CREDO VAN DE SPORTGEMEENSCHAP Miljoenendans SPORT 70 VISIE OP NATIONAAL BELEID Zij zijn erbij betrokken De stem van 2,2 miljoen sportlieden Volksfront denkt als vogelvrijen TITO HAD SUCCES Niet-gebondenen in Lusaka bijeen LEIDSE COURANT De Nota Sport '70 geeft een visie de (nabije) toekomst, wat betekent dat er gedacht en uitgewerkt is voor de eerstvolgende Minutieus is nagegaan behoeften zijn en welke Allet i daa: i gem opleiding van ■porttechnische leiders zal in die aren een bedrag van om en nabij achtenzestig miljoen vergen voor rijwilligers, parttimers en full- imers. Opleiding en aanstelling van sporttechnisch kader zal meer dan tweehonderd miljoen kosten. Indien de achterstand aan accommodaties wordt weggewerkt, zal versnelling het bouwschema noodzakelijk iloopperiode" zal daarmee 1.047,5 miljoen gemoeid zijn. Met de huidige produktie meerullen dan wél 1060 veldeenheden, 265 sport hallen en -zalen, 560 gymnastiek lokalen en 310 open en overdekte zwembaden tot stand zijn gekomen. In vier jaar! In de Nota Sport '70 wordt ronduit toegegeven dat de overheid op de begrotingen een steeds ruimere (geld)plaats heeft ingeruimd: in I960 nog 40.8 miljoen tegen 226 miljoen in 1968. Het bleek evenwel niet zijn om te voorzien de noodzakelijke behoeften van sportgemeenschap, die in 1969 ruim twee miljoen leden telde, van wie bijna een miljoen jeugdDit aantal zal nog toenemen. Ook dit staaft de nota met cijfers. Zo groeide de badmintonbond sinds 1963 tot het ruim drievoudige, steeg het aantal leden van gymnastiekclubs met negentien procent, kwamen er tweeëndertig procent meer judoka's, verdubbelde het aantal dat de tennissport beoefent. Nog enige cijfers van de groei van zaalteam sporten: basketball 84 procent, zaal handbal 76 procent, zaalhockey 233 procent, microkorfbal 110 procent, zaalvoetbal 125 procent. Hoezeer de sport ook als vrijetjjds- recreatie in de belangstelling staat, toont het cijfer van f 37.316.000.- dat in 1968 aan het bezoeken van tedstrijden werd uitgegeven, Om eventuele misverstanden nog eens uit de weg te ruimen, zegt dr. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie: „De nota Sport '70 is geen antwoord op de discussienota van dr. Klompé, die in juni 1968 uitkwam. De nota Sport '70 is een stuk met eigen visie, eigen mening, eigen karakter. De georganiseerde sport heeft een visie gegeven, die een aanzet kan geven tot een nationaal sportbeleid". Het komt hierop neer: het wordt hoog tijd, dat er iets wordt gedaan en in unieke samenwerking voor het eerst zaten N.S.F., Nederlandse Christelijke Sport Unie, Nederlandse Katholieke Sportfederatie en Nederlandse Culturele Sportbond aan één tafel hebben de sportbonden via hun organisaties de stem laten horen van niet minder dan 2,2 miljoen georganiseerde sportbeoefenaars. nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid: 32 procent wordt voor militaire dienst ifgekeurd; 15.438.918 werkdagen ïiiigen in 1969 door ademhalings- :iekten met dodelijke afloop in nisterie van Onderwijs en Wetenschappen: gezien de tekorten het feit, dat de straat als speelterrein heeft afgedaan, is erkenning van sport, dus licha melijke opvoeding vorming in het kader van de leerplichtwet nood zakelijk. De vrije tijd dient zich aan als een factor tot een natio naal welzijnsbeleid waardoor het noodzakelijk is beroepskrachten tionale middelen. In bijna iedere een niet weet wat de ander doet. van de sport raakt onder meer d't Betere afstemming, opzet volgens ministerie. Tevens zal 't uiteraard plan ten aanzien van de lichame- financieel betrokken zijn by het lijke vorming, sport en recreatie uitvoeren van de Nota Sport '70. is wat de sportgemeenschap Dit alles overziend, mag het nie- wenst. mand verwonderen dat de sport- Ministerie van Economische Zaken: gemeenschap een bewindsman is van die zijde wel eens een vraagt, die al deze zaken kan coör- onderzoek ingesteld naar de pres- dineren en daarvoor politieke ver- taties van de sport ten aanzien antwoording draagt. Er zal zich van werkvoorziening, leefklimaat