Gewapende wakers in vliegtuigen „Israëlische voortzetting jongeren tegen van de oorlog HAVENBRANDEN ANTWERPEN DOOR ROTTERDAMMERS? Nieuwe activiteiten Heidemaatschappij OVERWEGING IN WASHINGTON ZON OF GEEN ZON Problemen bij doorstroming mavo-havo PSP-acties tegen defensie voorbereid Paul de Waart overleden x inraiH Viermaal brand in partij jute Sirhan moet met traangas behandeld worden vrijdag 11 septl!v1l.&r 1970 LEIDSE COURANT i staking gegaan wegens Rapport PvdA van drs. Franssen DEN HAAG „Mosje Dayan is veel minder havik dan men denkt. In Israël nijn er zelfs die menen, dat hij realist als hij is eerder tot overleg bereid zou zijn dan Golda Meir. Er is slechts één houding verantwoord, name lijk het volledig honoreren wat bij offi cieel besluit van de Verenigde Naties in 1948 aan Israël is toegekend, namelijk un staat Israël. Wanneer de Arabische DE BILT. Om een depressie, die ten noorden van Schotland is aangekomen, is tamelijk koele oceaanlucht dieper het Europese vasteland binnengestroomd. De voorste begrenzing liep vanmorgen DEELT I Willd neemt mede: verderaf van de Botnische Golf naar Polen en vandaar naar het Alpengebied, waar het binnendringen van de koelere lucht vergezeld gaat van enkele onweersbuien. Een regen- gebied, dat boven Frankrijk is ontstaan, trekt grotendeels ten oosten van ons land over Duits land naar het noordoosten weg. Intussen is een depressie van Zuid-Groenland naar het zee gebied ten westen van Ierland ge trokken en koerst nu in zuid oostelijke richting verder naar Bretagne. In onze omgeving blijft de wind het komende etmaal zuid westelijk en neemt iets verder af. In de lucht, die hiermee wordt aangevoerd, worden morgen meer opklaringen verwacht en mogelijk ook hier en daar een bui. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering. Zon: 6.09—19.03; maan: 17.59— 01.20; Scheveningen: hoog water: 12.24; laag water: 7.43 en 20.13. Vooruitzichten voor zondag: aan houdend wisselvallig met tem peraturen in het algemeen onder normaal. Weersvooruitzichten voor zondag in cijfers gemiddeld, over ons land: aantal uren zon: één tot zeven min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer nor maal tot drie graden onder nor maal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: zeventin procent: kans op een geheel droog etmaal: veertig procent. wereld er niet toe kan komen om die erkenning uit te spreken dan zal ten minste Israël de zekerheid moeten heb ben dat haar grenzen zullen worden geëerbiedigd." Dit zijn twee zinnen uit het rapport, dat het socialistische Tweede-Kamerlid, drs. H. M. Franssen dezer dagen aan zijn fractie in de Tweede Kamer heeft uitgebracht na zijn derde bezoek aan Israël als lid van een parlementaire delegatie. Drs. Franssen, oud-voorzitter van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de d.A., bestrijder van de Navo, vaak beschouwd als een van de meest kriti sche kamerleden heeft een dag of veer tien rondgekeken in Israël en talloze gesprekken gevoerd met Arabieren, emigranten, Arabische christenen, onder wié" een inspecteur van het Arabisch onderwijs en anderen. Het beeld, dat hij van Israël heeft gekregen in zijn laatste en twee andere bezoeken, is niet wezenlijk veranderd. Eerder zou men zelfs kunnen stellen, dat zijn overtui ging, dat Israël bestaansrecht heeft en geholpen moet worden, zelfs duidelijker is geworden. Uitvoerig heeft drs. Franssen zich op de hoogte gesteld van de gedachtengang van verschillende groepen Israëli's met betrekking tot de oorlog. Er zijn, zo zegt hij, drie groepen te onderkennen. De eerste is de harde groep, niet zo groot, maar wel uitgaande van standpunt, dat men wil houden wat men heeft. De tweede groep omvat de meesten en onder haar vindt men Gol da Meir en Dayan, die realistisch is. De derde groep, maar dat is slechts heel kleine groep is bereid om de sfeer te verbeteren en alle bezette gebieden te rug te geven. Opmerkelijk vond hij wel de oorlogsmoeheid van de jonge gene ratie en de kritiek op de regering, die te veel uit ouderen zou bestaan i weinig fantasie heeft om de situatie op andere wijze tegemoet te treden. DEN HAAG (ANP) „Is het de bewindsman bekend dat in dit school jaar een aantal leerlingen wegens plaatsgebrek er niet in is geslaagd hun