Bob Schoutsen greep net naast zilver WERKNEMERS IN BEDRIJF Congresgebouw „versierd' voor transplantatiecongres NAJAARSBEURS vakbeurzen verlichting inter decor toelevering meubelindustrie >T Us Joeri Daniël wellicht spoedig vrij Brugperiode van een jaar is onvoldoende Uitbreiding GROTERE INVLOED VAN Ned. troepen in W.-Duitsland Wetswijziging geeft meer bevoegdheden DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1970 LEIDSE COURANT (ADVERTENTIE) KON. NED. JAARBEURS UTRECHT OPENINGSTIJDEN ALLE BEURZEN werkdagen van 9-18 uur zondag 6 september van 10 -18 uur •k voordelige trein-toegangsbiljetten op ca. 170 stations verkrijgbaar NEDERLANDSE KUNST TE ZIEN EN TE KOOP Society, heeft 1 enheid een e: lelijk gezicht gekrc Toen de organisatoren des tijds het centrum in ogen- vonden ze de ruimten te saai de aankleding betreft. Toevallig zaten in dat comité enkele doktoren die al lang belangstelling voor mo derne kunst hebben geen ongebruikelijk verschijnsel iSv- -- j. tj« c t-.« 1 f :a bij de de schap en erd besloten daar iets Bij de organisatie van het congres was al uitgegaan ift-pakket voor alle deelnemers (van Haagse hop- Sohiedamse drank jes), het organiseren van ex- beleggen van feeste lijke avonden, om. met Paul in Vliet en het Nederlandse Dans Theater. Het lag voor hand dat men ook de stieke aankleding in het leader van die Holland Pro plaatsen. AU oplossing koos men een wkooptentoonstelling. CRM het bedrijfsleven gaven inbsidie. De eigenlijke orga- nitttie werd opgedragen aan Ton Berends van de Haagse ich de enkele werk een „medisch" aspect vertoont, zoals Jan van Mun ster en ook Jos Manders en s. Frans Peters, wier werk door een bepaalde „lichamelijk- veel verbrokkeling heid" wordt gekenmerkt Nederlai te krijgen koos Berends groepen kunstenaars BRA en post-COBRA CO- werden enkele Fijne smaak Het resultaat is verbluffend. Ton Berends is niet alleen bij zijn keuze met fijne heeft zich enorm veel moeite gegeven om ook de opstelling zo natuurlijk mogelijk in het .olto 7- 7-ASC Oranje ,1-LFC 1, SJZ 1, We- 12, 'S al- 10.00, t ASC l 12.15 110.00 en a4- a5- rz a3, Daar 5.00 u. fische objecten van mensen als Appel, Constant, Defesche en Dataster, doen er aan als normale versiering, zonder tentoonstellingseffect. Dat geldt nog meer haast voor de plastieken van Visser, Spron- cken en Tajiri. In bescheiden van Nederlandse edelsmeden vertoond. Sommige objecten, (Van een speciale verslaggever) BARCELONA De recordhouder had een vrije avond genomen. Temidden van het nerveuze en driftige zwcmvolkjc, dat de vijfde avond van de Europese zwem- kampioenschappen tot een gebeurtenis rijk aan Europese en nationale records maakte, permitteerde het Oostduitse rug- slagfenomeen Roland Matthes zich in de finale van de 100 meter rugslag een tijd die twee seconden lag boven het wereld record dat hij een avond eerder In de estafette bad gevestigd. Rust Santiai verbeten gevecht aangingen om de plaats dat de Amsterdammer uiteindelijk een bronzen plak opleverde, zwom hij even voor de anderen naar de finish en hij tikte aan na 59.9 seconden. ,,Ik had wel gedacht dat een derge lijke tijd voldoende zou zijn om te win nen", vertelde hij even later, nadat hij met de koelheid van de ware routinier de huldiging over zich had heen laten gaan. „Er komen nog meer races. Ik heb een tamelijk zwaar programma en ik moet mijn krachten een beetje sparen. „Matthes nam deel aan de 100 meter vrije slag waar hij achter de Fransman tweede werd, gaf de Oost- t wisselslag en heeft 200 meteAugslag! de 