Nichtje Angela wordt concurrente van Wilma NCRV-radio wil meer actueel reageren HTS-UNIE STAPT UIT OVERLEG antenne Een kwart eeuw zilveren toonkunst van Gaudeamus Vliegtuig- kapen Andy Williams Radio Nordsee eist 1,4 miljoen van Manders Ned. popgroep gearresteerd Onenigheid in commissie Bomaanslag op spoorlijn Parijs-Italië PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 8 SEPTEMBER 1970 Niet te verzwijgen probleem: academische overbevolking ^ELUKKIG hebben de rectoren van onze universiteiten en hogescholen bij de opening van het nieuwe academische jaar niet alleen gesproken over de bestuurlijke problemen en over de wet-Veringa. Menig rector-magnificus stipte nog een ander vraagstuk aan: het niet te verzwijgen probleem van de academische overbevolking. Het wordt hoog tijd, dat de universiteitswereld in al haar geledingen zich eens serieus met deze zaak gaat bezighouden; ze is veel belangrijker dan stemmingsprocedures, verhouding van faculteiten, studieloon en dergelijke. In zekere zin beïnvloedt de dreigende overbevolking bij ons wetenschappelijk onderwijs de problematiek aan onze universiteiten in beslissende mate. De overtuiging groeit gelukkig dat noch het algemeen belang, noch de universiteit, noch de jonge generaties erbij gebaat zijn, wanneer men de groeiende belangstelling naar hoger onderwijs blijft beantwoorden met pogingen om steeds meer studenten op te vangen. Democratisering van het onderwijs betekent, dat iedereen gelijke kansen krijgen moet, niet dat iedereen plaats moet krijgen op een hogeschool of universiteit. Wanneer de maatschappij straks vele academici geen passende werkgelegenheid kan bieden, zal er een massale frustratie ontstaan; het probleem van de werkende jeugd wordt dan opgevolgd door het probleem van de niet-werkende intellectueel. Numerus fixus, numerus clausus; het zijn harde en onsympathieke begrippen. Maar wanneer de stroom van voortgezet naar hoger onderwijs niet beter gereguleerd wordt, schept Nederland begrippen, die straks nog veel onsympathieker zullen klinken. Op tv meer documentaires (Van omroepcorrespondent) HILVERSUM De programmaleiding van de NCRV-radio is van mening, dat er bü dc luisteraars behoefte bestaat aan een grotere flexibiliteit in de pro gramma's. Dit o.n het mogelijk te ma ken onmiddellijk te reageren op wat zich in dc wereld afspeelt. Op verschillende manieren is dit te be reiken. De voorkeur bij de NCRV-radio gaat uit naar langere, homogene pro gramma's van informatief karakter. Het best lenen zich hiertoe de uren, waar op zeer vele mensen mobiel zijn, name lijk 's morgens vroeg, het lunchuur en in de vooravond- Een belangrijke vernieuwing van het schema vindt ook plaats in de voor avond. Volgens een nieuwe formule zal op de vier uiczendavonden van de NCRV-radio gedurende anderhalf uur een afwisseling van muziek, nieuws, achtergrondinformatie, commentaar en ontspanning worden gepresenteerd. Mo menteel wordt zoals bekend daar toe speciaal studio 3 van de NCRV ver bouwd en technisch aangepast. Met in gang van maandag 5 oktober beschikt de NCRV dan over de eerste speciale werkruimte voor uit soort geïntegreerde programma's. De deur naar studio 3 gaat ook tijdens de uitzendingen niet op slot. Zowel de verslaggevers als men sen, die in het „nieqws", zijn, kunnen hier in- en uitlopen- De muzikale om lijsting is geënt óp het actuele karakter van de uitzendingen. De televisie. Op de vaste maandagavonden van de NCRV-televisie zullen belangrijke do cumentaire programma's op het scherm worden gebracht. De thema's handelen o.a. over de medische verzorging in ons land, de bedreiging van het leefmilieu, het wintertoerisme en de burgerschap- opvoeding. Een geheel nieuw programma op de vrijdag ir. „Trend", dat zich richt tot jongeren van 18 tot 30 jaar- Godfried Bomans zet zijn medewerking aan de NCRV-televisie