GOUDEN KOETS IN ALOUDE CADANS NOG STEEDS OVERLEG OVER 400 GULDEN Volksfront verwerpt alle bemiddelingspogingen Havenarbeiders werken weer Traditie beheerst Haags centrum Drie concerns trekken één lijn Aannemers verliezen kort geding „ONZE EISEN ZIJN DUIDELIJK" Diplomatieke conferentie over kaper ij en Orkestmusici stellen minister ultimatum Anti-troonrede van Kabouters Pakket eisen als bedreiging Hersenschudding bromfietsster DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Prinsjesdag 1970 bracht wederom minder mensen op de been. Vorig jaar mocht er al een drastische achter uitgang in de publieke belang stelling worden geconstateerd, vandaag ontwikkelde dit ver schijnsel zich in dezelfde richting. De dranghekken werden tijdens de rit van koningin Juliana en haar gevolg van het paleis Lange Voorhout naar het Binnenhof, niet beleund door o verdikke rijen mensen. Ondanks het weer, dat wat wisselvallig was, maar geen regen bracht. Tot ver in de och tend kon men nog overal terecht om langs de route een fraaie plaats in te nemen. Voor het eerst sinds jaren bood de traditionele prinsjesdagstoet vandaag een opmerkelijke verandering. Een brok traditie was verloren gegaan. De immer fier in het front rijdende, hoog op zijn witte schimmel gezeten oud-hoofdcom missaris van de Haagse politie J. H. A. K. Gualthérie van Weezei schitterde door afwezigheid. In plaats daarvan za gen de toeschouwers langs de route dit jaar een welliswaar fraaie maar toch wel erg nuchtere auto waarin de huidi ge hoofdcommissaris mr. dr. C. N. Peij- ster met zijn adjudent in ceremonieel tenue zich liet vervoeren. Deze afbrokkeling van traditie werd gelukkig ruimschoots gecompenseerd door de terugkeer van één van de ko ninklijke gasten in de stoet; prinses Beatrix, die vorig jaar in verband met de geboorte van prins Constantijn ver stek moest laten gaan. De andere ko- nonklijke gasten die ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zit tingsjaar van de Staten Generaal in de stoet meereden waren koningin Juliana en prins Bernhard. Samen met prins Claus en prinses Beatrix waren zij gezeten in de glanzend gouden koets, die voor deze gelegenheid uit de konin klijke stallen gehaald was. De acht paarden die het galarijtuig voortrokken, werden begeleid door een overeenkom stig groot aantal koetsiers. Aan weers zijden van de gouden wagen liepen decoratief maar onaangedaan vier la keien. In totaal reden vier rijtuigen het koninklijk gezelschap en het gevolg naar de Ridderzaal. In de eerste twee rijtuigen hadden plaatsgenomen, een opperkamerheer, een grootmeester en grootmeesteres en een baron. Daarach ter volgde het galarijtuig met prinses Margriet en haar echtgenote. Malieveld (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Unilever, Philips cn AKZO trekken voor wat de extra-uit kering over 1970 betreft één lyn. Deze drie concerns willen niet verder gaan dan een eenmalige uitkering van 200 gul den, in plaats van 400 gulden. AKZO heeft reeds een beroep gedaan op de Stichting van de Arbeid om opnieuw overleg te voeren over de 40Q gulden. De bonden weigerden echter hierop in te gaan bij de besprekingen gisteravond tussen de AKZO en de bonden. Unilever, Philips en AKZO menen na melijk dat het akkoord van de Stichting van de Arbeid over de 400 gulden niet voor iedere onderneming geldt. Zij wil len daaraan blijven vasthouden, ondanks de omvangrijke stakingen bij Philips en de AKZO. Bij de Philipsvestigingen staakten gisteren reeds ruim 7000 perso neelsleden. De eisen van de drie vakbonden voor het havenbedrijf, dat thans weer werkt betaling van de reeds overeengekomen 2t gulden bruto per week; een uitbetaling van een garantieloon, d.w.z. het gemiddelde van de door de havenarbeider gekozen opeenvolging