„Als Alphen wint, krijgen de spelers grootse ontvangst Honderd guld en boete voor brandstichter Huisvesting Jeugdkamerorkest Leiden maakte eerste 10 jaar vol In Engeland belangstelling bij bookmakers voor het „Spel zonder Grenzen Beschrijving van het kind voor geboorte kan uitkomst bieden Ondanks repeterende problemen bleef hoog artistiek peil gehandhaafd Lustrumviering met talrijke activiteiten WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT Burgemeester Gallas in Verona: (Van c speciale verslaggever) VERONA ALPHEN Het bal voor alle deelnemende teams in het zeer roman tische en zeer oude Castelvecehio Is de Alphenaren goed bekomen. Na een goede nachtrust was het dinsdag vroeg dag. Eén van de comité-leden had enkele vaandels weten te bemachtigen waarmee in de ochtenduren al vroeg werd ge oefend. Ook op het grote balkon van het hotel waren Alphenaren ijverig bezig. Dat het aan organisatie-talent niet ontbreekt blijkt wel uit het feit dat enkele telefoontjes met een in de buurt gelegen kazerne succes opleverden. Op het terrein van de kazerne mocht worden geoefend. Gistermiddag was er een camera- repetitie. Stel dat Alphen vanavond zou winnen. Burgemeester Gallas: „Mocht dat zo zyn dan zullen ze het weten. Als zy morgenmiddag in Alphen arriveren krijgen ze een grandioze ontvangst. Daar zullen wy voor zorgen." kele wijzigingen in de spelen aange bracht. Ook aan de veiligheid zijn de nodige eisen gesteld, vooral het onder deel vlaggen gooien geeft te denken. Dick van Bommel heeft om helmen verzocht voor de vlaggengoolers, maar dat heeft tot gisteravond geen succes gehad. De generale repetitie die gister avond werd gehouden doet het beste voor Alphen hopen. Met 43 punten be reikten zij de eerste plaats. Tweede werd Como met 38 punten. Een leuke stimulans, maar hoe het vanavond zal aflopen ls de vraag, want de andere lan den zullen nog wel wat achter de hand hebben gehouden. Daar tegenover staat dat Alphen uitstekende troeven heeft. Jammer dat het geen rechtstreekse uit zending naar Nederland wordt. Toch zullen vele Alphenaren ongetwijfeld voor de beeldbuis zitten omdat het Spel zonder Grenzen wel rechtstreeks op het Duitse scherm komt. In Alphen is deze zender goed te ontvangen tenminste' wanneer de nodige extra voorziening ieen versterkertje) is aangebracht. De generale repetitie gisteravond was een zaak waarbij de nodige politiek werd bedreven. Want men wilde de tegenstan der zoveel mogelijk in het ongewisse laten. De andere ploegen weten zo tot op heden nog niet wat zij aan Alphen hebben maar omgekeerd is dat ook het gevaL Een belangrijk man is Simon van 't Woud die als verzorger de spieren van de teamleden soepel moet houden. is hij onmisbaar. Het NCRV-team met o.a. Dick v. Bom mel, Barend Barendse, Dick van 't Sant «n Dik Passchier geven de Alphenaren weel mogelijk morele bijstand en dat j mvg dan ook best omdat het immers eet nationale zaak is geworden. Van ochtend kregen de Alphenaren nog de kans té relaxen. Er werd een rondvaart georganiseerd op het Gardameer voor alle deelnemende ploegen, journalisten en TV-mensen. Vanavond speelt zich de grote strijd af. Een strijd waarvoor Al phen zich volledig Inzet. Onder de enor me leiding van non-playing captain A. van Ommen en zijn staf. Ook gisteren was hij een tevreden mens. „Voor mij wordt het morgen (woensdag) pas be langrijk", zo zegt hij. Piet Hooy is in tussen opgeknapt van zijn angina. Gis termiddag kwam hij even in de arena kijken. Op het laatste moment werden nog en- Frankrijk heeft