voort met verschillende programma's. Bomans gaat o.a. in het voorjaar gesprekken voeren met een protestant over liet rooms-katholieke en protestantse verleden van voor de twee de wereldoorlog. „Zeskamp" behoort zeker tot de po pulairste t.v-programma's van de laat ste jaren. Het krijgt een vervolg en de wedstrijden worden ditmaal gespeeld in Leeuwarden, Den Bosch, Groningen, Utrecht en Leiden. De winnaar hiervan sueelt tegen de bekerhouder Alphen aan de Rijn. Als deelnemende gemeen ten hebben zich verder kandidaat ge steld: Alkmaar, Bilthoven, Doetinchem, Drachten. Rolde; Winschoten, Zoeter- mer en Linne. Nog één seizoen zullen de leden van het Farce majeureteam de acutaliteit op de korrel nemen. Op zondagavond wordt onder de titel „Herkent u deze Zowel NCRV's Hier en Nu als VARA's Achter het Nieuws zaten goed wat de actualiteit betreft. Er was zelfs sprake van een vrij gelukkige coördinatie, zo dat onderwerpen die door beide rubrie ken aangepakt werden toch niet tot „verdubbeling" leidden. Zo bijv. haven staking en het vierhonderd-gulden- problecm. Hier cn Nu liet de stem van dc werkgevers horen. Achter het Nieuws die van de vakbeweging. In het laatste geval was dat uiteraard André Kioos, over een tijdje wellicht Mijnheer VARA en daardoor was het extra-pikant dat hij nu geconfronteerd werd met een meer plastische dan ele gante uitroep van Rotterdamse stakers. Kloos was niet boos. maar wel bedroefd. HU rekende voor dat de eisen van de havenarbeiders onzinnig zün Hij reken de ook voor dat als de vierhonderd gul den echt aan iedereen wordt uitgekeerd er niemand iets wijzer van wordt- In zo'n geval blijkt Kloos toch minder de sterke man te zijn dan hij soms voor geeft. Als hij, wat die vierhonderd gulden betreft, gelijk heeft Is er immers sprake van een enorme communicatiestoornis tussen de vakbonden en de arbeiders. Dat is die arbeiders niet kwalijk te ne men. Die willen een tikje meer wel vaart en dat is hun goed recht. Maar Kloos, dc enige man in Nederland die onbeperkt over t.v-zendtljd kan be schikken, blijkt er niet in geslaagd te zijn om zijn mensen ervan te door dringen tot hoever vragen zin heeft en waar de grens ligt. waarbij overvragen zinloos wordt. Misschien toch wel goed dat Kloos naar de VARA gaat In „Met de muziek mee" was het ple zierig om te constateren dat het winnen van het Eurovisie Songfestival Ier£e Dana niet merkbaar veranderd leek te hebben. Ze was ook gisteren lief, pril en heel stemzuivcr. VARA's ombudsman Marcel van Dam maakte zich boos over een Haagse no taris die zich nogal bevreemdend ge dragen heeft en naar wiens praktijken een verdergaand onderzoek alleszins ge wenst leek. Hij was ook boos over een Nederlander die ;n Spanje tot zes jaar veroordeeld was «jmdat hij tien kilo marihuana in dat land binnensmokkelde. Zes Jaar is naar onze begrippen ver schrikkelijk lang, maar de rechtsprak tijk in andere landen, bepaald niet al leen in Spanje, leert dat dergelijke vergrijpen elders veel zwaarder bestraft plegen te worden Marcel van Dam maakte er een „zaak" van, waarbij het hele Nederlandse di plomatieke apparaat in Spanje voor schut werd bezet We vinden dat een tikkeltje overdreven. De betreffende man heef' een misdrijf gepleegd waar I in Spanje een zware straf op staat. In de Ver. Staten had hü voor hetzelfde j feit misschien tien jaar gekregen en in de Sovjet Unie wellicht twintig jaar. Dat is het risico van misdrijf: we gelo ven niet dat het dienstig is dat een t-v.-rubriek ach cn wee gaat roepen over dat risico. melgdiefl" een muzikale quiz uitgezon den. Kick Stokhuyzen heeft de spellei- ding en dé drie deelnemers krijgen gen respectievelijk gewijd aan opera, operette en musical- Het voor t.v. bewerkte boek ;,De kleine zielen" van Couperos zal in het najaar worden heruitgezonden. Op eerste kerstdag start de NCRV-televisie met het uit 26 afleveringen bestaande Lv- feuilleton. „De kleine wereld", geba seerd op de gelijknamige triologie van Jan Mens. Nabeschouwing Feijenoord in Studio Sport HILVERSUM In het N.O.S.