van diensten uitkeringen naast hel loon zoals va kantiegeld, voorjaars- en kerstuitkering en jok het loon in de vakantie moeten gebaseerd zijn op dit hogere gemiddelde uitkering van 200 gulden aan de sta kers voor de niet-gewerkte periode van Püim twee weken. Deze eisen moeten vóór 1 november ingewilligd zijn. gebracht door een dreunend kanonschot, afgevuurd door een batterij van de elfde afdeling rijdende artillerie op het Malieveld. Op dat tijdstip zwaaiden de deuren van het paleis aan de Lange Voorhout open, ging de erewacht van honderd man van de Koninklijke Luchtmacht stram in de houding staan en verscheen het koninklijk gezelschap. Over het Schelppad werd de stoet in beweging gezet, voorafgegaan door ne gen ruiters van de gemeentepolitie van 's-Gravenhage, gevolgd door de auto waai'in de hoofdcommissaris zat. Een detachement van de koninklijke marechausse, een ere-compagnie van de Garde Grenadiers, de Koninklijke Mili taire Kapel, een rijknecht-majoor cn twee rijknechts te paard gingen de rijtuigen vooraf. Adjudanten van de koningin volgden terzijde van de koets waarin prinses Margriet en mr. P. van Vollenhove gezeten waren. Een com mando rijkspolitie te paard kondigde de komst van de gouden koets aan. De chef van het militaire huis van de koningin, en een adjudant van de vor stin reden links achter het gouden rij tuig. Daarachter een commando rijks politie te paard. Het sluitstuk van de stoet vormde vier ruiters van de Bere den Brigade, gekleed in ceremonieel tenue. Het geheel stond zoals alle ande re jaren onder de geroutineerde leiding van kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck. eerste stalmeester van de koningin. Langs de route van het Lan ge Voorhout-Schelppad-Kneuterdijk- Lange Vijverberg-Korte Vijverberg- Ridderzaal. stond een afzetting van rond de duizend militairen. Ridderzaal Voor de Ridderzaal was de erewacht betrokken door het Korps Mariniers. De ere-afzetting was afkomstig van de twaalfde Pantser Infanterie Bataljon Garde Jagers. Terwijl de kanonschoten nog nadonderden, stapte het koninklijk gezelschap met gevolg de Ridderzaal binnen, waar mr. M. de Nietz Gz. de komst van de koningin aankondigde. De commissie van in-en uitgeleide begroet te de leden van dé koninklijke familie. Voorafgegaan door de plaatsvervangend griffier van de Tweede Kamer betrad het gezelschap de Ridderzaal. Zanger en filmacteur Johnny Hallyday poseert voor de fotograaf met van lint Sylvie Vartan en Robert Dalban ter gelegenheid van de première van zijn George V-theater op de Champs Elysées. Pascale en Robert vervullen iar rechts: Pascale Rivault, zijn v wste film „Point de Chute" in belangrijke rollen in de film AMSTERDAM (A.N.P.). De vakbonden in de bouw behoeven zich niet te onthouden van acties die do werknemers stijven in hun streven een extra-uitkering van vierhonderd gulden te verkrijgen. Dit blijkt uit de uitspraak die de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheem.m, vanochtend heeft gedaan in het kort geding, dat de in de raad van besluur bouwbedrijf verenigde aannemersbonden tegen de drie bouwvakbonden hadden aangespannen. Mr. Stheeman wees do cis van de werkgevers om steunacties van de bonden te verbieden van de hand, omdat naar het hem voorkwam de acties van de bonden niet duidelijk in strijd zijn met de bewoordingen van de C.A.O. en ook geen geweld aandoen aan de bij de uitvoering ervan in acht te nemen goede trouw. De president overwoog, dal de acties een reactie zijn op de weigering van de werkgevers om over de vierhonderd gulden te onderhandelen, terwijl in de C.A.O. de mogelijkheid wordt gegeven de arbeidsovereenkomst tussentijds te wijzigen. De bouw werkgevers worden veroordeeld in de kosten van het geding, begroot op