c BLOOD, SWEAT and TEARS' derde elpee: allergrootste klasse Een avondje uit met JAMES LAST PETE SEEGER TRAPEZE ATOMIC ROOSTER MAGNA CARTA uitblinkende groep in derde VERTIGO-pakket BUDDY MILES EXPRESS CHRIS HINZE: „Vivat Vivaldi' FAIRP0RT CONVENTION DONOVAN: creativiteit boven produktiviteit FAUST0 PAPETTI BUD SHANK ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1970 Met het verschijnen van „Blood. Sweat and Tears 3" is de Inter nationale muziekwereld verrijkt met een langspeler van de aller grootste klasse, een helaas maar al te zeldzame gebeurtenis. Er komen natuurlijk heel wat goede schijven op de markt, maar slechts weinigen verdienen het predikaat „super". Het zal u misschien opgevallen zijn dat wij het hierboven hebben over de in ternationale muziekwereld en niet over de popscene. Reden biervoor is het ieit, dat wij de muslek van Blood. Sweat and Tears bepaald hoger aanslaan dan het doorsnee, gitaarwerk. de Ik- hou-van-joudeunen en allee wat voor teeny-bop doorgaat. Natuurlijk zijn er In de BST- sound elementen te vinden van de pop. de invloeden van de jazz en de klassieke muziek zijn ech ter veel talrijker. Het is de ver dienste van ons nobele negental dat het ai die invloeden en ele menten heeft samengesmolten tot •en soort ..totaalmuziek", die zo wel het progressieve als het klas- s'eke kamp aanspreekt. Deze ten dens. hoewel niet in die geperfec tioneerde mate, is ook terug te vinden in de muziek van Eksep- «on, The Flock en van wijlen The Nice. Slechts verstokte figuren als Leo Riemens laken dit klassiek- populaire distillatieproces. Het zal overigens laatstgenoemde niet meevallen Blood, Sweat and Tears te veroordelen op het gebruik of ln de termen van de „verstok ten" misbruik, van klassieke mu ziek, want de manier waarop bij voorbeeld een Dick Haliigan stukjes Bartok en Prokofiev heeft ingewerkt in Stevie Win woods ,.40.000 Headmen" is zonder meer grandioos Men kan dan zeker niet spreken van pikken of van het verpesten van de klassie- Het meest ambitieuze werkstuk van de plaat is zonder twijfel „Symphony for the devil- .Sympathy for the devil, bekend is het laatste nummer een Jagger-Richard compositie. Dick Haliigan heeft slechts de tekst van dit nummer gebruikt en er totaal nieuwe muziek voor ge componeerd die zich het beste laat omschrijven als een soort suite. In dit lange den wij prachtige klassieke fan fares van de BST-kopersectie, maar evenzeer een heel vrije im provisatie op de altsax van Fred Lipsius. Hier vervagen de gren zen tussen jazz, pop en klassiek. De fervente jazzliefhebbers kunnen op „BST 3" verscheidene gelukza lige momenten beleven. Zo zit er, in „Lucretia's reprise" een trom petsolo van Lew Soloff, waarop hoogvlieger en ex-Kentonman Maynard Ferguson jaloers kar. zijn. De heerlijke pianoriedels van Haliigan in Laura Nyro's ..He's a runner" liegen er trou wens ook niet om. De grote klap per van de plaat wordt ongetwij feld het ook op single verschenen „Hi-de-ho". In dit nummer, door leadzanger David Clayton-Thomas genoemd: „The funkiest track of the whole album", kan men ook een koor beluisteren, hetgeen het geheel, vooral tegen het eind, een gospelachtige sfeer geeft. Roy Halee, grote man achter de pla- tensuccessen van Simon en Gai- funkel, tekende voor de produktie en het technische werk van dit, zij het nogmaals gezegd, grootse album (CBS 64024). Blood, Sweat and Tears Hitparadeheid op klompen James Last kan maar niet genoeg krijgen van 't maken van