binnen de politieke partijen ren steun van de overheid ondenk baar. De opleiding van het kader voor de „sport van de toekomst" mag niet buitengesloten worden, misterie van Binnenlandse Zaken: een eigen beleid op. ivaardoor een warboel op het gebied van de subsidies is ontstaan, waaruit Ministerie van Cultuur, Recreatie grippen als welzijn, vrije lijd, re en Maatschappelijk Werk: er creatie, ruimtelijke ordening, onder- wordt gesproken over een nota wijs, sport en lichamelijke vorming welzijnsbeleid met vertegenwoor- tot één geheel vormt. Daarom digers van vakbeweging, weten- vraagt de sport een bewindsman beweging legt met Sport '70 ook dr sport zelf moeten komen, waarin een visie op tafel. de particuliere sector haar eigen Ministerie van Financiën: herziening verantwoordelijkheid kan concreti- En voorbij kunnen gaan. Nederlandse bevolking is het beu, dat de sport lichamelijke opvoeding en recreatie, in 't verdomhoekje zit, dat er geen planning en coordinate is. dat deze wezenlijke onderdelen van het maatschappelijk bestel als 2 nolens dat als vanouds langzaam blijv en dat door te geringe vaart de in vele jaren opgelopen achterstand niet kan worden weggewerkt. Een droeve litanie van ontbrekende accommodaties kan de N.S.F. opsommen: in Nederland krijgen 500.000 kinderen geen „gymles", omdat er een tekort is van drieduizend gymnastiekzalen; vierendertighonderd veld- sportaccommodaties komt Nederland te kort, benevens vijfhonderd sporthallen en zeshonderd zwembaden. Met het kader is het al even treurig gesteld: tekort aan zesendertigduizend niet-betaalde en vijfenvijftighonderd betaalde leiders. Dit alles geprojecteerd tegen een achtergrond van nog meer vnje tijd wekt een treurig beeld voor de toekomst op. Felle dr. Wim van Zijll, die al jaren een waarschuwende stem heeft laten horen: „Er zullen zware aanvallen komen op het onderwijs omdat nog steeds de conceptie wordt nageleefd, dat een mens alleen uit hersens bestaat en wordt vergeten dat het vrijetijdsleven elk jaar belangrijker wordt. En kom dan niet aan met de dooddoener, dat er geen ruimte is. Het gaat erom dat die ruimte functioneel wordt ge maakt. dat we weten wat we ermee kunnen en moeten doen. Het is niet voldoende dat de overheid miljoenen steekt in het aankopen van recreatiegebieden. Er moet een planning komen in de gehele ontwikkeling van Het was een opgave van gigantische omvang om te trachten als sporteenheid op nationaal niveau te kunnen apereren. Dat Is, blijkens de nota Sport '70, volkomen geslaagd. Nogmaals stak dr. Van Zijll de waar schuwende vinger op: „Als we er niet in slagen func tioneel en organisatorisch een eenheid te vormen, zullen we worden weggespeeld. Dan kan het zo worden dat de alles gaat uitmaken en mogen wij een mannetje :elt de i j hebben het recht oi iet de nationale sport te z dat die BEWINDSMAN Het is een duidelijke zaak. De georganiseerde tezamen 2.2 miljoen Nederlanders, wil zelf r bepalen, medebeslissen, medebouwen, in samenwerking Tiet de ichten de la< ■uller dat de achterstand lopen. Eerste vereiste is dan dat er een „centraal lichaam" komt. waarmee dat overleg kan worden ge pleegd. Daarom wordt in de Nota Sport '70 ook sterk aangedrongen op een bewindsman voor de sport, een directoraat-generaal dat adviserend kan optreden en waartegen de sportwereld zich kan afzetten. Dat zal dan wel weer politiek geharrewar geven, zoals thans reeds vaststaat dat de Nota Sport '70 in de politieke wereld zal worden gehanteerd als „programmatrekker" voor de verkiezingen in april 1971. De heer Grashof van de Nederlandse Christelijke Sport Unie verklaarde al induit, dal ïisatie ■eeds ring komende politieke partijen overleg had [epleegd en dat de Nota Sport '70 zeker in het pro- ou worden opgenomen. Van andere zijden veelzeggend. SPROOKJE willen ook eens en vooral afrekenen it sport en politiek niets met elkaar Sport grijpt diep in het maat- t is politiek. De beide grootheden scheidei ïenlei irbulei :eker r tijd pe noodzaak van een nationaal sportbeleid