vijfhonderd gulden. AMMAN. De Amerikaanse gijzelaars worden op dezelfde manier behandeld als de Israë lische, zo heeft het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, dat vijfenvijftig gijzelaars uit drie gekaapte en vernietigde vliegtui gen vasthoudt, bekendgemaakt. Het Volksfront aanvaardt ook geen bemiddeling meer want zijn eisen moeten duidelijk zijn: alle i in Europa vastzittende Palestijnen vrij en zeshonderd Palestijnen, die j in Israël in gevangenissen zitten. Het Volksfront hoopt duidelijk dat het gesloten front van bij de kaap betrokken landen, Amerika, Engeland, Duitsland en Zwitserland, ietwat cynisch „donor landen" genoemd, in elkaar stort. Sterker nog, het gelooft dat dit heel spoedig het geval zal zijn. Tot nu toe trekken de vier landen één lijn: alle gijzelaars vrij in ruil voor de zeven in Europa gevan gen Palestijnen. De speciale afgezant van paus Paulus, mgr. Jean Rodhain, beschikt, naar ver luidt, over een lijst van zeshonderd door het Volksfropt opgegeven namen van in vrijheid te stéllen Palestijnen. De gijzelaars zijn in groepjes onder gebracht in bungalows in de omgeving van Amman. Eén van hen, een Neder lander, de heer Swinkels, is vrijgelaten. Hij is de steward van het TWA-toestel. De passagiers van het toestel waren zeer over hem te spreken. Toen het toestel in de woestijn stond, hield hij de kinderen bezig en zorgde dat alles zo goed moge lijk schoon bleef. Israël heeft vijfenzeventig leden van het Volksfront vrijgelaten van de vier honderd vijftig die tijdens weekeind- razzia's in het bezette Jordaanse gebied opgepakt werden. Alle westerse luchtvaartmaatschappijen hebben hun vluchten naar Libanon her vat. In Zwitserse toestellen zullen voor taan agenten van de Zwitserse veilig heidsdienst meereizen. Koning Hoessein van Jordanië heeft volgens Le Figaro gezegd, dat het zo niet meer kan in Jordanië en dat zijn legér „er genoeg van heeft". De vlieg tuigkapingen maakten volgens hem „de Arabische wereld te schande". De man die op 6 september tezamen met Leila Khaled een El-Alvliegtuig probeerde te kapen en het leven liet, was een Amerikaan, die in Nicaragua woonde. Zijn naam was Patrick Joseph Anguello. Hij stond in Zuid-Amerika bekend als agitator. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Den Haag wordt in december een diplomatieke conferentie gehouden over vlicgtuigkaperyen. Dit deelt de regering mee in de vandaag verschenen rijksbegroting. Op deze conferentie zullen naar ver luidt mogelijkheden onderzocht worden om langs diplomatieke weg maatregelen tegen kaperijen te kunnen ontwerpen en om te verhinderen dat levens van passa giers als gijzelaars in gevaar kunnen komen. Cholera torpedeert festival in Tasjkent MOKOU (A.F.P.). Mede doordat zich in Russisch Centraal-Azic cholerageval len hebbcu voorgedaan, is het tweede filmfestival voor Aziatische en Afri kaanse landen, dat vandaag in Tasjkent zou beginnen, afgelast. Dit is uit wel ingelichte bron in Moskou vernomen. Een andere reden zou kunnen zijn, dat een groot aantal deelnemers aan het festival afkomstig is uit landen, waar cholera heerst. Het festival, dal tien dagen zou duren, is tot september 1972 uitgesteld. De 380 deelnemers uit meer dan dertig landen zijn bijtijds van de afgelasting op de hoogte gesteld. Cursussen voor automobilisten De ANWB organiseert dit wintersei zoen voor de automobilisten naast de cursus „Pech onderweg" een cursus „Werk aan eigen merk". De lesstof voor deze cursus behandelt naast alle kle menten van de cursus Pech onderweg ook de specifieke onderhoudsproblemen van het betreffende merk. De cursus omvat zes lessen en start in Den Haag voor de merken Ford 12-15 m en Opel Kadett op respectievelijk 28 en 29 sep tember in het ANWB-techno-station