mening ANGSTIGE OGENBLIKKEN VOOR VRIJGELATEN GIJZELAARS Joeli Daniel als balling in Kaloega 152.000 KIROV BALLET „Geloof kan niet meer op autoritaire wijze verkondigd worden Nederlanders mochten naar Amman Goya trok Echtgenote nog in Siberië Geen baby in woestijn geboren Waalse propagandist aangevallen en gedood Hogeschool van de academische dans Binnenkort concilie kinder bescherming Prof. Kaspar op theologencongres: Meer ruimte voor leken ZON OF GEEN ZON MAANDAG 14 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 w ik' I LONDEN/ZüRICH (Reuter-DPA-AP) Eenenzestig passagiers en leden van de bemanning van de gekaapte Britse Viscounl-10 zijn zondagavond in Londen aangekomen. Onder hen bevonden zich ongeveer twintig kinderen, die de vakantie bij hun in het Midden-Oosten werkende ouders hadden doorgbracht. De BOAC heeft deze ouders een gratis retourvlucht naar Engeland aangeboden. Ted een record gevestigd had. Hij was de eerste schildpad die een vliegtuig kaping had meegemaakt. Op het vliegveld van Zürich arriveerde gisteravond een groep van negentig vrij gelaten passagiers. In de loop van van daag kwamen nog twee vliegtuigen met vrijgelatenen uit Amman. De Nederlandse ir. Gerrit de Koning uit Bennekom kreeg te horen dat hij vrij was, omdat de Britse autoriteiten klaarblijkelijk niet van plan waren om Leila Khaled aan de Nederlandse rege ring over te dragen. Ir. De Koning werd vanmorgen op Schiphol verwacht. Er schijnt nog een Nederlander onder de bevrijde gijzelaars te zijn, zijn naam is evenwel niet bekend. MOSKOU (AP) De Sovjetschrijver Joeli Daniel die zaterdag na vijf jaar uit een arbeidskamp is ontslagen, begon gisteren zijn leven als banneling- Hij nioet wonen in de stad Kaloega. 190 km ten zuiden van Moskou. „Ik voel me ver moeid en ik wil rusten" zou hü hebben gezegd toen hij de Vladimirgevangenis verliet. Hoe het is met Daniels gezond heid is niet bekend. Hij werd samen met de schrijver Andrej Sinjavski, in septem- Vr 1965 gearresteerd en hun proces, tjf maanden later, baarde veel opzien en 'eUde tot protesten van intellectuelen in i d® hole wereld. twee mannen werden toen be^chul- van „ideologische spionnage*" „belediging van de staat" in hun boeken, die het land waren uitgesmokkeld en die in de vrije wereld waren gepubliceerd. Sinjavski zit nog gevangen. Hij, de In Uw Mening van 5 september schrijft M. B.-C. uit Leiderdorp over pater Botte S.J. Kennelijk is hier de pater assump- tionist W. Kotte van de St.-Willibrord- stichting bedoeld. Drs. B. Bot S.J. is n.l. de coördinator van het collegewerk van de jezuïeten en tijdens het verblijf van pater J. van Deenen in Indonesië tevens vice-provinciaal. B. Bot heeft niets te maken met de St.-Willibrordstichting. Wel is hij om de verwarring ten top te voeren! voorzitter van de Wille- brordusstichting, die het onderwijs op de jezuïetencolleges behartigt. Hans Bijmans S.J., perschef Ned. jezuïeten. „aanvoerder" kreeg twee jaar langer dan Daniel. Daniel heeft de meeste tijd door gebracht in het arbeidskamp te Potma 'maar werd tien maanden geleden over gebracht naar de „strenge gevangenis" te Vladimir omdat hij had deelgenomen aan een hongerstaking voor betere behan- Toen hij werd ontslagen werd hij begroet door zijn zoon Alexander die student is, door zijn schoondochter en door een vriend wiens naam niet bekend is geworden. Dit drietal bracht hem per auto naar Kaloega. „Als hij naar Moskou had mogen gaan dan zou hij door honderden mensen op het station zijn begroet" aldus deelde een vriend in de hoofdstad mee- De vrouw van Daniel, Larissa, verblijft thans in een kamp in Siberië. Zij wei in 1968 tot vijf jaar veroordeeld wegen» het deelnemen aan een demonstratie tegen de invasie i Tsjeoho-lowakije- DEN HAAG (ANP) De Goyatentoon- stelling in het Mauritshuis in Den Haacj. die zondagmiddag gesloten is. heeft 152.000 bezoekers getrokken. De expositie die op 23 juli door minister Klompè geopend werd, zal naar Parijs worden overgebracht en daar van 25 september tot 9 december in de Orangerie du Louvre te zien zijn. Het bezoekersaantal van 152.000 over treft dat van alle eerder in het Maurits huis gehouden speciale tentoonstellingen en ligt ook hoger dan het gemiddelde jaarbezoek aan- het museum. 