langspeelplaten. Heel begrijpelijk, want zijn platen gaan als verse kadetjes over de toonbank. Kort geleden verscheen genaamd „An evening ont with James Last". Hierop vinden twaalf al wat belegen die overigens in de versie van Last nog best te verteren zijn. Ditmaal heeft jofele James zijn synchroon met de muziek meeroezemoesende koor thuisgelaten en zich beperkt tot het bekende koperwerk en elkaar virtuoos overlappende strijkers a la Mantovani. En dat is voor de verandering best aardig. Titels: ,.Let the sunshine in" (met een heel sterke baspartij, prachtig tegen de draad in), „Maria", Moon river", „America", „Ain't got no", „Never on sunday" enz Onnodig te Las tplaat gelukzalige naar de volgende „Gogo", „Non stop dancing" of hoe die ook mag heten Lastschijf. (Polydor Medium 2414 004).. Kon heel belangrijke figuur in de Amerikaanse volks muziek is zonder twijfel Pete Seeger. Wie kent niet ziin protest- en folksongs? Op de elpee „Pete Seeger- lAve concert" maken we kennis met een meer be zadigde Seegerdie ditmaal het protest laat waaien en het zoekt ln de vertolking van lekkere hooteruxny- songt. Dit zijn over het al gemeen vrolijke nummers over de blauwe zee, de ge boortegrond, mooie meisjes enz. Een rammelende banjo en een „all togther" horen hier bijna onveranderlijk bij. Ook in deze tak van de folkmusic voelt Seeger zich wonderwel thuis. In zijn in leiding op de plaat zegt hij trouwens: „Er zijn net zo veel soorten volksmuziek als volkeren en waarom zou je die niet leren kennen?" Titels: „East Virginia", ,J*retty Polly", ,J)eep blue sea" enz. (Vox SBBHVS 1590). De ij»vlo*den van buitenaf in de pop zijn nauwelijks meer le tallen. Jazz, blues, klassiek, rock. country en western, enfin, pnem maar op. De laatste tijd lijken steeds meer groepen op weg te zijn naar een soort symfonische pop. Tendensen in die richting zijn te bespeuren in de muziek van bijvoorbeeld The Moody Blues, Cressida, wijlen The Nice en heel slerk bij onze vaderlandse Ekseption. Ook de nieuwe Britse groep Trapeze heeft voor deze stijl gekozen Op de dehuulelpce wemelt het tenminste van de klassieke trekjes die handig ingewerkt zijn in hardrock composities. Zo kan het gebeuren dat een bijzonder traditioneel intro gevolgd wordt door uiterst progressieve blucsgeluiden. Het kan allemaal in 1970 en waarom ook niet? Het tijdperk van de totaalmuziek lijkt voor de deur te staan. Weg mei hokjesgeest, stijltje zus of zo. Benieuwd waar het heen gaat met de muziek en met Trapeze. (Threshold). Een nieuwe naam op de popscene is Atomic Rooster. Achter deze luisterrijke iiaam gaat een Brits trio schuil dat op haar debuut elpee heel veelbelovende geluiden laat horen. De stijl van de groep laat zich het beste omschrijven als bluesrock met uiteraard de nodige trekjes jazz. zoals u weet tegenwoordig hele maal in. De heren Palmer, Crane en Graham spelen [melijk eigei Tocl i de composities van dit drietai het hoogtepunt op de elpee .Atomic Rooster", maar John MayalVs ..Broken wings", zoals bekend een Daarnaast moet de Crane- compositie „Winter" ge noemd worden als tweede piek van de plaat. In dit nummer gaat Atomic op de hele gevoelige toer met cel loklanken, fluitwerk en, een unicum in de pop, klokkenspel (zo'n rek met van die pijpen die met een hamer bespeeld moeten worden). Het klinkt alle maal heel lekker en het swingt behoorlijk. Jazz rock. op zijn tijd wal klas sieke invloeden, mijn liefje wat wil je nog meer. (Fon- 6369 001). Philips behoeft