is niet mogelijk zonder de vervulling 'van een aantal dringende wensen, die het credo zijn van de sport gemeenschap, neergelegd in de Nota Sport '70. In zeven wensen geeft de gehele nationale sport gemeenschap zijn visie weer: (h)erkennen; een bewindsman voor sport, lichamelijke opvoeding en recreatie zodat politieke verantwoordelijkheid ont staat voor de sportieve vrijetijdsbesteding; een nationaal orgaan voor de sport zodat ook de particuliere sector zijn eigen verantwoordelijkheid kan concretiseren, een orgaan dat het resultaat moet zijn van eenstemmigheid en verregaande communicatie bin nen de sportgemeenschap; tellend, gaat de sportwereld diep in op deze wensen. Er wordt verklaard waarom zij zijn gedaan en er wordt tevens aangegeven wat gerealiseerd moet worden om die wensen tastbaar te maken. Futurologen spreken over een vrijetijdsmaatschappij, waarin de „zich wel bevindende mens in hoge mate een spelende mens zal zijn". Activiteiten op gebieden als sport, recreatie en kunst zullen aan het begrip welzijn een rijkgeschakeerde inhoud moeten geven. Dat vraagt een mentaliteitsverandering, een nieuw denken. De school zal nu reeds tot taak hebben meer aandacht te besteden aan de opvoeding tot vrijetijdsgedrag. De jeugd moet leren kiezen uit de véle mogelijkheden, waarvan sport en spel een groot deel vormen. Dat maakt een doelmatig sportbeleid noodzakelijk en daar hierbij sport- i technische PIJN EN MOEITE tekort aan kader; een wetenschappelijke inspanning die de sport alle kansen geeft zijn rol in de snel veranderende samen leving te spelen; een onderwijs, dat van hoog tot laag de vrijetijds maatschappij erkent en derhalve de sport mogelijkheden biedt om in die vrijetijdsmaatschappij te integreren; een financiering van sportruimten waarbij de over heden met een bij-de-tijds subsidiebeleid en de parti culiere sector met een eigen sportfinancieringsinstituut de lasten naar draagkracht en volgens een meerjaren planning verdelen. In de Nota Sport tweehonderd Mo/nenteel is van enige coördinatie geen sprake. Allerlei overheidsgeledingen voeren een eigen beleid. Samen werking is een onbekend begrip. Er wordt langs, soms zelfs tegen elkaar in, gewerkt door gemeenten, provin cies, departementen. Dit geldt evenwel ook de sport wereld met zijn vele bonden. Zo wreekt zich de afwe zigheid van een nationaal sportbeleid wat onder meer ook tot uiting komt in de onevenwichtige verdeling van Rotterdam-Zuid waar men met pijn en moeite bezig is aan een tweede zwembad") waarbij de Randstad ver achter ligt. Achterstand is er ook*bij het technisch en organisatorisch kader waardoor de ontwikkeling van de Nederlandse sport wordt geremd. Dat hieraan iets moet worden gedaan, is voor (vrijwel) iedereen duidelijk. De overheid zal een strak sportbeleid niet kunnen ontlopen om de waarde die de sport heeft voor de volksgezondheid, om de karaktervorming van de beoefenaars en de leefbaarheid van het land. Het particulier initiatief zal zelfwerkzaamheid, het dragen van verantwoordelijkheid, het beoefenen van de prak- BAAS IN EIGEN HUIS De Nota Sport '70 stelt dat de ov« de sport niet bij machte is de taak te volbrengen. Hier onder wordt verstaan: het zorgen voor accommodaties, financiering van de opleiding en aanstelling van kader, bevorderen van de sportbeoefening in het algemeen, steun bij het uitoefenen van organisatorische activiteiten en het (eindelijk) introduceren van de sport op school, dit alles met de uitdrukkelijke bepaling dat de sporl- Het kader zal geleid moeten worden do< krachten, die de sportwereld evenwe zekerheden kan bieden. Dat zal een moeten zijn met de restrictie dat het i vorden opgeleid. De sportbewe srband beoefenen. Dobr. het instellen van leerstoelen voo opvoeding ert «port en het inschakelei schappelijke instituten zal de achterstand op weten schappelijk gebied ten opzichte van het buitenland moeten worden ingelopen. Ook dit kan niet zonder overheidssteun. AFSCHUIVEN tekent: zo verandert. We drei lichamelijke dynamiek in die verandering te