30 pet. van het totaal kwam voor rekening van bui tenlandse bezoekers. Een bijzonderheid van de tentoonstelling was dat voor het eerst in de museale geschiedenis van ons land vrouwelijke suppoosten werden in- Het gezelschap werd op het vliegveld begroet door staatssecretaris Joseph Dober, die in een verklaring verzekerde dat de regering alles doet om de vrijla ting van de nog door de Palestijnen ge vangen gehouden gijzelaars te bewerk stelligen. De 24-jarige Axabische vlieg- luigkaapster Leila Khaled zou niet eerder worden vrijgelaten dan nadat de Britse regering garanties zou hebben gekregen voor de vrijlating van de andere gijze- Een van de passagiers gaf een relaas van de gebeurtenissen na het opblazen van de drie vliegtuigen. Hij zei dat het konvooi bussen, waarin de passagiers hadden plaatsgenomen om naar Amman te worden gebracht, door Jordaanse mili- I tairen werd omsingeld. Palestijnse guer- I i illastrijders deden een uitval en enkele j verschrikkelijke ogenblikken lang vrees den we beschoten te zullen worden, zei hij. Volgens de passagier deed het inci- dent zich voor toen de Palestijnen de toestellen in de lucht hadden laten vlie gen. „Toen de Jordaanse tanks naderbij I kwamen werden de Palestijnen bijzonder j nerveus. Het was een verschrikkelijk moment", aldus deze passagier. De 13-jarige Victoria Hilton vond de belevenis maar „bijzonder vervelend". ..Ik was alleen bang. bij het begin van de kaping. De Palestijnen zijn zeer aardig voor ons geweest", verklaarde zij. Een andere jeugdige passagier, de 15-jarige Nigel Hatcher, toonde de verslaggevers vol trots zijn verzameling handtekeningen van de Palestijnse commando's en een sleutelring met de inscriptie „de ver drukten en de hongerenden zullen over- Een schildpad genaamd „Ted" stond vandaag op de frontpagina's van alle Londense bladen. Zijn eigenaar, de 11- jarige Michael Hatcher, is meteen ook het kind van de dag in Engeland. Hij en zijn schildpad waren inzittenden van de VC-10. Michael vertelde de pers, dat Leiders van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina tijdens hun in Amman gegeven perscon ferentie, waarin zij te kenen gaven gaven dat 54 gijzelaars zullen worden vastgehouden totdat aan i het Volksfront GEN'èVE (Reuter) Berichten, dat een van de vrouwelijke passagiers van een van de gekaapte vliegtuigen in Jorda nië en baby ter wereld zou hebben ge bracht, berusten op een misverstand. Dit deelde een funtionaris van het Rode Kruis gisteren mee. toen hü uit Jor danië in Genève terugkeerde. De geboorte was vorige week gemeld door het hoofd bureau van het Rode Kruis in Genève. In die mededeling was gezegd, dat een Amerikaanse, die door de Palestijnse guemllastrijders in een van de drie ge kaapte toestellen gevangen werd gehou den, een kind ter wereld had gebracht. Dr. Roland Marti, medisch adviseur van het internationale comité van Rode- Kruisverenigingen, verklaarde bij zijn terugkeer uit Jordanië dat zich welis waar zwangere vrouwen onder de passa giers hadden bevonden, maar dat geen van hen meer dan vier maanden in ver wachting was. Hij ontkende dan ook ten stelligste de geboorte van een „kape- rij-boreling". Alan B. Shepard, commandant van de Apollo-14-maanvhicht, oefent op een imitatiemaanbodern. Shepard is een van de eerste Amerikanen, die een sprong in de ruimte maakte. Negen Vlamingen vkOMba-ar schilderij V gestolen O HOLLYWOOD (Californië) (AP) Een schilderij van de Italiaanse schilder Ra phael Sanzio is gestolen uit