Treytel: t Doet je wat als ze „Eddy-Eddy schreeuwen Blij dat publiek achter me staat Ik zou op blunder net zo reageren Italiaanse pers vond ei jenoord niet groots ANKE RIJNDERS MISTE MAAR NET EEN MEDAILLE ZWEMCIIFERS UIT BARCELONA RIJDAG 11 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 13 ROTTERDAM Wat Eddy Trevtel zich van dat moment kan herinneren is niet veel, eigenlijk niets. Eerst later trok een gevoel van warmte door hem. Toen drong het tot hem door wat het publiek op die gedenkwaardige avond van de negende september voor hem had betekend. Het gebeurde vlak na het begin van de tweede helft van FeijenoordEstudiantes. Trey tel keerde met een onwaarschijnlijk snelle reactie een daverend schot van Conigliaro. Op de tribunes werd onmiddellijk gereageerd met een fanatiek „Eddy-Eddy". De dag daarna, als er geen training is geweest maar ver zorger Gerard Meijer „de wonden heeft gelikt" en de verdikkingen met zijn gevoelige handen heeft weggewerkt, zit Eddy Treytel met een gezicht waarvan voldoening straalt hoewel hij de zaak zeker niet wil overtrek ken in het stadion. „Je ziet die speler, de beweging. Je denkt dan niets want je bent geheel geconcentreerd. Je moet reageren. Het werd een hoekschop. Toen moest ik direct mijn medespelers instrueren en dan heb je weinig gelegenheid om te reageren op wat het publiek heeft gedaan. Maar toen iedereen zo begon te schreeuwen, deed het me toch wel wat. Later is het pas helemaal tot me doorgedrongen. Je hoort natuurlijk dat ze schreeuwen maar het komt door een soort gordijn tot je. Je hebt op dat moment andere dingen aan je hoofd. Het fijnste vond ik dat het publiek me al steunde toen ik het veld opkwam". MILAAN. De Italiaanse pers as gisteren eenstemmig van ening dat FeijenoordEstudian- s een saaie en technisch povere irtoning was geweest. De bladen aren het er ook over eens dat lijenoord de overwinning en de tel verdiend had. Gazetta Dello Sport uit Milaan vond Feijenoord een verkeerde tactiek d toegepast. „De eerste helft probeer de Nederlandse ploeg met massale nvallen, welke goed in toom gehou- n werden door de Argentijnse verde- ging, snel een voorsprong te nemen, let winnende doelpunt werd door ijenoord gemaakt, toen Estudiantes de ederlanders tot een defensieve tactiek rong. Dit bewees dat de Nederlanders veel beter op uitvallen hadden oeten concentreren. Het blad vond dat wedstrijden om de intercontinentale iker „technische bezien nutteloos zijn slechts zin hebben om wat geld te irdienen". Corriere Delia Sera prees Feijenoord ndat het in één seizoen is kunnen Dorstoten tot de top van het internati- iale voetbal. Het blad meende echter it Feijenoord technisch nog een stuk inder is dan Italiaanse ploegen.„De edstrijd was volkomen correct, on- inks het belang daarvan... Feijenoord 'ett geen grootse ploeg, maar wij mnen zeggen dat het eerlijk de titel »ft gewonnen", aldus II Corriere. De verslaggever van een ander Mila- blad, II Giorno, sprak ook over een 'aie wedstrijd. „De mensen, die naar otterdam gekomen waren, zuiver uit 'oetbal, zullen zeker niet moten hebben van het povere spel beide ploegen". De Argentijnse dagbladen waren het unaniem over eens dat de overwin ing van Feijenoord op Estudiantes de Plata verdiend was. Zij waren het er >k bijna allemaal over eens dat de ederlandse ploeg een matige wedstrijd ad gespeeld