CAREL ENKELAAR (50) T elevisie-camera's in gevangenis van Scheveningen £&idóa(3ouiïa/nt Ter Visie Mick Jagger voor de radio Afscheid van Robert Stolz Trini Lopez Leven gevuld met jacht op nieuws Grote man van NOS BONANZA LEIDSE COURANT Spelregels bij fusie nog een moeilijke zaak V^ANNEER bij ten ongeluk geen e kele laakbare oorzaak kan worden aangewezen, dokter en politie hun ui terste best hebben gedaan, dan nog blijft bij betrokkenen en geïnteresseer den de vraag hameren: „Had dit niet voorkomen kunnen worden?".We zijn er zeker van, dat geen verdere opmars van technische en wetenschappelijke' perfectie deze vraag ooit zal kunnen uitban- bijzonder schaars zijn de fusies waarbij iedereen tevreden is en niemand zich slachtoffer voelt. Welke spelregels on- dernemingsbesturen voor werknemers en kapitaalverschaffers ook opstellen, die spelregels zullen nooit voor de volle honderd procent gaaf zijn. Het enige wat belanghebbenden verwachten mo gen, is dan ook, dat de spelregels naar eer en geweten worden toegepast. Maar ook daarover kan, zoals tegenwoordig Noch de fusiecode van de Sociaal- Economische Raad, noch rapporten van overheidscommissies (zoals de interde partementale werkgroep) vormen een sleutelbos waarin voor elk slot iets pas sends is te vinden. De Nederlandse bur ger zal trouwens na een paar jaar praktijk wel tot de conclusie zijn geko men, dat spelregels voor fusies nooit honderd procent gaaf of sluitend kun- vakbeweging Jn het spel gebracht zou willen zien. Een heel ander feit is. dat fusie6 I inderdaad vaak onvermijdelijk zijn en I misschien (zonder wezenlijk voordeel voor iemand) wel uitgesteld, maar niet afgesteld kunnen worden. Wat de pu blieke opinie en ongetwijfeld ook goede I werkgevers moet hinderen, is minder J het feit Van een fusie als wel het „hoe" j ervan en soms ook de oorzaken die traan ten grondslag liggen. Fusies zijn veelal niet te voorkomen; kader van de internationale ontwikke ling en een andere keer doodgewoon uit de gevolgen van de nationale sociaal- economische politiek. Wie bijvoorbeeld voor zwakke bedrijfstakken dezelfde loonsverhogingen eist als Philips en Hoogovens kunnen toestaan, moet we ten dat hij sommige bedrijfjes en soms ook flinke bedrijven dwingt te kiezen tussen een langzaam failissement of een snelle fusie. Wat dan bij de meeste werknemers en een groot deel van de publieke opinie onbehagen opwekt, is het gebrek aan informatie en inspraak vóór de beslissende klap en meer nog de van- (Centrumbank) een der initiatiefne mers zijn beleid verdedigt met het ar gument „Ik ben gek op onroerend goed" lokt hij bij werknemers-slachtoffers be slist reacties uit als „Wij zijn gek op het bloed van kapitalisten". Inspelen DEGRIJPELIJK Is. dat een fusiecode (een niet wettelijke, doch informele •egeling) praktijk nodig heeft om tot ■n vaste gedragslijn te leiden. We AL te gemakkelijk maakt men aan '•het werkgeversfront zich af van het hierdoor regelmatig optredende onbeha gen, als een zegsman van de werkge- werknemers doodge\ Zijn. dan vragen we ons c pacifisme bedoelde zegsman gevers tegenover het milit zouden hier een vergelijking j maken met de erecode van de medicus Onbehagen die van de journalist Alle betrokken partijen de werkgevers zowel als de 'akbeweging zouden elkaar de tijd moeten gunnen om op de fusiecode in te spelen. De moeilijkheid is alleen, dat het fusieproces juist zijn hoogtepunt n na de inspeelperiode voorna melijk op het handhaven van een goede theorie behoeft te letten. Het onbehagen dat hierdoor ontstaat, kunnen de werkgevers alleen maar wegnemen door een optimale bereidheid tot informatie, overleg en openheid voor redelijke suggesties. Doen ze dat niet, dan is de vakbeweging wel gedwongen De NOS-televisie zendt