Protesterende se hrij vers krijgen twee ton leengeld Naakt door de hel CeidócSoM^CMit TELEVISIE VANAVOND Protest van kunstenaars i in studie Popmodeshow USO in muziekweek Gaudeamus Kijkgeld niet omhoog voor januari 1971 Omroepen dringen aan op meer zendtijd "Q. PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 15 SEPTEMBER 1970 Visie op centrale problemen nog te weinig uitgewerkt 70 ooit dan spijt het ons nu, dat de troonrede gedoemd is grotendeels een uittreksel uit de miljardennota te iijn en daardoor niet toekomt aan enig nadere uitwerking van de centrale problemen waarvoor de Nederlandse regering zich in de nabije toekomst gesteld ziet. Want in de koninklijke boodschap van vandaag worden zulke centrale problemen nadrukkelijk genoemd; ze staan in de troonrede ook letterlijk in het eerste gelid: de spanning tussen de zich veranderende maatschappij en funda- mentale waarden die niet aangetast mogen worden; daarnaast de spanning tussen wel vaar tsstre ven en welzij ns- politiek wat in de zeventiger jaren con creet neerkomt op het behouden van een menswaardig leefmilieu. De laatste regeringsverkalring van dit kabinet-De Jong laat blijken, dat een visie op deze hoofdproblemen niet ont breekt; helaas komt de troonrede niet aan enige uitwerking van deze visie toe. Ze gaat na de inleiding weer over tot de orde van de dag. wat dus zeggen wil, dat elk departement weer zijn „toppers" in de Ridderzaal voorgelezen kreeg, zonder dat de Nederlandse burgers die „toppers" in verband met de hoofd problemen gebracht zien. Teugels aantrekken TERZAKE van de noodzaak om terwille van de conjunctuurbeheersing we ontkennen het belang hiervan niet de teugels aan te trekken, blijkt de lange paragraaf in de troonrede niet meer dan het duplicaat van een actuele paragraaf in de miljardennota. Met minder woorden plus een ver wijzing hadden de samenstellers van de rede waarschijnlijk evenveel indruk ge maakt en daardoor ruimte kunnen scheppen voor zaken, die in de miljarden- nota niet goed uit de verf komen en juist in de koninklijke boodschap op prinsjesdag royaler aandacht verdienen: het verlangen van de regering om door concrete maatregelen de vrede te be vorderen en de politieke, sociale en maatschappelijke spanningen in de wereld te verminderen. De troonrede noemt wel als succes van vijfentwintig jaar Verenigde Naties „bevorderen van internationale samenwerking op econo misch en cultureel gebied", maar zwijgt over het vaak gebleken politiek echec van deze wereldorganisatie. We zouden dan ook wat meer hebben kunnen vernemen over de reikwijdte van de hoop, die de Nederlandse regering terzake van de Europese integratie blijkt te koesteren en over de middelen waar mee zij denkt in Europa de spanning te verminderen en de veiligheid te ver groten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De schrijvers, «-aar van een groep dit jaar verschillende acties heeft belegd om het leenrecht erkend te krijgen, zullen voor volgend jaar van minister Klompé (CRM) twee ton leengeld krijgen. Over de manier waarop het geld moet worden verdeeld, moet nog overlegd worden tussen de schrijvers en autoriteiten. Dit blijkt uit de toelichting op de CRM-begroting voor 1971. Afronding UEEL juist vinden we daarentegen, dat de regering aan het slot van de troonrede de Staten-Generaal en zichzelf een urgentieprogram stelt voor het afronden van de wetgevende arbeid, die reeds bij de Kamers aanhangig is ge maakt en tussen nu en eind maart voortvarend moet worden aangepakt. Het kabinet wil nog met verschillende nieuwe voorstellen komen; graag, als maar eerst gezorgd wordt, dat wat nu in het par lementaire vat zit, niet verzuurt. We herhalen in dit verband onze opmerking in het hoofdartikel van zaterdag; het algemeen belang en de reputatie van het kabinet-De Jong vragen dat er komend half jaar op wet gevend gebied geoogst