Wijziging van PTT-tarieven Nederland heeft hoogste dodencijfer voetgangers Oefening mariniers liep uit de hand Ambassadeur Sovjet-Unie naar China PRINSJESDAG OP ANDERE DATUM V oorstellen uit Kamer verwacht Voor boeren wordt 't steeds moeilijker Grotere districten voor lokaal telefoneren Zorgelijke financiële situatie bij PTT Kind kan net zo goed spelen in mijnenveld Is het waar dat 'kaas uit het vuistje' de tanden van kinderen steviger maakt? WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT Bankovervalzaaide paniek bij publiek (Van een onzer verslaggevers) DEN HELDER De hogere marine- leiding is niet te spreken over een alarmoefening gisteren van mariniers in Den Helder, die uitliep op een gefin geerde bankoverval. Bankpersoneel en publiek hebben daardoor enige tijd in angst gezeten, onbewust van het feit. dat het hier slechts een oefening betrof. De kans is groot dat tegen de direct verantwoordelijke commandant van de ze oefening die uit de hand gelopen is disciplinaire maatregelen genomen wor- De gefingeerde bankoverval werd ge houden in het kader van een grotere oefening „Heisdeur" genaamd. Drie ma riniers in burger drongen gisteren ge wapend en wel een bank binnen, ter wijl een vierde militair buiten de wacht hield. De mariniers eisten geld en hebben, naar zij later vertelden, direct meegedeeld, dat het een oefening betrof. Dit werd echter noch door het bankpersoneel noch door het aanwezig publiek, waaronder verschillende be jaarden begrepen. De lokettisten renden gillend weg, terwijl de bankdirectie alarm sloeg. De politie rukte daarop met groot materi aal uit. Intussen was een passerende agent reeds met pistool in de hand de bank binnengerend. Gelukkig voor de mariniers kwam hij niet tot actie, om dat zij hem bliksemsnel de gang van zaken vertelden. De mannen werden echter wel mee naar het politiebureau genomen, om precies uit de doeken te doen wat er gaande geweest was en wie opdracht tot deze gefingeerde over val gegeven had. Het marinecommando Den Helder heeft later op de dag zijn excuses aangeboden, omdat verzuimd was poli tie en bankdirectie tijdig te waarschu wen. Het publiek had echter zo weinig mogelijk van de oefening mogen be merken. Maar de overval was zeker niet in de oefening gepland. Volgens opdracht moesten de mariniers zich „al leen verdacht" opstellen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kamerleden uit ver schillende fracties willen met voorstellen komen om prinsjesdag in het vervolg op de laatste dinsdag van augustus te hou- in plaats van zoals nu op de derde dinsdag in september. Zy willen berei ken, dat op deze manier de werkzaam heden, die met de miljoenennota verband houden, vlotter kunnen verlopen. De Tweede Kamer kampt ieder zit tingsjaar met problemen, om de depar tementale begrotingen op tijd in discussie men. Alsgevolg daarvan verkeert de Eerste Kamer ieder jaar in de situatie dat de begrotingen dikwijls ver in het lopen de begrotingsjaar behandeld moeten wor den. De fractie van D '66 pleit al enige jaren voor deze verandering. Mr. F. van Thiel (KVP) is gisteren op- euw tot voorzitter gekozen voor de zit tingsperiode 19701971. Bij de eerste stemming verwierf mr. Van Thiel 114 van de 122 uitgebrachte stemmen. Tot tweede voorzitter werd gekozen drs. Nederhorst (P.v.d.A.) met 90 van de 120 uitgebrachte MOSKOU (Rtr) Het presidium de opperste Sovjet heeft Vasili Tolstikov benoemd tot Russisch ambassadeur in Peking, zo bericht het Russische pers bureau' Tass. Sinds de vorige Russische ambassadeur drie jaar geleden tijdens de culturele revolutie werd teruggeroepen uit China, heeft Moskou geen ambassa deur in Peking meer benoemd. Na dat dieptepunt in de Russisch-Chinese be trekkingen werden de diplomatieke con tacten op het niveau van zaakgelastigden onderhouden. Tolstikov. die m Leningrad carrière heeft gemaakt, staat bekend als een orthodox communist Hij is partijsecre taris in Leningrad lid van het centraal comité van de communistische partij, af gevaardigde naar de opperste Sovjet en als ingenieur afgestudeerd aan het spoor weginstituut van Leningrad. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Wij staan op de bres voor honderdduizenden gezinnen van agrariërs, die het in onze huidige maat schappij ondanks hun harde werken en sober leven steeds moeilijker krijgen om zich te handhaven. Wij staan landbouwpolitiek opzicht voor moeilijke tijd". Dit zei vanmiddag voorzitter ir. Knotnerus van het landbouwschap.dat vandaag in Scheveningen in een bijzon dere bestuursvergadering zijn 25-jarig bestaan viert. De heer Knottnerus ging vooi toekomst van de landbouw uit van twee feiten. Het aandeel van land- en tuin bouw in de economie wordt steeds klei ner en van de produklen die de agra riërs voortbrengen komt er op de markt eerder te veel dan te weinig. Het Schap pleit voor snellere afvloeiing met pas sende begeleiding van werkers in landbouw en grotere mogelijkheden voor de bedrijven die blijven. De blijv hebben recht op een rechtvaardig prijs beleid, een actief structuurbeleid ei voor de zelfstandigen. stemmen. Zijn partijgenoot Franssen kreeg 14 stemmen. Als derde voorzitter kwam in aanmerking de heer Zegering Hadders (VVD) met 93 van de 119 stern- De ARP'er Aantjes kreeg bij deze stemming 10 stemmen. Mr. M. de Niet, voorzitter van de Eerste Kamer heeft de senatoren er gis teren op gewezen, dat zij in het vorige parlementaire jaar maar liefst 1058 pagi- tekst van de zogenaamde Hande lingen volgepraat hebben. Hij noemde dit niet direct een uiting van zelfbeheersing ran de 75 Kamerleden, die bovendien ,niet bepaald indrukwekkend lang" in de -ergadering zitten. „Het moet mogelijk zijn de behandeling van de onderwerpen te bekorten, zonder schade te doen aan de degelijkheid. Ook in de senaat dus: „geen woorden (althans minder woor den), maar daden Goodpaster ongerust over NAVO DÜSSELDORF (Reuter). De opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrach- n Europa, de Amerikaanse generaal Goodpaster. heeft in Düsseldorf gezegd, dat de nucleaire macht van de Sovjet- Unie binnen vier of vijf jaar die van de NAVO zal overtreffen, als de huidige ontwikkeling zich voortzet. „De groei van de Russische raket macht en de toenemende dreiging van de kant van de strijdkrachten van landen van het Pact van Warschau en een steeds groter veiligheids probleem voor her Westen", voegde hij eraan toe. Volgens de generaal staat er tegen- /er deze groeiende macht van de landen van het Pact van Warschau een ver zwakking van de NAVO. De generaal dat de Russische landmacht grondig gemoderniseerd en uitgebreid wordt, dat de luchtmacht reeds aanzienlijk sterker dan die van de NAVO en dat de Rus sische marine de op één na grootste ter wereld is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dc PTT gaat volgend jaar een aantal tarieven wijzigen. Deze hebben betrekking op poststukken, tele foon en telegrafie. De wijzigingen gaan op verschillende data in. te beginnen op 1 januari 1971. Bij de Post gaan op 1 februari omhoog: tarieven voor drukwerken (tot 20 gram van 12 naar 15 cent), pakjes, postpaketten en periodieken. Aantekenen en spoedbestelling gaan met 25 ct. omhoog. Bij grote partijen post komen netto tarieven in de plaats van de huidige kortingsregelingen. Niet duurder worden binnenlandse brieven en briefkaarten, alsmede in ternationale brieven tot en met 20 gram, behalve