£eidae(3oii/tci/nt Werkgevers en werknemers willen herstel van loonoverleg SCHOKEFFECT VAN TROONREDE Volksfront geen vertrouwen meer in Rode Kruis Staat van beleg in Jordanië Intensief bedrijfs- en politiek overleg MR. J. LUNS ONDER ZWARE BEWAKING VAN POLITIE Feijenoord toch op televisie REGERING GEHEEL UIT MILITAIREN 61e jaargang, no. 18.156 WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1970 T.v.-SELECTIE VANAVOND Nederl&nd 1i 18.04 uur Den Haag vandaag; 19.09 uur Première; 20.25 uur Voetbal FeljenoordUt Arad 22.50 uur Stud'o Sport. VRIJWEL OVERAL DROOG Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, aanvan kelijk aan de waddenkust nog krach tige wind krimpend naar zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Van e :rslaggevers) DEN HAAG Het schokeffect van de loonpauze, gisteren opge roepen in de Troonrede, begint nu reeds tekening te krijgen. Werkgevers en werknemers heb ben elkaar onverwacht weer ge vonden in hun gemeenschappe lijke verklaring, dat een loonstop de problemen niet oplost. Integen deel. Volgens het bedrijfsleven worden de moeilijkheden dan al leen maar groter. Dit kan bete kenen, dat de Sociaal Economische Raad in zijn advies en de Tweede Kamer in de discussies over de miljoenennota alles op alles zul len zetten, om de loononderhan delingen waarvan de arbeids- ust voor een groot deel afhangt - «eer normaal op gang te krijgen. Een en ander betekent tevens, dat mi nister Rooi vink van Sociale Zaken waar schijnlijk nog vorder zal moeten gaan in' zijn handreiking aan de vakcentrales Dit althans veronderstelt politiek Den Haag na de commentaren op troonrede en miljoenennota van gisteren. Men verwacht in politiek Den Haag, dat de S.E.R zeer binnenkort zal komen met het advies ever de per 1 Januari voorgestelde loonstop Aan de hand daar van kan de Tweede Kamer medio okto ber des te, duidelijker uitspraak doen over het regeringsvoorstel De haren rijzen je letterlijk te berge bij het zien van deze kapsels. Ze zijn afkomstig uit Japan, waar een firma in cosmetica eens wat anders wilde. Het bovenste model heet „Hanekam" wat voor zichzelf spreekt. De andere twee hebben geen eigen naam. Of deze mode hier zal aanslaan is de vraag. Met harde wind zal het in *.val i eilijk 1 onprettig berich Als gevolg da; Plein 1813 in de n; Ook in Amerik duidelijke bericl (Zie verder pagina laatst (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM-ROTTERDAM Bij het laatste overleg tussen de NOS en Feijenoord hedenmiddag om twaalf uur is besloten, dat de Europacupontmoeting Fcijenoord-Ut Arad vanavond in Rot terdam door de tv zal worden uitgezon den. Enige duizenden kaarten bleken Feijenoordmanager Guus .Brox en stadiondirecteur B. de Kimpe stapten daarbij af van hun standpunt om bij niet uitverkocht zijn van het stadion toestemming voor uitzending te weige ren. De uitzending begint om 20.25 uur op net I. Van het uitzenden van deze wedstrij den hing ook af, of de Europacup II- wedstrijd Gottwaldov-PSV, die vanmid dag in Tsjecho-Slotvakije werd ge speeld, zou worden uitgezonden. Zowel in Rotterdam als in Gottwaldov was de apparatuur gereed gezet en waren lijn verbindingen gereserveerd, zodat direct tot uitzenden kon worden overgegaan. De uitzending van de wedstrijd van PSV begon om 16.10 uur. Van de voetbalwedstrijd Nenduri Ti- rana-Ajax om de Europacup zal morge navond van 18.15 tot 19.15 uur ,een filmverslag op het eerste net worden uitgezonden, aangenomen dat de film tijdig in Bussum arriveert. ADVERTENTIE VOOR 137 HEREN, en 40 dames is er nog plaats op t één van onze gezellige dansklubs. Welkom! HOOGLANDSE KERKGRACHT 48 Telefoon 01710-23583 DANSAVONDEN Lisse: ELKE zaterdag 8 uur LEIDEN EIKE zaterdag 8 uur (Voor Echte Dansliefhebbers) ELKE zond: