TALENT MET TOEKOMST OOGST VAN ZWEMTOERNOOI Francaises vernietigden illusies van basketbalsters GRAND SLAM VOOR COURT Bijrol voor van oudsher )or IT FRAAIE PRESTATIES IN PARIJS Jeugdtienkamper Nusse derde met 7129 punten Ebben veroverde springtitel Tweede in historie Toekomst hoopvol voor de kanotop Schaakploeg gelijk tegen Ver. Staten ge ku d( ;.c. lfs vervang MAANDAG 14 SEPTEMBER 1970 (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA De jonge Nederlandse ploeg leeft zich bij de Europese kampioenschappen in Barcelona tussen zwemgrootmachten als Oost- Duitsland, Rusland en West-Duitsland redelijk staande gehouden. Natuurlijk werd bij lange na niet het aantal medailles gehaald van een van deze drie landen, maar toch kan Nederland wijzen op enige, zeer jonge, talenten, die het in zich hebben over twee jaar bij de Olympische Spelen in München ver te reiken: Linda de Boer en Anke Rijnders, de beide volgens een zo geheel verschillende methode van voorbereiding in Barcelona naar een top gebrachte zwemsters. Met Linda de Boer is tegelijk Nederlands succesvolste deelneemster genoemd. Als enige veroverde zij een zilveren medaille, op de 800 meter vrije slag. Voorts verwierf Nederland brons op de beide korte rugslagnummers door Coby Buter, die op prachtige wijze haar carrière afsloot, en Bob Schoutsen. Deze drie medailles gevoegd bij een aantal niet te veronachtzamen vierde plaatsen (wisselslag-estafetteploeg, Linda de Boer op de 400 meter vrije slag, Anke Rijnders en Bob Schoutsen op de 200 meter rugslag) en men heeft een niet onaardig beeld van de Nederlandse po- Amerika en Oost-Duitsland zijn als de grote overwinnaars te voorschijn ge reden uit de twaalfde Europese zwem- campioenschappen. De Amerikaan Don Gambril zag zijn ene pupil, Hans Fassnacht, drie Europese titels pakken n Europese recordtijden en zijn andere jupil, de Zweed Gunnar Larsson, drie itels en twee wereldrecords. -Voor het c* overige werden de gebeurtenissen op de Montjuich voornamelijk beheerst door Oost-Duitsland. Rusland, in Utrecht nog het meest vooraanstaande zwemland, niet e-jmoest met een bijrol genoegen nemen. oudsher belangrijke West- europese zwemnaties speelden eveneens slechts een bijrol. Frankrijk moest het loen met één gouden medaille van Michel Rousseau, Hongarije dankt twee titels aan het enorme talent van Andrea Gyarmati. West-Duitsland had van eigen i: bodem alleen Hans Lampe en grote Mella; rWemnaties als Groot-Brittannië en [Nederland moesten het doen met zilver brons, waarbij moet worden aan getekend dat de zilveren medaille voor Linda de Boer en de bronzen van Coby Buter en Bob Schoutsen meer waren dan waarop was gerekend. Na de drie gouden medailles van Utrecht en de zes Leipzig is er dus wel sprake van flinke achteruitgang, maar gezien eer lage gemiddelde leeftijd van de Nederlandse ploeg mag hoop voor <-ervel^München worden gekoesterd. Onderwatercamera's misleidend meldde het ibord aan het eind van de kam- [/woeischappen de oogst aan records: res wereldrecords, achtentwintig Euro- 'pese records en 229 nationale records, waaronder zestien voor Nederland. Mis-- leidend in zoverre, dat men bij -het ver- punten Univer L'EF 0. bü Klei weds ti id Ajaci c kebn rde in sitie in de hedendaagse topzwemmerij. Toch heeft een aantal leden van de Nederlandse ploeg niet aan de verwachtingen