-televi- sieprograma „Studio Sport" van mor genavond zal een nabeschouwing wor den gegeven van de voetbalwedstrijd Feijenoord-Estudiantes. Voorts kan men kijken naar een reportage van de Europese zwemkampioenschappen, die in Barcelona worden gehouden. Het commentaar hierbij wordt verzorgd door Jean Smits en Rob Kerkhoven. Ontdekking van Gert (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Wilma (80 rode rozen) Landkroon uit Enschede, die tijdens de Heintjerage op het juiste moment door Gert Timmerman is gelanceerd en die nu onder de hoede van Ben Essing regelmatig nieuwe suc- cesjes boekt, krijgt zonder twij fel flinke concurrentie van de 12-jarige Angela Capelle uit Enschede. Het is een leuk knap meisje, dat bovendien een beste stem heeft. Het lot (of s i wil: het noodlot) heeft bepaald, dat Angela een nichtje is van Wilma en als het aan zan ger/platenbaas Gert Timmerman ligt. zal Angela binnen de kortste keren Wilma geheel hebben overvleugeld. Nog deze week komt Angela's eerste plaatje uit, geproduceerd (in Gerts hypermoderne studio achter zijn huis in Usselo) door John Paay, de vader van Patricia Paay, die in het vervolg haar platen in Usselo gaat opnemen De a-kant van Angela's eerste plaat heet „Fleurtje", een door de moeder van Angela geschreven liedje over een hondje, dat niet mee kan op vakantie en waarover Angela zich liefderijk ontfermt. Het hondje bestaat echt. het dier is van Angela's oma. Mevrouw Capelle (40): „Ik heb al heel wat liedjes geschreven. Vroeger maakte ik teksten voor bruiloften en partijen en ook veel sinterklaasrijm pjes. Misschien heb ik die gave wel van mijn vader, die streekromans in het Fries heeft geschreven. Laatst ben ik met een paar liedjes naar Gert Timmerman gegaan en meneer Tim merman was direct enthousiast." Gert: „Het is ongelofelijk wat die vrouw maakt. Ze is hier met Angela geweest om een paar zelfgemaakte liedjes voor te laten zingen. Ik zeg tegen Hermien, moet je dat eens ho ren! We hebben direct een paar van die nummertjes opgenomen. Bijvoor beeld reuzenrad, waar Hermien en ik veel succes mee hebben. En ik heb ook direct besloten om met Angela verder te werken, want die heeft een hardstikke lekker stemmetje. Dat wordt straks een hele goeie voor chansons. Het blijft niet bij dat eerste plaatje van Angela. Het Enschedese leerlin- getje van de eerste klas van de huis houdschool gaat binnenkort met Gert en Hermien, Irene Lardy uit Geleen en westernzanger Frits Roeloffzen uit Wierden naar Duitsland, waar de TROS een 20 minuten durende film van hen maakt, die in oktober op de beeldbuis komt. Gert Timmerman voorspelt mevrouw Capelle, moeder van vijf dochters en een zoon (inmiddels al grootmoeder) een gouden toekomst. „Als ze zo door gaat. kan ze zeker f 40.000,— per jaar verdienen". Ook voor dochter Angela ziet Gert gouden bergen. Vader Ca pelle, in dienst van de gemeentelijke plantsoenendienst, vindt het allemaal best wat zijn vrouw en dochter doen. Trouwens, zijn gezin telt nog meer talentvolle leden, want ook zijn 16- jarige dochter Marijke heeft al pla- tenopnamen bij Gert Timmerman ge- NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Bruintje de Beer 19.08 uur: Dak taxi 20.00 uur: Journaal NEDERLAND I NOS 10.45 uur: Schooltelevisie AVRO •17.00 uur: Tip, avonturen van een viltstift 17.05 uur: Het wonder der natuur NOS •18.45 uur: Pipo de clown •18.55 uur: Journaal 19 04 uur: Den Haag vandaag •19.09 uur: IKOR 19.30 uur: Kenmerk 20.20 uur: Brandpunt 21.00 uur: Andy Williams 21.50 UKT: IVqaki door de hel NOS: 22.55 uur: Journaal 23.00 uur: Zwemkampioen schappen in Barcelona NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Pipo de Clown NOS •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Socutera 20.25 uur: FeijenoordEstudian- les (in de pauze BP- politiek) •22.15 uur: Studio Sport met zwemkampioenschap- NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Pipo de clown 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Kunstsignalering AVRO: 19.30 uur: Wat nu mr. Deeds? 