AREND VAN OMMEN: gezagvoerder teamleider marathonloper Flexabiliteit grote pre voor zeskampteam uit Alphen a. d. Rijn Teylingen en VVSB zien als enige bollenstrekers kampioenskansen schuldvrije tribune iiRDAG 12 b_ <0 PAGINA ALPHEN/LEIDEN Wanneer Areiul van Ommen, de non-playing-captain, de Happel van de Alphense zeskamp- ploeg:, ^en stief kwartiertje later dan afgesproken in het Alphense restau rant Toor komt opdagen, vindt hy het niet nodig zich te verontschuldigen. „Als wij bij de KLM met een kist mil der dan vyftien minuten later aan komen dan gepland, hoeven we dat ook niet te melden, verklaart gezag voerder Van Ommen. En dan onmid dellijk overschakelend op het onder werp van het gesprek, zijn aandeel in de Alphense zeskampsuccessen: „Ik kom net van de hindernissen. Niet al les gaat zoals we het willen hebben. Daardoor werd ik even, opgehouden". Arend van Ommen is een rusteloos man, constant zit hij met een eindje lnclferhout tusen de vingers te frieme len, steeds is hjj ernstig. Een glimlach kan er zelden van zijn hoekig gelaat af. Hjj formuleert kort en strak. Twij felt geen moment, is zeker van zyn zaak en geeft de indruk te weten wat hij wil. Hy vertelt achteloos van de week even in Verona te zyn geweest. de sfeer en hij vertelt me, dat ze die plastic ballen niet meer gebruiken. Te on handig om mee te werken. Ze lagen plat op zolder. Kunt u ze niet bij een garage even op laten pompen?, vroeg ik. Hij zou zijn best doen. Die pastoor staat dus nu ballen op te pompen. Van middag kunnen we ze komen ophalen. Wel fijn zo'n medewerking". FORMULE Het verrast eigenlijk wel een beetje, dat Alphen zo'n succes heeft. Van Ommen: „Mij niet. We hebben nu zes keer zeskamp gespeeld. Steeds worden we onderschat. Een keer heb ben we het verknald. Dat was in Doe- tinchem. Ik heb die wedstrijd geana lyseerd en toen wist ik meteen wat Ik Ik wist ook de remedie namelijk. Er moes ten topsporters worden aangetrokken voren kun je dus,-als je geld en tijd hebt, oefenenen op zelfgemaakte hin dernissen. Als je dan nog iets niet wist, dan kon je nog bellen naar de NCRV. Ik hing wel drie keer per dag de Hilvi drie éi vier re gels krijgt, waarin het spel heel vaag beschreven staat. Er staat bijvoorbeeld in, dat er een balspel bij is. De Vraagje tussen door: is zeskamp po pulair in Italië? Van Ommen: ,,Dat weet ik niet. Daar heb ik geen hoogte van kunnen krij gen. Ik weet ook niet hoe het daar wordt gespeeld. In competitie-verband zoals hier of volgens het knock-out systeem zoals in Engeland. Ik heb er ook niet veel gezien van hindernissen. En wat ik gezien heb, is hier moeilijk te krijgen. Vandaar we nu een beetje met voorbereidingsproblemen zitten. Zo zag ik er bijvoorbeeld veel grote plastic ballen met een doorsnede van zo'n centimeter of negentig. Terug in Nederland heb ik meteen een paar kindercircussen afgebeld of zij ons konden helpen. Vanmorgen kreeg ik een tip, dat een zekere pastoor Van Ruiten in Haa'ren in Noord-Brabant van die ballen had. Hij heeft ook een Ik heb hem net gebeld Van Ommen: Ja, dat weet ik. Onder dat sta- andere rondom de gebroeders Verka- Van Ommen: „N :igduizend_ (je heb die publiciteit rond die zaak nooit zo goed begrepen. Ik had de beste mensen nodig. Als een andere topatleet, dan kan ik toch niet met 'n Verkade blij ven zitten? Dan moet ik ook een top atleet hebben. Begrijp me goed, ik heb groot ontzag voor de gebroeders Verkade, maar ze konden niet tegen de concurrentie op. En toen heb ik de dat ik spelers mag aantrekken uit