het huis van de financier Charles Elkins te Holly- Het doek, dat de maagd Maria met het kind Jezus voorstelt, is vrijdagavond weggenomen toen Elkins elders dineerde. Het schilderij was verzekerd voor 800.000 dollar, maar volgens een recente taxatie was het zeker 400.000 dollar meer waard. Bij een expertise is verklaard dat het werk tussen 1483 en 1520 tot stand kwam. Matig applaus voor Sly AMTERDAM (ANP) In een niet uit verkocht Amsterdams Concertgebouw heeft de Amerikaanse popgroep Sly and the family Stone zaterdagavond een con cert gegeven. De groep is op tournee door Europa. Voor de pauze, die door het uitblijven van Sly and the family Stone tot een uur uitliep, trad de Delftse pop groep After Tea op. Het publiek applau disseerde matig voor de verrichtingen van Sly en zijn groep. In Rotterdam liet Jimi Hendrix hele maal verstek gaan: het publisk kreeg zijn geld terug. UTRECHT (ANP) Het bestuur van de nationale federatie voor kinderbe scherming gaat een „Kinderbescher mingsconcilie" organiseren. Aan het be raad kunnen kinderbeschermers van allerlei „rang en stand" deelnemen om te praten over snel uitvoerbare besluiten. Er zal onder meer gesproken worden over de verouderde juridische structuur over de verouderde juridische structuur, de organisatorische vormen die de hulp verlening belemmeren en de „niet werk bare methodieken Letterkundigen boycotten boekenmarkt AMSTERDAM (A.N.P.). De Ver eniging van Letterkundigen heeft per circulaire een dringend beroep op haar leden gedaan niet deel te nemen aan de boekenmarkt, die van 23 oktober tot 1 november in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam wordt gehouden, noch deze te bezoeken. De reden voor deze boycot is, dat er tussen de V.V.L. en de Koninklijke Nederlands Uitgeversbond (K.N.U.B.) nog steeds geen overeenstemming is bereikt over een verhoging van de honoraria van de schrijvers, alsmede een ver hoging van de honoraria van de ver talers. De onderhandelingen werden eind mei door de K.N.U.B. afgebroken. Voor dien had de V.V.L. de K.N.U.B. reeds laten weten, dat als op 1 juni geen over eenstemming zou zijn bereikt over es sentiële punten, de boekenmarkt ge boycot zou worden. aangehouden (Van onze correspondent R. Schoemans) BRUSSEL Met knuppels en tafel poten hebben Vlaamse-extremisten tij dens het weekeinde in de Brusselse stads wijk Laken een Waalse extremist dood geslagen. een tweede Waal werd gewond, negen Vlamingen werden aangehouden, een wordt nog gezocht. Aan de Houba-De Strooperlaan waren twee propagandisten van FDF, democra tisch front van francofonen (een extreem Waalse partij), verkiezingsleuzen op lan taarnpalen aan het plakken. De twee mannen werden overvallen Stedelijk Museum 75 jaar oud AMSTERDAM (ANP) Hét Stedelijk Museum van Amsterdam, dat op 14 sep tember 1895 werd geopend, viert vol gende week zijn 75-jarig bestaan. In 1890 liet vrouwe A. de Bruyn, douairière van jonkheer A. P. Lopez Susasso haar kunst verzameling na aan Amsterdam, met een verplichting een openbaar museum op te richten, waartoe een jaar later werd be- Tijdens de jubileumweek is het mu seum op de werkdagavonden geopend, is er elke avond een speciaal binnen- en buitengebeuren en verder een wisselend programma van films verzorgd door het filmmuseum en moderne muziek, dat bezoekers gratis kunnen bijwonen. Hedenavond is er een promenadeconcert door een fanfareorkest voor het gebouw, musiceert een mandolineorkest in de Appelzaal, geeft een andere groep musici uitvoeringen op verschillende plaatsen in het gebouw en speelt in de tuin een steelband. Dinsdag- en woensdagavond projecteert Event Structure Research Group films tegen een wolk, die men over het museum creëert, donderdag avond 17 september gaat de tentoonstel ling van jonge Nederlandse kunstenaars „binnen en buiten het kader" open. Vrijdagavond wordt de jubileumweek afgesloten