gisteravond al pech ge had. Bij het openingsnummer de in tocht der gladiatoren kwam een Franse deelneemster te vallen. Zij moest worden weggedragen. Het was nogal aangekomen en volgens de Franse ploeg leider zal zij vanavond in leder geval niet meedoen. De generale repetitie werd bygewoond door ongeveer tienduizend belangstel leden. Vannacht werd bekendgemaakt dat voor de eerste maal in de geschie denis in Engeland officieel kan worden gewed by de erkende boolanakers op het Spel zonder Grenzen. Roel van Duyn met gevolg in Roelofarendsv. ROELOFARENDSVEEN De Amster damse oppedkabouter Roel van Duyn zal morgen met groot gevolg in Roelof - arendsveen aanwezig zijn om getuige te zyn van de eerste nationale waterzitpaal- wedstryden, welke in het kader van Louis van der Meers botenbeurs aan de Westmeerlaan morgenmiddag om 3 uur worden gehouden. LEIDEN Gisteravond had op de Haagweg een aanrijding plaats tussen een personenauto en een fietser. De fietser, een negenjarige jongen reed zonder licht. Hij is met een zware her senschudding door de eerste hulpdienst naar het Diaconessenhuis gebracht. het „Spet zonder I Raadsvrouwe uit kritiek op directeur Colli 'ge ran p. en w. DEN HAAG LEIDEN De raads vrouwe van een 20-jarige broodbezor ger uit Leiden oefende bij de Haagse politierechter scherpe kritiek uit op het beleid dat door het Bureau Huisvesting en in het bijzonder door de directeur de heer Woudstra wordt gevoerd. Hy zou slechts volgens do ambtelijke richt lijnen te werk gaan en geen gevoel be zitten voor persoonlyke, mociiyke om standigheden waarin sommige perso nen verkeren. Dat zou dan ook liet geval zyn ge weest met deze verdachte, die terecht stond wegens poging tot brandstichting in Bureau Huisvesting. In de avond van 31 mei liet hy een fles benzine door de brievenbus van het gebouw lopen en gooide er een brandende lucifer achter na. Hoewel de brand geen grote omvang verkreeg, moest toch de brandweer er nog aan te pas komen om het vuur te blussen. Behalve voor deze brandstichting, stond de jongeman ook nog terecht wegens Rechter heeft waardering voor werk verdachte diefstal van een hekwerk, dat een af scheiding vormde tussen de woning welke hem intussen is toegewezen en een fabriek. Er waren grote huisves tingsproblemen, want de vrouw van verdachte woonde met de baby by haar moeder en verdachte zelf verbleef 'b nachts meestal in het politiebureau. „Hij was helemaal over z'n toeren, om dat hij van het kastje naar de muur werd gestuurd en zijn huwelijk in ge vaar raakte." zei de raadsvrouwe, mr. Raval. De officier van justitie consta teerde, dat het tegenwoordig steeds meer voorkomt, dat men door gewelddadige handelingen het inwilligen van verlan gens wil afdwingen. Dit optreden kan uiteraard niet worden toegestaan, al dus de officier. De eis luidde vijf weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van De verdedigster zette uiteen, dat er met de directeur van het Huisvestingsbureau niet valt te praten, hetgeen zij ook bij behandeling van andere zaken heeft ondervonden. Het optreden van ver dachte was onjuist, doch hij wist geen uitweg meer. Hij had zelfs al plannen om het Leidse stadhuis in brand te ste ken. Verdachte werkt, nu hem tenslotte huisvesting is verschaft hard om zijn gezin goed in te richten. Indien hem gevangenisstraf wordt opgelegd, wordt dat onderbroken en zijn er nieuwe moei lijkheden, aldus de raadsvrouwe. Ze ver zocht met een geldboete te volstaan. De rechter verklaarde veel waardering to hebben voor het harde werk van