vanavond voor de eerste maal de parlementaire ru briek „Ter Visie" uit. Hierin zal een overzicht worden gegeven van de af gelopen week in het parlement en van de binnenlandse politiek, eentratles. Voorts komt de minister raad aan bod. „Ter Visie" wordt ge presenteerd door Joop van Zijl. Het filmoverzicht van de Kamerzittingen wordt verzorgd door Cees Sorgdrager. De eindredactie berust bij Joop van Os. Produktie en regie: Rudolf Spoor. NOS Ned. II 19.04 uur. Vanavond brengt de VPRO-radio exclusief een interview uit Kopenha gen met Rolling Stonezanger Mick Jagger. Het motief voor het interview is, dat de Rolling Stones hun Europese tournee zijn begonnen. Het interview zal worden uitgezonden tussen acht en half negen. Hoge kijkdichtheid, voor Feijenoord officieuze wereldbeker tussen Estudi- antes de La Plata en Feijenoord is in Nederland door rond 3,3 miljoen men sen op de televisie gevolgd. Dit aantal komt overeen met een kijkdichtheid 37 procent, hetgeen vrij hoog nacht. De voetbalwedstrijden, die 's a- vonds worden uitgezonden, halen doorgaans een kijkdichtheid van ten minste 70 procent. De waardering van de uitzending bedroeg 84, hetgeen zeer hoog is. Een en ander blijkt uit het continu-programmaonderzoek van de afdeling studie en onderzoek van de NOS. DEN HAAG De op 25 augustus j.L 90 Jaar geworden Weense operetteko ning en dirigent Robert Stolz is in Nederland. Met het Limburgs Sympho- nie Orkest maakt hij hier een afscheids- tournee die op 16 september start in het Amsterdamse Concertgebouw. Op 17 september komt Stolz naar het Neder lands Congresgebouw te Den Haag. Medewerking aan de concerten verle nen Kammersangerin Margit Schramm en Kammersanger Heinz Hoppe. Tijdens de toernee beleeft een werk van Stolz zijn wereldpremière: Mein schönes Hol land. Ter gelegenheid van de 150ste geboortedag van Jacques Offenbach staat diens ouverture 'Orpheus in der Unterweld" op het programma en ter gelegenheid van de 100ste geboortedag van Frans Lehar speelt het LSO o.Lv. Robert Stolz de Gold und Silber Walzer. Voorts staan uiteraard tal van eigen composities van Stolz op het program ma, benevens werken van Joh. en Jos. Strauss en van L. Fall. Louis Armstrong trad weer op LAS VEGAS (AP) Louis „Satch- mo" Armstrong is dinsdag voor het eerst na twee jaar weer voor publiek opgetreden. In 1968 moest de grand old man van zijn artsen horen dat hij waarschijnlijk nooit meer zou kunnen spelen. Maar nu stond hij weer op het podium - met Pearl Bailey in het In- acht songs, onder andere „Some day" en .Pretty little missy". Hij kreeg een ovationeel applaus van het publiek in de zaal. In het Stedelijk Museum te Schiedam wordt van 12 sèptember tot 12 okto ber de vierde Konfrontatietentoon- stelling gehouden. Deze tentoonstel ling is er op gericht een accent te geven aan het werk van jonge kun stenaars. Exposanten zijn: Wil Brink, Erik Pape, Wim Smits. Anne van der Waerden en John WorteL Personeel op wachtlijst kleuren-tv (Van onze oorrespondent) TILBURG—EINDHOVEN Tal van werknemers bij Philips zijn niet content over de service van de personeclswinkels waar zij (voor eigen gebruik) tegen fa brieksprijzen de door het concern geproduceerde gebruiksartikelen vinden zij, al te lang naar hun kels waarop staat: „Kleurentele- visieapparatcn niet uit voorraad leverbaar De wachttijden voor een kleurentelevisie bedragen voor het personeel drie tot zes De klant is koning, zo redeneert men bij Philips, waar men aan de grote vraag op de markt naar kleuren-t.v. nauwelijks kan vol doen. Het personeel moet daarom maar geduld beoefenen. Naar schatting telt Nederland op dit moment al 900.000 kleuren-tv- toestellen. Binnenkort, zo deelde de heer J. Verhoeven, hoofdbe drijfsleider van het Philipsbedrljf Volt N.V. in Tilburg gisteren mee. brengt Philips een kleuren- t.v.