met een discussiebijeenkomst over de hedendaagse functie van een museum van moderne kunst, onder lei ding van mr. George Cammelbeeck in de nieuwe vleugel van het museum. Hoe zeer het „Stedelijk" en zijn collectie in de wereld een begrip zijn, kan volgens museumdirecteur, mr. E. L. L. de Wilde, worden afgeleid uit hel feit. dat 48 pet. van de buitenlandse bezoekers, al vóór zijn vertrek naar Amsterdam een bezoek aan het museum in zijn plannen heeft opgenomen. door tien Vlamingen (volgens de Brus selse politie sympatisanten van de Volks unie en leden van de Vlaamse militanten- orde, een extreem-rechtse knokploeg zonder directe partijbinding), die uit een bestelwagen en een personenauto kwa men. Na een kort gevecht, waarbij nog twee FDF-plakkers hun vrienden kwa men helpen, verdwneen de aanvallers. Nauwelijks een uur later overleed FDF-man Georgin. een 32-jarige leraar Romaanse talen, vader van twee kinde ren, aan de opgelopen verwondingen. Aangezien een van de FDF-mensen het nummer van de bestelwagen had geno teerd, slaagde de politie er in acht ver dachten aan te houden. Gisteren werd de negende gearresteerd. Bij een ander gevecht tusen plakploe- gen, nog dit weekeinde, werd bij Namen een propagandist van een socialitische partij mishandeld en gewond. Wat zou het bijzonder zijn geweest als dit grote Russische ensemble eens met een avondvullend werk, met de daarbij passende kleurige decors én met een beter orkest dan het Noordhdllands Phllharmonisch was gekomen! Maar we mogen vanzelfsprekend niet klagen. In tegendeel, hier passen woorden van grote dank voor deze overmaat aan plastische schoonheid. Smetteloos ballet blanc wisselde af met opwindende ka- rakterdans en alles en iedereen was even open en groot van beweging. Daarbij altijd even beschaafd als be scheiden, zichzelf naar een woord van Stanislavsky in de kunst zoe kend en niet de kunst in zichzelf. Het was een overrompelende eenheid, b.v. die twee dozijn ballerina's aan het begin van de derde acte van La Baya dere met de aaneenschakeling van hondsmoeilijke arabesques. Wat was Marius Petipa toch een geniaal choreo graaf in dit danswerk vol atmosfeer. Over stuntwerk behoeft bij dit ballet niet te worden gepraat. Alles, ook de moeilijkste sprongen en draaien, gaat even moeiteloos. Materiaal genoeg, want de Sovjet-Unie heeft niet minder dan 19 staatsacademies voor ballet. Gisteren kon men zien en ervaren hoe ccn danser nu eigenlijk uit een dubbele tour en l'air behoort neer te komen, of hoe een ballerina haarscherp Woorden zijn voor deze modelopvoe ring veTder overbodig. Namen eigenlijk ook, maar toch willen we enkelen noe- men: de grandioze, 22-jarige danser Michael Barishnikov, die zeker niet de j mindere van Nurejef is; de theaterper- soonlijkheid Irina Kolpakova, die als stralende sprookjesfee het fragment uit j De Notenkraker tot een belevenis maakte; de flitsende prima ballerina Alia Osipenko, die in het duet De ste nen Bloem vurig naar een integrale uitvoering van dit werk deed verlan- gen. De niet genoemden waren evenwel I eveneens van de hoogste klasse. Misschien zou het tot de „goede toon" behoren op deze plaats de Russen een i verwijt te maken, dat abstracte ballet- j ten volkomen taboe zijn. Voor hun cho- reografieën ligt het woord „edelkitsch" in het westen maar al te vaak voor in de mond. Zolang echter deze Russen zó dansen als ze dansen, zo bevrijdend, vol heilige ernst en op een technisch en stilistisch niveau, waaraan het geklos van velen van onzen ballerina's veelal niet in de verte herinnert, past onzer zijds alleen maar eerbied en dankbaar heid. De stampvolle zaal mét vele be- roepsdanskunstenaars en pedagogen- uit het gehele land dacht er merendeels j net z BRUSSEL (ANP-KNP) Op het internationale theo logencongres in Brussel, een congres van min of meer progressieve katholieke theologen, waarop Rome niet officieel vertegenwoordigd is, heeft prof. W. Kasper, hoogleraar in de dogmatische theologie aan de uni versiteit van Munster, gepleit voor een duidelijke omschrijving van de functie van de theologische com missie van het Vaticaan en de plaatselijke bisschop penconferenties, omdat de Kerk het geloof niet meer op autoritaire wijze kan verkondigen en een dialoog n uitwisseling van gegevens tussen de kerkelijke ge- agsdrager en de theologen «>p de wereld in de?