4 x 100 meter vrije slag estafette en de 200 meter wisselslag persoonlijk. Tegenstelling Esteva de nijvere kilometerverslinder uit de school van Bert Sitterd uit Saba- dell was uitgeweken naar de 100 meter rugslag, waar hij als een buitenbeentje de tweede plaats veroverde. Met zijn korte, enigszins gedrongen gestalte, zijn trai- merkwaardige tegenstelling tot het duo MatthesSchoutsen, waar de flegma van af druipt. Matthes' eerzucht was bevre digd met een titel in een voor zijn doen zwakke tijd. Schoutsen kondigde na het behalen van het brons aan eigenlijk geen zin meer te hebben in de 200 meter rug slag, die vrijdag op het programma staat. Zijn trainer Wil Bartelsman, die hem tot aan het startblok begeleidde (enigszins tegen de afspraak in), steunt hem in die opvatting. „Beter een ding goed dan twee rry Marks sta: iderdeel van h aken half". zijn Ma; is nu juist of de derde plaats in 1.00,4 aan alle verwachtingen voldoet. De Am sterdammer is namelijk opgenomen in het onderzoek van de Vrije Universiteit van Amsterdam, die voor hem in het begin van het seizoen een streeftijd van 58 seconden programmeerde. Daar is bij li op grote wedstrijden zou uitkomen, zou het misschien wel gaan. Na afloop was ik buiten adem, maar tijdens de wedstrijd niet. Mijn armen wilden ge woon niet harder. Toch zullen die laatste 25 meters sneller moeten". Weldadig Tegen de gereserveerheid van Bob Schoutsen stak de inzet van de wissel- slagploeg bij de dames weldadig af. Het kwartet Coby Buter, Alie te Riet, Frieke Buys en Yvonne van Kuilenburg was in de series zo hard gegaan dat zelfs coach Nico van Dam niet helemaal zeker was of de tijd van 4.36,4 in de finale voor herhaling vatbaar zou zijn. „Ik ben al tevreden als ze als zesde aankomen". Maar de vier meisjes hadden daar een andere mening over. Hun doel was de 4.35,5 die Coby Buter twee jaar geleden met haar destijds veel geroutineerder collega's Ada Kok, Klenie Bimolt en Nel Bos tot een Europees record had gepro clameerd. Coby Buter gaf het grote, lichtende voorbeeld. In een onberispelijke stijl legde zij als startzwemster de rugslag af in precies dezelfde tijd als de Letlandse Tina Lekve Isvili en de Hongaarse Gyar- mati, die haar op het persoonlijke num mer waren voorgebleven. Met 1.08.3 was het eerste nationale record van de esta fetteploeg een feit. Die grandioze start inspireerde Alie te Riet geweldig. De Utrechtse schoolslagzwemster nam ra zendsnel over en voltooide haar twee banen in 1.17,8. De gedeelde eerste plaats had zij echter moeten prijsgeven. Sneller dan ooit Galina Stepanova zette Rusland op een voorsprong en ook Utta Frommater (W.-Dl.) werkte zich langs het Utrechtse meisje. Frieke Buys nam over. Sneller dan ooit gingen haar armen over het water (1.07,1). Maar Heike Nagel- Husstede deed het voor West-Duitsland vlugger en Helga Lindner van Oost- Duitsland nog weer iets sneller. Neder- Restte nog de tot nationale record ge degradeerde 4.35.5 van de Ada Kokploeg. Yvonne van Kuilenburg die zich in de series van de 200 meter vrije slag had gespaard om speciaal aan deze opdracht haar krachten te wijden, slaagde. Met een tussentijd van 62 sec. kwam dc totaaltijd van Nederland op 4.35,2. Drietiende van een seconde sneller dan de ploeg in Stockholm. Gabriel le Wetzko op baan vier rondde het Oostduitse optreden af met een ma gistrale demonstratie op de crawl. De Oostduitse ploeg kwam tot een nieuwe Europese toptijd van 4.30,1. Gabrielle Wetzko bleek de laatste honderd meter te hebben afgelegd in 58.2 