DAVID" VOLENDAM HIELD SPANNING OP HOUTRUST LANG GEHANDHAAFD Goliath" temde met krachtvoetbal bedreven jongleurs van Croon Holland Sport sloeg in tweede helft van wrede' krachtmeting toe: 2-1 #7 Twee kopballen bezorgden ADO winst op Haarlem Van der Hart kwaad over anti-voetbal Haarlem pas laat op schot ZUID I WIL GEEN EXTRA- DEGRADATIE Dorpmans inzet van incident Cruyff met Ajax op vakantie JEN HAAG Op het aloude, sfeeriijke Hout- ust werd gisteren een aloud, boeiend sport- hema, dat van: Hoe propageer ik voetbal met irecte successen of met artisticiteit, bestreden twee totaal verschillend opgebouwde loegen: „Goliath" Holland Sport (krachtig, maar orrect) en „David" Volendam (bedreven, maar ervaren en schuchter). Wat voor de hand lag ro'n „wrede" confrontatie, een sterk verdedi gend accent van de zich het zwakst voelende f bleef niet uit. Holland Sport, moedig volhoudend, verkeerde ruim vijftig minuten in steeds groter wordende onzekerheid. Toen ver dween het verfrissende enthousiasme van de elkaar in de weg lopende Volendamverdedigers als sneeuw voor de zon. Eén fout van invaller- doelman Fred Man, die de bal niet brutaal genoeg na een hoge voorzet van Holland Sport wegstompte, én een onnavolgbare manoeuvre van de altdij attente Sjaak Roggeveen, beslisten over de 'winstverdeling' in deze saai begonnen wed strijd. Dat uiteindelijk de uitslag geen 10, maar Door Han« de Bruijn 21 werd was geen attractieve affaire meer voor de zevenduizend bezoekers. De beslissing, dat stond na het lang verwachte doelpunt van Hol land Sports uitblinker voor iedereen vast, was een feit. De bedreven en zo handige jongleurs van Volendam misten gewoon de kracht voor het opzetten van een gevaarlijk tegenoffensief. Wat jammer echter voor de zo talentvolle ploeg van Volendam, dat hel zich zo verlaagde tot „anti-voetbal" zoals trainer Van der Hart het later noemde. Zijn collega Hans Croon, een man toch. die altijd vooraan heeft gestaan in de Nederlandse sportwereld om offensief, attractief spel te bevorderen, lijdt onder deze volkomen begrijpelijke beschuldiging. „Ik zou voor geen geld van de wereld willen ruilen met Van der Hart. Van zijn spelopvatting zou ik geen ogen blik kunnen genieten." Maar de consequenties van Croons niet te onderschatten spelinzicht zijn groot. „Wij kunnen technisch tegen elk team in Nederland op. Maar wat ontbreekt is de kracht en de brutaliteit in oiu spel. Op korte termijn is aan deze handicap niets te doen." Wat inhoudt, dat Volendam vooral in uitwedstrijden zal blijven verdedigen, en dat het door deze afbraakmethode veel goodwill bij het Nederlandse publiek zal verspelen. „Ik onderken dat. Maar zolang de overwegend jonge spelers van Volendam hun artisticiteit niet kunnen combineren met meer krachtvoetbal, blijft me geen andere keus. Elke wedstrijd wordt voor mij belangrijk vanwege de Een keihard en niet onbegrijpelijk toekomstbeeld van een club-in-opkomst, die het Holland Sport met haar betwiste spelopvatting knap lastig maakte. Toch wond Cor van der Hart zich op over Volendam-van-nu. „Ik speel natuurlijk ook anders in uitwedstrijden. Maar ik vind dat men onder alle omstandigheden enkele risico's moet nemen. Anders speel je afbraakvoetbal. Volendam was daar op uit." Maar de verontwaardiging op Houtrust verdween weel snel door de vreugde over het plan-dat-toch-lukte. Vooral voor rust zal Holland Sport écht in over de tactiek van Volendam. Het kreeg van de bezoekers alle gelegenheid op het middenveld een overheersende rol te vervullen, maar alle acties met een scoringskans werden knap tegen gehouden door de „massadefensie", die niet zelden uit zeven man bestond. Wat de onzekerheid in de Haagse linies zo groot maakte was de voortdurende dreiging van de spaarzaam, maar wel goed opgezette aanvallen van Volendam Ondanks het grote overwicht van Holland Sport, waaruit geen echte doelpuntrijke ADVERTENTIE lelijkihedei mden. hield het beslissende ogei Kronshorst verkeerd iet een doelpunt. ^^^pei^a^agerj Door Frank Werkman HAARLEM Ook het vierde obstakel op het pad der overwinningen heeft ADO met weinig moeite genomen. Haarlem werd in eigen huis met 21 'erslagen. Toch had het weinig gescheeld of de Hagenaars hadden een rijweg, in casu een gelijkspel, ingeslagen, want ondanks een vrijwel nent overwicht bleek de marge van twee doelpunten, die in de eerste ïelft waren gemaakt, maar ternauwernood voldoende voor de volle