een geïntegreerde eenheid in het r Gebrek aan mogelijkheden leidt t< economisch verlies. Cijfers van „zitvolk" dat lijdt aan bewegingsarmoede: procent moet voop militaire dienst worden afgekeurd; door ademhalings- en bewegingsstoornissen bedroeg beweging is, i de aansluiting met de ■matschappelijk leven", >t (ook) een ontstellend de N.S.F. over het Deze greep in de vele noodzakelijkheden zal een aanslag betekenen op het nationale budget. De sportfinanciering, aldus het rapport, komt ten laste van overheid èn par ticulier initiatief. Tot nu toe worden de overheidsuitga ven voor de sport voor ongeveer vijfennegentig procent afgeschoven op gemeenten, die veelal armlastig zijn en bovendien autonoom in het opstellen van prioriteiten schema's. Enige oplossing: nationaal sportbeleid, dat gerichte uitkeringen voor de grootste probleemgebieden in de sport bevordert en ervoor zorg draagt dat de lagere overheden voldoende financiële middelen voor de sport vrij kunnen maken, waarom dan ook in de Nota wordt gepleit voor hogere uitkeringen uit het 2,2 MILJOEN Van „particuliere zijde" moeten ook offers worden ge bracht: hogere contributies, meestijgend met de wel vaart, acquisitie voor de sporttoto uitbreiden en acti veren. een financieringsinstituut dat bemiddelt bij het aantrekken van leningen op lange termijn t.b.v. het bouwen van accommodaties, het bedrijfsleven stimu leren tot steun aan het bouwen van accommodaties (Van Zijll: ,Als een fabriek ons zwemwater ontneemt dooi het te vergiftigen, zal die fabriek er een zwembad tegen over moeten stellen") mede omdat een goed leefklimaat de arbeidsprestaties ten goede komt. De overheid en de sportwereld moeten samen een syn these vinden om de sport en de lichamelijke opvoeding in een samenleving-in-welzijn. zoals de N.S.F. het formuleert, die plaats te geven die zij behoren te hebben De visie van de Nederlandse sportwereld het kan niet genoeg gezegd worden, 2.2 miljoen, en dan nog de ongeorganiseerden is vanochtend op het ministerie van C.R.M. aan de ministers Klompé (C.R.M.) en Veringa (O. en W.) en aan staatssecretaris Grosheide aangeboden, in de middag op het Binnenhof aan de leden van de vaste commissies voor C.R.M. en O. en W. uit de Tweede Kamer. De sportwereld heeft zijn stem ver heven, de overheid kan niet anders dan er ten minste begrip voor opbrengen. Maar dat zal voor de sport wereld onvoldoende zijn. Er wordt actie vereist. Waarom, hoe en op welke wijze dat moet worden gerealiseerd bevat de Nota Sport '70, waaraan alle sportbonden een jaar hebben gewerkt. Wie wil nog sterker bewijs dat het ernst maar bovenal (Van onze correspondent) GENEVE. President Tito van Joego-Slavië heeft het weer eens lepresteerd: tegen de onverschilligheid, tegenzin en totale oppositie van sommige medeoprichters in. is de club van niet-gebonden landen niet alleen over gehaald weer eens een topconferentie te honden, maar er zullen bovendien rond <ie dertig staatshoofden en regerings leiders aanwezig zvJn. Alles b(j elkaar zullen er vierenzestig landen op de con ferentie, die vandaag in Lusaka (Zambia) begint, vertegenwoordigd zün. Indiase premier Nehroe, het plan kreeg al die landen bij elkaar te brengen, die zich buiten de grote machtsblokken opstelden. Zij hadden geen belangstelling voor de neutrale landen, die elke binding wilden vermijden, maar alleen voor hen die bereid waren in het openbaar ljun standpunt over bepaalde politieke hang ijzers weer te geven. De eerste bijeen komst werd negen jaar geleden in Belgrado gehouden. Slechts vijfentwintig landen verwierven het predikaat „niet- gebonden", maar daarbij waren alle fi guren die de naoorlogse beweging voor onafhankelijkheid hadden geleid. Aanwezig waren, behalve Tito en Nehroe, ook Nasser, Soekarno, president Nkramah van Ghana, de Guinese pre sident Sekoe Touré, keizer Haile -Selassi van Ethiopië en de Cubaanse president Dorticos, een nogal teleurstellende ver- /angei r Fidel Castro. In 1960 werd in Cairo de tweede topconferentie gehouden. Zevenenveertig landen