verdachte en volstond daarom met op leggen van 100,boete. Mogelijkheden regionale radio en tv beperkt LEIDEN In antwoord op vragen van het socialistische ex-raadslid F. Gransch heeft het college van b. en w. de Leidse gemeenteraad meegedeeld, dat het on derwerp van regionale radio en tele visie nog steeds zyn belangstelling hee«t. Zodra een commissie ad hoe een rap port over de regionale radio en tv heeft uitgebracht zal dit ter kennis van de raad worden gebracht. Tevens zal de raad dan een preadvies bereiken. Het college wijst er op, dat de mogelijkheden tot het houden van regionale radio- en tv-uitzendlftgen beperkt zullen zijn in verband niet de financiële consequen- LEIDEN Gistermiddag omstreeks zes uur liep een zesjarige jongen zwaar hoofdletsel op toen hij zonder te kijken de Haarlemmerstraat overstak. Hij bot ste hierbij tegen een fietser en kwam ten val. De jongen werd door de eerste hulpdienst naar het Diaconessenhuis gebracht. LEIDEN Het Bureau Maatschappelijk Contact Orgaan is tijdelijk verhuisd van Breestraat 117 naar Nieuwe Rijn 20a. Over enkele maanden volgt een defini tieve verhuizing naar de Stationsweg. LEIDEN Aangezien de levenskan»*® van kinderen niet aangeboren afwijkin gen in belangrijke mate afhangen van zeer spoedige behandeling na de geboor te, is het gewenst deze afwykingen voor de geboorte vaat te stellen. Uit een on derzoek by 67 patiënten uit de Leidse universiteitavrouwenkllnlek en by 5 pa- patiënten uit de kraamkliniek „t'yt den Bosch" te Haarlem is gebleken dat de foetografie (beschrijving van het kind) uitkomst kan bieden. Er wordt een vruchtwaterpunctie ver richt met een ongebruikelijke korte naald (zodat het kind geen risico's loopt) waarna twee verschillende soorten roent- gencontrastoffen in de baarmoederholte worden gespoten. Na 24 tot 48 uur wordt een roentgenfoto van de buik van de moeder gemaakt. Hierop is het kinld goed te zien, doordat de ene constrastof zich hecht op de huid van het kind en de andere constrastof wordt opgedronken en in de darmen en blaas van het kind kan worden gezien. Uitwendige afwijkingen aan hoofd, romp en ledematen kunnen dus worden waargenomen. De doorgan kelijkheid van het maagdarmkanaal kan worden vastgelegd. Soms wordt het ge slacht ook gezien, maar dit is slechts in plusminus 15 pet van de gevallen zo. Dit concludeert de heer P. F. Wiesenhaan in zijn proefschrift „foetografie" waarop hij vandaag hoopt te promoveren tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse Universiteit. Promotor zal zyn prof. dr. A. Sikkel. De heer Wiesenhaan is als vrouwenarts verbonden aan het R.K. Ziekenhuis Maria Stichting te Haarlem. Wanneer er tussen moeder en kind een bepaald bloedgroepenverschil bestaat (het zg. thetus-antagonismekan het bloed van het kind door de moeder wor den afgebroken, waardoor het kind voor de geboorte kan sterven. De laatste jaren is men in staat indien nodig het kind tijdens de zwangerschap een bloed transfusie te geven en daardoor het leven te redden. In dit geval moeten er gegevens van het kind zelf bekend zyn om het bloed op de juiste plaats te bren gen. Bij tweelingzwangerschappen is het soms van belang vast te stellen of er sprake is van 'n of twee-eiige tweelingen Zeer zeldzaam kan de bepaling van het geslacht voor de geboorte noodzakelijk zijn. De vruchtwaterpunctie is bij het on derzoek in Leiden en Haarlem een onmis bare methode gebleken voor een bloed transfusie voor de geboorte van het kind. aldus dr. Wiesenhaan. In de gevallen, dat er een aangeboren