de hele provincie Zuid-Holland. Dat heb ik dan voor de specialistische num mers gedaan. Zo hebben we het vege lijf kunnen redden. Aanstaande woensdag speelt. Alphen aan den Rijn voor de tweede maal het internationale spel „Spel zonder gren zen". Wat. is het verschil met de na tionale competitie? Van Ommen: „Het grote verschil is. dat je bij de landelijke competitie al de heren voornamelijk in de avond uren en met de dames 's middags. De laatste tijd hebben we meer en meer een beroep moeten doen op het be drijfsleven en dat lukte tot nu toe wel, maar ik heb een werkgever al horen zeggen: „Ik ben toch wel blij, dat het feest eerdaags afgelopen is, want het wordt toch wel een beetje te zware belasting voor m'n bedrijf". Arend van Ommen vertelt, dat zijn internationale ervaring een enorme pré is voor de Alphense ploeg. „Voor mij is het probleem: Hoe laat ik m'n mensen in hun gewone doen, niet zo'n groot probleem. Ik voel me bij wijze van spreken in een Hilton-hotel beter thuis dan waar ook. Ik bivakeer er zo vaak. Alleen al het simpele feit, dat ik wist dat je in de Hiltons conferen tie-zalen heb, dié je zo voor vergade ringen kunt reserveren, was in Berlijn enorm in ons voordeel. Toen we daar aankwamen, heb ik onmiddellijk zo'n vergaderingsruimte voor ons laten re- Over zijn verkenningen geruime tijd van tevoren: „We pakken het profes sioneel aan. Happel of 'n Michels gaat van te voren ook kijken bij een ploeg waar men in de Europa-cup tegen moet spelen. Dat doe ik ook. Dat is AANVALLEN cende nog niemand hem in het plaats je van burgemeester Gallas, lloe Is hij dan de non-playing-captain ge- Arend van Ommen: ,,Ik ben een paar jaar voorzitter geweest van de cate gorale vakbond voor verkeersvliegers. Ik ben ook onderhandelaar geweest by de c.a.o.-onderhandelingen en zo nog al eens in het nieuws geweest. Met steeds maar aanvallen kun je een hoop bereiken, was mijn devies. Vorig jaar kwam er een eind aan mjjn voorzit tersperiode. Groot was m'n verbazing toen AW'36 bij me kwam of ik voor zitter wilde worden. Dat voorzitter zijn interesseerde me geen bal, maar toch boeide dat baantje me. Bij AW'36 wilde men namelijk een eigen sintel- baan, een eigen stadion. Ik voelde daar wel voor. Een paar maanden later kwam wethouder Duyn bij me. Of ik in de zeskampcommissie wilde plaats nemen. Is het veel werk, vroeg ik de wethouder. Nee, zei hjj. Nou hier zit ik dan. Alle sportcoaches wilde mij als non-playing-captain. Dat had ik niet verwacht. Toen de burgemeester me vroeg, zei ik: Burgemeester, is het 'n rot spelletje of moet er gewonnen worden? Er moet gewonnen worden, Van Ommen, zei hij. Oké, burgemees ter dan ben ik uw man, maar dan moet er wel onmiddellijk geld op tafel ko- druk om. Dat geld komt er wel". GEZAGVOERDER „Een ander punt was natuurlijk wel. dat de KLM zijn medewerking zou verlenen. Nou, dat is heel soepel ge regeld. Ik hoef alleen in het weekend een uur of 8 in New York. 's Avonds releax ik een beetje en ga ik vroeg naar bed. We slapen altijd in Hilton. De andere morgen, zondag, sta ik vroeg op, doe m'n trainingspak aan en stap met 2 dollars in mijn achter zak de deur uit. Met een taxi ga ik dan naar het Centre Park. Daar begin ik eerst kalm aan te doen, maar dan begin ik steeds harder te lopen tot ik mijn eigen snelheid van zo'n vijftien kilometer per uur bereik. Zo ga ik twee uur door. Aan een stuk. De ver moeidheid voel ik steeds meer uit mijn botten vloeien. Een verrukkelijk gevoel is dat. Mijn collega's verklaren me voor gek. Niemand