gaat worden. Naast het oplossen van de sociaal- economische problemen moet de aan dacht daarop gericht zijn. (ADVERTENTIE) Conjunctuur zit structuurplan van Witteveen dwars MET de reële mogelijkheid voor zich, dat hij voorlopig voor de laatste maal de rijksbegroting van een toelichting moet voorzien, heeft minister Witteveen kennelijk zijn best gedaan zijn financieel-economisch beleid over de gehele kabinetsperiode te verantwoorden. De schatkistbewaarder stelt daarbij centraal zijn streven naar evenwichts herstel en als belangrijkste overheids- werktuig daartoe: zorgen dat de netto uitgaven van het rijk binnen de jaarlijkse stijgingsnorm van zes procent blijven. Niet zonder trots verkondigt minister Witteveen als grote succes dat in drie jaar het begrotingstekort van 3.3 procent van het nationaal inkomen tot 1.8 pro cent is teruggebracht. We gunnen hem dit succes, ook al zijn we er nog lang niet zeker van, dat het tekort in het komend parlementaire jaar niet groter wordt dan thans is geraamd. Structureel heeft het kabinet-De Jong ontegen zeggelijk beter geboerd dan het kabinet waarin dr. Vondeling minister van Financiën was. Voor de volgende rege ring is dat één zorg minder: er blijven er overigens nog meer dan voldoende Beperkingspolitiek WANT al vindt minister Witteveen dat het kabinet structureel op rozen zit, conjunctureel is dat allerminst het geval. Een maand geleden werd al druk ge sproken over ernstige overspanning als gevolg van de internationale inflatie. Nu de „vierhonderd gulden extra"-koorts is uitgebroken, moet de regering de rem, die ze toch al in de hand had, krachtig aantrekken en op prinsjesdag de intocht van een fikse beperkingspolitiek aan kondigen. Sociale spanning met bezorgdheid over lonen en prijzen overschaduwt vandaag feitelijk alle andere belangrijke prinsjes- dagonderwerpen zoals bijvoorbeeld woningbouw, onderwijs, hervormingen in het politiek bestel en het democrati seringsproces op vele fronten. In de macro-economische verkenningen gaat het Centraal Planbureau er nog van uit, dat van de vierhonderd gulden extra gemiddeld slechts tweehonderd gulden zal worden uitgekeerd. Maar ook dan komt de consumptiestijging over 1970 al op zeven procent neer, niet als gevolg van prijsverlagingen, maar van een loon stijging, die netto op vijfeneenhalf pro cent zal uitkomen, terwijl de S.E.R. nog niet zo lang geleden drie procent maxi maal toelaatbaar schatte. Geen wonder, dat de regering haar hart vasthoudt met betrekking tot het loon- en prijspeil in 1971 en tot de inflatiebeweging gedurende de laatste periode van haar ambtstermijn in het algemeen. Minister Witteveen c.s. had» voor 1971 al beperkende maatregelen in petto, zowel om structurele als con juncturele redenen. De conjunctuur- gevaren die sedert kort extra zijn gaan dreigen, hebben tot aanvullende be perkende maatregelen genoopt. Tegen de zinnigheid van zo'n gedachtengang valt weinig in te brengen. ningenbeleid in de bouwsector of straks, in plaats hiervan, een heffing op de aannemingssom, indien de woningbouw hierdoor inderdaad veilig gesteld kan worden. Krediet- en garantiebeperkingen liggen in de momentele toestand ook voor de hand. Moet gekozen worden tussen het risico van prijsverhogingen en het ongemak van belastingverhogingen, dan behoeven parlement en burgers ook niet lang te aarzelen, mits er betrouwbaar kan worden nagegaan, hoe of dan precies de lasten verdeeld zullen worden. Een licht punt is in elk geval dat de omzet belasting van de „bijsturings"-verhoging uitgesloten worden zal; dat deze be lasting om andere redenen twee punten omhoog gaat, is toch al een tegenvaller en alleen te billijken nu hot kabinet inderdaad produkten die tot het normale dagelijks gebruik behoren, buiten be schouwing Iaat. Overigens zou het de moeite waard zijn ip duidelijke cijfers een beeld te krijgen van de