afwijking werd ver moed (teveel vruchtwater) bleek er ver rassend vaak een normaal kind te be staan .Aangezien teveel vruchtwater vaak een vervroegde bevalling geeft, was deze constatering van groot belang. Door de vroegtijdige bevalling te voorkomen kon het kind In leven worden gehouden. Men wordt achteraf rnlet verrast door een totaal misvormd kind, waarvoor alle moeite tevergeefs zou zijn geweest. Be stond er door ernstige afwijkingen een niet-levensvatbaar kind (bijv. de afwe zigheid van de hersenen, monstrum, e.d.) dan werd de voortijdige bevalling juist niet geremd, maar aangemoedigd, het geen voor de moeder natuurlijk van voor deel was. De methode kent in principe 2 gevaren: de vruchtwaterpunctie heeft ri sico's, evenals de roentgenstralen van de roentgenfoto. Het eerste gevaar wordt verkleind door de beschreven methode van de korte naald. De eventuele nadelen van de stralen moet men afwegen tegen het voordeel, dat de fotografie kan ble- LEIDEN KREEG WAT ZWITSERLAND OOK HAD LEIDEN „Waarom geen jeugdorkest in Leiden?" stond als kop boven een artikel op zaterdag 17 september 1960 in deze krant te lezen. „Wat in Zwitserland mogelyk is, moet in Leiden niet tot de onmogelijkheden behoren," heette het verder in een gedurfde vergelyking tussen hoog gebergte en natte, van sloten vergeven polders beneden zeeniveau. Veel meer dan een toevallig raakpunt op het terrein van de kaas was er niet, ofschoon belde soorten een pittig karakter hebben. Dank zy de interesse van jeugdige muziekmakers voor eikaars activiteiten echter kreeg Lelden tien jaar geleden dan toch nog iets dat Zwitserland, óók had: een Jeugdorkest. Marente Zaalberg (thans getrouwd met een Noor) en fluitist Rien de Rëede brachten in 1960 de Paasvakantie in Zürich door. Ze kenden reeds het spel van het Jeugdorkest uit die stad van een bezoek aan Leiden en werden door het Zwitserse instrumentale enthousiasme en de degelyke eoncertroutine geboeid. Tijdens die Paas vakantie dan namen Marente en Rien zich heilig voor: dat Jeugdkamerorkest Leiden gaat door. En zo is het gekomen. Het ernstig voornemen kreeg gestalte op Prinsesdag I960. Henk Briër (toen nog veelbelovend; een term die nog wel eens op hem van toe-passing wordt gebracht vanwege zfln jeudig frisse aanpak, hoewel die belofte al dik en breed vervuld is) zette zich in als bedrijfsleider over stemmen- groepen, maten, akkoorden en klankkleuren. Onder zyn directie, die nog steeds een afstraling is van een hoog voltage producerende energiecentrale, kan men nu lu sep tember '79 het tweede lustrum gaan vieren. Met de oprichting ging men niet over één nacht ys. Misschien niet koorts achtig, niaar wel vruchtbaar werd overleg gepleegd met K O en de Leidse Jeugdactie. Er kwam een com missie van aanbeveling en het uitzicht op zo'n jong orkest voor jonge men sen sprak de jongeren inderdaad aan. Twintig strijkers en blazers meldden zich en de repetities konden beginnen, voorzichtig en kalm aan met o.a. een „stukje" van Handel (delen uit de Firework Music) om het niet al te moeiiyk te maken. Op het ogenblik kan men terugzien op maar liefst zo'n 150 uitgevoerde werken Het was aanvankelijk niet eenvoudig, tot een goede selectie van het spelers- materiaal te komen. Met 20 jongelui werd begonnen, van wie er thans nog twee in het orkest spelen. Maar steeds hechter werd voortgeborduurd op het idee, dat in 1960 ontstond in „de ro mantische bossen" rond Zürich (want die schijnen er, althans volgens uitla tingen van het huidige bestuur, ook iets mee te