DE VERVUILER BETAALT Wet op arbeids markt op komst Openbaar vervoer troetelkind van minister Bakker (Verkeer) Minister Den Toom verontrust door negatieve uitingen Achterstand in aanleg van nieuwe wegen 1 Regering ziet lichtpunt in Oost-Westbetrekking Wijziging op wet gewetensbezwaarden Zeevisserij heeft kans op betere tijden PAGINA 14 LEIDSE COURANT DIHL.L' 5 SEPTEMBER 1970 DEN HAAG Een wettelijke re geling over de arbeidsmarkt is nage noeg in ontwerp gereed. De funda mentele doelstelling van het beleid is. zo heeft minister Roolvink van Sociale Zaken medegedeeld, om op korte en op lange termijn een har monische ontwikkeling op de ar beidsmarkt te bevorderen door een sluitend stelsel van voorxieningen. Dit beleid moet een gemeenschappe lijke raak zijn van overheid en be drijfsleven. Begeleiding van het sanerings- en ontwikkelingsproces als gevolg van de technologische structuurwijzigin gen in ons economisch bestel vergt enerzijds arbeidsmaatregelen ter on dersteuning van dit proces, ander zijds maatregelen om de nadelige gevolgen ervan voor het individu te verzachten, met name bij de vaak noodzakelijke beroepsovergang (voorlichting, herplaatsing, herscho ling). Het treffen van specifieke maatregelen voor kwetsbare groepen als oudere werknemers en minder geschikten blijft een dringende Minister Roolvink zegt in zijn be groting voorts te verwachten, dat wat de lonen betreft de komende jaren meer dan voorheen het accent zal komen te liggen op de problema tiek van de inkomensverdeling. Hij constateert ook de bewustwording, dat een duidelijke keuze moet wor- den gemaakt tussen collectieve voor zieningen (incl. de sociale verzeke ringen) en de particuliere wensen. Toenemende aandacht moet volgens de minister worden gevergd voor de minder gunstige en zelfs negatieve verschijnselen van de welvaart. Hij denkt hierbij in het bijzonder aan de mogelijke negatieve effecten op de gezondheid van de bevolking, zo wel psychisch als lichamelijk, tenge volge van wijzigingen in het leefmi lieu. Zeker moet elke vorm van ver ontreiniging van het milieu worden beperkt. Zo zij al niet kan worden voorkomen. Nieuwe wegen zullen daarbij moeten worden ingeslagen Hierbij is de toerekening van du kosten ter voorkoming van milieu verontreiniging een uiterst belang rijk aspect. Het uitgangspunt ,,de vervuiler betaalt" is meer dan een financieel probleem. Het wordt in wezen gedragen door het beginsel, dat de consument een keuze moet kunnen maken uit de hem aangebo den goederen en diensten. In de prijs, die hij hiervoor betaalt, moe ten ook de kosten voor de instand houding van het leefmilieu worden verdisconteerd Meer onderzoek is nodig om tot een exacter beoordeling te komen van welvaartsfactoren, die de gezondheid ongunstig kunnen beïnvloeden. Met betrekking tot de sociale verze keringen merkt minister Roolvink op. dafr de netto AOW- en AWW- uitkeringen geleidelijk op het niveau van het netto minimumloon zullen komen. De oplossing van de proble men omtrent een aanvullende pensi oen verzekering voor alle werkne mers komt dichterbij. In de komende jaren verwacht hij voorts een volks verzekering tegen arbeidsongeschikt heid. De bestaande verdeling van lasten, met name voor degenen, die vallen onder de bejaardenverzeke ring en de vrijwillige ziekenfonds verzekering, noemt de minister on bevredigend. Hij wil de ziektekos tenverzekeringswet dan ook wijzi- Aantrekkelijk alternatief voor automobilisten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het openbaar vervoer krijgt volgens de begroting van Verkeer en Waterstaat volgend jaar 15 procent meer. Het totale bedrag dat voor dit doel wordt uitgetrokken is 202,5 miljoen tegenover 176 miljoen in het afgelopen begrotingsjaar. Minister Bakker wil met deze belangrijke bijdragen niet al leen goede mogelijkheden bieden voor mensen die op het openbaar vervoer zijn aangewezen, maar