voldaan. Ton van Klooster, de damesploeg op de 4 x 100 meter vrije slag, Yvonne van Kuilenburg, Hennie Penterman en Els Droog leverden niet de prestaties waartoe zij in staat werden geacht. Aan de andere kant was daar de enorme meevaller Astrid Verver, die haar persoonlijk record op de 800 meter vrije slag met liefst ruim 23 seconden scherper stelde, hetgeen haar de zesde plaats op dit nummer op leverde. Soekarev (Rusl) 2,15.0, 5 Michael Holthaus (Wdl) 2.15.1, 6 Mlchele d'Oppldo (It) 2.15.3, 7 Vladimir Kravtsjenko (Rusl) 2.16.0. 8 Mar- i Cslnger (Hong) 2 17." Linda de Boer:voldaan aan verwachtingen nemen van deze cijfers zou kunnen ge loven dat de afstand tussen het Europese en het Amerikaanse zwemmen aan merkelijk is verkleind. Wellicht is dat op enige onderdelen het geval, maar stellig niet in zijn algemeenheid. Larsson zwom twee wereldrecords: de 400 meter vrije slag in 4.02.6 en de 200 meter wisselslag in 2 min. 9.3 seconden. In Amerika is men echter druk bezig voor bereidingen te treffen om beneden de vier minuten en de 2 min. 8 seconden te komen. In het olympisch jaar van München, wanneer het Amerikaanse trainings systeem op volle toeren draait, zullen die doelen ongetwijfeld worden bereikt, evenals de toppers van Roland Matthes. Diens wereldrecords op de 100 en 200 meter rugslag (56.9 sec. en 2 min. 6.1 sec.) en zijn aandeel in het Oostduitse wereld record op de 4 x 100 meter wisselslag, zijn nauwelijks hoog genoeg te schatten. PARIJS. De eerste officiële jeugdkampioenschappen atletiek, die het afgelopen weekeinde op de tartanbaan van het Stade de Colombes in Parijs werden ge houden, hebben Nederland twèe medailles opgeleverd. Mieke van Doorn (De Spartaan) veroverde zeer verrassend de gouden me daille bij het hoogspringen meisjes en Frank Nusse (A.A.C.) eindigde met een totaal van 7129 punten als derde op de tienkamp. De vijftienjarige Mieke van Doorn ver beterde met haar sprong over 1.74 me ter niet alleen haar eigen jeugdrecord (1.69 m) maar stelde ook het damesre cord van Marjan Ackermans (1.73 m) met een centimeter scherper. De Lisse- atlete, die dank zij een minder aantal foutsprongen de eerste plaats veroverde, versloeg o.a. de Westduitse Renate Gaertner, die dit seizoen al 1.80 meter heeft gehaald. Frank Nusse imponeerde vooral door zijn zeer goede prestaties op de loop nummers. Hij sloot de eerste dag af met een 400 meter in 48.6 seconden, noteerde verder op de 110 meter horden 15 sec. en liep de 1500 m in 4 minuten en 16.7 seconden. De tijd van de 17- jarige Nusse op de 1500 meter, is een van de snelsten die ooit in tienkamp ook bij de senioren is gelopen. Op de Nederlandse ranglijst aller tijden neemt Nusse, eerstejaars student medicijnen in Amsterdan, na Eef Kamerbeek (7632), Edward de Noorlander (7554), Herman Timme (7213) en Hans Smeman (7289) met zijn totaal van 7129 punten de vijfde plaats in. Een teleurstelling voor Nederland le verde de 4 x 100 m estafette voor meisjes op. Het kwartet Cora Hofman, Riet van den Berg, Akke Brijker en Elly Broeksma werd door een incorrec te laatste wissel in de series gediskwa lificeerd en daardoor uiteraard uitge schakeld voor de eindstrijd. Cora Hof man, die in de series van de 200 meter het jeugdrecord op 23,9 sec gebracht had, kwam in de eindstrijd vlak voor de finish ten val. De Friezin Akke Brijker, die zich