mulo- en mavo-studie te vervolgen op ;n vierde klas havo"? Met deze schriftelijke vraag hebben de KVP-kamerleden Hutschemaekers en Krosse zich gisteren gericht tot de mi nister van Onderwijs en Wetenschap- Zij verwachten dat het aantal stu denten dat na de mulo of mavo 4, de havo 4 en 5 klasse gaat vervolgen ook het komende schooljaar aanmerke lijk groter zal zijn dan het aantal studenten dat in het verleden n; mulo verder studeerde op de hbs. De Kamerleden willen inlichtingen ver de opvangmogelijkheden op de ha- o met het oog op een vlotte doorstro ming van mulo-mavo-leerlingen. PENTAGON AARZELEND AKKOORD (Van onze correspondent) WASHINGTON. In Washing ton helt men meer en meer tot de mening over dat veel hardere maatregelen genomen en door het publiek aanvaard moeten worden om in het vervolg het kapen van burgervliegtuigen te voorkomen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie zei, dat cén van de maat regelen die men overweegt de plaatsing is van gewapende mili tairen op alle internationale vluch ten. Nixon zou hier ook voor zijn. Een woordvoerder zei, dat het Penta gon zij het met aarzeling bereid zou zijn dergelijke bewakers te leveren, als luchtvaartmaatschappijen daarom vra gen. Volgens de directeur van de Ame rikaanse maatschappij TWA zou alleen de regering zulke bewakers kunnen le de maatschappijen zouden grote juridische moeilijkheden kunnen krij gen als ze op eigen houtje zouden handelen. De tegenstand van de inter nationale piloten zou dan volgens hem waarschijnlijk verminderen. Naar schatting zijn er 4000 bewakers no dig. De kapingen hebben de vredesonder handelingen tussen Israël en de Arabi sche landen in New York van pagina's verdreven. Er is echter ook weinig beweging aan dit front te be speuren. Het Witte Huis heeft nu beves tigd dat president Nixon met de Israëli sche premier Golda Meir over de toe stand zal praten. Waarschijnlijk ge- I beurt dat volgende week donderdag. Nixon zal de Israëlische premier onder zware druk zetten om in te stemmen met hervatting van de onderhandelin gen, ondanks het geringe vertrouwen in Egypte en Rusland dat na de raketver plaatsingen aan het Suezkanaal bij Is raël is overgebleven. In Washington is men nu geneigd aan te nemen dat tenminste een gedeelte van het Israëli sche bewijsmateriaal, zoals Moskou be weert, betrekking heeft op verplaatsing van raketten binnen de bestandszone langs het Suezkanaal en niet op ver plaatsing van buitenaf in de zone. Namens het verbond van Britse ver zekeraars en Lloyds is officieel meege deeld dat de premies voor vliegtuigèn omhoog zullen gaan. „Men wil de dek king niet opheffen maar is van oordeel dat de noodzaak bestaat de premies te gaan herzien. Iets dergelijks wordt ook ondernomen ten aanzien van de over eenkomstige aansprakelijkheid van de luchtvaartmaatschappijen voor de pas sagiers". AMSTERDAM (ANP) De heer Paul de Waart, is in de ouderdom van 72 jaar gisteren te Amsterdam overle den. De heer De Waart genoot in jour nalistieke kring en in de radiowereld grote bekendheid. Hij is enige tijd ern stig ziek geweest. De heer De Waart begon zijn journa listieke loopbaan bij het dagblad „De Tijd". Zijn werkzaamheden voo; KRO-gids en zijn activiteiten straatprediker op Amsterdamse mark ten en pleinen in dienst van de „gilde der klare waarheid" leidden er toe, dat hij bij de KRO in vaste dienst kwam als vervanger. Vóór de oorlog één van de bekendste radioverslagge vers. Zijn laatste functie was bij de NOS als hoofd van het historisch chief gesproken woord. m Jjpmm- (Van c parlementaire redactie) (Van onze correspondent) ANTWERPEN De Antwerpse poli tie vermoedt, dat vier branden, waarbij enkele duizenden tonnen jute vernield werden, en grote schade werd aange richt aan haveninstallaties, het werk zijn van een groep Rotterdamse sabo teurs. Een groepje Nederlandse stakers, dat sinds een paar dagen actief was in Antwerpen, wordt in dit verband ge- Bulgaar vraagt asiel in Italië TRIëST (AFP) Een Bulgaarse luite nant-vlieger die acht jaar geleden met een MIG-17 by een NAVO-basis bij Bari neerstortte heeft nu politiek asiel in Italië gevraagd. Enige dagen geleden kwam hij illegaal de grens ovei meldde zich by de autoriteiten Triëst. De nu 31-jarige Milusc Solakov werd