tevens automo bilisten een aantrekkelijk alternatief scheppen. Grote aandacht krijgt de bijdragere geling voor de verkeers- en vervoer diensten langs de weg. De minister wil in de exploitatiekosten voor de diverse openbare vervoerbedrijven bijdragen met 42,5 miljoen. Het uitvoeringsprogramma van het rijkswegenplan is in dit begrotinsjaar in sterke mate gericht op de randstad en op het oosten van het land. Zoals bekend zal de financiering mede wor den betaald uit een verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelasting met 30 procent. Deze verhoging treedt op 1 januari 1971 in. Zij is echter alleen voldoende om de kostenstijging tot en met 1970 op te vangen en garan deert alleen de handhaving van het tempo van het voorgenomen uitvoe ringsprogramma, aldus de minister. Hij kondigt in zijn memorie van toelichting aan dat binnen afzienbare tijd rappor ten te verwachten zijn over snelheids limieten buiten de bebouwde kom, over auto's die te water raken, over categorie aanduiding van voertuigen en over de eerste faze van het onderzoek: „Onge vallen op spoorwegen". Voor de luchthaven Schiphol staat een belangrijk aantal projecten op het programma, zoals onder meer de ver dubbeling van het bestaande stationsge bouw. Bovendien zal een dezer dagen bekend worden wat de resultaten zijn van de studie over de „vijfde baan". Een en ander betekent dat er tot en met 1975 op Schiphol voor 350 miljoen gulden geïnvesteerd moet worden. In dit begrotingsjaar zullen ook de studies worden afgerond over de tweede nationale luchthaven. „Een beslissing over de plaats zal moeilijk zijn, omdat onvergelijkbare en soms tegenstrijdige belangen tegen elkaar moeten worden afgewogen", aldus minister Bakker. Vanaf 1 november 1971 moeten de gebruikers van de luchtwegen boven ons land een vergoeding betalen. Dit zal in eerste aanleg slechts 15 procent van de werkelijke kosten zijn. Deze maatre gel houdt nauw verband met een her structureringsproces in het raam van de internationale veiligheid in de lucht. Binnen enkeie jaren zal in verband met dit proces een verkeersleidingscentrurr van „Eurocontrol" in de buurt van Maastricht gereedkomen. De minister kondigt voor de verdere versterking van de kapitaalstructuur van de KLM eveneens overheidssteun aan. Op de begroting is een aanïooppost opgenomen van 15,5 miljoen gulden om Nederland in staat te stellen deel te nemen aan het „Airbusproject": de in ternationale samenwerking bij de ont wikkeling van een vliegtuig voor korte afstanden, dat ongeveer 250 passagiers moet gaan Meer diplomaten DEN HAAG Wegens dc intensiever wordende internationale betrekkingen zal het aantal Nederlandse diplomatieke posten in het buitenland in 1971 met circa 100 man worden uitgebreid. De totale bezetting over de gehele wereld zal dan rond 2250 man bedragen. Dit hele apparaat zal in-1971 een bedrag van 135 miljoen gulden vergen. het Lege plaatsen in de bussen openbaar vervoer zijn een doorn ir het oog van vervoerbedrijven er van minister Bakker van Verkee en Waterstaat. De functie van openbaar vervoer is daarvoor belangrijk, aldus de minister. het DEN HAAG De defensiebegroting voor 1971 van minister Den Toom heeft het recordbedrag van ruim 4 miljard gulden bereikt. Het preciese bedrag is 4.046.113.000 gulden, dat is 269 miljoen meer dan de ontwerp-begroting voor dit Jaar. Hierin zit een bedrag van 95 miljoen ter compensatie van onvoorzien grote kostenstijgingen. Toch dalen door deze begroting de defensie-uitgaven van 4 pet. van het netto nationaal inkomen ln 1969 via, 3 pet. in 1970 tot 3.7 pet. in 1971. Van dit budget krijgt de marine 998 miljoen (waarvan 229 miljoen voor investeringen), de landmacht 1929 mil joen (373 miljoen voor investeringen) en de luchtmacht 959 miljoen (176 miljoen voor Investeringen). In de toelichting op de begroting spreekt minister Den Toom zijn grote teleurstelling