-toestcl in de handel met een 110 graden kleurenbeeldbuis. Hierdoor is het nieuwe apparaat t.o.v. vergelijkbare typen met een 90 graden o.a. beeldbuis negen centimeier minder diep lom Trini Lopez als graadmeter künnen dienen voor de populariteit, welke Lopez nog steeds in Nederland geniet. In 1963 schoot zijn ster omhoog, toen „If I had a hammei" op de platenmarkt ver scheen. Trini Lopez gooide niet alleen in Amerika hoge ogen. ook Europa koos hem tot favoriet. Bij een optre den in „Olympia" te Parijs, waar ook de Beatles verschenen dwong het pu bliek hem zeven toegiften af. De Beatles konden volstaan met twee. De laatste jaren is Trini Lopez, zeker in Nederland, uit de belangstelling ver dwenen. Men kan ook niet beweren dat er veel publiciteit om h em is geweest. Het optreden, dat de KRO len of Trini Lopez nomeen is uit de verg KRO Ned. II 20.20 uu: (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Carel Enkelaar (49 jaar), hoofd van de programmastaf b(j de NOS-televisie, gaat zaterdag een feestje bouwen ter gelegenheid van zijn 50-ste verjaardag. Hij heeft een belangrijk deel van zijn leven gevuld met de jacht naar het „nieuws". Deze geboren Twentenaar schreef als jong verkenner al stukjes over allerlei onderwerpen in het padvindersblad „Goudland". Hij werd in 1938 „ver- slaggevertje" bij het toenmalige „Dag blad voor Twente". Reeds dadelijk ontwikkelde hij zich in de journalis tieke „sport" om zijn collega's te klop pen bij het brengen en zoeken primeurs. Tijdens de inval van de Duitsers belde Carel midden in de nacht uit Olden- zaal naar Amsterdam op, waar als kopblad van de verenigde katholieke pers het Dagblad voor Twente werd gedrukt, en joeg de redactie de stuipen op het lijf door als eerste grensoverschrijding later officieel door Den Haag beves tigd. Tijdens de oorlog maakte Carel. sa men met zijn broers Henk en Joop, die thans ook allebei werkzaam zijn bij de NOS, een illegale krant, terwijl hij als facade voor zijn ondergrondse activiteiten een impresariaat opricht te en voorstellingen met Wim Sonne- veld en Cor Ruys organiseerde. Zijn vrouw Liny, die hij in die jaren leer de kennen, was koerierster en hielp hem bij de verspreiding van de sten cils van de Paroolgroep. Na de bezetting werd Carel Enkeli verslaggever in Amsterdam bij „Volkskrant", waar hij zich onb kelde tot een der meest bespr< ..starreporters", die onder hoede de toenmalige hoofdredacteur Lücker de ene exclusieve stunt aan de andere In oktober 1955 viel hem de taak ten deel om als eerste hoofdredacteur het televisiejournaal van de NTS op po- deredacteuren Roel Renssen, Coen van Hoewijk, Pier Tania en Bouke Boer stra overdonderde met ideeën en plannen om^vooral maar de dagbladen nieuws, kan zich voorstellen, dat Ca rel elke kans ging benutten om ziin stoutste dromen te realiseren. Hij maakte van dit journaa nieuwsvoorziening, dat kon ren met de beste traditie! Nederlandse krantebcdrUf. Het wek te dan ook geen verbazing, dat het Prins Bcrnardfonds in 1961 de jaar lijkse televisieprijs toekende aan Ca re! Enkelaar en zijn journaalteam. Hoofdredacteur Enkelaar had echter geen „zitvlees". Toen hij na acht jaar journaalleiding de kans kreeg om bij Joop Geesinks starfilm een directionele functie in de wereld van de reclame te gaan bekle den, greep hij die kans om ook dit facet van de publiciteit te leren ken nen. Hij bleef slechts een jaar in Duivendrecht. want de KRO-voorzit- ter, mr. H. W. van Doorn, trok hem twee jaren lang aan als adviseur ter jub In 1966 werd hij op Van Doorn en progr J. W. Rengelink benoemd tot hoofd van de televisie programmastaf bij de NTS, thans NOS geheten. In een witte villa aan de Emmastraat edijve- verdieping