destijds opgesloten op beschuldiging spionage, nadat men in het wrak zijn MIG foto-apparatuur had gevon den. Hij werd echter ontslagen rechtsvervolging en uitgewezen. Na zijn terugkeer in Bulgarije zou hij, zijn zeggen, weer gevangen zijn gezet en verlaagd in rang. DEN HAAG De PSP wil de ko mende tijd via „directe concrete acties op tal van plaatsen en momenten" Ne derland rijp maken voor de gedachte dat de defensie-uitgaven omlaag moe ten en over vier jaar geheel moeten zijn verdwenen. In de eerste faze wil de PSP zich beperken tot verrassingsac ties rond militaire objecten als kazer nes, munitiefabrieken, vliegvelden, oe fenterreinen etc. In de tweede faze wil men meer massale acties zoals b.v de vroegere anti-atoombommarsen. PSP-vice-voorzitter Hoogerwerf gisteren dat actie juist nu nodig is omdat enerzijds bepaalde personen er groepen streven naar hogere defensie- lasten, terwijl anderzijds het niet-aan- valsverdrag tussen Moskou en Bonn eer geschikte situatie heeft geschapen om een beslissende beleidswijziging te for ceren. PSP-fractieleider Wiebenga gaf desgevraagd toe, dat ook elektorale mo tieven b ijhet opzetten van deze actie een rol spelen, maar dat dit zeker niet oneervol is. Voor een wetenschappelijke begelei ding zorgt een werkgroep die voor reeks publicaties zal zorgen over zaken als o.m. onderwijs en vredespolitiek, internationale organisatie van de vrede en alternatieve verdedigingsmogelijkhe den. Aan de publikatie over laatstge noemd onderwerp zal worden meege werkt door de Amsterdamse Kabouter Roel van Duyn, waardoor de PSP te vens van steun en deelname va: Kaboutergroeperingen verzekerd is. Roel van Duyn zei gisteren dat hij bij alternatieve verdedigingsmogelijkheden denkt aan sabotage, spionnage, infiltra tie en dergelijke. Hij gaat er daarbij van uit dat Nederland „onder Nato- bezetting leeft". De heer Wiebenga ech ter haastte zich te verklaren dat de PSP geweldloze weerbaarheid v staat. Hij vindt buitenparlementaire ties onmisbaar om de bestaande ge- weldsituatie tegen te gaan. maai wil daarbij „geen kazernes opblazen' Zaterdagavondmuziek, de reeks co ten in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout Den Haag, wordt op 19 september verzorgd door organist Gustav Leonhardt en cellist Anner Bijlsma. Op hun programifia staan werken van Sweelinck, Schildt, Pa- quini, Bach, Boyvin en Purcell. uitgesproken, nadat brand was ontstaan in een loods waarin 2379 ton jute was opgeslagen. De brand van gisteren volg de op jutebranden vorige vrijdag, dins dag en woensdag. Telkens verbrandde een partij jute die door stakingen in Antwerpen was terechtgekomen. Driemaal brandde jute die normaal had moeten worden gelost in Rotter dam. Vorige week vrijdag ontstond brand in een Cyprisch schip, en de geloste lading van dat schip brandde gisteren helemaal op. Ook de brand van woensdag woedde in een partij jute, die naar Rotterdam had moeten gaan, ter wijl dinsdag een partij verbrandde die aanvankelijk was bestemd geweest voo: Liverpool, maar door de Britse haven staking naar Antwerpen was vervoerd. De brand van gisteren was de grootste in de reeks: in één uur tijd verbrandde 2379 ton, terwijl ook de loods z' werd beschadigd. De schade loopt i tonnen. Na de brand vond men vlak bij de loods een doosje lucifers. Ongeval of zelfontbranding worden door de politie vrijwel uitgesloten: daarvoor warei branden „te systematisch". Men zoekt nu naar het groepje Rot terdammers dat sinds meer dan eer week regelmatig opduikt om de Ant werpse dokwerkers aan te zetten tot een solidariteitsstaking. De werknemers van de Dimitar Dimovfabriek in Jambol. Bulgarije, hebben de beschikking over een zwembad, waarover zij in hun vrije tijd, vrijelijk mogen beschikken. VS vergoeden gedeeltelijk Jumbojet WASHINGTON (AFP) De PanAm krijgt van dc Amerikaanse regering 40 pet. van de waarde van de Boeing-747 vergoed, die zondagnacht op het vlieg veld van Caïro door Palestynse com mando's werd opgeblazen. Sinds 31 juli was de Jumbo-jet door een aanvullende federale verzekering van 9.763.815 dollar gedekt tegen oor logsrisico. Het toestel was al bij ge wone verzekeringsmaatschappijen voor 14.226.185 dollar verzekerd of wel voor 60 pet. van de waarde van het toestel. Dit is dc maximale