in vergelijking met het erste duel tussen de ploegen op 21 ugustus, die in een gelijk spel van 2 eindigde. i.Het zat er niet in voor Estudiantes: kampioen is Feijenoord" schreef het aSblad „Clarin", dat er aan toevoegde de wedstrijd „van slechte kwaliteit en veel botsingen opleverde". „Het on wel bijna voorspeld worden: de 'oed van Estudiantes was niet genoeg o zij bezaten geen magische krach je Nederlanders verdienen de over winning omdat zij beter aanvalsspel irien zien, betere combinaties en roter tactisch inzicht, niettemin deed erg veel toe omdat beide tijd besteedden aan i een openlijk spelen >n te weinig zekerheid met de bal". Maar Feijenoord was superieur aan Es tudiantes schreef het blad en „de beker keert" terecht naar een Europees land terug". „La Nacion" beschreef de wedstrijd s „een overwinning zonder glans". „La Prensa" schreef: „Feijenoord heeft Estudiantes verslagen en daarmee het eerste wereldsucces behaald voor het Nederlandse voetbal. Het heeft het goed gedaan, keurig gedrag en goed voetbal". In een commentaar van een verslaggever uit Rotterdam schrijft het blad: „De betere ploeg heeft gewonnen, het astronomische verschil dat te voren voorspeld was door de supporters was niet af te lezen uit de uitslag en ook niet uit het spelver- lftallen me asten dan winnen". "Cronicay '■erslag had als kop boven de wedstrijd „De beker ^'ijft in Nederland". Het schreef dat U jenoord won „op een manier w; 'er Estudiantes zich niet hoeft te bekla- :en". Maar het blad schreef ook dat tijdens Se wedstrijd „Feijenoord iets demon streerde wat het niet had laten zi< Ie wedstrijd in Buenos Aires: ner Gunstige loting van Curious S in Scepterprijs (Van o e paardesportmedewerker) WASSENAAR De Scepterprijs >or de volbloedmerries altijd wel c jaarlijks gebeuren waaraan enige waarde wordt gehecht in renkringcn. Zaterdagmiddag wordt deze ren op Duindigi gehouden met als favorieten Curious S en Jolly Espresso S, beide an stal De Bloemcrt. Turquoise en misschien Meerbloem kunnen wel in de buurt van de win- blijven, Ynaar vooral Curious S' is hier ten opzichte van de handicap ge neral heel gunstig geplaatst. Voor de dravers is er een mijl waar- Goodwill staat. Hij is onlangs ge- ïeuveld in een koers waarin hij groot favoriet was en het kon nu ook wel moeilijk voor hem worden. Toch moet hij het kunnen redden als hij zich in het begin niet te ver laat afzak- Eddy Treytel heeft geen prettige maanden achter de rug. De doelman die op zijn vijftiende jaar een jeugdcon- tract bij Xerxes kreeg, op zijn achttien de een A-overeenkomst en onder trai ners als Janse, Linder en Happel heeft gewerkt en werkt, met Xerxes twee maal promoveerde, deel uitdeelde van de opzienbarende equipe Xerxes-DHC die door de Rotterdamse zaken man Hoogenboom werd verkocht, drie maal in Jong Oranje uitkwam, interna tionale -'edstrijden speelde tegen Bul garije, Engeland en Israël en tegen Polen reserve was, mag zeggen dat hij succesvol was. Toen hij van Xerxes- DHC naar Feijenoord ging, wist hij dat Pieters Graafland er was. Begrip „Ik heb een jaar op de reservebank gezeten. Toen werd ik in de hoofdploeg opgesteld. Met de finale voor de Europa Cup stond ik ernaast. Ik kan wel zeg gen dat ik meer tijd nodig heb gehad om over die teleui-stelling heen te ko men dan over de kritiek na de wed strijd in Buenos Aires. Als