voor landen buiten de EEG. Evenmin gaat het tarief dagbladen en daarmee gelijk te stellen nieuwsbladen omhoog. Verzending van braillestukken wordt Bij de telefoondienst zijn de volgende veranderingen voorzien Het abonnement gaat met ingang van 1 januari omhoog met 1,per maand. Het entreegeld blijft gelijk. •Het aantal tarieven wordt 2 in plaats van 4. Het basistarief gaat per gesprek van 7 cent naar 10 cent voor onbeperk te tijdsduur. Het tijdtarief voor inter- lokaaalverkeer met telling op tijdbasis wordt per minuut 20 cent, goedkoper dan thans. Het vrijetijdtarief wordt een uur vervroegd. Men betaalt half geld. Bij de telegraafdienst geldt, eveneens Postgiro. i 1 januari. ar exclusief de Rijkspost- heeft in 1969 een winst 260 miljoen gulden. Dit is leer dan in het voorgaande Sen en ander blijkt uit het jaarverslag van de PTT over 1969. De grootste winst werd gemaakt bij de de telefoon- Telefoondienst. Het exploitatieresul- verschuiving, jaaj daarvan was ruim 152 miljoen gulden, 44 miljoen meer dan in het spaarbank - 70 miljoen 1 verslagjaar. met ingang Optrekking van de tai binnenlandse telegrammen. Verhoging van het telexabonnement met 10,per maand. Aanpassing van enkele tarieven van telegrammen naar het buitenland. De nieuwe structuur gesprekken betekent waarbij het telefoonverkeer directe omgeving wat duurder wordt, maar waartegenover het verkeer over grotere afstanden aanmerkelijk goed koper zal worden. Dit houdt in, dat het huidige stads gesprek (lokaal gesprek) in prijs ver- hoogd wordt van 7 naar 10 cent. Daar miljoen gulden werd behaald ondanks worden gesubsidieerd, staat tegenover dat voor deze 10 cent een ernstig exploitatieverlies bij de Uit de begroting een veel groter gebied met interlokale dienst posterijen en bij de draadom- 1971 bliJkt dat gesprekken bestreken kaartje). voorgaande verslagjaar. De postcheque miljoen gulden verwacht. Gesproken behalve bij de telegrammen en op het - en Girodienst en de Telegraafdienst wordt in dit verband over een zorgelij- gebied van de draadomroep een aan- boekt,,, respectievelijk 20.8 ,n 11.9 mil- kt- situatie waarin de verliesgevende aienlijke te constateren In totaal activiteiten in steeds toenemende mate gmgen ruim due miljard brieven door jorn winst. De grote winst van 260 door de rendabeie die„sle„ „toeten de molen 170 miljoen meer dan in 1968. Het aan telegrammen (binnenlaandse de PTT voor en buitenlandse) liep terug met 100.000 zeer beperkte tarief- tot 2,9 miljoen stuks, aanpassing (verhoging) noodzakelijk is. Het aantal, lokale, interlokale en in- Volgens het jaarverslag is deze echter ternationale (uitgaande) telefoongesprek- wordt - roep Dit basistarief geldt voor de eigen sec- De Posterijen leden een verlies van onvoldoende, indien de scheefgegroeide ken beliep ruim 2,5 miljard. Dit is bijna tor en de direct aangrenzende omlig- ruim 38 miljoen gulden, terwijl de bedrijfseconomische verhoudingen bij 135 min. meer dan in'68. Het aantal boe- gende, sectoren. Draadomroep er 983.000 gulden op ver- de Postdienst niet worden hersteld met kirfgéti bij'dë PoStgifo bedroeg 352 min.. Daartegenover gaat voor het telefoon- loor. Bij de Posterijen heeft men het behulp van steun van de kant van het 36 miljoen meer dan in '68. Via deze verkeer met geheel overig Nederland tekort enigszins onder dat van 1968 rijk. „Als dit niet mogelijk is, wordt het instellingen werd voor 38 miljoen gul één tijdtarief gelden dat veel lager is weten te houden, maar wegens de onvermijdelijk dat van tijd tot tijd door den meer aan transacties gepleegd, het- dan het huidige. Zo gaat bijvoorbeeld enorme verliezen die door de verzen- passende tariefmaatregelen paal en geen neerkomt