eveneens voor de fina le van dit nummer had geplaatst bezet te daarin de vijfde plaats (25.1). De loopsters hadden in de finale te kampen met een tegenwind van ruim 5 meter per seconde. De grote winnaars van de kampioenschappen werden de Oostduit sers, die liefst elf eerste plaatsen bezet ten. Daarna volgden Rusland (7), Polen (4), West-Duitsland en Engeland elk met drie. Vergeefse poging Heide Rosendahl, die vorige week tij dens de Universiade het wereldrecord verspringen op 6.84 meter bracht, heeft gisteren een vergeefse poging gedaan het wereldrecord op de vijf kamp op nieuw in haar bezit te krijgen. De Westduitse, die vorig jaar op de vijf kamp met 5155 punten wereldrecord houdster was, kwam bij de Duitse kam pioenschappen vijf- en tienkamp in Stuttgart tot een totaal van 5389 pun ten. Zij miste daarmee het wereldre cord, dat Burglinde Pollak (O-Dld) vori ge week zondag op 5406 punten had gebracht, met slechts acht punten. De prestaties op de verschillende on derdelen waren: 100 meter horden: 13.1 sec, kogelstoten 13.31 meter, hoogsprin gen 1.70 m, verspringen 6.56 m en 200 m: 23.1 sec. Wim Hol van de atletiekvereniging Hercules uit Dordrecht heeft in Baren- drecht het Nederlands record op de 10 mijl dat met 5 minuten 30.5 seconden op naam stond van Aad Steylen, verbe terd en gebracht op 50 minuten 22 seconden. Ook als tweede aankomende Klaas de Ruiter van AV'34 uit Apeldoorn bleef met zijn tijd van 50.28,0 beneden het oude record van 10 september 1967. Rudi Mol (54.13.4 min) van GAC uit Hilversum heeft in Etten Leur een stratenloop over tien mijl gewonnen. De tweede plaats was voor Ad van den Heening (Volt-Tilburg). In iets mindere mate is dat het geval met Gabriele Wetzko en wisselslag zwemster Evelyn Stolze. Ook op hen richtten de Amerikaanse coaches veel vuldig hun onderwatercamera's. „Als zij hun zwemmers wetenschappelijk gaan begeleiden, 2ullen wij de race in het geheel niet vol kunnen houden", aldus een Oostduitse woordvoerder. „Zij hebben enige miljoenen wedstrijd wij slechts dertigduizend.." Poloploeg vijfde De Nederlandse waterpoloploeg ver loor de laatste wedstrijd met 32 van Joego-Slavië. De tussenstanden waren: 01, 11, 01, 10. De doelpunten werden gemaakt door: 2.50: 0—1, Bo- nacic (num. meerderheid); 5.34: 11, Veer (idem); 8.52: 12, Rudic (idem); 13.13: 13, Sandi (idem); 17.09: 23, Wouda (idem). Temidden van de professioneel ge schoeide formaties uit Oost-Europa heeft het Nederlandse waterpoloteam geen gek figuur geslagen. De grasgroene ploeg eindigde na de geroutineerde waterpolo- grootmachten Rusland, Hongarije, Joego- Slavië en Italië als vijfde en hield in de finalepoule Roemenië achter zich. Een onverwachte meevaller. Na Mexico, dat gepaard ging met het vertrek van Fred van Dorp en topscorer Nico van der Voet, heeft Harry Vriends formatie in de opbouwperiode de ene nederlaag na de andere geleden. Maar in Barcelona be wees de „lichte zeven" van Nederland gehandicapt door de blessures van Gerrit Wormgoor in de voorbereidingsperiode en van Mart Bras, de schutter, in het toernooi zelf, dat met de nieuwe regels, die het polo ongetwijfeld hebben ver levendigd, snelheid een goede compen satie kan vormen voor lichamelijke kracht. Rusland werd Europees kam pioen door met 65 (11, 21, 22, 11) te winnen van Hongarije. De laatste uitslagen van dc Europese zwem