnen. Zijn aanwezigheid inspireerde "het chaotische Nendori tot een feller verweer en het resultaat was een lichte druk op het doel van Ajax, waarin Stuy met gemak een aantal hoge voor» zetten wegving. Ajax ontkwam snel aan die druk en in de dertiende minuut rukte Wim Suurbier weer op. Dicht bij het strafschopgebied gekomen zocht Suurbier een vrije medespeler, maar hij zag hem niet. Daarom schoot hij zelf van twintig meter laag in de rechter hoek. Konomi bekeek de bal verkeerd en werd verslagen door een bepaald wel houdbaar schot, 20. Ajax werd wat lichtzinniger, iets ge makkelijker en werd daar onmiddellijk na het tweede doelpunt hard voor ge straft. Na weer een hoge voorzet ving Stuy de bal, waar stompen in ieder geval veiliger was geweest. Hij raakte hem kwijt in een duel met Kazanxhi, die de bal over de lijn kopte. Scheids rechter Schiller zag er geen overtreding in, 2—1. De druk van Ajax hield onvermin derd aan. Het werd de Amsterdammers des te gemakkelijker gemaakt doordat Nendori eerst zijn beste verdediger Frashevi kwijtraakte door een kniebles- j sure hij mocht niet meer worden i vervangen omdat er al twee invallers waren en daarna ook nog centrale verdediger Dhales geblesseerd zag ra ken. Elf fitte Ajacieden stonden tegeno ver negen nog valide Albanezen van wie de meesten op hun tandvlees liepen en zeker niet meer tot georganiseerd verweer in staat waren. Voortdurend moest scheidsrechter Schiller de wed- j strijd onderbreken voor lichte blessures en krampgevallen bij de Albanezen. Maar ook Ajax, zeker van zijn over- winning viel plotseling stil. De achter hoede kon rustig op balbezit blijven spelen, er was voor hen geen bedrei ging. Maar er was ook geen mogelijk heid meer om iets anders te doen. Want de voorhoede stond volkomen „vast" aan het eind van deze wedstrijd slopende hitte. Nendori vocht door met de moed der wanhoop. Ruim 25.000 Albanezen stel den zich in het laatste kwartier vooi het eerst massaal achter hun elftal. Dat gaf de elf leeggespeelde mannen binnen de lijnen de „kick" om nog een keer de tanden op elkaar te zetten. Met onverwacht succes. Zes minuten tijd flitsten Ceco en Zghega in prachtige combinatie door het reehter- blok van de Ajax-achterhoedo. Links buiten Zghega schoot van enkele meters afstand raak, 22. Zelden waagde U.T. Arad zich naar voren, maar als het gebeurde, stak het gevaar de kop op. Na vijftien ■tninuteh werd een- overtreding de inleiding tot het doelpunt vdh de Roemenen. Eddy Treytel kijkt de bal na die Dumitrescu (in het midden, vallend) achter hem heeft gekopt. alleen mee bereikt dat de Gordiaanse knoop nog ingewikkelder werd en er geen ontwarren aan was. Eigen deeg Ook niet door Joop van Daele. Het wondermiddel was toegediend maa genezing bleef uit. Zelfs scheidsrechter Pintaro wenste er niet aan mee te werken toen Van Hanegem tegen het einde al te fors onderuit werd gehaald, wat Kindvall voor de rust was overko men. Bij die tweede maal had de Spanjaard het publiek voor eeuwig aai zich kunnen binden maar de straf schopstip bleef leeg. En al zou daardoor de overwinning zijn behaald, dan dat meer een veroordeling voor Feije noord geweest dan een triomf. Er zijn in de vaderlandse competitie ploegen die onder de aanhoudende druk van Feijenoord door zullen gaan op den duur. Zo een was FC Utrecht. Maar NEC weigerde, zoals UT Arad dat deed, dat Feijenoord een koekje van eigen deeg opdiende. Coach Dumitrescu had zijn slimheid overdadig uitgestald. Het woord „mooi" kwam in