dat razend bijdetijdse IJsselmeer zit vol met schatten COLL-PULLOVERS VRIJDAG If SEPTEMBER' 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Nieuw museum scheepearcheologie in Ketelhaven KBTEIHAVEN Het merk waardigste museum van Over ijssel staat op het randje van het provinciaal grondgebied, het valt er bijna af« Keteühaven, water- eportgehuciht op Oostelijk Flevo land. Het museum van scheeps archeologie. Half juli gaat het onofficieel ópen. Men bereikt het door vanaf Kampen over de Rjoggebotsluis te gaan en meteen rechtsaf de acht kilometer lange weg langs het Ketelmeer naar het gehucht Ketelhaven te vol gen. Museumdirecteur G. D. van der Heide, van beroep archeo loog van het Zuiderzeegebied, zal u ontvangen en u graag rond leiden. Ketelhaven sluimert nog.- In de jachthav enMotst het water tegen de boten. Wat van de zee is mompelt zacht: verhalen, uit een ver verleden. grote, diepe rivierbekkens. Dan volgt een grote overstromingsfaze van de Eemzee. We zijn dan 100.000 jaar verder in de historie. Uit de koude faze van de laatste ijstijd en kort daarna dateren de eerste opgravingen uit de drooggelegde Zuiderzee: resten van mammoets, neushoorns, reuzen- herten, steppenwisenten. Te zien m het geologisch en biologisch gerichte museum van Schokland. De meeste bewoningsresten dateren van het laatste deel van de steentijd. Veel duidelijker zijn de resten In O- Flevoland uit de jonge steentijd (5500 voor Christus). Uit die tijd resten niet alleen aardewerk plus werktuigen van vuursteen, ook goed bewaarde skelet ten van toen begraven bewoners, lig gend in de oorspronkelijke houding. Ze werden gevonden op 51/* meter (door John. M. Pameijer) De geschiedenis van de Zuiderzee is zo'n 200.000 jaar geleden begonnen, met de voorlaatste ijstijd. In die tijd werd een deel van de basisformaties van de ondergrond gemaakt. In het keileem komen stenen voor van Scan dinavische herkomst, net als de stenen van de hunebedden. De herkomst van de grond moet men kennen om de landschappelijke situatie te reconstru- in de tijd van de eerste bewo ning. beneden de zeebodem. Daar lagen kleine nederzettingen. Behalve deze vondsten zijn er uit de latere jonge steentijd (2000 voor Chr.) stenen bijlen en dergelijke. Deze ne derzetting lag in de buurt van Schok land en laat de overgang naar de bronstijd zien. De bewoners moeten boeren geweest zijn. Dat bewijzen de ploegsporen die ze in de ondergrond hebben achtergelaten. Veel bodemspo ren zijn uitgewist door opstuwend water. Daardoor zijn geen resten van woningen opgegraven. Verder zijn er enige bewoningsresten uit het begin van onze jaai'telling in de Noordoost- Polder, inheemse dorpen uit de Ro meinse tijd. Gevonden zijn elf neder- zettingsresten uit de prehistorie op O. Flevoland en vier in de Noordoost- Polder. Het is niet aan te nemen dat er veel meer zijn geweest. Door kennis van de ondergrond heb ben wij nauwkeurig kunnen analyse ren wat je waar leunt verwachten. Dat kan door oude rivierbeddingen op te sporen, hogere oevers en rivierdui nen te bekijken. Er is dan nog geen sprake van een zee. Er beginnen wel grote plassen te komen, verbonden door riviertjes. In de Romeinse tijd ontstaat het Flevomeersysteem, want de Romeinse vloten voeren er door heen. Je vindt uit die tijd resten van nederzettingen, menselijke skeletten, resten van bevers die werden gegeten, aardewerk. Het waren betrekkelijk kleine mensen, maar de skeletten zijn nog in onderzoek. In totaal zijn er negen gevonden op twee plaatsen. Handel Na de Romeinse tijd ontstaat er een grote verandering door steeds verdere uitbreiding van het Flevomeer. Waar schijnlijk is het zuidelijk deel (O. en Z.Flevoland en de Markerwaard) al water, plus een belangrijk deel van de N.o.