kampioenschappen luiden 1 Gunnar Larsson (Zwe) 2.09.3 (wereldre- Tichelaar (links) en Van de Holst werden de verrassende hoofdfiguren van de nationale kanokampioenschappen in Amsterdam. Zij veroverden de titels in de K II 500 en 1000 meter. i Hans Fassnacht) ARNHEM Anton Ebben heeft dit weekeinde in Arnhem met „Abadan" het Nederlands springkampioenschap ver overd. Ebben zegevierde in het puissance springconcours en werd tweede in het jachtspringconcours en het spring- Gerard Maathuis, een broer van de vorige titelhouder Jan Maathuis, werd tweede in het eindklassement. Het paard van Ebben, „Abadan" is door de eigenaar, de heer Drijver uit Ermelo, aan de Hil versummer beschikbaar gesteld daar Harry Wouters van den Oudenweyer een gebroken enkel heeft. Mevrouw Benedictus-Lieftinck werd nationaal dressuurkampioene dpor een overwinning in het derde en laatste onderdeel, de „intermediaire". Zij reed met het Tsjechische paard „Turista". .taten zijn: Nationaal Pulssan cesprlngcon- Sprlngconcours, tabel a Flamingo m jff Benedictus-Lieftinck n 3 Mevr. Schram-I HRC won rugbyduel AMSTELVEEN De Haagsche Rugby Club heeft gisteren de openings wedstrijd van het seizoen tegen NFC in Amstelveen met 30 gewonnen. AMSTERDAM. „Ik zie de toekomst rooskleurig in, want de afvaardiging naar de wereld kampioenschappen in Kopenhagen heeft zich hier waar gemaakt, terwijl de niet-geselecteerden revanche hebben genomen", zei bondstrainer Hein Runeman na afloop van de Nederlandse kam- pioenschapp enkorte baan, gehou den op de Bosbaan in Amsterdam. Het was moeilijk varen op de win derige en woelige Bosbaan, maar dit was geen beletsel voor Hans Tichelaar om drie en voor Jan v. d. Holst om twee titels te grijpen. Deze twee kano vaarders beheersten de strijd bij de heren, terwijl de slecht bezette num mers bij de dames Mieke Jaapies ge heel geen tegenstand ondervond. Jan Verhaart, niet geselecteerd voor de we reldkampioenschappen. won in de goede tijd van 4.00.6 min. de KI 1000 meter, maar werd samen met Joop Keetman en Henk Spoelstra gediskwalificeerd wegens boeggolf varen. De titel ging toen naar zijn clubgenoot Tans Tichelaar. Hans Tichelaar, Jan van de Holst en Jan Verhaart worden door de bonds trainer gezien als de opvolgers van Anton Geurts, Jan Wittenberg, niet uit gekomen op deze kampioenschappen en van Paul Hoekstra. Laatst genoemde is hoogstwaarschijnlijk voor de Neder landse kanosport verloren. Door zijn huwelijk met een Belgisch meisje en zijn studie in Gent zal Paul Hoekstra, mits toestemming door de Nederlandse kano bond wordt gegeven, de kleuren van België gaan verdedigen. KI 500 meter beren: 1. Ahrend Bloem (Zwet- 1.54.4; 3. Henk Spoelstra (Hydronauten) u\55j. Kl 1000 meter heren: 1. Hans Tichelaar (Beatrix) 4.03.0; 2. Jan v. d. Holst (NBK) 4.03.1 FOREST HILLS. Margaret Court heeft de eindstrijd van het damesenkelspel gewonnen bij de open kampioenschappen van de Verenigde Staten in Forest Hills. Zij versloeg in de eindstrijd Rose mary Casals met 62, 26, 61. Margaret Court-Smith. „Mighty Mar garet" was ook in New York ongenaak baar. In 57 minuten versloeg zij Rosy Casals. Zij veroverde daarmee haar tweede Amerikaanse titel in successie, 27.000 gulden als prijs en als tweede speelster in de geschiedenis van het dames tennis alle vier de grote toer nooien (Australië, Parijs, Wimbledon en