zijn vocabulaire niet voor in deze wedstrijd maar bereikte hij dat Feijenoord in de kuil was gevallen die het voor zijn ploeg had willen graven. Vergeefs Zijn stoere, moeilijk aan het wanke len te krijgen, defensie had voldoende zand aangedragen om het gat te dich ten dat Feijenoord vergeefs heeft ge zocht. Er zal voor Happel nog meei hersenwerk aan te pas komen om de 1 hoogtepunt gevoerde te stoten op 30 mentaal naar ec Roemenen omve tember in Arad. Doodvermoeid strompelden de mannen uit Arad het veld af na hun heroische strijd tegen een overmachtig maar tevens machteloos tegenstander. Ineengedoken na de inspanning of languit op de grond verwerkten zij de afweerslag. Door Hans de Bruijn ROTTERDAM De glimlach op het gezicht van de altijd vriendelijke ARAD-trainer Nicolae Dimutrescu werd gisteravond in het Feijenoord- stadion na het laatste fluitsignaal van de goed leidende Spaanse scheidsrechter Pintaro een grijnslach. Wat een sensatie, glunderde de „sluwe vos" uit de textielstad Arad, terwijl hij de kreupel lopende veteraan Lereter bijna omver liep van vreugde. De speler, met wie Dimutrescu enkele uren eerder nog voorgaf een laaiend conflict te hebben, werd gevolgd door nog meer strompelende, moegestreden Roemenen. Maar de pijn, die vanaf hun gezichten was te lezen, deed aanvankelijk geen zeer door de uitbundige vreugde waarmee de elf van UT Arad zich naar de kleedkamers spoedden. Vertrouwen van Ernst Happel onwankelbaar Een geweldige uitgangspositie, vond Dumitrescu later, nadat hij een voor een zijn aan een onverstaanbare vreugdezang bezig zijnde voetballers om de hals was gevlogen. „Mijn spelers hebben precies gedaan wat ik had gezegd. In het begin niet al te veel verdedigen en een doelpunt maken. Dat is gelukt. Dat was een enorme stimulans voor de ploeg. De spontane blijdschap, waarmee de Roemenen het verrassendegelijkspel van I1 begroetten, was voor Feije- noordtrainer Ernst Happel geen re den tot grote verontrusting. De sen satie is nu wel compleet. Maar hoe gek het ook mag klinken, heren, ik heb geen enkele angst voor de re turn over veertien dagen. UT Arad heeft geen slechte ploeg, maar het is mijn heilige overtuiging dat de spe lers van Dumitrescu in Roemenië niet op 00 kunnen voetballen. Zij zullen daar ook moeten aanvallen en dan ontstaan voor ons de kansen". Toen werd geopperd, dat dit UT Arad dus geen nieuw Feijenoord was, verscheen een smalende glim lach op zijn gezicht. „Daar is geen De rust van Happel was kenmer kend gedurende de korte persconfe rentie. Zijn vertrouwen benadrukte de Feijenoordtrainer nog eens door alle suggesties over het uit vorm zijn van enkele spelers van de hand te wijzen. „Ze hebben goed gevoet bald en kansen gekregen. Meestal werd zelfs het spel gedicteerd. Wat ons alleen kan worden verweten is dat die mogelijkheden niet voldoen de zijn uitgebuit. Dat is waar. Maar het zegt niet veel. De volgende wed strijd zit dat wel goed". Door het tandem Israel-Laseroms al vrij vroeg in de wedstrijd met grote regelmaat naar voren te sturen, haalde Happel een riskante stunt uit. Ook al eerder, in tijden dat Feijenoord niet naar wens draaide, deed de Oostenrijkse oefenmeester een soortgelijke greep. Maar nu was de reden anders dan vroeger. „Ik heb een gebrek aan voorhoedespelers en dat gaat in dit soort wedstrijden parten spelen". Ook Matthias Mai- wald, de in juli verrassend van DOS overgenomen spitsspeler, zal die leemte op korte termijn niet kunnen opvullen. Hij zal nog minstens twee