houdt zich zo fit. Maar het is mijn formule. Ik vraag nog de marathon in Enschede. Ik liep 'm sneller dan twintig jaar geleden. Ik ben daarna direct naar de keuring op Soesterberg gegaan. De hele dag Ik moet alleen het zaakje niet for ceren. Nou, dat wist ik al. Dat moet je nooit, want dan draai je je zeker de vernieling in". Over die marathon van verleden jaar in Enschede heeft Van Ommen een apart verhaal te vertellen. „Ik had mijn kinderen beloofd, dat ik. na de start als eerste onder de mara thonpoort van het Diekmanstadion als ik, als eerste onder de poort door wilden. Om het stuk te redden moest ik helemaal buiten om het hele lopers- veld. Halverwege de baan had ik al geen kracht meer, maar opeens zag ik m'n vier bloedjes van zoontjes zit ten en toen kreeg ik vleugeltjes. Ik heb mijn hele leven nog nooit zo hard gelopen als toen. En inderdaad ging Ik als eerste onder de poort door. Nou komt de grap. Ik was natuurlijk veel te hard van stapel gegaan, dus zodra ik buiten het stadion was. dacht ik: „O Van Ommen, pas op jongen, an- i ga je de vernieling in. Ik ging één keertje en dan weer een an dere. nee, dan ook alle keren. Daar houd ik ze aan". Heeft Van Ommen Alphen leren ken nen het afgelopen jaar? „Ja. zonder meer. In de twaalf jaar, dat ik nu hier woon, wist ik niets van Alphen. Ik was misschien drie keer op het raadhuis geweest. Nu kom ik er wel drie keer per dag. Tot voor een jaar wist ik alleen mijn huis te vinden. Daar hield het wel mee op. Nu ken ik Alphen door en door. Het is een fijn dorp. Men wil van alles, genoeg ontbreekt 1 dan wij vliegers dat i de i lie\ ie-talent. Het zijn allemaal este mensen, ze willen van al- Een dag later in „Sport in Beeld" zag je mijn afgang. Het hele lopersveld ging langs me. Het leek wel of ik stil stond, Ik schaamde me dood'. Terug naar Zeskamp. Relativeert Van Ommen het speletje nog? Van Ommen: „Ik heb het nooit als een spelletje beschouwd. Het pessimis me. ook bij leden van het Alphense zeskampcomité heb ik nooit begrepen Het gaat nu om de Europa-cup en s i kan moeten - i die die stelletje leutige koek- happers. Er zijn echte sportmensen voor nodig, die hersens hebben en een flinke dosis karakter. Het voetbal in Alphen staat op een laag peil. Dat is te zien aan de zeskampploeg. Er zit geen enkele voetballer in. Die zijn bij de selectie onmiddellijk afgevallen. AZC speelt hoofdklasse. Er zitten dan ook een paar waterpdlers in het zes kampteam. Die jongens kunnen wat". Woensdag is de Europa-eup-finale in Verona. Daarna is het afgelopen. Breekt er dan een periode van rust aan voor Van Ommen? „Nee, zeker niet. Ik heb plannen een overdekt privé-zwembad naast mijn bungalow te bouwen. Die moet er dan i tijd komen. Daar- De rust zal trouwens wel niet zo lang duren, want dan staat de finale van volgend jaar al weer voor de deur. En ik heb bij het aanvaarden van het captain-baantje vorig jaar duidelijk mee. Het moet onder de bevolking ge bracht worden. Die wil wel. Wie had ooit verwacht, dat we dit met zeskamp zouden bereiken. Had je dat er commissies en sub-commissies sa mengesteld. die het hele zaakje orga nisatorisch piekfijn hadden kunnen regelen. Nu komt het op een paar man neer. In het begin was ik alleen trai ner. Nu ben ik zo'n beetje manager van het hele spul. Eigenlijk heb ik daarvoor een kantoor nodig en een se cretaresse. Wat. ééh secretaresse? Minstens twee. Dan kom je tenminste een beetje werken en zou niet zo'n gooi- en smijtwerk zijn als nu het ge val is. Ik weet wel, in andere