erover uit dat ondanks de bereikte aanzienlijke kostenbesparingen in de krijgsmacht er tenslotte toch een situatie is ontstaan waarin de krijgs- maehtsdelen urgente voorzieningen hebben moeten beperken of uitstellen om binnen de gestelde financiële gren zen te blijven. Teleurstelling is er ook omdat in de NAVO de wil tot samenwerking nog niet sterk genoeg is om op belangrijke punten gemeenschappelijke belangen boven nationale belangen te laten pre valeren. Dit betreft o.m. zaken als ma terieelstandaardisatie, logistieke samen werking en training. Teleurgesteld is de minister tenslotte ook omdat in de Ne derlandse samenleving zo luid de stem men blijven klinken die zich richten tegen het door de regering en parle ment vastgestelde veiligheidsbeleid. De ze stemmen laten volgens de minister niet pa een negatieve invloed uit te oefenen op het besef in de krijgsmacht dat men een onmisbare opdracht heeft voor het zelfstandig voortbestaan van opze natie. Modernisering DEN HAAG. Het programma van hc« rijkswegenplan zoals dat in de be groting van het rijkswegenfonds is aan gekondigd. wordt met 74.5 km nieuw aan te leggen weg uitgebreid. Bovendien zal er nog 18 km worden verbreed en ge reconstrueerd. Tot en met het einde van het afgelopen begrotingsjaar is onder de werking van het rjjkswegenfonds 436 km autosnelweg gereed gekomen. Dit is minder dan bij de instelling van het rijks wegenfonds werd beoogd. Het programma dat in 1965 werd opgesteld omvatte een pakket' van 800 km niet aan te leggen autosnel wegen. Dit had vóór 1971 voltooid moe ten zijn. De prognose van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is nu echter, dat medio 1972 ruim 850 km weg gereed HOE DE STAAT 1 GULDEN UITGEEFT Voor civiele verdediging 103 miljoen DEN HAAG De uitgaven voor de civiele verdedigingsvoorbereiding zijn voor 1971 op totaal 103 miljoen gulden geraamd. Dit bedrag is evenwel niet toe reikend om alle projecten van het vier jarenplan 1968 tot en met 1971 uit te voeren. De uitvoering van bepaalde projecten heeft men moeten temppori- seren. Dit schrijft de regering in de toelich ting op dc miljoenennota 1971. De regering handhaaft hierin haar stand punt dat tegen het ergst denkbare - b.v. een onbeperkte kernwapenoorlog geen kruid gewassen is. Er moet daarom worden volstaan met maatregelen en voorzieningen, dae bij minder ernstige calamiteiten redelijke kansen scheppen, om de omvang van dc ramp te beperken en hulp te bieden. rijke moderniseringen uitgevoerd of aan- I gevangen. Genoemd worden de mechani satie van de artillerie, de vernieuwing van verbindingsmiddelen en het begin van de tankvervanging bij de land macht. de vliegtuigvernieuwing en de automatisering van het waarschu wingssysteem bij de luchtmacht en „de onmiskenbare voortgang in het vloot- vernieuwingsplan bij de marine". Bij de marine ontstaan steeds ernsti ger leemten in actieve en passieve mid delen tegen geleide wapens afkomstig van vliegtuigen, schepen en onderzeebo ten. Door geldgebrek dreigt een toene mende relatieve achterstand te ont staan. Er worden thans voorbereidingen getroffen voor het ontwerpen van fre gatten die in de tweede helft van de jaren zeventig de dan nog aanwezige onderzeebootjagers moeten vervangen. Voor de bouw van een tweede bevoor radingsschip is een eerste bedrag uitge trokken. De verouderde Sikorskyheli- kopters worden afgevoerd en vervangen door toestellen van het type Agusta- Bell. Bij de landmacht bestaat grote be hoefte aan modern mobiel luchtafweer geschut. Gedacht wordt aan een systeem opgebouwd uit luchtdoel kanon nen op rupsbandaffuit, die d.m.v. een ingebouwd systeem van zoek. en volg- radar snel vijandelijke vliegtuigen kunnen opsporen. Men houdt thans proeven met door Nederlandse. Duitse en Zwitserse industrieën ontwikkelde luchtafweersystemen op een Leopardon- derstel. De resultaten bieden zoveel perspectief