neutraal toeschouwer zou ik net zo reageren als je iemand een blunder ziet maken. Ik heb daar begrip voor want ik heb een enorme, overgeeflijke fout gemaakt. Als dat wordt geschreven, zal ik er niet kwaad om worden. Het is de waarheid. Maar als je dan later leest „Eddy Trey tel maakte twee blunders" dan lach ik door om en denk maar dat die man het verkeerd heeft gezien of helemaal geen verstand van voetballen heeft. Begrijp me goed: als ik denk dat ik een fout heb gemaakt, zal ik het eerst bij mezelf beginnen. Zo'n situatie kijk je altijd wel terug. Die bespreek je met elkaar. Als we het eens zo hadden gedaan als ik en dat komt 't eerst niet had gedaan. Ik heb na die fout in Buenos Aires niets van de jongens gehoord. Ik had honderd procent steun, geweldig die collegialiteit en die vriendschap." Gelukkig En wat heeft Eddy Treytel gehoord na zijn uitstekende verrichtingen i tweede wedstrijd? Hij was de eerste die twee ploeggenoten om zijn hals had hangen toen scheidsrechter Tejada vooi het laatst had gefloten. Zijn clubmak kers waren er terdege van overtuigd dat het wel eens mis had kunnen lopen als Treytel dat schot van zes meter afstand niet had gekeerd en dan niemand enige kritiek hebben kunnen spuien want het was een knal van je welste. Je praat er als collega's onder el kaar over. Dan zeggen ze: goed dat je die bal hebt gepakt want anders hadden we mooi achter gestaan. Ik was bl afloop, dat kan ik gerust zeggen. Aan het woord rehabilitatie denk je dan niet. Je voelt je blij en gelukkig en als je weet dat het plubliek achter je slaat, doet je dat heus wat". Dat weet ik Eddy Treytel kwam op het veld als de doelman die de last van een fout Buenos Aires droeg. Tweemaal drie kwartier later kon hij met opgeheven hoofd het veld verlaten. „Natuurlijk trek je je van kritiek altijd iets Maar ik had tegen AZ en Go Ahead goed gekeept. Dat weet ik van mezelf, net zo goed als ik weet dat ik een fout heb gemaakt. Ze denken toch niet dat je jezelf wijsmaakt dat je het wel goed hebt gedaan als je er zo een doorlaat als in Argentinië. Die bal, ja een moei lijk ding. Maar in Rotterdam was de bal glad en ook niet gemakkelijk. Bo vendien speelde Estudiantes provoce rend. Het was moeilijk voor ons. Mis schien is er tevoren wel een beetje te veel gebluft, zo in de geest van: winnen met vier- of vijf-nul. Zoiets kun ie nooit zeggen van tevoren. Straks krij gen we UT Arad, een provincieclub Maar we weten er niets van. Meneer Happel heeft die ploeg bekeken en als maandag naar Zeist gaan voor de voorbereiding zal hij ons wel inlichten. we veel wedstrijden in enige we ken hebben, mag geen punt zijn. We zijn profvoetballers, conditioneel zijn sterk genoeg, het is je vak. Maar je kunt weer niet zeggen dat we Arad wel zullen uitschakelen". Hard werken „We weten wel dat we alles zullen doen om zo ver mogelijk te komen in het toernooi om de Europa Cup, dat we zullen spelen voor het kampioenschap en de beker. Met zijn vijftienen zullen we er hard voor werken. Maar je kunt toch nooit zeggen hoe het loopt. Dat heb je aan Leeds gezien. Die ploeg speelde voor alles en had niets. Daar komt nog bij dat we de underdog zijn geweest. Nu staan ze tegenover ons hetzelfde. Als je van Feijenoord ver liest, is dat geen schande want die is Europa Cuphouder en heeft ook nog eens de Wereldbeker. De situatie is voor ons