winst. Iet door vele invallers danig verzwakte Haarlem trainer Bill Thompson heeft onder meer Niels Holmström, Henny van Nee, Gerrit Peys en doelman 'iet Paternotte op zijn ziekenlijst je staan verkleinde drie minuten voor fct laatste signaal van scheidsrechter Derks de achterstand tot 21. De tijd, lie toen nog restte was te kort voor de Haarlemmers om de halve winst nog e kunnen grijpen. Wel kwamen de roodbroeken nog even dreigend opzetten, maar ook in de slotfaze weerstond de ADO-defensie deze druk vrij ttnvoudig. Maar de geringe kans op een remise >racht Vaclav Jezek na afloop, terwijl hij lustig aan een sigaret trok, tot de be dachtzame uitspraak: „Ik ben tevreden net het resultaat. Maar we hadden in de weede helft tenminste nog één doelpunt moeten maken om volkomen veilig te n. Doordat die treffer niet kwam het nog even gevaarlijk geweest. Dat is niet nodig". ADO had inderdaad ruime afstand van Haarlem kunnen ne ten, als de voorhoede iets zorgvuldiger vas omgesprongen met de kansen. Bo- 'endien was de plaatsvervanger van Pa- ernotte, Schulz, allerminst betrouwbaar, hj beide Haagse doelpunten trad de Haarlemgoalie weifelend op, waardoor °ok zijn verdedigers minder zeker ope reerden. Pas kort voor het einde van de eerste helft profiteerde ADO van de on- "kerheid van Schulz, die gisteren voor hoewel van de fysiek sterkere Korevaar meer gevaar uit ging. Slechts in de eerste tien minuten dron- gen de Haarlemmers enigszins aan. Bin nen enkele minuten mochten zij drie hoekschoppen nemen, maar het offen- slefje was van zeer korte duur. ADO nam het initiatief spoedig over en stond dat niet meer af. Wytze Couperus en Lex Schoenmaker zetten, daarbij uitstekend gesteund door René Pas de Haarlem defensie onder druk, maar gelegen- heidsausputzer Piet Hoeben vorig jaar nog een succesvol duo vormend met Cou perus kon he daarbij enige stifttandén verloor, kreeg nog enige kansen maar zijn doelpogingen waren niet zuiver genoeg. ADO meende de volle winst in handen te hebben. Toch kwam de ploeg nog bijna in moeilijkhe den toen Joop Burgers een gave voor zet van Wentink doeltreffend afrondde, maar de Hagenaars hielden de zege vast. verrassende kopbal van Kras precies voor de volledig vrijstaande Kwakman neerdaalde. Een lage inzet, die te haastig was ingeschoten, werd spectaculair ge stopt door de linkervoet van doelman Louwerens, die al eerder bijna even fraaie staaltjes van vakmanschap had af geleverd. Croon later: „Kijk, dat moment was voor mij kenmerkend voor deze wedstrijd. Als Holland Sport zo'n kans bad gehad, dan was de bal door het net gegaan of hoog over. Wij zijn dan echter te lief en te schuchter". Het overheersende thema van deze eigenlijk oneerlijke wedstrijd was weinig inspirerend en boeiend- Toen Van der Hart in de rust de voor Milic ingevallen Frans van der Heide instructie gaf nog nadrukkelijker zijn drie hardwerkende spitscollega's te assisteren, werd de druk voor het doel van Volendam voortdurend groter. Alle spanning verdween plots klaps. toen Van der Bol de bal naar de vrijgelopen Ausputzer Kronshorst diri geerde en deze hoog voorzette. Doelman Man. het vorige seizoen nog amateur bij WFC, verkeek zich op de wilskrachtige inzet van Roggeveen. Terwijl hij opsprong om de bal te „omklemmep" schrok de onervaren Volendammer van het door zetten van de Holland Sporter- Bang om een blessure op te lopen liet hij de bal weer los en Roggeveen, die helemaal naar de achterlijn moest uitwijken, draaide zich al schietend om. Het doek viel over het moedige Volendam. Sjaak Roggeveen werd daarna geen geen ogenblik meer uit het oog verloren. Maar toch kreeg de vernuftige Haagse aanvoerder nog kansen* Eerst verdween zijn schot hoog over, maar daarna, toen hij zich weer had vrijgespeeld nam hij geen risico meer. Frans van der Heide, die vlak achter hem stond, haalde verras send uit: 20 Het tegendoelpunt, dat de „jong leurs" van Volendam verdiende, viel, toen Holland Sport de touwtjes liet Hes- het eerst de Haarlemdefensie aanvoer de. Binnen twee minuten troffen ach tereenvolgens Schoenmaker en Coupe rus, beiden met het hoofd, doel. Superieur Deze doelpunten bekroonden het over wicht, dat ADO vanaf het begin had gehad. De Hagenaars waren technisch duidelijk superieur aan Haarlem, dat met goede wil trachtte het gebrek aan kwali teit te compenseren. Maar hoe hard Ger- rie de Goede ook werkte, steeds weer hield hij de bal te