bedragen, die, na de „bijsturings"-verhoging en het laatste bedrijf van de „Witteveen"- verlaging, voor de verschillende inko mensgroepen aan loon- en inkomsten belasting overblijven. Eerst dan kan worden vastgesteld of de uitkomst be halve conjunctureel ook sociaal aan vaardbaar is. Het kabinet wil het extra-geld, dat op die manier via de fiscus binnenkomt, terecht buiten de kapitaalstroom houden. Even terecht is de adviesaanvrage aan de S.E.R. om het uit de band springen van de lonen begin 1971 te verhoeden. Maar zo logisch als dit economisch is, zo moeilijk kan het politiek komen te liggen. De „vierhonderd gulden extra" bewijst hoe labiel het fundament van de sociale rust in Nederland is, zodra er handig actie gevoerd gaat worden. Over enkele maanden, wanneer de algemene verkiezingen hun schaduw vooruit wer pen, kan dit allemaal nog moeilijker liggen dan nu. Maar met de heer Witte veen zijn we het erover eens. dat wan neer de remmen nu losschieten, prijs beleid, betalingsbalans en nationale wel vaart voor een hachelijk moment komen te staan. Belastingen ZOLANG de arbeidsmarkt overspannen is en geen essentiële zaken getroffen worden, zal weinig bezwaar worden ge maakt tegen het temporiseren van in vesteringsuitgaven, tegen een vergun- Overheidstaken IN zijn nabeschouwing herhaalt minister Witteveen dat zijn begroting 1971 vol doet aan eisen die uit structureel oog punt moeten worden gesteld. De be groting wekt bovendien vertrouwen in- zoverre er voor belangrijke overheids taken extra-geld beschikbaar wordt ge steld: meer prioriteit voor woningbouw, wat royalere bijdragen voor openbaar vervoer, nakomen van beloften inzake de ontwikkelingshulp, aanzienlijk meer geid voor onderwijs. Aan de financiële nood van de ge meenten wordt helaas slechts ten dele tegemoetgekomen en voor de ruimtelijke ordening blijft het ook mondjesmaat. Er moet binnenkort een moment komen, waar bepaalde overheidstaken bij voorbeeld defensie, maar ook onderwijs structureel en vooral op efficiency nader zullen moeten worden bezien, op dat de overheid voor noodzakelijke uit breiding van haar taken eerst de doel matigheid van haar uitgaven heeft ge controleerd vóór ze de gemeenschap nieuwe offers vraagt. Maar die taak is hoogstwaarschijnlijk voor de opvolger(s) van minister Witte veen weggelegd. Kom, zwartkijker ga naar het postkantoor en geef uwTVaan {dan kijkt u véél prettiger) De actie voerende schrijvers willen een tegemoetkoming krijgen voor elke keer dat een van hun boeken door een overheidsbibliotheek wordt uitgeleend. Een lezer die een boek leent uit de bibliotheek, zal het niet gaan kopen Daarvoor lopen de schrijvers de bijdra ge mis die zij krijgen voor elk boek dat van hen verkocht wordt. Boeken lenen zonder de schrijvers er iets voor te betalen is diefstal, zo redeneren sommi ge protesterende schrijvers. Minister Klompé meent echter, dat van een recht op leengeld geen sprake kan zijn. Wel vindt zij bepaalde vergoedingen bil lijk. De twee ton leengeld op de CRM- begroting zullen worden gestort in het fonds voor de letteren. De schrijvers hadden voor volgend jaar vijf ton ge vraagd. Wel heeft minister Klompé be loofd de extra-leengelddotatie in het fonds jaarlijks op te trekken. Voor de overige uitgaven van het fonds heeft de minister 213 duizend gulden extra uit getrokken. De bewindsvrouw wil van het kun stenaarsprotest een studie laten maken. De kunstenaars zijn zeer nauw betrok ken bij hel onstaan van nieuwe waar den en normen. Daarom is het goed, dat een analyse en inventarisatie wordt ge maakt van wat er gaande is in de wereld der kunsten, stelt dr. Klompé. Ondertussen is men op het ministerie begonnen aan de beloofde kunstnota. Binnenkort zal hierover het overleg met de kunstwereld beginnen. Om een begin te maken met verbete ring van de financiële positie van de muziekscholen is op de