dus gewijzigd en we zullen er met zijn allen heel hard voor (moeten) werken. Weet je wat geweldig zou zijn? Als Nederland zich na onze successen ook eens kon kwalificeren voor het wereldtoernooi voor landenteams". Voor de deuren van het stadion ston den jongetjes met blocnotes in hun hand. Er kwamen grote kerels met een miniatuurbal vragen om een handteke ning erop van Eddy Treytel, ineen favoriet na zijn geweldige wedstrijd van woensdagavond. Met hetzelfde aandoenlijk lijkende gezicht als w mee hij de kritiek heeft verwerkt, zette hij zijn signature. „Je weet dat betaald voetballer bent en dat je je kritiek bloot stelt. Als je in de publici teit staat, heb je dat te verwachten. Zo is het leven. Nu vragen ze handteke ningen, een paar weken geleden werd je verguisd. Dat moet je kunnen accep teren en dat kan ik ook. Nogmaals, ik zou net zo hebben gereageerd op blunder. Maar wat was ik blij toen het tot me was doorgedrongen dat het pu bliek achter me staat". Even peinzend: „Ja, dat doet je toch wel wat als je zo hoort schreeuwen en je naam ri Kila (ADO) scoort opnieuw in elftal van de UEFA-jeugd NEUENBURG Het Nederlandse UEFA-elftal heeft donderdag in Neucn- burg ztfn tweede wedstrijd in het vier- landenvoetbaltoernooi met 73 gewon nen van Noorwegen. De ruststand van de ontmoeting, die door 200 toeschouwers werd bijgewoond, was 53. De Neder landse doelpunten werden gemaakt door Kleton (3). Kila, Bos ,Van Staveren en Overbeek. Het i de i interessante wedstrijd, Noren de technisch superieure Neder landse ploeg uitstekend partij gaven en zelfs een voorsprong namen van 32, na rust leidde nog meer inzet tot vijf tref fers. die de Nederlandse zege onver wacht groot deed uitvallen. Denemarken en Zwitserland speelden gelijk: 11. Na de tweede ronde is de stand: Zwitserland 2 1 1 0 3 41 Denemarken 2 1 1 0 3 41 Nederland 2 10 12 7—6 Noorwegen 2 0 0 2 0 310 De schaatsenrijder en wielrenner Jan Bols is gisteren in zijn woonplaats Hoogeveen in het huwelijk getreden met mejuffrouw Marry Wiebing uit Beilen. Voor de voltrekking van het huwelijk door burgemeester J. H. de Goede maakte het paar een rondrit, door Hoogeveen in een glazen koets. Verscheidene leden van de kernploeg, onder wie wereldkampioen Ard Schenk, waren in Hoogeveen aanwezig. BARCELONA. „Helemaal niet jammer. Een derde plaats was meegenomen. Maar ook nu ben ik best tevreden". Anke Rijnders, net veertien jaar. leed er niet onder dat ze in de finale van de 200 meter vrije slag in het broeiwarme Barcelona net buiten de prijzen was gevallen. „Ik heb toch een nieuw Nederlands record gezwommen". Dat was waar. Met 2 min 13.0 sec was het hoog op de benen staande Amersfoortse meisje weer 0,6 sec onder haar serietijd gebleven, die ook al een nationaal record had betekend. Ook A.Z.P.C.-trainer Wout Gerritsen was best te spreken over zijn jonge pupil. „Twee-dertien was Anke's streeftijd voor dit seizoen. Daar heeft ze prachtig aan voldaan. Vooral na de 400 meter, die toch wel een klap voor haar moet hebben betekend. In één jaar is ze nu zeven seconden sneller gegaan op de 400 meter en vijf seconden sneller op de 200 meter. Me dunkt. Er zit vooruitgang in. Volgend jaar mag ze op de 50-meterbaan weer wat harder". En tot Anke zelf: „Tenminste als je honkbaltrainer het goed vindt". „Softbaltrainer, zult u bedoelen", verbeterde Anke lachend. De