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Piac* 21.05 uur: 21.50 uur: Televizier 22.40 uur: Journaal •18.55 uur: Journaal AVRO 19.04 uur: .Als mammoets vleugels krijgen, luchtvaart •19.30 uur: Vaders tegen wil ei •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Info •20.45 uur: The Saint •21.35 uur: Affiche III •22.05 ubr: Journaal De gasten in de show, van Andy Wil liams zijn ditmaal weer druk bezig de show te voorzien van alle barrières, die gemeenlijk plegen te ontbreken als men een gepolijste uitvoering nastreeft. Wel opent Andy de show met twee vocale vertolkingen van Walk a mile in my shoes en Jean maar daarna volgen de verwikkelingen elkaar in snel tempo op, waarin de koekjes- vragende beer ruimschoots zijn aan deel heeft. Toch is er nog gelegenheid om te luisteren naar de zanger Ray Stevens en waar te nemen hoe de soul- rock wordt beoefend door Gladys Knight and the Pips. Ook de Smothers Brothers ontbreken niet op het appèl. Voor Andy uit het publiek de aanvalli ge meisjes kiest, waarmee hij het slot van de show inwalst, is er gelegenheid hem nog in nieuwe creaties te be wonderen. KRO, Ned. 1, 21.00 uur. AMSTERDAM (ANP) Kees Manders heeft van een der twee Zwitserse eige naren van de popzender Radio Nordsee International. Erwin Bollier. een brief gekregen waarin deze aankondigt zün advocaten opdracht te hebben gegeven voor een schadevergoedingsprocedure tegen hem. Voor het door Manders aan de ketting leggen van het bevoorradingsschip „Mebo I" Wordt een schadevergoeding geëist van 250.000 gulden. De hew Manders liet dit doen, omdat hij stelt een vordering van 30.000 gulden to hebben op de Zwitsers in verband met de kosten, welke hij gemaakt heeft na zün benoeming tot comerciëel direc teur van de popzender, een functie die overigens nimmer in een schriftelijk contract is vastgelegd. Voor elke dag Onverwoestbaar idealisme (Van onze muziekredactie) Het was in 1945, dat Walter Maas te Bilthoven een stichting oprichtte met het doel contacten te leggen tussen jongere componisten en het begrip voor dc he dendaagse muziek te bevorderen, het geen tot het praktisch resultaat leidde, dat sindsdien jaarlijks muziekfeesten wer den georganiseerd, beurtelings nationaal en internationaal. Sinds '56 schenkt men bovendien attentie aan de elektronische toonkunst. Kunst en kunstenaars In het Gemeentemuseum te Arnhem wordt ter gelegenheid van de mani festatie 125 jaar Groei in Gelderland van de Gelderse Maatschappij van Landbouw van 5 september Um 11 ok tober een tentoonstelling gehouden on der de titel „Koetjes cn kalfjes". De jonge kunstenaars Marleen Felius uit Rotterdam. Han Janssen uit Felder- wolde en Harrrt A- Gerritz uit Wychen geven een nieu ■■c kijk op het Neder landse huisrund i Broeckx zijn hier de inlei- dat het schip gekluisterd ligt, wordt nog eens 15.000 gulden gevraagd. Ten slotte wordt iin de brief, die de Zwitser ondertekend heeft als ..vertegenwoor diger' van Radio Nordsee, 1,2 miljoen gulden geëist voor de pogingen van Manders om op 29 augustus het radio- schip „Mebo I" te kapen. De heer Man ders wacht af wat hij van de advocaten van de heer Bollier zal horen. Naakt door de hel In de voorgaande afleveringen van de Japanse televisieserie Naakt door de hel is men steeds geconfronteerd ge weest met de dreigende oorlog tussen Japan en Rusland. Tenslotte valt Rus land aan en vernietigt ir. een slag de gehele compagnie van luitenant Doi, dat zoals het gehele Japanse