namen eraan deel, maar veel enthousiasme viel er niet te bespeuren. Nietgebondenheid scheen niet erg meer terzake of erg in de mode te zijn. Nu heeft president Tito een jaar lang zijn best gedaan om het instituut van de niet-gebonden topconferentie weer nieuw leven in te blazen. India toonde weinig enthousiasme, Cambodja, ook een van de oprichters, bevindt zich in een twee slachtige positie, Cuba neemt al helemaal niet meer deel en de Verenigde Ara bische Republiek staat langzamerhand verdacht dicht bij het Sovjetblok. Toch is Tito Afrika en Azië afgereisd en heeft de noodzaak van een top conferentie proberen aan te tonen. De Indiase premier Gandhi komt nu uit eindelijk toch, president Nasser zal waarschijnlijk op zijn minst een kort bezoek aan de conferentie brengen. Pre sident Soeharto van Indonesië en me vrouw Bandaranaike uit Ceylon zullen aanwezig zijn, evenals keizer Haile zal de pogingen leiden om nieuwe ideeën bij de club ingang te doen vinden. I gezegd, dat poli! Of de driedaagse topconferentie In I het grondprincif Lusaka aan fundamentele zaken zal toe- heid, alleen betel komen, is twijfelachtig. Het grote gevaar van de club ec< bestaat, dat de deelnemers zich laten j zijn. Er bestaat verleiden tot eindeloze debatten over I dilemma op te actuele vraagstukken, zoals het Midden- I gebonden landen Oosten en de wapenleveranties aan Zuid- een grote econoi Afrika. Daarachter ligt echter een veel bouwen en een verder reikende uitdaging aan de niet- i volgen ten opzich gebonden club. President Nyerere heeft 1 •eshonderd dakloze onafhankelijkheid fan niet-gebonden- 3 heeft als de leden nisch onafhankelijk i 'oncepcion hebbei •egstaande huisji tad gekraakt. Zi n gezamenlijke politiek te lichte van de donorlanden. (Copyright The Guardian) 1 De meer dan drieduizend r door de politie aangevallen, slaagden de bewoners erin hun schamele behuizing Eenvoudige, wraakzuchtige mentaliteit (Van onze correspondent) BEIROET De kapers die met de Jumbo-jet in Cairo waren geland, wisten tevoren dat hun gastheren, de Egyptena- ren die op zeer slechte voet staan met het olksfront voor de bevrijding van Pa lestina, zich er niet toe zouden lenen over deze trofee te onderhandelen. Daarom plaatsten de kapers negen tijdbommen in de romp. Maar met hun andere buit, de toestellen van TWA en Swissair ofwel de Gaza I en de Haifa 1 zoals zij noemen. Volgens berichten is het oude. door de Engelsen gebouwde lan dingsstrip van teer, zonder moderne uitrusting en gevaarlijk kort. Twee straalvliegtuigen moeten hier een uiterst nskante landing hebben gemaakt. Van hieruit hebben de guerilla's zich zelf, ondanks de aanwezigheid van Jordaanse troepen rond de vliegtuigen een soort pseudo-soevereiniteit aangemeten. De ming tot het bittere eind door zullen gaan. De mannen van het Volksfront zijn erop getraind om te denken als iemand die vogelvrij verklaard is. Dat is hun kracht. Daarom worden de Palestijnen door hen tegelijk bemoedigd en in de war gebracht. Achter de linkse ideologie van het Volksfront zit een eepvoudigc. wraakgierige mentaliteit. Ze hebben een kort antwoord op de woede van de wereld: de wereld heeft Israël een heel land laten kapen, waarom zouden wij "iegtuigen kapen? Zij sterken handhavt rechten ten koste van de zwakken. Leila Khalid, een van de twee kapers van het El Al-vliegtuig en een voorma lige onderwijzeres in Kneweit, heeft al eens eerder een vliegtuig gekaapt. Daar na werd haar het aureool van een nieuw soort Arabische vrouwelijkheid verleend. Het zich concentreren van het Volks front op spectaculaire stunts met veel publiciteit is zowel haar zwakte als haar kracht. Het leidt de aandacht af van dat deel van de strijd voor Palestina, ilc gucrilla-oorlogsvoering, dat uiteindelijk de beslissing moet brengen. Maar als haar chantage-praktijken lukken, zal dat de hele guerilla-beweging waarschijnlijk een geweldige morele opkikker geven in een tijd dat deze die zeker nodig heeft, (copyright The Guardian)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5