brandende zon, het blauwe water en de vele vlaggen rond het „Estado Picronell", al die facetten van het vro lijke Spaanse leven waren er weer. Maar de bondsadviseurs Nico van Dam en Jo Schreurs voelden zich weinig gelukkig. Ze werden donderdagmorgen geconfronteerd met de wanprestaties van degenen die op een wat wonderlij ke manier door de mazen van hun strenge selectiesysteem waren geglipt. Voor het eerst waren er geen excuses of persoonlijke recordtijden te memore ren al had Ton van Klooster kunnen zeggen, dat hij op de 1500 meter vrije slag nooit sneller is geweest dan de uitzichtloze 17.38.8, die hij in de series liet afdrukken. Maar daarmee zou hij de zaak alleen maar erger hebben ge maakt. Net zo min als het reëel zou zijn geweest Fransquita Smit s gewonde voet aan te voeren als excuus voor het falen van de 4x100 meter vrije slag-estafette. Het kwartet Sia Tel kamp, Yvonne van Kuilenburg, Cora Schouten en Frasqui- ta Smits eindigde met 4.13.1 als negen de van de elf deelnemende landen, waarmee voor het eerst sinds het ont staan van de Europese kampioenschap pen Nederland in deze finale niet ver tegenwoordigd is. De waarheid is, dat noch Ton van Klooster, noch de vrije slagestafette naar Barcelona afgevaardigd had moe ten worden. Jo Schreurs voerde nog wel aan dat Nederland met Anke Rijn ders wel tot de finale van de 4x100 m vrije slag zou zijn doorgedrongen, maar helft Na de interland tegen Hongarije, woensdagavond in Neurenberg gespeeld, nam Uwe Seeler definitief afscheid van het internationale voetbal. De spelers droegen hun aanvoerder over het veld en overhandigden hem talrijke bloemstukken. Seeler ontving van de Duitse bond het Kruis van Verdienste en werd voor zijn leven ere-aanvoerder. Thaliaprijs (2140 m. voor amateurs): Hi al-Gracia Peterhof—Her Areta. Scepterprijs (ren. 2000 m.): Stal De nert—Meerbloem—Turquoise; Urantaprljs (2140 m.): Stal Dixy (E ;n Don Camillo)—Fletcher DEn1 Goodwill—Gay Rodney—Egyptian Princess. Red Coralprijs (re Aleksejeva (Rus [Smits (1.03.2). 200 m vrije slag dai (O.-Dld.) 2.08.2 (Eur. 336.33 pnt., 3. Marl J mtlanos (Griek. I 2e serie: 1 Kassnacht (W.-Dld.) Corell (Sp.) 17.05.1; 3. Kile (Noorv 2 Mirjana Segrt lulgarije I kamp (1.03.8) >st-Duttsland Rusland 4.10.3: werd gediskw Hargittay (Hong.) lullenburg I Hargittay' en Mann." Mann (O.-Dld.) :harmey (Zwits.) Onachtzaamheid waterpoloploeg was beslissend BARCELONA Het Nederlandse waterpolozevental heeft de gelegenheid om tegen het eveneens onderaan staan de Italië de eerste punten te veroveren veronachtzaamd. Nadat Simeoni het rechteroog van Mart Bras had dicht geslagen en Nederland do laatste drie minuten met een man meer in het water was, kwamen de mannen van llarry Vriend niet tot scoren. Integendeel. De Italianen forceerden in de laatste minuut behendig een strafworp, benutten die en bepaalden daarmee de eindstand op 46. Het was het sensationele einde van een door beide ploegen zwak gespeelde wed strijd. Bij Nederland onderscheidde voor al Hans Hoogveld zich door slecht plaat sen en onoplettendheid. Even nadat Wouda en Bras met goede doelpunten de achterstand van 24 van de tweede pe riode ongedaan hadden gemaakt, ver oorloofde Hoogveld zich een onachtzaam heid die de Italianen op 45 bracht. Harry Vriend handelde onmiddellijk. Hij haalde Hoogveld uit het water, om hem er vrijwel