CRM-begroting een extra-subsidiebedrag van zes ton gereserveerd. Ook de subsidies voor scheppende kunsten en experimenten zijn aanzienlijk verhoogd, maar volgens mevrouw Klompé toch nog niet hoog genoeg. De post voor experimenten en kunstzinnige vernieuwingen zal daarom in de komende jaren verder opgetrok ken worden, zo belooft zij. De toneelgezelschappen krijgen geen extra-subsidie. De kritiek op het toneelbestel is alleen maar toegenomen, zonder dat er alternatieven kwamen waarmee iedereen het min of meer eens kon zijn. Zo lang nog geen bevre digende andere structuur gevonden is, moeten de gezelschappen maar nieuwe wegen zoeken met de subsidiebedragen, die door de overheden ter beschikking zijn gesteld, schrijft minister Klompé. Wel onderzoekt de bewindsvrouw of wijziging in het subsidiëringssysteem kan bijdragen tot de vernieuwing. De orkesten krijgen wel extra-subsi die, en wel 450.000 als eerste stap naar pensioenvoorzieningen voor orkestleden, en 350.000 voor verhoging van hun salarissen. Minister Klompé vertrouwt erop, dat de lagere overheden niet zul len achterblijven en nu ook hun aan deel aan de orkesten zullen bijdra- NEDERLAND I 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal KRO 19.04 uur: Bruintje Beer 19.07 uur: Kinderzangfestival 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Vanavond in Nieuwspoort Aan de vooravond van de Femina 23 in de Ahoy'hal in Rotterdam-Zuid, brengt de AVRO-televisie een door Fred Oster geregisseerde modefilm. De film is in Rotterdam gelokaliseerd rond de Mode-Pop-Sjoo die vijfmaal daags op Femina te zien (en te horen) De Mode-Pop-Sjoo is een op het mo derne publiek afgestemde modeshow waarin mode, muziek en dans als vrijwel gelijke elementen worden in gebracht. Twaalf dansers die o.a. mee werkten aan de musical Hair, zullen de nieuwe mode- midi vooral dan send presenteren op het podium van de Glazen Zaal in het nieuwe Ahoy'- gebouw. Ronnie Stewart, de Ameri kaanse choreografe die onder meer les geeft aan de dansacademie Nel Roos in Rotterdam, heeft dit pop-ballet uit gewerkt. De show is een voortzetting van de shows die het warenhuis Vroom en Dreesmann al enkele jaren regelmatig in eigen huis brengt. AVRO Ned. II 19.30 uur. Miljoenennota Vanavond in Nieuwspoort zal geheel gewijd zijn aan de miljoenennota, die vandaag aan het parlement is aange boden. Hierin zal o.a. commentaar ge geven worden door de financieel-eco- nomische medewerker van de KRO, dr. L. Metzemaker. Vanavond KRO Ned. I 20.20 uur. NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie VARA 17.00 uur: Banana Splits NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Première IKOR 19.30 uur: Kenmerk •21.10 uur: Andy Williams 22.00 uur: Naakt door de hel •23.10 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag NOS 20.20 uur: NOS in de komende winter 20.25 uur: Voetbal FeijenoordUt Arad (in de pauze pol. uit zending GPV) •22.15 uur: Socutera 22.30 uur: Studio Sport 22.55 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 19.09 uur: Kunstsignalering AVRO •19.30 uur: Mdebode '70-'71 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Talentenjacht 21.00 uur: Peyton Place 21.50 uur: Televizier 22.40 uur: Journaal 18.55 uur: Journaal VARA 19.04 uur: Van je ras ras r; 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: De Virginian •21.35 uur: Het roodborstje 22.00 uur: HIRO-magazine 22.20 uur: Journaal HILVERSUM I 402 19.00 Stereo: Jazz Spectrum. 19.30 zing< s. 19.35 Vanavond: gevarieerd pro- Meditatie. 23.30 Stereo: Lichte grammofoon- na. 22.00 O, een rondje radio. 22.30 muziek. 23.55-24.00 Nieuws, s. 22.38 Mededelingen. 22.40 Radiojour- NOS: 22.55 Stereo: Muziek van deze BRUSSEL (NED). 324 M. (gr.). 23.30 Horizon: Muziek uit India. 18.00 Nieuws. 18.03 Verzoekplaten. 18.28 Schoolradio. 10.00 Plaa pep (gr.). 