Forest Hills). Maurreen Conolly leverde dezelfde prestatie in 1953. Margaret Court, 28 jaar, was in de eerste set werkelijk onweerstaanbaar nadat de Amerikaanse haar tot 22 had kunnen bijhouden. Daarna scoorde mevrouw Court vier games achter el kaar, maar voor het laatste spel had zij vier setpunten nodig. Die set duurde precies 17 minuten. In de tweede reeks bleef het evenwicht ook gehandhaafd tot 22, maar toen toonde de ijzige Margaret enige tekenen van nervositeit op het moment dat het grootste succes in haar schitterende loopbaan zo dicht bij leek. Margaret Court miste een paar gemakkelijke volleys en Rosemarie Ca sals profiteerde onmiddelijk. Zij vero verde twee keer de opslag van de Australische en behield, haar eigen ser vice, 62 na 21 minuten onder een ovationeel applaus. In de beslissende reeks was Margaret Court weer hele maal zichzelf. Via 30 en 41 vero verde zij de set en het Amerikaanse kampioenschap met 61. De Australi sche combinatie Margaret Court-Judy Dalton werd winnaar van het dames dubbelspel. Het tweetal versloeg in de eindstrijd de Amerikaanse Rosemary Casals en de Britse Virginia Wade met 6—3 6—4. Ken Rosewall (AUS) won de finale herenenkelspel met 26 64 7 6 63 van zijn landgenoot Tony Roche. Ken Rosewall lijkt het eeuwige leven te hebben in de top van de internatio nale tenniswereld. Veertien jaar nadat hij voor het eerst Forest Hills had gewonnen, slaagde de 35-jarige Austra liër erin voor de tweede keer de open Amerikaanse titel te veroveren. Hij versloeg in de eindstrijd zijn tien jaar jongere landgenoot Tony Roche. Rosewall, die een ander belangrijk kampioenschap al eerder met een ver gelijkbare „onderbreking" had gewon nen, Parijs in 1953 en 1968. werd met zijn overwinning in Forest Hills 20.000 dollar rijker. BARCELONA De Spaanse bokser Jose Fernandez werd vrijdagavond in Barcelona Europees kampioen zwaar- welter door een overwinning op de West duitse titelhouder Gerhard Piaskowy. De 27-jarige titelverdediger kwam in de 14e ronde uit zijn hoek met glazige ogen, ontstaan door het geweldige pak slaag, dat Fernandez, die doof is, hem had toe gediend. De scheidsrechter greep onmid dellijk in en riep de Spanjaard uit tot Jan v. d. Holst (B« Weljzen/Cees Lagr 3. Jan Helder/Ahre ;s: 1. Mieke Jaapies (Gcu- raaplcsEm Lagrand (Geuzen) 2.10.4: 2. Hlske ei ske Runeman (Zwetpl.) 2.20.0. SIEGEN Nederland heeft gisteren in groep 3 van het wereldkampioenschap schaken voor landenteams gelijkgespeeld (22) tegen de ploeg van de Verenigde Staten, die in deze groep op de eerste plaats staat. Nederland staat in groep 3 op de derde plaats achter Oost-Duitsland, dat 2% pun ten meer heeft en bovendien nog een afgebroken partij. De eerste twee landen uit elke groep kwalificeren zich voor de finalepoules. De standen in de verschillende groepen zijn na de partijen uit de achtste ronde: Spanje 26. Schermer Engelbracht in eerste ronde uitgeschakeld j ANKARA Gisteren is in het sport paleis Ataturk te Ankara de strijd om de wereldtitels schermen begonnen. Er zijn 29 nationaliteiten (met 350 scher mers) vertegenwoordigd. In de eerste ronde floret heren is de Nederlandse kampioen Rini Engelbracht uitgescha keld. Hij won geen enkele partij. I Groep IV: Hongaiije 24. Roemenië 23(4. Denemarken 23. Groep V: Tsjecho-Slowaklje 23*4, Argentinië 2214. Israël 22. Groep VI: West-Duitsland 