geen spijt te heb ben van het stichten van het label Vertigo eind vorig jaar, want de tot op heden op dit label verschenen platen mochten bijna zonder uitzondering rekenen op een goede ontvangst bij pers en publiek. Denk maar eens aan „Valentyne Suite" van Collos- seum. Rod Stewarts ..Raincoat", Juicy Lucy, Balck Sabbath enz. Vorige week kwamen er maar liefst zeven nieuwe elpees op de markt tezamen vormend het der de Vertigopakket. In het Verti- gocredo staat de progressiviteit op de eerste plaats en die Is dan ook rpimfchpots voorbanden in de De wat conservatievere poplief hebber hoeft overigens niet te wanhopen, want de totaalsound platen is bepaald rustiger dan tegenwoordig gebruikelijk in de pop. Veel lawaai wordt trouwens maar al te vaak versleten voor progressiviteit. Zo staat op de langspelers van Magna Carta en Fairfield Parlour de tekstbehan deling primair, meestal juist een onderdeel dat ten onder gaat in de kakofonie. Magna Carta toont op ..Seasons" een sterke verbondenheid met de natuur. Op deze plaat rijgt het drietal Simpson, Tranter en Stu art prachtige teksten aaneen tot een middeleeuws aandoend klankgedicht. De Instrumentale behandeling van de nummers is dienovereenkomstig. Magna Carta maakt geen of nauwelijks ge bruik van de grote elektronische mogelijkheden van deze tijd, het geen in hun conceptie geen gemis mag heten. Het pure akoestische werk dus, hier en daar aangevuld met cello en'1 of fluit. De teksten van de nummers staan in de binnenkant van de hóes afgedrukt., zodat een optimaal genoegen is verzekerd. Engeland mag dan het meest vooruitstrë- vende land van Europa heten, deze en vele andere schijven (Fairporl. The Johnstons) tonen aan dat de Britse jeugd de mu ziek van haar voorvaderen nog immer beschouwt als een onver vreemdbaar erfdeel. De nostalgie overheerst trouwens ook op ..From home to home" van Fairfield Parlour, zi.i het dat de verklanking eigentijdser is dan die van Magna Carta. Het ge bruik van elektrisch versterkte instrumenten wordt niet ge schuwd. maar ook niet overdre ven. Men zou hier kunnen spre- Bob Downes ken van een goed gedoseerd ge bruik van de elektriek, waarbij de zuivere sfeer van de nummers niet wordt aangetast. De teksten van Peter Daltrey (eveneens af gedrukt aan de binnenkant van de hoes) ademen hier en daar een wat macabere sfeer (in het num mer ..Emily" bijvoorbeeld). Op zijn tijd laat Daltrey zich echter ook verleiden tot schitterende zinnen als. „On the. beach of your smile I am sand" of „In the cage of your love 1 fly". Een heel aparte plaat die hopelijk veel response krijgt. Gracious zoekt net op degelijk- namige elpee meei ln de muziek dan in de tekst. Hoewel de hoes zes titels aangeeft kan men oeter spreken van een met talloze mu- zikaal-humoristlsche vondate.i doorspekt geheel. Zo komen we „Hey Jude' van The Beatles te gen en vele op de piano uitge voerde klassieke loopjes. Een in teressant produkt. Het heavy-element in het Verti gopakket wordt vertegenwoor digd door saxofonist Bob Downes en zijn orkest en door de uit vijf man bestaande groep Uriah Heep. Downes toont zich een van de betere Britse pop-jazzblazei s Om echtei ..Electric Church" op prijs te stellen moet men wel een lief hebben van de free jazz zijn. De sound van Uriah Heep is wat gewoontjes. Veel zwaar gltaar- werk en 6tereoliep gezang. De Vertigolijst wordt gecompleteerd door twee platen van de groepen May Blitz *n Affinity. De grote man van de soul-rock is beslist