seconde, een waarlijk ongelooflijke tijd. Hoop herleefde even Even herleefde in het Nederlandse kamp de hoop op een medaille. West- Duitsland dat als derde aantikte meende dat het als tweede finishende Rusland gemist. Een officieel echtei Nederlandse recordtijd I van 2.13.6 plaatste Anke Rijnders zich als derde voor de finale van de 200 meter 1 vrije slag. Yvonne van Kuilenburg, sinds de Nederlandse kampioenschappen in Leeuwarden recordhoudster met 2.15.0, eindigde in haar serie als vijfde en miste in een tijd van 2.16.4 ruimschoots de finale. De oorzaak voor deze terugval kan I zijn dat zij door een opstandige blinde darm twee weken training heeft gemist. Nederland is niet vertegenwoordigd in de finale van de 200 meter rugslag dames. Els Droog en Annemarie Groen stopten met 2.32.1 en 2.32.2 (respectievelijk 0,6 sec. boven en 2 seconden onder het per soonlijke record) als dertiende en veer- Korte voorbereiding Gisteren zijn ook de eerste drie spron gen verwerkt van de tien-metertoren- springen dames. In totaal wordt er acht maal gesprongen en dat gaat in series van drie, twee en drie. Na vijf sprongen wordt de finalegroep geformeerd met twaalf springsters. Anita Smith bezet de der tiende plaats met 90,60 punten, zodat zij zich nog minstens een plaats op moet werken om in de finale te mogen uit komen. De Utrechtse sprong niet bepaald slecht, maar het was toch wel te zien dat zij door de zeer korte voorbereiding eigenlijk de finesse miste om voor hoge punten in aanmerking te kunnen komen. De Tsjechische Milena Duchkova bezet de eerste positie met 115.74 punten. Er Over het resultaat zijn d« ganisatoren terecht en- I ousiast. En zij niet alleen it de kring van plm. 1600 ingresgangers uit aller he- n landen zijn tal van en- j Blijvend karakter Ook enthousiast is de leiding van het Congresgebouw. Zo dit gelukkige initiatief van de organisatoren van dit karakter te geven. Opmerkelijk is dat de keuze i de congresgangers op de jitga; c in het buiten land bekendheid genieten, als Appel. Corneille en Lucebert. Maar ook andere en jongere kunstenaars trek ken de aandacht. Met name geldt dat voor de sieraden die er voor prijzijn liggen die zelfs voor niet-chirurgen te betalen zijn. Wat die prij zen betreft: goede kunst is niet goedkoop, ook hier niet, MOSKOU (DPA) De correspondent in Moskou van verschillende Scandinavi sche persbureaus meldt, dat de Russische auteur Joeri Daniel, die al v«f jaar in de Sovjet-Unie gevangen zit, vermoede lijk zaterdag zal worden vrijgelaten. De correspondent zegt dit vernomen te heb ben uit „betrouwbare bron" in Moskou. arresteerd en in 1966 tot vijf jaar dwang arbeid veroordeeld, omdat hij manuscrip ten die kritiek bevatten op het maat schappelijk stelsel in de Sovjet-Unie, naar het Westen had gesmokkeld. Sin- javskj kreeg om dezelfde reden zes jaar dwangarbeid. Het proces en het vonnis hebben in verschillende landen tot pro testacties geleid. Beide auteurs hadden voor de rechtbank verklaard, dat zij de Sovjet-Unie op geen enkele manier had den willen benadelen. Galerie Cojean, Stevins Deskundigen min. van Onderwijs (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „In een jaar tijd kun je als leraar in een brugklas de leerlin gen wel voorbestemmen, maar je bent zekerheid een lalde i". Dit r het r teren drs. J. Moor. terie van Onderwijs en Wetenschappen rapport uitbrengt over de scholen die toen de mammoetwet nog niet algemeen van kracht was, al geëxperimenteerd hebben met de nieuwe schoolvormen mavo, havo en vwo. Met de