Vliegtuigkaper door bewaker neergeschoten SAN FRANCISCO (A.P.). Een man die trachtte de gezagvoerder van een machine van de Transworld Airlines te dwingen naar Noord-Korea koers te zetten, is gisteren in het vliegtuig neer geschoten. Toen de kaper de machine ruim een uur in zijn macht had, werd hij getroffen door een schot van een par ticuliere bewaker, die meevloog om een pak aandel enover te brengen van Los Angeles naar San Francisco. Het was de 34-jarige Robert de Nisco, die „poli tie" riep en de kaper beetgreep nadat het toestel in San Francisco was geland. De machine kwam uit New York, had een landing gemaakt in Chicago en Los de dader was ingestapt GENèVE-AMMAN (Rtr'AP) Het Internationale Itodc-Kruiscoraité zal nieuwe afgevaardigden sturen naar de Jordaanse hoofdstad Amman voor de onderhandelingen met de Palcstijnen over de vrijlating van de ruim vijftig overgebleven gijzelaars uit de gekaapte Rode Kruis verdwenen was. en dat ;rder rechtstreekse bilaterale onderhan- •lingen met Engeland. West-Duitsland i Zwitserland zouden worden gevoerd, ïn woordvoerder van het Volksfront irklaarde gisteren dat zijn organisatie leen met de afzonderlijke regeringen te aken heeft en „niet eeuwig wil blijven De woord* enen te bevrijden, alleen maar het van de betrokkenen in gevaar zal brengen. Pas nadat Israël zich bereid hebben verklaard in te stemmen met eisen van het Volksfront, zou dat land lijst worden overgelegd met namen i-commandostrijders die men vrij wil hebben. Amerika wordt als vijand be schouwd, net als Israël, en daarom wor den de Amerikaanse gijzelaars op één gesteld met de Israëlische. De vijf ikken landen worden beschuldigd waar het geld verborgen Inmiddels heelt de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Riad verklaard dat het Amerikaanse initiatief voor vrede in het Midden-Oosten geheel dood is. De Verenigde Staten hebben volgens Egypte gefaald als onpartijdige bemiddelaar, en zijn teruggevallen op hun politiek van hun massale economische steun en het leveren van meer Phantoms aan Israël. Egypte acht het nu noodzakelijk terug viermogendhedenbesprekingen. Egypte zal overigens wel het bestand blijven respecteren. De Verenigde Staten hebben in hun antwoord op deze beschuldigingen wicht in het Midden-Oosten, zolang de Sovjet-Unie wapens blijft leveren aan Egypte. gepleegd". Op weg naar de Ridderzaal gisteren de bewaking voortduren. daarbij gevolgd door een Bij Troonrede bleef to met rechercheurs, rika voor het bijwonen van de vergadering van de Verenigde Naties stond de opnieuw onder zware bewaking. Op weg van Den Haag naar Schiphol volgden enkele politiewagens de auto van mr. Luns, een escorte, die vooral op Schiphol opviel. „Er zou sprake zijn van een Ambonees complot", aldus de verklaring van de minister op Schiphol. De leiders van de Baden Persutuan, de overkoepelende orga nisatie voor de Zuid-Molukkers in Nederland, verklaarden geschrokken te zijn van het bericht, dat er sprake zou zijn van een Ambonees complot tegen minister Luns. De heer P. W. Lokollo, sprekend mede namens ir. J. A. Manusama, wees er op, dat van de kant van de Baden Persa- tuan de Zuid-Molukkers op het hart is gedrukt zich rustig te houden en geen onzinnige acties te ondernemen. Hij meende voorts, dat juist minister Luns en minister-president De Jong door de toezegging met de leiders van de Zuid-Molukkers te gaan praten, zich de sympathie hebben 1-Molukkei i de Indont verd gedaan. De politie van Den Haag deelde nog mee. dat de berichten iver een aggressie op minister Luns zo onduidelijk zijn, dat ;een arrestaties konden worden verricht en dat deze naar erwachting ook niet zullen plaatshebben. De politie bereiken vel meer onduidelijke meldingen, die achteraf loos blijken te