villa op de parkeerplaats v< wezen medewerkers" buiter van mobilofoon en semafooi Radioreportages Cupwedstrijden (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-radio zal de drie Europa-cup wedstrijden, die woensdag 16 september worden ge speeld, alle rechtstreeks uitzenden. De wedstrijden Nendury Tirana-Ajax (Europa-Cup 1) en Gottwaldov—PSV (Europa-Cup 2) worden 's middags ge lijktijdig gespeeld. Rechtstreekse ver slagen van deze wedstrijden zullen te horen zijn in een schakelprogramma, i de wedstrijd Feijenoord-Uta- rad Europa-cup 1) wordt uitgezon den van 20.25 tot 22.15 via Hilversum II. Verslaggever is Dick van Rijn. Twee jongens op bezoek bij elkaar Vanavond brengt de AVRO-televisie een jeugdprogramma in kleur, getiteld „If I were vou". De bedoeling van de AVRO-televisie, die de uitzending in co-produktie met de BBC realiseerde studie en omgeving van twee kinde ren uit Nederland en Schotland. Voor Nederland werd Jan Oosterbroek, een jongetje uit Hoorn, gekozen en daar tegenover werd Campbell Aiken, een jongetje uit Aberdeen gezet. Beide jongens, omstreeks twaalf jaar oud. logeerden ruim een week bij elkaar Huiselijke tafereeltjes werden in Hoorn en Aberdeen gefilmd: op school, aan tafel, in de speelkamer, in bad en in bed. Of er verschillen zijn, dat valt het programma If I de AVRO. De regie had Mieke Benda. AVRO Ned. I 10.04 uur. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NCRV-televisie zendt maandagavond om 21.35 uur een programma uit onder de titel „De hun slachtoffers (die groep slachtoffers zal o.m. bestaai het echtpaar Van Hemert, da geleden eei moord door een 17-jarige jon Hilversum. Verder zijn er het echt paar Hofman uit Eindhoven, dat zes jaar geleden zijn toen 9-jarige zoon Corrie verloor door een misdrijf, een 'efd gedood door echtgenote, die werden bedreigd brandstichting en ontvoering van In deze uitzending zal o.m. aan de orde komen of verzoening of alleen maar begrip tussen de twee partijen, slachtoffer en dader, mogelijk is en of er een kans bestaat voor de conflict oplossing die sommige juristen voor staan. Twee vertegenwoordigers van laatstgenoemde groep prof. L. H. S Hulsman uit Rotterdam en mr. B J Ascher, rechter te Amsterdam, zullen Debbie Reynolds Debbie vertrouwt het niet zo erg. Bob, Charlottes man, op uitnodiging naar een playboyclub gaat. die bekend staat om zijn schaars gekleed vrouwe lijk personeel. Debbie zou Debbie niet zijn om samen met Charlotte een complot te smeden om ook aanwezig zijn in de club. Maar dat laat Jir liet •aft bedenkt natuurlijk KRO Ned. II 19.3 bij deze confrontatie aanwezig zijn. Henk Mochel heeft de samenstelling en eindredactie van „De andere ge vangene", terwijl Han Baartmans (Scheveningen) en Nico Bogaart (Stu dio Bellevue) verantwoordelijk zijn voor de t.v.-regie. Aan deze NCRV-documentaire gaat via Hilversum I in het NOS-program- ma een documentaire vooraf, welke min of meer hetzelfde onderwerp aan snijdt. Deze produktie, die werd ver- (Scheveningen) en Nico Bogaart (stu- vaardigd door Maarten Nederhorst, wordt uitgezonden om 21.00 uur en kreeg als titel voor de radio „Waar om juist bij mij?". In deze aflevering van de televisie serie „Bonanza" raken de Cartwrights en Candy en een groepje soldaten in gevecht gewikkeld met een aantal bandieten. Kapitein Harris, de aan voerder van de soldaten hoort dat zijn vrouw Ann vroeger gehuwd is ge weest met Candv. Door toedoen van Anns vader is dit huwelijk ongeldig verklaard, doch Caridy beschouwt Ann nog steeds als zijn wettige vrouw. De kapitein die dit moeilijk kan accepte ren stort zich in een gevaarlijk avon tuur. Gelukkig weet Candy de kapi tein uit de ogenschijnlijk hopeloze De jaren 45- '50 Lag in de eerste aflevering van Hans Wortelboers