- IId noodzakelijk is. Tof. Kasper drong voorts aan op een grondig ondei oek van de huidige, door de Romeinse curie gehan eerde methoden ter veroordeling van individuele neologen. en een vlottere er. vrijere toelating van eken voor de theologische leerambten. Hij achtte hel gevaar aanwezig dat de Kerk verwordt tot een sekte •mdat de wereld en de Kerk van elkaar vervreemd zijn en de grondwoorden van het christelijk gelool ■als God, openbaring, genade, zonde en verlossin; rij wel alle betekenissen hebben verloren voor d< loderne mens. Nu het bouwwerk van de scholastiek, neologie grondig in verval is geraakt, is overdenk in;. ■ij de grondslagen en het wezen van het christelijk 'doof een eerste vereiste. De ir. Jezus Christus ge- ■aliseerde openbaring Gods zal in deze tijd in een icuwe taal moeten worden uitgedragen en dat kan illeen onder bezieling van de goest. aldus prof. Kas- lijk. Het zou betekenen dat er in het christendom mensen zijn, die zich in God gespecialiseerd hebben. De theologie dient niet meor klerikaal te zijn, maar een gemeenschappelijke inspanning van alle' echte cnrlstenen, dus ook van de leek. Prof. dr- E. Schillebeeckx, hoogleraar in de theologie 1e Nijmegen, behandelde de kritieke situatie, waarin cie theologie als wetenschap verkeert. De meeste wetenschapsmensen beschouwen de theologen thans ■r.eer als dichters, dan als geleerden. Maar is de theo- 'oog als vertolker van de werkelijkheid in fette een echter, dan betekent dit nog niet, dat de theologie iet als wetenschap beoefend moet worden. Als zij i et wetenschappelijk is, dreigt immers het gevaar van lilettantisme. Prof. Schillebeeckx achtte een recht- -Lrekse dialoog tussen theologie en beoefenaars van indere wetenschappen dringend noodzakelijk. Het congres werd zaterdag geopend met een rede van 1e Belgische primaat, kardinaal Suenens, waarin hij •pricp te zoeken naar oplossingen voor de theologi sche kwesties, die door het tweede Vaticaans con cilie onopgelost zijn gelaten. DE BILT. Een omvangrijk gebied van lage druk strekt zich van Zuid-N oorwegen pver Schot land naar het westen uit. In dit systeem, dat ook in de hogere luchtlagen stevig verankerd ligt, komen verscheidene kernen voor, die daarin als in een draaimolen rondtollen. Een van deze kernen was vandaag nabij Denemarken gelegen, terwijl bijbehorende fron tale storingen voor royaal ge vulde regenmeters zorgden. Achter deze storing treedt een verbetering op, maar vermoedelijk niet van K.N.M.I. J/gyQji- DEELT rf5,u" mede: derlijk lange duur. Deze draaimolen pleegt namelijk niet van t\jd tot tijd te stoppen, aangezien toch alle ritten gratis zijn. Zodoende mogen we op korte termijn de passage verwachten van een storing, die thans ten westen van Ierland ligt, zodat het weer voorlopig zijn wisselvallige karakter behoudt. Vooruitzichten voor woensdag: veranderlijk weer met nu en dan buien en ongeveer normale tem peraturen. Weersvooruitzichten voor woens dag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: twee tot negen; min. temp.: nul tot vier graden boven normaal; max. 'temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens twaalf uur: tachtig procent; kans op een geheel droog etmaal: vijftig procent. WEER IN NEDERLAND WEER IN EUROPA :sp.: max.temp., min.temp., neerslag Bordeaux Frankfort Genève Luxemburg Madrid Malaga

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7