maken hebben gehad). In de Ulo-school aan de Asserstraat werd fors en toegewijd gerepeteerd wie Briër kent zal dat kunnen begrijpen. Op 15 april 1961 al bewerkte L.TA- voorzitter G. Steinbach, die als advi seur aan het orkest verbonden is, dat het Jeugdkamerorkest zijn medewer king kon verlenen aan een klassieke avond van de Stichting Leidse Jeugd actie. In dat jaar verzekerde men zich ook van een vererend beschermheer schap. Nederlands prominentste violist (laat hij elke twijfel maar uitvechten met Herman Krebbers) gaf er zijn Theo Olofs patronaat Theo Olof wist toen al wat hy deed. Op het lustrumconcert op 10 oktober a.s. in de Stadsgehoorzaal verleent hij een nieuwe onderscheiding aan het on der zyn patronaat musicerende en jubi lerende ensemble: hij vervult dan de soloparty in het Tweede Vioolconcert In tien jaar is in Leiden bewezen, dat het woord „jeugdorkest" weinig te ma ken heeft met aardig vertier voor kin deren, iets hobby-achtigs. dat nog niet volgroeid is. Een dergehjke opvatting is door het Jeugdkamerorkest Leiden totaal geloochenstraft. De jongste van de orkestleden is twaalf jaar en de ove rigen komen niet boven de dertig uit. Per jaar worden 10 a 12 concerten ge geven. Een jaar Is het zelfs voorge komen, dat 21 maal moest worden op getreden. Vaste prik is het jaariykse concert voor de donateurs cn dan vol gen al gauw de uitnodigingen van an dere plaatsen met name Alphen. Nieuwkoop, Ter Aar, maar evengoed werd en wordt geconcerteerd in Kre- feld, Hüttental. natuurlijk in Zürich. dat zich een soort kraamheer mag noe men, Schaffhausen en ga zo maar Hoogtepunten Uit de tientallen concerten zyn wel hoogtepunten te noemen. Heel fijne herinneringen bewaart het orkest aan het optreden op 15 april 1966 in Lei derdorp, waar men de onlangs over leden meesterhoboïst Jaap Stotijn mocht begeleiden. Tweemaal werd in strumentaal deelgenomen aan het Leids Akkoord en dat er een band bestaat tussen Leidse orkesten en koren be wijzen de concerten met het Neder lands Madrigaalkoor. de Stem des Volks, de koorklas van de Muziekschool en het Toonkunstorkest. Er waren ook radio-opnamen voor Vara en Avro. Veel lauweren vergaarde het Leidse ensemble tijdens de Internationale Jeugdmuziekweek in het voorjaar van 1967. Toen werd internationale niu- ziekjubel bereikt met jeugdorkesten uit Hüttendal en Zürich. We herinne ren ons nog die grandioze uitvoering van Haydns Londense Symfonie nn 97. die het 20-jarig bestaan vbn de Leidse Jeugdactie luister byzette. Toen al bleek „Leiden" met fenomenale uit voeringen een bijzonder hoog niveau te hebben bereikt. De handhaving van een peil. waarbij men met kop en schouders boven ver gelijkbare ensembles uitsteekt, is geen gemakkelijke zaak. De bezetting geeft elk jaar weer zorgen, vooral de viool- bezetting is in Leiden en omgeving een probleem. Steeds is het in de maand september maar afwachten, of de le den die het voorgaande seizoen hebben 1 (vaste) bas, 2 fluiten, 2 hobo's en 1 meegespeeld weer terug zullen komen. Door studie bijvoorbeeld en vertrek naar andere, 'volwassen' orkesten moe ten leden vaak bedanken. Vyf jaar ge leden werd in samenwerking niet dp Stichting Leidse Muziekschool een B- orkest opgericht op een doorstroming naar het Jeugdkamerorkest als A-or kest te kunnen garanderen. Ook hier vormen de violisten nog een zwakke schakel. Om dit te verhelpen is hecht smeedwerk nodig dat slechts door jon ge violisten zelf de belangstelling voor strijkinstrumenten is weer toegeno men) gedaan kan worden. Henk Briër (,,ik blyf dirigent van het Jeugdkamerorkest zolang het orkest en ik bestaan") is best tevreden met zijn pupillen. „Ik ben erg happy bij voorbeeld met het Mozart-spel van hel orkest. We spelen vrij veel Handel een lekker opkomertje veel Bach, überhaupt veel klassiek." De bezetting is momenteel 6 eerste violen, 8 tweede, 2 altviolen, 4 celli, klarinet. Gelukkig kan nien steeds voor concerten een beroep doen op „keien", •lie bet orkest verlaten hebben. De lustrumviering is groots opegzei Affiches en stickers zullen aan het feit herinneren, de hele stad door. Er wordt een boekje uitgegeven, samengesteld door mevrouw Steinbach en bestuurs lid Jaap van Riesen, met een overzicht van alle activiteiten gedurende deze viering. Ook zullen hierin hoogtepun ten uit de afgelopen 10 jaar. foto's enz. worden opgenomen. Lustrumconcert Op 10 oktober vindt in de Stadsge hoorzaal het lustrumconcert plaats met medewerking van oud-orkestleden. Solist is dan Theo Olof. De entreeprijs i« zeer civiel gehouden. In het kader van deze viering heeft het ministerie van CRM aan Henk Briër een op dracht verstrekt lot het componeren van een werk voor jeugdkamerorkest. Tijdens het lustrumconcert zal liet ten gehore worden gehrachl. Briër wilde.er al iets over mededelen. „Uiteraard is het gereed. Het is een tweedelig werk. verre van tonaal en geavanceerder van stijl dan Stoekhau- sen." Zelf vindt Henk Briër: „het mag geen naam hebben", maar hij noemt het toch maar Prelude en Toccata voor 35 solisten, die er een eigen stem >n hebben: 19 strijkers, 9 blazers en 6 slagwerkers en piano. Op 20 september en 4 oktober zyn er studiedagen on het Jeugdbuitencen- trum de Korte Vliet. Wie belangstel ling in het zelf musiceren heeft zal er veel kunnen leren. Op 31 oktober en 28 november zijn er Kamermuziek- avonden in De Lakenhal, verzorgd door leden en oud-leden. Een Kameravond in De Lakenhal op 12 december wordt verzorgd door ere-lid en oprichter Rien de Reede. fluit, met medewerking van pianist Theo Bles. Van 15 t'm 21 november wordt in de Muziekschool een Kamermuziekcon cours georganiseerd om de muziekbe oefening by de jeugd te stimuleren. Op 21 november vindt de finale plaats in De Lakenhal. De deelnemers zullen in drie leeftydsgroepen worden inge deeld. nl. tot en met 15 jaar, van 16 t/m 18 jaar en van 19 jaar „en ouder". In de jury zullen zitting hebben de he ren Louis Sons (oud-lid Residentie orkest. thans leraar aan het Rotter dams Conservatorium), de fluitist Koos Verheul (goede wijn die geen krans behoeft), muziekrecensent Kees Verhoef en Henk Geirnaert, directeur van de Leidse Muziekschool. Het huidige bestuur van het Jeugdka merorkest Leiden is als volgt samen gesteld: voorzitter (en hoboïst) Han Kapaan. vice-voorzitter Wim Vierssen. secretaresse Ada v. d. Bent, tweede se cretaresse Barbera Wohl, penningmees- teresse Marjolein Hennes, tweede pen ningmeester Thijs de Graaf en assessor Jaap van Riesen. Secretariaatsadres: Merelstraat 254, Leiderdorp, waar men zich ook voor studiedagen en kamer muziekconcours kan opgeven. Leden en oud-leden gaan na afloop van het lustrumconcert op 10 oktober 'n groot feest vieren op het Jeugdbuitencen- trum van de Stichting Leidse Jeugd actie, Vlietweg 4. Aanmeldingen hier voor worden ook graag opgewacht aan het adres Merelstraat 254. Het Jeugdkamerorkest Lelden, dat aan alle grote orkesten van ons land mu sici heeft geleverd, gaat weer wellui dend van zich laten horen. Er Is alle TON PIETERS.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3