dat minister Den Toom naar verwachting reeds volgend voorjaar een beslissing over de invoering van een der systemen kan nemen en tot bestel ling kan overgaan. Het legerkorps zal dan in de jaren 1975 en 1976 met gemechaniseerd luchtdoelgeschut kun nen worden uitgerust. Er zal een be drag van 650 miljen gulden mee ge moeid zijn (voor 100 vuurmonden), dal in de periode 1971 tot en met 1976 moet worden gedekt. Het aantal zelfstandige opleidingseenheden bij de landmacht reeds teruggebracht van 29 tot 25 zal verder worden verminderd door organi satorische integratie of samenvoeging. Luchtmacht De luchtmacht bestudeerd samen met Noorwegen welk (bestaand) vliegtuig voor vervanging van de F-104G in aan merking zou kunnen komen. In het najaar verwacht men hierover een eind rapport. De aflevering van aangekochte NF-5-vliegtuigen verloopt zodanig dat het ëerste NF-5-squadron nog dit jaar operationeel kan worden. De nog aan wezige MAP-F-84-vliegtuigen worden eind dit jaar aan Amerika teruggege ven. Nederland moet nog beslissen over deelnam# aan de uitvoering van een modern grond-lucht geleid wapensy steem voor landen met zgn. Hawk- eenheden. Deelname zou de komende jaren belangrijke investeringen gaan vergen. Personeelsbeleid Over het personeelsbeleid zegt minis ter Den Toom, dat ook in de toekomst nog allerlei vernieuwingen mogelijk zullen zijn zonder dat daardoor de kwaliteit van de krijgsmacht in gevaar komt. De oplossing voor de problemen inzake de personeelsvoorziening zal men vooral moeten zoeken in het tref fen van interne maatregelen die de aantrekkelijkheid van het verblijf in dienst vergroten. Bij de marine blijven de aantallen opgeleide officieren achter bij de behoefte, de situatie t a v. de onderofficieren ontwikkelt zich'bevredi gend. Bij de landmacht kon in de be hoefte aan kort verband vrijwilligers en vrijwillig nadienenden bevredigend worden voorzien, waardoor mede tekor ten aan beroepspersoneel in de lagere officiers en onderofficiersfuncties kon den worden aangevuld. Van de moge lijkheid om op 55-jarige leeftijd met pensioen te gaan hebben van juni 1969 tot juni van dit jaar 184 officieren en 481 militairen beneden de rang van tweede luitenant gebruik gemaakt. Bij de luchtmacht wordt bezien of het mogelijk is een aantal militaire functies door burgers te laten vervullen. Er komt een wijzigingsvoorstel op de wet gewetensbezwaarden militaire dienst. Om de mogelijkheid te scheppen van een volledig hernieuwd onderzoek bij de Raad van State met beslissing door de kroon. De beroepsprocedure zal hier- doör worden bekort. Ook wordt over wogen om de bezwaarde bij het ver schijnen voor de commissie van advies te laten vergezellen door een vertrou wenspersoon. Gooi geen oude schoenen (of kanonnen) weg, voordat je nieuwe hebt, gaat nu ook op voor de landmacht, die nieuw luchtdoel geschut krijgt. De oude kanonnen werden jaren geleden al afgedankt. DEN HAAG Dc weer uit het slop. Ondanks de vele moei lijkheden ziet minister Lardinois (Land bouw en Visserij) toch reden tot enig op timisme voor de lockomst van de grote trawlvisserü en de kottervisserij. Wel maakt hij zich bezorgd over de toenemen de vervuiling van de zee. de kustwateren en de Waddenzee. De visstand wordt steeds bedreigd. Een nationale alsmede een internationale regeling voor een goe de milieuhygiëne van de zee moeten snel tot stand komen, schrijft de minister in de toelichting van zün nieuwe begroting. Ook de vervuiling van de binnenwate ren blijft een gevaar, vooral voor de sportvisse; s. De verschillende waterzui veringsinstallaties die er al zijn geko men. kunnen dat gevaar nog niet weg- Voor de zeevisserij ls het beleid ge richt op realisering van een vlootbestand dat continu binnen en buiten de Noord zee kan opereren De teruglopende op^ brengst van de haringvisserij op de Noordzee kan enigszins goedgemaakt worden door ood in bepaalde