2614. Bulgarije 34(4, Columbia 18', ROTTERDAM. Joe Jaunay, dc staalgrijze en immer nors kijkende coach van het Franse dames basketbalteam schijnt in eigen land veel gekritiseerd te worden wegens zijn kei harde trainingsmethoden, maar dat zal na* afloop van het twaalfde Europese kampioenschap basketbal wel anders zijn. Zoals zijn dames zondagmiddag in Rotterdam (zaterdag wonnen zij van Italië) Nederland eenvoudig wegspeelden (6950), kunnen zy zelfs een bedreiging zijn voor de huidige titelhouder Rusland. Speelsters als Jacqueline Chazalon (95 interlands), Elisabeth Riffiod (56 interlands) en Jacqueline Delachet (105 interlands) waren veel sterker dan de Neder landse speelsters. Ria de Roos-Schouten en Wil van Drooge-Voets kenden na afloop geen gevoelens van jaloezie. Zij storten slechts hete tranen van verdriet. In een wedstrijd waarover van te voren zeer optimistisch werd gesproken, zagen zij de kansen op een eervolle eindklassering van het Nederlandse team, dat voor dit kampioenschap bijna een jaar had getraind, vrijwel vernietigd worden. Na de verwachte nederlaag tegen Rusland, had Nederland van Frankrijk moeten winnen, maar daar is van het begin van ,1e wedstrijd geen kijk op geweest. Na vijf minuten was de stand al 126 voor Frankrijk en na dat moment heeft het scorebord nooit minder dan acht punten voorsprong voor Frankrijk aangegeven. Op alle fronten toonden de Francaises zich beter. Jacqueline Chazalon, na deze wedstrijd met 84 punten absolute topscorer in deze groep, schoot beter dan wie ook, Ria de Roos incluis, van het Nederlandse team. Elisabeth Riffiod (1 meter 87) won elke rebound, zowel in de verdediging als in de aanval van haar directe tegenstandster Jeanne Pastor (1 meter 85) en Jacqueline Delachet dribbelde bij vlagen zo virtuoos dat er geen Nederlandse verdediging leek te bestaan. Bij rust stond Frankrijk dan ook met 3527 voor. Teneinde zijn speelsters wat op te peppen, nam coach Burgert zijn dames apart in een hoekje van de reusachtige Energiehal omdat het zijn ploeg tegen Hongarije ook geluk had gebracht. Veel resultaat had het onderonsje niet, want hoe de Nederlandse dames ook speelden, elk speltype beheerste Frankrijk beter. Na een nieuwe explosie van Jacqueline Chazalon in de tweede helft, waarmee zij haar puntentotaal op 25 bracht, gaf Nederland zich gewonnen. NederlandFrankrijk 5069 (2537). Nederland: Els van der Heyden 24, Els de Groot 41. Jetty Witte-Siebenlist 76, Wil van Drooge-Voets 22. Carla de Liefde 2—4, Thea Hoek 0—2, Jeanne Pastor-Knoop 40, Gerda Schouten 0—2, Ria de Roos-Schouten 44. Frankrijk: Jacqueline Delachet 20, Jacqueline Chazalon 1114, Elisabeth Riffiod 126, Danielle Peter 40, Irene Guidotto 810, Jeanine Martin 02. RuslandHongarije 9433; Tsjecho- SlowakijeRoemenië 6766. NederlandRusland 4492 (2343). Rusland: Locdmilla Bazarevitsj 90, Nadesjda Zakarova 7—0. Ljoedmilla Boebsjilkova 80, Viktoria Dmitrijeva 80, Nelly Bielmayer 140, Oelja Semjonava 82, Lidia Goeseva 013. Loedmilla Krest Janinova 40. Zinaida Tsjernikova 06, Tatjana Kabajova 0—11. Nederland: Els van der Heyden 31. Els de Groot 7—6, Jetty Witte 2—0, Wil van Drooge 02, Rosemarie de Vries 02, Thea Hoek 15, Anneke Ba! 20, Jeanne Pastor 03, Gerda Schouten 02, Ria de Roos 80. (ADVERTENTIE) k, allemaal hetzelfde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13