steden doen ze het nog rotter dan wij, maar houding evenveel artsen als putje scheppers. Vroeger trok het mij niet. Ik was een van degenen, die de knop omdraaide bij zulk soort spelletjes. Voor mij was het ook niet meer dan koekhappen. Dat is grondig v Ik weet alles van elke uitzending. Ik houd een heel archief bij. Ik weet ook alles van m'n spelers. Ik houd ook zo mogelijk rekening met alle psycholo gische factoren. Ut probeer mijn men sen uit. Hoe reageren 5 genstanders verwachten wij Quick Boys, DOTO en niet te vergeten Heerjansdam. We zijn voor niemand bang want we beschikken over een constante ploeg, met een goede achterhoede en stuk voor stuk technische spelers." Noordwijk, dat SJC'er Hans Westgeest in zijn team heeft" Opgenomen en dat Van der Llppe na een jaar WSB terug zag keren, on derkent desondanks niet dat het enige zwakke punt waar bijna elke ploeg mee kampt, doelpunten maken, ook Noord wijk parten speelt. dit jaar tevreden zou zijn met het behoud van een plaats in de eerste klas se, is niet op de hoogte met de mentali teit, die op het ogenblik in het Noord- wijkkamp heerst. De heer W. Spaander man ziet zijn ploeg de komende com petitie in de top meedraaien. „De ploe gen verschillen in kracht maar weinig van elkaar. Ik verwacht in de komende competitiewedstrijden, die het aankijken waard zijn doch zonder dat er veel doel punten zullen, vallen. Als sterkste te- de glazen magische bol streek. Er zijn dan ook weinig argumenten te beden ken die lijnrecht tegenover zijn verwach tingen staan. Want bekijkt sultal de goede vriendschappelijke wedstrijden, die Teylingen heeft gespeeld, dan kan men slechts dit optimisme als gefun deerd beschouwen. Toch zegt secretaris Berg: „In de vo rige competitie wisten we aardig wat van onze tegenstanders af. We kenden onze zwaarste tegenstanders: Sportclub Lisse, SJC. ONA, VEP en SJC. Van de nieuwe clubs weten we echter weinig en het is daarom ook heel goed mogelijk dat we ons daarop verkijken." Een elftal met de nieuwe junioren-aan winsten Zoet en Mouter, onder regie van trainer v. d. Klugt maar zonder de pro ductieve aanvalsspits Frank van Dam die wegens een blessure voorlopig nog langs de lijn werkloos moet toezien. En Juist zyn afwezigheid zou Teylingen wel eens punten kunnen gaan kosten. Van Nispen Van Nispen eindigde het vorige seizoen ver onder aan de ranglijst van de derde klasse. „Een tekort aan inzetbare spe lers". zo typeert secretaris Stokman de belangrijkste boosdoener by de club uit De Zilk. „Als er een speler geblesseerd raakte wisten we niet wie we voor hem in de plaats moesten stellen." Met het zelfde euvel worstelt Van Nispen. welis waar een klasse lager, ook dit jaar. De overbruggingsperiode, waarna uit de jeugd de nodige jeugdspelers naar voren zouden kunnen komen, is nog steeds niet voorbij. Van Nispen. dat de veelbeloven de middenvelder A. Glas naar Haarlem zag vertrekken, gelooft dit jaar dan ook j niet in een kampioenschap. Wel is enig optimisme gerechtvaardigd op een hoge j klassering. Gerard v. d. Meer (oud-UVSi die vorig jaar wegens studie niet opera- tioneel was. is dit seizoen al zeker van i plaats in het eerste elftal. Tezamen Foreholte verwacht niet al te veel van de komende competitie. „We stellen ons dit jaar als doel het behoud van een plaats in de KNVB", aldus de heer Go- dijn. die de depressieve bui van Fore holte ziet als gevolg van onmacht, die momenteel de eerste elftalspelers par ten speelt. „De opkomst op de training is beneden peil. Enkele jongens stude