heer E. van Efferink heeft de mstraat 103 Sche- veningen. exposeert van 19 september tot 10 oktober keramiek van Nelly Breeschoten-De Haas en gouaches en schilderijen van Herbert Jochems. BREMEN (DPA) Nederland zal mogelijk spoedig zijn rond 10.000 man sterke trocpencontingent in West-Duits land uitbreiden, zo heeft minister Den Toom gisteren in het Nederlandse mili taire Seedorf meegedeeld. O' de i ntuele lie- en hy noch zün Westduitse collega zich De kans bestaat dat de nieuwe Ne derlandse eenheden gelegerd zullen wor den in Bergen-Hohne bij Celle in Ne- dersaksen Mocht de keuze op deze plaats vallen, dan zullen de nieuwe Nederlandse eenheden waarschijnlijk het gat kunnen opvullen dat ontstaan kan door de inkrimping van de Cana dese Navo-eenheden in de bondsrepu bliek waarop de Canadese regering aanstuurt. Bij de behandeling van de defensie begroting 1970 destijds in de Staten- Generaal hebben minister Den Toom en staatssecretaris Haex van de Land macht hierop reeds gewezen, omdat het Politie ontruimt gekraakte panden Centrumbank AMSTERDAM (ANP) De twee winkelpanden van Van Veens bedden magazijn in Amsterdam, die dinsdaga- door de actiegroep „Gerzon, Bisschoff. het Lingeriehuis en andere bedrijven" werden gekraakt, zijn gistermiddag door de politie ontruimd. In de panden, die door de actiegroep waren ingericht als informatiecentrum „tegen de manipula ties van de heer De Ruyter en de Centrumbank" werden drie krakers aangetroffen. Zij kregen proces-verba al wegens lokaalvredebreuk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ondernemingsraden moeten op belangryke punten de be- drüfsleiding kunnen adviseren, terwijl zy ook op lal van deelgebieden moeten kunnen meebeslissen. Zo moet de be- drijfsleiding advies vragen aan de on dernemingsraden over zaken als liqui datie van het bedryf, fusies, concentra ties en inkrimpingen. De ondernemings raad krygt invloed op de samenstelling kwesties over het arbeidsreglement pensioenregelingen. bedryfsspaarrege- lingen en winstdelingsregelingcn. Over deze wijzigingen van de wet op de ondernemingsraden-1950 zal de Twee de Kamer vandaag beslissen. Onder de nieuwe wet vallen onder nemingen met tenminste honderd werk nemers. Als gevolg daarvan zal een groot aantal bedrijven buiten de nieuwe rege ling vallen, dus ook de ondernemings raden in deze bedrijven met minder dan honderd werknemers. Sommige fracties in de Tweede Kamer hebben gisteren geprobeerd minister Roolvink van Sociale Zaken mee te krij gen in een nog ingrijpender wetswijzi ging dan hij al had voorgesteld. D '66 bijvoorbeeld stelde zodanige wijzigingen voor, dat bij overname ervan de minis ter in één klap het zelfbestuur aan de werknemers zou geven. Belangrijk in de wetswijzigingen is. ider de voorzitter-direct» zich kunnen laten adviseren door des kundigen van de vakbeweging. voorstelling van het seizoen 1970 - 1971 in de Koninklijke Schouwburg Het programma vermeldt de balletten „Squares" van Hans van Manen en „Squares" van Hans van Manan en „Nou velles Aventures" van Jaap Flier. De voorstelling zal worden be geleid door het Nederlands Balletor kest o.l.v. Jan Stulen. De K.L.M. krijgt een nieuw uiterlijk gezicht geleidelijk-aan zichtbaar wordt, donkerblauwe horizontale strepen en i ononderbroken vlak. Of zoals vastge letters K.L.M. zijn duidelijker te hei zij het dan, dat het nieuwe De maatschappij stapt af van lie oudt het in de toekomst op het iteld wordt by de maatschappi heer Moora de ervaringen van de exDeri- menteerscholen met de