leger slecht bewapend was. Toen Kaji na de Russische aanval, van het slagveld opstond, dacht hij als enige te zijn overgebleven. Hij vond uitsluitend doden, onder wie ook zijn vriend Kage- yama. Na enige tijd ontmoet hij nog twee andere overlevenden: de korporaal Hironaka en de 2e klas soldaat Terada. de majoorszoon. met wie Kaji al de nodige moeilijkheden achter de rug heeft. De drie besluiten zich niet aan de vijand over te geven, maar te pro beren ongezien het vijandelijk gebied door te komen. Zelfs in deze omstan digheden moet Kaji blijven vechten tegen het egoïsme van zijn twee mili taristisch ingestelde landgenoten. De fanatieke korporaal Hironaka wil zich zo gauw mogelijk weer bij het Japanse leger aansluiten, maar Kaji weigert hem in deze omstandigheden als zijn meerdere te beschouweiï. Hij heeft maar een doel en dat is zo snel moge lijk terug te gaan naar Michiko. KRO, Ned. 1. 21.50 uur. nieuwe stichting zo'n vrolijke boel was het tegendeel lijkt eerder waar, doch omdat domicilie gekozen werd in huize Gaudeamus te Bilthoven, waar de Neder landse componist Julius Röntgen (1855- 1932) had gewoond. Tot op de dag van heden is huize Gaudeamus de residentie van Maas' schepping gebleven. De eerste grote manifestatie dateert van 1947. Ter herdenking van de sterf dag van Julius Röntgen organiseerde men toen een muziekweek, waarin ook wer ken werden uitgevoerd van Nederlandse componisten, o.a. Henk Stam, Jaap Ge- raedts en Jurriaan Andriessen. Hierme de was aldus Walter Maas de ba sis gelegd voor de volgende muziekwe- ken, die nog steeds de belangrijkste ma nifestaties van de stichting vormen en „ook tegenwoordig nog een unieke plaats innemen onder de vele festivals van he dendaagse muziek". Sinds 1959 organiseert men elk jaar in stedelijke' september 'n internationale muziekweek. televisie en radio, van culturele en com- j VENLO (ANP) De Belgische rijks- Hieraan is een compositieprijsvraag ver- rnerciële instellingen heeft hieraan tot wacht te Kortwijk heeft vier leden van bonden voor toonkunstenaars niet ouder dusverre heel weinig kunnen Veranderen. <ie Venlose popgroep Obsession onder En zoals gewoonlijk is er ook dit jaar weer een analysecursus, geleid door Gil bert Amy. Zo gaat het 25-jarige Gaudeamus feest vieren. Degelijk en bloedernstig. En met het onverwoestbare idealisme, dat Wal ter Maas en de zijnen kenmerkt. Een bewijs? In het programma vonden we de lijst van medewerkers in de afgelopen jaren afgedrukt, scheppende en herscheppende kunstenaars dat bleken er meer dan negenhonderd te zijn. Negenhonderd musici, die ieder op ei gen wijze de aandacht hebben gevraagd, dringend de aandacht hebben gevraagd voor wat men hier artistieke overtuigin gen zou kunnen noemen, doch wier stem maar al te dikwijls die ..eens roepende in de woestijn" was de belangstelling van landelijke autoriteiten, van Wc rel dka m pi oensch ap roeien De NOS-televisie zendt in kleur een samenvatting uit van de wereldkam pioenschappen roeien, die in het Cana dese Ontario worden gehouden. Deze uitzending wordt door Aad van Leeu wen van commentaar NOS. Ned. 1, 23.35 uu dan 35 jaar, ook in dit zilveren jubileum jaar 1970. 216 werken werden ditmaal in- I gezonden en door een jury, dit keer be- i slaande uit Peter Schal, Ingvar Lidholm. j Roland Kayn, Vinko Globokar en David Bedford, geselecteerd. 22 partituren rest ten: met de inhoud ervan kan men in de komende dagen kennis maken in een aan tal concerten, die te Rotterdam, Buss Utrecht, Zwolle, Hilversum dam worden gegeven. Broadwayrecord meisje die zaterdagavond dewerking verleenden aan een popfesti val in een hangar van het vliegveld te Wevelgem ingesloten. De aanhouding van TT 11 D 11 twee leden van de zes man sterke groep VOOV Hello Lfolly ™nëren an 20 lot 22 iaat geschiedde nadat de popgroep tijdens NEW YORK (RTR) ,-Helo Dolly" haar optreden door een der organisato- wordt de langst lopende musical in de ren was verzocht met het programma te Broadway. Het oude stoppen, omdat volgens hem het optre- jaar geleden met den te ver ging, Licht en geluid MUZIEKKRITIEK j 2717 voorstellingen gevestigd door „My hangar werden uitgeschakeld fair lady". De musical „Dolly" ging op Venlose groep een verder opt de optreden te Hieraan vooraf wordt van 9 tot 11 scp- I 18 januari 1964 in het St.