10.50 Voor de kl( 11.03 Op de koflis Voor het platteland. Nadat de compagnie van Kaji door htet Russische leger is verslagen begint Kaji met nog twee soldaten de moeilijke tocht terug. Na enige tijd ontmoeten Kaji en zijn begeleiders een andere groep vluchtelingen en gezamenlijk zetten zij de tocht voort. Ze komen van de ene in de andere verschrikking terecht. Kaji heeft de leiding van de groep op zich genomen. Hij moet niet alleen zorgen dat hij en zijn mannen niet in handen van de vijand vallen, maar ook in deze benarde om standigheden moet hij vechten tegen het egoïsme van zijn lotgenoten. Na vele afschrikwekkende ervaringen komen ze tenslotte bij een nederzetting terecht, waar alleen een aantal uitgehongerde vrouwen, kinderen en enkele oude man nen wonen. Als deze nederzetting door de Russen wordt ontdekt, beletten de vrouwen Kaji en zijn mannen hun vrijheid te verdedigen. Dit betekent dat zij zich moeten overgeven aan de Russeen, KRO Ned- I 22.00 uür. lichte vocale muziekjes. 10.01 Mengelmuze: nieuw verschenen langspet platen, voorzien van kritisch commentar programma boordevol muziek.Pspeciaal vb» negen karaat, hoorspel. 15.15 Way-out: zeKsten, muziek en andere geluiden van generzijds. 16.00 Nieuws. 16.03 Sociëteit Zes tig minuten voor boven de zestig. NOS: 17.02 Onder de groene linde: oude liedjes. - "-prlsmo: toeristische informatie uit >r: moderne liederen. 17.55 Medede- HILVERSUM II (298 m) en FM-kanalei NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende wo Op het eerste gehoor: klass: (13.00 Nieuws. 13.03—13.06 Radiojournaal) 14.00 Nieuws. 14.03 Gimmick: een duidelijk her kenbaar platenprogramma. 15.00 Nieuws. 15.03 Arbeidsvitaminen: populair verzoekpla- erbericht. mededelinger muziek (gr.) (7.25 Horen Nieuws: 7.33—7.50 Hier en Nu: actualiteiten) TROS: 8.00 Nieuws. 8.11 Als dat zou kun nen verzoekplatenprogramma. (8.30—8.32 Neiuws; 9.00—9.10 Gymnastiek voor 'de huis vrouw) 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Stereo: Geschikt... voor U!: moderne muziek (opn.). 10,15 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 17.15 Jazzmuziek. Actualiteiten. 1.55 Mededelingen. K$0: 1.00 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kijk- en luister geld zal niet worden verhoogd vóór januari 1971. Dit staat in de toelich ting op de begroting van CRM voor volgend jaar. Minister Klompé is niet tevreden met de manier waarop de bestuurders van NOS en omroepvere nigingen hun begrotingen opstellen. De bewindsvrouw had de heren in het Gooi gevraagd hun begrotingen te ba seren op beleidsprogramma's voor lan ge termijn. Toch heeft men ook dit jaar weer volstaan met ad-hocbegro- tingen, die bezwaarlijk ongewijzigd door de minister konden worden góed- gekeurd. Omdat de omroepbestuurders meenden, dat geen enkele begrotings post kon worden verlaagd, heeft de regeringscommissaris voor de omroep zelf maar een aantal posten omlaag gedraaid. Deze verbeteringen zullen het moge lijk moeien maken, schrijft minister Klompé, dat de stijging van de uitga ven bij de omroep in de periode tot 1974 opgevangen wordt zonder ver hoging van de omroepbijdragen. De minister heeft over de regionale omroep een voorlopige nota klaar, die binnenkort aan de omroepraad voor kritiek zal worden toegezonden. Veel nieuws dat oud is Neen, bepaald sensationeel konden we het Gaudeamusconcert gisteravond door het Utrechts Symfonie Orkest onder leiding van Paul Hupperts in de Rotterdamse Doelen gegeven, niet vinden: de nieuwsjager, die nog altijd onverwoestbaar in ons leeft, werd echt teleurgesteld Dat begon met een „Hymn" voor vijf instrumentale groepen in 1967 door de 33-jarige Rus Valentin Silvestrov gecomponeerd. In zijn geboorteland moge deze muziek sensationeel zijn, -zelfs gevaren inhouden voor de maker ervan, bij ons in het westen hebben we de neiging op te merken, dat we dat al weten en dat Valentin voornoemd hier zaken