gebieden buiten de Noordzee te gaan vissen, deelt de bewindsman mee- Er staan internatio nale maatregelen ie wachten die over- bevissing van de zeeën moeten tegen gaan. DEN HAAG De regering wijst ér in haar miljoenennota op, dat de Sovjet- Unie haar militair apparaat blijft ver sterken en uitbreiden, vooral wat be treft de nucleaire en maritieme strijd krachten. Van het Duits-Russische ver drag zal volgens de regering een posi tieve werking op de Oost-Westverhou ding kunnen uitgaan. Intussen móet volgens de regering tegen deze achter grond het huidige evenwicht tussen Óóst en West bewaard blijven. Het huidige strijdkrachtenniveau in West-Europa mag niet verder worden verminderd-, „tenzij in het kader van een verantwoorde regeling tot weder zijdse troepenreducties met de landen van het Warschaupakt". De regering zal voort gaan met het uitbreiden en ver diepen van de bilaterale betrekkingen met de landen van Oost-Europa, mede als bijdrage tot ontspanning. De cultu rele banden met de Sovjet-Unie zullen worden verstevigd. De regering doet voorts nog de vol gende mededelingen: er is in beginsel overeenstemming bereikt over de Nederlands-Duitse grens op het Continentaal Plat onder de Noordzee. De ondertekening van het Nederlands-Duitse grensverdrag ge schiedt nog dit jaar; in december a.s. wordt in Den Haag een diplomatieke conferentie over vliegtuigkaperij gehouden; de regering meent dat in 1971 een definitieve beslissing over het Europese ruimteprogramma moet worden geno- Steeds meer personeel bij overheid DEN HAAG De sterkte van het bur gerlijk rijkspersoneel wordt in de mil joenennota geraamr' op 155 528 personen. De werkelijke sterkte was eind juni van dit jaar 143-660 personen. De gestadige groei van het overheidspersoneel blijkt uit het feit, dat eind 1966 nog „maar" 132.836 personen i:i overheidsdienst wa ren. In het komende jaar nemen Onder wijs en Wetenschappen (1649) en Finan ciën (624) het gn'ootste deel van de uit breiding voor hun rekening Defensie daarentegen zorgc voor een teruggang met 652 personen, met name dooi' her- struotering bij de landmacht. de rechten de in 1972 vindt te Stockholm eei reldwijde conferentie over leefmilieu de regering zal ernaar streven ook de op 1 januari 1971 nog resterend? controles en formaliteiten aan de bin nengrenzen van de Benelux spoedig worden afgeschaft. Invloed van Rusland in Midden-Oosten steeds groter DEN HAAG. De sterke Russisch' positie in de Verenigde Arabische Repu bliek en in het oostelijk bekken v: Middellandse Zee vormt een ernstig' bedreiging voor het Westerse bondge nootschap. Het is een springplank voor expansie van Russische invloed na Perzische Golf vooral nu dc Britse strijd krachten daar goeddeels weg zijn. Dil schrijft minister Luns (Buitenlands' Zaken) in zijn beschouwing ove situatie in het Midden-Oosten in de toe lichting op zijn begroting-1971. Het weer oplaaien van de vijandelijk heden langs de kanaalzone is, volgen? de minister, een direct gevolg van df vergrote Russische militaire hulp, maar kan ook wijzen op een herstel van he' moreel en zelfvertrouwen van de Egyp tische strijdkrachten. De aanwezigheid van Russische mili tairen bij installaties van geleide lucht doelraketten en „de mogelijke aanwezig heid van Russische piloten met een andere dan adviserende taak", vergroten volgens de minister de kansen van een directe Russische militaire betrokken heid bij de acties van de Israëlische luchtmacht met alle consequenties van Hij zegt dat hem bij zijn bezoeken aan het Midden-Oosten (Libanon, Jor danië en de V.A.R.) gebleken is da' „in brede, daaronder verantwoordelijke kringen een oprechte wens en verlangen bestaat naar een vredelievende oplossing van het conflict". Ook bleek hem dat extreme groeperingen, die een harder' lijn voorstaan, voortdurend aan invloed winnen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12