dekking die deze maatschappijen tegen oorlogsrisico bie- (ADVERTENTJE) Werkorga n isa tie op eigen benen (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De Nederlandse Heide maatschappij heeft een groot aantal projecten onder handen in de bouwkun dige-, landschaps-, recreatieve- cn ste- debouwkundige sector. Een aantal pro jecten is reeds in bewerking, andere werken zijn nog in voorbereiding, aldus het jaarverslag van de maatschappij, dat vandaag in Arnhem voorgelegd is aan de algemene vergadering. Deze kreeg tevens inzage in de nieuwe be drijfsorganisatie van de Heidemaat schappij, die tot doel heeft een modern aangepaste werkorganisatie in het le ven te roepen. De Koninklijke Nederlandse Heide maatschappij gaat werken met een ad- Tweede woning geen luxe en niet asociaal ARNHEM De stagnatie in dc woning bouw wordt volgens dr. ir. F. Sonnc- veld, president-directeur van dc Neder landse Heidemaatschappij, niet veroor zaakt door de bouwcapaciteit, rond de tweede woning. Hij wees daarom dc opvattingen van de hand, dat het asoci aal is om tweede woningen te bouwen, terwijl de behoefte aan eerste wonin gen nog zo groot is. Hij deed dit op de algemene vergadering van de K.N.H.M., die vandaag in Arnhem gehouden „Wij achten het van groot belang dat steeds meer tweede woningen van een aantrekkelijk prijsniveau binnen het bereik komen van brede lagen van de bevolking. Verstedelijking, toenemende luchtverontreiniging en meer vrije tijd hebben de behoefte aan een tweede woning zonder meer versterkt", aldus de president-directeur- van de Konink lijke Nederlandse Heidemaatschappij. Dr. ir. F. Sonneveld stelde verder vast, dat naast verblijfsrecreatie de projecten voor dagrecreatie van grote betekenis zijn. Het scheppen van tegenstellingen tussen sociaal-gerichte recreatiebevor dering en zakelijke gerichte toeristen industrie noemde hij zonder meer ver werpelijk. Beide belangen moeten juist in nauw verband met elkaar beschouwd worden. Hiervoor echter is volgens hem wel studie noodzakelijk. „Nationaal-econo- misch zal het van grote betekenis zijn, wanneer wij ons land toeristisch aantrek- I keiijker kunnen maken", aldus de presi- dent-directeur van de K.N.H.M. viesbureau en de Heidemaatschappij Nederland. Daarnaast blijven bestaan of zullen nog opgericht worden dochter N.V.'s, die ieder voor zich een eigen werkterrein hebben. De werkorganisa tie K.N.H.M. is een commercieel bedrijf, met in totaal 8.500 medewerkers en met een omzet van 300 miljoen gulden. In Nederland telt zij 30 vestigingen, ter wijl zij in het buitenland actief is in 35 landen. In de bouwkundige sector worden thans ontworpen: 20 openluchtzwemba den, 1 combibad, 5 overdekte zwemba den, 2 aula's, 2 culturele centra, 6 sporthallen, 10 gemalen, 1 restaurant en 1 manifestatiehal annex veemarkthal. In de sector landschapsbouw en recreatie zijn in voorbereiding 56 recreatieplan nen, 6 parkplannen, 2 bosplannen, 6 landschapsplannen, 57 sportvelden. .In de stedebouwkundige sector worden 16 structuur- en bestemmingsplannen voorbereid. De activiteiten van het Adviesbureau gaan zich richten op adviezen voor planologische, landschappelijke, stede- bouwkundige, recreatieve en vele ande re problemen. Het bureau neemt op geen enkele wijze zelf de uitvoering van de werken ter hand. SAN QUENTIN (Reuter) De bewa kers van de gevangenis van San Quen- tin in de Amerikaanse staat Californië hebben van traangas gebruik moeten maken om Sirhan B. Sirhan, dc ter dood veroordeelde moordenaar van se nator Robert Kennedy te ovcrmeestc- De 26-jarige Palestijnse Arabier, die op 6 juni 1868 senator Kennedy in Los Angeles doodschoot en daarvoor vorig jaar mei ter dood veroordeeld werd, wilde de directie van de gevangenis spreken. Het is niet bekend of dit ver zoek iets te maken had met de Pales tijnse vliegtuigkapingen. Er waren na melijk berichten geweest dat de kapers ook de vrijheid van Sirhan wilden. Sirhan weigerde zijn etensbord terug te geven en begon etensresten naar de bewakers te gooien. Daarna had men traangas in zijn cel gegooid. Sirhan bood toen geen verzet meer en kwam naar buiten. Hij kreeg een kalmerend middel toegediend en weid in een iso leercel opgesloten.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7