debiteert, die anderen al voor hem gedebiteerd hebben en dap beter. „Verzameling clichés", is men geneigd op te merken. Hellermann Volgde de Amerikaan William Hellermann in 1939 te Milwaukee geboren, die met zijn „Time and Again" onze luisterhouding wist te prikkelen: wellicht kwam zulks mede door een duidelijk, niet cryptisch commentaar, dat hij ons op zijn werk bood. We voelden met de maker mede, dat, evenals in de muziek van het oosten, zijn muziek nergens naartoe ging: het was een reeks elkaar opvolgende situaties, waarbij de aandacht van de hoorder telkens weer door iets anders bepaald werd: hij neemt op, zonder zich direct te fixeren, zich voelend als iemand aan het raam. die buiten allerlei dingen waarneemt, het ene meer, het andere minder bewust. Tot alles plotseling weer „voorbij" is, omdat een van de huisgenoten vraagt: „Wil je nog koffie?" Zo verging het ons bij het luisteren nou ja, ..luisteren"? naar „Time and Again", een stuk muziek, dat intrigeerde. Met dien verstande evenwel, dat de koffie na afloop hiervan nog niet kwam: eerst werden we nog geconfron teerd met „Island" van de in 1936 te New York geboren Elliot Schwarz. Elliot Schwarz Island: in feite als programmatische muziek bedoeld de inhoud ervan wordt immers bepaald door buiten muzikale aanleidingen hier gereali seerd door conventionele orkestgeluiden, magnetafoonband, spraak, muzikale ci taten en visuele effecten. In de praktijk betekende dit, dat er telkens hinderlijk gepraat werd hin derlijk, omdat we niet verstonden, dat er gezegd werd en op een bepaald moment het licht uitging, helemaal uit ging: mensen zonder programma hebben misschien wel gedacht, dat er kort sluiting was! Was dat nu allemaal zo nodig, waren deze dingen integrerende elementen in 's mans compositie? Eerlijk: wij vonden, dat ons hier een partie aanstellerij werd gepresenteerd. Louis Andriessen Restte, na de pauze, de vierde en laatste première op deze avond „Hoe het is" van Louis Andriessen (1939) door hem geschreven voor „elektronische im provisatoren en tegen symfonieorkest: we begrijpen niet precies, wat hij hier mee bedoelde. Te suggereren door tweeënvijftig strijkinstrumenten en elektronische hulp- j middelen, die een achtergrond vormden voor het solistisch en voor ons gevoel j improvisatorisch optreden van de „bas- blok'-solofluitist Frans Brüggen, ge- j assisteerd door tweè van zijn leerlingen. Vrolijk ging het hier niet toe, naar onze smaak althans: de monumentale bas klonk soms heel dreigend tegen het grijze fond van de strijkers. En dat duurde lang, te lang voor ons althans, waarin plotseling onze nationale hymne, gerealiseerd door de kontrabassen een burlesk effect veroorzaakte. Een geslaagde compositie van een talentvol mens? We kregen niet de indruk. En we hadden het gevoel, dat het vrij uit- gebreid auditorium er ook niet zo goed raad mee wist...» B. R. Toen begin dit jaar NCRV's Hier en Nu uitgebreid inhaakte op de problemen van de langgestraften, plaatsten we daar als kanttekening by dat we vonden dat Hier en Nu dc verkeerde groep in de aandacht had gebracht. We schreven toen: van die veertig kénnen we er enkelen. Er zjjn er bij die twee, drie of duizenden mensen levens hebben genomen. We Vinden het lot van de slachtoffers en achterbiy- Andy Williams De Andy Williamsshow in het dinsdagavondprogramma van KRO-te- levisie steunt op vele vocale bijdragen. Andy zelf neemt daarvan het hoofdbe stand voor zijn rekening met „Always something there to remind me". „Bridge over troubled water" en „Charade". Ray Stevens komt ook nu in het stuk voor. Hij zingt „Every thing's beautiful". De Osmond Bro thers zingen en dansen, Smoke Robin son met the miracles treden op als zingende groep naast Kenny Rogers en the first edition. Voor de komische interventie zorgt Carl Ballantine. En natuurlijk waart ook de om koekjes bedelende beer