aan de Wassenaarseweg. De cursus Pech onderweg van vier lessen begint voor Den Haag op 28 september exen- eens in het Techno-station. In deze cursus wordt de automobilist wegwijs gemaakt bij het verhelpen van eenvou dige gebreken aan zijn wagen. Herwaardering van beroep UTRECHT (ANP) De by het NVV aangesloten Nederlandse organisatie van uitvoerende kunstenaars (ANOUK) heeft in een brief aan de minister van C.RJVÏ., namens 13 symfonie-orkesten en de koren en orkesten van de NOS, Forum en de Nederlandse Opera geëist, dat binnen tien dagen bereidheid wordt getoond deel te nemen aan overleg over de herwaarde ring van het beroep van orkestmusicus. Op 5 maart 1969 zyn daartoe voorstellen bü de minister ingediend. Sindsdien heeft de ANOUK niets meer vernomen. Zondag is in Utrecht een (besloten) vergadering gehouden van vertegenwoor digers van alle orkesten en koren- Ook het Residentie-Orkest, dat niet bij de ANOUK is aangesloten, was vertegen woordigd. De vergadering noemde het een onverteerbare situatie, dat anderhalf jaar na de indiening van de voorstellen nog geen enkele stap ten aanzien van de behandeling van deze voorstellen is gedaan. De uitvoerende kunstenaars noe men zulks in strijd met de normaal in acht te nemen maatschappelijke spel regels. zo blijkt uit de brief aan minister Klompé- Zij wordt voor deze gang van zaken medeverantwoordelijk gesteld- De ANOUK verlangt binnen tien dagen tevens een uitspraak \'an de minister of zij al of niet bereid is, vooruitlopend op het gevraagde overleg, de salarissen van de orkestmusici/koorvocalisten op de door de commissie-Scholten geadviseerde basis te verhogen- De voorstellen tot herwaardering van het beroep van orkestmusicus kwamen in concreto op het volgende neer: de salarissen dienen te worden opgetrokken tot het niveau van vergelijkbare kunstenaarsgroepen (conservatroium- doconten. toneelkunstenaars); wijziging van de salarisgroepen naar instrumenten tot één basisgroep met daarbij uitzonderingen voor hoger ge- klassificeerde functies en toeslagen voor grocpsaanvoerders, plaatsvervanging en bespreking bij instrumenten; de finan ciële gevolgen, voorkomend uit deze her waardering, dienen volledig ten laste te komen van de rijksoverheid. Voorgesteld werd voorts een overleginstantie te creëren, waarin daadwerkelijk met de overheden overleg kan worden gepleegd over de primaire arbeidsvoorwaarden voor orkestmusici. In een tweede brief aan minister Klompé hebben de contactpersonen van de symfonieorkesten en koren hun ver ontwaardiging ter kennis gebracht in verband met de opdracht van minister Klompé, aan de afdeling muziek van de raad voor de kunst om een studie le maken van een eventuele herstructure ring van het Nederlandse orkestenbestel. zonder dat daarbij de orkestmusici op adequate wijze zijn vertegenwoordigd ANOUK verwacht voor 1 oktober een rocatie van de minister. Freiburg in Breisgau, de zonrijkste stad van de Duitse Bondsrepubliek herdenkt dit jaar zijn 850-jarig bestaan. Freiburg heeft 160.000 inwoners en een studentenheir van rond 20.000. Links de toren van Freiburgs dom en rechts een van de beekjes, die vrijelijk langs de trot toirstromen en in de middeleeuwen dienden voor de drinkwater voorziening. Anderhalf uur le vroeg op straal (Van een onzer verslaggevers) „DEN HAAG Het had weinig ge scheeld, of ook vandaag had ik U een ongeïnteresseerd stuk vorgelezen, vol ongeïnteresseerd stuk vorgelezen, vol moeilijke woorden, dat door het kabi net", enz. enz Zo begint de aliernatieve troonrede, die de kabouters van „Oranje Vrij staat" Den Haag vanmiddag rond 12 uur op straat gebracht hebben. Naast deze alternatieve troonrede van de kabouters staat de officiële rede. die koningin Juliara om 1 uur in de Rid derzaal voorgeiezen heeft- Deze offi ciële tekst mocht niet eerder dan van middag 13.30 uur bekend worden De kabouters van de Haagse Oranje Vrijstaat hebben zich daaraan niet ge stoord Op de een of andere manier in het oezit g.