ajn, maar die de poli •igende maatregelen te nt (ADVERTENTIE) ER IS NU NOG grandioos dansfeest C11 waS op We, toen de poging tot kaping begon. Aan boord bevonden zich vijfenvijftig passa giers en zeven bemanningsleden. Tijdens het gevecht tussen De Nisco en de kaper ging er een schot af en de ingemai Frai Vol is Vol. tellig! Evert Castelein Nixon brengt tweede bezoek aan Europa WASHINGTON )ap) Het Huis heeft bekend gemaakt dat dent Nixon op zondag 27 seplt vertrekt naar Europa. Hi.i zal dan i zoeken brengen aan Italië. Spanje Groot-Brittannië. en wellicht ook Frankrijk en Joegaslavië. West:D land is niet genoemd. Het is zijn t de bezoek als president aan Europa. nse soldaten maken hier een praatje met ei belegerde provinciehoofdstad Kompong Tho sinpeld. Terwijl .een grote slag wordt ocrwa stopseten. AMMAN (AP-Reuter) In een nieuwe, wanhopige poging om zjjn gezag te herstellen in het door guerrillastrijders beheerste land heeft koning Hoessein van Jordanië de regering van premier Rifai vervangen door een militair bewind. De in Engeland opgeleide generaal Habis Majali is benoemd tot nieuwe opperbevelhebber als opvolger van de als pro-Palestijns bekend staande generaal Machmoer Hadissa. Majali heeft voor het hele land de staat van beleg laten afkondigen. De Palestijnen hebben gereageerd door de bundeling van alle strijdkrachten onder opperbevel van Yasser Arafat, de leider van El Fatah. Deze heeft als voorzitter van het centrale comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie ,een boodschap gezonden aan alle Arabische staatshoofden, waarin hij op hen een beroep doet onmiddellijk tussenbeide te komen „om een eind te maken aan het bloedbad, dat gericht is tegen het Jordaanse volk en zijn nationale eenheid." Inmiddels zijn opnieuw gevëchten uitgebroken in Zerka, ten noorden van Amman, tussen guerrilla-eenheden en eenheden van het Jordaanse leger. Guerrilla eenheden hebben de stad in handen. De nieuwe regering van Jordanië be staat uitsluitend uit militairen. Premier is kolonel Mohammed Daoed, die tevens de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheert. Minister van Defensie is gene raal Noetlak Eid- Hoewel waarnemers het nog te vroeg achten om te zeggen of de vorming van de nieuwe regering bete kent dat Jordanië eindelijk gaat afre kenen met het guerrillaprobleem, lijkt de politieke kleur van de regering niet aan twijfel onderhevig. De nieuwe premier is geboren in' Jeruzalem, gehuwd met een Amerikaanse, en was hoofd van de Jor daanse delegatie in de wapenstilstands commissie die na de oorlog van 1949 met Israël werd gevormd- Tijdens de juni- oorlog van 1967 werd hij door de Israëli's Opperbevelhebber Majali gere Britse commandant van het Arabi sche Legioen. Tijdens de zesdaagse oor log was hij opperbevelhebber van de Jor daanse strijdkrachten- Hij behoort tot de koningsgetrouwe bodoeïnenstammen uit de Jordaanse woestijn. Bij zijn benoe ming beloofde Majali nog eens zijn „on wankelbare trouw" aan de koning en de Hajsemietische troon. van koning Hoessein aan het nieuwe bewind houden in dal de verschillende overeenkomsten tussen de vorige regering en de guerrillastrij- 'orden nagekomen. Daarbij de i Juli. het de Palestijnen worden verplicht nemen van disciplinair? maatregelen te gen hun eigen mensen die de wetten van Jordanië overtreden Radio Amman heeft de guerrillastrij ders inmiddels opgeroepen het laatste ak koord met de Jordaanse regering-Rifai, dat gisteravond werd gesloten, trouw na te leven. Het akkoord hield in dat alle guerrillastrijders onmiddellijk de stad Amman zouden verlaten en de bewaking van de ambassades en openbare gebou wen weer zouden overlaten aan het leger en de politie.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1