-polder. Ongeveer in de tiende eeuw komt door ophoging van klei weer een aantal delen boven water. De eilanden Urk, Nagele en Schok land ontstaan plus een aantal kleine schiereilandjes. Mensen die door het land trekken gaan deze eilanden, die groter waren dan wij ze kenden, ko loniseren. Nagele verdwijnt weer in de twaalfde eeuw. Rondom Schokland is veel gevonden. De elfde en twaalfde eeuw is de tijd van de grote handel. Kampen komt op als hanzestad voor de handel op de Oostzee. Dan wordt de scheepvaart meer en meer van belang. De Zuiderzee was een woelig zeetje. Er vergingen nogal wat schepen. Sinds de oorlog zijn hier meer dan 300 scheepswrakken uitge graven. Zeventig liggen er nog. Die staan nog op het programma. Scheepsbouwkundig heeft dat onder zoek nieuwe gegevens opgeleverd. Een paar kenmerkende veranderingen: de schepen worden geleidelijk langer en hoger. Ze krijgen meer inhoud, omdat de handel toeneemt. Staveren, Kam pen en Harderwijk beleven in de zes tiende en zeventiende eeuw hun bloei tijd als handelshavens. Opgegraven zijn vrij veel vissersschepen en kleine schepen voor aan- en afvoer van de (ADVERTENTIE) waren uit de grote schepen en voor de binnenlandse verbindingen. Vaak zijn de opgegraven schepen erg kapot. Maar als ze verder uit de vroegere kust uit de klei worden ge graven kunnen ze nog zo compleet zijn dat je de kajuiten erop ziet zit ten. Verder vind je vaak. complete huishoudens met potten, pijpen, kin derspeelgoed, potten, tin, aardewerk, huisraad, kledingresten. Wij doen drie dingen met de schepen: grondlagen analyseren ten behoeve van de bo- demkartering, studie van het vond stenmateriaal uit het schip, inventaris en werktuigen, plus het schip zelf. Ter plaatse worden tekeningen gemaakt van de constructie". Tot zover het interessante verhaal van de heer Van der Heide. Het (nog niet geopende) musuem wordt inge richt. Centraal In de grote hal aan zee staat de opengehouden romp van een zeventiende-eeuws handelsschip, 26 meter lang, opgebouwd. Een sproei- installatie houdt het van tijd tot tijd nat. Opgegraven in Nagele ligt het machtig en zwijgend te getuigen van een bloeiend Zuiderzeeverleden. Daar rondomheen allerlei scheepsresten, vaak keurig gerestaureerd, en teke ningen, want het museum wil aan de hand van tekeningen, foto's en model len de geschiedenis van de scheeps bouw in beeld brengen. Bij de opgra ving is een ploeg van. vijf man nodig, een tekenaar, een opmeter, een - op zichter en twee gravers. „In de meeste gevallen bewaren we niet het hele schip, maar onderdelen ervan, die in- teressaht zijn". In een andere loods liggen die vond sten vochtig donkerbruin, merendeels gebarsten van ouderdom, opgeslagen onder de schittering van een sproei- installatie: boegbeelden, roeren, mas ten, rompdelen, kielen. In een belen dende ruimte, zit een kleine artistieke man stalen onderdelen te restaureren en bedriegelijk gelijkende afgietsels van plastiek te maken. Overal staan waterbakken waarin de stukken enige tijd worden bewaard. Uniek IJSSELMEER De Inpoldering van het IJsselmeer heeft het mogelijk gemaakt om de ver gaarbak van oudheidkundige schatten, die een zeebodem nn eenmaal is, bloot te leggen. Daartoe is een rijksdienst voor de IJsselmcerpolders ingesteld. Een onderafdeling daarvan 1» oudheidkundig bodemonderzoek. Deze heeft tot taak het verzame len van gegevens over de bewo- ningsgeschiedenis en de scheep vaartgeschiedenis van het Zui derzeegebied, door middel van vondsten. Dat onderzoek heeft destijds in de eveneens drooggelegde Wie- ringermeer plaatsgevonden. In de Noordoostpolder startte het onderzoek In 1941, maar pas na de oorlog kreeg