-komen van de officiële troonrede hebben ze deze met hun eigen alternatieve rede. die sterk anti-koningsgezind was. reds rond 12 uur op straat Ie koop aangeboden- (Vam een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De staking in het Rotterdams havengebied heeft een onverwacht einde genomen. Vandaag hebben de havenarbeiders wat genoemd werd in grote getale het werk hervat, dit tot ongenoegen van hel comité „Arbeidsmacht". Dit comité voelt zich verraden door de bedrijven- commissie, die als vertegenwoordiger van de vakbonden de besprekingen met de Scheepvaartvereniging Zuid had overgenomen. Vanmorgen werd alleen op de rechter Maasover bij de poorten van de bedrijven nogal wat gediscussieerd. De problemen in het Rotterdams havengebied zijn echter nog niet ver dwenen. De bedrijvencommissie heeft vanmorgen pamfletten verspreid, waarin de commissie zich achter de opvattingen van de erkende vakbonden stelt. Dit houdt in, dat een concreet pakket van eisen voor 1 november gerealiseerd moet zijn. Gebeurt dit niet. aldus de bedrijf.-- commissie, dan zullen de bonden „voor opgaan en niet achteraan". Dit zou dan een nieuwe staking kunnen betekenen, als niet aan de eisen van de vakbonden voldaan wordt. Intussen heeft „Arbeidersmacht" de havenarbeiders opgeroepen x'oor een nieuwe vergadering, die vanmiddag in de Rivieraha] te Rotterdam gehouden zou worden. De vakbonden zijn dit echter I ook van plan. Zij wilden de leden lichten over de totale werksituatie in het havengebied en over de plannen, die Brasilianashow naar Den Haag De exotische Zuidamerikaanse show i onder de titel ..Brasiliana" staat op dins- j dag 22 september gedurende vier dagen j in het Haagse Congresgebouw. Het gezel- I schap biedt een wervelend schouwspel i van zang en dans, van bonte kleuren, van 1 onstuimige levenslust en temperament. I De toeschouxyer wordt gevoerd naar het fascinerende carnaval in Rio en onder gaat er het stampende ritme van de samba, gedanst door atletische mannen j en mooie bronskleurige vrouwen. De I show is opgebouwd uit een aantal folklo- j. ristische elementen. Men krijgt le zien I De Vissersboot, Nachtclub der Mulatten I cn andere facetten van het felle Brazi liaanse leven. HONSELERSDIJK Het zestienjari ge meisje. M. W. uit De Lier is gisteren per ambulance met een zware hersen- I schudding naar het ziekenhuis Bethel in Delft vervoerd, nadat zij met haar I bromfiets ten val was gekomen. Om I ongeveer kwart over vier reed zij met haar bromfiets in de berm langs het I fietspad van de Burgemeester Elsenweg 1 nabij het kruispunt met de Middelbroe- j kweg. Het meisje viel met het hoofd op j het fietspad. .Genesis" van Hugo Claus, geïllustreerd door Roger R. veel zal geëxposeerd worden in het Pi entenkabinet van het j Stedelyk Muse trr te Amsterdam van 1 24 september l m 25 oktober. De uit- j gave is voorzien van 33 litho's. 1 Juan Fangio, de beroemde Argen vijftig, is weer in actie op he circuit in Mohza (Italië) voor verfilming van zijn leven. De 59-jarige Fangio in de Alfa Roi waarin hij in 1951 kampioen u de erd. Notering aandelen IHC Holland ROTTERDAM (ANP) IHC Holland maakt bekend dat de notering van de aandelen N.V. Industriële Handelscom binatie'Holland. gevestigd te Rotterdam, met ingang van 15 september 1970 zal geschieden in guldens per aandeel van 100 gulden. „Dc Butler' van Robin Maugham gaat op dinsdag 22 september in premiere bij de Haagse Comedie onder regie van René Lobo in de Koninklijke Schouv - burg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5