op een totaal van 352 een gesprek van 4 minuten van Vlis- ding van de kranten, tijdschriften en perk wordt gesteld aan die verliezen", miljoen. De loketomzetten van de post- singen naar Groningen 80 cent kosten drukwerk dreigen te ontstaan er voor aldus het jaarverslag, tegenover thans 91 cent. 1970 een exploitatieverlies van 80 a 90 Er is in alle sectoren (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Een jaar van voet- gangersellende ligt weer achter ons". Met deze dramatische woorden begon me vrouw V. I. van der Docs-Enthoven. voprzitster van de Nederlandse Vereni ging Bescherming Voetgangers haar jaarrede aan het begin van dc jaar vergadering van de vereniging in Den Haag. Veel aandacht besteedde mevrouw Van der Does aan verkeersongevallen met kinderen. „Wist u dat in geen enkel land in Europa jaarlijks, verhoudings gewijs, zoveel kinderen omkomen in het verkeer en wist u dat meer dan de helft van alle in het verkeer gedode en gewonde voetgangers jonger is dan 15 jaar? Dat getal is ook in geen enkel land zo hoog", vervolgde zij. Het snelverkeer krijgt overal voor rang en dat ten koste van de voet gangers. Zoveel prioriteit wordt zelfs aan auto's verleend, dat men huizen zonder trottoir daarvoor accepteert. Teveel wegen hebben (nog) geen voetpaden en zijn daardoor voor schoolgaande kinderen levensgevaarlijk. Als voorbeeld haalde mevrouw Van der Does de Maasdijk in 's-Gravezande aan. De kruin van de dijk is pas geasfalteerd, de kuilen zijn weg en ook de maximumsnelheid is af geschaft. Kinderen moeten daar nu zon der enige bescherming naar de bus halte lopen. Mevrouw Van der Does wilde schei ding van de verkeerssoorten. „Hollan ders hebben veelal de onzinnige gewoon te de auto als jas te gebruiken; men wil (ADVERTENTIE) Winkelcentrum in Boschgeest? VOORSCHOTEN Na vele jaren passen, praten en meten bestaat de kans dat ook de wijk Boschgeest tc Voorschoten een bescheiden winkel centrum krijgt. De NV Rijm te Wad- dinxveen heelt een plan in uitvoering op de grond gelegen tussen de Schim- melpennincklaan en de Sixlaan voor de bouw van vier dagwinkels met boven woningen. Nou en of. Tanden en kiezen bestaan voor een groot deel uit kalkverbindingen. Om ze te 'bouwen en te onderhouden' moet er genoeg kalk komen. Waarvandaan? Uit zuivel- produkten zoals kaas: daar zit meer in en makkelijker opneem baar dan waar ook. Dus: als u uw kinderen een lekkere plak 'kaas uit het vuistje' meegeeft bij de schoolboterhammen, dan snoepen ze niet alleen veilig - ze voorkomen nog tandbederf ook. Belangrijk. hem liefst vóór ware het mogelijk in huis onder de kapstok zetten". Aan die wens is in de gemeente Oss voldaan. Daar zijn in een nieuwe woonwijk de trottoirs weggelaten, zodat ieder zijn auto zo dicht mogelijk bij de voordeur kan zetten. Conclusie van mevrouw Van der Does: „Men kan het kind evengoed in een mijnenveld laten spelen om het vertrouwd te maken met het mijnen- Voorts pleitte de voorzitster voor parkeren buiten de openbare weg, par keerverbod bij scholen, ten dienste van onder meer bejaarden verkeerslichten laten branden en betere beveiliging van Ir. P. Hakkesleegt, verkeersingenieur van Openbare Werken Delft, sprak latex- in de jaarvergadering over „Groene gol ven voor voetgangers en ruim baan voor het openbare vervoer". Door de toe nemende stroom van verkeer is het in werking stellen van verkeerslichten nood zakelijk. Daarbij wordt de tijd dat het voetgangerslicht groen is, nog te kort ge houden volgens ir. Haklcesteegt. Hij pleitte voor een zogenaamde groe ne golf. Deze bestaat uit het door middel van drukknoppen mogelijk maken van het kruispunt in één keer oversteken. Doordat men zich moet melden aan