het zijn groot ste omvang. Het werk werd versneld door de cultuurtechni sche ontwikkeling van de streek. Men kan nu bogen op meer dan 100.000 vondsten in dit voormalige zeegebied. Het reeds langer bestaande museum op Schokland omvat biologische, geologische en archeologische vondsten. De scheepsarcheologie, voorheen een klein onderdeel van het Schoklandse Museum, wordt nu ondergebracht in Ke telhaven, waar nieuwe ruimte aanwezig is voor de hele scheepscollectie. Directeur van dat museum is de bioloog, scheepsarcheoloog G. D. van der Heide. Hij onthult ons iets van de geheimen van de voormalige Zuiderzee. Indonesië: nooit meer Russische vliegtuigen DJAKARTA (AFP) De bittere er- aring die w(j hebben opgedaan maakt dat Indonesië geen - Russische vliegtul- meer zal kopen, aldus heeft de Indonesische vice-maarschalk van de luchtmacht, Slamet verklaard. Hij zei dat de Sovjet-Unie vliegtuigen levert zonder daatbij de onmisbare technische handleiding te geven en met te weinig reserve-onderdelen. Onder het bewind van Soekarno hebben de Sovjet-Unie en andere communistische landeri ongeveer tweehonderd vliegtui gen aan Indonesië verkocht Na de staatsgreep van 1966 hebben deze lan den alleen tegen contante betaling re serve-onderdelen willen leveren. Vol gens Indonesische luchtmachtkringen is op het ogenblik minder dan 40 pet. van de Indonesische toestellen gebruiks- Een scheepswrak dat in de Noordoost polder 's opgegraven en dateert uit de zestiende eeuw. men complete wrakken terugvindt? Alleen in Nederland, dat verklaart de grote internationale belangstelling, vooral uit Duitsland, Zwitserland en de Scandinavische landen. Daar moet men scheepsarcheologie bedrijven aan de hand van foto's en afbeeldin gen, eventueel uit het water gelichte resten door middel van duikers. In het Overijsselse randmerengebied ontbloot men de historie: scheepsresten soms met nog complete ladingen. De heer Van der Heide is dan ook in de wereld een veelgevraagd deskundige. Lezingen in Finland, Canada, Austra lië staan in zijn zakboekje. Hij is betrokken bij het bergen van de in 1748 vergane Nederlandse boot bij Hastings. Van deze hele geschiedenis, die het gebied van geologie, biologie en archeologie bestrijkt kan men een hoogst fascinerende indruk krijgen in musea in Schokland en voor de sche pen in Ketelhaven. Een negentiende eeuwse boot overigens vergaan in de Wieringermeer zal straks als blikvanger aan de toegangsweg tot het museum prijken. Tienduizenden per seizoen zullen naar verwachting straks over die weg gaan. Dit jaar al na half juli, volgend jaar helemaal, want dan gaat het musuem officieel verstr. Shetland Met Kabelmotief Gladde kamgarens Cashmere wool 24.75 29.75 45.00 69.00 Meer dan 50 jaar modebewust Kunst en kunstenaars Galeries d'Eendt, Spuistraat 270, Am sterdam, exposeert van 12 tot en met 30 september gouaches van Ans Wor tel en primitieve kunst uit Afrika, Melanesië, Polynesië en pre-Columbi- Kunsthandel In* Broerse, Nieuwe Spie gelstraat 57, Amsterdam, exposeert van 12 september tot 10 oktober werk van de Oostenrijkse kunstenaar prof. Fritz Fröhlich. Het cabaretgezelschap Salvo o.l.v. Inge Tielman heeft een nieuw programma gereed: Avondkleding niet gewenst. Het cabaret gaat voorlopig van 25 september af iedere vrijdag en zater dag het theater In de Steeg, Westein de 165, Den Haag bespelen, terwijl de weekse dagen beschikbaar zijn voor voorstellingen in het land. Da modieuze drie nigd in één broek: cavalry twill, cigarette- line en brede open kapnaad. De stof is k Terlenka/wol, de t kleuren zijn ter keuze i uit een breed gamma li of mêlé. VROOM DREESMANN/Ea/aCatMSCïIS^K

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9