rond. KRO Ned. I 21.10 uur. ▼enden van meer belang dan het lot van de daders. Gek, dat de t.v. daar nooit eens op ingaat". Onder de kijkers waren er velen die dachten als wij. Onder hen waren slachtoffers en nabestaanden. Zij rea geerden soms heel fel bij de NCRV en dat was weer aanleiding om op het programma terug te komen. Voor het feit dat dit /gebeurde hebben we uiter aard waardering. Ook al omdat duide lijk bleek dat wij als maatschappij op afschuwelijke wijze te kort schieten in begeleiding en steun aan die slacht offers die, behalve een enorme morele klap ook verder materiële gevolgen te incasseren kregen die hen, onschuldi- gen, tot levenslang gestraften maakt. Als de uitzending van gisteren ertoe kan büdragen dat men hierover aan liet denken slaat, is al veel gewonnen. Het programma bood al een vinger- w ij zing door Engeland als voorbeeld te nemen hoe dergeiyke slachtoffers op wetteiyke wüze althans uit finan ciële nood kunnen worden gehaald. de studio en de gevangenis te Scheve- ningen met als doel een direct contact tussen gedupeerden en de misdadigers die hun bestraffing ondergaan. Die opzet ging ten dele al de mist in omdat „Justitie" terecht ter bescherming van de gevangenen een absolute anonimiteit eiste, zodat het bij de uitzending leek of het gesprek ging tussen toevallige slachtoffers en toevallige, anonieme, bestraften. Dat gaf te vaak kortsluiting. De mensen in de studio bleken allerminst gelukkig met de confrontatie; van de kant van de gevangenen werden argumenten te berde gebracht die, juist in het kader van deze uitzending, allerongelukkigst uitvielen. Het was beter geweest als men zich had bepaald tot uitsluitend het verhaal van de slachtoffers. Ofschoon er uit het andere kamp toch één probleem levensgroot naar voren kwam. Het feit namelijk, dat elke vrij heidsstraf welhaast het verschrikkelijk bij-effect heeft dat onschuldigen mee- bestraft worden, te wete i gezinsleden en andere directe relaties van de mis dadiger. Probleem dat welhaast even groot is als dat van „De andere ge vangene". Vg (ADVERTENTIE) Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon Inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met nootmuskaat en wat kirsch. igen. Binden me Voortdurend overleg over piratenzenders (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uitbreiding van de zendtyd voor de drie Nederlandse zen ders was gisteravond onderwerp van gesprek lussen de ministers Klompé (CRM) en Bakker (Verkeer en Water staat) enerzijds en vertegenwoordigers van de NOS en de andere olflrocpen anderzijds. Van de kant van de omroepen wil men uitbreiding van de zendtijd en voor Hilversum I en II en voor Hilver sum III. De uitbreiding zou moeten betekenen een volledig programma ook gedurende de nacht voor de eerste twee genoemde omroepen en voor Hilver sum III uitbreiding tot 's ochtends zeven uur en na 's avonds 12 uur. De voorzitter van de NOS, de heer Schiittenhelm zei over deze materie: ..Hilversum III moet door uitbreiding van de zendtijd een volwaardige om roep worden". Uit het gesprek met de beide bewindslieden bleek, dat de om roepen alsmede de NOS van plan zijn met eigen voorstellen le komen. De financiële kant van de uitbreiding zou volgens minister Klompé geheel ten laste moeten komen van het ministerie van CRM Minister Bakker vertelde voorts desge vraagd, dat er momenteel vorderingen worden gemaakt ten aanzien van de ratificatie van het verdrag van Straats burg inzake de piratenzenders. „Hier over is druk overleg gaande", aldus de bewindsman. Er is ook overleg met Noorwegen en Engeland. Over de uit spraak van een NCRV-functionaris als zou radio Veronica moeten worden ge legaliseerd, wilde de minister zich slechts beperken tot de opmerking: „Dit is een ludieke uitspraak. Er valt niets te legaliseren".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2