het regeltoestel wordt automatisch verschil gemaakt tussen „wel voetgangers-geen voetgangers". Bij afwezigheid daarvan kan het autoverkeer met minimale wachttijden doorrijden. Dit systeem werkt al in Delft. Speciale apparatuur is in dezelfde ge meente in werking gesteld om het open baar vervoer extra doorgang bij ver keerslichten te geven. Volgens ir. Hakke- steegt zijn verhogen van de snelheid en bevorderen van regelmaat en stiptheid eerste vereisten, 'indien het openbaar vervoer in de toekomst nog een redelijke kans wil hebben. Scherpe controle ook bij schepen I LONDEN (Rtr-j Na de luchtvaart maatschappijen treffen nu ook de grote I scheepvaartmaatschappijen maatregelen I tegen het kapen. De veiligheidscontrole op de passagiers is verscherpt, j Een woordvoerder van „Cunard" var I welke maatschappij de „Queen Eliza beth II" wekelijks tussen het Verenigde Koninkrijk. Frankrijk en de Verenigde Staten vaart, zei dat vooral passagiers die 72 uur voor het vertrek passage boeken, scherp ir. het oog worden ge- houden. Soortgelijke controle vindt plaats op de „France", d. j de wekelijkse dienst op New York mü de Cunard deelt. Werkgevers en werknemers willen herstel loonoverleg (Vervolg van de voorpagina) In dit velband wil de Tweede Kamer fractie van D '66 goedkeuring van het parlement verkrijgen op zijn vandaag in gediende initiatietwet, om artikel 8 uit de loonwet te schrappen- Dit artikel dat de regering machtigt om eventueel in te grijpen in individuele C-A.O.'s heeft des tijds geleid tot hel verbreken van het loonoverleg in de Stichting van de Ar beid door de vakcentrales. D '66 wil dit loonoverleg zo spoedig mogelijk laten hervatten. Dat werkgevers en werknemers elkaar dichter genaderd zijn door het schok effect van de regeringsvoorstellen op prinsjesdag blijkt ook uit de onverwach te keer in de verschillende stallingen in het Rotterdams havengebied, bij Philips en bij andere bedrijfstakken en bedrü- Werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf zijn vanmiddag in Den Haag besprekingen begonnen over de 400 gul den extra. Bij Philips begint men mor gen de besprekingen, terwijl in het Rot terdams havengebied de stakingsleiders gisteren een onverwachte maar ook dui delijke nederlaag leden tegenover de werkwillige havenarbeiders. Ook daar zullen wer kgevers en werknemers elkaar in de komende weken aan de onder handelingstafel treffen. Van de bespre kingen van vaandag en wellicht ook nog morgen zal het alhangen of ae rust in het bouwbedrijf geheel terugkeert. De protestmars die de Amsterdamse bouwvakarbeiders gisteren in Amsterdam gehouden hebben, is rustig en vooral waardig verlopen. De delegatie van de monstranten werden door de Raad Bouw bedrijf zoals zij het zelf uitdrukte zeer goed ontvangen. De bei-eidheid om de besprekingen te openen was toen al bij de Raad aanwezig, al of niet geïnspireerd door de uitspraak van de Amsterdamse- rechter, die de aannemers in hun eisen tot een verbod van vakbondsactiviteiten tegen de C.A-O. in het ongelijk stelde. D '66 hoopt dat NVV en NKV onmid dellijk weer met minister Roolvink aan de tafel willen gaan zitten, als duidelijk is dat het omstreden artikel zo gauw mogelijk uit de loonwet verdwijnt. Frac tievoorzitter mr. H. van Mierlo zou het bijzonder jammer vinden als de Tweede Kamer op formele gronden met de be handeling van zijn initiatiefwetsvoorstel zou wachten. In oRtober zal het Sociaal Economisch Overleg weer moeten wor den genormaliseerd, vindt hij. D '66 voelt er mets voor minister Roolvink als zondebok de woestijn in te sturen. Mij meent dat deze kwestie zo zakelijk moge lijk moet worden opgelost.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5