maanden niet in wedstrijden mogen uitkomen. De spelers van Feijenoord waren niet erg geschokt. Ove Kindvall, de topscorer die in de tweede helft plaats had moeten maken voor „wonderman" Joop van Daele, was niet ontevreden, maar wel een beet je teleurgesteld. „Ik geloof dat we iets te gehaast hebben gespeeld", zei de Zweedse aanvalsleider. Wij hebben Arad be slist niet onderschat, maar het zat gewoon tegen". Kindvall kon niet veel bewondering opbrengen voor het spelpeil van de Roemenen. „Het was veel te amateuristisch. Ze spe len met de instelling: schoppen naar alles wat beweegt". Over het feit dat hij er uit moest, verklaarde Kind vall: „Er was niets afgesproken, maar Happel moest toch wat anders proberen". Theo van Duivenbode was eerlijker in zijn reactie: „Zoiets als vanavond kan gebeuren. We hebben er van te voren bepaald niet te gemakkelijk over gedacht. Ik vind dat de Roeme nen hard hebben gewerkt en veel geluk hadden. Normaal moet je zo'n wedstrijd gemakkelijk winnen". Wim van Hanegem was boos op arbiter Pintaro. Toen Van Daele die bal in de tweede helft doorkopte naar mij sloeg een van de Aradspe- lers de bal van mijn hoofd weg. Dat was een geheide strafschop. En even later, toen ik onderuit ging, had hij er ook een moeten geven". Wim van Hanegem ziet de return in Arad niet somber tegemoet. „Ach, die pakken we wel even. Vandaag had het al 41 of 51 moeten zijn." Dolgelukkig verlaat Dembrowski in gezelschap van dr. Joan Dalu het veld. 3^ -J» s"; v *1 3jr; - >5 - /.vs kV ,»&r i i-4 .4 - fc i* -V -?Lt. Kazanxhi had moeilijkheden met zijn schoenen. Toen hij ze eenmaal aanhad, kon hij er best op vooruit en schreef het eerste doelpunt op zijn naam. V.l.nj. Hulshoff, Kazanxhi, doelman Stuy en een Albanees die het ook wel eens anders toil bekijken. TIRANA Scheidsrechter Paul Schiller, een 42-jarige uiterst beminnelijke Wener was keihard voor Nendori. Voor de wedstrijd keurde hij de schoenen van links binnen Kazanxhi af en hij verbood hem mee te spelen, wanneer hij geen andere schoenen had. Schiller: „Ik controleerde zoals altijd voor de wedstrijd de schoenen van de spelers en ik zag dat die van Kazanxhi noppen hadden die waren bij geslepen. Ik heb hem even tijd gegeven om andere schoenen aan te trekken en ik rekende erop dat het zou gebeuren. Het noodlot voor Nendori wilde echter dat Kazanxhi schoenmaat 46 heeft en dat hij geen andere voetbalschoenen bij de hand had. Hoewel ik ervan overtuigd was dat hij zijn noppen niet had bijge slepen om spelers te verwonden, kon ik hem werkelijk niet op het veld toelaten, hoewel de Albanese leiders het mij dringend vroegen. Het ging in de trant vam scheidsrechter wij zijn een club uit een arm land en wij hebben geen andere schoenen, zeker niet in maat 46. Maar ik kon echt niet toestaan dat spelers met gescherpte noppen in het veld kwamen". Het noppenprobleem vertraagde de wedstrijd ongeveer twaalf minuten. Gedurende de eerste helft probeerde Kazanxhi voortdurend aangedragen voetbalschoenen, waaronder trainingsschoenen, maar pas vlak voor rust had hij schoenen waarop hij, met het fiat van de scheidsrechter, kon voetballen. De scherpe noppen waren verwijderd en vervangen door goede. Scheidsrechter Schiller vloog met Ajax terug naar Amsterdam. „Anders had ik tot zondag in Albanië moeten blijven en dat leek mij afschuwelijk. Bovendien heb ik zondag in Wenen het topduel Admiral EnergieWacker SJC., dat wil ik met graag missen".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11