drummer Buddy Miles. Met zijn negen man sterke for matie, waarbij een kopersectie van vijf man, vergast hij de pla- tenwereld van tijd tot tijd op uiterst dynamische elpees. Enige tijd geleden verscheen er weer zo'n Buddy Miles-produkt met enerzijds heavy-rocknummers en anderzijds zeer sterk door de soul beïnvloede nummers. Tot de laatste categorie behoort op „Elec tric Church" (de naam van het onderhavige maaksel) de niet zo bekende Otis Redding-compositie „Cigarettes and Coffee". En ook in „Wrap it up" van het duo Hayes en Porter herleeft het op sterven liggende soul-idioorn. In andere nummers daarentegen do mineren zwarte gitaarklanken aangevuld met ritmische roffels van maestro Miles en schetteren de uithalen van de Electric-fan fare. Slim bekeken die mengeling van soul en rock, want daardoor wint de plaat, zeker aan response (Mercury 134-211 MCY). Precies, wen jaai geleden begon voor jazzfluitist Chris Hinze de victorie met de succesvolle elpee „Telemann-My way". Deze plaat met thema.'s van de klassieke com ponist Telemann txok terecht nogal wat aandacht, omdat de wijze waarop Hinze deze muziek had omgewerkt tot pure jazz een groot talent verried. Uiteraard kon een tweede elpee niet uitblijven- An tonio Vivaldi, componist van onder andere „De vier jaargetijden", werd het volgende „slachtoffer" van Chris Hinze's inventieve brein. Het knappe van ..Telemann-My way" en „Vivat Vivaldi" zit hem in het handhaven van de klassieke sfeer, terwijl 't geheel toch de pan uitswingt. Daar is toch echt wel wat kunde voor nodig en die bezit Hlnzo in hdge mate Hoe gewetens vol Hinze zijn taak opvat blijkt wel uit het feit dat hij over enige tijd weer naar Amerika vertrekt om zijn studie aan The Berklee School of Music te vervolgen Binnenkort hoper. wij terug te komen op de allernieuwste langspele: ..Stoned Flute", van deze n Den Haag woonachtige fluittis' CBS S 44D51 Na het beluisteren van de nieuwe Fairport Convention elpee „Full House" valt een licht gevoel van teleur stelling niet te onderdruk ken. Zangeres Sandy Denny heeft immers na de realisatie van de langspeler „Liege Lief" de groep verlaten en haar carrière voortgezet bij „Forthering- gay". Oprechte minnaars van de subtiele volksklan ken van de vorige Fairporl- elpees welen maar al te goed dat het geweldige ta lent van Sandy nauwelijks te vervangen is. Haar gevoelige ballades maakten het luisteren naar Fairport tot een ongekende belevenis. En als men dan een elpee krijgt voorge schoteld zonder Sandy is het toch wel even wennen. Het geheel valt het beste te vergelijken met Feijenoord zonder de onverwoestbare Coen Moulijn. Enfin. genoeg gemord, want Fairport-nieuwe brengt het er uiteindelijk niet slecht van af op „Full House". Vooral het ope ningsnummer „Walk while" is van klasse. Over de instrumentale kwalitei ten van de Fairport jongens is in het verleden al zo veel lovends geschreven dat iedere verdere beschouwinc hierover bijna overdadig moet aandoen. Dave Swa brick blijft voor ons e van de beste popviolisten van dit ogenblik. Hij paart een goed begrip voor folk-idioom aan een sterke swing, hetgeen zijn spel bijna uniek doet klinken De overige leden van Fair port vullen hem hierbij goed aan. Compliment apart voor het melodieuze bassen van nieuweling Dav Pegg. Een goede plaat, al blijft het doodzonde dat Sandy Denny de groep heeft verlaten (IPLS 9130). Donovan Leitch, kortweg Donovan genaamd, heeft in het verleden al heel wat hits gescoord met