programma over de jaren 1945-1950 het accent op de politieke ontwikkelingen in het bevrijde zuiden des lands, de tweede editie volgt de lijn van die ontwikkelingen zoals zij zich manifesteerden in de totstandko ming van het kabinet Schermerhorn. Dat gebeurde zonder verkiezingen en zonder parlement. Waarom die weg werd gekozen en welke overwegingen daarbij hebben gegolden wordt ons onthuld door prof. Schermerhorn zelf en door dr. W. Drees, die toen fun geerde als minister van Sociale Za- KRO Ned. II 21.10 uur. Herhaling finales zangwedstrijden voor kinderen (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In het KRO-televi- sieprogramma van dinsdagavond 15 september kan men via Nederland I tussen 19.07 en 19.55 uur een herha ling zien van de finale van het KRO- kinderzangfestival 1970. Op zaterdag 13 juni werd die finale gehouden. Winnaar werd voor de derde maal de Bernadetteschool te Den Bosch, vertegenwoordigd door de zesde klas. Zanglerares van deze school was juffrouw A. Koone, die met gerechtvaardigde trots de zilveren stemvork in ontvangst kon nemen. De winnende klas kreeg nog een reis België aangeboden, inclusief een Sit-downstakin g NOS-decorbouwers (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Het personeel van de afdeling décor-uitvoering bij de NOS heeft vandaag een sit-down staking van twee uur gehouden neelsleden van i ul timatieve brief gericht aan de heer A. van den Dool, hoofd van de afdeling programmafaciliteiten bij de NOS. Daarin eisen zij een ingrijpende reor ganisatie bij de décor-uitvoering, wel ke huns inziens bereikt kan worden door het verwijderen van enige zoge naamde produktie-coördinatoren. die een remmende invloed hebben op de vlotte taakuitvoering. Te verwachten valt, dat ook de zestig décor-ontwer pers uit solidariteit zich bij deze actie zullen aansluiten. Het lid van de raad van beheer van de NOS., belast met personeelszaken, de heer K. de Wilde, zou vanochtend met de leiders van het stakingscomité een gesprek hebben. Mocht men het niet eens worden, dan zal de sit-down actie elke dag gedurende twee uur worden herhaald. VPRO-piknik zit er op. Goddank! Het was een anti-t.v.-programma, zoals het ook eigenlijk een anti-VPRO-pro- gramma was. Anti-t.v, omdat elke af levering een kopie van de vorige leek: lawaaierige pop, leuke Betty Boop en verschrikkelijke oude filmreeksen die vooral appeleerdcn aan mensen met een heel lage IQ. Tussendoor steeds flauwigheden in de een stoer-progressieve inslag. En al tijd met velerlei beeld- en geluidsto ringen. Het kijkcijfer lag, juichte de VPRO-persdienst, veel hoger dan ge bruikelijk bij de VPRO. Naar normale maatstaven gemeten lag het kijkcijfer veel lager dan van een dergelijk stompzinnig programma verwacht had mogen worden. Het gekke Is dat de Piknikformuie duidelijk anti-VPRO was. Die omroep richt zich bewust tot wat zij, nogal arrogant, de intellectuele (bovendien linkse) bovenlaag van de maatschappij acht. Aanspreekbaar was het pro gramma eigenlijk alleen voor de cate gorie van de domste kijkers, die la waai boven muziek, ai te goedkope spanning boven dramatiek stellen. De „progressieve" gesprekjes-tussen door hebben die domsten graag voor lief genomen in de wetenschap dat na het geklets hun spannende filmver haal vervolgd zou worden. De VPRO- top zou een stil Hilversums hoekje behoren uit te zoeken waar ze zich collectief moest gaan schamen voor wat ze deze zomer de kijkers heeft aangedaan. Piknik is fini. De VPRO zal In het komende seizoen ongetwijfeld met controversiële uitzendingen komen. Met uitzendingen die slechts een klein gedeelte van de kijkers zal aanspre ken. Maar van de domme Piknik formuie zün we voorlopig verlost. Vg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2