-Jamestheater beletten. Aanleiding was de opvoering tember naar aanleiding van het jubileum van start. De bezetting is nogal eens door twee leden van de groep van een in dc Rotterdamse Doelen een congres gewijzigd. Twee jaar lang traden er uit- act achter een hooggespannen wit papier georganiseerd, waar men uitvoerig gaat sluitend negers in op. De musical kreeg waarbij gedeelten van het blote lichaam discussiëren over de ..muziekkritiek". oLf Tonyprijzen - equivalenten van Hol- bij diverse bewegingen van het tw Fred K. Prieburg, Thomas Marco en I lywoods Oscars. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De H.T.S.-Unie. de lan delijke organisatie van studenten aan hogere technische scholen, heeft zich te ruggetrokken uit de commissie-Schlös- ser. Deze commissie, onder voorzitter schap van prof. Schlösser uit Eindhoven, werd indertijd door de minister van On derwijs ingesteld om te adviseren over de verhouding tussen technische hoge scholen (technisch wetenschappelijk on derwijs) en h.l.s— en (hoger technisch onderwijs). De -commissie heeft - al enkele tussen rapporten uitgebracht en zou dit voor jaar haar studie hebben moeten afron den. In plaats daarvan werd een half jaar niet meer vergaderd. Prof. Schlös ser: „Tussen begin januari en eind mei van dit jaar deden zich gebeurtenissen voor waarbij leden en gast leden van de commissie betrokken waren en die een juiste samenwerking in de commissie in de weg stonden. Daarom riep ik de com missie niet meer bij elkaar. Ik was er van'overtuigd, dat het in de commissie tot een botsing zou zijn gekomen. Dat zou het hoger technisch onderwijs slechts geschaad hebben". De heer Schlösser wenst niet. te zeg gen welke gebeurtenissen hij precies be doelt, „om het vuur niet nog weer aan te wakkeren. De betrokkenen weten pre cies wat ik bedoel. Als de commissie klaar is met haar werk en ik geen voorzitter meer ben, wil ik er nog wel op terugkomen". Van de moeilijkheden die prof. Schlös ser nu erkent, heeft minister Veringa (Onderwijs en Wetenschappen) niet wil len weten. Toen de Tweede-Kamterle- den Masman en Laban (PvdA) in mei jL informeerden bij de minister waarom de commissie-Schlösser al zo lang niet meer bijeen was geweest, antwoordde minister Veringa dat dit kwam door de werkwijze die de commissie had gekozen en door ziekte van de seéretaris. De delegatie van de H.T.S.-Unie in de com missie weet zich echter te herinneren dat al in oktober vorig jaar de nieuwe secretaris zijn zieke voorganger verving. Volgens de H.T.S.-Unie zou prof. Schlös ser de bewindsman verkeerd voorgelicht hebben, maar prof. Schlösser wijst erop. j dat de minister zelf verantwoordelijk is voor wat hij met de ingewonnen in formatie doet. De onenigheid met de voorzitter be stond al langer. Toen de H.T.S.-Unie i formeerde bij prof. Schlösser waarc de commissie niet meer bijeen kwam, wilde de voorzitter geen enkele infor matie verschaffen, aldus Bert de Graaf, voorzitter van de H.T.S.-Unie. Een ander bezwaar waarom de studentenvertegen woordiging zich uit de commissie te ruggetrokken heeft, is het feit dat volgens de H.T.S.-Unie in de com missie geen leden zitten die een actieve band hebben met het hoger technisch onderwijs, en in de dagelijkse praktijk van het h.t.s.-onderwijs staan. In de commissie zitten geen h.t.s.-docenten, geen directeuren en geen studenten. De vertegenwoordigers van de H.T.S.