ren nog en daardoor verdwijnt de inte resse om volledig het oefenprogramma mee te draaien." Een oefenprogramma dat het voorlopig nog zonder de des kundige leiding van een trainer moet stellen, want Bas Wallaard, die vorig jaar van Foreholte nog een goede mid denmoter maakte, heeft vanwege zijn leeftijd het trainerschap opgezegd." Trai ner Ickenroth zal wegens studieredenen de wedstrijden tot 1 januari enkel op de zondagen als verzorger bijwonen, Voor lopig wordt Foreholte met de aanwin sten Kivits (Warmunda) en Van Eist (nu nog geblesseerd) aan zijn lot over gelaten. Wat hiervan de gevolgen zullen zijn weet men in januari als de voor lopige voetbalbalans opgemaakt wordt. ;n vertegenwoordigd, de club uit Katwijk direct een gevoe lige 7-1 nederlaag incasseren tegen Stompwijkse Boys. „Interne moeilijkhe den", aldus voorzitter Van Kesteren. Die moeilijkheden zijn inmiddels weer opgelost en KRV zal zich dan ook ln de komende competitie trachten te her stellen van deze eerste mokerslag. In dezelfde samenstelling met wederom een vry zwakke voorhoede, een redelijk mid denveld en een sterke verdediging, waar in de achterspelers Kees Westgeest, Martien Aanhaane en doelman .Herman Oudshoorn in deze competitie de vijan delijke voorhoedes de baas moeten blij ven. KRV, getraind door een van de eigen leden, treedt traditiegetrouw de tegenstander met open vizier tegemoet. Ter Leede Ter Leede hoopt ook dit jaar het gehei me wapen te kunnen lanceren waarmee vorig jaar een plaats bij de eerste vier uit een hechte verdediging en consoli datie van de winst hoe gering het doel- puntenverschil ook mag zijn. In de twee competitiewedstrijden, die Ter Leede- nu achter de rug heeft, leverde deze tactiek eenmaal winst en eenmaal verlies op. IJsselmeervogels werd met 2-1 versla gen en DOTO versloeg met dezelfde cij fers Ter Leede. Een tamelijk gunstige start dus voor Ter Leede dat wel enkele spelers zag komen, maar niet een de formatie zag verlaten. Doelman Con stant Smit (Noordwijk) en Gert Hou wers (Teylingen) zijn de gelederen, waarin de routiniers Dick van Biezen. Piet de Bruin, Bert Mondriaan en Nico Fange weer een vaste plaats innemen, komen versterken. Ter Leede gokt dit jaar op een plaats bij de eerste vier. Het moet dan onge twijfeld wel kunnen beschikken over >ekkelaan De nieuwe gouden formule van trainer Spiers. ..staalpillen bij voetbalmoeheid", moet Sportclub Lisae dit jaar' de zo lang verwachte winst op gaajx brengen. Want toonde de club in het verleden aan het einde voetbalcompetitie de symptonen uitgaande nachtkaars, dit jaar jui; Trainer Spiers: „We moeten met tech niek en hardheid een eenheid vormen met als uitgangspunt een goede condi tie. De spelers waren in het verleden te flegmatiek. De sterkste ploegen werden verslagen en de mindere teams behaal den tegen ons winst." De voorhoede en het middenveld met Frans van Gerven. Gerard en Wim van Beek, Frans v. d. Laan. Willem Mooyekind en Gerard Oude Veldhuis, lieten in de afgelopen oefen wedstrijden overduidelijk blijken dat de straffe conditietraining al rijpe vruch- Zorgenkind blijft echter de* achterhoede waarin o.a. Kees van Amsterdam. Thev, Boot. Hans Hoogkamer en doelverdedi- VVSB wil het 40-jarig jub kampioenschap gaan vieren. Een fraai I uitgangspunt dat voorzitter Groot zijn club aan het einde van het vorige sei zoen voorhield. Nu Postduiven 'n plaats j in de derde klasse heeft veroverd, zou het als tweede geëindigde VVSB theo retisch beschouwd de meeste aanspraak kunnen maken op een volgend