direct weer in te moeten stu ren omdat Bras bij de botsing met Si meoni zodanig was gewond dat hij niet meer verder kon spelen. Het gemis aan de schutterscapaciteiten van Bras brak Nederland in de laatste drie minuten zwaar op. Ondanks de meerderheid van zeven tegen zes kwam men niet tot sco ren en bij een uitval forceerden de Ita lianen aan de andere zijde een strafworp, die de beslissing bracht. Het scoreverloop was: Demaglstris o—1 Veer 11 Barloccl 12 Demaglstrls 13 Hermsen 2—3 Pizzo 2—4 Wouda 34 (strafworp), Bras 4I Demaglstrls 4—5 Pizzo 4—6 (strafworp). Uitslagen waterpolo: voo» de 13e t/nri 15e plaats: Oostenrijk—Ierland 5—4 (2—1, 1—o. 1—1 1—2). Voor de 7e t/m 12e plaats: Grie kenland—België 5—3 (1—2, 2-0. l—l. 1—0); West-Dultsland—Spanje 6—3 (1—0. 1—2, 3—0, 0—1); Zweden—Frankrijk 4—3 (0—0, 1—1, 1—1, 2-1). Standen: 7. t/m 12. West-Duitsland 6 uit 3; Spanje 4 uit 3; Zweden 4 uit 3; Griekenland 3 uit 3; Frankrijk 1 uit 3. België 0 uit 3; 13. t/m 15. Finland 3 uit 1; Oostenrijk 3 uit 2; dat men het Amersfoortse meisje had gespaard voor de finale van de 200 meter vrije slag persoonlijk. Nog een Nederlandse teleurstelling. Anita Smith heeft zich niet kunnen plaatsen voor de eindstrijd van het torenspringen. Na de vijf verplichte sprongen stond ze 14de van de negen tien deelneemsters, van wie zich in de eerste twaalf kwalificeerden voor de finale. Met een totaal van 159.78 pnt kwam het Utrechtse meisje drie punten te kort ten opzichte van de Poolse Elizbieta Wiemiuk, die als laatste naar de eindstrijd overging. Toch viel Anita in dit sterke gezelschap bepaald niet uit de toon. Haar vierde sprong werd zelfs even hoog gewaardeerd als die van lie Tsjechische Milena Duchkova, die de eerste plaats bezet houdt. Na de ver plichte sprongen was de stand: 1. Mile na Duchkova (Tsj.-Sl.) 192.90 pnt. Na de zesde dag van de Europese kampioenschappen begint de superiori teit van de Oostduitse zwemploeg zwaar te wegen. Op deze zevende dag wonnen de Oostduitsers maar liefst ze ven medailles en tellen nu reeds 10 Europese kampioenen, 8 zilveren en 5 bronzen medaillewinnaars in hun gele deren. Gabrielle Wetzko triomfeerde na haar grandioze zege op de 100 meter (59,6) ook op de 200 meter vrije slag in de nieuwe Europese recordtijd van 2.08.2. Het oude record stond met 2.08.9 reeds op haar naam. Zij is daarmee 's werelds snelste zwemster van 1970 op de korte crawlafstanden geworden. Zelfs de Amerikaanse teenagers kunnen zich dit seizoen niet meten met 16_ jarige Duitse zwemstertje. De Westduit ser Klaus Katzur en de pas 16-jarige Walter Kusch doorbraken de Sowjet- heerschappij op de schoolslag door de eerste en derde plaats in de finale van de 200 meter schoolslag op te eisen. Nikolai Pankin moest zich tevreden stellen met een zilveren medaille. Voor de twee andere Europese records zorg den de Hongaarse Andrea Gyarmati op de 200 m rugslag met een tijd van 2.25,5 en de crawlers van Rusland in de 4x100 m vrije slag estafette met een chrono van 3.32,2. Blessure Cruyff weer genezen AMSTERDAM Ajax' fameuze spitsspeler Johan Cruyff is donderdag ochtend door de sportarts Rolink ge keurd en hersteld bevonden van een blessure, die hem enkele weken heeft belet te spelen. Zaterdag zal Ajax dus weer voltallig kunnen aantreden voor de derby tegen DWS.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13