-Unie \traïën gastiid. (Vervolg van de voorpagina) zee, dus op Israëlisch grondgebied is gepleegd. Men verwacht evenwel, dat Londen zijn beslissing zal afstemmen op die welke genomen worden in Bern en Bonn. De Bondsrepubliek en Zwitserland hebben gisteravond al meegedeeld, dat zij in' totaal zes gevangen terroristen zullen vrijlaten, maar Zwitserland acht inmiddels de toestand veranderd omdat de eisen van de Palest ij nen zijn vermeerderd en niet alleen meer Zwitserland raken. De eisen hebben ook betrekking gekregen op andere ge vangenen. waaronder een onbekend aan tal dat in Israëlische handen is. De Israëlische minister van Verkeer, Peres, verklaarde evenwel gisteravond dat zijn land niet met de Palestijnen zal orider- handelen. De landen hebben tot donderdagavond de tijd op de eisen te antwoorden. Daartegenover heeft een Palestijns bu reau ln Parijs eveneens een ultimatum ontvangen, ondertekend met „Joodse strijdgroepen". Daarin wordt de eis ge steld, dat alle ontvoerde personen binnen achtenveertig uur in vrijheid moeten worden gesteld, zo niet, dan zullen „de in Europa gevestigde Palestijnse cellen te vuur en te zwaard worden vernietigd De nieuwe kapingen, die volgens de New York Times het aantal van 250 hebben volgemaakt (187 gelukt en 63 niet), hebben talloze reacties veroorzaakt. Opmerkelijk is de kritiek van het Egyptische dagblad Al Achram, waarin het in gevaar brengen van de burger luchtvaart een anti-propaganda voor de Palestijnse zaak wordt genoemd. De IATA heeft een beroep gedaan op de regeringen van de betrokken Arabische landen maatregelen te nemen tegen vliegtuigkapers, terwijl de federatie van piloten een boycot overweegt van alle landen ln het Midden-Oosten. Bezorgd heid is ook te bespeuren bij de vlleg- tuigverzekeraars, die thans voor de schade opdraaien. Het vernietigde Pan- Amtoeslel had een waarde van vieren twintig miljoen dollar. Reductie voor bejaarden in zeven Haagse bioscopen DEN HAAG De directies van de bioscoopconcerps City en Tuscliinski en niet die van bet Meerburgconcern, zoals wü donderdag abusievelijk ver meldden hebben besloten met ingang van 17 september 1970 alle Nederland- ders boven de 65 jaar een drastische reductie tc verlenen op de toegangsprijs van alle voorstclingcn in hun theaters op maandag, dinsdag en woensdag, met uitzondering van feestdagen. Deze regeling houdt in, dat alle be- jaarden eventueel vergezeld van begeleider(ster) voor wie dezelfde dities gelden op vertoon van legitimatiebewijs deze dagen op elke vrije plaats in het theater kunnen gaan zitten voor de laagste toegangsprijs mi nus 75 cent. Voorverkoop aan de kassa j van toegangsbiljetten tegen gereduceerde i prijzen is niet mogelijk. De directies van genoemde concerns j onderzochten reeds geruime tijd de mo- gelijkheid de veelal over een beperkt j budget beschikkende bejaarde bevol- I kingsgroep in staat te stellen deze vorm j van ontspanning waar deze groep ook recht op heeft te genieten. Be- j jaarden kunnen dus met ingang van 22 I bomaanslag op de spoorlijn Ventimlglia- september naar de bioscoop voor een i Menton is gisteravond enige stagnatie prijs, die op het niveau van een kwart j opgetreden in het treinverkeer tussen eeuw geleden ligt. De nieuwe regeling Frankrijk en Italië. De bom ontplofte bij geldt voor de volgende theaters in Den de brug over de rivier de Roia. kort na Haag: Camera, City, Corso. Flora, Me- i doorkomst van de sneltrein uit Parijs. tropole-Tuschinski, Odeon, Passage, voor De materiële schade was echter gering 13 theaters in Amsterdam, 7 in Rotter- en kon vrij spoedig worden verholpen Op dam, 2 in Zaandam en in Utrecht. Nij- i korte afstand ontdekte de politie een megen en Schiedam ieder een. I tweede, niet ontplofte bom met een lont. VENTIMIGLIA (AFP) Door

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2