kampioen schap. Voorzitter Groot heeft nu, op de voor avond van de competitie, zyn optimisme aan banden gfelegd. „We zyn drie knap pe .spelers kwijtgeraakt. Theo Konijn l Sportclub Lisse), Jan van der Lippe (Noordwijk) en Gerrit v. d. Burg, die het voetballen op zondag ruilde voor de za terdagmiddag. We zullen af moeten wachten of Leo van Wouw en Jaap Oostdam dit verlies weer goed kunnen maken." VVSB. dat in het gedegradeer de Van Nispen de zwaarste tegenstan der ziet. heeft nog een gevoelige klap moeten incasseren. Trainer Snoeks, ge promoveerd naar Vitesse, maakte zijn vertrek nogal laat bekend, waa: WSB hi verk gedaan en kan ik Waarnemen, hoe men onder dx-uk, als honderd miljoen mensen kijken, zich houdt. Dat is een van de mooiste kan- Jen van.het apeL PROFESSIONELE AANPAK In de ploeg voor Verona zijn drie nieu welingen opgenomen. Specialisten. De sprinter Wim Berkhout, die de hon- Arend van Ommen: „Ik overtuig de mensen ervan, dat het nodig is. dat we op de specialistische nummers top-sporters inzetten. Daarbij komt. de ploeg blijft voor negentig procent uit Alphenaren bestaan. Teamwork en teamgeest blijft daardoor gelul I- haafd. Het succes staat of valt met de inzet. Ik ben blij. dat ik zo'n men taal sterke ploeg heb kunnen opbou- Welke waarden hecht Van Ommen aan „Ik ben zeer commercieel Ingesteld. Door die tv-uitzendingen komt Alphen enorm in de publiciteit. Alphen krijgt daardoor de indruk een dynamische gemeente te zijn: een plaats waar ie mand zich graag wil vestigen. Het stimuleert volgens mij ontegenzeglijk de uitbreiding van de gemeente. Ver der is het een goede reclame voor mijn baas, de KLM. Het feit. dat ik bij de KLM al8 gezagvoerder werk, wordt steeds naar voren gehaald. En verder ben ik blij. dat ik iets voor Alphen kan dat ale jongens en meisje: overhouden waar ze hun hele leven iets aan hebben, waar ze profijt van hebben is ook voor wedstrijdsecretaris A. van Winsen een open vraag. „Over de verdediging en het middenveld maken we ons geen zorgen. Met doelman Rys- bergen, achterspelers Peter van Putten, Jan van Grieken. Herman Schavenma ker en Rob Ciere zijn we tenminste ver zekerd van een hechte verdediging. Ons zorgenkind is echter de vooi-hoede." Het is aan Freek Filippo, oud UVS- en Lugdunumspeler en voor het zevende jaar trainer van Warmunda, om ook voor dit probleem een bevredigende op lossing te vinden." Hopelijk wordt hij dit jaar niet gecon fronteerd met de gevolgen van de win terstop waar Warmunda patent op schijnt te hebben en waardoor vorig jaar i wedstrijden slechts werden veroverd. ■taris H. Ouwehand van Quick Boys )lt zijn club dit jaar geen domine- rol toe in de competitie. Welis- keerden Leo Pluimgraaf en Leen lenwiel terug van Oegstgeest en werd Ron Verheul van JOS aangetrok ken. Quick Boys blijft bescheiden. „Wij zijn niet op een kampioenstitel uit. We willen alleen bewijzen dat we de capa citeiten bezitten om in de eerste klasse mee te draalen. Quick Boys onder streepte dit streven in het eerste duel vierde klas- tegen Zwart-Wit in een bijzonder goede •vonden om wedstrijd. Afgelopen zaterdag echter te- Kessler de gen Noordwijk. was plotseling alle kracht elftal verdw daarom ook. mede o: tenslotte Henk Floor van Duin tegen Noordwijk gebles- rtrouwd figuur seerd is geraakt en voorlopig niet van Vergeer. 16 jaar lang >p de linksbackplaats en nu zijn pli nruimehd voor een jeugdiger spelei Vat dit voor Warmunda tot gevolg zal dige hoofdbreken:

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5