lang bij zich, waar door de ADO-verdedigers tijdig zijn van wie Boszhart wel aardige dingen een bal bleek te kunnen doen, maar geen enkele keer langs Theo v. d. Burch kwam. Op de andere vleugel had Kore vaar vrijwel een zorgeloze middag, om dat de Haarlemmers bijna nooit meer dan twee man voorin hadden. Van deze vrijheid maakte Korevaar gepast gebruik door enige malen gevaarlijk op te 'ruk- klaren. Hestad was wel ijverig, schoot in hardheid en snelheid 1 om de Haarlemverdediger voor moeilijkheden te plaatsen. Ook toe tad ging zwerven kwam hij niet uit de verf. Meer gevaar ging er uit van Pas, die in beide doelpunten een werkzaam aandeel had. Haarlem verwaarloosde het midden veld, waardoor de druk van ADO steeds groter werd. Joop Burgers kon in zijn eentje niet de verbindingen tussen voor- en achterhoede onderhouden, zodat De Zoete en Advocaat vrij spel kregen. Toch duurde het nog vrij lang voordat ADO scoorde. Drie minuten voor het einde van de eerste helft boog Aad Mansveld de bal uit een hoekschop van Pas om in de richting van Schoenmaker, die hard en hoog inkopte: 10. Haarlem kwam even terug. Van Duffelen zette hoog voor, maar de kopbal van Hoeben werd door Ton Thie bekwaam onschadelijk ge maakt. Even later liep ADO verder uit. Uit een pass van Pas plaatste De Zoete de bal precies op het hoofd van Cou perus, die met een simpele beweging raak kopte. De verbouwereerde Schulz reageerde niet. ADO schakelde na de hervatting iets terug. Couperus, die in de eerste hèlft enige minuten het veld had moeten ver- TILBURG ncne vergaderii leurvoetbal (24 Op oktober in Zeist) zal door het district Zuid 1 een motie worden ingediend om af te stappen van het principe dat een klas uit 12 clubs moet bestaan. Zuid 1 wil dat alle dis tricten vrijheid van handelen krijgen om het aantal 12. 13 of 14 te brengen. Deze motie werd voorbereid op een buitengewone vergadering van Zuid 1, bijgewoond door vier leden van het sectiebestuur (met voorzitter Van Marle aan het hoofd) en met als kernpunt van het protest: een verscherpte degradatie regeling voor Zuid 1. in het nu lopende seizoen. Verontwaardigd over de harde bepaling trok het districtsbestuur ten strijde en kondigde aan consequenties te zullen trekken wanneer er geen ver andering komt in het besluit van PDK volgde e\-lIolland Spondoelman Mui-tien van Viane :ondag van de amateurcompetitie het spel van z(jn nienw irvan hjj trainer ls geworden. Voorzitter Hoeksema staat d scmi-prof met raad en daad terzijde. Het debuut van Va en gedeeltelijk succes. PDK speelde gelijk tegen DHL: 2—1 tak bekeken leek. Dit verrassende incident werd latei- door Dorpmans uitgelegd. „Ik heb al weken lang last van een knieblessu re. De geraadpleegde specialisten zeggen echter dat het niets ernstigs is. Men veronderstelt dat het een klein scheurtje is in de meniscus, dat alleen kan genezen door veel aan sport te blijven doen. Maar in de wedstrijd Holland SportVolen dam kreeg ik steeds meer pijn in mijn knie vond ik het flui in, die volledig beter, dan in, elk geva even goed doen". Grensrechter Van Bezooijen, die door de KNVB als (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ajax zal in d eerste ontmoeting tegen de Albanese kampioen Nenduri Tirana zonder Johan Cruyff aantreden. De Ajacied raakte in het vervroegde competitie duel tegen D.W.S., zaterdag in De Meer, zodanig geblesseerd dat Michels zijn sterke troef niet kan opstellen. Cruyff, die zijn rentree maakte r een langdurige afwezigheid, werd i de zestiende minuut van de ont moeting door Soetekouw fors ge- tackled. De Ajacied werd bij zijn eerste solo door de knie van Soete kouw geraakt, waardoor hij opnieuw last kreeg van zijn oude liesblessure. De kans is niet denkbeeldig, dat Cruyff opnieuw voor lange tijd op non-actief komt te staan. Hoewel Rinus Michels zich zeer somber uit liet over de verwonding van Cruyff, meent dokter Rolink dat de blessure minder ernstig is dan hij zich aan vankelijk liet aanzien. „Maar toch ls het moeilijk te zeggen hoe lang de genezing zal vergen", meende de sportarts. Cruyff zal wel deel uitmaken het Ajaxgezelschap, dat vandaag r de Albanese hoofdstad vertrekt Naast Cruyff stappen de volgende spelers in het vliegtuig: Stuy, Hoo- genboom, Suurbier, Hulshoff. Vaso- vic, Krol, Haan, Neeskens. Rijnders, Mühren. Swarl, Van Dijk, Keizer, Suurendonk en Van Bockel.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11