nummers als „Mellow Yellow", „Hurdy Gurdy man". Sunshine superman", „There is a mountain", Jennifer Juniper", enz Na al deze successen is het xcat stiller geworden rond de Britse volkszanger. Het praktisch non-stop frequenteren van de hitparade is er echt niet meer b\j, hetgeen overigens nier wil zeggen, dat Donovan uitgeboerd is. Zeker niet, want enige tyd geleden verscheen er een nieuwe elpee. Open road" genaamd, waarop men een nog immer intelligente Donovan kan beluisteren. Het lijkt er zelfs op. dat de verminderde produktiviteit de creativiteit ten goede is gekomen. De teksten van de twaalf nummers blinken stuk voor stuk uit door hun ironische enlof sarcastische strekking. Een nummer als „Joe Bean's theme" is bekoorlijke persiflage op het Braziliaanse fluisteridü en in „Poke at the pope" wordt het Vaticaan op de korrel genomen. Een opvolger voor de in de aanhef genoer. zit er, volgens onze bescheiden mening, overigens He is duidelijk dat Donovan minder commercieel werken, hetgeen hij zich, dank zij die voormalige su zeker kan veroorloven Een plaat voor de intelligente popper op het Epic-label nr. 26278. DISCORUBRIEK door CHARLES BELS Meestal is het zo dat een profeet in eigen land niel geëerd wordt, maar in het geval van altsaxofonist FauSto Papetti is het juist andersom. Nu willen wfj deze Italiaan niet meteen verheffen in de profetenstand. want daarvoor is zijn sound te behoudend en een profeet is en blijft toch zoiets als een verlichte geest. Het is overigens een feit dal Papetti buiten Italië nauwelijks erkend wordt als een de betere muziekinakers voor de gemiddelde smaak. On der het laatste verstaan we muziek voor jong en oud. een heel grote categorie die onder anderen door mensen ah James Last en Jo Ment zo handig bewerkt wordt. In dil rijtje smaakmakers hoort zeker ook zoetgevooisde Fauslo thuis. Met zijn gladde saglissandi heeft hij tenminste in d( Romaanse dreven nogal succes en niet ten onrechte. De bravi Papetti tovert namelijk heerlijke after-the-midnight-hour- muziek uit zijn sax. Wie het niet geloven wil moet i eens „The best of Fausto" aanschaffen, waarop men evergreens van het zuiverste water vindt. „Georgia or mind" bijvoorbeeld. Erroll Garners „Misty". „Summertl-1 me". „Stardust". „Over the rainbow" en ga zo maar do Erg square-muziek misschien, echter «vel erg relaxed dat is een waardevol iets In deze overspannen tl, (Duriuir B 5P01) De fluit was in de periode van de cooljazz (zo'n jaar of vijftien a twintig gele den) een bijzonder geliefd instrument. Grote namen uit die tijd zijn Frank Wess, Bud Shank en Herbie Mann. Van dit drietal is, zover wij weten, slechts Mann nog werkzaam in de jazz. Bud Shank daarente gen is helemaal de kant van de lichte muze opge gaan en waar Wess geble ven is kunnen wij slechts gissen. Degenen die denken op de elpee ,,Bud Shank-1 The modern Jazz" oud' f herinneringen op te nen halen komen overigens I bedrogen uit. Niet dat hei I spel van Shank een afganp| is. daarvoor heeft hij teveel techniek, maar meer omdol de door de .itel gesiipccl reerde cooljazzmuziekjesm achterwege blijven. VooiT de mensen die niet op hoogte zijn van Shanks I voorgeschiedenis zal der'P plaat beslist gemakkelijker de Shankliefhebbers-oude I sfijl. Dezen zullen toch wel I moeite hebben met de commercialiseerde Shank. die het helemaal gooit or de zwijmeltoer met fluiste rende fluit en ruisende vio len. (Joker SM 3036).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12