brugklas ver zameld en op schrift gesteld In het boekje „Brugjaar of brugperiode". Dit boekje wordt in een oplage van zestigduizend verspreid onder alle leraren bij het mavo, havo en vwo, zodat zij kunnen profiteren van de bevindingen van de experimenteerscholen. In het boekje pleiten de rapporteurs voor afschaffing van het klassikale stel sel, omdat dit niet toelaat de leerlingen- groep te differentiëren naar aanleg en vermogens. Verschillende experimenteer- scholen vonden dat een jaar niet genoeg was om te kunnen zeggen of een leer ling het beste naar mavo of havo of vwo kon gaan. De brugperiode de overgang van basisonderwys naar voort gezet onderwys werd daarom verlengd door ook in het tweede of derde leerjaar de leerlingengroep niet uit te splitsen naar schooltype. Volgens dr. C. Geerars van het minis terie van Onderwijs, ontbreekt het vooral aan onderwijsresearch en ontwikkeling. Hij meent dat de eerste tien jaar nog wel nodig zullen zyn om na te denken over de middenperiode in ons onderwijs. Mocht het het volgend jaar inderdaad komen tot experimenten met een mid denschool, zo zei hij, dan zullen die be slist door onderwijsdeskundigen weten schappelijk worden begeleid. Het is de rapporteurs opgevallen, zo schrijven zij in het boekje, dat in alle schoolsystemen op de experimenteer- scholen rekening wordt gehouden met de schoolgeschiktheid van de leerling aan het begin van het eerste leerjaar. De schoolgeschiktheid hangt echter niet alleen af van de begaafdheden van de leerling. Ook eventuele taalbarrières spelen een grote rol. Daarentegen wordt de toekomst van de leerling in hoge mate bepaald door zijn motivatie en doorzettingsvermogen. Veel kinderen krijgen echter aan het einde van de lagere school onvoldoende de kans om te leren weten wat ze willen gaan doen, en om daarna ook door te zetten, zo menen de rapporteurs. Wan neer echter een leerling uit „lagere milieus" eenmaal is doorgedrongen tot de hogere opleidingen, dan maakt hij evengoed of zelfs door grotere motivatie beter gebruik van zijn kansen. Door doubleren wordt hij echter sneller ont moedigd dan de leerling uit de „hogere De rapporteurs zijn tot de conclusie I gekomen dat de leerprogramma's van I het basisonderwijs en het voortgezet onderwijs meer op elkaar moeten worden afgestemd. Een zinvolle reconstructie ugper zy. 2.35.4; 4. Pejsa (Tsj.-Sl Richards (GB) 1.00.9: 6. Laz 1.01.1; 7. Ejvind Pederseri (Zwed.^1.55.7Georgi 1 (Oost.) 2.24.3? S^Nejkova r, Rijnders, Segrt, Mandi m wisselslag: finale: 1. (O.-Dld.) 2.27.6: 2- Evely 2.28.3; 3. Shelagh Ratclif: Poloploeg verloor van Rusland BARCELONA De Nederlandse wi- terpoloploeg heeft gisteren in Sabadell in de finalepoule van Rusland verloren: 5—7. De tussenstanden: 1—3. 2—1, 1—2, 11. Het Nederlandse zevental heeft te- Rusland aanmerkeiyk beter geapreld i Hoi trUe. Nederland begon tegen de olympische kampioenen met aanvallend spel nadat de afwachtende tactiek uit de eerste wed strijd in de finalegroep geen resultaat had opgeleverd. Toch kwamen de Russen in die eerste periode met 31 voor, maar in de volgende kwarten vocht Ne derland sterk terug, vooral door jeugd speler Mart Bras van Polar Bears uit Ede. De Nederlandse ploeg haalde op tot 44, maar bleek daarna In ervaring te kort te schieten tegen de Russen, die er in slaagden zo te manipuleren dat Neder land met een numerieke minderheid in het water kwam te liggen. De Russen profiteerden daarvan door uit te lopen Finland—Oostenrijk

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7